*

Αποστολέας Θέμα: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο  (Αναγνώστηκε 5685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0625

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:00:22 πμ »
Καλημέρα σας!! Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα του forum και μεέχουν βοηθήσει αφάνταστα!! Αλλά έχω καποιες ακόμα απορίες και όπως καταλαβαίνετε η ΔΔΕ δεν ξέρει να μου απαντήσει και από το Υπουργείο μου τα μασάνε...αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα με υποχρεώνατε γιατί έχω πελαγώσει πραγματικα!!!! Θα γράψω τα ερωτήματά μου με τη σειρά για να είναι πιο ευανάφνωστα...συγνωμη αν σας φανούν χαζά αλλά έχω μπλοκάρει τελείως!!!Ξέχασα να αναφέρω ότι περιμένω μέσα στην εβδομάδα να με καλέσουν για ανάληψη υπηρεσίας και είμαι στον 7ο μήνα.

1. Πόση διορία έχω από τη στιγμή που θα με καλέσουν μέχρι να παρουσιαστώ??
2. Θα πρέπει να καταθέσω τώρα το πιστοποιητικό γάμου ή δεν έχει σημασία για τους ωρομισθίους?
3. Οι δέκα μέρες που θα πρέπει να δουλεψω για να δικαιούμαι ένα ποσό των χρημάτων είναι ημερολογιακές?
4.Δικαιούμαι να πάρω επαπειλούμενη και χωρίς να δουλέψω αυτές τις 10 μέρες?
5. Τα προηγούμενα ένσημα που έχω είναι από ΤΕΒΕ (δεν είχα εμπορική επιχέιρηση, με σύμβαση ήμουν σε δημόσιο φορέα) δικαιούμαι από το ΙΚΑ επίδομα τοκετού ή να πληρωθώ κάποιες ώρες?
6. Εαν δεν πάρω εγώ το επίδομα μπορέι να το πάρει ο σύζυγος (ασφαλεια δημοσίου)?
7. Οταν παρουσιαστώ θα τους πάω το ΑΜΚΑ του ΤΕΒΕ, θα πάρω βεβαίωση για την εγγραφή μου στο Ικα από το σχολειο και θα πάω εγώ να κάνω επανέναρξη του παλαιού μητρώου μου στο ΙΚΑ?? Θα καθυστερήσει αυτή η διαδικασία την πρόσληψη??
8. Με τα ένσημα του ΤΕΒΕ απότι ξέρω δεν δικαιούμαι το επίδομα του ΟΑΕΔ αλλά όταν τελειώσει η ωρομισθία θα πρέπει να γραφτώ απαραίτητα στον ΟΑΕΔ? Μου προσφέρει κάτι?
9.Την αίτηση για την άδεια μητρότητας πόσο καιρό πριν πρέπει να την κάνω?? Θα την καταθέσω στο διευθυντή του σχολείου? Χρειάζεται χαρτί από το γιατρό μου επικυρωμένο από το ικα με κάποιο άλλο αποδεικτικό ή μια απλή βεβαίωση?
10. Για την επαπειλούμενη τί δικαιολογητικά χρειάζονται και πότε τα καταθέτεις?
11.Στο τέλος θα πάρω βεβαίωση με τα μοριά μου από τη ΔΔΕ? Πώς θα είμαι καλυμμένη ότι θα μου περάσουν όλες τις ώρες κατά τη διάρκεια της άδειας (γιατί έχω διαβάσει πολλά...) θα πρέπει να τηλεφωνώ κάθε μήνα? Τα στέλνουν στη ΔΔΕ που ανήκεις ή θα πρέπει να πάω από τη ΔΔΕ του σχολείου (που είναι αρκετά μακρυά)??

Είναι πάρα πολλά τα ερωτήματα τώρα που τα βλέπω κι εγώ αλλά εφόσον οι αρμόδιοι δε φροντίζουν να μας ενημερώσουν σωστά τουλάχιστον ας το κάνουμε μεταξύ μας....Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων και χίλια συγνωμη αν σας κούρασα.

But Knowledge to their eyes her ample page
Rich with the spoils of time did ne'er unroll

THOMAS GRAY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:52 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 10, 2010, 11:52:24 πμ »
1. Πόση διορία έχω από τη στιγμή που θα με καλέσουν μέχρι να παρουσιαστώ??

Δεν ξέρω, μάλλον είναι κάπως απροσδιόριστο, πιστεύω όμως ότι μπορείς να στείλεις κάποιον αντί για εσένα (ίσως με εξουσιοδότηση) να υπογράψει. Το λέω αυτό επειδή έχω ακούσει για κοπέλες που δεν έκανε να σηκωθούν καθόλου από το κρεβάτι και όμως όταν τις κάλεσαν προσλθηκαν κανονικά.

2. Θα πρέπει να καταθέσω τώρα το πιστοποιητικό γάμου ή δεν έχει σημασία για τους ωρομισθίους?
Δεν έχει καμία σημασία (σε λεφτά, μόρια κ.τ.λ.), όπως ούτε και τα παιδιά μετράνε. Καλωσήρθες στον εργασιακό μεσαίωνα...
Μόνο αφού σε καλέσουν, στις τοποθετήσεις έχε μαζί σου ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, μπορεί να τοποθετηθείς κατά προτεραιότητα σε πιο βολικό σχολείο.

3. Οι δέκα μέρες που θα πρέπει να δουλεψω για να δικαιούμαι ένα ποσό των χρημάτων είναι ημερολογιακές?

???
Αν εννοείς για να πληρωθείς από το σχολείο, τότε δεν χρειάζεται τίποτα. Σε περίπτωση επαπειλούμενης κύησης, ή άδεια κύησης-λοχείας με το που παρουσιαστείς η άδεια σου ισχύει κανονικά και για τις πρώτες δεκαπέντε ημέρες πληρώνεσαι από το σχολείο. Μετά, ότι σου δώσει το ταμείο σου, εφόσον το δικαιούσαι. Με εμένα τουλάχιστον, που με καλέσαν όσο ήμουν σε άδεια κύησης, αυτό έγινε. Α, για τις δεκαπέντε ημέρες που σε πληρώνουν, τα λεφτά συμψηφίζονται με αυτά που σου δίνει το ταμείο σου και παίρνεις τη διαφορά.


4.Δικαιούμαι να πάρω επαπειλούμενη και χωρίς να δουλέψω αυτές τις 10 μέρες?

Ναι


5. Τα προηγούμενα ένσημα που έχω είναι από ΤΕΒΕ (δεν είχα εμπορική επιχέιρηση, με σύμβαση ήμουν σε δημόσιο φορέα) δικαιούμαι από το ΙΚΑ επίδομα τοκετού ή να πληρωθώ κάποιες ώρες?

Δεν ξέρω τι γίνεται με το ΤΕΒΕ, το ΙΚΑ όμως έχει κάποιες προϋποθέσεις για να σε επιδοτήσει (τις αναφέρει στη σελίδα του). Αν δεν έχεις δουλέψει καθόλου με ΙΚΑ (να σου βάζουν ένσημα) δε νομίζω να δικαιούσαι τίποτα, αλλά μπορείς να ρωτήσεις. Πιο πιθανό μου φαίνεται να δικαιούσε κάτι από το ΤΕΒΕ.


6. Εαν δεν πάρω εγώ το επίδομα μπορέι να το πάρει ο σύζυγος (ασφαλεια δημοσίου)?
Δεν ξέρω, μάλλον θα πρέπει να ρωτήσετε στον ΟΠΑΔ.


7. Οταν παρουσιαστώ θα τους πάω το ΑΜΚΑ του ΤΕΒΕ, θα πάρω βεβαίωση για την εγγραφή μου στο Ικα από το σχολειο και θα πάω εγώ να κάνω επανέναρξη του παλαιού μητρώου μου στο ΙΚΑ?? Θα καθυστερήσει αυτή η διαδικασία την πρόσληψη??

Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται στις Β/βάθμιες, ή όταν έχείς και ΤΕΒΕ, εγώ πάντως στην πρώτη μου δουλειά (δεν ήταν στην εκπαίδευση) πρώτα υπέγραψα τη σύμβαση πρόσληψης και αμέσως μετά πήγα στο ΙΚΑ, την ίδια ημέρα. Οι ωρομίσθιοι όμως αρχίζουν να πληρώνονται και να παίρνουν μόρια αφού κάνουν ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο (κανονικά δεν πρέπει να καθυστερήσεις πάνω από μισή ώρα), οπότε προσπάθησε να πας πρώτα στο σχολείο και μετά στο ΙΚΑ.

8. Με τα ένσημα του ΤΕΒΕ απότι ξέρω δεν δικαιούμαι το επίδομα του ΟΑΕΔ αλλά όταν τελειώσει η ωρομισθία θα πρέπει να γραφτώ απαραίτητα στον ΟΑΕΔ? Μου προσφέρει κάτι?

Δεν ξέρω αν σε συμφέρει, πάντως έχω μία φίλη που επί χρόνια δεν γράφεται στον ΟΑΕΔ για να μη διαγραφεί από το ΤΕΒΕ. Αν συμπληρώσεις τις προϋποθέσεις που ζητάει ο ΟΑΕΔ πάντως (τις αναφέρει και αυτός στη σελίδα του), τότε θα παίρνεις και επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι. Α, και ο ΟΑΕΔ δίνει ένα επίδομα (μητρότητας νομίζω το λένε) σε όλες τις ασφαλισμένες του ΙΚΑ, ασχέτως αν είναι άνεργες ή όχι, 98 ολόκληρα ευρώ το χρόνο για κάθε παιδί!!!



9.Την αίτηση για την άδεια μητρότητας πόσο καιρό πριν πρέπει να την κάνω?? Θα την καταθέσω στο διευθυντή του σχολείου? Χρειάζεται χαρτί από το γιατρό μου επικυρωμένο από το ικα με κάποιο άλλο αποδεικτικό ή μια απλή βεβαίωση?

Άδεια μητρότητας δεν υπάρχει. Δικαιούμαστε μόνο άδεια κύσης και λοχείας (2+2 μήνες) και όσο καιρό χρειαστούμε για επαπειλούμενη κύηση, ή για άλλα μικροπροβλήματα της εγκυμοσύνης (π.χ. υπερβολικές ναυτίες). Άδεια νατροφής δε δικαιούμαστε...
(την 6μηνη άδεια που δίνει ο ΟΑΕΔ δε τη δικαιούμαστε επειδή εργαζόμαστε στο δημόσιο!!!)





10. Για την επαπειλούμενη τί δικαιολογητικά χρειάζονται και πότε τα καταθέτεις?

Δεν ξέρω, μάλλον ότι σου δώσει το ΙΚΑ.





11.Στο τέλος θα πάρω βεβαίωση με τα μοριά μου από τη ΔΔΕ? Πώς θα είμαι καλυμμένη ότι θα μου περάσουν όλες τις ώρες κατά τη διάρκεια της άδειας (γιατί έχω διαβάσει πολλά...) θα πρέπει να τηλεφωνώ κάθε μήνα? Τα στέλνουν στη ΔΔΕ που ανήκεις ή θα πρέπει να πάω από τη ΔΔΕ του σχολείου (που είναι αρκετά μακρυά)??

Νομίζω ότι άπαξ υπάρχει η σύμβαση και η άδεια είσαι καλυμμένη, ακόμα και αν δεν στα περάσουν στο τέλος της χρονιάς με μία ένσταση λογικά θα διορθωθεί. Εμένα πάντως μου τα περάσαν κανονικά χωρίς να κάνω τίποτα, στο τέλος της χρονιάς μόνο (και αφού είχα επιστρέψει στη δουλειά) έκανα μία επιβεβαίωση με την υπάλληλο του γραφείου.

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2010, 08:38:00 μμ »
θελω να ρωτησω για οποια γνωριζει...Στο χαρτι για την αδεια κυοφοριας απο το ΙΚΑ ο εργοδοτης που συμπληρωνει τα στοιχεια του ειναι ο διευθυντης του σχολειου η μηπως η Δευτεροβαθμια στην οποια υπαγεται το σχολειο....

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 15, 2010, 10:11:17 μμ »
θελω να ρωτησω για οποια γνωριζει...Στο χαρτι για την αδεια κυοφοριας απο το ΙΚΑ ο εργοδοτης που συμπληρωνει τα στοιχεια του ειναι ο διευθυντης του σχολειου η μηπως η Δευτεροβαθμια στην οποια υπαγεται το σχολειο....

Νομίζω ότι είναι ο διευθυντής του σχολείου, δεν είμαι όμως και 100% σίγουρη. Θα σε συμβούλευα κάνεις ένα τηλέφωνο στο γραφείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:52 »

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 15, 2010, 10:17:52 μμ »
θελω να ρωτησω για οποια γνωριζει...Στο χαρτι για την αδεια κυοφοριας απο το ΙΚΑ ο εργοδοτης που συμπληρωνει τα στοιχεια του ειναι ο διευθυντης του σχολειου η μηπως η Δευτεροβαθμια στην οποια υπαγεται το σχολειο....

Νομίζω ότι είναι ο διευθυντής του σχολείου, δεν είμαι όμως και 100% σίγουρη. Θα σε συμβούλευα κάνεις ένα τηλέφωνο στο γραφείο.
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 15, 2010, 11:08:13 μμ »
Eγώ όταν ήμουν έγκυος στο γιο μου και ήμουν ωρομίσθια έκανα τα εξής. Πήγα στο γιατρό μου και πήρα χαρτί πιθανής ημερομηνιας τοκετού. Έπειτα το υπέγραψε ο γιατρός του ΙΚΑ και μετά το πήγα στη Δευτεροβάθμια ,όπου και αφού η υπάλληλος μέτρησε τις μέρες μου έδωσε και συμπλήρωσα ένα χαρτί για την άδεια .Έπειτα θα ενημερώσεις το Διευθυντή του σχολείου. Πρόσεχε γιατί είναι δύσκολο να πέσεις σε υπάλληλο της Δευτεροβάθμιας που να γνωρίζει τη νομοθεσία ,εμένα πήγαν να μου φάνε την προυπηρεσία και έκανα φασαρία .Αφού πάρεις την άδεια πληρώνεσαι τις 15 πρώτες μέρες .Έπειτα παίρνεις μόνο την προυπηρεσία.Αν θέλεις κάτι άλλο πες μου.

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 16, 2010, 09:42:00 πμ »
Eγώ όταν ήμουν έγκυος στο γιο μου και ήμουν ωρομίσθια έκανα τα εξής. Πήγα στο γιατρό μου και πήρα χαρτί πιθανής ημερομηνιας τοκετού. Έπειτα το υπέγραψε ο γιατρός του ΙΚΑ και μετά το πήγα στη Δευτεροβάθμια ,όπου και αφού η υπάλληλος μέτρησε τις μέρες μου έδωσε και συμπλήρωσα ένα χαρτί για την άδεια .Έπειτα θα ενημερώσεις το Διευθυντή του σχολείου. Πρόσεχε γιατί είναι δύσκολο να πέσεις σε υπάλληλο της Δευτεροβάθμιας που να γνωρίζει τη νομοθεσία ,εμένα πήγαν να μου φάνε την προυπηρεσία και έκανα φασαρία .Αφού πάρεις την άδεια πληρώνεσαι τις 15 πρώτες μέρες .Έπειτα παίρνεις μόνο την προυπηρεσία.Αν θέλεις κάτι άλλο πες μου.
Να σαι καλα.Αν προκυψει απορια θα σου στειλω πμ.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 16, 2010, 10:16:30 πμ »
θελω να ρωτησω για οποια γνωριζει...Στο χαρτι για την αδεια κυοφοριας απο το ΙΚΑ ο εργοδοτης που συμπληρωνει τα στοιχεια του ειναι ο διευθυντης του σχολειου η μηπως η Δευτεροβαθμια στην οποια υπαγεται το σχολειο....

Υπογράφει ο Προϊστάμενος του Γραφείου σου η της ΔΙΔΕ που ανήκεις, ώς εκπρόσωπος του εργοδότη σου, δηλαδή του ΥΠΕΠΘ, με το οποίο υπογράφης τη σύμβαση εργασίας.
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:14:09 πμ »
θελω να ρωτησω για οποια γνωριζει...Στο χαρτι για την αδεια κυοφοριας απο το ΙΚΑ ο εργοδοτης που συμπληρωνει τα στοιχεια του ειναι ο διευθυντης του σχολειου η μηπως η Δευτεροβαθμια στην οποια υπαγεται το σχολειο....

Υπογράφει ο Προϊστάμενος του Γραφείου σου η της ΔΙΔΕ που ανήκεις, ώς εκπρόσωπος του εργοδότη σου, δηλαδή του ΥΠΕΠΘ, με το οποίο υπογράφης τη σύμβαση εργασίας.
Αρα ο διευθυντης της Βθμιας και οχι του σχολειου.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 16, 2010, 04:05:04 μμ »
θελω να ρωτησω για οποια γνωριζει...Στο χαρτι για την αδεια κυοφοριας απο το ΙΚΑ ο εργοδοτης που συμπληρωνει τα στοιχεια του ειναι ο διευθυντης του σχολειου η μηπως η Δευτεροβαθμια στην οποια υπαγεται το σχολειο....

Υπογράφει ο Προϊστάμενος του Γραφείου σου η της ΔΙΔΕ που ανήκεις, ώς εκπρόσωπος του εργοδότη σου, δηλαδή του ΥΠΕΠΘ, με το οποίο υπογράφης τη σύμβαση εργασίας.
Αρα ο διευθυντης της Βθμιας και οχι του σχολειου.

Υπεύθυνο για την μισθοδοσία και για την αγορά των ενσήμων είναι το σχολείο. Εξ`άλλου το σχολείο απασχολεί (άμεσα) τον ωρομίσθιο. Επομένως, το χαρτί αυτό το υπογράφει ο Διευθυντής του σχολείου και εγκρίνεται, όπως κάθε άδεια, από τον προϊστάμενο του Γραφείου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 16, 2010, 05:54:14 μμ »

Υπεύθυνο για την μισθοδοσία και για την αγορά των ενσήμων είναι το σχολείο. Εξ`άλλου το σχολείο απασχολεί (άμεσα) τον ωρομίσθιο. Επομένως, το χαρτί αυτό το υπογράφει ο Διευθυντής του σχολείου και εγκρίνεται, όπως κάθε άδεια, από τον προϊστάμενο του Γραφείου.



Ναι, έτσι είναι στη Β'/βάθμια, ουσιατσικά εργοδότης σου είναι το σχολείο, και οι συμβάσεις της είναι πολύ συγκεκριμένες ... αν αλλάξεις σχολείο τότε χρειάζεται τροποποίηση της σύμβασης.
Εμένα με είχαν καλέσει κατά τη διάρκεια της λοχείας ... την ημέρα λοιπόν που προυσιάστηκα υπέγραψα σύμβαση στη διεύθυνση και έκανα ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο, έκανα και αίτηση για άδεια στο σχολείο. Στη συνέχεια πήγα και στο γραφείο και παρουσιάστηκα για να δώσω και εκεί τη σύμβαση μου, δεν θυμάμαι όμως αν έκανα κάτι σχετικό με την άδεια εκεί, πέρα από το να τους ενημερώσω.
Πάντως δεν αποκλείεται καθόλου ανά γραφείο (ή ακόμα και ανά σχολείο) να κάνουν τα δικά τους (π.χ. εγώ τώρα δουλεύω σε δύο δημοτικά του ίδιου γραφείου και χρειάστηκε να πάρω μία ολιγοήμερη αναρρωτική - στο ένα σχολείο έκανα αίτηση για άδεια, ενώ από το άλλο με έστειλαν να κάνω αίτηση στο γραφείο). Γι' αυτό όταν με το καλό έρθει η ώρα ρώτησε τους. Μην αγχώνεσαι πάντως, είναι πολύ απλή διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 16, 2010, 10:21:01 μμ »
Η κοπέλα όμως θέλει ολόκληρη την άδεια .Την έχω τη νομοθεσία στα χέρια μου .Την άδεια θα την πάρεις απο την ΔΔΕ ,θα υπογράψει ο  προιστάμενος και μετά ο Διευθυντής τουσχολείου.

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 19, 2010, 10:52:29 μμ »
<<Την έχω τη νομοθεσία στα χέρια μου >>
Mπορείς να τη βάλεις σε link γιατι θα την χρειαστώ τον Σεπτέμβριο ? Ετσι ελπίζω !

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για ωρομίσθια έγκυο
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 21, 2010, 11:23:19 πμ »


4.Δικαιούμαι να πάρω επαπειλούμενη και χωρίς να δουλέψω αυτές τις 10 μέρες?

Ναι

OXI. Δεν το είχα προσέξει ότι είχες ρωτήσει και αυτό, συγγνώμη. Η επαπειλούμενη είναι αναρρωτική και αν δεν δουλέψεις 10 μέρες ΔΕΝ τη δικαιούσαι. Το πιιο πρόσφατο εγγραφο που το εξηγεί είναι το 9793/Δ2/8-3-2010, σχετικά με τις αναρρωτικές άδειες των ωρομισθίων. Αλλά αυτό δεν είναι τωρινό φυντάνι. Ισχύει από παλιά.
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 664
Σύνολο: 674

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.