*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372206 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1078 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 10:59:08 μμ »
Μίλησα σήμερα με το ΙΕΚ που κάνω μάθημα και αυτό που ήξερε σίγουρα ο υπάλληλος στο οικονομικό ήταν οτι ασφαλιζόμαστε με το πακέτο 101 του ΙΚΑ. Μήπως βοηθάει αυτή η πληροφορία στο να γνωρίζει κανείς εάν θα έχουν εισφορά προς τον ΟΑΕΔ και άρα να μετράνε για τον υπολογισμό των 125 ενσήμων που χρειάζονται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:27:01 »

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1079 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 11:02:26 μμ »
Λοιπόν επειδή σε προηγούμενα post, ρωτούσα για σχετικά με τα 125 ένσημα τους τελευταίους 14 μήνες, πήγα κ εγώ σήμερα και ρώτησα και όντως για εμάς φέτος μετράνε από την καινούργια πρόσληψη και μετά ΑΝ το καλοκαίρι είχαμε πάρει καινούργια ανεργία και όχι συνέχιση από προηγούμενη επιδότηση.
Οπότε 2,3 που απάντησαν και κυρίως ο Lasid είχαν δίκιο.

Ελπίζω τουλάχιστον φέτος να μην αλλάξει κάτι με τα ένσημα κ την πληρωμή όσο αφορά τις αργίες κ μιλάω για ΑΜΩ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1080 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 11:17:23 μμ »
Μίλησα σήμερα με το ΙΕΚ που κάνω μάθημα και αυτό που ήξερε σίγουρα ο υπάλληλος στο οικονομικό ήταν οτι ασφαλιζόμαστε με το πακέτο 101 του ΙΚΑ. Μήπως βοηθάει αυτή η πληροφορία στο να γνωρίζει κανείς εάν θα έχουν εισφορά προς τον ΟΑΕΔ και άρα να μετράνε για τον υπολογισμό των 125 ενσήμων που χρειάζονται;
Τα ένσημα με κωδικό 101 μου κολλάει και ο ΟΑΕΔ όπου διδάσκω τόσα χρόνια και όσα φροντιστήρια δούλεψα παλιότερα...και περιέχουν εισφορές για ταμείο ανεργίας, γιατί τόσα χρόνια μου εγκρίνεται κανονικά.

Μου φαίνεται λογικό να σε καλύπτουν, αλλά εγώ θα έκανα την εξής ερώτηση σε υποκατάστημα του ΙΚΑ:
"Υπάρχουν ένσημα του κωδικού 101 που μπορεί να μην περιέχουν εισφορά προς ΟΑΕΔ για να βγω στο ταμείο ανεργίας μετά την απόλυση;" Όσο χαζή και να τους φαίνεται η ερώτηση, εσύ θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
Τώρα γιατί λένε ότι τα ένσημα των ΙΕΚ δεν προσμετρώνται...ρώτησε και στον ΟΑΕΔ να δούμε πώς ξέρουν ποια ένσημα δε μετράνε και από που φαίνεται ότι τα ένσημα αυτά είναι από ΙΕΚ για παράδειγμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1081 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 03:00:25 πμ »

Κριτήριο για να έχει κάποιος δικαίωμα για επιδότηση είναι αν η σύμβαση εργασίας, που έχει υπογραφεί, είναι αορίστου ή ορισμένου χρόνου ή αν είναι σύμβαση έργου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:27:01 »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1082 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 05:23:47 μμ »
Μήπως ξέρει ή ρώτησε κανείς με τα εργόσημα τι παίζει;;;

Αποσυνδεδεμένος mar84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1083 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 05:53:23 μμ »
Μίλησα σήμερα με το ΙΕΚ που κάνω μάθημα και αυτό που ήξερε σίγουρα ο υπάλληλος στο οικονομικό ήταν οτι ασφαλιζόμαστε με το πακέτο 101 του ΙΚΑ. Μήπως βοηθάει αυτή η πληροφορία στο να γνωρίζει κανείς εάν θα έχουν εισφορά προς τον ΟΑΕΔ και άρα να μετράνε για τον υπολογισμό των 125 ενσήμων που χρειάζονται;

Καλησπέρα δηλαδή τα ένσημα του ΙΕΚ που ανήκει στο ΙΔΕΚΕ μετράνε ώστε να βγεί κάποιος σε επιδοτούμενη ανεργία γιατί από τον Οαεδ μου είπαν ότι δεν θα τα υπολογίζουν τα ένσημα του ΙΔΕΚΕ,σύμφωνα με ένα χαρτί που τους ήρθε στις 10 Νοεμβρίου. Θα ρωτήσω και εγώ στο ΙΚΑ της περιοχής μου γιατί από τον Οαεδ με έχουν στο περίμενε ακόμα.Τουλάχιστον να μετράνε τα ένσημα μήπως καταφέρουμε και βγούμε σε ανεργία.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1084 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 09:55:47 μμ »
Μίλησα σήμερα με το ΙΕΚ που κάνω μάθημα και αυτό που ήξερε σίγουρα ο υπάλληλος στο οικονομικό ήταν οτι ασφαλιζόμαστε με το πακέτο 101 του ΙΚΑ. Μήπως βοηθάει αυτή η πληροφορία στο να γνωρίζει κανείς εάν θα έχουν εισφορά προς τον ΟΑΕΔ και άρα να μετράνε για τον υπολογισμό των 125 ενσήμων που χρειάζονται;
Καλησπέρα δηλαδή τα ένσημα του ΙΕΚ που ανήκει στο ΙΔΕΚΕ μετράνε ώστε να βγεί κάποιος σε επιδοτούμενη ανεργία γιατί από τον Οαεδ μου είπαν ότι δεν θα τα υπολογίζουν τα ένσημα του ΙΔΕΚΕ,σύμφωνα με ένα χαρτί που τους ήρθε στις 10 Νοεμβρίου. Θα ρωτήσω και εγώ στο ΙΚΑ της περιοχής μου γιατί από τον Οαεδ με έχουν στο περίμενε ακόμα.Τουλάχιστον να μετράνε τα ένσημα μήπως καταφέρουμε και βγούμε σε ανεργία.
Πιθανότατα δε θα μετράνε τα ένσημα από ΙΕΚ, όπως ήδη σου είπαν από τον ΟΑΕΔ, επειδή προέρχονται από σύμβαση έργου και όχι από σύμβαση αορίστου ή ορισμένου χρόνου. Λίγα μηνύματα πριν το αναφέρει και ο jak_13.

Αποσυνδεδεμένος mar84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1085 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 11:29:11 μμ »
Μίλησα σήμερα με το ΙΕΚ που κάνω μάθημα και αυτό που ήξερε σίγουρα ο υπάλληλος στο οικονομικό ήταν οτι ασφαλιζόμαστε με το πακέτο 101 του ΙΚΑ. Μήπως βοηθάει αυτή η πληροφορία στο να γνωρίζει κανείς εάν θα έχουν εισφορά προς τον ΟΑΕΔ και άρα να μετράνε για τον υπολογισμό των 125 ενσήμων που χρειάζονται;
Καλησπέρα δηλαδή τα ένσημα του ΙΕΚ που ανήκει στο ΙΔΕΚΕ μετράνε ώστε να βγεί κάποιος σε επιδοτούμενη ανεργία γιατί από τον Οαεδ μου είπαν ότι δεν θα τα υπολογίζουν τα ένσημα του ΙΔΕΚΕ,σύμφωνα με ένα χαρτί που τους ήρθε στις 10 Νοεμβρίου. Θα ρωτήσω και εγώ στο ΙΚΑ της περιοχής μου γιατί από τον Οαεδ με έχουν στο περίμενε ακόμα.Τουλάχιστον να μετράνε τα ένσημα μήπως καταφέρουμε και βγούμε σε ανεργία.
Πιθανότατα δε θα μετράνε τα ένσημα από ΙΕΚ, όπως ήδη σου είπαν από τον ΟΑΕΔ, επειδή προέρχονται από σύμβαση έργου και όχι από σύμβαση αορίστου ή ορισμένου χρόνου. Λίγα μηνύματα πριν το αναφέρει και ο jak_13.

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά από τον Οαεδ δεν μου το ξεκαθάρισαν περιμένουν απάντηση από το Υπ. Εργασίας.....Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσω και στο ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος geokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1086 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 01:17:00 μμ »
Παιδιά ανέλαβα υπηρεσία στις 15/11 και θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν δικαιούμαι το μισό επίδομα ανεργίας του Νοέμβρη; Ή πρέπει να συμπληρώσεις μήνα για να πληρωθείς; (έπαιρνα ταμείο κάθε 30 του μήνα)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2011, 04:11:56 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1087 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 02:00:31 μμ »
Παιδιά ανέλαβα υπηρεσία στις 15/11 και θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν δικαιούμαι το μισό επίδομα ανεργίας του Νοέμβρη; Ή πρέπει να συμπληρώσεις μήνα για να πληρωθείς; (έπαιρνα ταμείο κάθε 30 του μήνα)
O OAEΔ θα καταβάλει στο λογαριασμό σου το ποσοστό του επιδόματος που αναλογεί μέχρι την ημερομηνία που δήλωσες την πρόσληψή σου και έκοψες το ταμείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2012, 01:01:12 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1088 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 03:34:36 μμ »
Παιδιά ανέλαβα υπηρεσία στις 15/11 και θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν δικαιούμαι το μισό επίδομα ανεργίας του Νοέμβρη; Ή πρέπει να συμπληρώσεις μήνα για να πληρωθείς; (έπαιρνα ταμείο κάθε 30 του μήνα)
Προφανώς έχεις ήδη ενημερώσει την υπηρεσία του ΟΑΕΔ για την πρόσληψή σου. Με βάση την ημερομηνία της πρόσληψης ο ΟΑΕΔ θα σου καταθέσει το ποσό που δικαιούσαι για το μισό μήνα που ήσουν στην ανεργία.
Δεν είναι απαραίτητο να φτάσει ο μήνας στις 30, για να σου κάνουν την εκκαθάριση. Μπορεί να γίνει και νωρίτερα, ανάλογα με το φόρτο εργασίας πού έχει το τοπικό ΚΠΑ του ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1089 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 05:59:05 μμ »
Παιδια αν τελικά βρούμε κάποιον και μας κολλήσει αυτά τα 10 ένσημα, θα πρέπει να δηλώσουμε στην εφορία και τα λεφτά που υποτίθεται ότι πήραμε από αυτά τα μεροκάματα;
Ίσως χαζή ερώτηση...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 01:17:03 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1090 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 06:06:52 μμ »
Παιδια αν τελικά βρούμε κάποιον και μας κολλήσει αυτά τα 10 ένσημα, θα πρέπει να δηλώσουμε στην εφορία και τα λεφτά που υποτίθεται ότι πήραμε από αυτά τα μεροκάμματα;
Ίσως χαζή ερώτηση...

Ναι,πρέπει

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1091 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 08:00:34 μμ »
Δλδ δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να δουλεύει και καλά για να του κολληθούν αυτά τα ένσημα χωρίς όμως να έχει πάρει μισθό? Αλλά και πάλι η επιχείρηση θα τα δηλώσει σαν έξοδα... Πολύ μπέρδεμα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.