*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι απο την περιοχή τοποθέτησής σας;

Ναι
71 (80.7%)
Όχι
17 (19.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 209940 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikos80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #560 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 05:22:11 μμ »
Είμαι εκπαιδευτικός ΠΕ11 Δευτεροβάθμιας και διατέθηκα για κάποιες ώρες στην Πρωτοβάθμια για συμπλήρωση ωραρίου. Μου ζητήθηκε από την Πρωτοβάθμια να κάνω δήλωση προτίμησης για τα δημοτικά σχολεία στα οποία θέλω να τοποθετηθώ και όταν τους ρώτησα ποια είναι τα κριτήρια τοποθέτησης μου απάντησαν ότι τοποθετούμαστε με βάση τα κοινωνικά κριτήρια. Σε επόμενη επικοινωνία μου με την Πρωτοβάθμια μου ανακοινώθηκε ότι η τοποθέτηση των καθηγητών που διατίθονται στην Πρωτοβάθμια για συμπλήρωση ωραρίου και όχι εξ΄ολοκλήρου γίνεται χωρίς δική μας δήλωση και θα μας τοποθετήσουν αυτοί όπου θέλουν. Γνωρίζετε τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση; Πρώτον αν λαμβάνονται υπόψη κριτήρια για την τοποθέτησή μας και δεύτερον ποια κριτήρια; Κοινωνικά ή τα μόρια προυπηρεσίας; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:51 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #561 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:42:31 πμ »
Σ' εμας που πηγαμε με εξ' ολοκληρου διαθεση, αφου κάναμε αιτηση προτιμησης, μετρησαν τα κοινωνικα κριτηρια (τα κριτηρια του καθε ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ είναι διαφορετικα)

Αποσυνδεδεμένος nikos80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #562 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 07:29:53 μμ »
Μήπως γνωρίζετε ποιος νόμος, ποια εγκύκλιος ή ποιο προεδρικό διάταγμα καθορίζει αυτά τα κριτήρια τοποθέτησης; Δεν πρέπει κάπου να βασίζονται οι αποφάσεις του κάθε ΠΥΣΔΕ ή ΠΥΣΠΕ;

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #563 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:13:25 μμ »
Στην πρωτοβάθμια δεν έχουν όλα τα ΠΥΣΠΕ εναιία αντιμετώπιση. Αλλού μετράνε περισσότερο τα κοινωνικά κριτήρια, αλλού η προϋπηρεσία.

Αν κρίνω από το δικό μου (Β Αθήνας)  φέτος με τους δευτεροβάθμιους που διατίθενται για συμπλήρωση ωραρίου μεγάλο ρόλο έπαιξε το ωράριό τους.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:51 »

Αποσυνδεδεμένος nikos80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #564 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 08:12:11 μμ »
Σε εμάς για τη διάθεση μας στην Πρωτοβάθμια το μοναδικό κριτήρια ήταν αν έχουμε κάποιο γνωστό στο Γραφείο για να πιάσουμε "κάλό" σχολείο..Γι΄αυτό ρωτώ για τα κριτήρια για να προβώ σε ένσταση. Ρωτήστε σας παρακαλώ αιρετούς στο δικό σας ΠΥΣΠΕ και περιμένω απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος INDI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #565 στις: Μάιος 03, 2011, 08:58:40 πμ »
καλημερα...θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση κ οποιος ξερει παρακαλω ας βοηθησει...πριν 2 χρονια ειχα παρει μεταθεση σε εναν νομο 3 ωρες απο τον τοπο μονιμης κατικιας μου.εμεινα στη διαθεση το καλοκαιρι κ το σεπτεμβρη πηρα αποσπαση στην πολη μου.το καλοκαιρι ημουν παλι στη διαθεση κ το σεπτεμβριο μου εδωσαν προσωρινη τοποθετηση σε ενα χωριο.εγω ειχα αδεια ανατροφης κ παρουσιαζομαι τον ιουνιο.Το νοεμβριο λοιπον που εκανα τα χαρτια μου για μεταθεση κ για τοποθετηση στο γραφειο μου ειπαν πως ενδεχεται αν τον ιουνιο μου δωσουν οριστικη τοποθετηση οτι θα πρεπει να την υπηρετησω για 2 χρονια.......ισχυει κατι τετοιο???υποτιθεται οτι ξεχρεωσα την οργανικη με την αδεια ανατροφης γι αυτο κ εκανα κ τα χαρτια για μεταθεση.Μου ειπαν λοιπον οτι ισως δεν με συμφερει να παρω οργανικη....τι λετε???κ κατι τελευταιο τωρα που θα παρουσιαστω αφου τελειωνει η αδεια μου,θα παω στο σχολειο που με ειχν τοποθετησει προσωρινα η θα με πανε στο γραφειο???ευχαριστω κ περιμενω τη βοηθεια σας

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #566 στις: Μάιος 03, 2011, 09:14:07 πμ »
1ον την τωρινή σου "οργανική", δλδ την θέση που πήρες στην περιοχή μετάθεσης που είσαι τώρα πριν από 2 χρόνια που πήρες την μετάθεση, την έχεις ξεχρεώσει το σχολικό έτος 2010-11.
2ον εάν πάρεις πραγματική οργανική στην περιοχή που είσαι σήμερα, ΔΕΝ χρειάζεται να την ξεχρεώσεις γιατί αυτή την υποχρέωση την κάλυψες όσο ήσουν στην διάθεση (αφού δεν ήταν με δική σου υπαιτιότητα).
3ον εάν πάρεις μετάθεση, θα χρειαστεί να ξεχρεώσεις την καινούρια σου οργανική για 2 χρόνια στην καινούρια περιοχή μετάθεσης που θα πας. αυτό θα γίνει προσμετρώντας και τα χρόνια που θα μείνεις στην διάθεση της περιοχής αυτής.


ελπίζω να ήμουν σαφής. σε ξέμπλεξα καθόλου;

Α! και το τελευταίο σου ερώτημα έχει απαντηθεί σε άλλο θέμα του φόρουμ. κάνε μία αναζήτηση και θα το βρεις.

Αποσυνδεδεμένος INDI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #567 στις: Μάιος 03, 2011, 09:14:34 μμ »
Χιλια ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου!!κ εγω ετσι τα ηξερα αλλα με μπερδεψαν αυτα που μου ειπαν απο το γραφειο γιατι θεωρησα οτι αυτοι θα ξερουν καλυτερα....απορω ομως γιατι μου το ειπαν αυτο....οσο για το αν θα παρω μεταθεση.....???ονειρο απατηλο.....ειμαι στην πρωτοβαθμια κ για 3 μορια εχασα γειτονικο νομο....ασε πικρα....κ παλι σε ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #568 στις: Μάιος 04, 2011, 12:03:03 πμ »
...

Αποσυνδεδεμένος mari_tsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #569 στις: Μάιος 06, 2011, 08:25:37 μμ »
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι! Πέρσι πήρα μετάθεση και τη φετινή σχολική χρονιά υπηρέτησα την  οργανική μου θέση. Έχω ζητήσει βελτίωση θέσης( αλλαγή οργανικής) κάνοντας τη σχετική αίτηση το Νοέμβριο του 2010. Το ερώτημα είναι, αν αλλάξει η οργανική μου και θελήσω να πάρω απόσπαση για το σχολικό έτος 2011 - 2012 θα έχω τέτοιο δικαίωμα ή λόγω αλλαγής οργανικής πρέπει να την υπηρετήσω;;;!!!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #570 στις: Μάιος 07, 2011, 09:44:56 πμ »
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι! Πέρσι πήρα μετάθεση και τη φετινή σχολική χρονιά υπηρέτησα την  οργανική μου θέση. Έχω ζητήσει βελτίωση θέσης( αλλαγή οργανικής) κάνοντας τη σχετική αίτηση το Νοέμβριο του 2010. Το ερώτημα είναι, αν αλλάξει η οργανική μου και θελήσω να πάρω απόσπαση για το σχολικό έτος 2011 - 2012 θα έχω τέτοιο δικαίωμα ή λόγω αλλαγής οργανικής πρέπει να την υπηρετήσω;;;!!!

Θα εχεις δικαιωμα αποσπασης.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Eleni_Val

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #571 στις: Μάιος 13, 2011, 03:14:09 μμ »
Καλησπέρα!
Μια από τις πικραμένες με τις μεταθέσεις είμαι κι εγώ!
Το πρόβλημά είναι ότι έχω βρει 4 (!!) άτομα για αμοιβαία, αλλά δυστυχώς έχω προσωρινή τοποθέτηση και δεν έχω δικαίωμα να υποβάλλω αίτηση.
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Άν μου δώσουν οργανική φέτος, για το έτος 2011-2012, (για να έχω δικαίωμα για αμοιβαία του χρόνου) θα πρέπει να την υπηρετήσω ή θεωρείται ότι έχω ξεχρεώσει αφού έχω υπηρετήσει την προσωρινή μου θέση το έτος που πέρασε (ήμουν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και για τις ανάγκες της υπηρεσίας με πήγαν στην Α'θμια).
Όποιος ξέρεις ας μου απαντήσει...
Ευχαριστώ πολύ...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #572 στις: Μάιος 13, 2011, 03:35:15 μμ »
2ον εάν πάρεις πραγματική οργανική στην περιοχή που είσαι σήμερα, ΔΕΝ χρειάζεται να την ξεχρεώσεις γιατί αυτή την υποχρέωση την κάλυψες όσο ήσουν στην διάθεση (αφού δεν ήταν με δική σου υπαιτιότητα).

Είσαι σίγουρη, hapiness;Την ίδια απορία έχω και εγώ, προσπαθώντας να δω τι θα δηλώσω οργανικό ή λειτουργικό κενό φέτος, για να έχω δικαίωμα μετάθεσης και του χρόνου. Πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο και δεν ήξεραν στο τμήμα μεταθέσεων να μου απαντήσουν.  ??? Μετά πήρα στη γραμματεία του ΠΥΣΔΕ της περιοχής μου και μου είπαν πως αν πάρω οργανική πρέπει να την υπηρετήσω για ένα χρόνο και αν ζητήσω στη συνέχεια βελτίωση θέσης άλλα δύο χρόνια, παρόλο που θα είμαι στην ίδια περιοχή. Εσύ το ξέρεις σίγουρα αυτό που λες;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #573 στις: Μάιος 13, 2011, 03:53:32 μμ »
Καλησπέρα!
Μια από τις πικραμένες με τις μεταθέσεις είμαι κι εγώ!
Το πρόβλημά είναι ότι έχω βρει 4 (!!) άτομα για αμοιβαία, αλλά δυστυχώς έχω προσωρινή τοποθέτηση και δεν έχω δικαίωμα να υποβάλλω αίτηση.
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Άν μου δώσουν οργανική φέτος, για το έτος 2011-2012, (για να έχω δικαίωμα για αμοιβαία του χρόνου) θα πρέπει να την υπηρετήσω ή θεωρείται ότι έχω ξεχρεώσει αφού έχω υπηρετήσει την προσωρινή μου θέση το έτος που πέρασε (ήμουν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και για τις ανάγκες της υπηρεσίας με πήγαν στην Α'θμια).
Όποιος ξέρεις ας μου απαντήσει...
Ευχαριστώ πολύ...

την οργανική σου την υπηρέτησες φέτος ούσα στην διάθεση. Αν με το καλό πάρεις οργανική θέση σε συγκεκριμένο σχολείο τώρα με τη διαδικασία των οριστικών τοποθετήσεων, το μόνο που θα αλλάξει είναι πως του χρόνου θα έχεις δικαίωμα να ζητήσεις αμοιβαία μετάθεση.

Την οργανική κάποιος την υπηρετεί ακόμα και αν βρίσκεται στη διάθεση ΠΥΣΔΕ χωρίς δική του υπαιτιότητα ( ανεξάρτητα αν κατέχει οργανική θέση σε συγκεκριμένο σχολείο ή όχι).

Είναι ακριβώς όπως τα λέει και η happiness.  ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2011, 03:56:05 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161866
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 507
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.