*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 179163 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #378 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:16:15 μμ »
Βίκη είσαι σχεδόν μέσα στο κεφάλι μου :) Άλλωστε,όπως γράφεις,τα ερωτήματα που απασχολούν εμένα,λογικά θα ''βασανίζουν'' και άλλους συναδέλφους μας.
Λέων,ευχαριστώ για την απάντηση!Όσον αφορά το πρώτο σκέλος,το γνωρίζω.Στο δεύτερο που γράφεις,έχω δύο ενστάσεις:αν κάποιος υπεράριθμος ζητήσει και πάρει βελτίωση,έχω την αίσθηση ότι δε θα αναπληρώνεται πλέον η θέση του στο σχολείο από το οποίο φεύγει.Σαν να φεύγω εγώ από το δικό μου σχολείο όπου ''περισσεύω'' κ να πηγαίνω σε κάποιο άλλο...για ποιο λόγο να με αντικαταστήσουν οργανικά;
Και η δεύτερη:μετά τη ρύθμιση υπεραριθμίας,θεωρώ απίθανο έτσι όπως είδα τους πίνακες να έχουν μείνει ακάλυπτα οργανικά κενά.Άρα πάμε σ'αυτό που λες για δήλωση σχολείων που δεν έχουν κενό μήπως και ανοίξει εκεί κάποια στιγμή μια θέση.Και ρωτάω...έχουμε τη δυνατότητα να δηλώσουμε σχολείο χωρίς κενό και αν ναι,όταν δηλώσουμε ένα τέτοιο σχολείο,οι πιθανότητες να βγει κενό(ενώ οι διευθυντές έχουν στείλει ήδη τα κενά στις ΔΙΔΕ) είναι ελάχιστες ή απλά ανύπαρκτες;
Στα υπόλοιπα που γράφεις στο τελευταίο post,μακάρι να ξέραμε...δυστυχώς εμείς είμαστε οι τελευταίοι που τα μαθαίνουμε παρόλο που σχετίζονται άμεσα με τη ζωή μας.Αν κάναμε μια παρεϊστικη κουβέντα πριν από λίγα χρόνια κ ερχόταν μια χρονομηχανή για ένα λεπτό να μας μεταφέρει στο καλοκαίρι του 2013,θα παθαίναμε εγκεφαλικό με αυτά που θα διαβάζαμε ότι συμβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:17 »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #379 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:22:07 μμ »
Οι υπεραριθμίες δεν είναι μπέρδεμα.Είναι ξεκάθαρες.Το μπέρδεμα ίσως ακολουθήσει.Ας προχωρήσουμε και μετά τις βελτιώσεις-τοποθετήσεις.

Υπάρχουν οι ομάδες των σχολείων που παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στις υπεραριθμίες αλλά όταν ολοκληρωθεί η φάση τοποθέτησης των υπεράριθμων οργανικά, δεν έχουν πλέον καμία σημασία.

Έρχονται όμως οι υποχρεωτικές μεταθέσεις ,το νέο φρούτο, που αναφέρουν:"Οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν συμπληρώσει δώδεκα χρόνια προϋπηρεσίας και πλεονάζουν εξολοκλήρου στην περιοχή μετάθεσης που υπηρετούν και δεν συμπληρώνουν το 60%, τουλάχιστον, του υποχρεωτικού τους διδακτικού ωραρίου σε σχολική μονάδα ή σε ομάδα σχολικών μονάδων της ίδιας ή διαφορετικής βαθμίδας με μαθήματα της πρώτης και δεύτερης ανάθεσης,της πρώτης και δεύτερης ειδικότητας, χαρακτηρίζονται, με απόφαση του οικείου περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης ύστερα από εισήγηση των οικείων περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων, εξολοκλήρου υπεράριθμοι (εφεξής και ολικά υπεράριθμοι) στην οικεία περιοχή μετάθεσης. "

Δηλαδή υπολογίζονται ξανά οι ομάδες σχολείων.Συνεπώς πιστεύω πως  οι υποχρεωτικές μεταθέσεις θα πρέπει να προηγηθούν των τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά  καθώς αν ακολουθήσουν, τα λειτουργικά κενά μιας ομάδας σχολείων μπορεί να καλυφθούν από εκπαιδευτικούς άλλων ομάδων σχολείων.

Άλλωστε λογικό είναι οι μεταθέσεις που αφορούν οργανικά κενά ,έστω και με την ευρύτερη έννοια του κενού σε ομάδα σχολείων να προηγούνται των τοποθετήσεων-αποσπάσεων σε λειτουργικά κενά.

Τα αναφέρω αυτά επειδή δεν έχω δει κάποιο χρονοδιάγραμμα που να περιλαμβάνει και τις υποχρεωτικές μεταθέσεις.Ίσως να  υπάρχει και να μην  το είδα.

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #380 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:53:05 μμ »
Συνεπώς πιστεύω πως  οι υποχρεωτικές μεταθέσεις θα πρέπει να προηγηθούν των τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά  καθώς αν ακολουθήσουν, τα λειτουργικά κενά μιας ομάδας σχολείων μπορεί να καλυφθούν από εκπαιδευτικούς άλλων ομάδων σχολείων.

συμφωνώ και νομίζω οτι αυτη η παρατηρηση είναι ουσιαστικότατη


Λέων,ευχαριστώ για την απάντηση!Όσον αφορά το πρώτο σκέλος,το γνωρίζω.Στο δεύτερο που γράφεις,έχω δύο ενστάσεις:αν κάποιος υπεράριθμος ζητήσει και πάρει βελτίωση,έχω την αίσθηση ότι δε θα αναπληρώνεται πλέον η θέση του στο σχολείο από το οποίο φεύγει.Σαν να φεύγω εγώ από το δικό μου σχολείο όπου ''περισσεύω'' κ να πηγαίνω σε κάποιο άλλο...για ποιο λόγο να με αντικαταστήσουν οργανικά;
ναι αλλά είπαμε οτι στη β φαση παίζουν και οι βελτιώσεις...

Και η δεύτερη:μετά τη ρύθμιση υπεραριθμίας,θεωρώ απίθανο έτσι όπως είδα τους πίνακες να έχουν μείνει ακάλυπτα οργανικά κενά.Άρα πάμε σ'αυτό που λες για δήλωση σχολείων που δεν έχουν κενό μήπως και ανοίξει εκεί κάποια στιγμή μια θέση.Και ρωτάω...έχουμε τη δυνατότητα να δηλώσουμε σχολείο χωρίς κενό και αν ναι,όταν δηλώσουμε ένα τέτοιο σχολείο,οι πιθανότητες να βγει κενό(ενώ οι διευθυντές έχουν στείλει ήδη τα κενά στις ΔΙΔΕ) είναι ελάχιστες ή απλά ανύπαρκτες;
1) μην το θεωρείς απίθανο
2) οχι ανύπαρκτες, ίσως ελάχιστες...


αλήθεια τελικα με τους ΠΕ04χ χ τί γίνεται ? μπρορεί κάποιος χχ να ζητήσει οργανικό κενο διαφορετικού χχ?
εχει ξεκαθαρίσει αυτο?

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #381 στις: Ιούνιος 23, 2013, 12:21:29 πμ »
Ειμαι στη διαθεση του πυσδε.Αν παρω οργανικη που ειναι μακρια απο το σπιτι μου μπορω με αποσπαση να παω σε λειτουργικο κενο;
ή καλυτερα να ξαναμεινω στην διαθεση και να με τοποθετησουν απλα στο λειτουργικο; τι προτεινετε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:17 »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #382 στις: Ιούνιος 23, 2013, 12:39:33 πμ »
Ειμαι στη διαθεση του πυσδε.Αν παρω οργανικη που ειναι μακρια απο το σπιτι μου μπορω με αποσπαση να παω σε λειτουργικο κενο;
ή καλυτερα να ξαναμεινω στην διαθεση και να με τοποθετησουν απλα στο λειτουργικο; τι προτεινετε;

Μεγάλο ρίσκο να μείνεις στη διάθεση.Πας απευθείας στις υποχρεωτικές μεταθέσεις.

Αν πάρεις την οργανική ,θα πρέπει να την υπηρετήσεις αλλά εξασφαλίζεις πως δε θα φύγεις εκτός νομού.

Η απόφαση δική σου.

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #383 στις: Ιούνιος 23, 2013, 12:47:18 πμ »
Νομιζω δεν χρειαζεται να υπηρετησω την οργανικη γιατι κανω αιτηση οριστικης τοποθετησης και περυσι που ημουν στη διαθεση υπηρετησα οπου με πηγαν για τις αναγκες!

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #384 στις: Ιούνιος 23, 2013, 12:55:55 πμ »
Πλέον υπηρετούμε σχολική μονάδα και όχι περιοχή μετάθεσης.Μόνο οι υπεράριθμοι δε χρειάζεται να υπηρετήσουν.

Αν δε χρειαζόταν να υπηρετήσεις ,γιατί το σκέφτεσαι;Παίρνεις την οργανική με κλειστά μάτια.

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #385 στις: Ιούνιος 23, 2013, 01:00:43 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και καλό βραδυ!

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #386 στις: Ιούνιος 23, 2013, 01:04:07 πμ »
Πλέον υπηρετούμε σχολική μονάδα και όχι περιοχή μετάθεσης.Μόνο οι υπεράριθμοι δε χρειάζεται να υπηρετήσουν.

Αν δε χρειαζόταν να υπηρετήσεις ,γιατί το σκέφτεσαι;Παίρνεις την οργανική με κλειστά μάτια.

δηλαδη λες οτι εαν καποιος υπεράριθμος τοποθετηθει (στη δευτερη φαση που δηλώνει ότι κενο υπάρχει και όχι όμορα κτλ) μπορεί να πάρει αμοιβαία μετάθεση κατευθείαν χωρίς να υπηρετήσει τη νέα θέση? που υπάρχει γραμμένο αυτό?

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #387 στις: Ιούνιος 23, 2013, 01:16:42 πμ »
Πλέον υπηρετούμε σχολική μονάδα και όχι περιοχή μετάθεσης.Μόνο οι υπεράριθμοι δε χρειάζεται να υπηρετήσουν.

Αν δε χρειαζόταν να υπηρετήσεις ,γιατί το σκέφτεσαι;Παίρνεις την οργανική με κλειστά μάτια.

δηλαδη λες οτι εαν καποιος υπεράριθμος τοποθετηθει (στη δευτερη φαση που δηλώνει ότι κενο υπάρχει και όχι όμορα κτλ) μπορεί να πάρει αμοιβαία μετάθεση κατευθείαν χωρίς να υπηρετήσει τη νέα θέση? που υπάρχει γραμμένο αυτό?

Όχι δεν το λέω.Για τη δεύτερη φάση θεωρώ πως πρέπει να υπηρετήσει καθώς δεν πρόκειται για ρύθμιση υπεραριθμίας αλλά για εσωτερική μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #388 στις: Ιούνιος 23, 2013, 03:38:07 πμ »
Πλέον υπηρετούμε σχολική μονάδα και όχι περιοχή μετάθεσης.
Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις που υπάρχει γραμμένο αυτό που αναφέρεις? Μέχρι πέρυσι  τουλάχιστον αν κάποιος ήταν στη διάθεση του (όποιου) ΠΥΣΔΕ και είχε υπηρετήσει κανονικά στο ΠΥΣΔΕ ή τη περιοχή της αρχικής τους τοποθέτησης/διορισμού, έστω και με προσωρινή τοποθέτηση σε κάποιο σχολείο, στη περίπτωση που λάμβανε μετά την οργανική του δεν την χρωστούσε καθώς θεωρούνταν ότι την είχε υπηρετήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 04:33:14 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #389 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:56:12 πμ »
Πλέον υπηρετούμε σχολική μονάδα και όχι περιοχή μετάθεσης.
Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις που υπάρχει γραμμένο αυτό που αναφέρεις? Μέχρι πέρυσι  τουλάχιστον αν κάποιος ήταν στη διάθεση του (όποιου) ΠΥΣΔΕ και είχε υπηρετήσει κανονικά στο ΠΥΣΔΕ ή τη περιοχή της αρχικής τους τοποθέτησης/διορισμού, έστω και με προσωρινή τοποθέτηση σε κάποιο σχολείο, στη περίπτωση που λάμβανε μετά την οργανική του δεν την χρωστούσε καθώς θεωρούνταν ότι την είχε υπηρετήσει.

Με εξαιρεση τις ρυθμισεις περι πολυτεκνων που θεσπισε ο 3848/2010, δεν εχει συντελεστει ουδεμια αλλαγη στο πλαισιο των διαδικασιων της αρσης οργανικης υπεραριθμιας και της θεμελιωσης δικαιωματος μεταθεσης με προσωρινη τοποθετηση σε σχεση με οσα προβλεπονται στα ΠΔ 50/96 και ΠΔ 100/97.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 11:34:25 πμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #390 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:35:41 πμ »

Αν κάναμε μια παρεϊστικη κουβέντα πριν από λίγα χρόνια κ ερχόταν μια χρονομηχανή για ένα λεπτό να μας μεταφέρει στο καλοκαίρι του 2013,θα παθαίναμε εγκεφαλικό με αυτά που θα διαβάζαμε ότι συμβαίνουν...


πόσο δίκιο έχεις.......................

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #391 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:57:54 πμ »

το θεμα δεν είναι μόνο αν και που θα υπάρχουν λειτουργικά κενά. το θέμα είναι αν ξυπνήσει ένα ωραίο πρωι καποιος και με ΠΝΠ καταργήσει τις οργανικές των υπεραρίθμων και εαν την επόμενη χρονιά δεν υπάρχουν πλέον οργανικά κενά τους χαρακτηρίζει μόνο η λέξη υπεραριθμος και με μια δευτερη ΠΝΠ τους ρίξει κλωτσια.

εφιαλτικό το σενάριο του leonidass, αλλά δυστυχώς με τους αλήτες που έχουμε μπλέξει...............
δύσκολη τη βλέπω την επιλογή για τους υπεράριθμους φέτος, είναι πολλές οι παράμετροι που πρέπει να υπολογιστούν...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.