*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372080 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fury

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #616 στις: Ιούλιος 05, 2010, 11:22:10 μμ »
Καλησπερα..
Νεος στο site αλλα με ερωτησεις.Εχω 1424 ενσημα απο το 2004-2009.Απο περυσι τον φεβρουαριο πασχω απο πολυμυοσιτιδα (ασθενεια των μυων) με αποτελεσμα να σταματησω απο τη δουλεια (ιδ.υπαλληλος) και να ζω με το επιδομα ασθενειας του ικα.Φετος τον φεβρουαριο το επιδομα σταματησε,και κατοπιν συμβουλης των γιατρων μου εκανα τα χαρτια για αναπηρικη συνταξη.Παραλληλα υπεγραψα οικιοθελης απωχωρηση απο την δουλεια μου καθως δεν μπορουσα να κανω τα χαρτια για συνταξη εαν φαινομουν οτι δουλευω.Περασα μεχρι σημερα ατελιωτο εξευτελισμο με διαρκεις προσκλησεις απο το ικα και 2 επιτρεπες μεχρι να μου ανακοινωσουν οτι δεν δικαιουμε συνταξη καθως μου λειπουν 70 ενσημα,παρολο οτι το πορισμα των επιτροπων ηταν θετικο.Η υπευθηνη κιολας μου ειπε καταλεξης "Δεν με νοιαζει πως θα ζησεις,ας πεθανεις και στη πεινα"!
Γνωριζει κανεις αν μπορω τουλαχιστον να παρω επιδομα ανεργιας η εστω καποιο αλλο?Τα ημερομισθια μου την τελευταια χρονια που δουλεψα (2008) ειναι 300 και του 2009 ειναι 28.Η κατασταση μου ειναι τραγικη αυτη τη στιγμη καθως δεν εχω κυριολεκτικα ουτε για να φαω,οποτε καθε απαντηση εχει σημασια.Ευχαριστω πολυ Κων/νος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:30:25 »

Αποσυνδεδεμένος titi80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #617 στις: Ιούλιος 05, 2010, 11:40:52 μμ »
ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας.

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

Οι νόμοι και οι αποφάσεις που καλύπτουν την παροχή είναι οι εξής:
ν.δ.2961/1954 (άρθρα 11-38)
ν.1545/85 (άρθρα 3-8)
ν.1836/89 (άρθρα 15-24)
ν.1892/1990 (άρθρο 37)
ν.3552/4.4.07 (άρθρο 5)

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ – ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης στην αρμόδια Υπηρεσία του τόπου κατοικίας του δικαιούχου.

Οι περιπτώσεις, που οι αιτήσεις υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την απόλυση, επιδοτούνται από την 7η ημέρα, ενώ όσες υποβάλλονται σε μεταγενέστερο διάστημα επιδοτούνται από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών. 
Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ:

Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο, 12μηνο ή διετία).


Το επίδομα καταβάλλεται μια φορά το μήνα για 25 ημέρες.
Από 01.05.2009 το μηνιαίο επίδομα ανεργίας ανέρχεται στα 454,25 Ευρώ.
Για κάθε μέλος της οικογένειας το επίδομα προσαυξάνεται κατά 10%.

Παρέχεται η δυνατότητα στους μισθωτούς, της μεταφοράς του δικαιώματος ανεργίας, στα Κράτη – Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για αναζήτηση εργασίας, με βάση στον Κανονισμό 1408/71/ΕΟΚ (Έντυπο Ε303 για μεταφορά επιδότησης) με την προϋπόθεση ότι:
Έχουν εγγραφεί πριν από την αναχώρησή τους στην αρμόδια Υπηρεσία Απασχόλησης για αναζήτηση εργασίας και έχουν παραμείνει στη διάθεση των Υπηρεσιών αυτών τουλάχιστον 4 εβδομάδες μετά την έναρξη της ανεργίας τους.
Έχουν εγγραφεί εντός 7 ημερών στις αρμόδιες Υπηρεσίες του Κράτους – Μέλους όπου μεταβαίνουν. Το δικαίωμα μεταφοράς διατηρείται για 3 μήνες , κατά ανώτατο όριο.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
Βιβλιάρια ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.
Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.
Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο είναι πρώτος δικαιούχος.


Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #618 στις: Ιούλιος 05, 2010, 11:51:15 μμ »
Fury ( Κωνσταντίνε ) λυπάμαι πολύ για τον απάνθρωπο και ανάλγητο τρόπο της "κυρίας" αυτης..
Δεν είμαι το κατάλληλο πρόσωπο ώστε να γνωρίζω (νομικά) πως μπορείς να αντιμετωπίσεις το συγκεκριμένο ζήτημα ,μπορείς βεβαια να ελέγξεις αν τηρούνται οι προϋποθέσεις για το επίδομα ανεργίας .

Εύχομαι να υπάρχει κάποιος καταρτισμένος συνάδελφος που θα μπορέσει να σε βοηθήσει ουσιαστικά ώστε να εχεις καλά αποτελέσματα.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #619 στις: Ιούλιος 06, 2010, 02:00:36 πμ »
Καλησπερα..
Νεος στο site αλλα με ερωτησεις.Εχω 1424 ενσημα απο το 2004-2009.Απο περυσι τον φεβρουαριο πασχω απο πολυμυοσιτιδα (ασθενεια των μυων) με αποτελεσμα να σταματησω απο τη δουλεια (ιδ.υπαλληλος) και να ζω με το επιδομα ασθενειας του ικα.Φετος τον φεβρουαριο το επιδομα σταματησε,και κατοπιν συμβουλης των γιατρων μου εκανα τα χαρτια για αναπηρικη συνταξη.Παραλληλα υπεγραψα οικιοθελης απωχωρηση απο την δουλεια μου καθως δεν μπορουσα να κανω τα χαρτια για συνταξη εαν φαινομουν οτι δουλευω.Περασα μεχρι σημερα ατελιωτο εξευτελισμο με διαρκεις προσκλησεις απο το ικα και 2 επιτρεπες μεχρι να μου ανακοινωσουν οτι δεν δικαιουμε συνταξη καθως μου λειπουν 70 ενσημα,παρολο οτι το πορισμα των επιτροπων ηταν θετικο.Η υπευθηνη κιολας μου ειπε καταλεξης "Δεν με νοιαζει πως θα ζησεις,ας πεθανεις και στη πεινα"!
Γνωριζει κανεις αν μπορω τουλαχιστον να παρω επιδομα ανεργιας η εστω καποιο αλλο?Τα ημερομισθια μου την τελευταια χρονια που δουλεψα (2008) ειναι 300 και του 2009 ειναι 28.Η κατασταση μου ειναι τραγικη αυτη τη στιγμη καθως δεν εχω κυριολεκτικα ουτε για να φαω,οποτε καθε απαντηση εχει σημασια.Ευχαριστω πολυ Κων/νος.

Αγαπητέ Κωνσταντίνε,
είναι γνωστή η αναλγησία του "κοινωνικού" μας κράτους, αλλά δεν πρέπει να τα παρατάς. Βέβαια, το ότι έχεις υπογράψει την οικειοθελή αποχώρηση σου στερεί το δικαίωμα να πάρεις το επίδομα ανεργίας.
Εγώ θα σου πρότεινα το εξής: Να βρεις κάποιο γνωστό να σε προσλάβει τουλάχιστον για τις 76 ημέρες που σου λείπουν και να σε απολύσει. Έτσι θα δικαιούσαι και το επίδομα ανεργίας και πολύ πιθανόν και τη σύνταξη.
Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη γιατί ζούμε σε μια περίοδο ραγδαίων αλλαγών στο συνταξιοδοτικό οπότε χρειάζεται επιβεβαίωση. Όπως επίσης και οι προϋποθέσεις για το επίδομα ανεργίας, αν συμπληρώνεις δηλαδή τα απαιτούμενα ένσημα τον τελευταία περίοδο (1 ή 2 χρόνια).
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:30:25 »

Αποσυνδεδεμένος giannis5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #620 στις: Ιούλιος 06, 2010, 11:57:34 πμ »
Καλησπερα σας, να κανω και εγω μια ερωτηση μηπως ξερει καποιος!

Στο χαρτι τις αποφασης για το επιδομα ανεργιας (δικαιουμαι 8 μηνες), σε καθε δοση εχει δυο ημερομηνιες διπλα. Παραδειγμα

(η 3ή δοση μου ας πουμε)
ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ: 1/8/2010
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ: 30/09/2010

(δηλαδη ενα διαστημα 2 μηνων).

Αυτοι βεβαια, εχουν πει να πηγαινω την πρωτη μερα για καθε δοση και την εχουν κυκλωσει την πρωτη μερα πανω στο χαρτι.

Το ερωτημα τωρα: Τι ακριβως ειναι η τελευταια μερα πληρωμης? Μπορω να παω οποιαδηποτε στιγμη μεσα σε αυτο το διαστημα 2 μηνων για να μου καταβληθει η συγκεκριμενη δοση?
Αν παω ας πουμε 15/09/2010, θα μου καταβληθουν δυο δοσεις μαζεμενες? (αυτη που εχει πρωτη μερα 1/8 και η επομενη που εχει πρωτη μερα 1/9) ?? Ή μονο η πρώτη?
Υπαρχουν κυρωσεις? Χρειαζονται καποια δικαιολογητικα?

Γενικα τι γινεται στην περιπτωση που δεν μπορεις να πας την μερα που σου λενε (την πρωτη μερα?)
Γνωριζω οτι σιγουρα δεν γινεται να πας πιο ΠΡΙΝ, δεν σου εγκρινουν την πληρωμη. Τι γινεται ομως αν πας μετα, και ποσες μερες μετα μπορεις να πας;

Ευχαριστω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2010, 12:05:04 μμ από giannis5 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #621 στις: Ιούλιος 06, 2010, 12:28:03 μμ »

Μπορείς να πας κατά την περίοδο των δύο μηνών που αναγράφεται σε κάθε επιταγή και μπορείς να πάρεις και δύο δόσεις μαζί. Δεν υπάρχουν επιπτώσεις αν δεν πας μετά την τελευταία μέρα πληρωμής.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος giannis5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #622 στις: Ιούλιος 06, 2010, 12:41:08 μμ »
Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!
Βεβαια πλεον το συστημα δεν ειναι με επιταγες απο περισυ, απλα ενα χαρτι εχεις που λεει τις ημερομηνιες και πας εκει, σε βλεπουν, και σου εγκρινουν την μεταφορα των χρημματων στο λογαριασμο της εθνικης που τους εχεις δωσει.
Φανταζομαι δεν αλλαζει κατι ομως! Πολυ θετικη η απαντηση, ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #623 στις: Ιούλιος 06, 2010, 12:57:34 μμ »

Όχι δεν αλλάζει κάτι, η σημασία τους είναι η ίδια.
Να είσαι καλά!  :)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος vasw_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #624 στις: Ιούλιος 07, 2010, 06:04:12 μμ »
Καλησπέρα,
να κάνω κι εγώ μια ερώτηση γιατί καίγομαι! Δούλευα σε νησί των Κυκλάδων,ωρομίσθια σε ολοήμερα δημοτικά και ΠΔΣ σε Επαλ. Από τη πρωτοβάθμια όπως κάθε χρονιά μου έχουν στείλει όλα τα χαρτιά κανονικά εδώ και καιρό(μέχρι και εκτυπωμένη κατάσταση των ενσήμων του ΙΚΑ μου στέλνουν). Από το Επαλ μετά από άπειρα τηλέφωνα και συνεννοήσεις μου στείλαν χαρτιά μόλις σήμερα ΑΛΛΑ η απόλυση δεν έχει σφραγίδα ΟΑΕΔ και ούτε η βεβαίωση εργοδότη έλεγχο απ'το ΙΚΑ της περιοχής!!!!!Παιδιά,βοήθεια,βράζω από τα νεύρα μου!Ξέρει κανείς αν υπάρχει λύση;Μέσω ΚΕΠ μήπως μπορεί να γίνει κάτι;Γιατί καταλαβαίνετε ότι είναι πολύ δύσκολο να πάω στο νησί τώρα!
Εν τω μεταξύ στον ΟΑΕΔ εδώ της πόλης μου δεν είναι και πολύ διαθέσιμοι να βοηθήσουν,πέρισυ στο νησί είχα πάει και μου λείπαν τα μισά χαρτιά, αλλά μου προχώρησαν κανονικά την αίτηση και τα αφήσαμε όλα σε εκκρεμότητα. Εδώ το παραμικρό να σου λείπει σε διώχνουν.Τί να κάνω;;;Ήδη έχω χάσει τόσες μέρες από την επιδότηση!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #625 στις: Ιούλιος 08, 2010, 12:45:31 πμ »
Καλησπέρα,
να κάνω κι εγώ μια ερώτηση γιατί καίγομαι! Δούλευα σε νησί των Κυκλάδων,ωρομίσθια σε ολοήμερα δημοτικά και ΠΔΣ σε Επαλ. Από τη πρωτοβάθμια όπως κάθε χρονιά μου έχουν στείλει όλα τα χαρτιά κανονικά εδώ και καιρό(μέχρι και εκτυπωμένη κατάσταση των ενσήμων του ΙΚΑ μου στέλνουν). Από το Επαλ μετά από άπειρα τηλέφωνα και συνεννοήσεις μου στείλαν χαρτιά μόλις σήμερα ΑΛΛΑ η απόλυση δεν έχει σφραγίδα ΟΑΕΔ και ούτε η βεβαίωση εργοδότη έλεγχο απ'το ΙΚΑ της περιοχής!!!!!Παιδιά,βοήθεια,βράζω από τα νεύρα μου!Ξέρει κανείς αν υπάρχει λύση;Μέσω ΚΕΠ μήπως μπορεί να γίνει κάτι;Γιατί καταλαβαίνετε ότι είναι πολύ δύσκολο να πάω στο νησί τώρα!
Εν τω μεταξύ στον ΟΑΕΔ εδώ της πόλης μου δεν είναι και πολύ διαθέσιμοι να βοηθήσουν,πέρισυ στο νησί είχα πάει και μου λείπαν τα μισά χαρτιά, αλλά μου προχώρησαν κανονικά την αίτηση και τα αφήσαμε όλα σε εκκρεμότητα. Εδώ το παραμικρό να σου λείπει σε διώχνουν.Τί να κάνω;;;Ήδη έχω χάσει τόσες μέρες από την επιδότηση!

Πήγες να βρεις τον προϊστάμενο του υποκαταστήματος του ΟΑΕΔ; Για το ΚΕΠ δεν είμαι σίγουρος αλλά κάνε την προσπάθεια. Πάντως, η λήξη σύμβασης δε χρειάζεται να έχει σφραγίδα από τον ΟΑΕΔ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #626 στις: Ιούλιος 08, 2010, 07:10:37 πμ »
Καλησπέρα,
να κάνω κι εγώ μια ερώτηση γιατί καίγομαι! Δούλευα σε νησί των Κυκλάδων,ωρομίσθια σε ολοήμερα δημοτικά και ΠΔΣ σε Επαλ. Από τη πρωτοβάθμια όπως κάθε χρονιά μου έχουν στείλει όλα τα χαρτιά κανονικά εδώ και καιρό(μέχρι και εκτυπωμένη κατάσταση των ενσήμων του ΙΚΑ μου στέλνουν). Από το Επαλ μετά από άπειρα τηλέφωνα και συνεννοήσεις μου στείλαν χαρτιά μόλις σήμερα ΑΛΛΑ η απόλυση δεν έχει σφραγίδα ΟΑΕΔ και ούτε η βεβαίωση εργοδότη έλεγχο απ'το ΙΚΑ της περιοχής!!!!!Παιδιά,βοήθεια,βράζω από τα νεύρα μου!Ξέρει κανείς αν υπάρχει λύση;Μέσω ΚΕΠ μήπως μπορεί να γίνει κάτι;Γιατί καταλαβαίνετε ότι είναι πολύ δύσκολο να πάω στο νησί τώρα!
Εν τω μεταξύ στον ΟΑΕΔ εδώ της πόλης μου δεν είναι και πολύ διαθέσιμοι να βοηθήσουν,πέρισυ στο νησί είχα πάει και μου λείπαν τα μισά χαρτιά, αλλά μου προχώρησαν κανονικά την αίτηση και τα αφήσαμε όλα σε εκκρεμότητα. Εδώ το παραμικρό να σου λείπει σε διώχνουν.Τί να κάνω;;;Ήδη έχω χάσει τόσες μέρες από την επιδότηση!
Ρώτησε αν μπορούν οι αντίστοιχες υπηρεσίες να στείλουν τα έγγραφα που χρειάζεσαι με φαξ η μία στην άλλη. Μου έχει τύχει για άλλο λόγο να χρειάζομαι μία βεβαίωση και έκαναν αυτό που σου λέω. Δεν υπήρχε πρόβλημα με το έγγραφο και τις σφραγίδες που φαίνονταν σαν φωτοτυπία γιατί ήταν ενημέρωση από υπηρεσία σε υπηρεσία και έτσι μπορούσαν να το δεχτούν.

Αποσυνδεδεμένος vasw_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #627 στις: Ιούλιος 08, 2010, 01:22:00 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να είστε καλά.
jak13 η προϊσταμένη στον ΟΑΕΔ της περιοχής είναι ο φόβος κι ο τρόμος των ανέργων!! ;D ;D Το άγχος μου όταν πάω είναι να μην χρειαστώ τίποτα από αυτήν. Μια φίλη μου είχε βάλει τα κλάματα στο γραφείο της!!!
Θα πάω λοιπόν κατευθείαν στον ΟΑΕΔ να δω τί θα μου πουν,υποψιάζομαι ότι θα με διώξουν πάλι,αλλά τουλάχιστον να μου πουν τί μπορώ να κάνω.
Ευχαριστώ και πάλι

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #628 στις: Ιούλιος 08, 2010, 07:45:58 μμ »
Καλησπέρα και από μένα!Διαβάζοντας αυτά που γράφετε εδώ μου γεννήθηκε μια απορία.Στις 25/06 έκανα την αίτηση για το επίδομα ανεργίας.Πρέπει να περιμένω να μου στείλουν από τον οαεδ κάποιο χαρτί απόφασης για το επίδομα ανεργίας;Γιατί δεν μου είπαν τίποτα τέτοιο,απλά να παρουσιαστώ στις 19/08 για τα χρήματα.Και αν τελικά το χρειάζομαι, το στέλνουν σχετικά νωρίς ή τελευταία στιγή;Για να ξέρω περίπου από πότε ν'αρχίσω ν'ανησυχώ......

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #629 στις: Ιούλιος 08, 2010, 07:52:46 μμ »
Θα πας από εκεί την ημέρα που σου είπαν και θα σου δώσουν το χαρτί αυτό που λες ...Δεν κάνεις τίποτα άλλο και δεν περιμένεις τίποτα
να σου στείλουν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 550
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.