*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 197259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος garden of earthly delight

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #448 στις: Αύγουστος 31, 2020, 04:31:09 μμ »
Κατά τη γνώμη μου θα γίνουν συμπληρωματικές αποσπάσεις σίγουρα. Αυτό που παίζεται είναι ο αριθμός, οπότε όσο πιο πολύ και πιο ποικιλόμορφα  πιέσουμε, τόσο λιγότεροι συνάδελφοι εκτός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:46 »

Αποσυνδεδεμένος thepresident

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #449 στις: Αύγουστος 31, 2020, 04:41:45 μμ »
Εγώ έστειλα το κείμενο στον αιρετό του νομού μου και με πήρε τηλ μετά. Δεν είχε ιδέα,δεν ήξερε καν πως γίνονται οι αποσπάσεις στα ΣΔΕ .Έχουν απαξιώσει το θεσμό πραγματικά όλοι τους...

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #450 στις: Αύγουστος 31, 2020, 04:50:10 μμ »
Μη χάνετε το κουράγιο σας! Ενημερώστε όποιον μπορείτε.
Δείτε κι αυτό από την πλευρά της αυτοδιοίκησης:

https://neaait.gr/apolyti-apaksiosi-kai-endeia-ton-scholeion-defteris-efkairias/

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #451 στις: Αύγουστος 31, 2020, 07:01:56 μμ »
Μη χάνετε το κουράγιο σας! Ενημερώστε όποιον μπορείτε.
Δείτε κι αυτό από την πλευρά της αυτοδιοίκησης:

https://neaait.gr/apolyti-apaksiosi-kai-endeia-ton-scholeion-defteris-efkairias/

Αυτή η ανακοίνωση ήταν η καλύτερη απ' όλες! Πολλές αλήθειες μαζεμένες!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:46 »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #452 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 08:26:57 πμ »
Αυτή η ανακοίνωση ήταν η καλύτερη απ' όλες! Πολλές αλήθειες μαζεμένες!!
Απόλυτη ένδεια επειδή ?! δεν απογύμνωσαν τα σχολεία και κάποια παιδάκια σε κάποιο γυμνάσιο σε καποιο χωριό δεν θα έχουν πάλι έναν άγνωστο αναπληρωτή όπως κάθε χρόνο, αλλά το καθηγητ'η στην οργανικη του?! στην οποία τον διορσε το Ελληνικό δημόσιο γιατί εκεί είχε ανάγκη ?! και επειδή τα ΣΔΕ θα έχουν κάποιον με κάνα διδακτορικό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων, καμιά 1000ρα ωρες επιμόρφωση, καμια 10ρια χρόνια ΣΔΕ , ΙΕΚ  ΕΟΠΠΕΠ κλπ. Μάλιστα.

Το ακούσαμε κ αυτό  ;D

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #453 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 08:43:31 πμ »
Στην περιφέρειά μου και στην ειδικότητά μου ο ωρομίσθιος με τα περισσότερα μόρια θα είχε λιγότερα μόρια από εμένα κι άλλους πέντε μόνιμους. Μεγάλη περιφέρεια.
Οι ειδικότητες που δεν αποσπάστηκαν φέτος περισσεύουν στη δευτεροβάθμια ενώ τα ΣΔΕ έχασαν έμπειρο και αφοσιωμένο προσωπικό. Η ανακοίνωση είναι από την τοπική αυτοδιοίκηση. Και οι διευθυντές ΣΔΕ είναι πολύ απογοητευμένοι γιατί ξέρουν καλύτερα απ' όλους πόσους αποσπασμένους χρειάζονται για να λειτουργήσει το σχολείο τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2020, 08:46:03 πμ από Κοράκι »

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #454 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 08:44:35 πμ »
Απόλυτη ένδεια επειδή ?! δεν απογύμνωσαν τα σχολεία και κάποια παιδάκια σε κάποιο γυμνάσιο σε καποιο χωριό δεν θα έχουν πάλι έναν άγνωστο αναπληρωτή όπως κάθε χρόνο, αλλά το καθηγητ'η στην οργανικη του?! στην οποία τον διορσε το Ελληνικό δημόσιο γιατί εκεί είχε ανάγκη ?! και επειδή τα ΣΔΕ θα έχουν κάποιον με κάνα διδακτορικό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων, καμιά 1000ρα ωρες επιμόρφωση, καμια 10ρια χρόνια ΣΔΕ , ΙΕΚ  ΕΟΠΠΕΠ κλπ. Μάλιστα.

Το ακούσαμε κ αυτό  ;D

Πες τα γιατί τα βλέπουν μόνο από μια μεριά, Εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, η πλειοψηφία από τους αποσπασμένους το κάνει είτε γιατί δεν μπορεί πρωί είτε θέλει να πάρει απόσπαση στον τόπο συμφερόντων του.
Αν τους έλεγες υποχρεωτικά να συμπληρώσουν ωράριο ούτε οι μισοί από αυτούς που πήγαν φέτος δεν θα δήλωναν να πάνε.

Αλήθεια πόσες φορές έβγαλαν ανακοίνωση ενάντια του Υπουργείου για τους ωρομίσθιους που αργούσε να τους πάρει?

Το ξαναλέω, εμένα ως ωρομίσθιο, μου πηρέ την θέση κάποιος με 2 μόρια (από προϋπηρεσία στην ΔΕ)!!!! και τίποτα άλλο!!!
Όταν εγώ είχα διδακτορικό, 2 μεταπτυχιακά, πιστοποίηση, αρίστη ξένη γλώσσα, 1500 ώρες σεμιναρίων σε ΣΔΕ και εκπ ενηλίκων και 7 χρόνια προϋπηρεσία.
Ο κύριος αυτός απλά δεν ήθελε να πηγαίνει σε 3 σχολεία!!!!

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #455 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 11:28:38 πμ »
Πες τα γιατί τα βλέπουν μόνο από μια μεριά, Εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, η πλειοψηφία από τους αποσπασμένους το κάνει είτε γιατί δεν μπορεί πρωί είτε θέλει να πάρει απόσπαση στον τόπο συμφερόντων του.
Αν τους έλεγες υποχρεωτικά να συμπληρώσουν ωράριο ούτε οι μισοί από αυτούς που πήγαν φέτος δεν θα δήλωναν να πάνε.

Αλήθεια πόσες φορές έβγαλαν ανακοίνωση ενάντια του Υπουργείου για τους ωρομίσθιους που αργούσε να τους πάρει?

Το ξαναλέω, εμένα ως ωρομίσθιο, μου πηρέ την θέση κάποιος με 2 μόρια (από προϋπηρεσία στην ΔΕ)!!!! και τίποτα άλλο!!!
Όταν εγώ είχα διδακτορικό, 2 μεταπτυχιακά, πιστοποίηση, αρίστη ξένη γλώσσα, 1500 ώρες σεμιναρίων σε ΣΔΕ και εκπ ενηλίκων και 7 χρόνια προϋπηρεσία.
Ο κύριος αυτός απλά δεν ήθελε να πηγαίνει σε 3 σχολεία!!!!
Και κάποιοι λαλίστατοι εδώ μέσα μόνιμοι, που τους έφταιγαν τα πάντα, μόλις πήραν απόσπαση στον τόπο συμφερόντων τους, εντελώς τυχαία εξαφανίστηκαν.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #456 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 11:38:37 πμ »
Καλημέρα, σε όλους μόνιμους, ημιμόνιμους, ωρομίσθιους, αναπληρωτές κλπ.
Να προτείνω και εγώ μια ιδέα;
Αν για παράδειγμα έφτιαχναν ένα μητρώο με ανακατεμένους τους μόνιμους και ωρομίσθιους και στην τελική να έπαιρναν αυτόν με τα περισσότερα μόρια;
Για να σας προλάβω, από την αρχή της χρονιάς όλους, μόνιμους και ωρομίσθιους, αυτούς με τα περισσότερα μόρια.
Στην τελική όποιος έχει τα χαρτιά (γιατί για αυτό πρόκειται, η ουσία είναι μια άλλη υπόθεση) δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και κανέναν!
Δε θα ήταν πιο δίκαιο αυτό;
Αλλά θα μου πείτε, εδώ είναι Ελλάδα και είναι δύσκολα διαχειρίσιμοι ακόμη και οι ξεκάθαροι πίνακες!

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #457 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 12:06:02 μμ »
Δεν φταίνε οι μόνιμοι, τα κανουν γιατί μπορούν. Ας πάει η Miss Mary που τη διορσε μονιμη το Βρετανικό δημόσιο στο χωριό  για να μάθουν τα παιδάκια γράμματα να πάρει "απόσπαση" στο ΣΔΕ στη Λονδινάρα γιατί εκεί βολεύεται, γιατί δεν της αρέσουν τα παιδάκια, γιατί απλά να "χωθεί στο δημόσιο" ήθελε. Για να το κάνει αυτό πρέπει να ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ και μετά να χτυπησει τη θέση στη Λονδινάρα. Κάπως έτσι τα παιδάκια στο χωριό έχουν το ίδιο δάσκαλο, κάθε χρόνο, έχουν σχολικό κλίμα , κοινότητα κλπ. Δεν είναι τα Β' κατηγορίας του πεταματου για να βολευεται η Miss Mary.

Και στο Ελλάντα βέβαια, ο γιατρός στο νοσοκομείο στη Χίο δεν μπορεί να πάρει "απόσπαση" ;D στον ευαγγελισμό. Και όσο να πεις υπάρχει κ μία ελλειψη, δεν είναι 35,000 στον πίνακα μιας ειδικότητας.

Δεν υπάρχει άλλο σύστημα στον κόσμο να τον διορίζεις τον άλλο και η ερώτηση να είναι "πρέπει να ξεχρεωσω την οργανική"  ;D
Τζαμπα  τα λέμε όμως.Ή Θα πιέσουν και θα παρουν "συπληρωματικές" αποσπάσεις. Ή του χρόνου θα "σπάσει" ένας παρατρεχάμενος της υπουργου κ θα δώσει σε όλους. Στη χειρότερη σε 2 χρόνια θα έρθει ο Αλ6 και θα μοιράζει αβέρτα.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #458 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 12:24:25 μμ »
Καλημέρα, σε όλους μόνιμους, ημιμόνιμους, ωρομίσθιους, αναπληρωτές κλπ.
Να προτείνω και εγώ μια ιδέα;
Αν για παράδειγμα έφτιαχναν ένα μητρώο με ανακατεμένους τους μόνιμους και ωρομίσθιους και στην τελική να έπαιρναν αυτόν με τα περισσότερα μόρια;
Για να σας προλάβω, από την αρχή της χρονιάς όλους, μόνιμους και ωρομίσθιους, αυτούς με τα περισσότερα μόρια.
Στην τελική όποιος έχει τα χαρτιά (γιατί για αυτό πρόκειται, η ουσία είναι μια άλλη υπόθεση) δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και κανέναν!
Δε θα ήταν πιο δίκαιο αυτό;
Αλλά θα μου πείτε, εδώ είναι Ελλάδα και είναι δύσκολα διαχειρίσιμοι ακόμη και οι ξεκάθαροι πίνακες!

Πολύ ευχαρίστως.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #459 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 12:28:16 μμ »
Δεν φταίνε οι μόνιμοι, τα κανουν γιατί μπορούν. Ας πάει η Miss Mary που τη διορσε μονιμη το Βρετανικό δημόσιο στο χωριό  για να μάθουν τα παιδάκια γράμματα να πάρει "απόσπαση" στο ΣΔΕ στη Λονδινάρα γιατί εκεί βολεύεται, γιατί δεν της αρέσουν τα παιδάκια, γιατί απλά να "χωθεί στο δημόσιο" ήθελε.

Στη Βρετανία οι διορισμοί γίνονται ανά σχολείο όχι παν-βρετανικά. Κάνεις αίτηση στα σχολεία που σε ενδιαφέρουν. Επίσης εκεί δεν υπάρχει και πολύς ανταγωνισμός οπότε είναι σπάνιο κάποιος να βρίσκεται μακριά από τον τόπο συμφερόντων και από την οικογένειά του εκτός αν ο ίδιος το επιλέξει. Οπότε οι συγκρίσεις είναι άσκοπες. Η Miss Mary αν είχε τα μόρια θα είχε πάει στο Λονδίνο ευθύς εξ'αρχης. Κι εγώ θα δήλωνα τα σχολεία της πόλης μου κι όλο και κάπου θα πήγαινα. Κι αν είχα τα προσόντα που έχω θα πήγαινα ενδεχομένως και στο ΣΔΕ που με ενδιαφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2020, 12:56:50 μμ από Κοράκι »

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #460 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 12:58:43 μμ »
Για όλα φταίνε οι μόνιμοι! Για όλα φταίνε οι ωρομίσθιοι! Για όλα φταίνε οι αναπληρωτές! Για όλα φταίει ο ιός! Για όλα φταίει ο Ερντογάν! Δεν βρίσκεται και κανένας "πατερούλης" να μας σώσει....... ! Έτσι που το πάμε, τα επόμενα εκατό χρόνια στα ίδια σ....... θα κολυμπάμε!

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #461 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 01:06:49 μμ »
Για όλα φταίνε οι μόνιμοι! Για όλα φταίνε οι ωρομίσθιοι! Για όλα φταίνε οι αναπληρωτές! Για όλα φταίει ο ιός! Για όλα φταίει ο Ερντογάν! Δεν βρίσκεται και κανένας "πατερούλης" να μας σώσει....... ! Έτσι που το πάμε, τα επόμενα εκατό χρόνια στα ίδια σ....... θα κολυμπάμε!

Φυσικά, δεν έχεις άδικο. Καλό θα ήταν να υπάρχει μια ισορροπία. Στα ΣΔΕ μέχρι τρία τμήματα ας έπαιρνε αποσπασμένους μόνο ΠΕ02 και ΠΕ03 που συμπληρώνουν ωράριο (και στα μικρά παραρτήματα το πολύ έναν υπεύθυνο). Στα 4 τμήματα κι έναν πληροφορικό που θα συμπληρώνει με προετοιμασία για ECDL. Στα πέντε κι έξι τμήματα όλους τους τρίωρους γραμματισμούς μιας και συμπληρώνουν ωράριο εύκολα, ίσως να κόψει του κοινωνικού γραμματισμού στα πεντάρια. Μια λογική λύση που ακολουθούνταν εν μέρει τα τελευταία χρόνια. Υπήρχαν όντως παρατυπίες, έστελναν π.χ κοινωνικού γραμματισμού σε ΣΔΕ με 3 τμήματα ή αγγλικών σε παραρτήματα. Αυτά ΔΕΝ τα υποστηρίζουμε. Νομίζω ότι δεν ζητάμε παράλογα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2020, 01:11:58 μμ από Κοράκι »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158549
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.