*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372210 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1652 στις: Ιούλιος 04, 2012, 04:12:41 μμ »
Η ερώτησή μου αφορά το να (μην) σφραγίσω την απδ του 2ου τριμήνου στο ικα. Μέχρι πέρυσι ήταν απαραίτητο. Γνωρίζω ότι βλέπουν online τα ένσημα στον οαεδ.
Και σε αυτό η απάντηση είναι ότι δε χρειάζεται πλέον. Ο ΟΑΕΔ αρκείται στη σφραγίδα του εργοδότη.

Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:24:44 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1653 στις: Ιούλιος 04, 2012, 04:18:59 μμ »
Η ερώτησή μου αφορά το να (μην) σφραγίσω την απδ του 2ου τριμήνου στο ικα. Μέχρι πέρυσι ήταν απαραίτητο. Γνωρίζω ότι βλέπουν online τα ένσημα στον οαεδ.
Και σε αυτό η απάντηση είναι ότι δε χρειάζεται πλέον. Ο ΟΑΕΔ αρκείται στη σφραγίδα του εργοδότη.
Σε ευχαριστώ!
Παρακαλώ mous!

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1654 στις: Ιούλιος 04, 2012, 04:42:40 μμ »
Αν φτάσουμε σε τέτοια επίπεδα εξυπηρέτησης jak_13, τί άλλο θέλουμε από τον ΟΑΕΔ και το δημόσιο γενικά!
Μερικές φορές υπάρχουν και αυτά Lasid, γιατί κάποιοι δουλεύουν όταν άλλοι κάνουν διακοπές και δεν μιλάω για τον ΟΑΕΔ.  ;)
Εγώ από δημόσιο τέτοια εξυπηρέτηση δεν είχα...μόνο από ΚΕΠ ίσως.
Θυμάμαι, όμως, μια φορά που πήγα στο τοπικό κατάστημα κινητής τηλεφωνίας και δεν μπορούσαν να μου βάλουν χρόνο ομιλίας γιατί είχε πέσει το δίκτυο. Αφού ήταν γνωστό ο υπάλληλος του άφησα 10 € για να τα βάλει όταν θα επανέρχονταν το σύστημα. Μετά από μερικές ώρες μου ήρθε μήνυμα ότι μπήκαν τα λεφτά στο λογαριασμό μου. Γίνονται αυτά μωρέ jak στο δημόσιο;

Αυτό που εγώ αντιμετώπισα στον οαεδ είναι
- 3 υπάλληλοι να εξυπηρετούν 100 άτομα
- ο ένας κατά τις 9.30 απλώς ΕΦΥΓΕ οπότε έμειναν δύο
- ο υπάλληλος ζητούσε τα όποια δικαιολογητικά με τον δυσκολότερο δυνατό τρόπο εκφραζόμενος ώστε να είναι όσο το δυνατό πιο δύσκολο να καταλάβω τι θέλει
- όταν διαμαρτυρήθηκα για την εξυπηρέτηση λέγοντας ότι δεν είμαι υποχρεωμένη να ξέρω τη δουλειά του μου μίλησε ευθέως απαξιωτικά
- από το κοινό μια γυναίκα τον υπερασπίστηκε λέγοντας "μην εκνευρίζετε τον υπάλληλο" (ο υπάλληλος ως θεός!!! Ούτε σκέψη βέβαια να διαμαρτυρηθεί στον προιστάμενο για την εγκατάλλειψη του πόστου από τον άλλο υπάλληλο)

Αν τους απολύσει η τρόικα και αφήσει 1 για κάθε 100 άτομα και καταργήσει και την μονιμότητά του (συνδέοντας την αποδοτικότητά του με την παραμονή του) δεν θα σκιστεί η καρδιά μου!!

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1655 στις: Ιούλιος 04, 2012, 04:43:01 μμ »
Θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος για ένα ζήτημα που προέκυψε σχετικά με το επίδομα ανεργίας. Η πρόσληψή μου έγινε στις 5-12-2011 και η λήξη της σύμβασης είναι στις 30-06-2012. Τα ένσημα μου είναι για Δεκέμβριο 22 και από Γενάρη έως Ιούνη 25 κάθε μήνα. Τελικά μου είπαν από τον ΟΑΕΔ ότι για φέτος δεν δικαιούμαι επίδομα ανεργίας. Γνωρίζει κανείς αν τα περσινά ένσημα του Μαϊου - Ιουνίου μπορούν να προσμετρηθούν; Γιατί πάντα αφαιρούνται οι δύο τελευταίοι μήνες. Και στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ αναφέρεται ότι όσοι παίρνουν επίδομα ανεργίας για δεύτερη φορά ή συνεχόμενη, προσμετρώνται τα ένσημα των τελευταίων 14 μηνών και αφαιρούνται των δύο τελευταίων μηνών. Τελικά τι ισχύει; Αν γνωρίζει κάποιος, ας με διαφωτίσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:24:44 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1656 στις: Ιούλιος 04, 2012, 09:26:52 μμ »
Θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος για ένα ζήτημα που προέκυψε σχετικά με το επίδομα ανεργίας. Η πρόσληψή μου έγινε στις 5-12-2011 και η λήξη της σύμβασης είναι στις 30-06-2012. Τα ένσημα μου είναι για Δεκέμβριο 22 και από Γενάρη έως Ιούνη 25 κάθε μήνα. Τελικά μου είπαν από τον ΟΑΕΔ ότι για φέτος δεν δικαιούμαι επίδομα ανεργίας. Γνωρίζει κανείς αν τα περσινά ένσημα του Μαϊου - Ιουνίου μπορούν να προσμετρηθούν; Γιατί πάντα αφαιρούνται οι δύο τελευταίοι μήνες. Και στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ αναφέρεται ότι όσοι παίρνουν επίδομα ανεργίας για δεύτερη φορά ή συνεχόμενη, προσμετρώνται τα ένσημα των τελευταίων 14 μηνών και αφαιρούνται των δύο τελευταίων μηνών. Τελικά τι ισχύει; Αν γνωρίζει κάποιος, ας με διαφωτίσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν δεν έχεις πάρει επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι τότε πρέπει να μετρήσουν, αν έχεις πάρει όχι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1657 στις: Ιούλιος 04, 2012, 09:41:00 μμ »
Εγώ από δημόσιο τέτοια εξυπηρέτηση δεν είχα...μόνο από ΚΕΠ ίσως.
Θυμάμαι, όμως, μια φορά που πήγα στο τοπικό κατάστημα κινητής τηλεφωνίας και δεν μπορούσαν να μου βάλουν χρόνο ομιλίας γιατί είχε πέσει το δίκτυο. Αφού ήταν γνωστό ο υπάλληλος του άφησα 10 € για να τα βάλει όταν θα επανέρχονταν το σύστημα. Μετά από μερικές ώρες μου ήρθε μήνυμα ότι μπήκαν τα λεφτά στο λογαριασμό μου. Γίνονται αυτά μωρέ jak στο δημόσιο;

Lasid, έγραψα για συγκεκριμένη εργασία σε συγκεκριμένη υπηρεσία επειδή το έχω κάνει πολλές φορές. Δεν έγραψα για το υπόλοιπο δημόσιο, δεν έγραψα για καταστήματα κινητής τηλεφωνίας, που το κίνητρο είναι το κέρδος, δεν έγραψα για τον ΟΑΕΔ που οι περισσότεροι υπάλληλοι είναι συμβασιούχοι και μέχρι να μάθουν τη δουλειά τους, φεύγουν.
Οπότε να είσαι σίγουρος ότι γίνεται μωρέ Lasid, εκεί που δεν έχει χαθεί η ευσυνειδησία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kkokozidou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1658 στις: Ιούλιος 04, 2012, 10:13:11 μμ »
ENTY23
εγω με προσληψη 12-12 εχω 19 ενσημα τον δεκεμβρη και απο 25 τους υπολοιπους μηνες συνολο 119 και επειδη χανω το ταμειο εκανα προσληψη 2-7 σε ενα φιλο που ειχε μαγαζι για 8 μερες να μου κολλησει 8 ενσημα και ετσι να μαζεψω 127 ενσημα.με απολυση 11-7 απο την δευτερη δουλεια και με την πρωτη απολυση απο το σχολειο στις 30-6 θα παω την αλλη βδομαδα στον οαεδ για το επιδομα.εχεις 60 μερες απο την απολυση για να την καταθεσεις στον οαεδ αν εχεις καποιον γνωστο ας σου κανει προσληψη για 5 μερες για να μην χασεις το ταμειο.ειναι κριμα.!!

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1659 στις: Ιούλιος 06, 2012, 10:24:44 πμ »
να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου απαντησει φετος ειχα 2 συμβασεις μια με ικα και μια με τεβε. για να παω να κανω αιτηση για ταμειο ανεργιας πρεπει να περιμενω και τη διαγραφη απο το τεβε η οποια θα μου βγει σε 2 εβδομαδες η μπορω να παω και με τη διακοπη απο την εφορια?

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1660 στις: Ιούλιος 06, 2012, 12:41:05 μμ »
Μπορείς να πας με τη διακοπή από την εφορία!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1661 στις: Ιούλιος 09, 2012, 10:22:29 πμ »
να ρωτησω....εχω καποιο πρακτικο οφελος που ανανεωνω την καρτα ανεργιας ? ειμαι ανεργη απο περυσι τον Ιουνη και το ταμειο ανεργιας σταματησε τον Ιανουαριο. Για ποιο λογο να την ανανεωνω?  :-\

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1662 στις: Ιούλιος 09, 2012, 11:12:02 πμ »
Ανανεώνεις την κάρτα για να φαίνεσαι άνεργη που ψάχνει δουλειά.Αυτοί φροντίζουν να σου βρουν.Λέμε τώρα....

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1663 στις: Ιούλιος 09, 2012, 01:48:02 μμ »
αααα οκ

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1664 στις: Ιούλιος 09, 2012, 02:44:14 μμ »
να ρωτησω....εχω καποιο πρακτικο οφελος που ανανεωνω την καρτα ανεργιας ? ειμαι ανεργη απο περυσι τον Ιουνη και το ταμειο ανεργιας σταματησε τον Ιανουαριο. Για ποιο λογο να την ανανεωνω?  :-\


Όπως επίσης πολλά σινεμα και θέατρα έχουν μειωμένα εισιτήρια για ανέργους.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1665 στις: Ιούλιος 09, 2012, 04:26:52 μμ »
κατι ειναι και αυτο.,...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.