*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι απο την περιοχή τοποθέτησής σας;

Ναι
71 (80.7%)
Όχι
17 (19.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 207845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #672 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 07:24:03 μμ »
Ο περιορισμός έγκειται ότι οι ώρες σου πρέπει να εξαντλούνται μέσα σε ένα εξάωρο, π.χ. 10-16.00

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:10:05 »

Αποσυνδεδεμένος kadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #673 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 02:56:14 μμ »
Χαίρετε! Θα ήθελα να ρωτήσω:
α)όταν σ'ένα σχολείο υπάρχουν δύο εκπαιδευτικοί της ίδιας ειδικότητας προσωρινά τοποθετημένοι και οι ώρες του μαθήματος τους στο συγκεκριμένο σχολείο μόνο έξι ποιος τις κάνει ο παλαιότερα τοποθετηθείς ή αυτός που έχει περισσότερα μόρια;Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να το καθορίζει;
β)Μπορεί κάποιος άλλος συνάδελφος με οργανική σε διπλανό σχολείο και περισσότερα μόρια να τις διεκδικήσει για συμπλήρωση του ωραρίου του και να αφήσει τους άλλους δύο χωρίς ωράριο;

Αποσυνδεδεμένος maria78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #674 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 05:23:08 μμ »
Είμαι καθηγητής πληροφορικής στη διάθεση του Πυσδε και με αποσπά ο περιφερειακός διευθυντής χωρίς αίτησή μου στα δημοτικά διευρυμένου ωραρίου. Συνάδελφος που ήρθε από απόσπαση στην πρωτοβαθμια  από άλλο πυσδε  προηγείται ή όχι εμού της τοποθέτησης; ζητάμε το ίδιο σχολείο και εγώ έχω πιο πολλά μόρια μετάθεσης. Υπάρχει κάποιος νόμος που να το ορίζει;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #675 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 06:57:45 μμ »
maria78 το ερώτημα έχει ξανατεθεί. Πρώτα "αναζήτηση" μετά "νέο θέμα".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:10:05 »

Αποσυνδεδεμένος triton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #676 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 03:47:22 μμ »
Παιδιά βοήθεια . Είναι νόμιμο να πηγαίνω την ίδια μέρα σε δύο σχολεία διαφορετικών δήμων;
Μου λένε ότι δεν γίνεται να κάνω αρχαία 2 ώρες την ίδια μέρα και θα έρχομαι τρεις διαφορετικές μέρες.
Έτσι όμως αναγκάζομαι σε μετακίνηση 40 km συνολικά την ίδια μέρα και πηγαίνω και με την ψυχή στο στόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2012, 10:31:23 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #677 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 07:08:59 μμ »
Το ερώτημα αυτό έχει απαντηθεί παλιότερα. Πρώτα "αναζήτηση" , μετά "νέο θέμα".

Αποσυνδεδεμένος pascale

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #678 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 10:29:25 πμ »
Είμαι ΠΕ 05 και όντας στη διάθεση του Πυσδε της περιοχής μου, τοποθετήθηκα στην Α/θμια με ωράριο 18 ωρών εκ των οποίων οι 6 καλύπτουν την ευέλικτη ζώνη.
Είμαι υποχρεωμένη να τις δεχτώ;
Θέλω να πω καταρχάς είναι νόμιμο; Μπορεί κάποιος ΠΕ 05 να αναλάβει την ευέλικτη ζώνη, υπάρχει πλαίσιο που να με υποχρεώνει να την αναλάβω;
Ή μήπως η Β/θμια κοροϊδεύει την Α/θμια και τούμπαλιν και όλοι μαζί κοροϊδεύουν εμένα, γιατί προς στιγμήν για το ποιός όρισε το κενό στο συγκεκριμένο σχολείο δεν έχω λάβει μια θετική απάντηση.
Μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι σχετικό για την ευέλικτη ζώνη  καθώς και το πλαίσιο γύρω από αυτήν;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #679 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 11:32:55 πμ »
Στο εξωτικό Διδυμότειχο ο διευθυντής ειχε φαγωθεί να με βάλει τις 2 ώρες που περισσευαν απ τις 23 στο ολοήμερο...Πήρα τα παιδιά μου και τα πήγα στον Προιστάμενο "Πάρτα τα του λέω γιατι αυριο
θα τα κάνεις μπειμπι-σίττιν και να αρχίσουν να συνηθίζουν..." Τελικά τον έπεισα να πάω σε διπλανό χωριό για 2 ώρες.Μην περιμένεις απο την Πρωτοβάθμια κατανόηση ,ειδικά αν είσαι αυτό που εκείνοι
αποκαλούν "ειδικότητα".Γι' αυτούς εισαι μια σκλάβα που συμπληρώνει τις τελευταίες ΄΄ωρες για να σχολουν οι δάσκαλοι στο 4 ωρο...
                                                          Κάποια με 18 χρονια υπηρεσίας, 7 ΠΥΣΠΕ, 33 σχολεία , ειδικότητα....

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #680 στις: Απρίλιος 27, 2012, 01:13:35 μμ »

2. Οχι. Εφοσον ο εκπαιδευτικος εχει υπηρετησει την οργανικη του θεση πριν χαρακτηριστει υπεραριθμος, τοτε δεν απαιτειται να υπηρετησει εκ νεου την καινουρια οργανικη του θεση.


Θα μπορούσες να με βοηθήσεις από ποιο νόμο ή προεδρικό διάταγμα προκύπτει αυτο;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #681 στις: Απρίλιος 27, 2012, 04:08:10 μμ »

2. Οχι. Εφοσον ο εκπαιδευτικος εχει υπηρετησει την οργανικη του θεση πριν χαρακτηριστει υπεραριθμος, τοτε δεν απαιτειται να υπηρετησει εκ νεου την καινουρια οργανικη του θεση.


Θα μπορούσες να με βοηθήσεις από ποιο νόμο ή προεδρικό διάταγμα προκύπτει αυτο;


"8. Ο χρόνος υπηρεσίας στην προηγούμενή τους θέση των εκπαιδευτικών της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης που μετατίθενται, διατίθενται ή αποσπώνται λόγω υπεραριθμίας υπολογίζεται για τη συμπλήρωση της υπηρεσίας που απαιτείται από το άρθρο 8 αυτού του Π.Δ. Οι διατάξεις που προβλέπουν συνυπολογισμό του χρόνου απόσπασης στην οργανική θέση εφαρμόζονται ανάλογα και στην περίπτωση αυτή."

(άρθρο 14, παράγραφος 8, ΠΔ 100/97)
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #682 στις: Απρίλιος 27, 2012, 06:28:01 μμ »
να ρωτήσω το εξής ποιοι προηγούνται χρονικά αυτοί που πήραν απόασπαση από  πύσδε σε πύσδε  και ήρθαν στο πύσπε ή αυτοί οι οποίοι έχουν μόνο λίγες ωρες και είναι ονομαστικά υπεράριθμοι αλλά είναι μόνιμοι και θέλουν να αποαπασθούν ή να  διατεθουν εντός Πύσπε της περιοχής μετάθεσης τους. που μπορώ να βρω την εγκύκλιο;   

Αποσυνδεδεμένος agapimeni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #683 στις: Απρίλιος 27, 2012, 07:06:16 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Διορίστηκα το 2011. Ήθελα να ρωτήσω, δικαιούμαι οργανική φέτος ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #684 στις: Απρίλιος 27, 2012, 09:30:37 μμ »
Οργανικη δικαιουσαι απο υην πρώτη μερα που διοριζεσαι εκπαιδευτικος Δηλαδη αν υπηρχε οργανικο κενο στην ειδικοτητα σου την χρονια 2011-12 στην περιοχη που διοριστηκες θα μπορουσες να το παρεις και να τοποθτηθεις οριστικα Αφου δεν συνεβηκε αυτο λογικα τοποθετηθηκες σε λειτουργικο κενο ( μαλλον σε αφησαν στη διαθεση) οποτε φέτος αν υπαρξει οργανικο κενο μπορει βασει μοριων να τοποθετηθεις σε καποιο απο αυτα Αυτο που δεν μπορεις να παρεις είναι μεταθεση και αποσπαση Φέτος το Νοεμβρη μπορεις να κάνεις τα χαρτια σου για να παρεις ομως μεταθεση του χρονου

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #685 στις: Απρίλιος 27, 2012, 09:38:35 μμ »
Οργανικη δικαιουσαι απο υην πρώτη μερα που διοριζεσαι εκπαιδευτικος Δηλαδη αν υπηρχε οργανικο κενο στην ειδικοτητα σου την χρονια 2011-12 στην περιοχη που διοριστηκες θα μπορουσες να το παρεις και να τοποθτηθεις οριστικα Αφου δεν συνεβηκε αυτο λογικα τοποθετηθηκες σε λειτουργικο κενο ( μαλλον σε αφησαν στη διαθεση) οποτε φέτος αν υπαρξει οργανικο κενο μπορει βασει μοριων να τοποθετηθεις σε καποιο απο αυτα Αυτο που δεν μπορεις να παρεις είναι μεταθεση και αποσπαση Φέτος το Νοεμβρη μπορεις να κάνεις τα χαρτια σου για να παρεις ομως μεταθεση του χρονου

Παιδιά, συγνώμη, αλλά δεν δικαιούται πλέον ο νεοδιόριστος οργανική. Κι εγώ πέρσι διορίστηκα, αλλά φέτος έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση για οργανική...΄Πέρσι δεν είχα δικαίωμα δήλωσης για οριστική τοποθέτηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 701
Σύνολο: 714

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.