*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 107856 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 02:00:49 πμ »
Να σας περιγράψω  μια πολύ ωραία κατάσταση που έζησα σήμερα...  >:(

Περνούσα έξω από καφετέρια το πρωί νωρίς και μέσα κάθονταν 4 αληταράδες 25 ετών περίπου με το φραπέ και το τσιγάρο στο χέρι.
Οταν με είδαν φώναξαν υβριστική λέξη με την οποία κάποιοι μαθητές συγκεκριμένου σχολείου που υπηρετούσα προ 10τίας συνήθιζαν να με προκαλούν.
Τότε απλά μου έσπαγαν τα νεύρα διότι ουσιαστικά αν τους τιμωρούσα και έδινα διάσταση τόσο περισσότερο όλοι θα μου φώναζαν έτσι (και μάλιστα χωρίς να ξέρω κάθε φορά ποιός ακριβώς φωνάζει).

Το εντυπωσιακό είναι ότι δεν είχα ποτέ κακές σχέσεις με τους μαθητές, πάντα έβαζα μεγάλους βαθμούς και πάντα υπήρξα πολύ προσιτός σε όλους τους μαθητές. Ιδιαίτερα δεν έκανα ποτέ αλλά μόνο ενισχυτική για να τα βοηθάω.
Βέβαια με έβλεπαν σαν νέο ηλικιακά καθηγητή και μάλλον εύκολο "θύμα".

Αλλά 10 χρόνια μετά να με κοροϊδεύουν έτσι;;;  Και σας βεβαιώνω μόνο γελοίος δεν είμαι...  Και πλησιάζω τα 50. Σίγουρα όμως δεν έχω το ύφος με το οποίο "ψαρώνουν" οι μαθητές!

Ομολογώ ότι με πείραξε πολύ, γύρισα πίσω και δυστυχώς μη μπορώντας να αναγνωρίσω τα αλλαγμένα από το χρόνο πρόσωπα αρκέστηκα στο να τους ψιλοβρίσω.

Εσείς τι συμπεριφορά θα είχατε και πως αντιμετωπίζετε παρόμοια κατάσταση;
Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι και τρανό παράδειγμα αυτά τα κοπρόσκυλα. Ό,τι και να τους έλεγες, άκρη και δίκαιο δε θα έβγαζες! Δεν κοιτάν τα χάλια τους, που στα 25 τους αντί να δουλεύουν ή έστω να ψάχνουν για μια δουλειά κάθονται σαν βούδες και ρουφάν το νέκταρ των νεοελλήνων!! Σίγουρα ανώριμοι και άχρηστοι. Μην δίνεις καμία σημασία! Χαμένος θα βγεις αγαπητέ!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:34:15 »

Αποσυνδεδεμένος fonzareli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 02:20:32 πμ »
Το θέμα είναι ότι όσο ώριμος και να είναι κάποιος δεν μπορεί παρά να αισθάνεται άσχημα με τέτοια περιστατικά.
Διότι βιώνεις ότι στην πραγματικότητα οι ανόητοι και "κακοί" μένουν ατιμώρητοι ότι και να σου κάνουν.
Και σαν μαθητές αλλά μάλλον και για όλη τους τη ζωή...

Τη δική μου δε ανικανότητα να τους βάλω στη θέση τους και να τους κάνω να με σέβονται όπως θα όφειλαν, δεν μπορώ να την θεωρήσω μέσα μου παρά μόνο ως προσωπική αποτυχία ακόμα και αν δεν είναι τέτοια! Διότι άλλους τους αφήνουν ήσυχους. Εμένα κορόιδεψαν... Αρα εγώ σε κάτι φταίω (υποσυνείδητα πάντα, αλλά έτσι κάπως πρέπει να λειτουργεί).
Σκεφτείτε πόσο άσχημο είναι όταν το "θύμα" είναι έφηβος στοχοθετημένος από συνομηλίκους και όχι μεσήλικας!

Πάντως μιά κουβέντα είναι το να μην δίνεις σημασία. Πολλές φορές σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερα να τράβαγα 2 χαστούκια και ας είχα τις επιπτώσεις...
ΠΕ 19

Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 03:54:16 πμ »
Να σας περιγράψω  μια πολύ ωραία κατάσταση που έζησα σήμερα...  >:(

Περνούσα έξω από καφετέρια το πρωί νωρίς και μέσα κάθονταν 4 αληταράδες 25 ετών περίπου με το φραπέ και το τσιγάρο στο χέρι.
Οταν με είδαν φώναξαν υβριστική λέξη με την οποία κάποιοι μαθητές συγκεκριμένου σχολείου που υπηρετούσα προ 10τίας συνήθιζαν να με προκαλούν.
Τότε απλά μου έσπαγαν τα νεύρα διότι ουσιαστικά αν τους τιμωρούσα και έδινα διάσταση τόσο περισσότερο όλοι θα μου φώναζαν έτσι (και μάλιστα χωρίς να ξέρω κάθε φορά ποιός ακριβώς φωνάζει).

Το εντυπωσιακό είναι ότι δεν είχα ποτέ κακές σχέσεις με τους μαθητές, πάντα έβαζα μεγάλους βαθμούς και πάντα υπήρξα πολύ προσιτός σε όλους τους μαθητές. Ιδιαίτερα δεν έκανα ποτέ αλλά μόνο ενισχυτική για να τα βοηθάω.
Βέβαια με έβλεπαν σαν νέο ηλικιακά καθηγητή και μάλλον εύκολο "θύμα".

Αλλά 10 χρόνια μετά να με κοροϊδεύουν έτσι;;;  Και σας βεβαιώνω μόνο γελοίος δεν είμαι...  Και πλησιάζω τα 50. Σίγουρα όμως δεν έχω το ύφος με το οποίο "ψαρώνουν" οι μαθητές!

Ομολογώ ότι με πείραξε πολύ, γύρισα πίσω και δυστυχώς μη μπορώντας να αναγνωρίσω τα αλλαγμένα από το χρόνο πρόσωπα αρκέστηκα στο να τους ψιλοβρίσω.

Εσείς τι συμπεριφορά θα είχατε και πως αντιμετωπίζετε παρόμοια κατάσταση;

Το σύμπαν και η βλακεία δεν έχουν όρια, αν και για το σύμπαν δεν είμαι και τόσο σίγουρος.... Άλμπερτ Αϊνστάιν.

Εγώ θα χαμογελούσα μόνο :)
Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 12:43:49 μμ »
Να σας περιγράψω  μια πολύ ωραία κατάσταση που έζησα σήμερα...  >:(

Περνούσα έξω από καφετέρια το πρωί νωρίς και μέσα κάθονταν 4 αληταράδες 25 ετών περίπου με το φραπέ και το τσιγάρο στο χέρι.
Οταν με είδαν φώναξαν υβριστική λέξη με την οποία κάποιοι μαθητές συγκεκριμένου σχολείου που υπηρετούσα προ 10τίας συνήθιζαν να με προκαλούν.
Τότε απλά μου έσπαγαν τα νεύρα διότι ουσιαστικά αν τους τιμωρούσα και έδινα διάσταση τόσο περισσότερο όλοι θα μου φώναζαν έτσι (και μάλιστα χωρίς να ξέρω κάθε φορά ποιός ακριβώς φωνάζει).

Το εντυπωσιακό είναι ότι δεν είχα ποτέ κακές σχέσεις με τους μαθητές, πάντα έβαζα μεγάλους βαθμούς και πάντα υπήρξα πολύ προσιτός σε όλους τους μαθητές. Ιδιαίτερα δεν έκανα ποτέ αλλά μόνο ενισχυτική για να τα βοηθάω.
Βέβαια με έβλεπαν σαν νέο ηλικιακά καθηγητή και μάλλον εύκολο "θύμα".

Αλλά 10 χρόνια μετά να με κοροϊδεύουν έτσι;;;  Και σας βεβαιώνω μόνο γελοίος δεν είμαι...  Και πλησιάζω τα 50. Σίγουρα όμως δεν έχω το ύφος με το οποίο "ψαρώνουν" οι μαθητές!

Ομολογώ ότι με πείραξε πολύ, γύρισα πίσω και δυστυχώς μη μπορώντας να αναγνωρίσω τα αλλαγμένα από το χρόνο πρόσωπα αρκέστηκα στο να τους ψιλοβρίσω.

Εσείς τι συμπεριφορά θα είχατε και πως αντιμετωπίζετε παρόμοια κατάσταση;
Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι και τρανό παράδειγμα αυτά τα κοπρόσκυλα. Ό,τι και να τους έλεγες, άκρη και δίκαιο δε θα έβγαζες! Δεν κοιτάν τα χάλια τους, που στα 25 τους αντί να δουλεύουν ή έστω να ψάχνουν για μια δουλειά κάθονται σαν βούδες και ρουφάν το νέκταρ των νεοελλήνων!! Σίγουρα ανώριμοι και άχρηστοι. Μην δίνεις καμία σημασία! Χαμένος θα βγεις αγαπητέ!

Ανάγωγοι και χωρίς ήθος (ποιος το έχασε για να το βρουν αυτοί; ) οι συγκεκριμένοι.
Από την άλλη, εσύ nikgre που τους αποκαλείς "κοπρόσκυλα", τα σκυλιά τι σου φταίνε; Εκτός αν είσαι από αυτούς που τα κλωτσάνε και τους ρίχνουν φόλες (απλή απορία). Επίσης, αν δεν κάνω λάθος ο fonzareli μίλησε για σήμερα το πρωί, άρα Σάββατο. Σε πειράζει, λοιπόν, αγαπητέ nikgre το ότι δεν δουλεύουν Σαββατιάτικα; Που ξέρεις τι κάνουν τις υπόλοιπες μέρες και τους κρίνεις έτσι αβίαστα;
Ναι ΟΚ, η συμπεριφορά τους ήταν απαράδεκτη και δείχνει το χαμηλό τους επίπεδο, αλλά και ορισμένες απαντήσεις εδώ μέσα δείχνουν ενδιαφέροντα πράγματα...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:34:15 »

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #172 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 01:04:43 μμ »
Το θέμα είναι ότι όσο ώριμος και να είναι κάποιος δεν μπορεί παρά να αισθάνεται άσχημα με τέτοια περιστατικά.
Διότι βιώνεις ότι στην πραγματικότητα οι ανόητοι και "κακοί" μένουν ατιμώρητοι ότι και να σου κάνουν.
Και σαν μαθητές αλλά μάλλον και για όλη τους τη ζωή...

Τη δική μου δε ανικανότητα να τους βάλω στη θέση τους και να τους κάνω να με σέβονται όπως θα όφειλαν, δεν μπορώ να την θεωρήσω μέσα μου παρά μόνο ως προσωπική αποτυχία ακόμα και αν δεν είναι τέτοια! Διότι άλλους τους αφήνουν ήσυχους. Εμένα κορόιδεψαν... Αρα εγώ σε κάτι φταίω (υποσυνείδητα πάντα, αλλά έτσι κάπως πρέπει να λειτουργεί).
Σκεφτείτε πόσο άσχημο είναι όταν το "θύμα" είναι έφηβος στοχοθετημένος από συνομηλίκους και όχι μεσήλικας!

Πάντως μιά κουβέντα είναι το να μην δίνεις σημασία. Πολλές φορές σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερα να τράβαγα 2 χαστούκια και ας είχα τις επιπτώσεις...
Μην επιτρεπεις στον εαυτο σου να αυτοκατηγορειται και μη δινεις χωρο σε αρνητικες σκεψεις και βιωματα.Αν για κατι πρεπει να νιωθουμε περηφανοι ειναι που δεν εχουμε καταντησει σαν αυτους τους αξιολυπητους ανθρωπους.

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #173 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 01:17:39 μμ »
Να σας περιγράψω  μια πολύ ωραία κατάσταση που έζησα σήμερα...  >:(

Περνούσα έξω από καφετέρια το πρωί νωρίς και μέσα κάθονταν 4 αληταράδες 25 ετών περίπου με το φραπέ και το τσιγάρο στο χέρι.
Οταν με είδαν φώναξαν υβριστική λέξη με την οποία κάποιοι μαθητές συγκεκριμένου σχολείου που υπηρετούσα προ 10τίας συνήθιζαν να με προκαλούν.
Τότε απλά μου έσπαγαν τα νεύρα διότι ουσιαστικά αν τους τιμωρούσα και έδινα διάσταση τόσο περισσότερο όλοι θα μου φώναζαν έτσι (και μάλιστα χωρίς να ξέρω κάθε φορά ποιός ακριβώς φωνάζει).

Το εντυπωσιακό είναι ότι δεν είχα ποτέ κακές σχέσεις με τους μαθητές, πάντα έβαζα μεγάλους βαθμούς και πάντα υπήρξα πολύ προσιτός σε όλους τους μαθητές. Ιδιαίτερα δεν έκανα ποτέ αλλά μόνο ενισχυτική για να τα βοηθάω.
Βέβαια με έβλεπαν σαν νέο ηλικιακά καθηγητή και μάλλον εύκολο "θύμα".

Αλλά 10 χρόνια μετά να με κοροϊδεύουν έτσι;;;  Και σας βεβαιώνω μόνο γελοίος δεν είμαι...  Και πλησιάζω τα 50. Σίγουρα όμως δεν έχω το ύφος με το οποίο "ψαρώνουν" οι μαθητές!

Ομολογώ ότι με πείραξε πολύ, γύρισα πίσω και δυστυχώς μη μπορώντας να αναγνωρίσω τα αλλαγμένα από το χρόνο πρόσωπα αρκέστηκα στο να τους ψιλοβρίσω.

Εσείς τι συμπεριφορά θα είχατε και πως αντιμετωπίζετε παρόμοια κατάσταση;
Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι και τρανό παράδειγμα αυτά τα κοπρόσκυλα. Ό,τι και να τους έλεγες, άκρη και δίκαιο δε θα έβγαζες! Δεν κοιτάν τα χάλια τους, που στα 25 τους αντί να δουλεύουν ή έστω να ψάχνουν για μια δουλειά κάθονται σαν βούδες και ρουφάν το νέκταρ των νεοελλήνων!! Σίγουρα ανώριμοι και άχρηστοι. Μην δίνεις καμία σημασία! Χαμένος θα βγεις αγαπητέ!

Ανάγωγοι και χωρίς ήθος (ποιος το έχασε για να το βρουν αυτοί; ) οι συγκεκριμένοι.
Από την άλλη, εσύ nikgre που τους αποκαλείς "κοπρόσκυλα", τα σκυλιά τι σου φταίνε; Εκτός αν είσαι από αυτούς που τα κλωτσάνε και τους ρίχνουν φόλες (απλή απορία). Επίσης, αν δεν κάνω λάθος ο fonzareli μίλησε για σήμερα το πρωί, άρα Σάββατο. Σε πειράζει, λοιπόν, αγαπητέ nikgre το ότι δεν δουλεύουν Σαββατιάτικα; Που ξέρεις τι κάνουν τις υπόλοιπες μέρες και τους κρίνεις έτσι αβίαστα;
Ναι ΟΚ, η συμπεριφορά τους ήταν απαράδεκτη και δείχνει το χαμηλό τους επίπεδο, αλλά και ορισμένες απαντήσεις εδώ μέσα δείχνουν ενδιαφέροντα πράγματα...
Landau, αν πρόσεξες, ο fonzareli το μήνυμα το έστειλε το βράδυ της Παρασκευής και όχι τη μία το μεσημέρι σήμερα. Δεύτερον η λέξη κοπρόσκυλα, για όποιον τη χρησιμοποιεί, από πότε υποδηλώνει άνθρωπο που μισεί τα συγκεκριμένα τετράποδα; Ενδιαφέροντα πράγματα μάλλον συνάγουμε από βεβιασμένες απαντήσεις...

ΥΓ. 25χρονοι που συμπεριφέρονται κατ' αυτόν τον τρόπο σε οποιοδήποτε συνάνθρωπό μας, χωρίς να σκέφτονται τί μπορει να νοιώσει ο άλλος δε νομίζω ότι τους αρμόζει η πολιτώς ορθή λέξη "ανάγωγοι"!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #174 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 01:30:24 μμ »
Τώρα πρόσεξα αυτό περί ώρας (δυστυχώς η αυτόματη προεπιλογή εμφάνισης δεν είναι στη μορφή 24 ωρών, το διορθώσαμε και αυτό). Για όλα τα άλλα συνεχίζω να έχω την ίδια άποψη.
Και επειδή η έλλειψη ήθους πηγάζει από την οικογένεια κατά κύριο λόγο, μη μας φαίνεται περίεργο που αυτό αποτελεί χαρακτηριστικό της σημερινής νεολαίας, απλά δείτε τους γονείς τους, τον κλασικό νεοέλληνα δηλαδή. Μετά μας φταίνε τα αλβανόπαιδα ή τα πακιστανόπαιδα. Τα δικά μας χάλια να κοιτάμε, που έχουμε καταντήσει από τους πιο τσογλανο-λαούς (έτσι εξηγείται και η πολιτική μας "ηγεσία" :D)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος fonzareli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #175 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 02:32:17 μμ »
Ευχαριστώ όλους για την ουσιαστική βοήθεια και ελπίζω να μην βγήκαμε πολύ εκτός θέματος.
Πράγματι μιλούσα για το πρωί της Παρασκευής.
(Σάββατο  άλλωστε οι συγκεκριμένοι δεν νομίζω να ξυπνάνε πριν το μεσημέρι μετα από το καθιερωμένο ξενύχτι της Παρασκευής... )

Ισως πάντως  η αδιαφορία σε παρόμοιο περιστατικό τελικά να τους βολεύει. Διότι έτσι ναι μεν δεν πετυχαίνουν το στόχο τους (να με θίξουν και να με προσβάλουν) αλλά από την άλλη δεν έχουν καμία επίπτωση γι αυτή την φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλαν!

Μου μοιάζει λίγο με την ατιμωρησία που επικρατεί στα σχολεία με αποτέλεσμα οι μέτριοι και κακοί μαθητές (σε συμπεριφορά κυρίως) πάντα να παίρνουν περισσότερα από όσα αξίζουν και έτσι οι πολύ καλοί βρίσκονται τελικά χαμένοι. Αναρωτιέμαι μήπως τελικά δεν θα έπρεπε να "χαριζόμαστε" καθόλου και σε κανένα...  
Υποθέτω ότι αν στη θέση μου κάποιος καλούσε την αστυνομία να τους  πάρει τα στοιχεία και στη συνέχεια έκανε μήνυση περί εξύβρισης και προσβολής της τιμής ναι μεν θα έκανε κάτι υπερβολικά τραβηγμένο και με άγνωστες συνέπειες αλλά έτσι δεν θα έσκαγε στη στενοχώρια όπως εγώ τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2010, 02:34:01 μμ από fonzareli »
ΠΕ 19

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #176 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 02:38:35 μμ »
Ευχαριστώ όλους για την ουσιαστική βοήθεια και ελπίζω να μην βγήκαμε πολύ εκτός θέματος.
Πράγματι μιλούσα για το πρωί της Παρασκευής.
(Σάββατο  άλλωστε οι συγκεκριμένοι δεν νομίζω να ξυπνάνε πριν το μεσημέρι μετα από το καθιερωμένο ξενύχτι της Παρασκευής... )

Ισως πάντως  η αδιαφορία σε παρόμοιο περιστατικό τελικά να τους βολεύει. Διότι έτσι ναι μεν δεν πετυχαίνουν το στόχο τους (να με θίξουν και να με προσβάλουν) αλλά από την άλλη δεν έχουν καμία επίπτωση γι αυτή την φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλαν!

Μου μοιάζει λίγο με την ατιμωρησία που επικρατεί στα σχολεία με αποτέλεσμα οι μέτριοι και κακοί μαθητές (σε συμπεριφορά κυρίως) πάντα να παίρνουν περισσότερα από όσα αξίζουν και έτσι οι πολύ καλοί βρίσκονται τελικά χαμένοι. Αναρωτιέμαι μήπως τελικά δεν θα έπρεπε να "χαριζόμαστε" καθόλου και σε κανένα...  
Υποθέτω ότι αν στη θέση μου κάποιος καλούσε την αστυνομία να τους  πάρει τα στοιχεία και στη συνέχεια έκανε μήνυση περί εξύβρισης και προσβολής της τιμής ναι μεν θα έκανε κάτι υπερβολικά τραβηγμένο και με άγνωστες συνέπειες αλλά έτσι δεν θα έσκαγε στη στενοχώρια όπως εγώ τώρα.

Αγαπητέ fonzareli δε θα ήταν άσχημο να τους κυνηγήσεις νομικά, γιατί δεν είναι πλέον μαθητές αλλά ενήλικοι και κάποια στιγμή πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους! Αυτοί δε χρειάζονται, από εδώ και πέρα, παιδαγωγική προσέγγιση (χαχαχαχα) αλλά...νομική! Μόνο μην κατηγορείς τον εαυτό σου!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος tapairnwstokranious!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #177 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 03:07:00 μμ »
καλησπερα. να σας περιγραψω και εγω τι εζησα οχι σε σχολικη ταξη αλλα σε φροντιστηριο. μολις τελειωσε το μαθημα ενας μαθητης μου πριν καλα καλα βγει απο το φροντιστηριο φωναξε "η κυρια ειναι μαλακισμενη" sorry  την εκφραση αλλα αυτο ακριβως ειπε.  βγηκα εξω τον φωναξα και τον ρωτησα γιατι το ειπε αυτο( η πιεση μου ειχε ανεβει 40 !!!!  ειχα αρχισει να τρεμω απο τα νευρα μου αλλα δν εκανα κατι που θα το μετανιωνα).αρχισε να μου λεει βλακειες ' περασε μια και με εσπρωξε και την εβρισα" .μεχρι να προλαβω να παρω τηλ στο σπιτι του ειχε προλαβει ο "κυριος " να πει στην μητερα του την ιδια βλακεια .η μητερα πηρε το μερος του παιδιου.με τα πολλα της ειπα οτι θελω το παιδι να ερθει και να ζητησει συγγνωμη.ετσι και εγινε. η διευθυντρια απο την πλευρα της δν εκανε τπτ απολυτως παρ' ολο που εκανε μαθημα σε διπλανη αιθουσα.το απο τελεσμα? μια βδομαδα αργοτερα ειπε μεσα στο μαθημα αρχ@@@ι......και παλι εμεινε ατιμωρητος.δν εμεινα παραπανω για να μαθω νεους αθλους του. και ολα αυτα γιατι? επειδη του ειπα να διαβασει. o tempora o mores!

Αποσυνδεδεμένος tapairnwstokranious!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #178 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 03:15:47 μμ »
ξεχασα να αναφερω οτι ο μαθητης ειναι μολις 2α γυμνασιου....ε ρε γλεντια στο λυκειο....

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #179 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 04:54:37 μμ »

Υποθέτω ότι αν στη θέση μου κάποιος καλούσε την αστυνομία να τους  πάρει τα στοιχεία και στη συνέχεια έκανε μήνυση περί εξύβρισης και προσβολής της τιμής ναι μεν θα έκανε κάτι υπερβολικά τραβηγμένο και με άγνωστες συνέπειες αλλά έτσι δεν θα έσκαγε στη στενοχώρια όπως εγώ τώρα.


Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι απλά να τους αγνοήσεις, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.
Με το να καλείς αστυνομία κλπ θα ήταν τραβηγμένο (άσε που θα σε έβριζαν μετά οι αστυνομικοί που τους κάλεσες χωρίς λόγο, μιας και δεν γνωρίζουν τη νομοθεσία), αλλά ίσως να τους χρειαζόταν μια ψυχρολουσία για να σκεφτούν άλλη φορά. Πάλι όμως με νεύρα και στενοχώρια θα ήσουν, οπότε απλά ξέχασέ το και άσε να ζουν στη μιζέρια τους.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #180 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 05:15:51 μμ »
συνάδελφε fonzareli, κάποια στιγμή ενηλικιωνόμαστε και προσπαθούμε να μην επηρεαζόμαστε από σχόλια τρίτων και να μην πληγωνόμαστε σε τέτοιο βαθμό. Κάποιους τους κερδίζουμε, κάποιους πάλι όχι. Τι να κάνουμε, έτσι έχουν τα πράγματα...
Όσοι δε αποφασίζουμε να ασχοληθούμε με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού θα πρέπει να αποκτήσουμε και μια σχετική ανοσία στα ...σχόλια και τα παρατσούκλια. Να μας απασχολούν στο βαθμό που μπορεί να έχουν κάποια ρεαλιστική υπόσταση και να προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε, στο βαθμό που και αυτό το μπορούμε.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #181 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 05:25:41 μμ »
συνάδελφε fonzareli, κάποια στιγμή ενηλικιωνόμαστε και προσπαθούμε να μην επηρεαζόμαστε από σχόλια τρίτων και να μην πληγωνόμαστε σε τέτοιο βαθμό. Κάποιους τους κερδίζουμε, κάποιους πάλι όχι. Τι να κάνουμε, έτσι έχουν τα πράγματα...
Όσοι δε αποφασίζουμε να ασχοληθούμε με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού θα πρέπει να αποκτήσουμε και μια σχετική ανοσία στα ...σχόλια και τα παρατσούκλια. Να μας απασχολούν στο βαθμό που μπορεί να έχουν κάποια ρεαλιστική υπόσταση και να προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε, στο βαθμό που και αυτό το μπορούμε.


Συμφωνω!!!!!!!  η πιο λογικη αντιμετωπιση που εχω διαβασει.
επανερχόμαστε στην καλλιεργεια τη προσωπικης μας φιλοσοφιας, στη συνειδητη αυτοαντίληψη μας προκειμενου να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολες καταστάσεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161498
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.