*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378721 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #938 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 03:59:04 μμ »
Lasid, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο χαρακτηρίζεις "λάθος" κάτι που στο τέλος δέχεσαι ότι ισχύει. Με το "αν" μπορούμε να βρούμε καμιά 20αριά περιπτώσεις, αλλά αυτό τι αξία έχει;
Έκανε μια απλή ερώτηση η συνάδελφος και πήρε μια απλή απάντηση. Πιστεύω ότι αν ανήκε σε μια απ`αυτές τις κατηγορίες θα το έγραφε, όπως επίσης και αν έπαιρνε επίδομα αυτή τη στιγμή από τον ΟΑΕΔ.
Αν θες να το διατυπώσω από τη θετική πλευρά του. Αυτό που λες είναι σωστό υπό την προϋπόθεση ότι δεν επιδοτούνταν το καλοκαίρι που μας πέρασε από έγκριση ταμείου ανεργίας μετά το τέλος του σχολικού έτους 2010-2011. Εσύ είχες θέσει μόνο την προϋπόθεση ότι δε θα είναι η πρώτη φορά που θα επιδοτηθεί.

Ο χαρακτηρισμός "λάθος" αναφερόταν στο ότι δεν ήταν πλήρης η απάντηση. Η πληροφορία σου ήταν σωστή, αλλά επειδή δεν ήταν σαφής η ερώτηση που έγινε μπορεί να οδηγήσει σε παραπληροφόρηση. Σε αυτές τις περιπτώσεις όσοι γνωρίζουμε το ζήτημα ίσως είναι καλύτερα να δίνουμε πιο εκτενείς απαντήσεις που να περιλαμβάνουν και τις υποπεριπτώσεις. Είναι σαν να παρέχουμε εξατομικευμένες συμβουλές στους συναδέλφους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:33 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #939 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 04:08:29 μμ »
Καλησπέρα !
Είμαι ταμείο ανεργίας και παίρνω επίδομα. Εργάστηκα 6 βδομάδες το καλοκαίρι θερινή περίοδο και έκανα σποραδική απασχόληση. Την Τρίτη τελειώνει η σύμβαση μου και απολύομαι ξανά... Τί χαρτιά πρέπει να καταθέσω αυτή τη φορά στον Οαέδ; Προφανώς τη σποραδική υπογεγραμμένη με τις 2 ημέρες που θα έχω δουλέψει μέσα στον Αύγουστο, την απόλυση και τί άλλο; Χρειάζεται κάτι ακόμα;
Εξάλλου όπως φαίνεται από την παράθεση η Iris_ έπαιρνε επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι. Είχαμε μιλήσει και τότε, αλλά δεν θυμόμουν σίγουρα αν επιδοτούνταν για αυτό έψαξα και βρήκα το μήνυμά της που βλέπεις στην παράθεση. Αυτός είναι ο λόγος που ήθελα να δώσω απάντηση, η οποία να καλύπτει κάθε περίπτωση. Βλέπεις jak_13 ότι, αν η ερώτηση δεν είναι σαφής, τελικά η απάντηση μπορεί να δίνει λάθος πληροφορία;

Παρακαλούνται λοιπόν οι συνάδελφοι που θέλουν να ρωτήσουν κάτι για το ταμείο ανεργίας να αναφέρουν όλες τις παραμέτρους. Το ίδιο ισχύει και για όσους ρωτάνε για διορισμούς, αναπληρώσεις και εναπομείναντες διοριστέους διαφόρων κατηγοριών και δεν λένε την ειδικότητά τους και την κατηγορία από την οποία αναμένουν διορισμό. Αν δεν πετάει ο καθένας μια απλή ερώτηση, θα είναι πιο χρήσιμος και παραγωγικός ο διάλογος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2011, 04:11:06 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #940 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:23:23 πμ »

Lasid, εγώ διαφώνησα με το χαρακτηρισμό σου. Εννοείται ότι αν υπάρχουν κάποιες παράμετροι που οι συνάδελφοι τις γνωστοποιούν και δοθεί απάντηση που δε λαμβάνει υπ`όψιν αυτές τις παραμέτρους τότε η απάντηση είναι λάθος. Η συνάδελφος έλαβε μια σωστή απάντηση που αφορούσε την ερώτηση που έκανε.
Από εκεί και πέρα δεν είναι δυνατόν να γράφουμε όλες τις υποπεριπτώσεις, που τις περισσότερες φορές μπερδεύουν αντί να εξηγούν, με τόσα μηνύματα που γράφουμε, ούτε να ανοίγουμε φάκελλο για τον/την κάθε συνάδελφο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #941 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 08:49:22 μμ »

Lasid, εγώ διαφώνησα με το χαρακτηρισμό σου. Εννοείται ότι αν υπάρχουν κάποιες παράμετροι που οι συνάδελφοι τις γνωστοποιούν και δοθεί απάντηση που δε λαμβάνει υπ`όψιν αυτές τις παραμέτρους τότε η απάντηση είναι λάθος. Η συνάδελφος έλαβε μια σωστή απάντηση που αφορούσε την ερώτηση που έκανε.
Από εκεί και πέρα δεν είναι δυνατόν να γράφουμε όλες τις υποπεριπτώσεις, που τις περισσότερες φορές μπερδεύουν αντί να εξηγούν, με τόσα μηνύματα που γράφουμε, ούτε να ανοίγουμε φάκελλο για τον/την κάθε συνάδελφο.
Αντιλήφθηκα αυτό που λες για τον χαρακτηρισμό για αυτό το επαναδιατύπωσα από τη θετική του πλευρά.
Είμαι των θετικών επιστημών και για αυτό ίσως βλέπω έτσι τα πράγματα. Το σωστό είναι σωστό, αλλά μπορεί να είναι και μισό. Για μένα το σωστό, το άρτιο πρέπει να είναι και ολόκληρο. Μια συνάρτηση πολλαπλής επιλογής πρέπει να λέει την τιμή της και όταν x<0 και όταν x=0 και όταν x>0, αλλιώς είναι μισή και σύμφωνα με το σκεπτικό μου λάθος.

Σαφώς κι εγώ δε θυμόμουν ακριβώς τις περιστάσεις της συναδέλφου, αλλά ήξερα ότι είχα μιλήσει μαζί της για αυτό το έψαξα περισσότερο. Δε θα τα χαλάσουμε για αυτό το μικρό θέμα jak_13. Ο στόχος είναι να βοηθάμε όσο μπορούμε τους συναδέλφους που ρωτάνε, τα άλλα δεν έχουν σημασία. Για αυτό παρακάλεσα να είναι συγκεκριμένοι στις ερωτήσεις τους, για να λαβαίνουν τις καλύτερες δυνατές και ακριβείς απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:33 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #942 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:07:30 πμ »
Αντιλήφθηκα αυτό που λες για τον χαρακτηρισμό για αυτό το επαναδιατύπωσα από τη θετική του πλευρά.
Είμαι των θετικών επιστημών και για αυτό ίσως βλέπω έτσι τα πράγματα. Το σωστό είναι σωστό, αλλά μπορεί να είναι και μισό. Για μένα το σωστό, το άρτιο πρέπει να είναι και ολόκληρο. Μια συνάρτηση πολλαπλής επιλογής πρέπει να λέει την τιμή της και όταν x<0 και όταν x=0 και όταν x>0, αλλιώς είναι μισή και σύμφωνα με το σκεπτικό μου λάθος.

Σαφώς κι εγώ δε θυμόμουν ακριβώς τις περιστάσεις της συναδέλφου, αλλά ήξερα ότι είχα μιλήσει μαζί της για αυτό το έψαξα περισσότερο. Δε θα τα χαλάσουμε για αυτό το μικρό θέμα jak_13. Ο στόχος είναι να βοηθάμε όσο μπορούμε τους συναδέλφους που ρωτάνε, τα άλλα δεν έχουν σημασία. Για αυτό παρακάλεσα να είναι συγκεκριμένοι στις ερωτήσεις τους, για να λαβαίνουν τις καλύτερες δυνατές και ακριβείς απαντήσεις!

Το σωστό είναι σωστό με βάση το ζητούμενο, με τις παραμέτρους που δίνονται είτε στα μαθηματικά είτε σε οποιαδήποτε θεωρητική ερώτηση. Τα επιπλέον εγώ τα θεωρώ πλεονασμό.
Παρ`όλα αυτά, αν στις περιπτώσεις που απαντάς υπάρχει άλλη μία περίπτωση και θέλω να συμπληρώσω κάτι, δε θα χαρακτηρίσω αυτά που έγραψες "λάθος".
Επειδή όμως κουράσαμε ήδη αρκετά τους συναδέλφους, για ένα μικρό θέμα όπως το χαρακτηρίζεις, ωστόσο το συνεχίζεις, θα σου γράψω κλείνοντας ότι το θέμα αυτό υπάρχει αρκετά χρόνια πριν εγγραφείς στο forum και η βοήθεια δινόταν πολύ καλά, χωρίς να γίνεται επίδειξη γνώσεων.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #943 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:48:30 μμ »
Το σωστό είναι σωστό με βάση το ζητούμενο, με τις παραμέτρους που δίνονται είτε στα μαθηματικά είτε σε οποιαδήποτε θεωρητική ερώτηση. Τα επιπλέον εγώ τα θεωρώ πλεονασμό.
Παρ`όλα αυτά, αν στις περιπτώσεις που απαντάς υπάρχει άλλη μία περίπτωση και θέλω να συμπληρώσω κάτι, δε θα χαρακτηρίσω αυτά που έγραψες "λάθος".
Επειδή όμως κουράσαμε ήδη αρκετά τους συναδέλφους, για ένα μικρό θέμα όπως το χαρακτηρίζεις, ωστόσο το συνεχίζεις, θα σου γράψω κλείνοντας ότι το θέμα αυτό υπάρχει αρκετά χρόνια πριν εγγραφείς στο forum και η βοήθεια δινόταν πολύ καλά, χωρίς να γίνεται επίδειξη γνώσεων.
Σαφώς και δε θέλω να το συνεχίσω συνάδελφε jak_13, αλλά σε όσα είπες δεν μπορώ να μην τοποθετηθώ.
Όταν αντιλαμβάνομαι ότι ο ερωτών δε γνωρίζει καλά το θέμα για το οποίο ρωτάει (και συμβαίνει συχνά αυτό και στην καθημερινή μου ζωή) νιώθω την ανάγκη να είμαι πιο διευκρινιστικός και αυτό δεν το θεωρώ περιττό, αντίθετα στη συγκεκριμένη περίπτωση φάνηκε ότι ήταν και χρήσιμο.

Σε καμιά περίπτωση δεν κάνω επίδειξη γνώσεων, δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος άλλωστε.
Ούτε ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Μια παράλειψη διαπίστωσα και την επισήμανα.
Στο κάτω κάτω είναι σημαντικότερο να προσθέσει κάποιος σε αυτά που λέω ή και να διορθώσει,
από το να είναι ελλειπής η πληροφόρηση. Το αντέχω...δεν έχω και τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου.
Αν σε ενόχλησε τόσο πολύ το "λάθος" συγνώμη. Ξέρω ότι το θέμα είναι παλιότερο της εγγραφής μου στο φόρουμ και οι συνάδελφοι ενημερώνονταν μια χαρά. Δεν είχα την πρόθεση να σφετεριστώ τη θέση κανενός!

Ελπίζω το ζήτημα να κλείσει εδώ και να κάνουμε σαν να μην είχα αναφέρει ποτέ τη λέξη "λάθος".

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #944 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:49:26 μμ »
βρε το υπεραναλύετε!  :D
συνάδελφε μετέτρεψε το "λάθος" σε "ελλιπές" μπας και συμφωνήσετε.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #945 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:05:40 μμ »
βρε το υπεραναλύετε!  :D
συνάδελφε μετέτρεψε το "λάθος" σε "ελλιπές" μπας και συμφωνήσετε.  ;)
Για μένα έχει τελειώσει και ζήτησα και συγνώμη για το "λάθος". Απλά δεν είναι ούτε αποδεκτό το "ελλειπές", επειδή και η ερώτηση ήταν ελλειπής. Α ρε Iris_ τι μας κάνεις!!! Πέταξες μια ερώτηση και εξαφανίστηκες...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #946 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 01:45:22 πμ »
βρε το υπεραναλύετε!  :D
συνάδελφε μετέτρεψε το "λάθος" σε "ελλιπές" μπας και συμφωνήσετε.  ;)

Εγώ είπα από χθες ότι κλείνω το θέμα. Μου φαίνεται ότι επιθυμείς κι`άλλες αναλύσεις;  ;D
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #947 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:42:29 μμ »
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω για όποιον μπορεί και ξέρει να μου απαντήσει.
Οι δύο τελευταίοι μήνες πριν την απόλυση που δε λαμβάνονται υπόψη για το επίδομα, πρέπει να είναι συνεχόμενοι; Απολύθηκα στις 30/06/2011 και μέχρι την 30/04/2011 τα ένσημά μου ήταν 119. Την 1η Σεπτεμβρίου προσλήφθηκα για γραμματειακή υποστήριξη σε κάποιο φροντιστήριο ξένων γλωσσών, αλλά προχθές με ενημέρωσε ο εργοδότης μου ότι τη θέση μου θα αναλάβει τελικά η ανιψιά του και ότι δε θα χρειαστούν τις υπηρεσίες μου μετά τις 15/10/2011. Εφόσον με απολύσει, ποιοι δυο μήνες δε θα μετρούν ; Ο ενάμισης που θα εργάζομαι + ο μισός Ιούνιος ή δε γίνεται έτσι επειδή όπως προανέφερα οι μήνες δεν είναι συνεχόμενοι; Να σημειώσω ότι δεν έχω πάρει ποτέ επίδομα και ότι τα ένσημά μου από ωρομισθία και αναπλήρωση 2010-2011 ήταν 119 μέχρι και τέλος Απρίλη 2011 όπως προείπα. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #948 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 05:30:52 μμ »
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω για όποιον μπορεί και ξέρει να μου απαντήσει.
Οι δύο τελευταίοι μήνες πριν την απόλυση που δε λαμβάνονται υπόψη για το επίδομα, πρέπει να είναι συνεχόμενοι; Απολύθηκα στις 30/06/2011 και μέχρι την 30/04/2011 τα ένσημά μου ήταν 119. Την 1η Σεπτεμβρίου προσλήφθηκα για γραμματειακή υποστήριξη σε κάποιο φροντιστήριο ξένων γλωσσών, αλλά προχθές με ενημέρωσε ο εργοδότης μου ότι τη θέση μου θα αναλάβει τελικά η ανιψιά του και ότι δε θα χρειαστούν τις υπηρεσίες μου μετά τις 15/10/2011. Εφόσον με απολύσει, ποιοι δυο μήνες δε θα μετρούν ; Ο ενάμισης που θα εργάζομαι + ο μισός Ιούνιος ή δε γίνεται έτσι επειδή όπως προανέφερα οι μήνες δεν είναι συνεχόμενοι; Να σημειώσω ότι δεν έχω πάρει ποτέ επίδομα και ότι τα ένσημά μου από ωρομισθία και αναπλήρωση 2010-2011 ήταν 119 μέχρι και τέλος Απρίλη 2011 όπως προείπα. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση.

Όταν απολύθηκες έκανες εγγραφή στον ΟΑΕΔ για επίδομα ενεργείας; Έχεις συμπληρωμένα 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #949 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 06:08:09 μμ »
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω για όποιον μπορεί και ξέρει να μου απαντήσει.
Οι δύο τελευταίοι μήνες πριν την απόλυση που δε λαμβάνονται υπόψη για το επίδομα, πρέπει να είναι συνεχόμενοι; Απολύθηκα στις 30/06/2011 και μέχρι την 30/04/2011 τα ένσημά μου ήταν 119. Την 1η Σεπτεμβρίου προσλήφθηκα για γραμματειακή υποστήριξη σε κάποιο φροντιστήριο ξένων γλωσσών, αλλά προχθές με ενημέρωσε ο εργοδότης μου ότι τη θέση μου θα αναλάβει τελικά η ανιψιά του και ότι δε θα χρειαστούν τις υπηρεσίες μου μετά τις 15/10/2011. Εφόσον με απολύσει, ποιοι δυο μήνες δε θα μετρούν ; Ο ενάμισης που θα εργάζομαι + ο μισός Ιούνιος ή δε γίνεται έτσι επειδή όπως προανέφερα οι μήνες δεν είναι συνεχόμενοι; Να σημειώσω ότι δεν έχω πάρει ποτέ επίδομα και ότι τα ένσημά μου από ωρομισθία και αναπλήρωση 2010-2011 ήταν 119 μέχρι και τέλος Απρίλη 2011 όπως προείπα. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση.
Οι δυο τελευταίοι μήνες είναι πάντα οι δυο τελευταίοι "συμπαγείς" μήνες πριν από την απόλυση. Εφόσον έχεις ήδη πρόσληψη ξέχνα την παλιά απόλυση. Η νέα απόλυση θα γίνει στις 15/10/2011 άρα οι δυο τελευταίοι μήνες πριν την απόλυση είναι η περίοδος 16/8/2011 - 15/10/2011. Δεν έχει σημασία αν δούλευες ή όχι όλο το τελευταίο δίμηνο.

Αν είχες ξαναπάρει ταμείο ανεργίας τα πράγματα θα ήταν εύκολα για σένα, επειδή σίγουρα θα συμπλήρωνες τα 125 ένσημα που απαιτούνται μιας και από το φθινόπωρο του 2010 μέχρι τέλος Απριλίου του 2011 είχες 119 ήδη.
(Μαζί με τα ένσημα του Μαΐου - Ιουνίου 2011 θα ξεπερνούσες ασυζητητί τα 125).

Εφόσον, όμως, δεν έχεις ξαναπάρει ταμείο ανεργίας η προϋπόθεση για να το πάρεις είναι να έχεις τουλάχιστον 200 ένσημα την τελευταία διετία, αλλά σε κανένα από τα δύο έτη να μην είναι κάτω από 80 τα ένσημά σου,
όπως σου λέει και ο φίλος και συνάδελφος jak_13.

@jak_13 γιατί έχει σημασία αν είχε κάνει αίτηση για ταμείο ανεργίας στον ΟΑΕΔ όταν απολύθηκε τέλος Ιουνίου;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #950 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 06:26:27 μμ »
@jak_13 γιατί έχει σημασία αν είχε κάνει αίτηση για ταμείο ανεργίας στον ΟΑΕΔ όταν απολύθηκε τέλος Ιουνίου;

Για μένα, έχει σημασία αν είχε/έχει δικαίωμα για να πάρει το επίδομα ανεργίας, για να μην κάνω υποθέσεις και γράφω τα ίδια που έχουν γραφεί πολλές φορές εδώ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #951 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 06:40:54 μμ »
@jak_13 γιατί έχει σημασία αν είχε κάνει αίτηση για ταμείο ανεργίας στον ΟΑΕΔ όταν απολύθηκε τέλος Ιουνίου;
Για μένα, έχει σημασία αν είχε/έχει δικαίωμα για να πάρει το επίδομα ανεργίας, για να μην κάνω υποθέσεις και γράφω τα ίδια που έχουν γραφεί πολλές φορές εδώ.
Ναι αλλά το αν είχε κάνει αίτηση ή όχι δεν σημαίνει ότι είχε και δικαίωμα να πάρει ταμείο ανεργίας.

Μακάρι να μη χρειαζόταν να επαναλαμβάνουμε ποτέ τα ίδια είτε στο γραπτό είτε στον προφορικό λόγο,
αλλά σε κάθε περίπτωση που κάποιος δεν τα ξέρει δε γίνεται να μην τα επαναλάβεις...

Το πρόβλημα με τους περισσότερους είναι ότι δε διαβάζουν τις παλιές δημοσιεύσεις, ούτε κάνουν μια απλή αναζήτηση στο pde. Προφανώς δεν ξέρουν πώς να το κάνουν ή δεν έχουν χρόνο να διαβάσουν πολλά από τα γραμμένα ή απλά βαριούνται. Τι να τους κάνουμε;  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159576
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.