*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 179181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #490 στις: Ιούνιος 27, 2013, 07:12:17 μμ »
Παιδιά μια απορία:

Αν είμαι ήδη κάποια χρόνια με οργανική σε ένα σχολείο, κριθώ υπεράριθμος και πάρω άλλη οργανική σε κενό της ίδιας περιοχής μετάθεσης, δικαιούμαι να ζητήσω αμοιβαία μετάθεση;

Και δεύτερον: υπάρχει αμοιβαία μετάθεση εντός ΠΥΣΔΕ; Δηλαδή τράμπα σχολείων;

δικαιούσαι να ζητήσεις αμοιβαία μετάθεση ( αρκει να μην παραμείνεις σε σχολείο στο οποίο έχεις κριθεί υπεράριθμος)  και ναι, υπάρχει η "τράμπα σχολείων". Την απόφαση στην περίπτωση αυτή λαμβάνει το ΠΥΣΔΕ.( πδ100/97).  Κατά τα άλλα ισχύουν οι προϋποθέσεις των αμοιβαίων μεταθέσεων και απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.

Ευχαριστώ!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:51 »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #491 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:10:32 μμ »
Εγώ δεν έχω καταλάβει: τι ειναι χειροτερο-να εισαι στη διαθεση ή να έχεις οργανική αλλά με λιγοτερες απο 12 ωρες;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #492 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:17:22 μμ »
κατά τη γνώμη μου το πρώτο - και εξηγω γιατί :
διότι έχοντας μια οργανική( έστω και "μικρή" ) έχεις μία βάση ωρών απο την οποία ξεκινάς.Πχ λες έχω αφετηρία τις εννιά ώρες και χρειάζομαι πχ άλλες 11 για να έχω πλήρες ωράριο.
Ων/Ούσα στη διάθεση ξεκινάς με 0 ώρες και ψάχνεις.
Βέβαια εξαρτάται πάντα και απο την ειδικότητα. Γιατί άλλο να ψάχνεις ώρες ως φιλόλογος ή ξενόγλωσσος που στην δεύτερη περίπτωση παίζεις μπάλα και στα δημοτικά, και άλλο να ψάχνεις ώρες ως ΠΕ18 τουριστικών επιχειρήσεων που παίζεις μόνο σε ΕΠΑΛ.....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #493 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:24:45 μμ »
πάντως σήμερα παρατήρησα διαφορές μεταξύ πυσδε ως προς τη διαδικασία θετικής/αρνητικής δήλωσης, πχ Πειραιάς- Β Αθήνας..ίσως ακόμα τα πυσδε, ή τουλάχιστον κάποια, έχουν περιθώρια να κάνουν " τα δικά τους "..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:51 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #494 στις: Ιούνιος 27, 2013, 09:28:55 μμ »
@bitch σχετικά με αυτή την παράθεσή σου:
@silkcut
το έχω δει εδώ και καιρό αυτό. Ασχολίαστο!  Απ την άλλη όταν έχεις εκπαιδευτικούς που σου λένε "αααα εμένα δουλειά μου ειναι να κάνω μάθημα και δε με ενδιαφέρουν οι νόμοι " ( και δε μιλάμε για νόμους του υπουργείου υγείας ή του υπουργείου ναυτιλίας) ε τότε κάποιοι βρίσκουν και τα κάνουν....


Δε μπορώ να εκφράσω πόσο πολύ συμφωνώ με αυτή τη θέση ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 09:30:43 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #495 στις: Ιούνιος 27, 2013, 09:45:39 μμ »
Τελευταία μέρα του σχολ. έτους αύριο και σε αρκετές δ/νσεις β/θμιας δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η διαδικασία τοποθετήσεων των υπεράριθμων. Ακολουθούν οι τοποθετήσεις μετατεθέντων, αυτών που ζητούν βελτίωση θέσης κλπ. Σε κάποιες δ/νσεις, όπως αυτή της β/θμιας Δ' Αθήνας, προνόησαν τουλάχιστον να αναρτήσουν στην ιστοσελίδα τους χρονοδιάγραμμα για τις διαδικασίες αυτές ώστε να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι συνάδελφοι και να προγραμματίσουν τις ενέργειές τους. Αντιθέτως, σε κάποιες άλλες, όπως αυτή της β/θμιας Β' Αθήνας, ούτε χρονοδιάγραμμα αναρτήθηκε, αλλά ούτε τα τηλέφωνά τους απαντούν ...

Αποσυνδεδεμένος denantioch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #496 στις: Ιούνιος 27, 2013, 11:25:33 μμ »
ώπα! υπάρχει αντίφαση σε αυτο που λες !
από τη μια προκηρύσσεται 1 οργανική και απο την άλλη την μοιράζονται κάποιοι; αυτό δε γίνεται. Έστω λοιπόν οτι προκηρυσσονται δύο οργανικές και μετά απο χρόνια , επειδή πχ μειώθηκε το μαθητικό δυναμικό καλείται ένας εκ των δύο να βγει υπεράριθμος.
Αν δεν εχουμε αιτήσεις, και βάσει των διευκρινιστικών που λάβαμε θα βγει υπεράριθμος αυτός που την συγκεκριμένη στιγμή της υπεραριθμίας έχει τα λιγότερα μόρια.
Όπως ακριβώς το είπα: 1 οργανική (ένα κενό) αλλά πήραν 2! Κι όμως έγινε.

Αποσυνδεδεμένος Sylla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #497 στις: Ιούνιος 28, 2013, 05:15:07 μμ »
Να ρωτήσω κάτι.Έκανα αίτηση να κριθώ υπεράριθμη, αφού είχε βγεί μία υπεραριθμία στο σχολείο μου, Δεν υπάρχει οργανικό κενό στην ειδικότητά μου. Στις ονομαστικές υπεραριθμίες δεν αναφέρεται το όνομά μου. Τι πρέπει να κάνω?

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #498 στις: Ιούνιος 28, 2013, 06:17:25 μμ »
Θα ήθελα να μου εξηγήσετε κάτι. Μπορείς να βγεις υπεράριθμος στο σχολείο ενώ είσαι ο μόνος με αυτή την ειδικότητα και οι ώρες σου εξαρτώνται από την επιλογή των μαθητών κάθε χρόνο(δηλ. μπορεί να έχεις και πάνω από 12 κάποια χρονιά στην α ανάθεση)? Επίσης είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις αν θες ή  δε θες να κριθείς υπεράριθμος και μετά τι γίνεται έρχονται οι υποχρεωτικές μεταθέσεις στην επικράτεια?

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #499 στις: Ιούνιος 28, 2013, 06:48:33 μμ »
αρκετά ΠΥΣΔΕ πάντως έκαναν ενιαία κρίση στον ΠΕ04 και μερικά ήδη τοποθετούν τους υπεράριθμους...... τι μπορούμε να κάνουμε τώρα;

Καταγγελία στο Υπουργείο:

Αρχικά με τους εξής τρόπους:

Τηλεφωνικά:

Τμήμα Γ' Προσωπικού Μεταθέσεων-Αποσπάσεων

Στοιχεία επικοινωνίας
Τηλέφωνο: 210 344 2192-2250-2750-2278-2912-2235-2010-2804-2116-2126-2280
Fax: 210 344 2282
Email: dprb@minedu.gov.gr

και μέσω φόρμας επικοινωνίας: http://www.minedu.gov.gr/epikoinonia-main/gepo-main.html

Εγώ ζήτησα (τηλεφωνικά και μέσω της φόρμας) να σταλεί στις ΔΔΕ οδηγία που να λέει ότι η κρίση και άρση υπεραριθμίας στον κλάδο ΠΕ04 γίνεται ανά ειδικότητα και όχι ενιαία στον κλάδο, εξηγώντας την κατάσταση.

Να απευθυνθούμε ΟΛΟΙ όσοι διαφωνούμε με την κρίση ενιαία στον κλάδο. Αφού η φετινή νομοθεσία είναι με το μέρος μας, δεν πρέπει να αφήσουμε κάποιους να λειτουργούν αυθαίρετα εις βάρος μας.

Πες μας, καταφερες τιποτα;;; Δυστυχως οι ΔΔΕ γι'αλλη μια χρονιά εβγαλαν ενιαια τα κενα/πλεονασματα - οι παλιοτεροι δε θελουν να κουνηθουν με τιποτα, με αποτελεσμα ο τελευταιος που τοποθετηθηκε να χανει την οργανικη του, ακομη κι οταν συμπληρωνει ωραριο με Α' αναθεση, σε αντιθεση με τους παλιοτερους που δε συμπληρωνουν!!! Ειναι σα να κρινουν ενιαια φιλολογους και υπεραριθμους θεολογους, πραγμα εντελως παραλογο οταν εχουν διαφορετικες Α' αναθεσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #500 στις: Ιούνιος 28, 2013, 07:16:46 μμ »
Νομίζω γράφτηκε και πιο πάνω, αν όχι σε άλλο θέμα, αλλά το υπενθυμίζω:
Γυμνάσιο με δύο τμήματα ανά τάξη (όσοι έχετε δουλέψει μόνο Αθήνα, ναι υπάρχουν πολλά τέτοια στην επαρχία),
θα έχει οργανική για πληροφορικό π.χ. με 12 ώρες μάθημα (σπαστά τμήματα) και για ΠΕ 04, αν ληφθεί υπόψη μόνο η α' ανάθεση, δε θα προβλέπεται οργανική, παρόλο που θα υπάρχουν 28 ώρες μάθημα! Δηλαδή και ο ένας ΠΕ 04 που υπάρχει εκεί θα βγει υπεράριθμος!
Σας φαίνεται νορμάλ αυτό;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #501 στις: Ιούνιος 28, 2013, 07:33:40 μμ »
Νομίζω γράφτηκε και πιο πάνω, αν όχι σε άλλο θέμα, αλλά το υπενθυμίζω:
Γυμνάσιο με δύο τμήματα ανά τάξη (όσοι έχετε δουλέψει μόνο Αθήνα, ναι υπάρχουν πολλά τέτοια στην επαρχία),
θα έχει οργανική για πληροφορικό π.χ. με 12 ώρες μάθημα (σπαστά τμήματα) και για ΠΕ 04, αν ληφθεί υπόψη μόνο η α' ανάθεση, δε θα προβλέπεται οργανική, παρόλο που θα υπάρχουν 28 ώρες μάθημα! Δηλαδή και ο ένας ΠΕ 04 που υπάρχει εκεί θα βγει υπεράριθμος!
Σας φαίνεται νορμάλ αυτό;
Σιγά το πρόβλημα. Υπάρχουν τα λειτουργικά κενά. Η ας γίνεται σε αυτά ότι γίνεται τώρα.
Όχι όμως να τα χρησιμοποιούμε σαν δούρειο ίππο για να αλώσουμε και τα μεγάλα σχολεία, που έχει γίνει ήδη!

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #502 στις: Ιούνιος 28, 2013, 07:58:10 μμ »
Νομίζω γράφτηκε και πιο πάνω, αν όχι σε άλλο θέμα, αλλά το υπενθυμίζω:
Γυμνάσιο με δύο τμήματα ανά τάξη (όσοι έχετε δουλέψει μόνο Αθήνα, ναι υπάρχουν πολλά τέτοια στην επαρχία),
θα έχει οργανική για πληροφορικό π.χ. με 12 ώρες μάθημα (σπαστά τμήματα) και για ΠΕ 04, αν ληφθεί υπόψη μόνο η α' ανάθεση, δε θα προβλέπεται οργανική, παρόλο που θα υπάρχουν 28 ώρες μάθημα! Δηλαδή και ο ένας ΠΕ 04 που υπάρχει εκεί θα βγει υπεράριθμος!
Σας φαίνεται νορμάλ αυτό;

Γυμνάσια με Λυκειακές τάξεις σε χωριά, νησιά και σε μη αστικές περιοχές(υπάρχουν μπόλικες), με ένα τμήμα ανά τάξη.
κανείς ΠΕΟ4 δεν δικαιούται οργανική με βάση τις Α Αναθέσεις. το ίδιο ισχύει και για άλλες ειδικότητες. Ξενόγλωσσους, μουσικούς, εικαστικούς, γυμναστές, οικιακής οικονομίας, θεολόγους, οικονομολόγους
Νομίζετε ότι αυτοί που νομοθετούν ή εκδίδουν οδηγίες γνωρίζουν την πραγματικότητα της Ελληνικής Εκπαιδευτικής Επικράτειας; 

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #503 στις: Ιούνιος 28, 2013, 08:08:22 μμ »
συναδελφοι εαν ενας υπεραριθμος τοποθετηθει σε νεα οργανικη θεση ,πρεπει να μεινει στη νεα θεση 2 χρονια;χανει το δικαιωμα μεταθεσης;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.