*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 179049 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 22, 2011, 06:36:20 μμ »
Σε Νηπιαγωγειο με 3 οργανικες θεσεις και 2 πραγματικες, ειναι τοποθετημενες με οργανικη 3 νηπιαγωγοι. Η μια απουσιαζει σε αδεια, η οποια θα ληξει στη μεση της σχολικης χρονιας. Μεχρι τοτε εργαζονται οι αλλες 2, κανονικα τοποθετημενες στην οργανικη τους.
Οταν επιστρεψει η αδειουχος, η οποια ειναι 2η σε μορια, τι γινεται;
Τοποθετειται στην οργανικη της και φευγει απο το σχολειο η τελευταια σε μορια ή τοποθετειται η αδειουχος σε αλλο λειτουργικο κενο μεχρι το τελος της χρονιας;

Ευχαριστω.

Καλησπέρα kos  :)

Εγώ είμαι στη δευτεροβάθμια και ελπίζω ότι τα ίδια θα ισχύουν και στην Α/θμια εκπ/ση.
Κανονικά η θέση ανήκει στην κοπέλα που έρχεται από άδεια και έχει οργανική θέση.
Συχνά όμως πολλές δδε για να μη διαταραχθεί η ισορροπία του σχολειου, την τοποθετουν προσωρινα, μέχρι τη λήξη του σχολ.έτους σε άλλη θέση.Αυτό όμως είναι στην κρίση της δδε.
Ας απαντήσει και κάποιος άλλος αν ισχύουν τα ίδια και στην Α/θμια!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:09 »

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 22, 2011, 11:09:26 μμ »
Έχω ερώτηση κρίσεως:


Πως ακριβώς ορίζονται οι όμορες ομάδες σχολείων; Φαντάζομαι δεν εννοούν οτι έχουν κοινό μαντρότοιχο ή οτι εφάπτονται τα προαύλιά τους. Διότι σε κάποια ΠΥΣΔΕ ισχυρίζονται οτι ΔΕΝ υπάρχουν όμορα σχολεία εκτός της Α' περιοχής του Νομού (δηλ. την πρωτεύουσα)
Εγώ πιστεύω οτι ο νομοθέτης εννοεί όμορες περιοχές ευθύνης σχολείων ή ομάδες σχολείων όμορων δήμων (εννοείται στην ίδια περιοχή μετάθεσης σε κάθε περίπτωση) αλλά δεν επιβεβαιώνεται η υπόθεσή μου.
Γνωρίζει κάποιος κάτι συγκεκριμένο;

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 22, 2011, 11:45:18 μμ »
Σε Νηπιαγωγειο με 3 οργανικες θεσεις και 2 πραγματικες, ειναι τοποθετημενες με οργανικη 3 νηπιαγωγοι. Η μια απουσιαζει σε αδεια, η οποια θα ληξει στη μεση της σχολικης χρονιας. Μεχρι τοτε εργαζονται οι αλλες 2, κανονικα τοποθετημενες στην οργανικη τους.
Οταν επιστρεψει η αδειουχος, η οποια ειναι 2η σε μορια, τι γινεται;
Τοποθετειται στην οργανικη της και φευγει απο το σχολειο η τελευταια σε μορια ή τοποθετειται η αδειουχος σε αλλο λειτουργικο κενο μεχρι το τελος της χρονιας;

Ευχαριστω.

Καλησπέρα kos  :)


Εγώ είμαι στη δευτεροβάθμια και ελπίζω ότι τα ίδια θα ισχύουν και στην Α/θμια εκπ/ση.
Κανονικά η θέση ανήκει στην κοπέλα που έρχεται από άδεια και έχει οργανική θέση.
Συχνά όμως πολλές δδε για να μη διαταραχθεί η ισορροπία του σχολειου, την τοποθετουν προσωρινα, μέχρι τη λήξη του σχολ.έτους σε άλλη θέση.Αυτό όμως είναι στην κρίση της δδε.
Ας απαντήσει και κάποιος άλλος αν ισχύουν τα ίδια και στην Α/θμια!
Στην περιοχή που ήμουν φέτος το Μάρτη έληξε η άδεια μιας νηπιαγωγού. Γύρισε στο σχολείο αυτή και έφυγε η αναπληρώτρια,η μόνη που δεν ήταν μόνιμη η οποία πήγε σε άλλο σχολείο σε άλλη περιοχή.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:28:17 πμ »
ναι αλλά άλλο αναπληρώτρια και άλλο να έχει και αυτή οργανική εκεί......
πιστεύω ότι η κοπέλλα που επιστρέφει από άδεια έχει κάθε δικαίωμα να διεκδικήσει την θέση....αλλά μάλλον η πρωτοβάθμια θα την βάλει αλλού που θα θέλει όμως και εκείνη....... αυτό εξαρτάται και από τον χρόνο που μένει......μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:09 »

Αποσυνδεδεμένος dimitra_pirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:26:29 πμ »
Κάπως έτσι...από το Γραφείο θα προσπαθήσουν να τα συμβιβάσουν κα για τις 2. Ειδικά αν μένει λίγος χρόνος δεν αποκλείεται και να μείνει στο γραφείο μέχρι να τελειώσει η χρονιά/ Βασικά θέληση να υπάρχει και λύση βρίσκεται.... ;D

Αποσυνδεδεμένος kos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 23, 2011, 01:42:54 μμ »
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.
Το γραφειο Α'βαθμιας σε σχετικη ερωτηση απαντησε, οπως ηδη εγραψαν καποιοι φιλοι παραπανω, οτι προηγειται η κοπελα με τα περισσοτερα μορια (που επιστρεφει απο την αδεια), αλλα θα της προταθουν κατ' αρχην αλλα σχολεια της ιδιας περιοχης, αν επιθυμει να παει, ωστε να μην επηρεαστει η λειτουργια του σχολειου.
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος Katerina1710

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:06:49 μμ »
Καλησπέρα. Έχω μια απορία σχετικά με τους υπεράριθμους, όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει. Στο πυσπε γ αθηνας ανακοινώθηκαν τα οργανικά κενά για τους υπεράριθμους. Υποθέτω ότι θα κάνουν δήλωση με τα σχολεία που επιθυμούν, αν όμως δεν πιάσουν κάποιο από αυτά τα σχολεία, τότε τι γίνεται; Θα ξανακάνουν αίτηση μαζί με τους υπόλοιπους που έχουν ζητήσει βελτίωση/ οριστική τοποθέτηση; Και στην περίπτωση αυτή πάλι θα προηγούνται;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:09:59 μμ »
αν θέλουν μπορούν να ξανακάνουν αίτηση αλλά τότε θα συγκριθούν με όλους τους άλλους και όχι μόνο μεταξύ τους - δηλ. δεν θα προηγούνται παρά μόνο αν έχουν τα μόρια για να το κάνουν.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Katerina1710

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:13:37 μμ »
Οκ. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #135 στις: Ιούνιος 24, 2011, 12:02:57 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, να κάνω μια ερώτηση...
Όταν δεν θέλει κανείς να κριθεί υπεράριθμος σε ένα σχολείο (οπότε αναγκαστικά κρίνεται υπεράριθμος ο τελευταίος που τοποθετήθηκε σε οργανική θέση της σχ. μονάδας) τι συμβαίνει όταν αυτός ο τελευταίος έχει έρθει όχι με τοποθέτηση μετά από κανονική μετάθεση αλλά με αμοιβαία μετάθεση ;

Από όσα γνωρίζω, η αμοιβαία μετάθεση δεν έχει καμία σχέση με "πρώτα στη διάθεση" και μετά τοποθέτηση από ΠΥΣΔΕ αλλά ουσιαστικά καταλαμβάνεις απευθείας την οργανική θέση που είχε ο συνάδελφος που την αντάλλαξες.
Αρα η οργανική θέση μετά από αμοιβαία μετάθεση, μήπως προσφέρει και την "παλαιότητα" της οργανικής ώστε να αποφύγεις το "περίσσευμα" από την υπεραριθμία; 
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #136 στις: Ιούνιος 24, 2011, 12:32:27 πμ »
όχι, η αμοιβαία μετάθεση δεν προσφέρει και την παλαιότητα της οργανικής.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #137 στις: Ιούνιος 24, 2011, 10:42:29 πμ »
Kαλημέρα!! Σε περίπτωση που κριθώ λειτουργικά υπεράριθμη σε σχολείο με 4 μόρια και η διεύθυνση με τοποθετήσει σε σχολείο με 1 μόριο, τα μόρια ποιου σχολείου θα παίρνω;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #138 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:35:01 πμ »
Kαλημέρα!! Σε περίπτωση που κριθώ λειτουργικά υπεράριθμη σε σχολείο με 4 μόρια και η διεύθυνση με τοποθετήσει σε σχολείο με 1 μόριο, τα μόρια ποιου σχολείου θα παίρνω;
Εξαρτάται ΠΩΣ θα τοποθετηθείς εκεί. Εάν έιναι με αίτησή σου, θα παίρνεις 1. Εάν είναι χωρίς αίτησή σου θα παίρνεις 4. Φρόντισε να το ξεκαθαρίσεις αυτό και να αναγράφεται σαφώς στα ανακοινωτήρια.

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #139 στις: Ιούνιος 24, 2011, 12:28:06 μμ »
Έχω κι άλλη μία απορία. Αυτή τη στιγμή είμαι Γ' Πειραιά στην Πρωτοβάθμια. Μου είπαν πως αν κριθώ υπεράριθμη, θα κάνω δήλωση η οποία θα περιλαμβάνει άλλα σχολεία της Γ' Πειραιά. Αν όμως δεν υπάρχει πουθενά κενό, θα με στείλουν Α' Πειραιά(πράγμα που με συμφέρει, αφού και στο σπίτι μου θα είμαι δίπλα και τα μόρια θα παίρνω).
Μου δημιουργείται όμως η εξής απορία:
Έστω εγώ με 10 μόρια διαλέγω κάποια σχολεία και με τοποθετούν τελικά σε σχολείο που δεν θέλω, γιατί στα άλλα δεν έχει κενό.
Έπειτα κάποιος με 8 μόρια, επειδή τοποθετήθηκα εγώ στο τελευταίο κενό της Γ' Πειραιά, τοποθετείται στην Α'.
Αυτό δεν είναι λίγο περίεργο και "άδικο"; Μπορώ να κάνω κάτι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159784
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.