*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372287 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1036 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 05:34:41 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Lasid για τις απαντήσεις σου. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Τα 12 ένσημα που αναφέρεις πρέπει να φαίνονται σε διαφορετικές μέρες από αυτές που δουλεύω στο σχολείο( π.χ. σαββατοκύριακο) ή μπορούν να κολληθούν και για τις μέρες που δουλεύω στο σχολείο π.χ. Δευτέρα-Παρασκευή; Για να ξέρω τι θα πω αν πάω να ζητήσω χάρη από κάποιον εργοδότη. Άλλη ερώτηση: Αν δουλέψω σε κάποιο ΙΕΚ για το εαρινό εξάμηνο από Φεβρουάριο μέχρι τον Ιούνιο και έχω π.χ. 6 ώρες σε 2-3 μέρες θα καταφέρω να τα μαζέψω αυτά τα 12 ένσημα ή θα πρέπει να είναι διασκορπισμένα σε 4 μήνες;
Στην κατάσταση των ενσήμων που σου εκτυπώνει το ΙΚΑ δε φαίνεται σε ποιες μέρες κολλήθηκαν τα ένσημα.
Φαίνεται μόνο το σύνολο των ενσήμων του μήνα. Μόνο όταν εργάζεσαι στον ίδιο εργοδότη δε γίνεται να σου κολλήσει δυο ένσημα την ίδια μέρα (π.χ. ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ και ΙΕΚ ΟΑΕΔ την ίδια μέρα δίνουν ένα ένσημο μόνο).

Δεν έχει σημασία λοιπόν σε ποια μέρα θα σου κολλήσει τα ένσημα ο εργοδότης. Παλιότερα ως ωρομίσθιος έπαιρνα ένσημο την ίδια μέρα και από το σχολείο και από το φροντιστήριο και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.
Απλά όταν τα ένσημα του μήνα ξεπερνούσαν τα 25 τότε ο ΟΑΕΔ για μετρούσε μόνο τα 25, τα υπόλοιπα έχουν νόημα μόνο για συνταξιοδότηση (διότι οι εισφορές κρατήθηκαν κανονικά από εργαζόμενο και εργοδότη).
Αν το ΙΕΚ σου δώσει 4 ένσημα το Φεβρουάριο (που είχες 21), 3 το Μάρτιο (που είχες 22) και το μέγιστο που μπορεί να φτάσει τον Απρίλιο είναι 25 x 21/30=17,5 δηλαδή 18 με στρογγυλοποίηση (ενώ σου έδινε 15 η ΑΜΩ τώρα φτάνεις 3 παραπάνω). Άρα 4+3+3=10. Είσαι εντελώς οριακά και δε χρειάζεσαι κανέναν πρόθυμο εργοδότη να σου κολλήσει ένσημα, ούτε να υποχρεώνεσαι. Σου αρκεί και μόνο δυο φορές την εβδομάδα μάθημα στο ΙΕΚ. Δε χρειάζεται να πηγαίνεις τρεις φορές την εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:02 »

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1037 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 05:53:25 μμ »
Έχω ένα ερώτημα εάν γνωρίζει κάποιος... Τα ένσημα που παίρνεις από ΙΕΚ για παράδειγμα, αλλά συνεχίζεις να παίρνεις παράλληλα και μειωμένο επίδομα ανεργίας λόγω σποραδικής εργασίας, μετράνε στον υπολογισμό για να ξαναπάρεις επίδομα; Και για να γίνω πιο κατανοητός.. Δουλεύω μια μέρα/βδομάδα σε ΙΕΚ από αρχές Οκτώβρη και παίρνω μειωμένο επίδομα (σποραδική εργασία). Από εχθές ξεκίνησα και ΑΜΩ οπότε το κόβω εντελώς το επίδομα. Στην καταμέτρηση των ενσήμων του χρόνου τον Ιούνιο θα καταμετρήσουν και τα ένσημα από το ΙΕΚ (Οκτωβρίου και μισού Νοεμβρίου); Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1038 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 06:19:36 μμ »
Έχω ένα ερώτημα εάν γνωρίζει κάποιος... Τα ένσημα που παίρνεις από ΙΕΚ για παράδειγμα, αλλά συνεχίζεις να παίρνεις παράλληλα και μειωμένο επίδομα ανεργίας λόγω σποραδικής εργασίας, μετράνε στον υπολογισμό για να ξαναπάρεις επίδομα; Και για να γίνω πιο κατανοητός.. Δουλεύω μια μέρα/βδομάδα σε ΙΕΚ από αρχές Οκτώβρη και παίρνω μειωμένο επίδομα (σποραδική εργασία). Από εχθές ξεκίνησα και ΑΜΩ οπότε το κόβω εντελώς το επίδομα. Στην καταμέτρηση των ενσήμων του χρόνου τον Ιούνιο θα καταμετρήσουν και τα ένσημα από το ΙΕΚ (Οκτωβρίου και μισού Νοεμβρίου); Ευχαριστώ!
Αν και δεν το έχω δει κάπου γραμμένο, γνωρίζω τον τρόπο που λειτουργεί η υπηρεσία του ΟΑΕΔ.
Θεωρώ ότι το πιο πιθανό είναι να μην υπολογίζονται τα ένσημα που παίρνεις από σποραδική απασχόληση.
Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις απευθείας στον ΟΑΕΔ. Ένα τηλεφώνημα χρειάζεται. Δεν είναι δύσκολο.

Αποσυνδεδεμένος ekal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1039 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 11:18:12 μμ »
Το 14μηνο δε μπορεί να πάει πιο πίσω από το καλοκαίρι του 2011 που χορηγούνταν κανονικά το ταμείο ανεργίας.
Αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο στην περίπτωση που έπαιρνε περσινούς μήνες ταμείου ανεργίας (συνέχιση).
Άρα μετράμε μόνο τα ένσημα μετά τη νέα πρόσληψη ως ΑΜΩ στις 14 Νοεμβρίου 2011.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Είμαι και εγώ στην  ίδια φάση με την birkbeck και είναι κρίμα που δεν μετράνε τα ένσημα πριν από το καλοκαίρι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:02 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1040 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 11:52:13 μμ »
Το 14μηνο δε μπορεί να πάει πιο πίσω από το καλοκαίρι του 2011 που χορηγούνταν κανονικά το ταμείο ανεργίας.
Αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο στην περίπτωση που έπαιρνε περσινούς μήνες ταμείου ανεργίας (συνέχιση).
Άρα μετράμε μόνο τα ένσημα μετά τη νέα πρόσληψη ως ΑΜΩ στις 14 Νοεμβρίου 2011.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Είμαι και εγώ στην  ίδια φάση με την birkbeck και είναι κρίμα που δεν μετράνε τα ένσημα πριν από το καλοκαίρι...
Μήπως μπορείς να κάνεις κάτι παράλληλο για να συμπληρώσεις τα ένσημα που σου λείπουν;
Αν δεν μπορείς να βγάλεις νέο ταμείο ανεργίας, αναγκαστικά θα αρκεστείς στους μήνες της συνέχισης
(αυτούς που σου περίσσεψαν από φέτος και δεν τους εισέπραξες) και το εφάπαξ βοήθημα των 240 €.

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1041 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 09:01:21 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Παρακολούθησα με πολύ ενδιαφέρον το τι μου γράψατε. Πήγα σήμερα με την ανάληψη υπηρεσίας να διακόψω το επίδομα του ΟΑΕΔ. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι αν δεν βρω κάποιον εργοδότη να μου καλύψει τα ένσημα που θα μου υπολείπονται για να πάρω το 8μηνο, θα πάρω λιγότερους μήνες επίδομα (δηλαδή πόσους;, αυτό προκύπτει φαντάζομαι από τον αριθμό των ενσήμων, έτσι;) και ένα βοήθημα. Πόσα ένσημα το μήνα έχει ο ΑΜΩ; Όχι 25 όπως ο ΑΚΩ; Να συμπληρώσω οτι τα τελευταία 2 χρόνια με προσλαμβάνουν το Νοέμβρη (πέρυσι προσλήφθηκα ΑΚΩ την 1/11), φέτος δυστυχώς ΑΜΩ και η τελευταία πληρωμή μου είχε πει ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ ήταν στις 23/11, δηλαδή περίπου μια βδομάδα από τώρα. Να υπολογίζω 5,5 μήνες επί 25 για να δω αν θα βγουν τα ένσημα 125, δηλαδή ο Απρίλιος μετράει μέχρι κάποια ημερομηνία αν η απόλυση είναι πριν τα τέλη ιουνίου, στην πρωτοβάθμια είμαι, ή γίνεται κάπως αλλιώς ο υπολογισμός;
Ο ΑΜΩ παίρνει ένσημα για όλες τις μέρες του μήνα εκτός του Σαββατοκύριακου, περίπου 21-22 ένσημα το μήνα.
Με αυτή τη λογική θα πάρεις 13 ένσημα για Νοέμβριο (θεωρώ τη 14η Νοεμβρίου ως μέρα πρόσληψης) 22 για Δεκέμβριο, 22 για Ιανουάριο, 21 για Φεβρουάριο, 22 για Μάρτιο και 21 για Απρίλιο. Αφού στην πρωτοβάθμια απολύουν 21 Ιουνίου το δίμηνο 22 Απριλίου μέχρι 21 Ιουνίου αφαιρείται στον υπολογισμό των ενσήμων. Ο Απρίλιος μετράει αναλογικά στον υπολογισμό. Δηλαδή τα 21/30 των 21 ενσήμων. Ο πολλαπλασιασμός βγάζει 14,7 ένσημα και με στρογγυλοποίηση 15 ένσημα για τον Απρίλιο τελικά.

Συνολικά: 13+22+22+21+22+15=115. Χρειάζεσαι άλλα 10 ένσημα για να βγάλεις ταμείο για 5 μήνες (125).
Αν έχω δίκιο για τον υπολογισμό (ας με επιβεβαιώσει κάποιος για τον αριθμό ενσήμων που παίρνει ο ΑΜΩ)
τότε κολλώντας 3 ένσημα το μήνα για Δεκέμβριο, Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο, σύνολο 12 ένσημα, εξασφαλίζεις ταμείο για 5 μήνες. Είναι πολύ λίγα τα 12 ένσημα, οπότε αν βρεις κάποιον εργοδότη να σου τα κολλήσει το όφελος τελικά θα είναι πολύ μεγάλο, ενώ το κόστος πολύ μικρό.

Άρα θα πάρεις 5x461,50=2307,50 € + 239,98 € βοήθημα = 2547,48 € και για τα 12 ένσημα θα πληρώσεις 144 €
(χρησιμοποιώ το κόστος που δήλωσε ο συνάδελφος πριν 300 € για 25 ένσημα, άρα 12 €/ένσημο). 'Ετσι θα σου απομείνουν 2400 € καθαρά, τα οποία θα εισπράξεις σε 6 μήνες αν δεν έχεις προσληφθεί μέχρι τέλος Δεκεμβρίου 2012.

Για 5μηνη επιδότηση χρειάζονται 125 ένσημα, για 6μηνη 150 ένσημα και για 8μηνη 180 ένσημα.
Αν δε βρεις κάποιον εργοδότη να σου κολλήσει αυτά τα λίγα ένσημα που σου είπα, θα πάρεις όσους μήνες επιδότησης σου έμειναν και δεν εισέπραξες εφόσον έκανες σήμερα τη διακοπή του ταμείου και το βοήθημα αν εξακολουθήσεις να είσαι άνεργη ένα μήνα μετά τη λήξη της συνέχισης που θα λαμβάνεις.
Όλα αυτά αναφέρονται για εργασία ΑΜΩ κ τις 5 ημέρες της εβδομάδας;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1042 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 10:20:37 μμ »
Όλα αυτά αναφέρονται για εργασία ΑΜΩ κ τις 5 ημέρες της εβδομάδας;
Ναι. Άρα είναι σημαντικό να ζητήσετε να κατανέμονται σε όλες τις μέρες οι ώρες που διδάσκετε.

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1043 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 11:14:04 μμ »
Αν είσαι ΑΜΩ από 15 Νοεμβρίου δουλεύοντας και τις 5 μέρες μαζεύεις 115 ένσημα. Εάν παράλληλα είσαι και σε δημόσια ΙΕΚ παίρνεις τα έξτρα ένσημα που χρειάζεσαι για τις μέρες που δουλεύεις στα ΙΕΚ; Γιατί κάπου διάβασα οτι τα ένσημα από τα ΙΕΚ δεν μετράνε για το ταμείο γιατί είναι σύμβαση έργου ή κάτι τέτοιο.. Ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1044 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 11:22:32 μμ »
Αν είσαι ΑΜΩ από 15 Νοεμβρίου δουλεύοντας και τις 5 μέρες μαζεύεις 115 ένσημα. Εάν παράλληλα είσαι και σε δημόσια ΙΕΚ παίρνεις τα έξτρα ένσημα που χρειάζεσαι για τις μέρες που δουλεύεις στα ΙΕΚ; Γιατί κάπου διάβασα οτι τα ένσημα από τα ΙΕΚ δεν μετράνε για το ταμείο γιατί είναι σύμβαση έργου ή κάτι τέτοιο.. Ισχύει;
Αυτό είναι μια λεπτομέρεια που δεν ξέρω αν ισχύει πια. Εγώ όταν εργαζόμουν το 2005-2006 σε ιδιωτικό ΙΕΚ, τα ένσημα που μου κόλλησαν μέτρησαν μαζί με εκείνα του ΤΕΕ στο οποίο ήμουν ωρομίθιος με 10 ώρες την εβδομάδα και όσα μου είχαν κολλήσει τα 2 φροντιστήρια που εγραζόμουν παράλληλα.

Το διάβασα κι εγώ αυτό που αναφέρεις για τη σύμβαση έργου και ότι δε μετράνε τα ένσημα των δημοσίων ΙΕΚ για τον ΟΑΕΔ επειδή δεν περιλαμβάνουν κρατήσεις για ταμείο ανεργίας. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Ίσως...
Όσοι εργάζονται, όμως, σε ιδιωτικά ΙΕΚ λογικά δε θα είναι με ΑΠΥ και επομένως θα έχουν κανονικά ένσημα ιδιωτικού υπαλλήλου που θα μετράνε στον ΟΑΕΔ για το ταμείο ανεργίας.

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1045 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 11:29:49 μμ »
Παράθεση
Φοβάμαι ότι υπάρχει ένας περιορισμός για εργασία σε φροντιστήρια, ίσως και ιδιαίτερα...διότι το 8ο σημείο από αυτά που έχουμε υπογράψει στο τέλος της αίτησης-δήλωσης προτίμησης ως αναπληρωτές λέει:
"Δεν είμαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου, ούτε διδάσκω, δεν είμαι μέτοχος σε εταιρία κατά τις διατάξεις του Υπαλληλικού κώδικα, ούτε έχω κάποια εμπορική ιδιότητα"
Μήπως το εργόσημο εμπίπτει στο "εμπορική ιδιότητα"; Δεν ξέρω. Καλύτερα ένσημα από άσχετη με την εκπαίδευση απασχόληση για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Ένσημα ιδιωτικού υπαλλήλου σε κατάστημα, σε καφετέρια κλπ είναι μια χαρά.   Έχουμε μάθει να ξεπερνάμε τα γραφειοκρατικά εμπόδια! 

Δεν θα τα χαλάσουμε εδώ Lasid. Η λίστα είναι μεγάλη. http://www.ttbank.gr/UserFiles/File/150237_ypagomenes_ergasies_ypiresies.pdf
Κηπουρικές εργασίες  ;D νομίζω είναι καθόλα νόμιμο αν δεν εμπίπτει βέβαια σε εμπορική ιδιότητα το εργόσημο και μπορείς έτσι να συγκεντρώσεις τα ένσημα που σου λείπουν...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1046 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 11:36:37 μμ »
Παράθεση
Φοβάμαι ότι υπάρχει ένας περιορισμός για εργασία σε φροντιστήρια, ίσως και ιδιαίτερα...διότι το 8ο σημείο από αυτά που έχουμε υπογράψει στο τέλος της αίτησης-δήλωσης προτίμησης ως αναπληρωτές λέει:
"Δεν είμαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου, ούτε διδάσκω, δεν είμαι μέτοχος σε εταιρία κατά τις διατάξεις του Υπαλληλικού κώδικα, ούτε έχω κάποια εμπορική ιδιότητα"
Μήπως το εργόσημο εμπίπτει στο "εμπορική ιδιότητα"; Δεν ξέρω. Καλύτερα ένσημα από άσχετη με την εκπαίδευση απασχόληση για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Ένσημα ιδιωτικού υπαλλήλου σε κατάστημα, σε καφετέρια κλπ είναι μια χαρά.   Έχουμε μάθει να ξεπερνάμε τα γραφειοκρατικά εμπόδια! 
Δεν θα τα χαλάσουμε εδώ Lasid. Η λίστα είναι μεγάλη. http://www.ttbank.gr/UserFiles/File/150237_ypagomenes_ergasies_ypiresies.pdf
Κηπουρικές εργασίες  ;D νομίζω είναι καθόλα νόμιμο αν δεν εμπίπτει βέβαια σε εμπορική ιδιότητα το εργόσημο και μπορείς έτσι να συγκεντρώσεις τα ένσημα που σου λείπουν...
Ναι είδα τη λίστα. Το θέμα είναι ότι το εργόσημο θα το χρησιμοποιούν ελεύθεροι επαγγελματίες αν δεν κάνω λάθος, για αυτό σκέφτηκα ότι ίσως εμπίπτει με την εμπορική ιδιότητα. Ένσημα από ένα κατάστημα, από μια βιοτεχνία ή μια καφετέρια είναι έξυπνες λύσεις...και σαφώς μπορείς να σκεφτείς κι άλλες!

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1047 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 10:24:35 πμ »
Ένσημα από ένα κατάστημα, από μια βιοτεχνία ή μια καφετέρια είναι έξυπνες λύσεις...και σαφώς μπορείς να σκεφτείς κι άλλες!

Δεν είναι τόσο απλό αυτό. Πρέπει να έχεις δικό σου άνθρωπο να στο κάνει. Αλλιώς είναι απίστευτα δύσκολο να βρεθεί εργοδότης να μπει σε αυτή τη διαδικασία για λίγα ένσημα (ενόχληση σε λογιστή, ΙΚΑ, οαεδ, αναγγελία πρόσληψης, μετά τερματισμός πρόσληψης, ΙΚΑ, οαεδ, λογιστής να τα τακτοποιήσει όλα αυτά).
Ενώ αν μπορεί να γίνει το συμπλήρωμα των ενσήμων με το εργόσημο είναι πανεύκολο. Πας αγοράζεις όσα εργόσημα χρειάζεσαι, βάζεις ΑΦΜ και ΑΜΚΑ ενός γνωστού σου, δηλώνεις και μια άσχετη εργασία και καθάρισες...

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1048 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 03:48:15 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος που ξέρει καλά να μας πει εδώ αυτό με το εργόσημο πώς περίπου λειτουργεί;
Το λέω για να έχουμε τις πληροφορίες κάπου συγκεντρωμένες και να μην ψάχνει ο καθένας από
δω και από κει και να το βλέπουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται για κάτι τέτοιο.
Επίσης, τα ένσημα δεν είναι διαφόρων κατηγοριών πχ. 101; Δε θα πρέπει τα ένσημα που θα μας κολλήσει
κάποιος για να προσμετρηθούν στον ΟΑΕΔ για το επίδομα, να είναι της ίδιας κατηγορίας με αυτά που
μας κολλάνε τα σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1049 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 04:34:25 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος που ξέρει καλά να μας πει εδώ αυτό με το εργόσημο πώς περίπου λειτουργεί;
Το λέω για να έχουμε τις πληροφορίες κάπου συγκεντρωμένες και να μην ψάχνει ο καθένας από
δω και από κει και να το βλέπουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται για κάτι τέτοιο.
Επίσης, τα ένσημα δεν είναι διαφόρων κατηγοριών πχ. 101; Δε θα πρέπει τα ένσημα που θα μας κολλήσει
κάποιος για να προσμετρηθούν στον ΟΑΕΔ για το επίδομα, να είναι της ίδιας κατηγορίας με αυτά που
μας κολλάνε τα σχολεία;
http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4601224
Η πιο πρόσφατη πληροφορηση βρίσκεται στο παραπάνω άρθρο στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ. Αναφέρει ότι στο εργόσημο, πέρα από κρατήσεις σύνταξης και υγειονομικής περίθαλψης, περιλαμβάνονται μέχρι και κρατήσεις για ΟΕΚ. Πουθενά δε λέει, όμως, ότι έχει ενσωματωμένες κρατήσεις και υπέρ ΟΑΕΔ. Πρέπει να μας το διευκρινίσουν υπεύθυνα σε ένα κατάστημα προώθησης απασχολήσης ΟΑΕΔ.

Με απλή αναζήτηση στο google μπορείτε να βρείτε αρκετές λεπτομέρειες για το πώς λειτουργεί το εργόσημο!

Ναι τα ένσημα είναι διαφόρων κατηγοριών. Αυτο που μας ενδιαφέρει είναι να έχουν κρατήσεις για ΟΑΕΔ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.155 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.