*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι απο την περιοχή τοποθέτησής σας;

Ναι
71 (80.7%)
Όχι
17 (19.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 207540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #266 στις: Ιούνιος 05, 2009, 02:58:54 μμ »
Γεια σας.
Προερχομενη απο μεταθεση απο αλλο νομο, πηρα οργανικη σε νηπιαγωγειο που φετος λειτουργησε κανονικα. Την επομενη χρονια δε θα λειτουργησει, λογω ελλειψης παιδιων.
Το γραφειο πρωτοβαθμιας μου ζητα να κανω αιτηση τοποθετησης σε ομορο σχολειο, προκειμενου να υπηρετησω την οργανικη μου. Θεωρουν ως ομορα ολα τα σχολεια του ιδιου Δημου και οσα ειναι πιο μακρυα. Δηλ. θεωρουν ομορο σχολειο που απεχει απο την οργανικη μου 60 χλμ πιο μακρυα και οχι καποιο που απεχει 10 χλμ πιο κοντα...
Κατα το γραφειο, αν και υπαρχουν πολλα κοντινοτερα λειτουργικα κενα, αν τοποθετηθω σε καποιο απο αυτα θα θεωρηθει αποσπαση και δεν θα υπηρετησω την οργανικη μου. Στον προηγουμενο νομό, σε ακριβως ομοια περιπτωση, τοποθετηθηκα απο την υπηρεσια σε αλλο σχολειο, αφου αυτο της οργανικης μου δεν λειτουργουσε, χωρις να εξεταστει αν ειναι "ομορο" ή μη (μαλιστα ανηκε σε αλλο γραφειο) και φυσικα "ξεχρεωσα" την οργανικη μου.
Επειδη επιθυμω να υπηρετησω την οργανικη μου αμεσως, δεν θα ειχα αντιρρηση να τοποθετηθω σε ενα σχολειο στην ιδια ή λιγο μεγαλυτερη αποσταση (εχω να προλαβαινω τα παιδια απο το δημοτικο το μεσημερι). Δυστυχως δεν υπαρχουν κενα, παρα μονο σε σημαντικα μακρυνοτερα σχολεια.

Επιπλεον μου ειπαν οτι αν τοποθετηθω με αποσπαση, και περασει τριετια με το σχολειο μου κλειστο, θα πρεπει και παλι να υπηρετησω σε ομορο, κατα τον παραπανω ορισμο τους (ομορο=μονο προς το χειροτερο).

Βρισκω λανθασμενη και αδικη την αποψη της υπηρεσιας:
-Δηλωσα και τοποθετηθηκα σε σχολειο που ειχαν στα κενα.
-Χωρις ευθυνη μου δεν μπορω να υπηρετησω εκει, αρα βρισκομαι στη διαθεση.
-Δε με αντιμετωπιζουν σα να ειμαι στη διαθεση και μου "ξεχρεωνουν" την οργανικη μονο αν παω μακρυτερα.

Ειναι ορθη αυτη η θεση της υπηρεσιας;
Μπορει καποιος να παραθεσει τη σχετικη νομοθεσια;

Ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2009, 03:00:35 μμ από kos »
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:13:59 »

Αποσυνδεδεμένος cchatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #267 στις: Ιούνιος 06, 2009, 09:29:00 πμ »
Παρόλο που δε γνωρίζω τα της πρωτοβάθμιας και τη σχετική νομοθεσία έχω την εντύπωση ότι το να ξεχρεώσεις την οργανική σου δεν έχει να κάνει με το αν πάρεις τελικά οργανική σε κάποιο συγκεκριμένο σχολείο... ξεχρεώνεις την οργανική σου εφόσον υπηρετήσεις ένα χρόνο στην περιοχή όπου μετατέθηκες. μήπως το νηπιαγωγείο που έχει λειτουργικά κενά και είναι πιο κοντά βρίσκεται σε άλλη περιοχή μετάθεσης ή ομάδα και επομένως θα πρέπει να δηλώσεις κατά προτεραιότητα τα άλλα; Αν ισχύει αυτό ίσως μπορούν να σε τοποθετήσουν στο κοντινό νηπιαγωγείο στην περίπτωση που έχουν καλυφθεί τα κενά στα άλλα και είσαι ακόμα στη διάθεση και να θεωρηθεί ότι έχεις υπηρετήσει την οργανική σου.

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #268 στις: Ιούνιος 06, 2009, 07:50:38 μμ »
Αυτό σου το είπαν από το ΠΥΣΠΕ ή από το γραφείο που ανήκεις;Εγώ ξέρω πως καταρχήν θα πρέπει να περιμένουν τις εγγραφές για να έχουν στα χέρια τους τον πίνακα των εγγραφέντων και τώρα και το Σεπτέμβρη.Αν το Σεπτέμβρη δεν έχει παιδιά τότε θα παρθεί απόφαση για αναστολή.Τότε το ΠΥΣΠΕ σε τοποθετεί σε λειτουργικό κενό όπου θέλουν αυτοί.Θεωρητικά αν δεν θέλεις να χρωστάς την οργανική σου και για να μην θεωρείται η μετακίνηση σου πως έγινε με δική σου υπαιτιότητα τοποθετήσε από το ΠΥΣΠΕ όπου αυτοί νομίζουν.Αν όμως υπάρχει καλή διάθεση από το ΠΥΣΠΕ και για να μη σε τοποθετήσουν σε άσχετο σχολείο, σε καλούν, σου δίνουν τις περιοχές που έχουν τη δεδομένη στιγμή κενό και επιλέγεις.Αυτό γίνεται όμως off the record (ανεπίσημα).Έτσι αποσπάσαι όχι με δική σου υπαιτιότητα αλλά για τις ανάγκες της υπηρεσίας και δεν χρωστάς οργανική.Επίσης έχω την εντύπωση (με κάθε επιφύλαξη) πως τοποθετήσαι σε κενό του ίδιου γραφείου με την περιοχή της οργανικής.Εγώ αυτά ξέρω, για την ακρίβεια αυτά μου είχαν πει επειδή και το φετινό μου σχολείο και το περσινό (σε άλλο νομό) κινδύνευαν να κλείσουν.Α!Για την επόμενη χρονιά θεωρείσαι υπεράρυθμη και τοποθετήσαι σε κενά που δίνονται πριν τις τοποθετήσεις των μεταθέσεων.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος kos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #269 στις: Ιούνιος 07, 2009, 08:08:56 μμ »
Tα παραπανω μου τα ειπαν οταν πηγα στο γραφειο στο οποιο ανηκω. Το σχολειο θα κλεισει, διοτι εχει μονο 2 παιδακια για τη νεα χρονια (ειναι σε μικρο χωριο και οι εγγραφες ειναι γνωστες, δεν προκειται να υπαρξουν αλλες).
Με καλεσαν λοιπον απο την υπηρεσια να δηλωσω που θελω να τοποθετηθω.
Το προβλημα ειναι οτι θεωρουν τοποθετηση που θα "ξεχρεωσει" την οργανικη μονο την τοποθετηση σε συγκεκριμενα (μακρυνα) σχολεια, ενω αποκλειουν αλλα, πολλα απο τα οποια ειναι και αυτα πιο μακρυα απο αυτο της οργανικης μου.
Επισης, μου ζητουν να κανω δηλωση μεχρι την Τεταρτη, πριν δηλαδη ανακοινωθουν οι αποσπασεις. Ετσι θα τοποθετηθω σε δυσμενεστερη για εμενα θεση απο αυτη που θα παρει καποια που θα ερθει με αποσπαση απο αλλο νομο...  :-\
Αυτο φυσικα παραβιαζει την προτεραιοτητα που -θα επρεπε να- εχω εναντι των συναδελφων που θα αποσπασθουν στο νομο μου.
 
Θα με ενδιεφερε ιδιαιτερα να μαθω αν υπαρχουν συγκεκριμενες διαταξεις που ρυθμιζουν αυτα τα ζητηματα, διοτι οσα μου ειπαν ειναι αντιθετα, τοσο με την εμπειρια που ειχα σε 2 προηγουμενους νομούς που υπηρετησα, οσο και με τη λογικη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2009, 08:23:58 μμ από kos »
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:13:59 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #270 στις: Ιούνιος 07, 2009, 08:15:23 μμ »
Υπάρχουν σχετικές διατάξεις μπες και στην ALFAVITA θα βρεις πληροφορίες που θέλεις....μίλα και με τον αιρετό της περιοχής σου σίγουρα θα σε βοηθήσει...
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #271 στις: Ιούνιος 07, 2009, 08:17:04 μμ »
Μερικές φορές οι προιστάμενοι πάνω στην απειρία και φόβο των νεότερων λένε δίαφορα φοβιστικά για να δει τι θα πιάσει...και εγώ σαν αναπληρώτρια τα ίδια έζησα.
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #272 στις: Ιούνιος 08, 2009, 10:10:44 πμ »
Καλημέρα  επειδή  και  εγώ  εδώ  και  δύο  χρόνια  ειμαι  χαρακτηρισμένη  σαν  υπεράριθμη  γιατί  το  νηπιαγωγείο  στο  οποίο  έχω  οργανική  δεν  λειτουργεί  σαν  ολοήμερο  αλλά  μόνο  σαν  κλασσικό  με  τοποθέτησαν  σε  νηπιαγωγείο  της  ίδιας  περιοχής  δηλ . το  νηπιαγωγείο  άνηκε  στην  διεύθυνση πρωτοβάθμιας της Δράμας  και  με  τοποθέτησαν  σε  ανάλογο  νηπιαγωγείο που  άνηκε  στην  διεύθυνση και  όχι  σε  νηπιαγωγείο  που  άνηκε  στο γραφείο . Δεν  ξέρω  αν  έγινα  κατανοητή  αλλά  σίγουρα  μπορείς  να  απευθυνθείς  στον  αιρετό  της  περιοχής  .Μαργαρίτα

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #273 στις: Ιούνιος 08, 2009, 02:55:38 μμ »
Καλημέρα  επειδή  και  εγώ  εδώ  και  δύο  χρόνια  ειμαι  χαρακτηρισμένη  σαν  υπεράριθμη  γιατί  το  νηπιαγωγείο  στο  οποίο  έχω  οργανική  δεν  λειτουργεί  σαν  ολοήμερο  αλλά  μόνο  σαν  κλασσικό  με  τοποθέτησαν  σε  νηπιαγωγείο  της  ίδιας  περιοχής  δηλ . το  νηπιαγωγείο  άνηκε  στην  διεύθυνση πρωτοβάθμιας της Δράμας  και  με  τοποθέτησαν  σε  ανάλογο  νηπιαγωγείο που  άνηκε  στην  διεύθυνση και  όχι  σε  νηπιαγωγείο  που  άνηκε  στο γραφείο . Δεν  ξέρω  αν  έγινα  κατανοητή  αλλά  σίγουρα  μπορείς  να  απευθυνθείς  στον  αιρετό  της  περιοχής  .Μαργαρίτα


ΝΑΙ ο αιρετός αν είναι συζητήσιμος θα σε βοηθήσει...
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος alekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #274 στις: Ιούνιος 13, 2009, 03:52:15 μμ »
γνωριζει κανεις ποτε θα ανακοινωθουν οι τοποθετησεις νηπιαγωγων για β αθηνων?

Αποσυνδεδεμένος dimf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #275 στις: Ιούνιος 23, 2009, 06:33:41 μμ »
Καλησπέρα.. Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο''πρόβλημα''. Τοποθετήθηκα σε ένα σχολείο που για δεύτερη χρονιά δεν λειτουργεί (όταν το δήλωσα δεν το ήξερα) το ΠΥΣΠΕ μου λέει ότι θα κριθώ υπεράριθμη και τον Αύγουστο θα κάνω αίτηση για να τοποθετηθώ σε όμορο σχολείο. Αν θέλω να μη τη χρωστάω θα πρέπει να επιλέξω στα συγκεκριμένα 4 σχολεία που μου δίνουν. Το ζήτημα είναι ότι τα σχολεία αυτά παίρνουν λιγότερα μόρια από την οργανική μου. Η ερώτηση η δική μου είναι ποια μόρια θα παίρνω τις οργανικής ή εκεί που τελικά θα υπηρετήσω;
Η πρωτοβάθμιια  που πήρα μετάθεση επιμένει ότι θα πρέπει να παρω του σχολείου που θα υπηρετήσω, η πρωτοβάθμια που άνηκα μέχρι τώρα ότι θα πάρω τις οργανικής μου και ο νόμος λέει ότι αν σε τοποθετεί η υπηρεσία παίρνεις τα μόρια του σχολείου που έχει τις πιο πολλές μονάδες δυσμενών συνθηκών. Πως μπορώ να διεκδικήσω τα μόρια μου; Η υπηρεσία ισχυρίζεται ότι απο τι στιγμή που το σχολείο είναι σε αναστολή θα παίρνω τα μόρια αυτα(τις οργανικής) μόνο τους καλοκαιιρινούς μήνες.  Είναι σωστό; Α και κάτι άλλο προηγούμαι απο τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων, των νεοδιόριστων κλπ; Αν έχει κανείς παρομοια εμπειρία ας βοηθήσει!

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #276 στις: Ιούνιος 23, 2009, 07:54:39 μμ »
Αυτό που μου ειπαν εμενα ψάχνοντας το σχετικο θεμα ειναι το εξής: αν κάνεις αίτηση για αποσπαση ,ενω εισαι τοποθετημενος σε σχολειο με αναστολη,παιρνεις τα μορια του σχολείου που πηγαίνεις. Αν παλι δεν κανεις αιτηση αποσπασης σε τοποθετεί η υπηρεσία και παιρνεις τα μορια της οργανικής σου,εφοσον ειναι περισσότερα απο τα μορια που δινει το σχολειο που τοποθετήθηκες.

Το θεμα ειναι πως καθε υπηρεσία λεει τα δικα της...γι αυτο κοιτα και λιγο την εγκύκλιο των μεταθέσεων,κατι ελεγε μεσα απο όσο θυμαμαι.

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #277 στις: Ιούνιος 23, 2009, 09:39:24 μμ »
Καλησπέρα.. Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο''πρόβλημα''. Τοποθετήθηκα σε ένα σχολείο που για δεύτερη χρονιά δεν λειτουργεί (όταν το δήλωσα δεν το ήξερα) το ΠΥΣΠΕ μου λέει ότι θα κριθώ υπεράριθμη και τον Αύγουστο θα κάνω αίτηση για να τοποθετηθώ σε όμορο σχολείο. Αν θέλω να μη τη χρωστάω θα πρέπει να επιλέξω στα συγκεκριμένα 4 σχολεία που μου δίνουν. Το ζήτημα είναι ότι τα σχολεία αυτά παίρνουν λιγότερα μόρια από την οργανική μου. Η ερώτηση η δική μου είναι ποια μόρια θα παίρνω τις οργανικής ή εκεί που τελικά θα υπηρετήσω;
Η πρωτοβάθμιια  που πήρα μετάθεση επιμένει ότι θα πρέπει να παρω του σχολείου που θα υπηρετήσω, η πρωτοβάθμια που άνηκα μέχρι τώρα ότι θα πάρω τις οργανικής μου και ο νόμος λέει ότι αν σε τοποθετεί η υπηρεσία παίρνεις τα μόρια του σχολείου που έχει τις πιο πολλές μονάδες δυσμενών συνθηκών. Πως μπορώ να διεκδικήσω τα μόρια μου; Η υπηρεσία ισχυρίζεται ότι απο τι στιγμή που το σχολείο είναι σε αναστολή θα παίρνω τα μόρια αυτα(τις οργανικής) μόνο τους καλοκαιιρινούς μήνες.  Είναι σωστό; Α και κάτι άλλο προηγούμαι απο τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων, των νεοδιόριστων κλπ; Αν έχει κανείς παρομοια εμπειρία ας βοηθήσει!
Να τους πεις πως δεν ξέρουν που τους παν τα 4!!!Ψάξε βρες την εγκύκλιο των μεταθέσεων και δώστους να διαβάσουν το σημείο που λέει το εξής (σου το παραθέτω ακριβώς όπως είναι στην εγκύκλιο):Λαμβάνεται υπόψη ο χρόνος για τη θεμελίωση δικαιώματος και ο υπολογισμός μονάδων δυσμενών συνθηκών ρυθμίζεται ειδικά ως ακολούθως στις περιπτώσεις που οι εκπαιδευτικοί Α/θμιας Εκπαίδευσης:α) διατέθηκαν σε σχολεία άλλης περιοχής της αρμοδιότητας του ίδιου ΠΥΣΠΕ από αυτή που ανήκαν οργανικά για εξαιρετικές υπηρεσιακές ανάγκες, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 16 κεφ. Γ΄ παρ. 1 και 2 του Ν. 1566/85 (ΦΕΚ 167 Α΄) και του άρθρου 14 του ίδιου νόμου. Στην περίπτωση αυτή λαμβάνουν τις μονάδες μετάθεσης για δυσμενείς συνθήκες που αντιστοιχούν στη σχολική μονάδα της διάθεσης εκτός αν οι μονάδες μετάθεσης για δυσμενείς συνθήκες της οργανικής τους θέσης είναι περισσότερες οπότε και λαμβάνουν αυτές.
β) διατέθηκαν για μερικές ημέρες ως υπεράριθμοι σε σχολικές μονάδες άλλης περιοχής αρμοδιότητας του ίδιου ΠΥΣΠΕ για τη συμπλήρωση του υποχρεωτικού τους ωραρίου διδασκαλίας. Στην περίπτωση αυτή:
•   όταν οι μονάδες δυσμενών συνθηκών διαβίωσης της οργανικής τους θέσης είναι περισσότερες από αυτές της διάθεσης ακολουθείται ο προηγούμενος 2.3.α υπολογισμός.
•   όταν οι μονάδες δυσμενών συνθηκών διαβίωσης της οργανικής τους θέσης είναι λιγότερες τότε θα ακολουθηθεί ο αναλογικός υπολογισμός με βάση την εβδομάδα των πέντε (5) ημερών.
γ) αποσπώνται ή διατίθενται χωρίς αίτησή τους για υπηρεσιακές ανάγκες εξ ολοκλήρου από σχολείο σε σχολείο της ίδιας περιοχής μετάθεσης ή και για συμπλήρωση του υποχρεωτικού τους ωραρίου. Στην περίπτωση αυτή ακολουθείται η ανωτέρω ρύθμιση.

Πόσο άσχετοι μπορεί να είναι;Υπάρχει θα μου πεις και η περίπτωση να το παίζουν άσχετοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2009, 09:41:00 μμ από rania81 »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #278 στις: Αύγουστος 25, 2009, 02:48:53 μμ »
γεια σας παιδια!να ρωτησω κατι!διοριστηκα σαν μονιμη δασκαλα,και θελω να σας ρωτησω...οι τοποθετησεις πως γινονται?μετρανε τα μορια προυπηρεσιας, η μονο η εντοπιοτητα συνυπηρετηση, παιδια κτλ?μπορει να ξανα εχει γινει ερωτηση αλλα ...δεν την βρισκω στο forum!ευχαριστω!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2009, 02:55:04 μμ από ioanna89 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159631
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 476
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.