*

Αποστολέας Θέμα: Συστηματικη καθυστερηση μητερας στην αποχωρηση του παιδιου απο το Νηπιαγωγειο  (Αναγνώστηκε 17787 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Δεν θελω να απαντησω στα επικριτικα σχολια.
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα και ζητησα την γνωμη συναδελφισσων/ων.
Υπηρξε περιπτωση που επρεπε να παω να πληρωσω τις εισφορες στο ΙΚΑ και ματαια περιμενα τη μητερα,στο τελος αφησα το παιδι στο αλλο τμημα,πηγα εκανα τη δουλεια μου (εχοντας και την αγωνια για το παιδι που αφησα στο σχολειο) και οταν γυρισα πια 1.10 η μητερα δεν ειχε ακομη φανει.

Θυμιζω οτι ο προισταμενος μου ειπε να κανω καταγγελια.
Θα ενημερωσω εγγραφως και απο οτι καταλαβα επρεπε να το εχω κανει προ πολλου!



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@MARKOS συνεχίζεις να μην προτείνεις κάποια αντιμετώπιση του ζητήματος...

@maro αν αυτό σου είπε ο προϊστάμενος, αυτό και να κάνεις...μιλάμε για επαναλαμβανόμενη συμπεριφορά που καταλήγει εις βάρος σου.μην το σκέφτεσαι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2010, 07:10:55 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
@MARKOS συνεχίζεις να μην προτείνεις κάποια αντιμετώπιση του ζητήματος...

@maro αν αυτό σου είπε ο προϊστάμενος, αυτό και να κάνεις...μιλάμε για επαναλαμβανόμενη συμπεριφορά που καταλήγει εις βάρος σου.μην το σκέφτεσαι...

μακαρι να μπορουσα να προτεινω κατι αλλο, εχουν ηδη προτεινει καποιοι συναδελφοι λυσεις σωστες. παντως, συμφωνουμε ολοι οτι οχι ακραια πραγματα που βεβαια κανεις δεν τα θελει.
και τα λεω αυτα γιατι θεωρω οτι παρεξηγηθηκα, ισως να φταιω και γω που δεν ημουν σαφης. εγω μιλησα για 2 μονο συμπεριφορες 1) τη λυση της αστυνομιας και 2) να μη βαζουν το παιδι στη ταξη γιατι ειναι 8 παρα 2 !!!.(τιμωρωντας ετσι τους γονεις?)
προεκτασεις των λογομενων μου εκαναν καποιοι βιαστικοι συναδελφοι. αλλα ισως φταιω και γω....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2010, 07:25:05 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
στο τελος αφησα το παιδι στο αλλο τμημα,πηγα εκανα τη δουλεια μου (εχοντας και την αγωνια για το παιδι που αφησα στο σχολειο) και οταν γυρισα πια 1.10 η μητερα δεν ειχε ακομη φανει.


Τώρα θα γίνω σίγουρα πολύ κακιά!
Εγώ στη θέση της συναδέλφου δεν θα το δεχόμουν το παιδί, για λόγους ευθύνης. Δεν βάζουμε το κεφάλι μας στον τουρβα! Είμαι κάθετη σε αυτό!

Φυσικά και δεν είναι δικό σου το σφάλμα. Είναι ένας φαύλος κύκλος μάλλον, στον οποίο έχεις μπλεχτεί και πρέπει να ξεμπλέξεις όπως δήποτε και γρήγορα μάλιστα!
Έγγραφο με ημερομηνίες και ενημέρωση του προϊσταμένου για την επόμενη σου κίνηση, ενημέρωση της μαμάς για την επόμενη σου κίνηση και αν δεν συμορφωθεί κάνεις αυτό που αποφάσισες ότι πρέπει να γίνει (για μένα να κληθεί η αστυνομία για να βρει τους γονείς και να τπους φέρει στο σχολείο).
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
μακαρι να μπορουσα να προτεινω κατι αλλο, εχουν ηδη προτεινει καποιοι συναδελφοι λυσεις σωστες. παντως, συμφωνουμε ολοι οτι οχι ακραια πραγματα που βεβαια κανεις δεν τα θελει.
και τα λεω αυτα γιατι θεωρω οτι παρεξηγηθηκα, ισως να φταιω και γω που δεν ημουν σαφης. εγω μιλησα για 2 μονο συμπεριφορες 1) τη λυση της αστυνομιας και 2) να μη βαζουν το παιδι στη ταξη γιατι ειναι 8 παρα 2 !!!.(τιμωρωντας ετσι τους γονεις?)
προεκτασεις των λογομενων μου εκαναν καποιοι βιαστικοι συναδελφοι. αλλα ισως φταιω και γω....

Βιαστικό θεωρώ πως είναι να κρίνουμε το αν κάποιοι συνάδελφοι κάνουν ή όχι σωστά τη δουλειά τους και αν θα πρέπει να αλλάξουν επάγγελμα, βασιζόμενοι σε κάποιες καταστάσεις ή γεγονότα για τα οποία δεν έχουμε εμπειρία. Όσοι ανήκουν στο χώρο της προσχολικής εκπαίδευσης γνωρίζουν πως σε όλες τις ειδικές περιπτώσεις, ό,τι κι αν αφορούν, πράττουμε μετά από οδηγίες της συμβούλου και του προϊστάμενου.
Βεβαίως όλοι έχουν το δικαίωμα να εκφράζουν την άποψή τους ή οποία είναι και σεβαστή.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Όπως εγώ είμαι στο σχολείο στις 8 και όχι στις 10, έτσι απαιτώ και από τους γονείς να είναι συνεπείς. Όπως εγώ οφείλω να ενημερώσω αν για κάποιο λόγο αργήσω, έτσι πρέπει να ενημερώσουν κι εμένα αν αργήσουν να παραλάβουν το παιδί. Μου έχει τύχει να έρθουν στις 5.30 γιατί το ξέχασαν πως πρέπει να πάρουν το παιδί, ή είχαν πάει για ψώνια και άργησαν. Σε μια συνάδελφο, ξέχασαν το παιδί την Παρασκευή και έφυγαν για Σαββατοκύριακο γιατί νόμιζαν πως θα το πάρει η θεία. Σχεδόν πάντα, οι μαμάδες που αργούν είναι αυτές που δεν εργάζονται. Αν δηλαδή εγώ έχω 20 παιδιά, μια φορά το μήνα να αργούν να πάρουν το καθένα, εγώ θα φεύγω πάντα με καθυστέρηση. Και να το κάνω ευχαρίστως αν έχω δουλειά στο σχολείο. Εξάλλου νομίζω πως ελάχιστες συνάδελφοι φεύγουν στην ώρα τους. Όχι όμως επειδή κάποιοι γονείς είναι αδιάφοροι.Τη λύση της αστυνομίας μας την είχε προτείνει η σύμβουλος τη χρονιά που διορίστηκα. Είναι όντως ακραία. Σε μια ακραία περίπτωση όμως, ίσως και να το έκανα και αυτό δεν έχει να κάνει με το αν έχω προσωπικά  προβλήματα. Σχετικά με την προσέλευση,  συνήθως πηγαίνω αρκετά πιο νωρίς, -όχι για να πιω καφέ αλλά- για να κάνω κάποιες δουλειές και κυρίως να ανοίξω παράθυρα και να αεριστεί ο χώρος. Η πόρτα πρέπει να ανοίγει συγκεκριμένη ώρα. Αν εγώ πάω στο σχολείο στις 7.30 δε σημαίνει πως μπορώ να δεχτώ και τα παιδιά (εκτός αν υπάρχει πρωινή ζώνη). Αφενός είναι μεγάλη ευθύνη (είναι εκτός ωραρίου) και αφετέρου δυστυχώς οι γονείς είναι όπως τους μάθεις. Είναι πολλές φορές ικανοί να τα αφήσουν στο σχολείο και το Σαββατοκύριακο!
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :-X :-X :-X :-X

τι λετε βρε παιδια πως γινεται να ξεχασουν το ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ;;;;;;;;;σοκαριστηκα τωρα... :(

μηπως το ωραριο της μανας ειναι τετοιο που δεν προλαβαινει εκ των πραγματων;; συζητησε το μαζι της ωστε να ερχεται καποιο αλλο ατομο δικο της να το παιρνει ,καποια αδελφη,γιαγια ισως...αν δεν την δεις προθυμη τοτε παιξε το τελευταιο σου χαρτι με την αστυνομια. ή ρωτα οπως πολυ σωστα ειπαν οι συναδελφοι τον προϊσταμενο ή τον συμβουλο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2010, 11:35:10 μμ από Αναστασια 76 »
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
οποτε συναδελφε μην πας το παιδι στην αστυνομια χωρίς να εχεις στειλει εγγραφως στον προισταμενο κ τη σχολικη συμβουλα τα περιστατικα καθυστερησης  της μητερας ανα ημερομηνιες , υπηρξα για πρωτη φορα μαρτυρας σε εδε συναδελφου φέτος, δυστυχως  κ  το συμπερασμα μου ειναι οτι γενικοτερα δεν πρεπει να κανουμε του κεφαλιου μςας σε προβληματα του σχολειου που αφορουν ωράριο,επεναφοιτησεις,συμπεριφορες παιδιων κ ειδικα προβλήματα παιδιών παντα θα πρεπει να ειναι ενημερη η σχολικη συμβουλος γιατι μετα θα φας μονη σου την χυλοπιτα


αυτο μαλιστα. ειναι μια σωστη αντιμετωπιση.

υ.γ. emmaki, δεν ειπα 7.30 το πρωι να ανοιξεις την πορτα. εκει συμφωνω. Αναφερθηκα στα 2-3 λεπτα πριν τις 8. διαβαζετε σωστα που πηρατε φορα και λετε ο,τι σας βγαινει....


πω πω φόρα που πήρες φίλε Μάρκο...
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά και αρπάζεσαι αμέσως..και πολύ λυπάμαι για αυτό..
Είπα ότι παλιότερα πήγαινα στις 8 παρά 10 (λάθος μου που δεν διευκρίνισα) για να κάνω δουλειές του γραφείου (για να βοηθάω τη διευθύντρια μου που δεν γνωρίζει από PC, για να μην κάθομαι παραπάνω, γιατί σχολάει και το δικό μου το παιδί)..και μου χτυπάγανε το τζάμι...δεν διευκρίνισα ότι τελικά την άνοιγα την πόρτα...αλλά πάντα τους έλεγα ότι ξεκινάμε στις 8.00....
Στη συνέχεια το σταμάτησα γιατί με κούρασε η αναισθησία τους...και τώρα πια, φτάνω στο σχολείο 8 παρά 3 και το ανοίγω ....και πάλι με κοιτάνε με μισό μάτι...επειδή αργησα...που δεν είναι καν 8...και πίστεψέ με.. έχω φτάσει και παρά 5 όπου πάλι είναι μουτρωμένοι...
Είμαι κι εγώ μητέρα που τρεχω το παιδί μου στο σχολείο του...δεν κοιμάμαι στο σπίτι μου ή πίνω καφεδάκι..
Δεν περίμενα να πάρει τόσο μεγάλη έκταση η απάντησή μου.. Πολύ απλά θα μπορούσες να έλεγες..τι εννοείς? ανοίγεις τελικά την πόρτα?




Και για να γυρίσω στο θμ..πολλές φορές κι εμένα μου αργούσε μία μητέρα πέρυσι, ιδίως όταν έκανε απεργία η απογευνατινή συνάδελφος..Την Τρίτη φορά ήρθα σε πολύ δύσκολη θέση γιατί καθόμουν με το πδ της στο σχολείο, ενώ το δικό μου είχε σχολάσει και περίμενε στο δρόμο!
Την πήρα τηλ, της μίλησα πολύ άσχημα, ΄φωνάζοντας και της είπα ότι "επειδή το δικό μου το παιδί περιμένει στο δρόμο...λυπα΄μαι πολύ, αλλά την επόμενη φορά θα το πάω στην αστυνομία.."
πράγμα που δεν θα εκανα ποτέ βέβαια...
Από τότε έγινε πάρα πολύ υπεύθυνη και όλο μου ζήταγε συγνώμη ανα πάσα στιγμή
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2010, 12:32:41 πμ από RETA. »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ειναι να μην τους καλομαθεις !! εμενα επειδή περυσι η συναδελφος πηγαινε 7.30 το ειχαν δεδομενο οτι θα πηγαινα κ εγω και πολλες φορες στην αρχη της σχολικης χρονιας τους εβρισκα απ εξω να περιμενουν κ να μην λενε ουτε καλημερα επειδη ειχα αργησει κατα την αποψη τους.
αλλα οπως ειπα αποψη τους ... εγω συνεχιζω να πηγαινω παρα 5 κ αυτοι πλεον να ερχονται στην ώρα τους .
το ιδιο θεμα αντιμετωπισα κ με την ωρα προσελευσης οπου το τελευταιο παιδι ερχονταν 9 παρα τεταρτοαντι 8.15 .τοιχοκόλλησα λοιπον το ωρολογιο προγραμμα κ η πορτα κλειδωσε .σε 2 μερουλες ειχε λυθει κ το θεμα αυτο.
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
....
Οταν ειμαι στην ταξη δεν ανοιγω την πορτα πριν τις 8 και δεν θα εμπαιναν ουτε στην αυλη αν δεν συστεγαζομαστε με το Δημοτικο(καθε πρωι ερχεται η καθαριστρια 8 παρα 20 και αφηνει την πορτα ανοιχτη με οδηγια του διευθυντη).
....

Το πιθανότερο Maro είναι ότι στο συστεγαζόμενο δημοτικό σχολείο ισχύει η πρωινή ζώνη για αυτό και μένει η πόρτα ανοιχτή. Το θέμα είναι ότι δεν καλύπτεσαι και εσύ από την εφημερία των συναδέλφων δασκάλων αν συμβεί κάτι σε μαθητή σου. Να το ξεκαθαρίσεις στους γονείς, ότι  αφήνουν αφύλακτα τα παιδιά τους στην αυλή.
Επίσης καλό θα ήταν να υπάρχει κάποια αναφορά γραπτή αυτού του γεγονότος. Δεν ξέρω αν υπάρχει και στο νηπιαγωγείο το βιβλίο σχολικής ζωής, όπως και στο δημοτικό
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Μάρκο...Μην "επιτίθεσαι" χωρίς να γνωρίζεις (και στο λέω με όλη την καλή διάθεση :-\).
Δεν έχει να κάνει το θέμα με μία "σαδιστική" διάθεσή μας...Άργησε ο γονιός κι εμείς, αδιαφορώντας για την ψυχολογική επίπτωση που έχει στο παιδί, θα το τρέχουμε στην αστυνομία...Επίσης δεν έχει να κάνει με νομοθεσία που αφορά μεμονωμένα εμάς ως εκπαιδευτικούς. Έχει να κάνει με παραβίαση της σχετικής νομοθεσίας σχετικά με την παραμέληση-εγκατάλειψη ανηλίκου, πλημμελή εποπτεία ανηλίκου, παραβίαση των δικαιωμάτων του παιδιού σύμφωνα και τη Διεθνή Σύμβαση για τα δικαιώματα του παδιού (Ν. 2101/1992) κλπ.
Για να καταλάβεις ότι δεν πρόκειται για αναισθησία ή "βεντέτα" του εκπαιδευτικού :

"αναγνώριση και αντιμετώπιση της κακοποίησης και παραμέλησης του παιδιού
......................
Γ. Παραμέληση
Ως παραμέληση θεωρείται το φαινόμενο σύμφωνα με το οποίο η διατροφή, η ιατρική φροντίδα, η ένδυση, η στέγαση, η σχολική φοίτηση ή η παρακολούθηση που παρέχεται στο παιδί είναι έντονα ανεπαρκής ή ακατάλληλη σε βαθμό τέτοιο ώστε να παραβλέπεται ή να τίθεται σε σοβαρό κίνδυνο ή υγεία και η ανάπτυξή του. Ένα παιδί είναι παραμελημένο εάν αφεθεί χωρίς φροντίδα για μακρά χρονικά διαστήματα ή εάν εγκαταλειφθεί.

Στα πλαίσια της παραμέλησης εντάσσεται και η ανεπάρκεια της αύξησης ή δυστροφία μη οργανικής αιτιολογίας. Λόγω των ιδιαιτέρων χαρακτηριστικών, αναφέρεται ως ξεχωριστή κατηγορία
.............................
ΙΙ. Ενδεικτικά χαρακτηριστικά στο παιδί που συμβάλλουν στην αναγνώριση του προβλήματος.
....................
2) Παραμέληση
· Συστηματική κακή σίτιση ή στέρηση τροφής
· Δυστροφία μη οργανικής αιτιολογίας
· Κακή υγιεινή, ακατάλληλη ένδυση (πχ. καλοκαιρινά ρούχα στα μέσα του χειμώνα)
· Εγκατάλειψη
· Στέρηση τροφής
· Ασταθής σχολική φοίτηση ή εγκατάλειψη του σχολείου
· Παράταση της παραμονής στο σχολείο χωρίς συγκεκριμένο λόγο·
 Συνεχής κόπωση, απάθεια ή ύπνος μέσα στην τάξη.
· Το παιδί αναφέρει ότι δεν υπάρχει κανείς για να το φροντίζει
· Χρήση οινοπνευματωδών ή τοξικών ουσιών από το παιδί. "

Είναι θέμα υποχρέωσής μας λοιπόν να αναφέρουμε το συμβάν (στα αρμόδια όργανα) εφόσον είναι επαναλαμβανόμενο γιατί αλλιώς έχουμε ποινική ευθύνη. Είναι το ίδιο ακριβώς με τη σωματική βία όπου εκεί υπάρχει και ξεχωριστή ειδική ρύθμιση που αφορά εμάς τους εκπαιδευτικούς ξεχωριστά...
http://www.seepeaa.gr/LH2Uploads/ItemsContent/108/ΝΟΜΟΣ-3500---2006-Για-την-αντιμετώπιση-της-ενδοοικογενειακής-βίας-και-άλλες-διατάξεις(Υποχρεώσεις-εκπαιδευτικών-για-την-ενδοοικογενιακή-βία)-.pdf
Το παραπανω καλό είναι να το έχουμε όλοι γιατί...αχρείαστο να 'ναι αλλά...μας αφορά!!!!!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Το οτι η σταση της μητερας συνιστα πλημμελη εποπτεια ανηλικου ειναι σιγουρο.

Οσο για την επιβλεψη των παιδιων ειναι αποκλειστικως ευθυνη μου απο τις 8.00 π.μ. και σε καμια περιπτωση δεν εμπλεκονται δασκαλες/οι.


Αν και ειμαι ανυποχωρητη στο οτι το ωραριο μας ξεκινα στις 8.00π.μ.,δεν παυει  να με αγχωνει η παραμονη του παιδιου στην αυλη απο τις 7.30 π.μ..
Εχω ξεκαθαρισει στους γονεις οτι θα παραδιδουν τα παιδια στην ταξη την καθορισμενη ωρα και καμια/κανεις δεν εχει πραξει αλλιως εκτος απο τη συγκεκριμενη μητερα.
Παντως σας ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση σας και αυριο ενημερωνω εγγραφως τον προισταμενο και τη σχ. συμβουλο.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
δεν παυει  να με αγχωνει η παραμονη του παιδιου στην αυλη απο τις 7.30 π.μ..

Σε αγχώνει σε ξε-αγχώνει, δεν είναι δικιά σου δουλειά! Η δική σου ευθύνη ξεκινά στις 8 και στην πόρτα της τάξης!!!! Και τελειώνει πάλι στην πόρτα της τάξης (δηλ. δεν περιμένι ο γονιός έξω και πάει το παιδί να τον βρει).

Έίχα παιδάκι που όταν το έφερνε ο μπαμπας το άφηνε έξω από την αυλή και το παιδί ερχόταν μόνο του στην τάξη, παρά τις άπειρεσ παρατηρήσεις μου. Ε, λοιπόν, μια μέρα όταν έφυγε ο μπαμπάς, το παιδί θυμήθηκε ότι κάτι ήθελε να του πει και ξεκίνησε να πάει να τον βρει!!!! Το μάζεψε μια άλλη μαμά που ερχόταν στο σχολέιο. Ήρθε το μεσημέρι ο μπαμπάς, όταν του το είπα άρχισε να ορύεται ότι δεν προσέχω τα παιδιά. Τόε άρχισε και εγώ να του λέω για πολλοστή φορά ότι δεν είναι δικιά μου ευθύνη έξω από το σχολέιο. Μάλσιατ του είπα ότι αν επαναληφθεί θα το προχωρήσω πιο πολύ το ζήτημα. Δεν ξανάγινε από τότε!

Δεν είσαι η μόνη που της συμβαίνουν παρόμοια περιστατικά. Σχεδόν σε κάθε τέξη υπάρχει κα΄ποιος γονιός που συμπεριφέρεται έτσι. Απλά πρέπει εσύ να είσαι πολύ τυπική σε αυτά που λες, να κρατάς ημερολόγιο με τα περιστατικά, να ενημερώνεις εγγράφως τον προϊστάμενο και να πράττεις αυτό που νομίζεις πιο σωστό για το καλό του παιδιού.

Υ.Γ. Και περιστατικό κακοιποίησης είχα!!!! Παιδάκι ήρθε με κάψιμο από τσιγάρο στο χέρι. Μας είπε (σε όλους τους συναδέλφους που μαζευτήκαμε για να δούμε τι γίνεται αλλά και για να υπάρχει μαρτυρία) ότι το έκανε η μαμά. Θέλαμε να πιστέψουμε ότι κάτι άλλο είχε συμβεί, ότι είχε γίνει κατά λάθος. Του δώσαμε λοιπόν ένα τσιγάρο (σβησμένο) και του είπαμε να μας δείξει τι ακριβώς έγινε. Το παιδί έκανε κανονικά την κίνηση ππου είχε κάνει η μαμά πάνω στο χέρι του! Μετά από επικοινωνία με τον προϊστάμενο, τη σύμβουλο, το χαμόγελο του παιδιού και την κοινωνική λειτουργό του δήμου, αποφασίσαμε να καλέσουμε συνέλευση γονέων (όλων) όπυ τους αννακοινώσαμε ότι γνωρίζουμε πολύ καλά ότι υπάρχουν περιστατικά ακκοποίησης. Τους διαβάσαμε το νόμο που λέει ότι είαμστε υποχρεωμένοι να τα αναφέρουμε. Τους είπαμε ότι επειδή είναι η πρώτη φορά που παρατηρούμε κάτι τέτοιο θα προσπαθήσουμε να μην το τραβήξουμε, ότι έχουν ενημερωθεί οι υπεύθυνοι και ότι στην παραμικρή ένδειξη κακοποίησης στο μέλλον (στο ίδιο ή σε άλλο παιδί) θα γίνει επίσημη και επώνυμη καταγγελία από όλες τις νηπιαγωγούς του σχολέιου. Η συγκεκριμένη μητέρα δεν μίλησε καθόλου, οι άλλοι γονείς πάθανε την πλάκα τους στο άκουσμα του περιστατικού. Αργότερα η μαμά μας έπιασε, είπε ότι έχουν προβλήματα οικογενειακά (δεν είναι δικαιολογία), ότι δεν θα ξανασυμβεί κλπ κλπ Για να την "τρομάξουμε" παραπάνω της είπαμε ότι θα ενημερωθούν και τα δημοτικά και θα παρακολουθούν το παιδί την επόμενη χρονιά.
Τελικά, τουλάχιστον εκείνη τη χρονιά (γιατί μετά εγώ έφυγα από το σχολέιο) το παιδί δεν ξανάρθε με σημάδια. Και όταν το ρωτούσαμε (γιατί τα παιδιά μπορείς εύκολα να τα ψαρ'έψεις αν σου έχουν εμπιστοσύνη) δεν μας ανέφερε παρόμοιο περιστατικό....
Αυστηρότητα!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
"να ενημερώνεις εγγράφως τον προϊστάμενο "
"οποτε συναδελφε μην πας το παιδι στην αστυνομια χωρίς να εχεις στειλει εγγραφως στον προισταμενο κ τη σχολικη συμβουλα τα περιστατικα καθυστερησης  της μητερας ανα ημερομηνιες , υπηρξα για πρωτη φορα μαρτυρας σε εδε συναδελφου φέτος, δυστυχως  κ  το συμπερασμα μου ειναι οτι γενικοτερα δεν πρεπει να κανουμε του κεφαλιου μςας σε προβληματα του σχολειου που αφορουν ωράριο,επεναφοιτησεις,συμπεριφορες παιδιων κ ειδικα προβλήματα παιδιών παντα θα πρεπει να ειναι ενημερη η σχολικη συμβουλος  γιατι μετα θα φας μονη σου την χυλοπιτα"

Θα σας πω το πιο καλο ανεκδοτο:η σχ. συμβουλος αφου ελαβε την γραπτη ενημερωση μου,τηλεφωνησε και ξεκαθαρισε οτι τετοιες περιπτωσεις δεν εμπιπτουν στην αρμοδιοτητα της και απορησε που την ενημερωσα σχετικως.
Χωρις να θελω να γινω μαντισσα,κατι μου λεει οτι και ο προισταμενος την ιδια σταση θα τηρησει.
Κατοπιν αυτων τι να πεις;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Η σύμβουλος ίσως και να μην ήατν απαραίτητο να ενημερωθεί. Αν πάρουμε τον ορισμό της παρουσίας της, είναι μόνο για συμβουλές σε παιδαγωγικά ζητηματα. Αυτό τυπικά δεν ήταν κάποιο τέτοιο ζήτημα. Είναι περισσότερο διοικητικό.
Τώρα, αν και από τον προϊστάμενο έχεις ίδια απάντηση, ζήτησε να σου την στείλει εγγράφως. Για κάποιο περίεγο (!!!!) λόγο μόλις ακούνε έγγραφο όλοι αλλάζουν στάση!  ;)
Αν σου στείλει τέτοιο έγγραφο (που δεν νομίζω), είσαι ελεύθερη να κάνεις ό,τι θες. Πίστεψε με, η μαμά το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα ψάξει αν έχεις έγκριση των προϊσταμένων σου για να φωνάξεις την αστυνομία! Αν την ταρακουνήσεις και λίγο λέγοντας την ότι την άλλη φορά θα είναι εισαγγελεάς ανηλίκων....δεν π΄ροκειται να σου πει τίποτα!!!!! Το θέμα είναι να μην δείξεις ότι υποχωρείς, ότι περνά το δικό της. Αλλά και εσύ σε όλα σου τα καθήκοντα και στις υποχρεώσεις σου θα πρέπει να είσαι άψογη, ώστε να μην μπορεί να σου προσάψει τίποτ' άλλο, πέρα από την κλήση της αστυνομίας για κάτι που ήταν δικό της σφάλμα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.