*

Αποστολέας Θέμα: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .  (Αναγνώστηκε 2247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος colinpauel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Υπάρχει κάποιος που ακόμα πιστεύει ότι η αλλαγές στην παιδεία ,αφορούν την αξιοκρατία ή την παιδεία και όχι την οικονομία?Αν υπάρχει αυτό το κείμενο δεν τον αφορά.

Πάντα αναρωτιόμουν γιατί να μην με υποστηρίζουν οι γονείς όταν διεκδικώ τα αιτήματά μου.
Απάντηση : Γιατί δεν καταλαβαίνουν τι περνάω.
Ερώτηση : Εγώ καταλαβαίνω τους άλλους ?
Μήπως νομίζω ότι μόνο εγώ έχω δίκιο, και όλοι οι άλλοι απλώς ενοχλούν και έχουν άδικο?

Πρόσφατα γράφτηκε ένα άρθρο πραγματικά θεωρώ ακομμάτιστο από μία συνάδελφο σε άλλη ιστοσελίδα.

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank28_1_10_01242.php

Πιστεύω ότι πρέπει να κινηθούμε επιτελους δυναμικά.Μαζί με τους αγρότες στα μπλόκα.Τα προβλήματά τους με αφορούν και τα προβλήματά μου τους αφορούν.Αυτήν την μια ζωή που μου δόθηκε ..θα την διεκδικήσω.
Δεν είμαι αριθμός σε excel. Είμαστε άνθρωποι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2010, 02:00:23 μμ από colinpauel »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 12:05:33 μμ »
colinpauel στην συγκεκριμένη φάση, η ταξική συνείδηση του περισσότερου κόσμου δεν είναι αρκετή για να συμπράξει ούτε καν με "συγγενείς" σε αυτόν εργασιακούς κλάδους (βλέπε καθηγητές και δασκάλους). Πόσο μάλλον με εργαζόμενους που θεωρεί "μακριά" από αυτόν.
όταν με το καλό ο κάθε εργαζόμενος συνειδητοποιήσει ότι το συμφέρον του είναι ίδιο με των υπόλοιπων εργαζομένων, κι ότι τα προβλήματα του αγρότη είναι και δικά του , τότε φωτιά στα μπατζάκια μερικών-μερικών .
Προς το παρόν πάντως, οι περισσότεροι γκρινιάζουν γιατί οι αγρότες τους κλείνουν τον δρόμο και κάνουν +1 ώρα για Θεσσαλονίκη και δεν μπορούν να πάνε να δουν την μαμά τους στην Λάρισα.

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 04:08:22 μμ »
O κοινωνικός αυτοματισμός είναι απ' τα παλαιότερα όπλα της εξουσίας και ξέρει πολύ καλά πως να τα διαχειρίζεται. Μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά και τα ανίψια που μας έκατσαν στο σβέρκο, κάτι τέτοια σπούδασαν όοολα μαζί στην εσπερία.

Να μην τους αφήσουμε σε χλωρό καλρί

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 01:15:26 μμ »
Τώρα πετύχαμε... Δε βλέπεις που ο ένας πρσπαθεί να βγάλει τα μάτια του άλλου για μισό μόριο; Σπασμένες συνειδήσεις....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 02:03:53 μμ »
Προς το παρόν πάντως, οι περισσότεροι γκρινιάζουν γιατί οι αγρότες τους κλείνουν τον δρόμο και κάνουν +1 ώρα για Θεσσαλονίκη και δεν μπορούν να πάνε να δουν την μαμά τους στην Λάρισα.

αν ηταν αυτο το προβλημα δεν θα γκρινιαζε κανεις...εδω μιλαμε για 30.000.000 ευρω την ημερα πληγμα στην οικονομια της χωρας..παρελυσαν οι εισαγωγες ,εξαγωγες ,ο εσωτερικος τουρισμος και δεκαδες κλαδοι εργαζομενων εχουν υποστει ανεπανορθωτα πληγματα...τι λεμε τωρα ; θα υποστηριξω τον αγροτη για να παιρνει τις παχυλες αποζημιωσεις η τον λιμενεργατη των 100.000 ευρω μηνιαιως; να ειναι μια κοινωνικη ταξη που εχει πραγματικα αναγκη και κυριως να διεκδικει ΣΕΒΟΜΕΝΗ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗΣ και οχι ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ μαλιστα...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 02:13:14 μμ »
Δε γίνεται δουλειά έτσι...Είμαστε άξιοι της μοίρας μας...Καλά κάνουν και μας βουλιάζουν, κι αν γίνεται να μας βουλιάξουν ακόμη περισσότερο θα το χαρώ πολύ. Ένας άνθρωπος μίλησε για σύμπραξη και κατ' ευθείαν πετάχθηκαν ένα σωρό συνάδελφοι και άρχισαν να βάλουν εναντίον άλλων κοινωνικών ομάδων. Δυστυχώς, από ταξική συνείδηση πάμε κατά διαόλου. Από τη μια μεριά έχουμε ΠΑΣΟΚ,ΝΔ,ΛΑΟΣ+ επιχειρηματίες, εφοπλιστές, τραπεζίτες με απόλυτη σύμπνοια να μας κόβουν το κεφάλι, κι εμείς από την άλλη βάλλουμε ο ένας εναντίον του άλλου. Τα θερμά μου συγχαρητήρια...

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 03:00:21 μμ »
jimy μπραβο ας ακουστουν κ αυτες οι φωνές επιτέλους εδω μεσα κ οχι μονο αυτες που σπερνουν τον πανικο (ακουσα απο τον φιλο της φίλης του θειου κτλ) δεν πληττεται μονο η ελλαδα με την δηθεν πτωχευση που ξεσπασε ξαφνικα ενω συνεχιζει να δανειζεται κανονικότατα δισεκατομυρια , δεν ειναι λιγο παραξενο?θελουν να περασουν κ να παγιωσουν μετρα κ καταστασεις εις βαρος ολων μας ασ το καταλαβουμε κ ασ παρουμε θεση κ ας σταματησουμε να τρωγομαστε σαν τα κοκορια για το ποιος θα πει την μεγαλυτερη εξυπναδα.
ακουω τα γεροντακια στην τηλεοραση που τρωνε οτι τους προσφερεται κ δηλωνουν ας κοψουν απ τους μισθους μας να σωθει η χωρα μας ,ναι να τα κοψουν για να κανουν μεγαλυτερα πανυγυρια να πλουτησουν περισσοτερο  ας μην ειμαστε λοιπον κ εμεις απο αυτη την παθητικη πλευρα ειμαστε ατομα με κριση που πρεπει να διασφαλισουμε το μελλον μας κ αυτα για τα οποια αγωνιζομαστε κ οχι να μας τα περνουν μεσα απο τα χερια .
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 08:54:52 μμ »
αν κάποιος αναπληρωτής απεργήσει, χάνει μόνο το ημερομίσθιο και το ένσημο αυτής της ημέρας , ή χάνει αναλογικά και το ποσοστό της προυπηρεσίας (του 1 μορίου /μήνα) που αντιστοιχει στη μέρα αυτή?
αν γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα, ας μου απαντησει

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 09:38:12 μμ »
αν κάποιος αναπληρωτής απεργήσει, χάνει μόνο το ημερομίσθιο και το ένσημο αυτής της ημέρας , ή χάνει αναλογικά και το ποσοστό της προυπηρεσίας (του 1 μορίου /μήνα) που αντιστοιχει στη μέρα αυτή?
αν γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα, ας μου απαντησει

ευχαριστώ εκ των προτέρων
όταν απεργεί ένας αναπληρωτής δεν πληρώνεται για την ημέρα που απήργησε.
Τα μόρια τα παίρνει κανονικά. Το τι θα τα κάνει είναι άλλο θέμα ;)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 09:45:20 μμ »
Εκτος των χρημάτων της μέρας επιπλέον χάνει και το ένσημο αυτής.
Φέξε μου και γλίστρυσα

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 10:30:32 μμ »
αν κάποιος αναπληρωτής απεργήσει, χάνει μόνο το ημερομίσθιο και το ένσημο αυτής της ημέρας , ή χάνει αναλογικά και το ποσοστό της προυπηρεσίας (του 1 μορίου /μήνα) που αντιστοιχει στη μέρα αυτή?
αν γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα, ας μου απαντησει

ευχαριστώ εκ των προτέρων
όταν απεργεί ένας αναπληρωτής δεν πληρώνεται για την ημέρα που απήργησε.
Τα μόρια τα παίρνει κανονικά. Το τι θα τα κάνει είναι άλλο θέμα ;)
[Πολύ εύστοχη η παρατήρηση!Μεσ'τη μαυρίλα μου έσκασα και ένα γέλιο με το σχόλιο σου rozy4!Εγώ πάντως θ'απεργήσω  μου κόψουν δε μου κόψουν ημερομίσθια, ένσημα κλπ.Δε δίνω δεκάρα!]

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 11:47:36 μμ »

Η απεργία που προκήρυξε η ΟΛΜΕ αφορά πρώτιστα τους αναπληρωτές και ωρομίσθιους που εντελώς απροειδοποίητα βρέθηκαν σε αυτή την κατάσταση.
Έγινε ποτέ μέχρι τώρα από το ΠΑΣΟΚ καμιά αναφορά για τις αλλαγές που τόσο βεβιασμένα προωθούνται;  Μίλησαν για ανατροπή του 60-40; Ή για το 24μηνο;
Αν είχαν προεκλογικά πει κάτι  θα μπορούσαμε να πιστέψουμε στις προθέσεις τους.
Μετεκλογικά αιφνιδίασαν  τους πάντες, ακόμη και τους υποστηρικτές τους.
Τι είμαστε όλοι εμείς;  Άβουλες μαριονέτες για να παίζουν  οι  υπουργοί;
Επί δύο χρόνια γινόταν διάλογος για την παιδεία γιατί δεν ανέφεραν τίποτα;  Όφειλαν να τοποθετηθούν. 
Άκουσε κανείς συγκεκριμένη θέση για το χάος των αποσπάσεων; Για τα παράθυρα στους πίνακες που πολλά χτίστηκαν επί πασοκ; Ποιες είναι οι ευθύνες τους που θέλουν να τις μεταθέσουν πάνω μας;
Το να μην διαμαρτυρηθείς για την υποκρισία των πολιτικών, για τον ξύλινο λόγο τους περί «αξιοκρατίας», για την έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού προς τους εκπαιδευτικούς και για τόσα άλλα είναι μια έκφραση παραίτησης.
Παραίτησης από δικαιώματα που κατέχουμε και που κατακτήθηκαν με θυσίες.
Και δεν εννοώ τις ρυθμίσεις που βολεύουν κάποιους αλλά  το δικαίωμα της συμμετοχής σε διάλογο και λήψη αποφάσεων για τα εκπαιδευτικά ζητήματα. Αυτό μας άφησαν οι παλιότεροι σαν κληρονομιά να πεις, ας μην το πουλήσουμε για ένα πινάκιο φακής, για ένα δέκατο του μορίου…  :P

Αποσυνδεδεμένος kooki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύμπραξη στην απεργία με άλλες θιγόμενες κοινωνικές ομάδες .
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 12:28:44 πμ »
Στάλθηκε από: joap
Εισαγωγή παράθεσης

Η απεργία που προκήρυξε η ΟΛΜΕ αφορά πρώτιστα τους αναπληρωτές και ωρομίσθιους που εντελώς απροειδοποίητα βρέθηκαν σε αυτή την κατάσταση.
Έγινε ποτέ μέχρι τώρα από το ΠΑΣΟΚ καμιά αναφορά για τις αλλαγές που τόσο βεβιασμένα προωθούνται;  Μίλησαν για ανατροπή του 60-40; Ή για το 24μηνο;
Αν είχαν προεκλογικά πει κάτι  θα μπορούσαμε να πιστέψουμε στις προθέσεις τους.
Μετεκλογικά αιφνιδίασαν  τους πάντες, ακόμη και τους υποστηρικτές τους.
Τι είμαστε όλοι εμείς;  Άβουλες μαριονέτες για να παίζουν  οι  υπουργοί;
Επί δύο χρόνια γινόταν διάλογος για την παιδεία γιατί δεν ανέφεραν τίποτα;  Όφειλαν να τοποθετηθούν.
Άκουσε κανείς συγκεκριμένη θέση για το χάος των αποσπάσεων; Για τα παράθυρα στους πίνακες που πολλά χτίστηκαν επί πασοκ; Ποιες είναι οι ευθύνες τους που θέλουν να τις μεταθέσουν πάνω μας;
Το να μην διαμαρτυρηθείς για την υποκρισία των πολιτικών, για τον ξύλινο λόγο τους περί «αξιοκρατίας», για την έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού προς τους εκπαιδευτικούς και για τόσα άλλα είναι μια έκφραση παραίτησης.
Παραίτησης από δικαιώματα που κατέχουμε και που κατακτήθηκαν με θυσίες.
Και δεν εννοώ τις ρυθμίσεις που βολεύουν κάποιους αλλά  το δικαίωμα της συμμετοχής σε διάλογο και λήψη αποφάσεων για τα εκπαιδευτικά ζητήματα. Αυτό μας άφησαν οι παλιότεροι σαν κληρονομιά να πεις, ας μην το πουλήσουμε για ένα πινάκιο φακής, για ένα δέκατο του μορίου…  Tongue




++++++1000

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.