*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι απο την περιοχή τοποθέτησής σας;

Ναι
71 (80.7%)
Όχι
17 (19.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 210221 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #420 στις: Αύγουστος 26, 2010, 08:25:00 μμ »
Στην ΔΔΕ Κυκλάδων πέρισυ οι τοποθετήσεις μας ανακοινώθηκαν στις 13 Σεπτεμβρίου, την ημέρα του αγιασμού των σχολείων. Μας διαβεβαίωναν πρώτα ότι θα γνωρίζουμε νωρίτερα την τοποθέτησή μας αλλά αναβολή την αναβολή καταλήξαμε εκεί.
Στα γράφω αυτά για να ξέρεις το ιστορικό της συγκεκριμένης δευτεροβάθμιας. Εύχομαι να μην συμβεί το ίδιο και φέτος.

  Δηλαδή τα σχολεία ξεκίνησαν χωρίς εσάς; Μέχρι τις 13 δηλαδή ήσασταν στα σπίτια σας και περιμένατε να μάθετε πού θα διδάξετε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:57:14 »

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #421 στις: Αύγουστος 26, 2010, 08:31:11 μμ »
Βέβαια, νομίζω ότι πέρισυ είχατε και τα πεκ μέχρι αρχες Σεπτέμβρη. Έτσι δεν είναι; Φέτος δεν υπάρχει κάτι τέτοιο για να μας "απασχολεί". Αν είναι να αργήσουν πάλι τόσο, αλύτερα να φύγω. Θα πάρω αύριο τηλ και θα προσπαθήσω να μάθω τι θα γίνει. Αν δεν είναι σίγουροι για Δευτέρα, να το ξέρω να μην αγωνιώ τζάμπα

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #422 στις: Αύγουστος 26, 2010, 08:35:08 μμ »
  Μέχρι πότε οι δευτεροβάθμιες έχουν δικαίωμα να καθυστερούν τις τοποθετήσεις των νεοδιόριστων;  Προχθές που ορκιστήκαμε στις Κυκλάδες μας είπαν ότι θα συνεδριάσουν Παρασκευή πρωί και σήμερα που τηλεφώνησα για κάποιο άλλο θέμα έμαθα ότι τελικά θα συνεδριάσουν Δευτέρα.   Δηλαδή είναι δυνατόν να μάθω πού θα τοποθετηθώ στις 30 Αυγούστου και την 1η του Σεπτέμβρη να είμαι στο σχολείο;   Εγώ έμεινα στη Σύρο υπολογίζοντας ότι το Σάββατο το πρωί θα φύγω για το νησί όπου θα τοποθετηθώ, θα ψάξω για σπίτι κτλ.  Τώρα δε ξέρω τι να κάνω. Να πάω στο σπίτι  μου στη Θεσσαλονίκη για 2 μέρες και να ξαναγυρίσω; Πολλά τα έξοδα και το ταξίδι κουραστικό για να το κάνω 3 φορές σε μια βδομάδα... Σκέφτομαι ότι ίσως δε θα ξέρω ούτε τη Δευτέρα και εκνευρίζομαι.  Δηλαδή σε άλλες διευθύνσεις γιατί τα βγάζουν έγκαιρα;

Εικαζω πως αυτο οφείλεται αφενος στη γεωγραφικη ιδιαιτεροτητα της περιοχης των Κυκλαδων, αφετερου στην καθυστερηση της ανακοινωσης των αποσπασεων της Β φασης. Αν συνεδριαζαν αυτη τη βδομαδα και οι αποσπασεις πραγματοποιουνταν την επομενη, το ΠΥΣΔΕ θα επρεπε να συνεδριασει εκ νεου για να προβει σε επανατοποθετησεις, προκειμενου να πληρωσει τις κενουμενες, λογω αποσπασεων, θεσεις. Αυτος ο ετεροχρονισμος θα συνεπαγοταν και αδικιες στις τοποθετησεις των εκπαιδευτικων αλλα και προσθετη ταλαιπωρια, διοτι ορισμενοι εκπαιδευτικοι θα επρεπε να μετακινηθουν εκ νεου, σε μια περιοχη αυτονοητης γεωγραφικη δυσκολιας. Το προβλημα το προξενει η απαραδεκτη ολιγωρια του υπουργειου, που αδυνατει διαχρονικα να ανακοινωσει τις αποσπασεις εγκαιρως, ωστε να απαλλαξει τους εκπαιδευτικους απο το ψυχολογικο βαρος και το οικονομικο κοστος των αλλεπαλληλων μετακινησεων της εσχατης στιγμης, αλλα και να παραδοσει τα σχολεια ετοιμοπολεμα για το επομενο σχολικο ετος.

Και τα Δωδεκάνησα, όπου τα βγάζουν νωρίτερα, δεν έχουν γεωγραφική ιδιαιτερότητα;

Αποσυνδεδεμένος achilles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #423 στις: Αύγουστος 26, 2010, 08:58:25 μμ »
Αυτό που επιβεβαιώνεται de facto, πάντως, είναι ότι οι νεοδιόριστοι δεν προηγούνται στις τοποθετήσεις! Και μια απορία. Αν σε ένα νησί υπάρχει μία θέση, εκεί ποιος θα προηγηθεί στην τοποθέτηση; Αυτός που ζήτησε την εσωτερική απόσπαση ή ο νεοδιόριστος;   
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ Ι: Κατά τη διαδικασία τοποθέτησης των εκπαιδευτικών στις σχολικές μονάδες των Δ/νσεων Π.Ε. ή Δ.Ε. είναι σαφές ότι προηγούνται οι μετατιθέμενοι εκπαιδευτικοί, ακολουθούν οι νεοδιορισθέντες και έπονται οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί.
Το παραπάνω είναι απόσπασμα από ενημερωτικό  έγγραφο το Υπουργείου προς τις Διευθύνσεις σχετικά με τις τοποθετήσεις των νεοδιορισθέντων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:57:14 »

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #424 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:09:05 μμ »
Μόνο που οι περισσότεροι νεοδιορισμένοι που γνωρίζουν την ύπαρξη της εγκυκλίου συναντούν την πρόθεση των ανωτέρων τους να τοποθετήσουν πρώτα τους αποσπασμένους σύμφωνα με τα όσα δηλώνουν οι ίδιοι στο φόρουμ ή κάνω λάθος; Η εγκύκλιος ισχύει και θα εφαρμοστεί ή μας δουλεύουν κάποιοι.Αυτοί που λένε ότι δεν ισχύει η εγκύκλιος μπορούν να μας πουν σε πια συγκεκριμένη διάταξη του νόμου το στηρίζουν για να μην έχουν κάποιοι ελπίδες για κάτι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #425 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:18:34 μμ »
Πάντως εμάς προχθές στη ορκωμοσία μας είπαν ότι πρώτα θα τοποθετηθούν αυτοί που είναι στη διάθεση του πυσδε και μετά εμείς. Δε μίλησαν για προτεραιότητα των αποσπασμένων κτλ

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #426 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:38:17 μμ »
Ναι! Περιμέναμε στο σπίτι μας μέχρι να μας ενημερώσουν που θα πάμε. Και όταν μας ανακοίνωσαν στις 13 το νησί που θα πάμε και μας είπαν να παρουσιαστούμε την ίδια μέρα τους απαντήσαμε ότι αυτό είναι ανέφικτο, καθώς είμασταν στον αγιασμό του σχολείου των παιδιών μας, και πήγαμε την επόμενη μέρα οι περισσότεροι. Μάλιστα σε μένα ο αρχικός μου σχεδιασμός ήταν να έρθουν όλα τα παιδιά μου μαζί μου και μετά από αυτήν την καθυστέρηση ήρθε μονάχα η μικρή μαζί μου ενώ οι άλλες δύο έμειναν με τον πατέρας τους στην Αθήνα. Ηταν ανέφικτο πλέον να βρούμε στο νησί βιώσιμο σπίτι για 5 άτομα.

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #427 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:45:33 μμ »
Καλά πώς είναι δυνατόν να σας είπαν να πάτε την άλλη μέρα; Κι αν ο άλλος είναι από Αλεξανδρούπολή δηλαδή ή από Κέρκυρα; Τόσο εύκολο είναι να βρεθεί σε μια μέρα στις Κυκλάδες, πόσο μάλλον σε κάποιο μακρινό νησί με αραιή συγκοινωνία; Μερικοί άνθρωποι είναι εκτός πραγματικότητας...

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #428 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:55:00 μμ »
Αν καποιος τοποθετηθεί σε δυσπρόσιτο παρά τη θέληση του εφόσον δεν το έχει δηλώσει στην αίτηση τοποθέτησης και εφόσον η περιοχή διορισμού του είναι άλλη πχ η α και όχι η δ όπου ανήκει το δυσπρόσιτο ποια μόρια παίρνει τελικά;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #429 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:56:24 μμ »
Παίρνει τα περισσότερα μόρια (δηλ. στην περίπτωση αυτή τα μόρια του δυσπρόσιτου).

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #430 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:57:56 μμ »
Δεν μας είπαν να πάμε την άλλη μέρα αλλά την ίδια μέρα!!! Κι εμείς απλώς γελάσαμε! Μάλιστα μας έγινε παρατήρηση από το γραφείο γιατί δεν πήγαμε στις 8:30π.μ, και πήγαμε στις 10:30 που έφτασε το πρωινό καράβι. Ποιος παίρνει όμως στα σοβαρά μια τέτοια αντιμετώπιση που δεν σε σέβεται εσένα και την οικογένειά σου;

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #431 στις: Αύγουστος 27, 2010, 09:50:44 πμ »
Με τα πρωτόκολλα ορκωμοσίας της πρωτοβάθμιας υπάρχει η ίδια καθυστέρηση σε όλη την Ελλάδα; Στις δικές σας διευθύνσεις έχει έρθει το ΦΕΚ;
   
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #432 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:36:08 πμ »
Νομίζω ότι από τη στιγμή που το υπουργείο δεν έχει στείλει τον αριθμό  του φεκ, είναι λογικό να υπάρχει η ίδια καθυστέρηση παντού

Αποσυνδεδεμένος euaggeliamich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #433 στις: Αύγουστος 27, 2010, 01:51:56 μμ »
Καλησπέρα!Ανήκω στον κλάδο ΠΕ60 και διορίστηκα Λακωνία.Μήπως υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου εξηγήσει το εξής:σήμερα πήρα τηλ. στην Α'βάθμια να δω τι γ'ινεται με τις τοποθετήσεις και μου είπαν ότι είμαι τελικά στη διάθεση καθώς τα κενά καλύφθηκαν από συναδέλφους (κάλεσαν 46 νηπιαγωγούς και οι επιλογές μας ήταν αναμεσα σε 27 σχολεία).Μου είπαν οτι περιμενουν τις αποσπάσεις να δουν μήπως βγει κενό διαφορετικά είμαι στη διάθεση του γραφείου και ότι μπορεί ακόμα να με στείλουν και σε σχολείο άλλου νομού.Γνωρίζει μήπως κάποιος τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;Πήρα τηλ. στο Υπουργείο αλλά κάποιος υπάλληλος με σύνδεσε με γραμμή,και με είχαν σε αναμονή μέχρι που κόπηκε η γραμμή. Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 779
Σύνολο: 789

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.