*

Αποστολέας Θέμα: Mεταπτυχιακο και μόρια  (Αναγνώστηκε 2566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ZENIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Mεταπτυχιακο και μόρια
« στις: Μάιος 16, 2007, 10:48:50 μμ »
Είμαι καινούριο μέλος και θα παρακαλούσα πολύ να μου δώσετε τα...... φώτα σας στο εξής ερώτημα: Υπάρχει διαφορά στην μοριοδότηση του Μεταπτυχιακού αν είναι ένός έτους ή δύο?  Ενδιαφέρομαι για 2 Μεταπτυχιακά (για ένα απ'τα δύο), και ο καθηγητής μου πρότεινε το ένα από τα δύο γιατί λέει το άλλο είναι ενός έτους και μοριοδοτείται με μόνο 150 μόρια.  Εγώ δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο και θέλω να πιστέψω τον καθηγητή και να μη σκεφτώ κάτι άλλο ...... (περισσότερα δίδακτρα κλπ).  Αν κάποιος από σας γνωρίζει κάτι σίγουρο, ας κάνει τον κόπο να απαντήσει γιατί πρέπει να πάρω τις αποφάσεις μου.  Ευχαριστώ για την φιλοξενία και την ανταπόκριση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Mεταπτυχιακο και μόρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:23 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Mεταπτυχιακο και μόρια
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2007, 11:01:51 μμ »
δες μία από τις προκυρήξεις του ΑΣΕΠ. Αν θυμάμαι καλά αναφέρει μεταπτυχιακό "τουλάχιστον ενός έτους" ή ζητάνε συνάφεια του μεταπτυχιακού με το πτυχίο. Πουθενά δεν συνδέονται μόρια με διαφορετικά έτη σπουδών για μεταπτυχιακό

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Mεταπτυχιακο και μόρια
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2007, 09:24:16 πμ »
δες μία από τις προκυρήξεις του ΑΣΕΠ. Αν θυμάμαι καλά αναφέρει μεταπτυχιακό "τουλάχιστον ενός έτους" ή ζητάνε συνάφεια του μεταπτυχιακού με το πτυχίο. Πουθενά δεν συνδέονται μόρια με διαφορετικά έτη σπουδών για μεταπτυχιακό

Το επιβεβαιώνω και εγώ......
Τα μόρια του μεταπτυχιακού είναι 150, είτε είναι μονοετές, είτε είναι διετές.....

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Mεταπτυχιακο και μόρια
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2007, 11:25:45 πμ »
δες μία από τις προκυρήξεις του ΑΣΕΠ. Αν θυμάμαι καλά αναφέρει μεταπτυχιακό "τουλάχιστον ενός έτους" ή ζητάνε συνάφεια του μεταπτυχιακού με το πτυχίο. Πουθενά δεν συνδέονται μόρια με διαφορετικά έτη σπουδών για μεταπτυχιακό

Το επιβεβαιώνω και εγώ......
Τα μόρια του μεταπτυχιακού είναι 150, είτε είναι μονοετές, είτε είναι διετές.....

Συμφωνώ και πρέπει να προσθέσω πως αν το μεταπτυχιακό συναφές με το αντικείμενο της θέσης που προκυρήσεται παίρνει 150, αλλιώς 50 μόρια.
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Mεταπτυχιακο και μόρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:23 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mεταπτυχιακο και μόρια
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2007, 02:04:13 μμ »
Καλύτερη επιλογή φαίνεται το μονοετές μεταπτυχιακό ή δύο μονοετή ξεχωριστά μεταπτυχιακά αντί για ένα διετές. Με τα δύο μονοετή παίρνεις 150Χ2 μόρια. Το διετές ΜΑ συμφέρει κυρίως αν θέλεις να το συνεχίσεις σε διδακτορικό.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Mεταπτυχιακο και μόρια
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2009, 07:53:14 μμ »
Σκέφτομαι τώρα τον Οκτώβρη να δώσω εξετάσεις για μεταπτυχιακό. Διάβασα παραπάνω πως το μεταπτυχιακό δίνει 150 μόρια. Συγχωρήστε μου την άγνοια, αλλά είναι πολλά 150 μόρια? Δεδομένου ότι το πρόγραμμα που θέλω να ακολουθήσω είναι 2ετές, μήπως θα ήταν καλύτερα αυτά τα 2 χρόνια να κάτσω να διαβάσω για τον ΑΣΕΠ και να μην αναλώνομαι με άλλο διάβασμα? Ποιά είναι η γνώμη σας?

Αααα! Είμαι ΠΕ02.. :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Mεταπτυχιακο και μόρια
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 20, 2009, 08:18:52 μμ »
Σκέφτομαι τώρα τον Οκτώβρη να δώσω εξετάσεις για μεταπτυχιακό. Διάβασα παραπάνω πως το μεταπτυχιακό δίνει 150 μόρια. Συγχωρήστε μου την άγνοια, αλλά είναι πολλά 150 μόρια? Δεδομένου ότι το πρόγραμμα που θέλω να ακολουθήσω είναι 2ετές, μήπως θα ήταν καλύτερα αυτά τα 2 χρόνια να κάτσω να διαβάσω για τον ΑΣΕΠ και να μην αναλώνομαι με άλλο διάβασμα? Ποιά είναι η γνώμη σας?

Αααα! Είμαι ΠΕ02.. :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά

αν το θελεις για το ασεπ εκπαιδευτικων δε δινει 150 μορια. αν δεν κανω λαθος δινει 2 μορια κ αν ειναι παιδαγωγικα δινει 3. ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος. τα 150 μορια που προαναφερθηκαν αφρρουν μαλλον σε διαγωνισμους με σειρα προτεραιοτητας. προσωπικα δε θα εκανα ενα μεταπτυχιακο μονο κ μονο για τα μορια. τωρα αν σου αρεσει αυτο ειναι αλλο θεμα. αν αποφασισεις παντως να κανεις διετες μεταπτυχιακο το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα το εχεις τελειωσει μεχρι τον επομενο ασεπ οποτε και μορια δε  θα σου δωσει και θα σου ειναι πολυ δυσκολο να διαβασεις για το ασεπ. αν τωρα σου αρεσει πολυ η ιδεα του να κανεις ενα μεταπτυχιακο κανε το. κ εγω εχω σκοπο αν τα αποτελεσματα μου στον ασεπ ειναι πολυ χαμηλα να κανω ενα  μεταπτυχιακο. θα κανω ομως 1 ετους για να προλαβω τον επομενο διαγωνισμο  ;)

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Mεταπτυχιακο και μόρια
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 20, 2009, 08:26:20 μμ »
marayvas ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως δεν το κάνω μόνο για τα μόρια, μου αρέσει πολύ το αντικείμενο στο οποίο σκέφτομαι να δώσω. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα μόρια δεν είναι επιπλέον κίνητρο. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι διετές. Μάλλον θα το σκεφτώ λίγο παραπάνω......

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mεταπτυχιακο και μόρια
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 21, 2009, 07:49:17 μμ »
marayvas ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως δεν το κάνω μόνο για τα μόρια, μου αρέσει πολύ το αντικείμενο στο οποίο σκέφτομαι να δώσω. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα μόρια δεν είναι επιπλέον κίνητρο. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι διετές. Μάλλον θα το σκεφτώ λίγο παραπάνω......

Είναι  όπως σου τα ανέλυσε ο συνάδελφος.
Κατά την γνώμη μου 2 μόρια, που είναι η προσαύξηση για τον γραπτό ΑΣΕΠ, είναι ελάχιστα.
Αν και σε κάποιες περιπτώσεις θαυματουργά.
Αν έχεις τελείωσει πρόσφατα θα σου είναι πιο εύκολο να μπεις στο τρυπάκι του διαβάσματος για ΑΣΕΠ, όσο περνάν τα χρόνια "βαρένουμε". 
Το μεταπτυχιάκο μπορείς να το κάνεις και εφόσον διοριστείς.
Το δημόσια επιβραβεύει την επιμόρφωση, και οικονομικά και με άδεια για την διάρκεια σπουδών για μεταπτυχιακό.
Σκέψου και αυτό το ενδεχόμενο.

Φιλικά.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος Πατρινος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Mεταπτυχιακο και μόρια
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2009, 02:41:48 μμ »
ταπεινη μου αποψη ειναι να μετρανε τα σχετικα και μονο μεταπτυχιακα............τα μη συναφη να μην δινουν μορια...........ενα μεταπτυχιακο στην Μετεωρολια για παραδειγμα τι σχεση εχει με την διδασκαλια στην ταξη;;;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.