*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 197247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #168 στις: Αύγουστος 29, 2018, 11:33:19 πμ »
Μα πως θα ανοίξουν αλλιώς αυτά τα σχολεία χωρίς προσωπικό;;

Θα πηγαίνει ο διευθυντής  ::)
.....αφού είναι συνηθισμένο να λειτουργούν μέχρι το Δεκέμβρη, Ιανουάριο με 2, 3 εκπαιδευτές.
Δεν θυμάμαι τα τελευταία 10 χρόνια να έχει ξεκινήσει κανονικά με όλους στα πόστα τους, το Σεπτέμβρη. Κάποιες χρονιές παλαιότερα, είχε ξεκινήσει κάπου μέσα Οκτώβρη.   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος pk02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #169 στις: Αύγουστος 29, 2018, 11:41:58 πμ »
Μα τώρα πέρα από τους υποδιευθυντές δεν έχει τοποθετηθεί κάποιος άλλος ..

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #170 στις: Αύγουστος 29, 2018, 12:46:51 μμ »
Θα πηγαίνει ο διευθυντής  ::)
.....αφού είναι συνηθισμένο να λειτουργούν μέχρι το Δεκέμβρη, Ιανουάριο με 2, 3 εκπαιδευτές.
Δεν θυμάμαι τα τελευταία 10 χρόνια να έχει ξεκινήσει κανονικά με όλους στα πόστα τους, το Σεπτέμβρη. Κάποιες χρονιές παλαιότερα, είχε ξεκινήσει κάπου μέσα Οκτώβρη.

Kι όμως, πέρσι ξεκίνησαν κανονικά με 2 το πολύ γραμματισμούς να λείπουν. Φαίνεται δεν θέλουν να επαναλάβουν την επιτυχία μήπως και τους ματιάξει κανείς. Άλλωστε έχουν υποδιευθυντή τα σχολεία, ουάου.

Πάντως έδωσαν σημεία ζωής από τα ΣΔΕ μετά από σχεδόν ένα μήνα. Έβγαλαν πίνακες υποδιευθυντών για τα 6 νέα ΣΔΕ:
http://www.gsae.edu.gr/el/toppress/1524-prosorinoi-pinakes-katataksis-ypopsifion-ypodiefthynton-sde-6-theseis
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2018, 12:57:00 μμ από Κοράκι »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #171 στις: Αύγουστος 29, 2018, 12:56:49 μμ »
Kι όμως, πέρσι ξεκίνησαν κανονικά με 2 το πολύ γραμματισμούς να λείπουν. Φαίνεται δεν θέλουν να επαναλάβουν την επιτυχία μήπως και τους ματιάξει κανείς. Άλλωστε έχουν υποδιευθυντή τα σχολεία, ουάου.
 
 
Και όμως,  δεν είναι κανονικό να λείπει έστω και ένας γραμματισμός. Μου φαίνεται ότι έχουμε πάθει μιθριδατισμό.

Το δικό μας σχολείο παρεμπιπτόντως, μέχρι το Δεκέμβρη λειτουργούσε 2 μέρες την εβδομάδα με 3 γραμματισμούς. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #172 στις: Αύγουστος 29, 2018, 12:59:35 μμ »
 
 
Και όμως,  δεν είναι κανονικό να λείπει έστω και ένας γραμματισμός. Μου φαίνεται ότι έχουμε πάθει μιθριδατισμό.

Το δικό μας σχολείο παρεμπιπτόντως, μέχρι το Δεκέμβρη λειτουργούσε 2 μέρες την εβδομάδα με 3 γραμματισμούς.

ΟΚ, εννοώ απλώς ότι υπήρχε πρόγραμμα από 15 Σεπτεμβρίου, καθημερινά 20 ώρες για κάθε τμήμα στο ΣΔΕ μου και σε άλλα ΣΔΕ της περιοχής μου. Διδάσκονταν 7 από τους 8 γραμματισμούς έστω και με κάποια κοπτοραπτική. Είναι το καλύτερο που υπήρξε εδώ και πολλά χρόνια ...

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #173 στις: Αύγουστος 29, 2018, 02:46:51 μμ »
Γιατί φέτος η διαδικασία άρχισε 1+ μήνα νωρίτερα από πέρυσι. Πέρυσι και φέτος η ηγεσία του υπουργείου δήλωσε ότι προχωρά γρήγορα τις διαδικασίες για να βρίσκονται οι εκπαιδευτές στα ΣΔΕ στην ώρα τους. Έτσι, όσο αφορά τις αποσπάσεις μονίμων, πέρσι η Πρόσκληση βγήκε σαν σήμερα 29/7, οι προσωρινοί πίνακες 21/8, οι τελικοί πίνακες 29/8 και η Υ.Α 30/8 (μία μέρα μετά!) Φέτος, η Πρόσκληση 20/6, οι προσωρινοί 19/7 και οι τελικοί πίνακες 27/7. Με βάση τους ρυθμούς αυτούς, νομίζω ότι τις επόμενες μέρες θα έχουμε την Υ.Α. κι ας μην υπάρχει η βιασύνη να προλάβουμε την έναρξη του σχολικού έτους όπως πέρσι. Άλλωστε, η β΄φάση αποσπάσεων ΠΥΣΔΕ θα ανακοινωθεί τουλάχιστον 28/8 (σύμφωνα με αιρετό Κορδή) και δεν είναι απαραίτητο να προηγηθεί - εξάλλου φέτος δεν έχουν γίνει ούτε ανανεώσεις, που είναι μεγάλο μέρος των αποσπάσεων.
Η λογική σου είναι σωστή, και οι συνάδελφοι αυτό ήλπιζαν! Στην πράξη δυστυχώς στις 3 Σεπτεμβρίου, φαίνεται να παίζει και η περίπτωση οι συνάδελφοι των ΣΔΕ να παρουσιαστούν στις οργανικές τους, μαζί με τους υποψήφιους διευθυντές και κάποια στιγμή αργότερα να βγουν οι αποσπάσεις. Δεν ήρθε η καταστροφή βέβαια, ωστόσο καλό είναι ο προγραμματισμός να γίνεται όπως πρέπει. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #174 στις: Αύγουστος 29, 2018, 02:52:29 μμ »
Δεν ξέρω ακριβώς αν έρθει η καταστροφή ή όχι, διότι ως γνωστό αν παρουσιαστείς μετά πρέπει να βρεθεί αντικαταστάτης για να φύγεις (και μερικές φορές, σε κάποιες ΔΔΕ δε βρίσκεται εύκολα ή ακόμη χειρότερα ποτέ) :(

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #175 στις: Αύγουστος 29, 2018, 02:56:32 μμ »
φαγώθηκες , Κοράκι  8), βγήκαν οι διευθυντές (αλλάξατε εσείς; ). καλοστέριωτοι !

χαχααα (γλυτώσατε, είχα γράψει δύο κατεβατά και τα έσβησα)

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #176 στις: Αύγουστος 29, 2018, 03:07:02 μμ »
φαγώθηκες , Κοράκι  8), βγήκαν οι διευθυντές (αλλάξατε εσείς; ). καλοστέριωτοι !

χαχααα (γλυτώσατε, είχα γράψει δύο κατεβατά και τα έσβησα)

Επιτέλους ξύπνησαν! Βασικά ακόμη δεν ξέρω σε ποιο ΣΔΕ θα είμαι για να ξέρω αν άλλαξε ο Διευθυντής που θα έχω - εφόσον αποσπαστώ. Αν και είμαι σε εξαιρετικά καλή θέση στη λίστα.

Αποσυνδεδεμένος gkam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #177 στις: Αύγουστος 29, 2018, 03:15:00 μμ »
Η λογική σου είναι σωστή, και οι συνάδελφοι αυτό ήλπιζαν! Στην πράξη δυστυχώς στις 3 Σεπτεμβρίου, φαίνεται να παίζει και η περίπτωση οι συνάδελφοι των ΣΔΕ να παρουσιαστούν στις οργανικές τους, μαζί με τους υποψήφιους διευθυντές και κάποια στιγμή αργότερα να βγουν οι αποσπάσεις. Δεν ήρθε η καταστροφή βέβαια, ωστόσο καλό είναι ο προγραμματισμός να γίνεται όπως πρέπει. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση.
Αφού βγήκαν επιτέλους οι Δντές, ας ελπίσουμε μέχρι την Παρασκευή να ξέρουμε. Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #178 στις: Αύγουστος 29, 2018, 03:26:52 μμ »
Άντε μακάρι!!

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 29, 2018, 03:55:06 μμ »
μετά από 10 χρόνια στα ΣΔΕ, επιμορφώσεις, πιστοποιήσεις, μόνιμος παίρνει την θέση μου. Χωρίς κανένα προσόν. Ούτε μια ώρα στην εκπαίδευση ενηλίκων ούτε ως εμπειρία ούτε ως επιμορφώσεις. Ούτε ξένες γλώσσες ούτε καν ECDL.

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 29, 2018, 03:58:38 μμ »
Με μια ματιά στα γρήγορα, βλέπω ότι πήραν απόσπαση σε ΣΔΕ άτομα με λιγότερη μοριοδότηση σε σχέση με άλλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.