*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό Επάρκειας  (Αναγνώστηκε 50758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 27, 2010, 09:22:49 πμ »
για την παιδαγωγικη επαρκεια δεν αλλαξαν και πολλα πραγματα

για τα μεταπτυχιακα που θα δινουν παιδαγωγικη επαρκεια παλι τα ιδια..............μεταπτυχιακα στις επιστημες της αγωγης!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:32 »

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #169 στις: Απρίλιος 27, 2010, 09:33:46 πμ »
Πάντως κι εγώ που έχω τελειώσει το φιλολόγικο της αθήνας,κάναμε πρακτική άσκηση σε σχολεία,πέραν των θεωρητικών παιδαγωγικών.Κάποια παιδαγωγικά ήταν μάθημα επιλογής,απ'ο,τι θυμάμαι.Και εν πάσει περιπτώσει να πάρουμε και πιστοποιητικό παιδαγωγικης κατάρτισης,να δοθεί βάρος και στα παιδαγωγικά και τη διδακτική στον ασεπ,να έχουμε και μέντορα να μας κατευθύνει ως προς το πώς θα κάνουμε το μάθημα,να αξιολογηθούμε και ως παιδαγωγοί,ΕΛΕΟΣ!!!Τόσα χρονια γι'αυτό δε λειτουργούσε καλά το σύστημα;Επειδή έβγαζαν έξω απότην τάξη τα κ@@όπαιδα!Σύμφωνα με τη "σύγχρονη παιδαγωγική" για να αποβάλεις παιδί από την τάξη,θα πρέπει πριν να την έχει κάψει!!!!
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #170 στις: Απρίλιος 27, 2010, 09:39:55 πμ »
βρε, δεν αφηνουμε την "παιδαγωγικη επαρκεια και τους μεντρορες" και να γυρισουμε παλι στη δασκαλοκεντρικη μεθοδο? !!!  και ο καθηγητης θα εχει ησυχο το κεφαλι του και ο μαθητης κατι θα μαθει!
ασε που σε εποχη ΔΝΤ δεν εχει κανενα κοστος...

αυτα ειναι τα καραγκιοζηλικια της Μπολόνια (πες τα Αλεκα μου !!!)
Τί ? δεν σας αρεσει η πολιτικη της Αλεκας μου?
φερμουαρ τωρα.... ;D ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 27, 2010, 09:47:49 πμ »
Μάρκο,αν θυμάμαι καλά,μοιραζόμαστε 90+ στα παιδαγωγικα!Το σχολείο παραμένει μεν κακώς δασκαλοκεντρικό αλλά κι αυτή η εμμονή με τπαιδαγωγικά δεν νομίζω πως αποτελεί από μόνη της λύση!Τα παιδιά είναι "μπουχτισμένα",δεν "έχουν"γονείς,δεν έχουν κίνητρα,δεν έχουν πρότυπα,δεν έχουν ελπίδα για το μέλλον!Αυτό είναι το πρόβλημα!
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:32 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 27, 2010, 10:06:19 πμ »
Μάρκο,αν θυμάμαι καλά,μοιραζόμαστε 90+ στα παιδαγωγικα!Το σχολείο παραμένει μεν κακώς δασκαλοκεντρικό αλλά κι αυτή η εμμονή με τπαιδαγωγικά δεν νομίζω πως αποτελεί από μόνη της λύση!Τα παιδιά είναι "μπουχτισμένα",δεν "έχουν"γονείς,δεν έχουν κίνητρα,δεν έχουν πρότυπα,δεν έχουν ελπίδα για το μέλλον!Αυτό είναι το πρόβλημα!

σωστα μιλας. στην ουσια το ιδιο λεμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 27, 2010, 10:15:29 πμ »
Τυχερούλα πολλά φταίνε. Αλλά ας μη λειτουργούμε με εξισωτικές ή ισοπεδωτικές λογικές... Επίσης μια διευκρίνιση: κάνατε στο τμήμα Φιλολογίας Αθήνας διδακτική άσκηση στο πλαίσιο όμως του 2ου υποχρεωτικού μαθήματος "Γενική & Ειδική Διδακτική" Ζ΄ εξαμήνου. Μαζί με την "Εισαγωγή στην Παιδαγωγική" του Δ΄ σύνολο 2. Μάρκο, χρόνια φωνάζαμε για τα μπαλόνια της Μπολόνια! Αλλά πολλοί στον κόσμο τους, φοιτητές και πτυχιούχοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 10:17:44 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 27, 2010, 10:25:34 πμ »

 Μάρκο, χρόνια φωνάζαμε για τα μπαλόνια της Μπολόνια! Αλλά πολλοί στον κόσμο τους, φοιτητές και πτυχιούχοι...


και να που τα λαθη....πληρωνονται σημερα, και μαλιστα απο αυτους που δε φταινε.
συνεπεια του βολεματος και της μικρο-πολιτικης
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 27, 2010, 10:28:54 πμ »
καλα δεν ξερουν τι τους γινεται..αν ηθελαν να το κανουν σωστα και για τους σωστους λογους π.χ. επιμορφωση(λεω εγω τωρα) θα εμπαιναν στον κοπο να δουν τα προγραμματα σπουδων των σχολων!!
εγω τελειωσα ΤΕΑΠΗ (νηπιαγωγος) και εκανα μονο 2 παιδαγωγικα μαθηματα! με εξαιρουν ομως γιατι το τμημα εχει στον τιτλο του τη λεξη παιδαγωγικο .παιδαγωγικο νηπιαγωγων!!

Αποσυνδεδεμένος sylfa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 27, 2010, 10:57:06 πμ »
Παράθεση από: atherina
καλα δεν ξερουν τι τους γινεται..αν ηθελαν να το κανουν σωστα και για τους σωστους λογους π.χ. επιμορφωση(λεω εγω τωρα) θα εμπαιναν στον κοπο να δουν τα προγραμματα σπουδων των σχολων!!
εγω τελειωσα ΤΕΑΠΗ (νηπιαγωγος) και εκανα μονο 2 παιδαγωγικα μαθηματα! με εξαιρουν ομως γιατι το τμημα εχει στον τιτλο του τη λεξη παιδαγωγικο .παιδαγωγικο νηπιαγωγων!!

Και 'γω είμαι νηπιαγωγός και έκανα στη σχολή 7 μαθήματα παιδαγωγικών συν την πρακτική άσκηση κάθε εξαμήνου σε νηπιαγωγεία ξεκινώντας από το 4ο εξάμηνο και τα θεωρητική μαθήματα που τη διέπουν που είναι καθαρά μαθήματα διδακτικής και παιδαγωγικών.
Θα ήταν γελοίο να πάω ας πούμε ξανά να κάνω τα ίδια πράγματα.
Προφανώς "τσουβάλιασαν" τις ειδικότητες και εξαιρέθηκαν όσες εξαιρέθηκαν χωρίς να λάβουν υπόψη τους οδηγούς σπουδών. Σου λέει αφού το πτυχίο μας έχει στον τίτλο τις λέξεις παιδαγωγικό ή επιστήμες αγωγής είναι αυτονόητο το περιεχόμενο των σπουδών.
Το μέτρο είναι από μόνο του τραγικό όμως, μακάρι αυτό να ήταν το πιο χαζό σημείο των μεταρρυθμίσεων.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 10, 2010, 07:57:51 μμ »
   ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ                                                             Αθήνα,  10   ΜΑΙΟΥ  2010

ΘΕΜΑ: Σχετικά με την Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών.

...Όσο όμως και αν επείγει, δεν μπορεί το περιεχόμενο και το οργανωτικό πλαίσιο της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών να καθοριστεί εκτός επιστημονικής και εκπαιδευτικής κοινότητας. Επιστημολογικές εξελίξεις καθώς και εμπειρίες άλλων χωρών πρέπει να συνυπολογιστούν  προκειμένου να απαντήσουμε σε βασικά ερωτήματα που θέτει σήμερα η θεσμοθέτηση μιας παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας. Και τα ερωτήματα είναι πολλά:

Ø      Ποιος μπορεί να είναι ο φορέας αυτής της εκπαίδευσης, το δημόσιο πανεπιστήμιο ή το κράτος;

Ø      Η εκπαίδευση πρέπει να είναι προπτυχιακού χαρακτήρα ή να ακολουθεί την απόκτηση του πτυχίου, ποιο θα είναι το περιεχόμενο;

Ø      Ποιος και πώς πιστοποιεί την επάρκεια;

Ø      Ποια θα είναι η σχέση ανάμεσα σ’ αυτή την αρχική εκπαίδευση και στην διά βίου επιμόρφωση των εκπαιδευτικών;

Ο διάλογος για την απάντηση αυτών των ερωτημάτων καθώς και άλλων υποτίθεται ότι έχει ανοίξει. Πριν όμως δώσει καρπούς, η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας με ‘φωτογραφικές’ πρακτικές που θυμίζουν άλλες εποχές και με άκρως συνοπτικές διαδικασίες, σε καιρούς εξαιρετικής λιτότητας, διαθέτει το ποσόν των 155.000.000 ευρώ για να επιμορφώσει 150.000 εκπαιδευτικούς της προσχολικής, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τα επόμενα 5 χρόνια στην καινοτομία και στη χρήση τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών με έμφαση τον διαδραστικό πίνακα και άλλα τέτοια συναφή, έχοντας μάλιστα προαποφασίσει και τη μέθοδο.

Παράλληλα το διδακτικό υλικό  που θα προταθεί-αξιοποιηθεί  δεν φαίνεται να είναι νέο αλλά μια «εκσυγχρονισμένη» μορφή παλαιότερου υλικού. Σοβαρά ερωτηματικά γεννώνται και για  τον τρόπο υλοποίησης του τεράστιου αυτού επιμορφωτικού προγράμματος λόγω της διαχρονικά διαπιστωμένης μειωμένης απόδοσης των αντιστοίχων φορέων -την ίδια στιγμή μάλιστα που θεσμοθετείται η χορήγηση του Πιστοποιητικού Παιδαγωγικής Κατάρτισης από τα Πανεπιστήμια χωρίς πρόβλεψη για το κόστος και τη χρηματοδότηση των αντίστοιχων προγραμμάτων. Ποιοι φορείς και ποιοι επιμορφωτές θα αναλάβουν το επιμορφωτικό έργο με δεδομένη την προβληματική λειτουργία των Περιφερειακών Επιμορφωτικών Κέντρων αλλά  και τις μεγάλες αδυναμίες υλοποίησης των προγραμμάτων επιμόρφωσης Π1  και Π2; Η φημολογούμενη εφαρμογή μεθόδων εξ αποστάσεως επιμόρφωσης με συμβατικά, μάλιστα, μέσα μόνο ανησυχία και καχυποψία προκαλεί.  Επιπλέον, η εξαιρετικά μαζική αυτή επιμόρφωση δεν περιλαμβάνει τα δύο σημαντικότερα πρόσφατα εγχειρήματα της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου: τα νέα αναλυτικά προγράμματα σπουδών και το «Νέο Σχολείο».

...
http://alfavita.gr/ank_b/ank10_5_10_1622.php

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 10, 2010, 11:56:51 μμ »
ρε παιδια επειδη δεν εχω καταλαβει ακριβως τι γινεται...
εγω ειμαι ιστορικου αρχαιολογικου φιλοσοφικης σχολης..
εχω βγαλει κ μερικα μαθηματα απο παιδαγωγικο,3-4, δε θυμαμαι...
εχει βγει κατι σιγουρο οτι καλυπτομαστε ή οχι,ή εικασιες κανουμε???

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 11, 2010, 12:30:19 πμ »
Αναρωτιέμαι ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ είναι πια να μας ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΝ τους ήδη απόφοιτους από το πιστοποιητικό ώστε να δίνουμε ΑΣΕΠ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ και ταυτόχρονα να ξεκινήσει ένας ΣΕ ΒΑΘΟΣ διάλογος σχετικά με τα προγράμματα σπουδών ώστε το πιστοποιητικό να ισχύσει ΜΟΝΟ για τους ΝΕΟΥΣ απόφοιτους ;;; Είναι δυνατόν να μπαίνουμε συνεχώς σε ατέρμονες συζητήσεις για το ποιος έχει κάνει πιο πολλά παιδαγωγικά βάσει προγραμμάτων σπουδών που ως τώρα μας έδιναν επάρκεια;;; Είναι τόσο δύσκολο να ισχύει για μας ΕΦ΄ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ο νόμος περι επάρκειας που ίσχυε κατά το χρόνο λήψης του πτυχίου;;;;

Αποσυνδεδεμένος Metal Heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #180 στις: Μάιος 11, 2010, 01:47:56 πμ »
Δεν είναι καθόλου δύσκολο και το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας δεν έχει κανένα νόημα τη στιγμή που εξεταζόμαστε και σε παιδαγωγικά θέματα. Μάλλον κάποιοι θα θέλουν να φάνε λεφτά πάλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2010, 04:48:22 μμ από Metal Heart »

Αποσυνδεδεμένος χλωρίνη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #181 στις: Μάιος 11, 2010, 03:04:47 μμ »
Δεν είναι καθόλου δύσκολο και το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας δεν έχει κανένα νόημα τι στιγμή που εξεταζόμαστε και σε παιδαγωγικά θέματα. Μάλλον κάποιοι θα θέλουν να φάνε λεφτά πάλι.
Βγάλε το "μάλλον" και το "θα".

Γιατί αφήνει τους μόνιμους απ' έξω?
Εάν το Υπουργείο ενδιαφερόταν πραγματικά για την ποιότητα της διδασκαλίας στα σχολεία μας, θα έδινε προτεραιότητα στην κατάρτιση των μονίμων.
 ??? ??? ???

Είναι αδιανόητο να δίνεις σε καποιον κάποια δικαιώματα (βλέπε παιδαγωγική επάρκεια) και μετά να τα παίρνεις πίσω.
Έχουν καταφέρει να μας εθίσουν τόσο πολύ σε μια κατάσταση που περιγράφεται από το εξής τραγουδάκι :
"Δεν περνάς κυρά Μαρία
δεν περνάς
δεν περνάς
Δεν περνάς κυρά Μαρία
δεν περνάς
περνάς!!!"

που εμείς σαν ζόμπι ψάχνουμε για τα νέα σεμινάρια, για τη νέα κατάρτιση, για το νέο πιστοποιητικό, χωρίς να επικεντρωνόμαστε για το τι παιχνίδι παίζεται πάνω στις - δαρμένες - πλάτες μας.

Ας παραδεχτούν ότι θα διορίσουν μερικές δεκάδες, ενώ είμαστε χιλιάδες αδιόριστοι, και ας κόψουν τις @$#*%!+.  >:( >:( >:( >:(

(συγγνώμη για τα γαλλικά, αλλά παίζεται ένα θέατρο του παραλόγου)



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 710
Σύνολο: 716

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.