*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 179190 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asepito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #420 στις: Ιούνιος 25, 2013, 11:47:31 μμ »
Στο  δικό  μου  σχολείο  ο  πρώτος  τοποθετηθείς  έχει  21  και  εγώ  23.(  η  οδηγία  νομίζω  λαμβάνει  τις  20  ώρες  )
Άρα  από  το  σύνολο  των  33  ωρών  μένουν  12  για  τον  δεύτερο  (  που  είναι  η  οργανική  οέο ;; )
Στο  άλλο  ο  ένας  είναι  αρκετά  παλιός  πιθανόν  18  και  ο  άλλος  με  10  χρόνια  υπηρεσίας.
Μάλλον  φταίει  ότι  οι  άλλοι  είναι  ντόπιοι.     

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:56 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #421 στις: Ιούνιος 25, 2013, 11:55:31 μμ »
για περίμενε, αν σύνολο ειναι 33 ώρες, και τα υπολογίζουν με 20 Μ.Ο. τότε έχουμε δύο θέσεις και καμία υπεραριθμία ( 20+13 και πάνω απο 12 είναι οργανική)

στο άλλο πάλι, με τον ίδιο τρόπο προκύπτουν ακόμα 2 οργανικές.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος asepito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #422 στις: Ιούνιος 26, 2013, 12:08:33 πμ »
Μα  ακριβώς  έτσι  ήταν  από  δύο  οργανικές  πε04  στο  κάθε  γυμνάσιο  και  λογικά  έτσι  έπρεπε  να  μείνει.
Γιατί  στο  ένα  όμως  βγάζουν  υπεραριθμία  και  στο  άλλο  όχι ;
Αύριο  πηγαίνω  στη  διεύθυνση  για  τα  περαιτέρω  αλλά  θέλω  πρώτα  να  ξέρω  που  πατάω.
Σημειωτέον  ότι  ευχαριστώ  πολύ  για  την  ενασχόληση με  το  θέμα  μου  παρόλο  που  παλιότερα  είχαμε  ψιλοαρπαχθεί.   

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #423 στις: Ιούνιος 26, 2013, 12:18:10 πμ »
το οτι αρπαχτήκαμε κάποτε δε σημαίνει ότι πρέπει να το κρατάμε και μανιάτικο. Μην τρελαθούμε κιόλας.. Στην τελική δύο άγνωστοι είμαστε που λογοφέραμε για ένα θέμα, κάπου, κάπως , κάποτε....  σιγά τα ωά δηλαδή....

επί του θέματος τώρα, φρόντισε να έχεις όλα τα δεδομένα σωστά πάντως. Και καλή επιτυχία με την ένσταση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:56 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #424 στις: Ιούνιος 26, 2013, 01:00:32 πμ »
Στα  γυμνάσια  η  υπεραριθμία  κρίνεται  ενιαία  στον  κλάδο  πε04 και  οι  τοποθετήσεις  γίνονται  κατά  ειδικότητα  αν  δεν  κάνω  λάθος.Αυτό  σημαίνει  λογικά  ότι  μαθήματα  φυσικής , χημείας  , βιολογίας  και  γεωγραφίας  λαμβάνονται  σαν  α΄ ανάθεση  για  όλους  τους  πε04.

Οχι βεβαια! Ειχε οντως βγει τετοια οδηγια παλιοτερα (οτι η αρση υπεραριθμιας γινοταν ενιαια στους ΠΕ04), αλλά οχι φετος! Ισα-ισα που οι προσφατες διευκρινισεις για την αρση υπεραριθμιας τονιζουν παντου οτι το μετρημα των ωρων γινεται με βαση την Α'αναθεση. Προφανως ειστε κι οι δυο της ιδιας ειδικοτητας, γι'αυτο ο ενας βγαινει υπεραριθμος. (λογικο, γιατι ο ενας απο τους δυο δεν επρεπε να εχει παρει ποτέ οργανικη στο συγκεκριμενο γυμνασιο, οπου βρισκοταν ηδη ενας αλλος που καλυπτε το οργανικο κενο! Τα γνωστα "λαθη" των ΠΥΣΔΕ...)

Παντως, αν δεν υπαρχει αλλος σε διαθεση (ειδικοτητας που εχει τα μαθηματα σε Α'αναθεση) που να θελει τη θεση στο συγκεκριμενο γυμνασιο, δεν εγινε και τιποτα, επειδη το ΠΥΣΔΕ δε θα σε μετακινησει απο μονο του. Αν υπαρχει αλλος σε διαθεση που δικαιουται την οργανικη και κανει ενσταση, αλλαζει εντελως το πραγμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 01:09:52 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος asepito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #425 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:12:12 πμ »
Προφανώς  και  στα  γυμνάσια  οι  ώρες  των  Π04  λαμβάνονται  ενιαία.
Αλλιώς  δεν  βγαίνει  σε  γυμνάσιο  με  δύο  τμήματα  οργανική  σε  κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #426 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:36:16 πμ »
Προφανώς  και  στα  γυμνάσια  οι  ώρες  των  Π04  λαμβάνονται  ενιαία.
Αλλιώς  δεν  βγαίνει  σε  γυμνάσιο  με  δύο  τμήματα  οργανική  σε  κανέναν.
οι τοποθετήσεις των πε04 γίνονται κατά ειδικότητα σε γυμνασιο και λύκειο.

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #427 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:59:30 πμ »
λειτουργικά υπεράριθμος σημαίνει να έχεις λιγότερες απο 12 ώρες. ( και αυτό γιατί αντίστοιχα οργανικά υπεράριθμος μπορεί να κριθεί κάποιος που έχει λιγότερες απο 12 ώρες, δεν ειναι ανάγκη να έχει 0 ώρες για να κριθεί οργανικά υπεράριθμος).
Η διαφορά ωστόσο της οργανικής απο τη λειτουργική υπεραριθμία έγκειται στο ότι στην πρώτη υπολογίζουμε μαθήματα α ανάθεσης ενώ στη δεύτερη υπολογιίζουμε και β ανάθεση και β ειδικοτητα. Αν λοιπόν ακόμα και τότε εξακολουθεί κάποιος να πλεονάζει, τότε είναι λειτουργικά υπεράριθμος.


σε μικρά σχολεία αυτό έχει καταστρατηγηθεί από ΠΥΣΔΕ τα οποία υπολόγισαν και τη β ανάθεση για την οργανικότητα

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #428 στις: Ιούνιος 26, 2013, 10:09:32 πμ »

Οχι βεβαια! Ειχε οντως βγει τετοια οδηγια παλιοτερα (οτι η αρση υπεραριθμιας γινοταν ενιαια στους ΠΕ04), αλλά οχι φετος! Ισα-ισα που οι προσφατες διευκρινισεις για την αρση υπεραριθμιας τονιζουν παντου οτι το μετρημα των ωρων γινεται με βαση την Α'αναθεση.


πολύ σωστά

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #429 στις: Ιούνιος 26, 2013, 10:58:31 πμ »
προσέξτε στο κάτω μέρος της 2ης σελίδας του εγγράφου της δδε Πιερίας :
ΤΑ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ-ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΠΕ04 ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΙΑΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ

κάτι που όχι μόνο δεν αναγράφεται στη φετινή πρόσφατη εγκύκλιο Παπαθεοδώρου (την οποία επικαλείται το έγγραφο ::)) αλλά έρχεται και σε αντίθεση με το περιεχόμενο αυτής. Τελικά κάθε ΠΥΣΔΕ κάνει τα δικά του? ???
http://www.esos.gr/uploads/dthmia/pieria-pleonasmata.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 11:00:53 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος gk_Phys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #430 στις: Ιούνιος 26, 2013, 11:06:19 πμ »
προσέξτε στο κάτω μέρος της 2ης σελίδας του εγγράφου της δδε Πιερίας :
ΤΑ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ-ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΠΕ04 ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΙΑΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ

κάτι που όχι μόνο δεν αναγράφεται στη φετινή πρόσφατη εγκύκλιο Παπαθεοδώρου (την οποία επικαλείται το έγγραφο ::)) αλλά έρχεται και σε αντίθεση με το περιεχόμενο αυτής. Τελικά κάθε ΠΥΣΔΕ κάνει τα δικά του? ???
http://www.esos.gr/uploads/dthmia/pieria-pleonasmata.pdf

Νομίζω ότι πρέπει να το αναφέρουμε-καταγγείλουμε στο Υπουργείο. ΤΩΡΑ, πριν προχωρήσουν κι άλλα ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #431 στις: Ιούνιος 26, 2013, 11:08:02 πμ »
και για να μη λέμε μόνο τα στραβά της διοίκησης, επιτέλους και μια περίπτωση που επικρατεί η λογική:

Αναστέλλονται οι διαδικασίες και οι προθεσμίες του Προγραμματισμού εργασιών του ΠΥΣΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης που αφορούν τους εμπλεκόμενους στη διαδικασία των Υπεραριθμιών – Βελτιώσεων – Οριστικών τοποθετήσεων εκπαιδευτικούς, μέχρι να εκδοθεί η Υπουργική Απόφαση  περί συγχωνεύσεων σχολικών μονάδων, κατόπιν των προτάσεων των Διευθυντών Δ.Ε., διότι σύμφωνα με την παρ. Α1 του υπ’αριθμ. 84582/Δ2/20-6-2013  εγγράφου του ΥΠΑΙΘΠΑ με θέμα «Διευκρινιστικές οδηγίες για τοποθετήσεις και ρύθμιση υπεραρίθμων εκπαιδευτικών Β/θμιας εκπαίδευσης», προηγείται η διαδικασία των υπεραριθμιών που προκύπτουν μετά από διαίρεση ή συγχώνευση σχολείων.
 Η Διευθύντρια Δ.Ε. Ανατ. Θεσ/νίκης Δρ.  Άλκηστις Ζερβοπούλου
Φυσικός P/H
http://ipaideia.gr/anastoli-energeion-pisde-anatolikis-thesalonikis-2013.3d2ea53cb7a45b47695def99c0dcf001.html
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #432 στις: Ιούνιος 26, 2013, 11:16:36 πμ »
προσέξτε στο κάτω μέρος της 2ης σελίδας του εγγράφου της δδε Πιερίας :
ΤΑ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ-ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΠΕ04 ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΙΑΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ

κάτι που όχι μόνο δεν αναγράφεται στη φετινή πρόσφατη εγκύκλιο Παπαθεοδώρου (την οποία επικαλείται το έγγραφο ::)) αλλά έρχεται και σε αντίθεση με το περιεχόμενο αυτής. Τελικά κάθε ΠΥΣΔΕ κάνει τα δικά του? ???
http://www.esos.gr/uploads/dthmia/pieria-pleonasmata.pdf

Νομίζω ότι πρέπει να το αναφέρουμε-καταγγείλουμε στο Υπουργείο. ΤΩΡΑ, πριν προχωρήσουν κι άλλα ΠΥΣΔΕ.
Επιπλέον να ενημερώσω ότι αυτή τη θέση (ενιαία κρίση υπεραριθμίας στον κλάδο ΠΕ04 ) στηρίζουν /προτείνουν και σε άλλα ΠΥΣΔΕ  πολλοί αιρετοί (σε αντίθεση πάντα με το γράμμα και το πνεύμα της εγκυκλίου, για να μην αναφέρω ότι ζητούν να υπολογιστούν κενά/πλεονάσματα με το παλιό ωράριο, εντάξει σε κανένα δεν αρέσει η αύξηση του ωραρίου, όλους μας φέρνει σε δυσκολότερη θέση, αλλά το πασιφανές συμπέρασμα είναι ότι  όλοι οι συνδικαλιστές κοιτάζουν τα μικροκομματικά οφέλη και την προστασία των ρουσφετιών τους :-[):
 Θέμα: Προτάσεις και τοποθετήσεις για ρύθμιση υπεραριθμιών
http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%81%CF%8D%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CF%8C%CF%81%CE%B4%CE%B7
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #433 στις: Ιούνιος 26, 2013, 01:55:39 μμ »
Καλημέρα  και από εμένα !Εγώ ανήκω στον κλάδο ΠΕ70  είμαι υπεράριθμη ..σχολείο σε όμορη ομάδα δεν υπάρχει με οργανικό  κενό...Σε αυτήν την περίπτωση αν θέλω να πάρω οργανική θέση θα πρέπει να κριθώ με τους άλλους  συναδέλφους που είναι στην Διαθεση ή έχουν κάνει δήλωση για οριστική τοποθέτηση..Σε αυτήν την περίπτωση που έχω λιγότερα μόρια  αν δεν πιασω οργανική θέση της προτίμησής μου μου δίνουν 'την χειρότερη' πιο δυσπρόσιτη οργανική θέση , η επειδή είμαι υπεράριθμη και δεν την δηλώσω δεν μπορούν να μου την δώσουν ? Ευχαριστώ..αν και στις εποχές που ζούμε οργανική και ας είναι τέρμα θεού!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.