*

Αποστολέας Θέμα: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)  (Αναγνώστηκε 19461 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 04:53:20 μμ »
κορίτσια τι είναι αυτά τα πράγματα?? οι βρεφονηπιοκόμοι δεν κάνουν εκπαίδευση αλλά κυρίως φύλαξη και ας πούμε και αγωγή. με τίποτα εκπαίδευση.. Εξυπηρετούν κυρίως τους εργαζόμενους γονείς, δεν έχουν τις γνώσεις για να κάνουν εκπαίδευση.. Ξυπνήστε επιτέλους ... Εδώ εγώ αγανακτώ που στην τελική δεν καίγομαι γιατί είμαι διορισμένη.. Διεκδικήστε τα δικαιωματά σας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 04:55:31 μμ »
Η δική μου ένσταση είναι:
Δεν έχει καμιά θεση το θέμα της ΠΑ.ΣΥ.ΒΝ εδώ στο φόρουμ των εκπαιδευτικών.
Αυτοί ανήκουν στο υγείας και όχι εδω.
Δεν θα είμαι εγώ αυτή που πρώτη θα τους ανοίξει την πόρτα της εκπαίδευσης.
Αυτοί  κάνουν τον αγώνα τους και καλά κάνουν.
Εγώ πρέπει να κάνω τον δικό μου αγώνα και αυτό κάνω,
λυπάμαι όμως που πρέπει να τον κάνω  και  να δώσω να καταλάβουν και συνάδελφοι μου , που αγνοούν και δεν καταλαβαίνουν.
 
Η άγνοια  είναι σαν την (κοπριά)….όλοι  μυρίζουν των άλλων ,όχι όμως την δικιά τους.

Συμφωνώ με την vasilikip.




Και εσύ PO-PA-KI μη κολλάς με τις λέξεις... εκπαιδευτικοί είναι και έτσι πρέπει να αναγνωριστούν. Εκπαίδευση παρέχουν... δηλαδή το ότι ανήκουν στο υγείας τους υποτιμά;Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας.

Εξαρτάται από ποια σκοπιά το βλέπει κανείς.
Η δική μου σκοπιά είναι της νηπιαγωγού και θα μου επιτρέψεις να την υπερασπιστώ.

Θα συμφωνήσω και με την Μαρία!!
και θα πω οτι:

Tο θεμα για μένα εχει  λήξει

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2010, 04:58:15 μμ από PO-PA-KI »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 07:12:42 μμ »
Marilou85 ο καθε κλάδος κάνει τη δουλειά του...Βεβαίως και οι βρεφονηπιοκόμοι κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους :φροντίδα βρεφών και νηπίων και βεβαίως μπορούν να την κάνουν ακόμα και στις ηλικίες 4-6 μετά το σχόλασμα του Νηπιαγωγείου(το οποίο είναι σχολείο Α/βάθμιας για να ξέρουμε και τι λέμε) στις δομές Υγείας-Πρόνοιας που υπάρχουν.

Η εκπαίδευση απο ιδρύσεως σχεδόν του Ελ. Κράτους  τυπικά ξεκινάει απο το Νηπιαγωγείο(στο οποίο διδάσκουν απόφοιτοι Παιδαγωγικών Τμημάτων) και τελειώνει στο Λύκειο. Το να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή τους βάση δεν υποτιμά κανέναν. Απο κει και πέρα το ξαναλέω: τα επαγγελματικά δικαιώματα του κλάδου είναι κατοχυρωμένα και δεν θα αφήσουμε κανέναν να τα καταστρατηγήσει._

Σημείωση: Το θέμα δεν βρίσκεται ούτε στο σωστό σημείο του φόρουμ, ούτε καν στο κατάλληλο φόρουμ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2010, 08:05:23 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 07:22:44 μμ »
 secretariat@doe.gr
Αυτό είναι το e-mail της ΔΟΕ και προσωπικά θα τους ενημερώσω για αυτό το κομμάτι:
Στην Υφυπουργό εκτέθηκαν τα μεγάλα και σοβαρά προβλήματα που προέκυψαν από την εφαρμογή της υποχρεωτικής προσχολικής εκπαίδευσης (Ν. 3518/2006), η οποία είχε ως αποτέλεσμα, την  αυθαίρετη καταστρατήγηση των επαγγελματικών δικαιωμάτων του κλάδου ως προς τη νηπιακή ηλικία. Επισημάνθηκε επίσης ότι η  εφαρμογή της διετούς υποχρεωτικής εκπαίδευσης, θα εντείνει τα ήδη σοβαρά και διαχρονικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι παιδικοί σταθμοί και θα οδηγήσει  τον κλάδο σε μεγάλη ανεργία και συρρίκνωση του μοναδικού  επαγγελματικού του χώρου.

Τώρα όποιος συνάδερφος Νηπιαγωγός κρίνει οτι θέλει επίσης να επικοινωνήσει μαζί τους ας στείλει επίσης e-mail ή να επικοινωνήσει με κάποιο μέλος της ΔΟΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 11:07:25 μμ »
Δυστυχώς για μενα είμαι νηπιαγωγός και λυπάμαι πολύ για την κατάντια του κλάδου μας και για όλους τους συναδέλφους που το μόνο που ξερουν να κανουν είναι κριτική απο το σπίτι τους. Πραγματικά τι σε ενοχλεί?Δεν πρεπει να γνωριζουμε οτι διεκδικουν ενιαια εκπ/ση προσχολικής ηλικίας και οτι έχουν φτάσει στην υφυπουργο κα Χριστοφ,που είναι υπευθυνη για την προσχολικη εκπ/ση?Επίσης τα ΤΕΙ στο σύνολο τους πασχίζουν να αποκτήσουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΑΕΙ και αυτό είναι γνωστό.
Άκόμη η Διαμαντοπουλου περυσι είχε υπογραψει για να λειτουργήσουν νηπ/γεια σε ιδωτικούς παιδ. σταθμούς, ακόμη κι αν  δεν πληρούν τα κριτήρια. Όλες αυτές οι συγκυρίες  σε συνδυασμό με τις μειώσεις διορισμων, είναι λογικό να προβληματίζουν του νηπιαγωγούς.και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να μας απασχολεί?
Αν το θεωρείς αναξιο λόγου το θέμα απλώς μην ασχολείσαι.Το γεγονός οτι εσένα δεν σε προβληματίζει αυτή η κατάσταση, δεν σημαίνει οτι δεν υφίσταται. Επίσης δεν θα σου ζητάμε και την άδεια για οτιδήποτε γράφουμε στο φορουμ, είναι  χωρος ελευθερης διακίνησης ιδεων.Ούτε νομίζω οτι εσύ εχεις κανενα δικαίωμα να αμφισβητείς το οτι εγω είμαι νηπ/γος.Υπαινισσεσαι δηλ οτι είμαι κάτι άλλο και βαζω το θέμα για αλλους λόγους.Ο συλλογισμός σου και ο υπαινιγμός σου είναι άκυρος και φανερώνει μόνο εμπάθεια. Δεν χρειάζεται να κάνεις προσωπικές επιθέσεις του τύπου είσαι νηπ/γος?Εγω αναρωτιέμαι αν εσύ έχεις κάποια σχέση με την εκπ/ση επι της ουσίας και όχι επειδή έχεις πτυχίο?


Άλλο το δικό μου σκεπτικό και άλλο το δικό σου.
Απλά σε ρώτησα αν είσαι νηπιαγωγός  και με τον δικό μου τρόπο  άφησα να καταλάβεις/βουν , αν συμφέρει  σε όλες εμάς να συντηρούμε εδώ μέσα το θέμα που δημιουργεί μια ομάδα ανθρώπων του Δ. Βύρωνα και  άνοιξες  εσύ.
Αν νομίζεις ότι έτσι προστατεύεις τα συμφέροντα σου;
 –κανένα σχόλιο από μένα.
Αν θεωρείς  ότι γνωρίζεις , σου λέω ότι.
Η γνώση είναι ολέθρια όταν δεν φέρνει κέρδος στον σοφό.
Αν για σένα φέρνει;   Προχώρα μόνη σου.
Αν δεν καταλαβαίνεις ξανά τι σου λέω,       εγώ; :-X :-X



Καταρχήν το θέμα δεν το άνοιξε μια ομάδα στο Βύρωνα, το θέμα υφίσταται και το γνωρίζει ήδη το συντονιστικό.Θεωρώ οτι η γνώση είναι δυναμη.Προσωπικά είμαι εξοργισμένη με αυτό το ηλίθιο έγγραφο που κυκλοφορεί και το υπογράφουν και γονείς.Το γεγονός και μόνο οτι αυτος ο σύνδεσμος έφτασε στην υφυπουργό παιδείας, σημαίνει οτι δεν περιμένουν κανέναν απο εμας για να τους ανοιξει την πόρτα στην εκπ/ση. Προσπαθουν πολυ και με διάφορους τρόπους να την ανοίξουν.Αλλωστε η σοβαρότητα του θέματος φαινεται και απο τις ποικίλες αντιδρασεις στο φορουμ.
Αν κάποιους τους ενοχλεί και τους θίγει το θέμα στο  φορουμ των νηπιαγωγών,ας το διαγραψουν. Πάντως ωραία επιχειρηματολογία μας θίγει ,οτι αναρτωνται οι δρασεις των βρεφοκόμων στο φορουμ των νηπ/γων και δεν μας ενοχλέι η ίδια η πράξη τους.
Εσύ τι καταλαβαίνεις POPAKI, με τον στρουθοκαμηλισμό ποιά προβλήματα λύνουμε?Αν προσποιούμαστε οτι δεν υπάρχει κανενα προβλ και δεν ενημερωνόμαστε, μπορούμε να προασπιστούμε καλύτερα  τα συμφέροντα μας? Απο όλη την εκπαίδευση μου τυπική και παν/μιο έμαθα  οτι σημαντικό για εναν ενεργό πολίτη είναι να ενημερώνεται διαρκώς για τα τεκταινόμενα και απο διάφορες πηγές.Αν καποιος είναι ενήμερος μπορεί και να διεκδικήσει τα δικαιώματα του, αν όμως δεν γνωρίζει  δεν  μπορεί να τα προασπιστεί.Αν δηλ δεν ανοιγα το θέμα θα διασφαλίζαμε τα συμφεροντα μας Popaki?ενω τώρα υπάρχει θέμα!Παράλογο :o
Επίσης ένα άλλο ζητημα είναι οτι τα ΤΕΙ γενικά διεκδικουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΑΕΙ.Εχει ξεσπάσει ολοκληρος πολεμος μεταξυ Πολυτεχνειου και ΤΕΙ. Όλα αυτά δεν μπορουμε να τα παραβλέπουμε και να είμαστε απομονωμένοι στον μικρόκοσμο μας.

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 11:22:26 μμ »
Η δική μου ένσταση είναι:
Δεν έχει καμιά θεση το θέμα της ΠΑ.ΣΥ.ΒΝ εδώ στο φόρουμ των εκπαιδευτικών.
Αυτοί ανήκουν στο υγείας και όχι εδω.
Δεν θα είμαι εγώ αυτή που πρώτη θα τους ανοίξει την πόρτα της εκπαίδευσης.
Αυτοί  κάνουν τον αγώνα τους και καλά κάνουν.
Εγώ πρέπει να κάνω τον δικό μου αγώνα και αυτό κάνω,
λυπάμαι όμως που πρέπει να τον κάνω  και  να δώσω να καταλάβουν και συνάδελφοι μου , που αγνοούν και δεν καταλαβαίνουν.
 
Η άγνοια  είναι σαν την (κοπριά)….όλοι  μυρίζουν των άλλων ,όχι όμως την δικιά τους.

Συμφωνώ με την vasilikip.



Ποιον αγώνα κάνεις?Τον αγώνα της εξάπλωσης της άγνοιας ,της αποσιώπησης γεγονοτων αλλά και τον αγώνα της λογοκρισίας. Οι συναδελφοι σου, οπως υποστηρίζεις   αγνοουν και δεν καταλαβαίνουν και περιμενουν εσενα να τους διαφωτίσεις-συσκοτίσεις  ???

Υ.Γ Συμφωνώ Linx πρέπει να αγνοούμε ορισμένους γιατί όσο τους απαντάμε νιώθουν σημαντικοί.





Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 12:41:16 πμ »
Δυστυχώς για μενα είμαι νηπιαγωγός και λυπάμαι πολύ για την κατάντια του κλάδου μας και για όλους τους συναδέλφους που το μόνο που ξερουν να κανουν είναι κριτική απο το σπίτι τους. Πραγματικά τι σε ενοχλεί?Δεν πρεπει να γνωριζουμε οτι διεκδικουν ενιαια εκπ/ση προσχολικής ηλικίας και οτι έχουν φτάσει στην υφυπουργο κα Χριστοφ,που είναι υπευθυνη για την προσχολικη εκπ/ση?Επίσης τα ΤΕΙ στο σύνολο τους πασχίζουν να αποκτήσουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΑΕΙ και αυτό είναι γνωστό.
Άκόμη η Διαμαντοπουλου περυσι είχε υπογραψει για να λειτουργήσουν νηπ/γεια σε ιδωτικούς παιδ. σταθμούς, ακόμη κι αν  δεν πληρούν τα κριτήρια. Όλες αυτές οι συγκυρίες  σε συνδυασμό με τις μειώσεις διορισμων, είναι λογικό να προβληματίζουν του νηπιαγωγούς.και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να μας απασχολεί?
Αν το θεωρείς αναξιο λόγου το θέμα απλώς μην ασχολείσαι.Το γεγονός οτι εσένα δεν σε προβληματίζει αυτή η κατάσταση, δεν σημαίνει οτι δεν υφίσταται. Επίσης δεν θα σου ζητάμε και την άδεια για οτιδήποτε γράφουμε στο φορουμ, είναι  χωρος ελευθερης διακίνησης ιδεων.Ούτε νομίζω οτι εσύ εχεις κανενα δικαίωμα να αμφισβητείς το οτι εγω είμαι νηπ/γος.Υπαινισσεσαι δηλ οτι είμαι κάτι άλλο και βαζω το θέμα για αλλους λόγους.Ο συλλογισμός σου και ο υπαινιγμός σου είναι άκυρος και φανερώνει μόνο εμπάθεια. Δεν χρειάζεται να κάνεις προσωπικές επιθέσεις του τύπου είσαι νηπ/γος?Εγω αναρωτιέμαι αν εσύ έχεις κάποια σχέση με την εκπ/ση επι της ουσίας και όχι επειδή έχεις πτυχίο?


Άλλο το δικό μου σκεπτικό και άλλο το δικό σου.
Απλά σε ρώτησα αν είσαι νηπιαγωγός  και με τον δικό μου τρόπο  άφησα να καταλάβεις/βουν , αν συμφέρει  σε όλες εμάς να συντηρούμε εδώ μέσα το θέμα που δημιουργεί μια ομάδα ανθρώπων του Δ. Βύρωνα και  άνοιξες  εσύ.
Αν νομίζεις ότι έτσι προστατεύεις τα συμφέροντα σου;
 –κανένα σχόλιο από μένα.
Αν θεωρείς  ότι γνωρίζεις , σου λέω ότι.
Η γνώση είναι ολέθρια όταν δεν φέρνει κέρδος στον σοφό.
Αν για σένα φέρνει;   Προχώρα μόνη σου.
Αν δεν καταλαβαίνεις ξανά τι σου λέω,       εγώ; :-X :-X



Καταρχήν το θέμα δεν το άνοιξε μια ομάδα στο Βύρωνα, το θέμα υφίσταται και το γνωρίζει ήδη το συντονιστικό.Θεωρώ οτι η γνώση είναι δυναμη.Προσωπικά είμαι εξοργισμένη με αυτό το ηλίθιο έγγραφο που κυκλοφορεί και το υπογράφουν και γονείς.Το γεγονός και μόνο οτι αυτος ο σύνδεσμος έφτασε στην υφυπουργό παιδείας, σημαίνει οτι δεν περιμένουν κανέναν απο εμας για να τους ανοιξει την πόρτα στην εκπ/ση. Προσπαθουν πολυ και με διάφορους τρόπους να την ανοίξουν.Αλλωστε η σοβαρότητα του θέματος φαινεται και απο τις ποικίλες αντιδρασεις στο φορουμ.
Αν κάποιους τους ενοχλεί και τους θίγει το θέμα στο  φορουμ των νηπιαγωγών,ας το διαγραψουν. Πάντως ωραία επιχειρηματολογία μας θίγει ,οτι αναρτωνται οι δρασεις των βρεφοκόμων στο φορουμ των νηπ/γων και δεν μας ενοχλέι η ίδια η πράξη τους.
Εσύ τι καταλαβαίνεις POPAKI, με τον στρουθοκαμηλισμό ποιά προβλήματα λύνουμε?Αν προσποιούμαστε οτι δεν υπάρχει κανενα προβλ και δεν ενημερωνόμαστε, μπορούμε να προασπιστούμε καλύτερα  τα συμφέροντα μας? Απο όλη την εκπαίδευση μου τυπική και παν/μιο έμαθα  οτι σημαντικό για εναν ενεργό πολίτη είναι να ενημερώνεται διαρκώς για τα τεκταινόμενα και απο διάφορες πηγές.Αν καποιος είναι ενήμερος μπορεί και να διεκδικήσει τα δικαιώματα του, αν όμως δεν γνωρίζει  δεν  μπορεί να τα προασπιστεί.Αν δηλ δεν ανοιγα το θέμα θα διασφαλίζαμε τα συμφεροντα μας Popaki?ενω τώρα υπάρχει θέμα!Παράλογο :o
Επίσης ένα άλλο ζητημα είναι οτι τα ΤΕΙ γενικά διεκδικουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΑΕΙ.Εχει ξεσπάσει ολοκληρος πολεμος μεταξυ Πολυτεχνειου και ΤΕΙ. Όλα αυτά δεν μπορουμε να τα παραβλέπουμε και να είμαστε απομονωμένοι στον μικρόκοσμο μας.
Αν αυτό καταλαβαίνεις  οτι είπα.           πρόβλημα δικό σου.
Αν αυτό ικανοποιεί  τον εγωισμό σου.  καλά έκανες και το ανέβασες.

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 12:57:06 πμ »
Η δική μου ένσταση είναι:
Δεν έχει καμιά θεση το θέμα της ΠΑ.ΣΥ.ΒΝ εδώ στο φόρουμ των εκπαιδευτικών.
Αυτοί ανήκουν στο υγείας και όχι εδω.
Δεν θα είμαι εγώ αυτή που πρώτη θα τους ανοίξει την πόρτα της εκπαίδευσης.
Αυτοί  κάνουν τον αγώνα τους και καλά κάνουν.
Εγώ πρέπει να κάνω τον δικό μου αγώνα και αυτό κάνω,
λυπάμαι όμως που πρέπει να τον κάνω  και  να δώσω να καταλάβουν και συνάδελφοι μου , που αγνοούν και δεν καταλαβαίνουν.
 
Η άγνοια  είναι σαν την (κοπριά)….όλοι  μυρίζουν των άλλων ,όχι όμως την δικιά τους.

Συμφωνώ με την vasilikip.



Ποιον αγώνα κάνεις?Τον αγώνα της εξάπλωσης της άγνοιας ,της αποσιώπησης γεγονοτων αλλά και τον αγώνα της λογοκρισίας. Οι συναδελφοι σου, οπως υποστηρίζεις   αγνοουν και δεν καταλαβαίνουν και περιμενουν εσενα να τους διαφωτίσεις-συσκοτίσεις  ???

Υ.Γ Συμφωνώ Linx πρέπει να αγνοούμε ορισμένους γιατί όσο τους απαντάμε νιώθουν σημαντικοί.


Όπως νομίζεις είναι καλύτερα για σένα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 07:35:37 πμ »
Δεν ξερω αν η συνάδελφος (PO-PA-KI) εννοεί ότι αναρτώντας ένα τέτοιο θέμα-κείμενο τους κάνουμε και διαφήμιση (δεν έχω καταλάβει καλά την ένστασή της). Αν είναι έτσι διαφωνώ. :-\
Όταν οι παιδικοί σταθμοί πέρασαν αποκλειστικά στο "υγείας-πρόνοιας" και χάσαμε, ως νηπιαγωγοί, θέσεις διορισμού, δεν διαμαρτυρήθηκε κανένας... 8)(τότε βέβαια τον συγκεκριμένο κλάδο τον βόλευε αυτό...). Τώρα διεκδικούν θέσεις από εμάς? Και αυτό δε μας αφορά ή δε θα έπρεπε να το ξέρουμε όλοι μας? ???
Επειδή γνωρίζω πολύ καλά κάποια πράγματα (και ίσως πρόσωπα και καταστάσεις) και φαντάζομαι ως πιθανή την συμμετοχή συγκεκριμένου ατόμου στην ομάδα που συνέταξε το κείμενο προς υπογραφή...θα ήθελα να πω ένα πράγμα : το κόμπλεξ σε όλο του το μεγαλείο!!!!! :P (έχω "λουστεί" προσωπικά το πώς μας βλέπουν οι βρεφονηπιοκόμοι για έναν ολόκληρο χρόνο... :-X)
Και, ναι, οι νηπιαγωγοί φτάνουν και περισσεύουν για να καλύψουν τις ανάγκες των δημόσιων νηπιαγωγείων! ::)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 10:02:36 πμ »
Άν θέλουν να εργαστούν ως νηπιαγωγοί να δώσουν κατατακτήριες και να πάρουν πτυχίο νηπιαγωγού.Μου αρέσει που ισχυρίζονται ότι στις σχολές μας διδασκόμαστε τα ίδια...η μέρα με τη νύχτα.Η Κουτσουβάνου ήταν πολύ αυστηρή θυμάμαι με αυτό το ζήτημα.Τις χαρακτήριζε επιεικώς ανεπαρκείς για να ασχοήθούν με νήπια και προνήπια.Τώρα όλες μας τα ξέρουμε αυτά.Το θέμα είναι ότι οι γονείς δεν είναι ενημερωμένοι και δε γνωρίζουν τις διαφορές.Νομίζουν ότι η δουλειά μας είναι να μαθαίνουμε στα παιδιά τραγουδάκια και να τα απασχολούμε με ζωγραφική.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 07:37:01 μμ »
Συμφωνώ Sophie και Χionati.Η  αλήθεια είναι οτι όταν το έμαθα το μόνο, που σκέφτηκα ήταν οτι πρεπει να το μαθουν οσο το δυνατόν περισσότεροι νηπ/γοι, για αυτό το λόγο το ανέβασα στο pde.Δεν είχα σκοπό να διαφημίσω κανέναν, απλώς θεώρησα εξωφρενικό αυτό το έγγραφο. Εχω και εγώ πολύ κακές εμπειρίες απο παιδικούς σταθμούς αλλά και απο βρεφονηπιοκόμους τει και ιεκ.Θεωρουν τους εαυτούς τους καλύτερους απο εμάς των αει για κάποιον ανεξήγητο λόγο και τώρα τολμούν να υποστηρίζουν οτι κανουμε τα ίδια πράγματα.Το πρόβλημα είναι οτι οι γονείς δεν τα γνωρίζουν αυτά και μπορεί να παρασυρθούν απο αυτό το κείμενο και το έγγραφο που διακινείται προς υπογραφή.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 01:49:44 μμ »
julie9 πολύ καλώς κάνεις και μας ενημερώνεις για το έγγραφο! Έχω όμως μια παρατήρηση να κάνω: το οτι αναφέρονται στον τίτλο οι βρεφονηπιοκόμοι σαν "βρεφονηπιαγωγοί" έχει σαν αποτέλεσμα να ενοχλούνται κάποιοι απο εμας  (γιατί σαφώς δεν το αποδεχόμαστε σαν όρο) οπότε είναι λογικό η κουβέντα να ξεκινάει με άσχημες διαθέσεις ;)
Εναλλακτικά θα μπορούσε το θέμα να μπει στο "διάφορα θέματα για την εκπαίδευση" με κάποιον άλλο τίτλο(πχ Ένα έγγραφο του συνδέσμου τάδε-υπόψιν Νηπιαγωγών)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2010, 11:43:08 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:51:34 μμ »
 Ο τίτλος είναι copy paste, απλως τον μετέφερα απο το ίδιο το κέιμενο.Δεν σκέφτηκα να κάνω καμμία μετατροπή-επεξεργασία  πιο κοσμια, γιατί ποτέ δεν φανταζόμουν οτι ενοχλούν οι λέξεις και όχι οι πράξεις καθεαυτές(συναντηση βρεφοκομων με χριστοφιλοπουλου, διακίνηση εγγραφου προς υπογραφή).
Βεβαια ουτε και εγω συμφωνώ με τον όρο βρεφονηπιαγωγός είναι άκυρος.Είναι ξεκάθαρο οτι έτσι εκμεταλλέυονται το όνομα της δικής μας ειδικότητας και της εκπαιδευτικής μας ταυτότητας.Ωστόσο θεωρώ οτι δεν πρέπει να εθελοτυφλούμε, αν οι βρεφοκομοι προσθετουν στον τιτλο τους τον όρο νηπ/γοι, πρέπει να το γνωρίζουμε.Μας θίγει δηλ οτι αναρτάται αυτός ο όρος βρεφονηπιαγωγός στο φορουμ των νηπ/γων και όχι οτι οι βρεφοκόμοι αυτοαποκαλούνται στο ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο βρεφονηπιαγωγοί?  Νομίζω οτι δεν πρεπει να κολλάμε σε τετοιου είδους λεπτομέρειες αλλά στην ουσία του ζητήματος, βεβαια η γνώμη του καθενος είναι απόλυτα σεβαστη.
Επίσης σκεφτηκα να αναρτήσω εδώ το έγγραφο και όχι στο θεματα στην εκπ/ση, γιατί έχω την αίσθηση οτι εδω μπαινουν  οι περισσότεροι νηπ/γοι.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: έγγραφό του Πανελλήνιου Συνδέσμου Βρεφονηπιαγωγών (ΠΑΣΥΒΝ)
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 06:09:35 μμ »
Ο τίτλος είναι copy paste, απλως τον μετέφερα απο το ίδιο το κέιμενο.Δεν σκέφτηκα να κάνω καμμία μετατροπή-επεξεργασία  πιο κοσμια, γιατί ποτέ δεν φανταζόμουν οτι ενοχλούν οι λέξεις και όχι οι πράξεις καθεαυτές(συναντηση βρεφοκομων με χριστοφιλοπουλου, διακίνηση εγγραφου προς υπογραφή).
Βεβαια ουτε και εγω συμφωνώ με τον όρο βρεφονηπιαγωγός είναι άκυρος.Είναι ξεκάθαρο οτι έτσι εκμεταλλέυονται το όνομα της δικής μας ειδικότητας και της εκπαιδευτικής μας ταυτότητας.Ωστόσο θεωρώ οτι δεν πρέπει να εθελοτυφλούμε, αν οι βρεφοκομοι προσθετουν στον τιτλο τους τον όρο νηπ/γοι, πρέπει να το γνωρίζουμε.Μας θίγει δηλ οτι αναρτάται αυτός ο όρος βρεφονηπιαγωγός στο φορουμ των νηπ/γων και όχι οτι οι βρεφοκόμοι αυτοαποκαλούνται στο ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο βρεφονηπιαγωγοί?  Νομίζω οτι δεν πρεπει να κολλάμε σε τετοιου είδους λεπτομέρειες αλλά στην ουσία του ζητήματος, βεβαια η γνώμη του καθενος είναι απόλυτα σεβαστη.
Επίσης σκεφτηκα να αναρτήσω εδώ το έγγραφο και όχι στο θεματα στην εκπ/ση, γιατί έχω την αίσθηση οτι εδω μπαινουν  οι περισσότεροι νηπ/γοι.
Δεν διαφωνώ μαζί σου. Για την ακρίβεια συμφωνώ σε όλα όσα λες. Οτι γενικότερα εθελοτυφλούμε είναι γεγονός. Οτι δεν θα έπρεπε να έχουμε τόση μικρή εκπροσώπηση σαν κλάδος επίσης ισχύει. Απο κει και πέρα τώρα για να έρθουμε στο θέμα μας, θεωρώ οτι τουλάχιστον στον όρο "βρεφονηπιαγωγοί" θα έπρεπε να υπάρχουν εισαγωγικά γιατι έτσι είναι σαν να νομιμοποιείς τον όρο ενώ διαφωνείς και εσυ για αυτόν. Έπειτα δεν είμαστε μόνοι μας στο φόρουμ και δεν είναι ανάγκη να περνάει υποσυνείδητα ο όρος και σε άλλους εκπαιδευτικούς του φόρουμ(που δεν θα κάτσουν να διαβάσουν όλο το θέμα) και φυσικά όπως ξαναείπα δεν είναι ωραίο να ξεκινάμε μια κουβέντα έχοντας ήδη εκνευριστεί απο τον τίτλο. Επίσης εδώ όντως μπαίνουν νηπιαγωγοί αλλά μιλάμε για θέματα αναπληρωτών και ωρομισθίων οπότε και δεν ακολουθούνται οι κανόνες του φόρουμ.
Αυτή είναι η άποψη μου και δεν θα επεκταθώ αλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2010, 08:32:20 μμ από vasilikip »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.