*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378774 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος usercls

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #546 στις: Ιούνιος 15, 2010, 08:46:17 μμ »
Νενα θα πρεπει να εχεις 125 χωρις τους 2 τελευταιους. Αρα αν εισαι αναπληρωτρια απο το Νοεμβριο δυσκολα γιατι 25 το μηνα είναι. :(


α) Πραγματοποίηση ορισμένου αριθμού ημερών εργασίας: Για να λάβει ο μισθωτός επίδομα ανεργίας πρέπει να έχει πραγματοποιήσει εκατόν είκοσι πέντε (125) ημέρες εργασίας τουλάχιστον, σε απασχόληση που υπάγεται σε ασφάλιση ανεργίας ΟΑΕΔ, μέσα στους τελευταίους δεκατέσσερις (14) μήνες που προηγούνται από τη λύση της σχέσης εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας που πραγματοποιήθηκαν μέσα στο τελευταίο δίμηνο. Τόσο το 14μηνο όσο και το τελευταίο δίμηνο, υπολογίζονται από ημερομηνία σε ημερομηνία (αναδρομικά), με αφετηρία την προηγούμενη της ημέρας που λύθηκε η σχέση εργασίας.
 
Παράδειγμα: Εάν ένας μισθωτός απολυθεί στις 16/10/96, πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας στο χρονικό διάστημα από 16/8/95 μέχρι 15/8/96.
 



Χρόνος Καταβολής:
 
Η χρονική διάρκεια καταβολής του επιδόματος ανεργίας κλιμακώνεται ανάλογα με τον αριθμό των ημερών εργασίας που έχει πραγματοποιήσει ο άνεργος πριν από τη λύση της σχέσης εργασίας. Έτσι έχουμε τις εξής κατηγορίες:
 
Α Κ α τ η γ ο ρ ί α: Για όσους έχουν λάβει και άλλη φορά επίδομα ανεργίας, ισχύουν:
 
α) Για όσους έχουν πραγματοποιήσει κατά το διάστημα του 14μηνου (125) ημέρες εργασίας, ή 100 προκειμένου για οικοδόμους κλπ, καταβάλλεται επίδομα επί πέντε (5) μήνες.
 
β) Για όσους έχουν πραγματοποιήσει κατά το διάστημα του 14μηνου (150) ημέρες εργασίας, καταβάλλεται επίδομα επί έξι (6) μήνες.
 
γ) Για όσους έχουν πραγματοποιήσει κατά το διάστημα του 14μηνου (180) ημέρες εργασίας, καταβάλλεται επίδομα επί οκτώ (8) μήνες.
 
δ) Για όσους έχουν πραγματοποιήσει κατά το διάστημα του 14μηνου (220) ημέρες εργασίας, καταβάλλεται επίδομα επί δέκα (10) μήνες.
 
ε) Για όσους έχουν πραγματοποιήσει κατά το διάστημα του 14μηνου (250) ημέρες εργασίας, καταβάλλεται επίδομα επί δώδεκα (12) μήνες.
 
Ο ίδιος χρόνος επιδότησης ισχύει και για όσους παίρνουν επίδομα για πρώτη φορά, εφόσον έχουν και από 80 ημέρες εργασίας σε κάθε ένα από τα δυο τελευταία έτη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:35 »

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #547 στις: Ιούνιος 15, 2010, 09:41:22 μμ »
Θα ηθελα να κανω και γω μια ερωτηση, αν μπορει καποιος ας με βοηθησει.
σταματησα να παιρνω επιδομα το νοεμβριο του 2009 θα πρεπει να εχω 125 ενσημα χωρις τους 2 τελευταιους μηνες?
Χρειάζονται 125 ένσημα από την ημερομηνία απόλυσής σου και 14 μήνες πίσω, χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες.
Επομένως θα εξαρτηθεί από το πόσα ένσημα είχες πέρυσι.

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #548 στις: Ιούνιος 16, 2010, 10:18:16 πμ »
Μου τηλεφώνησαν από την Α/θμια Αν. Αττικής να μη πάω για την απόλυση γιατί δεν τους έχει σταλεί η απόφαση του υπουργείου. Αφορά όλες τις διευθύνσεις , τηλεφωνήστε από Δευτέρα και βλέπουμε, μου είπαν. Τι θα γίνει όμως με το επίδομα ανεργίας; Θα χάσουμε τόσες μέρες ενώ είμαστε απλήρωτοι από τον Δεκέμβριο;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #549 στις: Ιούνιος 16, 2010, 01:00:17 μμ »
Μου τηλεφώνησαν από την Α/θμια Αν. Αττικής να μη πάω για την απόλυση γιατί δεν τους έχει σταλεί η απόφαση του υπουργείου. Αφορά όλες τις διευθύνσεις , τηλεφωνήστε από Δευτέρα και βλέπουμε, μου είπαν. Τι θα γίνει όμως με το επίδομα ανεργίας; Θα χάσουμε τόσες μέρες ενώ είμαστε απλήρωτοι από τον Δεκέμβριο;
Έτσι ακριβώς!!! >:( >:( >:(

Όσον αφορά τα παιδιά και το επίδομα ανεγίας, ζητώ συγνώμη. Νόμιζα ότι μόνον αν είναι ασφαλισμένα στην μητέρα παίρνει περισσότερα χρήματα. Τουλάχιστον, έτσι μου είπαν παλιά από τον ΟΑΕΔ.  :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:35 »

Αποσυνδεδεμένος zwzaralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #550 στις: Ιούνιος 16, 2010, 02:12:43 μμ »
Καλησπέρα.Είναι η πρώτη φορά που μάλλον θα πάρω το επίδομα και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :
- είμαι αναπλήρώτρια αλλά με είχαν καλέσει πιο πριν ωρομίσθια.Πρέπει να πάρω κάποιο χαρτί απο τα σχολεία ή τη δευτεροβάθμια  που δούλευα ως ωρομίσθια;
- επίσης θα χρειαστεί να πάμε στο ΙΚΑ.Θα πρέπει να πάω στο υποκατάστημα της περιοχής όπου είμαι αναπληρώτρια ή μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε;
Ελπίζω να έγινα κατανοητή! :)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #551 στις: Ιούνιος 16, 2010, 02:18:19 μμ »
Καλησπέρα.Είναι η πρώτη φορά που μάλλον θα πάρω το επίδομα και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :
- είμαι αναπλήρώτρια αλλά με είχαν καλέσει πιο πριν ωρομίσθια.Πρέπει να πάρω κάποιο χαρτί απο τα σχολεία ή τη δευτεροβάθμια  που δούλευα ως ωρομίσθια;
- επίσης θα χρειαστεί να πάμε στο ΙΚΑ.Θα πρέπει να πάω στο υποκατάστημα της περιοχής όπου είμαι αναπληρώτρια ή μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε;
Ελπίζω να έγινα κατανοητή! :)

Δικαιολογητικά για το ταμείο ανεργίας:

1.Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2.Βιβλιάρια ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.
3.Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4.Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5.Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6.Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.
7.Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο ο ενδιαφερόμενος να είναι πρώτος δικαιούχος.

Αρα ,χρειάζεσαι όλες τις Βεβαιώσεις Λήξης Σύμβασης...Οσο για το υποκατάστημα ΙΚΑ ,θα πας στο ΙΚΑ του εργοδότη σου..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος zwzaralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #552 στις: Ιούνιος 16, 2010, 02:28:15 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!Τη βεβαίωση λήξης σύμβασης θα την πάρω απο το σχολείο ή απο τη δευτεροβάθμια; Από ότι κατάλαβες είμαι λίγο άσχετη με την όλη διαδικασία; :(

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #553 στις: Ιούνιος 16, 2010, 02:32:59 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!Τη βεβαίωση λήξης σύμβασης θα την πάρω απο το σχολείο ή απο τη δευτεροβάθμια; Από ότι κατάλαβες είμαι λίγο άσχετη με την όλη διαδικασία; :(

Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για όλους...εγώ θα την πάρω από το σχολείο...νομίζω..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος zwzaralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #554 στις: Ιούνιος 16, 2010, 02:40:03 μμ »
Ευχαριστώ και πάλι. :D

Αποσυνδεδεμένος zwzaralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #555 στις: Ιούνιος 16, 2010, 02:57:32 μμ »
Εχω και μια άλλη απορία ( αν γνωρίζει κάποιος βέβαια):
Θα πρέπει να λάβω υπόψη και τους δύο εργοδότες μου δηλαδή και αυτό που είχα ως ωρομίσθια και αυτό που έχω ως αναπληρώτρια ή τον τελευταίο. Πρέπει δηλαδή να πάω και στο ΙΚΑ της περιοχής που πήγα ωρομίσθια και στο ΙΚΑ της περιοχής που είμαι αναπληρώτρια;  :-\ ???

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #556 στις: Ιούνιος 16, 2010, 03:00:13 μμ »
Εχω και μια άλλη απορία ( αν γνωρίζει κάποιος βέβαια):
Θα πρέπει να λάβω υπόψη και τους δύο εργοδότες μου δηλαδή και αυτό που είχα ως ωρομίσθια και αυτό που έχω ως αναπληρώτρια ή τον τελευταίο. Πρέπει δηλαδή να πάω και στο ΙΚΑ της περιοχής που πήγα ωρομίσθια και στο ΙΚΑ της περιοχής που είμαι αναπληρώτρια;  :-\ ???

Οπως έγραψα και παραπάνω ,πηγαίνεις στο ΙΚΑ του εργοδότη,οπότε αν τα δυο που αναφέρεις είναι διαφορετικά...η απάντηση είναι ΝΑΙ.. ;)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #557 στις: Ιούνιος 17, 2010, 10:40:23 μμ »
Ενδεχόμενες καθυστερήσεις στην καταβολή των επιδομάτων ανεργίας ανακοίνωσε η διοίκηση του ΟΑΕΔ. Το πρόβλημα σύμφωνα με τη διοίκηση του Οργανισμού οφείλεται στη σημερινή κατάληψη των κεντρικών γραφείων από εργαζόμενους της Ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης Περάματος.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΟΑΕΔ θα καταβληθεί κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε οι καθυστερήσεις να κινηθούν στο χαμηλότερο δυνατό επίπεδο και να καταβληθούν έγκαιρα τα επιδόματα ανεργίας σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αριθμό δικαιούχων.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2012, 12:32:38 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #558 στις: Ιούνιος 18, 2010, 01:32:11 μμ »
τα ένσημα των δύο τελευταίων μηνών προλαβαίνει το ΙΚΑ να τα καταχωρήσει ή τα παίρνουμε από τη δευτ/βάθμια;;


Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #559 στις: Ιούνιος 18, 2010, 01:55:12 μμ »
τα ένσημα των δύο τελευταίων μηνών προλαβαίνει το ΙΚΑ να τα καταχωρήσει ή τα παίρνουμε από τη δευτ/βάθμια;;


Από το σχολείο, εις τριπλούν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.