*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 27, 2008, 11:35:56 μμ »
Εννοειται :D :D :D :D Δεν εχει σχεση το πως εφυγες απο το φροντιστηριο. Σημασια εχει οτι εχεις ενσημα. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:08 »

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 27, 2008, 11:45:57 μμ »
δυσκολο το βλεπω να παιρνεις επιδομα,χρειαζεσαι 125 ενσημα το οκταμηνο πριν την απολυση,χωρις να μετρανε οι 2 τελευταιοι

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 28, 2008, 10:05:02 πμ »
τι εννοείς το οκτάμηνο πριν την απόλυση; την τελευταία απόλυση; αλλά και έτσι να είναι έχω ένσημα από το Σεπτέμβρη μέχρι και την πρώτη εβδομάδα Ιουνίου. παίζει ρόλο που είναι δύο διαφφορετικοί εργοδότες; και μία αλλη ερώτηση. και αν ακόμη δε βγαίνουν τα φετινά ένσημα δε δικαιούμαι να συνεχίσω την περσινή ανεργία που διέκοψα ;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 28, 2008, 10:40:09 πμ »
τι εννοείς το οκτάμηνο πριν την απόλυση; την τελευταία απόλυση; αλλά και έτσι να είναι έχω ένσημα από το Σεπτέμβρη μέχρι και την πρώτη εβδομάδα Ιουνίου. παίζει ρόλο που είναι δύο διαφφορετικοί εργοδότες; και μία αλλη ερώτηση. και αν ακόμη δε βγαίνουν τα φετινά ένσημα δε δικαιούμαι να συνεχίσω την περσινή ανεργία που διέκοψα ;
Για καλύτερη πληροφόρηση θα σου έλεγα να απευθυνθείς στον ίδιο τον ΟΑΕΔ.  (http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg ) Για την ακρίβεια σύμφωνα με τον ΟΑΕΔ:
Αν κάποιος επιδοτείται για δεύτερη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών. 
Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας  το τελευταίο 14μηνο.



Πάντως από προσωπική εμπειρία σου λέω πως σίγουρα μπορείς να συνεχίσεις με το επίδομα ανεργίας που διέκοψες και στη περίπτωση που πληροίς τις προυποθέσεις (που μάλλον τις πληροίς) μόλις τελειώσει η επιδότηση που είχες διακόψει θα συνεχίσεις να επιδοτείσαι για όσους μήνες προβλέπετε με βάση τα ένσημα που έχεις από Σεπτ. έως σήμερα.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:08 »

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 28, 2008, 04:20:21 μμ »
ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος sophiek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 28, 2008, 05:21:15 μμ »
καλησπερα,
εγω εχω την εξης απορια...
απο τον Αυγουστο 2006 εως τον Δεκεμβρη 2007 δουλευα στον ιδιωτικο τομεα με πληρες ωραριο. Ωστοσο το Δεκεμβρη με καλεσαν ωρομισθια και ετσι αναγκαστηκα να παραιτηθω. Το συνολο των ενσημων συμφωνα με τα οσα καταλαβα το εχω, ομως απο την προηγουμενη μου δουλεια παραιτηθηκα, ειναι λογος αυτος για να μη μου καταβληθει ομως το επιδομα?
τα παντα ειναι πιστη..

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 28, 2008, 07:30:12 μμ »
καλησπερα,
εγω εχω την εξης απορια...
απο τον Αυγουστο 2006 εως τον Δεκεμβρη 2007 δουλευα στον ιδιωτικο τομεα με πληρες ωραριο. Ωστοσο το Δεκεμβρη με καλεσαν ωρομισθια και ετσι αναγκαστηκα να παραιτηθω. Το συνολο των ενσημων συμφωνα με τα οσα καταλαβα το εχω, ομως απο την προηγουμενη μου δουλεια παραιτηθηκα, ειναι λογος αυτος για να μη μου καταβληθει ομως το επιδομα?

Από την τελευταία δουλειά όμως θα υπάρχει απόλυση . Αυτό μετράει .
Κι εγώ δούλευα σε ιδιωτική εταιρεία για αρκετά χρόνια , από την οποία παραιτήθηκα για να πάω αναπληρωτής .
Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος SirGus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 30, 2008, 06:21:01 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση για αυτό το καυτό θέμα  ;D

Για τον ΟΑΕΔ χρειάζεται βεβαίωση ενσήμων από το ΙΚΑ και η απόλυση της εταιρίας.

ισχύει ότι η απόλυση πρέπει να περάσει πρώτα από το ΙΚΑ στο οποίο ανήκει η εταιρία (φροντιστήριο)?

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 30, 2008, 11:57:57 μμ »
οχι δε χρειαζεται η απολυση να περασει απο ικα.

Αποσυνδεδεμένος myrianthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 08
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 31, 2008, 08:10:11 πμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση για αυτό το καυτό θέμα  ;D

Για τον ΟΑΕΔ χρειάζεται βεβαίωση ενσήμων από το ΙΚΑ και η απόλυση της εταιρίας.

ισχύει ότι η απόλυση πρέπει να περάσει πρώτα από το ΙΚΑ στο οποίο ανήκει η εταιρία (φροντιστήριο)?

βεβαιωση ενσημων μπορει το ικα να μας δωσει εστω και αν δεν εχουμε στα χερια μας τα ενσημα? το ρωταω αυτο γιατι απο το αρμοδιο γραφειο για τα ασφαλιστικα, της πρωτοβαθμιας, μου ειπανε οτι για τα ενσημα να παρω απο σεπτεμβρη και βλεπουμε.
δεν ξερω πως γινεται με αυτα τα πραγματα

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 31, 2008, 08:38:09 πμ »

βεβαιωση ενσημων μπορει το ικα να μας δωσει εστω και αν δεν εχουμε στα χερια μας τα ενσημα? το ρωταω αυτο γιατι απο το αρμοδιο γραφειο για τα ασφαλιστικα, της πρωτοβαθμιας, μου ειπανε οτι για τα ενσημα να παρω απο σεπτεμβρη και βλεπουμε.
δεν ξερω πως γινεται με αυτα τα πραγματα
To ΙΚΑ μας δίνει βεβαίωση για τα ένσημα μας ακόμη κι αν δεν έχουμε λάβει το μηχανογραφημένο καρτελάκι. Βέβαια τα ένσημα του τελευταίου διμήνου που δεν έχουν οριστικοποιηθεί δεν προσμετρούνται και δεν καταγράφονται στη βεβαίωση που μας δίνουν.
Η υπάλληλος της πρωτοβάθμιας λέγοντας από Σεπτέμβρη και βλέπουμε εννοούσε μάλλον το μηχανογραφημένο που στέλνει το ΙΚΑ στον εργοδότη και αυτός το δίνει μετά σε εμάς. Αυτά τα μηχανογραφημένα πράγματι αργούν. Ωστόσο μπορείς να πάρεις τη βεβαίωση από το ΙΚΑ και όσο γι αυτά που δεν έχουν ακόμη οριστικοποιηθεί θα σου ζητήσουν από τον ΟΑΕΔ να τα πας μόλις οριστικοποιηθούν και λίγο πριν αρχίσει η επιδότηση σου.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος ANGIE27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 31, 2008, 09:48:53 πμ »
ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΡΩΤΗΣΤΕ ΜΕ!
ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΝΕΡΓΙΑΣ!

Αποσυνδεδεμένος ANGIE27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 31, 2008, 09:54:11 πμ »
καλησπερα,
εγω εχω την εξης απορια...
απο τον Αυγουστο 2006 εως τον Δεκεμβρη 2007 δουλευα στον ιδιωτικο τομεα με πληρες ωραριο. Ωστοσο το Δεκεμβρη με καλεσαν ωρομισθια και ετσι αναγκαστηκα να παραιτηθω. Το συνολο των ενσημων συμφωνα με τα οσα καταλαβα το εχω, ομως απο την προηγουμενη μου δουλεια παραιτηθηκα, ειναι λογος αυτος για να μη μου καταβληθει ομως το επιδομα?
ΘΑ ΠΑΣ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΣ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΕΣ ΩΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΣ!!!
ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ!
ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2013, 09:09:57 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 01, 2008, 10:34:49 μμ »
ANGIE27 να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι?Από Οκτώμβρη του 06 έως Σεπτέμβρη του 07 δούλευα με 25 ένσημα το μήνα.Μετά στο καπάκι ως ωρομίσθια με 3 ένσημα τη βδομάδα ως ωρομίσθια και η σύμβαση λήγει στις 15 Ιούνη.Ταμείο ανεργίας μπαίνω?Πήρα στον ΟΑΕΔ και μίλησα με κάποιον κύριο και μου είπε ότι πρέπει από 15 Ιούνη του 07 έως 15 Ιούνη του 08 να έχω 125 ένσημα και δε μου ανέφερε τπτ για 80 το ένα έτος και άλλα τέτοια.Μου είπε απλά σύνολο 125.Ισχύει αυτό?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2008, 10:37:16 μμ από solero »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.