*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #854 στις: Αύγουστος 08, 2011, 04:19:37 μμ »
ειχα 214 ενσημα συνολικα.στο δημοσιο ημουν ως αναπληρωτρια κανονικου ωραριου,και εκανα τα χαρτια για πρωτη φορα για ταμειο.απολύθηκα 31-06 τωρα δεν γνωριζω ακριβως τα ενσημα ανα μήνα,διότι ήμουν περυσι ωρομισθια.βέβαια στον οαεδ η κοπελα ρωτησε και τη προισταμενη τι να γραψω στην ενσταση και μου είπε οτι ρωτησε και υπαρχει πιθανότητα να με δικαιωσουν!και ξερετε ποσο χρόνο πέρνουν οι ενστασεισ για να βγουν τα αποτελέσματα?ουφ!τα λεφτα μου τα χανώ αν εγκριθει το επιδομα τόσο καιρο που περίμενα?
Μπορεί και να σου δώσουν το δικαίωμανα επιδοτηθείς πρώτη φορά επειδή έχεις αρκετά ένσημα.
Δε σου είπαν συγκεκριμένη ημερομηνία να περάσεις από τον ΟΑΕΔ για να μάθεις αν δέχτηκαν την ένστασή σου;
Αν γίνει αποδεκτή δε χάνεις λεφτά από την επιδότηση σου, απλά θα τα πάρεις λίγο πιο αργά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:51:12 »

Αποσυνδεδεμένος gregmam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #855 στις: Αύγουστος 08, 2011, 04:52:52 μμ »
ειχα 214 ενσημα συνολικα.στο δημοσιο ημουν ως αναπληρωτρια κανονικου ωραριου,και εκανα τα χαρτια για πρωτη φορα για ταμειο.απολύθηκα 31-06 τωρα δεν γνωριζω ακριβως τα ενσημα ανα μήνα,διότι ήμουν περυσι ωρομισθια.βέβαια στον οαεδ η κοπελα ρωτησε και τη προισταμενη τι να γραψω στην ενσταση και μου είπε οτι ρωτησε και υπαρχει πιθανότητα να με δικαιωσουν!και ξερετε ποσο χρόνο πέρνουν οι ενστασεισ για να βγουν τα αποτελέσματα?ουφ!τα λεφτα μου τα χανώ αν εγκριθει το επιδομα τόσο καιρο που περίμενα?
Απο ποτε ο Ιουνιος εχει 31 μερες??????

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #856 στις: Αύγουστος 08, 2011, 04:55:23 μμ »
Για να μην λέμε τα ίδια πράγματα 1000 φορές...

Για να πάρει κάποιος ταμείο,εκτός απο την πρώτη φορά, πρέπει: Απο την ημέρα πρόσληψης μέχρι και την ημέρα απόλυσης να έχει 125 ένσημα χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταιοί μήνες πρίν την απόλυση!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #857 στις: Αύγουστος 08, 2011, 04:59:16 μμ »
ειχα 214 ενσημα συνολικα.στο δημοσιο ημουν ως αναπληρωτρια κανονικου ωραριου,και εκανα τα χαρτια για πρωτη φορα για ταμειο.απολύθηκα 31-06 τωρα δεν γνωριζω ακριβως τα ενσημα ανα μήνα,διότι ήμουν περυσι ωρομισθια.βέβαια στον οαεδ η κοπελα ρωτησε και τη προισταμενη τι να γραψω στην ενσταση και μου είπε οτι ρωτησε και υπαρχει πιθανότητα να με δικαιωσουν!και ξερετε ποσο χρόνο πέρνουν οι ενστασεισ για να βγουν τα αποτελέσματα?ουφ!τα λεφτα μου τα χανώ αν εγκριθει το επιδομα τόσο καιρο που περίμενα?
Απο ποτε ο Ιουνιος εχει 31 μερες??????
Λάθος από κεκτημένη ταχύτητα. Δεν άλλαξε τίποτα...ακόμα 30 μέρες έχει...εκτός αν το αλλάξει η Αννούλα με ΥΑ.
Είναι πολύ σημαντικό να είμαστε ακριβείς σε αυτά που γράφουμε για να μπορέσει να κατανοήσει ο αναγνώστης τι θέλουμε να πούμε! Φαίνεται ότι η xrwmatini έγραψε συγχισμένη από την απορριπτική απόφαση που είχε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:51:12 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #858 στις: Αύγουστος 08, 2011, 05:02:06 μμ »
Για να μην λέμε τα ίδια πράγματα 1000 φορές...

Για να πάρει κάποιος ταμείο,εκτός απο την πρώτη φορά, πρέπει: Απο την ημέρα πρόσληψης μέχρι και την ημέρα απόλυσης να έχει 125 ένσημα χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταιοί μήνες πρίν την απόλυση!
Ναι αλλά η xrwmatini έκανε αίτηση για πρωτη φορά και ήταν πιο απαιτητικοί οι όροι της επιδότησής της!

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #859 στις: Αύγουστος 08, 2011, 07:28:19 μμ »
ειχα 214 ενσημα συνολικα.στο δημοσιο ημουν ως αναπληρωτρια κανονικου ωραριου,και εκανα τα χαρτια για πρωτη φορα για ταμειο.απολύθηκα 31-06 τωρα δεν γνωριζω ακριβως τα ενσημα ανα μήνα,διότι ήμουν περυσι ωρομισθια.βέβαια στον οαεδ η κοπελα ρωτησε και τη προισταμενη τι να γραψω στην ενσταση και μου είπε οτι ρωτησε και υπαρχει πιθανότητα να με δικαιωσουν!και ξερετε ποσο χρόνο πέρνουν οι ενστασεισ για να βγουν τα αποτελέσματα?ουφ!τα λεφτα μου τα χανώ αν εγκριθει το επιδομα τόσο καιρο που περίμενα?
Απο ποτε ο Ιουνιος εχει 31 μερες??????
χαχαχαχαχα!σωστή παρατήρηση!!!!να σαι καλα,αποφόρτησες όλη τη συζητηση. Επειδη ειχα ασχημη μέρα συγχωρεσέ με!

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #860 στις: Αύγουστος 08, 2011, 07:29:46 μμ »
Για να μην λέμε τα ίδια πράγματα 1000 φορές...

Για να πάρει κάποιος ταμείο,εκτός απο την πρώτη φορά, πρέπει: Απο την ημέρα πρόσληψης μέχρι και την ημέρα απόλυσης να έχει 125 ένσημα χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταιοί μήνες πρίν την απόλυση!
Πέστα συνάδελφε MortalMan γιατί εγώ παρεξηγήθηκα ήδη προηγουμένως. Έτσι με κόκκινα και έντονα. Ωραίος!!
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #861 στις: Αύγουστος 08, 2011, 07:36:22 μμ »
ειχα 214 ενσημα συνολικα.στο δημοσιο ημουν ως αναπληρωτρια κανονικου ωραριου,και εκανα τα χαρτια για πρωτη φορα για ταμειο.απολύθηκα 31-06 τωρα δεν γνωριζω ακριβως τα ενσημα ανα μήνα,διότι ήμουν περυσι ωρομισθια.βέβαια στον οαεδ η κοπελα ρωτησε και τη προισταμενη τι να γραψω στην ενσταση και μου είπε οτι ρωτησε και υπαρχει πιθανότητα να με δικαιωσουν!και ξερετε ποσο χρόνο πέρνουν οι ενστασεισ για να βγουν τα αποτελέσματα?ουφ!τα λεφτα μου τα χανώ αν εγκριθει το επιδομα τόσο καιρο που περίμενα?
Απο ποτε ο Ιουνιος εχει 31 μερες??????
Λάθος από κεκτημένη ταχύτητα. Δεν άλλαξε τίποτα...ακόμα 30 μέρες έχει...εκτός αν το αλλάξει η Αννούλα με ΥΑ.
Είναι πολύ σημαντικό να είμαστε ακριβείς σε αυτά που γράφουμε για να μπορέσει να κατανοήσει ο αναγνώστης τι θέλουμε να πούμε! Φαίνεται ότι η xrwmatini έγραψε συγχισμένη από την απορριπτική απόφαση που είχε!
Lasid να σαι καλα, σ ευχαριστώ για την στηριξη!απλά δεν ζητάω το δίκιο που δεν έχω αλλά αν μου έλεγαν όταν πήγα να πάρω το ταμείο οτι κοπελιά κοίταξε να δεις δεν φτάνουν τα ένσημα για το ταμειο,θα τελίωνε εκεί. Εγώ πήγα στο ικα πήρα τα ένσημα όπου μου λένε οκ το παίρνεις, πήγα οαεδ περίμενα σε μια τεράστια ουρά και όταν έφτασα στο κισσέ  τους είπα να τα , τα ένσημα μου μετρήστε τα σας παρακαλώ γιατι δεν ξέρω αν μπορώ να βγώ ταμείο και η υπάλληλος αφού τα μέτρησε προχώρησε τη διαδικασία.
Σήμερα πήγα κουνάμενη, με μια τρελλή χαρα γιατί είχα κάνει όνειρα γι αυτά τα 450 ευρώ!και μου λένε ΟΧΙ δεν μπορεις να πάρεις αλλά κάνε ένσταση!ξενέρωσα!

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #862 στις: Αύγουστος 08, 2011, 08:30:23 μμ »
Εγώ έχω 79 αντί για 80 και μου είπαν πως απορρίπτεται.Έκανα ένσταση αλλά δε νομίζω να γίνει κάτι.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #863 στις: Αύγουστος 08, 2011, 08:40:04 μμ »
inw posa enshma eixes sto sinolo?
ti na sou pw..makari..eisai polu krima!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #864 στις: Αύγουστος 08, 2011, 09:55:13 μμ »
Lasid να σαι καλα, σ ευχαριστώ για την στηριξη!απλά δεν ζητάω το δίκιο που δεν έχω αλλά αν μου έλεγαν όταν πήγα να πάρω το ταμείο οτι κοπελιά κοίταξε να δεις δεν φτάνουν τα ένσημα για το ταμειο,θα τελίωνε εκεί. Εγώ πήγα στο ικα πήρα τα ένσημα όπου μου λένε οκ το παίρνεις, πήγα οαεδ περίμενα σε μια τεράστια ουρά και όταν έφτασα στο κισσέ  τους είπα να τα , τα ένσημα μου μετρήστε τα σας παρακαλώ γιατι δεν ξέρω αν μπορώ να βγώ ταμείο και η υπάλληλος αφού τα μέτρησε προχώρησε τη διαδικασία.Σήμερα πήγα κουνάμενη, με μια τρελλή χαρα γιατί είχα κάνει όνειρα γι αυτά τα 450 ευρώ!και μου λένε ΟΧΙ δεν μπορεις να πάρεις αλλά κάνε ένσταση!ξενέρωσα!
Βασικά στο ΙΚΑ βλέπουν το πλήθος των ενσήμων δεν ξέρουν τις προϋποθέσεις κι αν κάποιος είναι να βγει πρώτη φορά στο ταμείο ανεργίας, οπότε λογικά αυτό που σου είπαν ήταν εκτίμηση. Δεν ήταν δεσμευτικό.

Ακόμα και στον ΟΑΕΔ όπου κάποιοι ξέρουν (παντού υπάρχουν κάποιοι που δείχνουν ότι ξέρουν, αλλά δεν έχουν ιδέα) είναι τόσο περίπλοκη η νομοθεσία που πρέπει να βάλεις κάτω τις ημερομηνίες και να κάνεις χρονοδιάγραμμα για να δεις αν πραγματικά κάποιος έχει τις προϋποθέσεις. Για αυτό σε πολλούς ΟΑΕΔ δε σου λένε τίποτα, δεν κάνουν καμιά εκτίμηση, ειδικά αν τα ένσημά σου φαίνονται πολύ οριακά σε συνολικά ή σε κάποιες χρονικές περιόδους "κλειδιά". Φυσικά είναι υποχρεωμένοι να δεχτούν την αίτησή σου, αλλά το ότι τη δέχονται δε σημαίνει ότι θα εγκριθεί κιόλας η επιδότηση.

Για αυτό εμείς οι εκπαιδευτικοί που είμαστε κάθε καλοκαίρι άνεργοι πρέπει να ξέρουμε τις προϋποθέσεις ή να ρωτάμε κάποιον που ξέρει για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεων. Εγώ προσωπικά και πολλοί συνάδελφοι μου αν εκτιμήσουμε ότι τα ένσημά μας θα είναι οριακά μια συγκεκριμένη χρονιά, το σκεφτόμαστε στην αρχή της σχολικής χρονιάς και δημιουργούμε τις προϋποθέσεις! Αυτό θα ήταν το καλύτερο - να το προσχεδιάζεις - αλλά δεν ξέρω πόσοι έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν αυτό!

Αν τελικά δε σου εγκρίνουν το ταμείο ανεργίας να ξέρεις ότι δικαιούσαι ένα άλλο επίδομα το οποίο είναι τρίμηνο βοήθημα. Αρκεί να έχεις στο εκκαθαριστικό σου Ε1 (μαζί με το σύζυγό σου αν είσαι παντρεμένη) κάτω από 9300€.

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #865 στις: Αύγουστος 08, 2011, 11:37:51 μμ »
να σαι καλα lasid!
9300 δεν εχω!αν είχα θα ήμουν πλούσια!!!!χαχαχα!
θα το κοιτάξω αυτο το επίδομα για το οποίο λες.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #866 στις: Αύγουστος 08, 2011, 11:52:56 μμ »
να σαι καλα lasid!
9300 δεν εχω!αν είχα θα ήμουν πλούσια!!!!χαχαχα!
θα το κοιτάξω αυτο το επίδομα για το οποίο λες.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Δεν εννοώ 9300 αποταμίευση...ετήσια έσοδα εννοώ! Αυτά μπορεί να τα βγάζει κάποιος, να τα ξοδεύει για τις ανάγκες του μέσα στο έτος και να μην του μένει τίποτα στην άκρη! Πλούσιος είναι αυτός που δηλώνει 9300 στη φορολογική του δήλωση;

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #867 στις: Αύγουστος 09, 2011, 12:08:30 πμ »
Κατάλαβα τι εννοείς..Κι όμως για ορισμένους είναι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158551
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.