*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 197228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #392 στις: Αύγουστος 28, 2020, 06:32:12 μμ »
Θου, Κύριε, φυλακήν τω στόματί μου και θύραν περιοχής περί τα χείλη μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:21 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #393 στις: Αύγουστος 28, 2020, 06:50:34 μμ »
Αν εννοείτε το υλικό του θεωρητικού μέρους της εξέτασης για την Πιστοποίηση Εκπαιδευτικής Επάρκειας
Εκπαιδευτών Ενηλίκων της μη τυπικής εκπαίδευσης, δηλ. την Τράπεζα Θεμάτων, στην σελ. 114 αναφέρει -και επιβεβαιώνει- ότι σύμφωνα με τον νόμο τα ΣΔΕ είναι φορέας γενικής τυπικής εκπαίδευσης ενηλίκων.

Αν και το υλικό ειναι κακή συρραφή διαφόρων βιβλίων και ως εκ τούτου είναι κείμενο αντιεπιστημονικό, στο σημείο αυτό αναφέρει ορθώς τη νομοθεσία.
.

Τί να πω τώρα; Κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε υποθέτω. Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι απλώς αναγιγνωσκετε το κείμενο( άραγε γιατί το έχει μέσα στην ύλη- μήπως γιατί ως κομμάτι εκπαίδευσης ενηλίκων εφαρμόζει πρακτικά στη διδασκαλία τις τεχνικές διδασκαλίας, υπάρχουν τα εμπόδια μάθησης και χαρακτηριστικά ενηλίκων, κτλ; Δηλαδή τώρα να εξηγησω το αυτονόητο; εκτός κι αν έχετε καταλάβει ότι επειδή μιλάμε για τυπική δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά ή δε μιλάμε για ενήλικες...Για αυτό μίλησα πριν για απουσία επίγνωσης/κατανόησης ουσίας εκπαίδευσης ενηλίκων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2020, 06:55:01 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #394 στις: Αύγουστος 28, 2020, 06:53:04 μμ »
Με συγχωρείτε πολύ! Αλλά όποιος πιστεύει ότι διαβάζοντας κανείς την τράπεζα θεμάτων, αποκτά και τις απαραίτητες γνώσεις, μάλλον δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις! Έχω πιστοποίηση, συνεπώς την έχω διαβάσει ουκ ολίγες φορές!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #395 στις: Αύγουστος 28, 2020, 06:57:50 μμ »
Με συγχωρείτε πολύ! Αλλά όποιος πιστεύει ότι διαβάζοντας κανείς την τράπεζα θεμάτων, αποκτά και τις απαραίτητες γνώσεις, μάλλον δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις! Έχω πιστοποίηση, συνεπώς την έχω διαβάσει ουκ ολίγες φορές!

Ότι έχει πολλά πράγματα έχει αλλά επίσης είναι κακογραμμένο. Όποιος έχει κάνει το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ είδε ότι έχει αυτούσια κομμάτια ενοτήτων, εντούτοις όχι πάντα καλά παρατιθέμενα. Δηλαδή τί του λείπει πέρα από οργάνωση και καλή συγγραφή; Ενδιαφέρον να ακούσουμε.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:21 »

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #396 στις: Αύγουστος 28, 2020, 06:59:16 μμ »
Τα είπες μόνος σου!

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #397 στις: Αύγουστος 28, 2020, 07:08:40 μμ »
Δυστυχώς για ΣΔΕ όπως και παντού, έχουνε βάλει τον κόσμο σε έναν αγώνο απόκτησης προσόντων στα οποία κάποιοι ξοδεύουν κόπο και χρόνο ενώ κάποιοι άλλοι απλά τα αγοράζουν. Δεν υπάρχει κανενός είδους αξιολόγηση, είτε για μόνιμους είτε για ωρομίσθιους και όλοι τους (δικαίως) θεωρούν ότι έχουν δίκιο.

Εγώ προσωπικά, εγκατέλειψα την εκπαίδευση των ενηλίκων, όσο και αν την αγαπούσα πραγματικά. Δεν είχε νόημα να αγωνίζομαι να γίνω καλός εκπαιδευτικός μιας και οι ικανότητες, το ταλέντο, η μεταδοτικότητα δεν αναγνωρίζονται από πουθενά, παρά ΜΟΝΟ τα τυπικά προσόντα, τα οποία αλλάζουν συχνά-πυκνά χωρίς καμία εξήγηση.

Στην Ελλάδα, όποιος μαζεύει ένα κάρο χαρτιά θεωρείται αυθεντία, οι υπόλοιποι, στον Καιάδα.

Καληνύχτα Ελλάδα, καλή τύχη στους αληθινούς εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #398 στις: Αύγουστος 28, 2020, 07:09:37 μμ »
Τα είπες μόνος σου!
.

Προβληματίζομαι που απόφοιτοι τριτοβάθμιας λόγω κακής οργάνωσης υλικού το θεωρούν ελλιπές σε γνώσεις. Να μου πείτε φορτωμένο πιο πολύ θα το καταλάβω. Μιλήσατε πιο πάνω για πληρότητα γνωσεων. Εκτός κι αν δεν κατάλαβα σωστά. Τέλος πάντων. Ο,τι κατάλαβε καθένας. Νομίζω η κουβέντα από δω και πέρα χάνει την ουσία της.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #399 στις: Αύγουστος 28, 2020, 07:21:34 μμ »
Είπατε για κακή οργάνωση. Είπατε ότι είναι και κακογραμμένο. Αυτά εννοούσα κι εγώ. Κατά τα άλλα βεβαίως! Έχει τα πάντα!

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #400 στις: Αύγουστος 28, 2020, 09:03:51 μμ »
Δεν προσέξατε μάλλον το ρήμα "αποκτά" αγαπητέ συνάδελφε, απόφοιτος κι εσείς τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος thepresident

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #401 στις: Αύγουστος 28, 2020, 09:39:51 μμ »
Aαξιολόγηση μονίμων στα ΣΔΕ υπάρχει εδώ και πολλά χρονιά. Αν πάρεις αρνητικό φύλλο αξιολόγησης από το διευθυντή η απόσπαση σου δεν ανανεώνεται .Το 2016 ο τότε διευθυντής μας, έδωσε αρνητική αξιολόγηση σε 2 καθηγητές(και είχε δίκιο) και η απόσπαση τους δεν ανανεώθηκε.....Στα υπόλοιπα 8 έτη της καριέρας μου στα ΣΔΕ αυτό δεν μου ξαναέτυχε .Αλλά από την άλλη δεν ζητούσαν όλοι πάντα ανανέωση. Τα ΣΔΕ ως μόνιμος ή τα μισείς ή τα λατρεύεις δεν υπάρχει μέση οδός....

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #402 στις: Αύγουστος 29, 2020, 12:34:50 πμ »
τώρα τα είδα , ας γράψω δυο λέξεις :
Κοράκι, συμμερίζομαι την έκρηξη και την πίκρα , έχεις δίκιο και λίγα λες.  Επιστροφή σε εποχές αλήστου μνήμης (προ δεκαετίας σχεδόν- λίγοι γνωρίζουν ή/και θυμούνται : με ΕΝΑΝ αποσπασμένο ανά ΣΔΕ) και η χρονιά 16-17 που  έβαλαν τρελή  πλάτη πολλοί (δεν θα πω άλλα , όσοι ξέρουν ...)

Η πιο αναξιόπιστη υπηρεσία για εκπαιδευτικούς τελικά , κριτήρια όχι ομοιογενή, που επειδή δεν ξέρουμε ακριβώς τι παίζει σε κάθε σχολείο και ποιοι αιτήθηκαν, δεν βγαίνει άκρη ή τίθενται ερωτήματα.
Πιστεύω ότι θα αλλάξουν κάτι φέτος με κανονισμό/γραμματισμούς με ώρες και αναθέσεις/πίνακες/χρονοδιαγράμματα, αλλιώς ΑΣ τα κλείσουν ! Εξορθολογισμό ζητάμε όλοι (όχι προς ίδιον συμφέρον) αλλά φέτος εξοβελίστηκε κάθε λογική  !

Παίζει να υπολόγισαν τους υποδιευθυντές (ΟΧΙ παντού), σε άλλα σχολεία με 6 τμήματα απέσπασαν 3 , σε άλλα 2 ! Σε φυλακές πάντα αποσπούσαν αρκετούς , αλλά εδώ παράγινε η εφαρμογή διαφορετικών κριτηρίων  (δεν είναι δυνατόν σε φυλακές με 3 τμήματα να στέλνεις δύο άτομα και σε σχολεία με 6 τμήματα μόνο δύο) ! Σοβαροί και άξιοι έμειναν εκτός (ή άλλαξαν ΣΔΕ - κρίμα), κάτι άσχετοι μέσα κλασικά και αρκετοί τυχεροί νέοι στη δομή (από καραμπόλες και άλλες αδικίες ) βρήκαν θέση.

Η μη ύπαρξη σαφών κριτηρίων (διαφορετικών ανά περίπτωση : πχ όταν παίρνεις ΜΟΝΟ δύο ειδικότητες δεν μπορεί η δεύτερη να έιναι ΠΕ03, ποιος φωστήρας το σκέφτηκε;;;; πρέπει να είναι με ΔΙΠΛΗ ανάθεση πληροφορικός για πολλούς λόγους!  τόσο τσακάλια; ) είναι καταστροφική, όπως και η καθυστέρηση. Το δε επιχείρημα "προηγείται η δευτεροβάθμια/γενική " είναι αστείο : αν ήθελαν τόσους , τόσους θα χάσουν τα σχολεία και τώρα και πριν 2 μήνες ! Απλώς γελοίοι. Καλά τους κάνουν , λοιπόν, όσοι πάνε για ραχάτι ή για εφαλτήριο για άλλες θέσεις στα ΣΔΕ και δεν δίνουν δεκάρα παρά για την πάρτη τους!

θα ανέμενα ένα κείμενο από τους διευθυντές ΣΔΕ για την τραγελαφική κατάσταση. θα έχει πλακίτσα. αλλά να δούμε πόσο θα αργήσει το μητρώο, τι θα γίνει με την κορώνα κλπ.

Alin, πόσο δίκιο έχεις (αλλά όπως βλέπω σου λένε ότι δεν ξέρεις να διαβάζεις απλή νομοθεσία οι υπερπροσοντούχοι της ΕΕ, τα πράγματα/σχόλια μιλάνε από μόνα τους , τι να προσθέσω...)

Μπάχαλο θα είναι λίγο φέτος (σε μερικά δε σχολεία ούτε ψύλλος στον κόρφο τους) , αλλά ούτως ή άλλως λόγω κορωνοϊού έτσι και χειρότερα ήταν μερικά σχολεία και πέρυσι (τυχεροί μερικοί εκπαιδευόμενοι πήραν άκοπα απολυτήριο -ούτε παρακολούθηση σχεδόν! ). Άρα δεν ιδρώνει το αυτί κανενός. Κρίμα . Από τις χειρότερες χρονιές στα ΣΔΕ από την άποψη της στελέχωσης.

*μην χαίρονται πολύ κάποιοι ωρομίσθιοι , ας έχουν υπομονή, γιατί να θυμίσω ότι υπάρχει και η ΔΙΑΘΕΣΗ μέσω ΠΔΕ και στον πίνακα να μην είσαι, πόσω μάλλον στην απόφαση. έχει να γίνει ...(κάποιοι βυσματίες δεν στεναχωριούνται και θα δείτε να φεύγουν ώρες ωρομισθίων- λέω). για να δούμε...

καλή τύχη σε όλους
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2020, 01:03:23 πμ από aporias »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #403 στις: Αύγουστος 29, 2020, 12:55:51 πμ »
Οι ωρομίσθιοι πάλι σας φταίνε και λέτε να μη χαίρονται αν πάρουν ώρες γιατί υπάρχουν και οι διαθέσεις; Εντάξει τί να πει κανείς. Αν ξέραμε ότι σας στενοχωρει τόσο να πάρει κάποιος μη μονιμος κάποιες ώρες τί να πω...Κρίμα για τους άξιους που δεν πήραν απόσπαση. Τώρα θα καταλάβουν και τί έχουν αισθανθεί πολλοί ωρομίσθιοι που δεν έχουν τουλάχιστον άλλο σχολείο να πάνε και μισθό (και δεν το λέω χαιρέκακα αλλά το εννοώ).
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #404 στις: Αύγουστος 29, 2020, 01:02:06 πμ »
Οι ωρομίσθιοι πάλι σας φταίνε και λέτε να μη χαίρονται αν πάρουν ώρες γιατί υπάρχουν και οι διαθέσεις; Εντάξει τί να πει κανείς.

Σύνελθε, εμένα δεν μου πήρε κανείς ώρα , καμπανάκι χτυπάω για κακώς κείμενα ! μανία καταδιώξεως έχετε ;

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #405 στις: Αύγουστος 29, 2020, 01:06:05 πμ »
Μην περιμένετε από τους διευθυντές. Πάρτε όλοι τηλέφωνο την Δευτέρα και ρωτήστε με ποιό τύπο βγήκαν οι αποσπάσεις αφού τα περισσότερα είτε με 6 είτε με 3 τμήματα πήραν μόνο δύο, ενώ η προκήρυξη έλεγε  ότι θα γίνουν αναλογικά και σύμφωνα με τις ανάγκες. Εγώ πήρα σήμερα - όχι ότι ελαβα απάντηση- και θα ξαναπάρω. Ας το έλεγαν από την αρχή: θα παρουμε μόνο δύο και τέλος!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.