*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372269 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #448 στις: Μάρτιος 07, 2010, 08:03:51 μμ »
Άρα καλά το κατάλαβα ότι έχει γίνει λάθος ,γιατί εγώ είχα κάθε μέρα μάθημα δίωρο .Το θέμα είναι τι θα κάνω απο δω και πέρα ,πως θα κινηθώ .Αν μπορεί κάποιος να μου πει κάτι γιατί δεν έχω ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:37 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #449 στις: Μάρτιος 07, 2010, 10:21:30 μμ »
Άρα καλά το κατάλαβα ότι έχει γίνει λάθος ,γιατί εγώ είχα κάθε μέρα μάθημα δίωρο .Το θέμα είναι τι θα κάνω απο δω και πέρα ,πως θα κινηθώ .Αν μπορεί κάποιος να μου πει κάτι γιατί δεν έχω ιδέα.

Μπορείς να δεις από την κατάσταση του ΙΚΑ, όπως έγραψε και η domenica, τα ένσημα που έχει δηλώσει το κάθε σχολείο για να δεις από ποιο λείπουν. Αν δεν φαίνονται στην κατάσταση του ΙΚΑ μπορείς να ζητήσεις από κάθε σχολείο βεβαίωση ενσήμων για την περίοδο που σε ενδιαφέρει.
Αν διαπιστώσεις τη διαφορά, θα ζητήσεις την κατάσταση των ωρών της ΠΔΣ από το συγκεκριμένο σχολείο για να εντοπίσεις το λάθος και το λόγο που έγινε.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Drakoumel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #450 στις: Μάρτιος 08, 2010, 11:55:00 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Τελικά μετά από δύο βδομάδες συζητήσεων και επικοινωνίας με το ΙΚΑ ο Διευθυντής με ενημέρωσε ότι πράγματι έχει γίνει λάθος στα ένσημά μου και έχουν δηλωθεί λιγότερα από πρέπει. Πράγματι ισχύει ότι για κάθε μέρα που πηγαίνει ο ωρομίσθιος στο σχολείο δικαιούται 1 ενσημο, έστω και αν έχει 2 ώρες ημερησίως. Μου είπε ότι θα γίνει συμπληρωματική δήλωση για τα ένσημα που λείπουν γιατί δεν υπάρχει διορθωτική δήλωση στο ΙΚΑ. Αλλα ξέχασαν να ρωτήσουν πώς γίνεται αυτή η δήλωση, δηλαδή ποια είναι η διαδικασία. Όποτε... θα μας βρει Πάσχα μέχρι να μάθουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 03:54:27 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #451 στις: Μάρτιος 08, 2010, 12:01:13 μμ »
Καλημέρα σε όλους! Τελικά μετά από δύο βδομάδες συζητήσεων και επικοινωνίας με το ΙΚΑ ο Διευθυντής με ενημέρωσε ότι πράγματι έχει γίνει λάθος στα ένσημά μου και έχουν δηλωθεί λιγότερα από πρέπει. Πράγματι ισχύει ότι για κάθε μέρα που πηγαίνει ο ωρομίσθιος στο σχολείο δικαιούται 1 ενσημο, έστω και αν έχει 2 ώρες ημερησίως. Μου είπε ότι θα γίνει συμπληρωματική δήλωση για τα ένσημα που λείπουν γιατί δεν υπάρχει διορθωτική δήλωση στο ΙΚΑ. Αλλα ξέχασαν να ρωτήσουν πώς γίνεται αυτή η δήλωση, δηλαδή ποια είναι η διαδικασία. Όποτε... θα μας βρει Πάσχα μέχρι να μάθουν.
Γίνεται η ίδια διαδικασία, με τη διαφορά ότι είναι συμπληρωματική.
Θα χρειαστεί να το παρακολουθείς διότι θεωρείται εκπρόθεσμη και θα πρέπει να πληρωθεί και πρόστιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 03:54:59 μμ από Lasid »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:37 »

Αποσυνδεδεμένος Drakoumel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #452 στις: Μάρτιος 08, 2010, 12:06:31 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το πρόστιμο το πληρώνει ο ωρομίσθιος ή ο εργοδότης-σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #453 στις: Μάρτιος 08, 2010, 12:17:02 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το πρόστιμο το πληρώνει ο ωρομίσθιος ή ο εργοδότης-σχολείο;

Ο εργοδότης βέβαια, που έχει και την ευθύνη για το λάθος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #454 στις: Μάρτιος 11, 2010, 09:32:13 μμ »
βρε παιδια εχω μια απορια, δωσαν φετος επιδομα θερμανσης στους ανεργους;

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #455 στις: Μάρτιος 12, 2010, 07:02:00 μμ »
με τι χρήματα να το δώσουν;

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #456 στις: Μάρτιος 13, 2010, 10:51:21 μμ »
με αυτα που θα φανε ισως;....

Αποσυνδεδεμένος k_elina54

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #457 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:50:49 μμ »
Παιδιά καλησπέρα.Είμαι ωρομίσθια και λόγω ασθενείας είχα πάρει 8 μέρες άδεια.Ξέρει κανείς να μου πει αν παίρνω ένσημα για τις μέρες τις αδείας ή όχι? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #458 στις: Μάρτιος 17, 2010, 12:13:41 πμ »
Παιδιά καλησπέρα.Είμαι ωρομίσθια και λόγω ασθενείας είχα πάρει 8 μέρες άδεια.Ξέρει κανείς να μου πει αν παίρνω ένσημα για τις μέρες τις αδείας ή όχι? Ευχαριστώ
Να πας χαρτι απο γιατρο του ΙΚΑ και θα πληρωθεις κανονικα.Θα παρεις εννοειται και τα μορια σου.Ρωτα τη διαδικασια για το πως θα πληρωθεις απο Πρωτοβαθμια η Δευτεροβαθμια,αναλογα που ανηκεις.Ισως χρειαστει να πας ΙΚΑ να παρεις τα λεφτα για τις μερες που ελειψες.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #459 στις: Μάρτιος 22, 2010, 12:22:42 πμ »
Υπόψη ένα θέμα που δημιουργήθηκε με τα ένσημά μου, και δε το γνώριζα.
Μέχρι πρότινος εργαζόμουν σε ΙΕΚ. Παραιτήθηκα μετά από 4 βδομάδες μάθημα, και με ενημέρωσαν από τον ΟΑΕΔ οτι χάνω ένσημα 2 μηνών από αυτά που έχω συγκεντρώσει από τη στιγμή που θα ληξει η σύμβαση που έχω ως ωρομίσθιος σε ολοήμερο. Τα ένσημα αυτά χάνονται μόνο για ό,τι αφορά το επίδομα ανεργίας (δηλαδή δεν εξαφανίζονται τελείως).
Δε γνωρίζω αν θα χάνονταν και σε περίπτωση που είχα παραιτηθεί από τα ολοήμερα ενός νομού για ν' αναλάβω στα ολοήμερα κάποιου άλλου νομού, όπως μου είχαν προτείνει μετά τα Χριστούγεννα και είχα αρνηθεί. Αν ναι, τότε μάλλον έχουμε να κάνουμε με "κόλπο" του υπουργείου για να μας κόβει τα ένσημα και να μη μπορούμε να πάρουμε επίδομα το καλοκαίρι.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #460 στις: Μάρτιος 22, 2010, 01:08:44 πμ »
Υπόψη ένα θέμα που δημιουργήθηκε με τα ένσημά μου, και δε το γνώριζα.
Μέχρι πρότινος εργαζόμουν σε ΙΕΚ. Παραιτήθηκα μετά από 4 βδομάδες μάθημα, και με ενημέρωσαν από τον ΟΑΕΔ οτι χάνω ένσημα 2 μηνών από αυτά που έχω συγκεντρώσει από τη στιγμή που θα ληξει η σύμβαση που έχω ως ωρομίσθιος σε ολοήμερο. Τα ένσημα αυτά χάνονται μόνο για ό,τι αφορά το επίδομα ανεργίας (δηλαδή δεν εξαφανίζονται τελείως).
Δε γνωρίζω αν θα χάνονταν και σε περίπτωση που είχα παραιτηθεί από τα ολοήμερα ενός νομού για ν' αναλάβω στα ολοήμερα κάποιου άλλου νομού, όπως μου είχαν προτείνει μετά τα Χριστούγεννα και είχα αρνηθεί. Αν ναι, τότε μάλλον έχουμε να κάνουμε με "κόλπο" του υπουργείου για να μας κόβει τα ένσημα και να μη μπορούμε να πάρουμε επίδομα το καλοκαίρι.

Πρέπει να εννοούν αυτό που έχουμε γράψει αρκετές φορές εδώ, ότι δηλαδή για τον υπολογισμό του επιδόματος λαμβάνεται υπόψη το τελευταίο δεκατετράμηνο από την τελευταία απόλυση, αφού αφαιρεθούν οι δύο τελευταίοι μήνες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #461 στις: Μάρτιος 22, 2010, 10:39:55 μμ »
Υπόψη ένα θέμα που δημιουργήθηκε με τα ένσημά μου, και δε το γνώριζα.
Μέχρι πρότινος εργαζόμουν σε ΙΕΚ. Παραιτήθηκα μετά από 4 βδομάδες μάθημα, και με ενημέρωσαν από τον ΟΑΕΔ οτι χάνω ένσημα 2 μηνών από αυτά που έχω συγκεντρώσει από τη στιγμή που θα ληξει η σύμβαση που έχω ως ωρομίσθιος σε ολοήμερο. Τα ένσημα αυτά χάνονται μόνο για ό,τι αφορά το επίδομα ανεργίας (δηλαδή δεν εξαφανίζονται τελείως).
Δε γνωρίζω αν θα χάνονταν και σε περίπτωση που είχα παραιτηθεί από τα ολοήμερα ενός νομού για ν' αναλάβω στα ολοήμερα κάποιου άλλου νομού, όπως μου είχαν προτείνει μετά τα Χριστούγεννα και είχα αρνηθεί. Αν ναι, τότε μάλλον έχουμε να κάνουμε με "κόλπο" του υπουργείου για να μας κόβει τα ένσημα και να μη μπορούμε να πάρουμε επίδομα το καλοκαίρι.

Πρέπει να εννοούν αυτό που έχουμε γράψει αρκετές φορές εδώ, ότι δηλαδή για τον υπολογισμό του επιδόματος λαμβάνεται υπόψη το τελευταίο δεκατετράμηνο από την τελευταία απόλυση, αφού αφαιρεθούν οι δύο τελευταίοι μήνες.


Αυτό που μου είπαν από τον ΟΑΕΔ ήταν οτι επρόκειτο για ξεχωριστή κατάσταση, αφού έχω παραιτηθεί, και δεν υπήρξε απόλυση. Τώρα, αν εννοούν οτι θα μετρήσουν 2+2 μήνες, δηλαδή 2 μήνες το "στάνταρντ" και 2 μήνες η "ποινή" λόγω παραίτησης, θα είναι ενδιαφέρον.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.