*

Ψηφοφορία

Τι ημερίσιο ωράριο πρέπει να δουλεύουμε στο σχολείο;

1) 8:00-14:00, όπως ορίζει ο νόμος, ανεξάρτητα τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε
53 (41.7%)
2) μόνο τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε και να φεύγουμε μετά
17 (13.4%)
3) άντε το πολύ 1-2 ωρίτσες παραπάνω και εφόσον υπάρχει κάποια δουλειά
57 (44.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 125

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών  (Αναγνώστηκε 25468 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:57:45 μμ »
Μπορείτε να θεωρήσετε στην 1η επιλογή που έχω βάλει στην ψηφοφορία, ότι προυποθετει ότι υπάρχουν καρέκλες και γραφεία στο γραφείο των καθηγητών!  Αν θέλετε να διορθώσω την 1η επιλογή χωρίς να επηρεάζει την ψήφο όσων επέλεξαν την 1η επιλογή.

Αν και πιστεύω ότι πάντα υπάρχουν λύσεις αρκεί να θέλεις!!
Σε ένα σχολείο που είμουν και είχε πρόβλημα χώρου πήγαινα ή στο εργαστήριο ΗΥ ή στο εργαστήριο φυσικών επιστημών ή στο χημείο ή ακόμα και στο γραφείο του διευθυντή ή σε μια τάξη που είχε γυμναστική εκείνη την ώρα ή το πιο απλό καθόμουν στο γραφείο και στην καρέκλα ενός συναδέλφου που είχε μάθημα εκείνη την ώρα και εγώ είχα κενό!!
Μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό!
Είπα και πιο πάνω το πιο εύκολο είναι να πει κάποιος "δεν μου παρέχουν γραφείο και βιβλιοθήκη και Internet, να και εγώ!" Το θέμα είναι τι κάνεις εσύ....


Τώρα όσον αφορά τις βιβλιοθήκες εντάξει δεν νομίζω ότι χωρίς αυτές δεν μπορεί κάποιος να αξιοποιήσει κατάλληλα τον χρόνο του. Πόσα βιβλία θές δηλαδή να έχεις πάντα μαζί σου, για να αξιοποιήσεις 2 κενά στο πρόγραμμά σου; Δεν σου φτάνει ένα;

Εγώ έχω βιβλίο μαθηματικών ακόμα στο αυτοκίνητο ώστε όταν πεφτω σε μποτιλιάρισμα να λύνω καμία άσκηση!

Το να έχεις laptop δεν νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις τόσο μεγάλη οικονομική άνεση ρε αδελφέ! Μπορείς να βρεις μεταχειρισμένα πολύ φθηνά, ή να το πάρεις τσάμπα επιδοτούμενος από το Υπουργείο εφόσον πιστοποιηθείς στους ΗΥ. Στο κάτω κάτω 4 φορές να μην απεργήσεις το πήρες το laptop!   :P


Μπορώ να σου βρω 100000000 λόγους να μην κάθομαι στο σχολείο , αλλά μόνο έναν για να κάθομαι
 "γιατί νιώθω παραγωγικός, χρήσιμος, δεν πλήττω στη δουλειά μου, δεν κοιτάω το ρολόι να φύγω, νιώθω ότι προσφέρω ότι κάνω λειτουργημα, γιατί τα παιδιά όποτε και αν με αναζητήσουν για απορίες και για οποιδήποτε άλλο θέμα τα απασχολεί, ξέρουν  ότι θα με βρούν και ότι είμαι εκεί και δουλεύω όσες ώρες είναι και αυτά!"
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2010, 04:23:26 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:19 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 04:40:13 μμ »
Στο κάτω κάτω 4 φορές να μην απεργήσεις το πήρες το laptop!   :P
Εάν όμως απεργήσεις 4 φορές και άνω, κάποια στιγμή θα πάρεις σχολείο της προκοπής.
Μπορώ να σου βρω 100000000 λόγους να μην κάθομαι στο σχολείο , αλλά μόνο έναν για να κάθομαι
 "γιατί νιώθω παραγωγικός, δεν πλήττω, και νιώθω ότι κάτι προσφέρω και σε κάτι είμαι χρήσιμος"

Εάν όταν πηγαίνεις σπίτι σου για να κάνεις τα ίδια πράγματα νιώθεις μη παραγωγικός, πλήττεις και είσαι άχρηστος ... τότε φίλε μου έχεις κάποιο πρόβλημα με το σπίτι σου. Εγώ δεν έχω.

Για να την κλείνουμε την κουβέντα, η όλη σου "επιχειρηματολογία" αγαπητέ killbill , περιστρέφεται γύρω από την πεποίθηση ότι εάν οι καθηγητές αναγκαστούν να παραμένουν στους χώρους του σχολείου για περισσότερες ώρες, τότε θα ετοιμάζουν το μάθημά τους το ίδιο καλά ή και καλύτερα, θα είναι πιο συνεργάσιμοι με τους συναδέλφους τους και τα βάρη του σχολείου θα μοιράζονται πιο δίκαια, ενώ ταυτόχρονα θα έχουν βρει τρόπους να παρακάμψουν τις όποιες δυσκολίες. Κανένα επιχείρημα δεν έχεις παρουσιάσει όμως ΓΙΑΤΙ θεωρείς πως αυτό το μέτρο (το υποχρεωτικό 8-2) θα επηρεάσει τους συναδέλφους έτσι (όπως παραπάνω) και όχι αλλιώς (πχ με αύξηση των εντάσεων, με δημιουργία καταστάσεων καφενείου, με πτώση της ποιότητας της δουλειάς τους κτλ).

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 04:46:37 μμ »
Ξέρεις τι υλικό χρειάζονται οι νηπιαγωγοί και οι δάσκαλοι των μικρών τέξεων (τουλάχιστον);;;; Μιλάμε για κιβώτια που υπάρχουν στα σπίτια μας με πατρόν, χαρτόνια, ιδέες.... Υλικό που εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε να κουβαλάμε κάθε μέρα μαζί μας στο σχολέιο και στο οποίο βασίζεται η δουλειά μας. Μέσα σε αυτό το υλικό υπάρχουν και πολλά βιβλία με πετρόν και ιδέες, που μια σωστή σχολική βιβλιοθήκη έπρεπε να έχει....

Ας πάμε στο λάπτοπ, αρχικά η λύση του μην κάνεις 4 απεργίες και αγόρασε το.....ας μην το σχολιάσω καθόλου....
Όσο για την επιδότηση, από το 2002 που δουλεύω έκανα αιτήσησεις για να με "επιμορφώσουν"για να πάρω την επιδότηση. Ποτέ δεν κληρώθηκα... Και δεν είμαι μόνο εγώ, είναι πολλοί οι συνάδελφοι...

Το πού θα καθίσουμε....χμμμμ καλές οι λύσεις που προτείνεις πλαί όμως προϋποθέτουν πολλά πράγματα....Προϋποθέτουν αρχικά τα λίγα βιβλία για να μπορείς να τα κουβαλάς εδώ κι εκεί. Εργαστήριο Η/Υ ή φυσικώ επιστημών ή χημείο...τι είναι αυτο;;;;; Γραφείο διευθυντή; Επίσης τι είναι αυτό!!!!!

Σου είπα και πριν, μάλλον σου έχουν τύχει οργανωμένα (σχετικά) σχολεία....ή αν θες μεγάλα (σχετικά πάντα).
Δεν έιναι θέμα εκδίκησης ("να και γω, αφού δεν μου τα παρέχετε αυτά"), είναι θέμα πρακτικό...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 07:01:45 μμ »
Εάν όμως απεργήσεις 4 φορές και άνω, κάποια στιγμή θα πάρεις σχολείο της προκοπής.
Ότι έχεις πάρει και τώρα μετά από τόσες απεργίες. Από όταν ήμουν εγώ μαθητής μέχρι σήμερα δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα! Αναλογικά με το πλήθος των απεργιών που έχουν γίνει, έχουν κερδιθεί πολύ λιγότερα. Ενώ μη κάνοντας μόλις 4 απεργίες πήρες laptop τελευταίας τεχνολογίας!!

Εάν όταν πηγαίνεις σπίτι σου για να κάνεις τα ίδια πράγματα νιώθεις μη παραγωγικός, πλήττεις και είσαι άχρηστος ... τότε φίλε μου έχεις κάποιο πρόβλημα με το σπίτι σου. Εγώ δεν έχω.
Στο σπίτι κορίτσι μου προτιμώ να είμαι παραγωγικός σε άλλα πράγματα!!  :P

Για μένα το θέμα της δουλειάς τελειώνει και κλειδώνει στις 14:00 και ξανανοίγει την επόμενη ημέρα στις 8:00, και δεν κουβαλάω ποτέ την δουλειά στο σπίτι γιατί είμαι της αποψης ότι η δουλειά-δουλειά και η οικογένεια-οικογένεια, και χαίρομαι που έχω ρυθμίσει την ζωή μου έτσι ώστε αυτά τα δύο να μην μπλέκονται μεταξύ τους.

@emmaki Καλά, μήπως είσαι αποσπασμένη σε σχολείο στην Παλαιστίνη; Και εγώ νόμιζα ότι χειρότερο σχολείο από το δικό μου δεν υπάρχει στην Ελλάδα, και όμως βρίσκω μια καρέκλα για να κάτσω και να δουλέψω λίγο..  Όπως τα περιγράφεις (δεν υπάρχουν καρέκλες, γραφεία κλπ) τι να πω.. έχεις 1000 δίκια!! Σπίτι και πάλι σπίτι τότε!

Πάλι επικαλείσαι τον όγκο των βιβλίων. Γιατί δεν τα αφήνεις μόνιμα στο σχολείο τότε? Εξάλλου η φιλοσοφία που έχω προτείνει εγώ παραπάνω είναι η δουλειά μόνο στο σχολείο και όχι στο σπίτι, δηλαδή στο σπίτι δεν χρειάζεται να τα έχεις.. Τέλος πάντων ξέρεις καλύτερα για την ειδικότητά σου, οπότε μπορεί εγώ να μην αντιλαμβάνομαι όντως τις πρακτικές απαιτήσεις για το μάθημά σου, αφού προέρχομαι από τελείως διαφορετικό κλάδο από τον δικό σου.

Για την αναφορά μου στις απεργίες ήθελα να πω ότι έχεις κάνει στη ζωή σου φαντάζομαι παρα πολλές απεργίες και κέρδισες πολύ λιγότερα αναλογικά με τις απεργίες που έκανες. Μην κάνεις κάποιες απεργίες τουλάχιστον σίγουρα να κερδίσεις ένα laptop! ;D
Λοιπόν να ξεκαθαρίσω κάτι προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Δεν είμαι ενάντια των απεργιών Έχω απεργήσει και εγώ πολλές φορές, όποτε το έκρινα.
Απλά αν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και θεωρείς το laptop τρομερή πολυτέλεια και ότι πρέπει να έχεις πολύ μεγάλη οικονομική άνεση για να το αποκτήσεις, τότε τι να πω... Σαν μια εναλλακτική-έσχατη λύση  το είπα και όχι με αρνητική στάση απέναντι στις απεργιακές κινητοποιήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2010, 09:56:42 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:19 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 07:13:50 μμ »

@emmaki Καλά, μήπως είσαι αποσπασμένη σε σχολείο στην Παλαιστίνη; Και εγώ νόμιζα ότι χειρότερο σχολείο από το δικό μου δεν υπάρχει στην Ελλάδα, και όμως βρίσκω μια καρέκλα για να κάτσω και να δουλέψω λίγο..  Όπως τα περιγράφεις (δεν υπάρχουν καρέκλες, γραφεία κλπ) τι να πω.. έχεις 1000 δίκια!! Σπίτι και πάλι σπίτι τότε!

Πάλι επικαλείσαι τον όγκο των βιβλίων. Γιατί δεν τα αφήνεις μόνιμα στο σχολείο τότε? Εξάλλου η φιλοσοφία που έχω προτείνει εγώ παραπάνω είναι η δουλειά μόνο στο σχολείο και όχι στο σπίτι, δηλαδή στο σπίτι δεν χρειάζεται να τα έχεις.. Τέλος πάντων ξέρεις καλύτερα για την ειδικότητά σου, οπότε μπορεί εγώ να μην αντιλαμβάνομαι όντως τις πρακτικές απαιτήσεις για το μάθημά σου, αφού προέρχομαι από τελείως διαφορετικό κλάδο από τον δικό σου.


Δεν είμαι σε σχολείο. Είμαι σε ΚΕΔΔΥ, αλλά και όλα τα σχολεία που γνώρισα δεν έχουν χώρους. Κάνονατς μάλιστα την έρευνα για το διδακτορικό μου, βρέθηκα σε αρκετά σχολεία σε όλη τη χώρα. Ε, όλα είχαν πρόβλημα χώρου. Ή υπήρχε ένα μεγάλο γραφείο, όπου γινόταν πανικός (πάνω από 20 άτομα μέσα ανά πάσα στιγμή), ή υπήρχε ένα μικροσκοπικό γραφειάκι, με 1 τραπέζι, ή ένα γραφείο για διευθυντή-εκπαιδευτικούς.

Όσο για το υλικό μου και ταβιβλία μου, αν δεν είχα δικό μου χώρο ασφαλείας (π.χ. ένα συρτάρι ή (ακόμα καλύτερα) ένα ντουλάπι με κλειδαριά) δεν θα άφηνα απολύτως τίποτα στο σχολείο.
Και ναι, πίστεψε με, οι νηπιαγωγοί και οι δάσκαλοι έχουν τεράστιο όγκο υλικού. Για να γίνουν όλα αυτά που γίνονται σε ένα νηπιαγωγείο (που δεν είναι μόνο τραγουδάκια, παιχνιδάκια και ζωγραφιές) χρειάζεται μεγάλος όγκος υλικού στο σπίτι. Υλικό το οποίο κάθε μέρα το κοιτά, το ξανακοιτά, το διαμορφώνεις για τον στόχο σου κάθε φορά. Μάλιστα, έχουμε πάρα πολύ υλικό για το ίδιο θέμα (π.χ. καρναβάλι που είναι και επίκαιρο), από το οποίο κάθε μέρα πρέπει να αποφασίσουμε τι θα χρησιμοποιήσουμε, λαμβάνονατς υπόψη μας και τα παιδιά (τις ανάγκες τους, τις επιθυμίες τους, τις προηγούμενες εμπειρίες τους).
Οι μαθηματικοί, οι φιλόλογοι (χωρίς να υποτιμώ τη δουλειά σας και το αντικέιεμνο σας) έχετε ένα βιβλίο, μία ύλη που πρέπει να βγει. Οι νηπιαγωγοί απλά δεν έχουμε ύλη!!!!!!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 09:53:03 μμ »

... σύμφωνα πάντα με την δική σου άποψη, γιατί το 45% έχει διαφορετική!
και σύμφωνα με το υπόλοιπο 45% . είμαστε ισοπαλία ;D

Ακριβώς!! βλέπω το συνειδητοποίησες το ποσοστό και χαίρομαι για αυτό γιατί τόση ώρα μιλάς σαν οι δικες μου απόψεις να αντιστοιχούν στο 1% και οι δικές σου στο 99%!

και επειδή είναι σημαντικό το ποσοστό που δεν συμμερίζεται τις δικές σου απόψεις οφείλεις να είσαι πιο προσεκτική στα λόγια σου όταν χρησιμοποιείς εκφράσεις του στύλ:

"Η λογική σου κάνει άλματα μεγαλύτερα κι από καγκουρό",

"φίλε μου έχεις κάποιο πρόβλημα με το σπίτι σου",

"με πονάει το δόντι μου , ας χοροπηδήσω"

Δεν είμαι σε σχολείο. Είμαι σε ΚΕΔΔΥ, αλλά και όλα τα σχολεία που γνώρισα δεν έχουν χώρους. Κάνονατς μάλιστα την έρευνα για το διδακτορικό μου, βρέθηκα σε αρκετά σχολεία σε όλη τη χώρα. Ε, όλα είχαν πρόβλημα χώρου.  Όσο για το υλικό μου και ταβιβλία μου, αν δεν είχα δικό μου χώρο ασφαλείας (π.χ. ένα συρτάρι ή (ακόμα καλύτερα) ένα ντουλάπι με κλειδαριά) δεν θα άφηνα απολύτως τίποτα στο σχολείο.  Και ναι, πίστεψε με, οι νηπιαγωγοί και οι δάσκαλοι έχουν τεράστιο όγκο υλικού. Για να γίνουν όλα αυτά που γίνονται σε ένα νηπιαγωγείο (που δεν είναι μόνο τραγουδάκια, παιχνιδάκια και ζωγραφιές) χρειάζεται μεγάλος όγκος υλικού στο σπίτι. Υλικό το οποίο κάθε μέρα το κοιτά, το ξανακοιτά, το διαμορφώνεις για τον στόχο σου κάθε φορά. Μάλιστα, έχουμε πάρα πολύ υλικό για το ίδιο θέμα (π.χ. καρναβάλι που είναι και επίκαιρο), από το οποίο κάθε μέρα πρέπει να αποφασίσουμε τι θα χρησιμοποιήσουμε, λαμβάνονατς υπόψη μας και τα παιδιά (τις ανάγκες τους, τις επιθυμίες τους, τις προηγούμενες εμπειρίες τους).
Οι μαθηματικοί, οι φιλόλογοι (χωρίς να υποτιμώ τη δουλειά σας και το αντικέιεμνο σας) έχετε ένα βιβλίο, μία ύλη που πρέπει να βγει. Οι νηπιαγωγοί απλά δεν έχουμε ύλη!!!!!!!!!!

Καλά εσύ θες ένα container να σε συνοδεύει όταν πας σχολείο! ;D

Αν είναι να κάνεις τη διδακτορική διατριβή σου στο σχολείο τότε προφανώς όχι 1 αλλά ούτε 10 βιβλιοθήκες να σου παρείχε το σχολείο δεν θα σου έφταναν
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2010, 09:56:00 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 11:49:42 μμ »
Ότι έχεις πάρει και τώρα μετά από τόσες απεργίες. Από όταν ήμουν εγώ μαθητής μέχρι σήμερα δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα! Αναλογικά με το πλήθος των απεργιών που έχουν γίνει, έχουν κερδιθεί πολύ λιγότερα. Ενώ μη κάνοντας μόλις 4 απεργίες πήρες laptop τελευταίας τεχνολογίας!!
Έχεις δίκιο. Ας είναι καλά οι κινέζοι και οι ταϊβανέζοι που έχουν πάρει το "κολάι" και κολλάνε τους πυκνωτές πιο γρήγορα πάνω στις μητρικές.
Όσο για το ότι δεν έχει γίνει τίποτα... θα 'ναι επειδή περιμένουν όλοι να "συμπληρώσουν" τις 4 απεργοσπασίες για να πάρουν το λάπτοπ.
Για μένα το θέμα της δουλειάς τελειώνει και κλειδώνει στις 14:00 και ξανανοίγει την επόμενη ημέρα στις 8:00, και δεν κουβαλάω ποτέ την δουλειά στο σπίτι γιατί είμαι της αποψης ότι η δουλειά-δουλειά και η οικογένεια-οικογένεια, και χαίρομαι που έχω ρυθμίσει την ζωή μου έτσι ώστε αυτά τα δύο να μην μπλέκονται μεταξύ τους.
Την καλύτερη δουλειά έχεις κάνει. Μακάρι όλοι να μπορούσαν να το κάνουν αυτό.
Ακριβώς!! βλέπω το συνειδητοποίησες το ποσοστό και χαίρομαι για αυτό γιατί τόση ώρα μιλάς σαν οι δικες μου απόψεις να αντιστοιχούν στο 1% και οι δικές σου στο 99%!
Όχι, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Απλά αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι 1ον δεν έχεις κανένα απολύτως "πάτημα" για να θεωρείς τους συναδέλφους που κάνουν την προετοιμασία τους στο σπίτι κατ' οποιονδήποτε τρόπο "χειρότερους" εργαζόμενους από αυτούς που την κάνουν στο σχολείο (και άρα παραμένουν στο σχολείο περισσότερες ώρες). 2ον δεν έχεις παρουσιάσει κανένα επιχείρημα το οποίο να στηρίζει την άποψή σου ότι το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ (διότι γι 'αυτό το "υποχρεωτικό" γίνεται η όλη συζήτηση) ωράριο 8-2 θα κάνει τους συναδέλφους περισσότερο αποτελεσματικούς στην δουλειά τους και πιο συνεργάσιμους.
Ειλικρινά, δεν έχεις παρουσιάσει καμία εκδοχή της σχολικής ζωής (μιλάμε με τα σημερινά δεδομένα αυτής) η οποία θα βελτιωθεί με την εφαρμογή του υποχρεωτικού 8-2, και δεν καλύπτεται ήδη από την υπάρχουσα νομοθεσία. Κατά συνέπεια, δεν καταλαβαίνω γιατί επιθυμείς να εφαρμοστεί και να μην παραμείνει σε "εθελοντική" βάση.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 12:52:26 μμ »
Όσο για το ότι δεν έχει γίνει τίποτα... θα 'ναι επειδή περιμένουν όλοι να "συμπληρώσουν" τις 4 απεργοσπασίες για να πάρουν το λάπτοπ.
Λές όλοι να το εφαρμόζουν; Εγώ απλά μια ιδέα πέταξα..


Όχι, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Απλά αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι 1ον δεν έχεις κανένα απολύτως "πάτημα" για να θεωρείς τους συναδέλφους που κάνουν την προετοιμασία τους στο σπίτι κατ' οποιονδήποτε τρόπο "χειρότερους" εργαζόμενους από αυτούς που την κάνουν στο σχολείο (και άρα παραμένουν στο σχολείο περισσότερες ώρες).
Δεν χαρακτήρισα πουθενά κανέναν συνάδελφο έτσι.

2ον δεν έχεις παρουσιάσει κανένα επιχείρημα το οποίο να στηρίζει την άποψή σου ότι το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ (διότι γι 'αυτό το "υποχρεωτικό" γίνεται η όλη συζήτηση) ωράριο 8-2 θα κάνει τους συναδέλφους περισσότερο αποτελεσματικούς στην δουλειά τους και πιο συνεργάσιμους.
Ειλικρινά, δεν έχεις παρουσιάσει καμία εκδοχή της σχολικής ζωής (μιλάμε με τα σημερινά δεδομένα αυτής) η οποία θα βελτιωθεί με την εφαρμογή του υποχρεωτικού 8-2,
Στην 5η σελίδα ανέφερα 6 λόγους που θα βοηθούσαν στην καλύτερη λειτουργία του σχολείου. Δεν είναι μόνο η προετοιμασία για το μάθημα αλλά όλα αυτά που γράφω στην 5η σελίδα.
Τα αντέκρουσες όλα αυτά λέγοντας μου ότι όλα αυτά μπορόυν να ρυθμιστούν από τον διευθυντή.
Ε, για αυτό πάει κατά διαόλου η εκπαίδευση, γιατί κάνουν κουμάντο οι διευθυντές στα σχολεία χωρίς κανέναν έλεγχο! Έχω δει πολλά από διευθυντές φαντάζομαι και ο καθένας μας.

Και εξάλλου σε σχολεία με μικρό σύλλογο καθηγητών η δουλειά δεν βγαίνει αν ΟΛΟΙ δεν κάθονται παραπάνω. Είπες πριν οτι είναι θέμα διευθυντή αν θέλει να ορίσει 3 εφημερεύοντες στην αυλή και το πρόβλημα λύθηκε. Δεν σκέφτηκες όμως που θα τους βρει!!!!
Είπες ότι ο διευθυντής μπορεί αν θέλει να ορίσει 3 άτομα να βοηθάνε τον κακόμοιρο τον πληροφορικό. Δεν σκέφτηκες όμως που θα τους βρει?
Τι?, θα μου πεις φυσικά ο διευθυντής να επιβληθεί σε αυτούς τους λίγους που έχει το σχολείο και να τους υποχρεώσει να κάτσουν παραπάνω. Ε αυτό λέω και εγώ!!!! Γιατί να μην υπάρχει ένας νόμος, ισχυρός που να τους υποχρεώνει να κάτσουν παραπάνω? Γιατί δηλαδή να είναι θέμα διευθυντή και να υπάρχουν τσακωμοί και κόντρες; και να μην υπάρχει ένας νόμος που όλοι θα μπουν στο καβούκι τους και δεν θα μιλάνε και θα βοηθήσουν στην λειτουργία του σχολείου!
Και ο διευθυντής να έχει μόνο εποπτικό ρόλο, αν όλοι τηρούν το ωράριο εργασίας και κάνουν τις δουλειές που τους έχει αναθέσει!
Στο σχολείο που είμαι πρέπει να δεις τον πληροφορικό! είναι για κλάματα. Κάθεται κάθε μέρα 8-3. Του έχουν φορτώσει τα απίστευτα γιατί απλά είναι θέμα διευθυντή και όχι νόμου! Δεν υπάρχουν άλλοι συνάδελφοι να βοηθήσουν γιατί κανείς δεν δέχεται να κάτσει παραπάνω. Εσυ μου λες να επέμβει ο διευθυντής και να λύσει το θέμα. Εγώ σου λέω ωραία να επέμβει ο διευθυντής να εφμαρόσει τι? εναν νόμο που δεν υπάρχει; Γιατί να μην υπάρχει νόμος που να υποχρεώνει το ωράριο 8-2 και έτσι κανεις να μην μπορει να φέρει αντίρηση στο να κάτσει να βοηθήσει τον πληροφορικό;

Και ας μην γελιόμαστε, πόσο εφικτό πιστεύετε είναι ο διευθυντής να πει στον αρχαιότερο από αυτόν και με 30 χρόνια προυπηρεσία να κάτσει κάποιες ώρες παραπάνω να βοηθήσει το σχολείο? Δυστυχώς στα σχολεία επικρατεί ο άγραφος νόμος του αρχαιότερου και του παλιού λες και είναι στρατός, με αποτέλεσμα να τραβάνε το κουπί 7-8 νεοδιόριστοι καθηγητές και οι υπόλοιποι να μην κάθονται δευτερόλεπτο παραπάνω και να πηγαίνουν στις λαικές τους, στα ψώνια τους και στα ιδιαίτερά τους με τις πλάτες του διευθυντή.


Και η ειρωνία είναι (και έχει ειπωθεί και στο forum) ότι αν πεις σε κάποιον γιατί δεν κάθεσαι παραπάνω, θα σου πει "γιατί να κοιταζόμαστε?". Δεν έχουν συνειδοτοποιήσει κάποιοι συνάδελφοι τις δουλειές που έχει ένα σχολείο ιδιαίτερα σε κάποιους τομείς (πληροφορική, μισθοδοσία) απλα γιατί ποτε δεν ενεπλάκησαν με αυτές, και νομίζουν ότι καθήκοντα είναι μόνο να σκίζουν τα δελτία των απουσιολογίων και να τα περνάνε στο ντοσιέ του τμήματος!

Γιατί κανείς δεν πάει στον διευθυντή να του πει "κύριε διευθυντά υπάρχει κάποια δουλειά να κάνω? γιατί δεν θέλω να μένω στο σχολείο και απλα να κοιταζόμαστε! " Και να είστε σίγουροι 1000% ότι θα βρει να προσφέρετε κάτι σε αυτό το έρμαιο το σχολείο.

Αν το πάρεις έτσι όπως λες, τότε ποιός ο λόγος να υπάρχει εκπαιδευτική νομοθεσία γενικότερα; αφού όλα μπορεί να τα ρυθμίσει ο διευθυντής!

Συν (να υπενθυμίσω ξανά) δουλεύοντας 8-2 μπορούμε να διεκδικήσουμε και αυξήσεις στους μισθούς μας ισάξιους με τον Γερμανό. Για να εξισωθεί ο μισθός μας με τον μισθό του Γερμανού (που είναι αίτημα και το βλέπω πρωτο πρώτο σε όλα τα συνδικαλιστικά φυλλάδια) δεν θα πρέπει να εξισωθεί και το ωράριο εργασίας;
Αλλά εμείς θέλουμε τον μισθό του Γερμανού καθηγητή με το ωράριο του Έλληνα!

ΥΓ (ξέρω θα μου πείτε μα ο Γερμανός έχει laptop, ιντερνετ, γραφειάρα, ξανθιά γραμματέα...) φαύλος κύκλος...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2010, 02:06:21 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 03:03:05 μμ »
Νομίζω πως η συζήτηση κομπλάρησε γερά;D
killbill έχεις πλάσει στο μυαλό σου μία φαντασιακή κατάσταση κατά την οποία όταν ο αδιάφορος συνάδελφος αναγκαστεί να μένει στο σχολείο 8-2 θα πει "κύριε διευθυντά υπάρχει κάποια δουλειά να κάνω? γιατί δεν θέλω να μένω στο σχολείο και απλα να κοιταζόμαστε! " , αντί να πει "α δεν μπορώ κύριε διευθυντά. τώρα πίνω καφέ και κουτσομπολεύω με την Καίτη και στο κενο μου λέω να πεταχτώ στην λαϊκή (ποιός θα με εμποδίσει άλλωστε; εσύ που δεν μπορούσες να επιβληθείς ούτε πριν; τι θα μου κάνεις; θα κλειδώσεις την πόρτα; ). Μην ανησυχείτε. Θα γυρίσω 5 λεπτά πριν τις 2 για να με δει ο κόσμος. Γιατί να μην το κάνει ο νέοπας; αφού κι αυτός εδώ είναι (ας είναι καλά το υποχρεωτικό 8-2 )". Αυτό βέβαια είναι ευχολόγιο και μόνον και φυσικά απέναντι σε ευχολόγια, δεν υπάρχουν επιχειρήματα.
Οι νόμοι ΥΠΑΡΧΟΥΝ και είναι αρκετοί. Αποτελούν εργαλεία στα χέρια κάθε διευθυντή που θέλει να τα χρησιμοποιήσει. Στα χέρια αυτού που δεν θέλει και δεν μπορεί, όλα τα εργαλεία του κόσμου, άχρηστα θα μείνουν.

ΥΓ: btw επειδή νιώθω μία μεγαλύτερη συμπόνοια για τον πληροφορικό σας, λόγω ίδιας ειδικότητας, πες του σε παρακαλώ να μαζέψει την αξιοπρέπειά του και να κάνει ένα έγγραφο παράπονο στον διευθυντή της ΔΔΕ. Διότι άμα δεν είσαι εσύ διαθετιμένος να παλέψεις για τα δικαιώματά σου, κανένας νόμος δεν θα σε προστατέψει (...πως μου ρθε τώρα στο μυαλό η απεργία πάλι; άσχετο ( ; ) )

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 03:08:21 μμ »
Δεν είμαι σε σχολείο. Είμαι σε ΚΕΔΔΥ, αλλά και όλα τα σχολεία που γνώρισα δεν έχουν χώρους. Κάνονατς μάλιστα την έρευνα για το διδακτορικό μου, βρέθηκα σε αρκετά σχολεία σε όλη τη χώρα. Ε, όλα είχαν πρόβλημα χώρου.  Όσο για το υλικό μου και ταβιβλία μου, αν δεν είχα δικό μου χώρο ασφαλείας (π.χ. ένα συρτάρι ή (ακόμα καλύτερα) ένα ντουλάπι με κλειδαριά) δεν θα άφηνα απολύτως τίποτα στο σχολείο.  Και ναι, πίστεψε με, οι νηπιαγωγοί και οι δάσκαλοι έχουν τεράστιο όγκο υλικού. Για να γίνουν όλα αυτά που γίνονται σε ένα νηπιαγωγείο (που δεν είναι μόνο τραγουδάκια, παιχνιδάκια και ζωγραφιές) χρειάζεται μεγάλος όγκος υλικού στο σπίτι. Υλικό το οποίο κάθε μέρα το κοιτά, το ξανακοιτά, το διαμορφώνεις για τον στόχο σου κάθε φορά. Μάλιστα, έχουμε πάρα πολύ υλικό για το ίδιο θέμα (π.χ. καρναβάλι που είναι και επίκαιρο), από το οποίο κάθε μέρα πρέπει να αποφασίσουμε τι θα χρησιμοποιήσουμε, λαμβάνονατς υπόψη μας και τα παιδιά (τις ανάγκες τους, τις επιθυμίες τους, τις προηγούμενες εμπειρίες τους).
Οι μαθηματικοί, οι φιλόλογοι (χωρίς να υποτιμώ τη δουλειά σας και το αντικέιεμνο σας) έχετε ένα βιβλίο, μία ύλη που πρέπει να βγει. Οι νηπιαγωγοί απλά δεν έχουμε ύλη!!!!!!!!!!

Καλά εσύ θες ένα container να σε συνοδεύει όταν πας σχολείο! ;D

Αν είναι να κάνεις τη διδακτορική διατριβή σου στο σχολείο τότε προφανώς όχι 1 αλλά ούτε 10 βιβλιοθήκες να σου παρείχε το σχολείο δεν θα σου έφταναν

Αυτό κατάλαβες να λέω; Κατάλαβες να αναφέρομαι σε βιβλιοθήκη για την εκπόνηση διδακτορικών διατριβών;
Αυτό που έιπα είναι ότι κάνοντας την έρευνα μου πήγα σε πολλά σχολεία και είδα πώς είναι η κατάσταση....

Και ναι, αν θέλω να κάνω καλά τη δουλειά μου ως νηπιαγωγός πρέπει να έχω πάρα πολύ υλικό στο σπίτι μου. Αυτό το υλικπ μεταφράζεται σε 15 κούτες πριν 3 χρόνια (μιας και έκανα μετακόμιση και γνωρίζω τον όγκο του).... Και πριν προλάβεις, όατν πήρα την εκπαιδευτική άδεια και άδειασα το γραφείο μου στο ΚΕΔΔΥ, πάλι κουβάλησα 2 κούτες, γιατί και εκεί είχα πολύ υλικό. Και εγώ είμαι από αυτούς που θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους σωστά και κατά συνέπεια δεν μπορώ να την κάνω στο σχολείο (με τις συνθήκε ςπου υπάρχουν).

Όσο για το μισθό του Γερμανού....θα το ξαναπώ. Μόνο με το ωράριο δεν γινόμαστε σαν κι αυτόν. Έχω δουλέψει στο εξωτερικό (στην Αγγλία) και μπορώ να πω ότι ο εκπαιδευτικός στο αγγλικό σχολείο περνάει από συνεχέις αξιολογήσεις, δεν είναι μόνιμος και δεν διορίζεται με βάση κάποια συλλογική σύμβαση. Αντίθετα, σε όποιο σχολέιο παέι επαναδιαπραγματεύεται το μισθό του, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το "μισθολογικό του κλιμάκιο" (με την έννοια που υπ΄παρχει στην Ελλάδα) τον ακολουθεί. Μπορεί δηλαδή εκπαιδευτικός με 10 χ΄ρόνια προϋπηρεσίας να ξεκινήσει πάλι από το αρχικό κλιμάκιο.
Επίσης, αν κοιτάξεις τη μισθοδοσία στην Αγγλία, θα δεις ότι είναι λίγο πιο αυξημένη από την Ελλάδα, αλλά αν υπολογίσεις το κόστος ζωής εκεί, θα δεις ότι έρχεται μία η άλλη (ζω στην Αγγλία κια ξέρω το κόστος ζωής).
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 03:12:16 μμ »
Νομίζω πως η συζήτηση κομπλάρησε γερά;D
killbill έχεις πλάσει στο μυαλό σου μία φαντασιακή κατάσταση κατά την οποία όταν ο αδιάφορος συνάδελφος αναγκαστεί να μένει στο σχολείο 8-2 θα πει "κύριε διευθυντά υπάρχει κάποια δουλειά να κάνω? γιατί δεν θέλω να μένω στο σχολείο και απλα να κοιταζόμαστε! " , αντί να πει "α δεν μπορώ κύριε διευθυντά. τώρα πίνω καφέ και κουτσομπολεύω με την Καίτη και στο κενο μου λέω να πεταχτώ στην λαϊκή (ποιός θα με εμποδίσει άλλωστε; εσύ που δεν μπορούσες να επιβληθείς ούτε πριν; τι θα μου κάνεις; θα κλειδώσεις την πόρτα; ). Μην ανησυχείτε. Θα γυρίσω 5 λεπτά πριν τις 2 για να με δει ο κόσμος. Γιατί να μην το κάνει ο νέοπας; αφού κι αυτός εδώ είναι (ας είναι καλά το υποχρεωτικό 8-2 )". Αυτό βέβαια είναι ευχολόγιο και μόνον και φυσικά απέναντι σε ευχολόγια, δεν υπάρχουν επιχειρήματα.
Οι νόμοι ΥΠΑΡΧΟΥΝ και είναι αρκετοί. Αποτελούν εργαλεία στα χέρια κάθε διευθυντή που θέλει να τα χρησιμοποιήσει. Στα χέρια αυτού που δεν θέλει και δεν μπορεί, όλα τα εργαλεία του κόσμου, άχρηστα θα μείνουν.

ΥΓ: btw επειδή νιώθω μία μεγαλύτερη συμπόνοια για τον πληροφορικό σας, λόγω ίδιας ειδικότητας, πες του σε παρακαλώ να μαζέψει την αξιοπρέπειά του και να κάνει ένα έγγραφο παράπονο στον διευθυντή της ΔΔΕ. Διότι άμα δεν είσαι εσύ διαθετιμένος να παλέψεις για τα δικαιώματά σου, κανένας νόμος δεν θα σε προστατέψει (...πως μου ρθε τώρα στο μυαλό η απεργία πάλι; άσχετο ( ; ) )


Συμφωνώ απόλυτα. Αν ο διευθυντής δεν μπορεί να επιβληθεί και να μοιράσει δουλειές, όσους νόμους και να επιβάλεις αυτός που είναι να μην δουλέψει πάλι δεν θα δουλέυει.
Ο διευθυντής είναι αυτός που θα μοιράσει δίκαια τις δουλειές του σχολείου. Φυσικά και δεν είναι δίκαιο ο πληροφορικός να είναι κάθε μέρα μέχρι τις 3 στο σχολέιο. Φυσικά και πρέπει η δουλειά που κάνει να μοιραστεί. Δεν είναι όμως ούτε ο πληροφορικός αυτός που θα μοιράσει τις δουλειές, ούε φυσικά και ο εκπαιδευτικός αυτός που θα πάει και θα ρωτήσει/θα ζητήσει επιπλέον δουλειά. Ο διευθυντής θα το κάνει αυτό. Και αν δεν δεχτούνε, τότε υπάρχει και η αναφορά στον προϊστάμενο...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 03:25:27 μμ »
Δεν είναι όμως ούτε ο πληροφορικός αυτός που θα μοιράσει τις δουλειές, ούε φυσικά και ο εκπαιδευτικός αυτός που θα πάει και θα ρωτήσει/θα ζητήσει επιπλέον δουλειά. Ο διευθυντής θα το κάνει αυτό. Και αν δεν δεχτούνε, τότε υπάρχει και η αναφορά στον προϊστάμενο...
... σύμφωνα με τον νόμο!

Επίσης, αν κοιτάξεις τη μισθοδοσία στην Αγγλία, θα δεις ότι είναι λίγο πιο αυξημένη από την Ελλάδα, αλλά αν υπολογίσεις το κόστος ζωής εκεί, θα δεις ότι έρχεται μία η άλλη (ζω στην Αγγλία κια ξέρω το κόστος ζωής).
Πές τα ντε σε όλους τους συνδικαλιστές που μας έχουν πρήξει με τους μισθούς των καθηγητών στο εξωτερικό

όταν ο αδιάφορος συνάδελφος αναγκαστεί να μένει στο σχολείο 8-2 θα πει "κύριε διευθυντά υπάρχει κάποια δουλειά να κάνω? γιατί δεν θέλω να μένω στο σχολείο και απλα να κοιταζόμαστε! " , αντί να πει "α δεν μπορώ κύριε διευθυντά. τώρα πίνω καφέ και κουτσομπολεύω με την Καίτη και στο κενο μου λέω να πεταχτώ στην λαϊκή (ποιός θα με εμποδίσει άλλωστε; εσύ που δεν μπορούσες να επιβληθείς ούτε πριν; τι θα μου κάνεις; θα κλειδώσεις την πόρτα; ). Μην ανησυχείτε. Θα γυρίσω 5 λεπτά πριν τις 2 για να με δει ο κόσμος. Γιατί να μην το κάνει ο νέοπας; αφού κι αυτός εδώ είναι (ας είναι καλά το υποχρεωτικό 8-2 )".
Αν το πει αυτό, σου απαντάει πιο πάνω η emmaki τι μπορεί να κάνει ο διευθυντής
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2010, 03:33:57 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 03:36:32 μμ »
Δεν είναι όμως ούτε ο πληροφορικός αυτός που θα μοιράσει τις δουλειές, ούε φυσικά και ο εκπαιδευτικός αυτός που θα πάει και θα ρωτήσει/θα ζητήσει επιπλέον δουλειά. Ο διευθυντής θα το κάνει αυτό. Και αν δεν δεχτούνε, τότε υπάρχει και η αναφορά στον προϊστάμενο...


... σύμφωνα με τον νόμο!

Επίσης, αν κοιτάξεις τη μισθοδοσία στην Αγγλία, θα δεις ότι είναι λίγο πιο αυξημένη από την Ελλάδα, αλλά αν υπολογίσεις το κόστος ζωής εκεί, θα δεις ότι έρχεται μία η άλλη (ζω στην Αγγλία κια ξέρω το κόστος ζωής).

Πές τα ντε σε όλους τους συνδικαλιστές που μας έχουν πρήξει με τους μισθούς των καθηγητών στο εξωτερικό

Αυτό δεν σημαίνει κίολας ότι η υποχερωτική παραμονή στο χώρο του σχολέιου μέχρι τις 2 μας εξισώνει. Όπως και δεν σημάιενι ότι εμείς ως εκπαιδευτικοί δεν πρέπει να διεκδικούμε καλύτερους μισθούς (και όχι να είμαστε απεργοσπάστες για να αγοραζουμε λαπτοπ επειδή το σχολέιο δεν έχει υπολογιστές)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.