*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 179172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #518 στις: Ιούνιος 30, 2013, 12:01:56 πμ »
Αν πάρεις οργανική τώρα σε ένα λύκειο και μετά γίνει λυκειακές τάξεις και βγεις υπεράριθμος , τι γίνεται τον Σεπτέμβριο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:17 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #519 στις: Ιούνιος 30, 2013, 11:18:28 πμ »
Αν πάρεις οργανική τώρα σε ένα λύκειο και μετά γίνει λυκειακές τάξεις και βγεις υπεράριθμος , τι γίνεται τον Σεπτέμβριο;
Αν το Σεπτέμβρη είσαι λειτουργικά υπεράριθμος (κάτω από 12 ώρες με α, β ανάθεση και β ειδικότητα (αυτό της β ειδικότητας με επιφύλαξη)) τότε προηγείσαι στις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά όχι μόνο στην ομάδα που είναι το σχολείο σου ή στην όμορη (αν στην ομάδα σου δεν υπάρχει κενό) αλλά και σε όλα τα σχολεία του ΠΥΣΔΕ σου.
Εκτός και αν οι διαδικασίες άρσης οργανικής υπεραριθμίας στην περιοχή σου δεν έχουν ολοκληρωθεί, οπότε με δεδομένη τη σημερινή ανακοίνωση συγχωνεύσεων /καταργήσεων σχολικών μονάδων β/θμιας εκπαίδευσης, κριθείς φέτος οργανικά υπεράριθμος και κάνεις αίτηση άρσης υπεραριθμίας (αν θες).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #520 στις: Ιούνιος 30, 2013, 01:03:22 μμ »
Ερωτηση: Εαν καποιος κριθεί Υπεράριθμος χωρις δικη του ευθυνη αλλα γιατι ειναι ο τελευταίος τοποθετημενος, δηλ. στην αιτηση του δηλωσε οτι δεν επιθυμει να κριθει υπεράριθμος αλλα τον χαρακτήρισε το ΠΥΣΔΕ λογω τελευταίας τοποθέτησης. Δεν υπάρχει πουθενα οργανικο κενο για να τοποθετηθει.
Χαρακτηρίζεται ολικα υπεράριθμος και και "παει" στη διαθεση της περιφερειας? Μπαινει στη λίστα των υποχρεωτικών μεταθέσεων και μάλιστα στο τελος της λίστας γιατι στην αρχική του αίτηση δεν θέλησε να κριθεί υπεράριθμος?
με λίγα λόγια αυτές οι υπεραριθμιες σχετίζονται με τις υπεραριθμίες του νεου ΠΔ για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις?

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #521 στις: Ιούνιος 30, 2013, 09:59:03 μμ »
Ερώτηση:
Για τον χαρακτηρισμό ονομαστικά των υπεράριθμων εκπαιδευτικών μιας ειδικότητας χ σε σχολική μονάδα στην περίπτωση που όλοι υποβάλλουν αρνητική δήλωση, ο τελευταίος τοποθετηθείς (ημερομηνία οργανικής τοποθέτησης) προσδιορίζεται σύμφωνα με την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας στη συγκεκριμένη σχολική μονάδα (αυτή που αναγράφεται στη δήλωση τύπου Α)?
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:17 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #522 στις: Ιούνιος 30, 2013, 10:01:16 μμ »
Αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς ο τελευταίος τοποθετηθείς πάει βάσει χρονιας τοποθέτησης.
Και αν υπάρχουν δύο ή περισσότεροι της ίδιας χρονιάς τότε πάνε βάσει μορίων...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #523 στις: Ιούνιος 30, 2013, 10:03:09 μμ »

με λίγα λόγια αυτές οι υπεραριθμιες σχετίζονται με τις υπεραριθμίες του νεου ΠΔ για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις?
Σύμφωνα με την εγκύκλιο Παπαθεοδώρου, σαφέστατα όχι:
http://blogs.sch.gr/nrammos/files/2013/06/yperarithmies_2013_2014.pdf
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #524 στις: Ιούνιος 30, 2013, 10:04:53 μμ »
Αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς ο τελευταίος τοποθετηθείς πάει βάσει χρονιας τοποθέτησης.
Και αν υπάρχουν δύο ή περισσότεροι της ίδιας χρονιάς τότε πάνε βάσει μορίων...
οκ αυτό εννοώ σχολικής χρονιάς τοποθέτησης
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #525 στις: Ιούνιος 30, 2013, 10:07:54 μμ »
Ναι, πάντα εννοείται όπου χρονιά το σχολικό έτος και όχι το ημερολογιακό.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #526 στις: Ιούνιος 30, 2013, 10:30:19 μμ »
Αν πάρεις οργανική τώρα σε ένα λύκειο και μετά γίνει λυκειακές τάξεις και βγεις υπεράριθμος , τι γίνεται τον Σεπτέμβριο;
Αν το Σεπτέμβρη είσαι λειτουργικά υπεράριθμος (κάτω από 12 ώρες με α, β ανάθεση και β ειδικότητα (αυτό της β ειδικότητας με επιφύλαξη)) τότε προηγείσαι στις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά όχι μόνο στην ομάδα που είναι το σχολείο σου ή στην όμορη (αν στην ομάδα σου δεν υπάρχει κενό) αλλά και σε όλα τα σχολεία του ΠΥΣΔΕ σου.
Εκτός και αν οι διαδικασίες άρσης οργανικής υπεραριθμίας στην περιοχή σου δεν έχουν ολοκληρωθεί, οπότε με δεδομένη τη σημερινή ανακοίνωση συγχωνεύσεων /καταργήσεων σχολικών μονάδων β/θμιας εκπαίδευσης, κριθείς φέτος οργανικά υπεράριθμος και κάνεις αίτηση άρσης υπεραριθμίας (αν θες).

ώπα!! εδώ έχουμε ένα θέμα!! και στις λειτουργικές τοποθετήσεις ο λειτουργικά υπεράριθμος προηγειται στην ίδια και την όμορη ομάδα ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ!!
Η τελευταία διευκρινιστική λέει το ακριβώς αντίθετο - ότι δηλαδή προηγείται και στις άλλες, ωστόοσ αναφέρει το αρ. 12 του ΠΔ100... αν εσείς, στο άρθρο 12 του ΠΔ100 βρείτε να λέει κάτι σε σχέση με το ότι προηγείται σε όλες τις ομάδες του ΠΥΣΔΕ να μου τρυπήσετε τη μύτη.
Την Παρασκευή ψάχναμε προιστάμενο τμήματος για διευκρίνιση αλλά ήταν σε σύσκεψη οπότε επίσήμως κάτι νεότερο δεν έχουμε. Ωστόσο , το έχοντας υπόψη που αναφέρεται στην εγκύκλιο ουδεμία σχέση έχει με το "ανεξαρτήτου ομάδας" που γράφουν στη συνέχεια στην ιδια διευκρινιστική...
Είμαστε εν αναμονή εξελίξεων λοιπόν!! ( και μεις στην αρχή την πατήσαμε με αυτό το εδάφιο και μετά, στο ξεκάρφωτο λέμε " ρε δεν κοιτάμε τι λέει αυτό το έρμο το ΠΔ100 μπας και..... " εεεεε τελικά, μετά, είδαμε το φως το αληθινό!!  8) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2013, 10:37:13 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #527 στις: Ιούνιος 30, 2013, 10:39:36 μμ »
ώπα!! εδώ έχουμε ένα θέμα!! και στις λειτουργικές τοποθετήσεις ο λειτουργικά υπεράριθμος προηγειται στην ίδια και την όμορη ομάδα ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ!!
Η τελευταία διευκρινιστική λέει το ακριβώς αντίθετο - ότι δηλαδή προηγείται και στις άλλες, ωστόοσ αναφέρει το αρ. 12 του ΠΔ100... αν εσείς, στο άρθρο 12 του ΠΔ100 βρείτε να λέει κάτι σε σχέση με το ότι προηγείται σε όλες τις ομάδες του ΠΥΣΔΕ να μου τρυπήσετε τη μύτη.

Σωστό, κι εγώ το έψαξα για ένα συνάδελφο που τον αφορούσε άμεσα, αλλά το είδαμε λίγο αργά...
Πολλοί (υπεράριθμοι)την πάτησαν έχοντας υπόψη αυτό που έγραφε η εγκύκλιος του υπουργείου και δε δήλωσαν πολλά σχολεία για βελτίωση θέσης σε όλη την περιοχή, νομίζοντας ότι θα προηγούνται στα λειτουργικά.
Πάντως η ΔΔΕ Αιτ/νίας στις 27/6 έβγαλε ανακοίνωση που αναφέρει ξεκάθαρα ότι και στις λειτουργικές τοποθετήσεις ΔΕΝ υπάρχει προτεραιότητα σε όλη την περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος xristos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #528 στις: Ιούλιος 01, 2013, 01:50:00 πμ »
Καλησπέρα
Στο σχολείο της οργανικής μου, αν και μοναδικός στην ειδικότητά μου,  δεν συμπληρώνω 12 ωρες λόγω του οτι ειναι το μαθημα μονόωρο και τα τμηματα 9, αρα θα κριθώ υπεράριθμος.
Στην ίδια πόλη, υπάρχει και άλλο ενα σχολείο παλι με 9 ωρες υπεραριθμίας στην ειδικότητά μου που μπορω να συμπληρωσω ωράριο.
Τι με συμφέρει να κάνω? να κανω αιτηση να χαρακτηριστώ υπεράριθμος ή να μη κάνω τίποτα? τι γίνεται στην μια και τι στην άλλη περίπτωση? Υπάρχει περίπτωση τις 9 ωρες που εχω τωρα στην οργανική μου να τις πάρει καποιος άλλος ερχομενος με καποιον τρόπο απο αλλού?
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος SanVal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #529 στις: Ιούλιος 01, 2013, 02:19:13 πμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Το σχολείο μου συγχωνεύτηκε με ένα άλλο. Στο δικό μου έχουν οργανική ένας χημικός και ένας βιολόγος και στο διπλανό ένας βιολόγος μόνο (έτυχε έτσι γιατί έφυγαν πολλοί με σύνταξη). Οι τρεις, ως ΠΕ4, χρειάζονται , γιατί το σχολείο που προκύπτει έχει τμήματα και το σχολείο θα δηλώσει έλλειμμα- προφανώς ΠΕ0401. Αν ο δεύτερος βιολόγος δεν συμπληρώνει 12 ώρες βιολογίας, αλλά συμπληρώνει ωράριο με χημείες, μπορέι να χάσει την οργανική του, αφού ο Φυσικός θα έχει έρθει αργότερα από αυτόν;

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #530 στις: Ιούλιος 01, 2013, 04:03:36 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Το σχολείο μου συγχωνεύτηκε με ένα άλλο. Στο δικό μου έχουν οργανική ένας χημικός και ένας βιολόγος και στο διπλανό ένας βιολόγος μόνο (έτυχε έτσι γιατί έφυγαν πολλοί με σύνταξη). Οι τρεις, ως ΠΕ4, χρειάζονται , γιατί το σχολείο που προκύπτει έχει τμήματα και το σχολείο θα δηλώσει έλλειμμα- προφανώς ΠΕ0401. Αν ο δεύτερος βιολόγος δεν συμπληρώνει 12 ώρες βιολογίας, αλλά συμπληρώνει ωράριο με χημείες, μπορέι να χάσει την οργανική του, αφού ο Φυσικός θα έχει έρθει αργότερα από αυτόν;

Για φετος δε χρειαζεται ν'ανησυχει, αλλά του χρονου... ποιος ξερει.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #531 στις: Ιούλιος 01, 2013, 04:44:31 μμ »
Σ' ένα σχολείο 2 μαθηματικοι εχουν οργανική.
Ο πρώτος έχει 6 χρόνια προϋπηρεσια και την παλαιότερη οργανική και ο δευτερος 16 χρόνια προϋπηρεσια και τη νεότερη οργανική.
Ποιος συμπληρώνει πρώτος ωράριο και ποιος θα κριθεί υπεραριθμος αν υπάρξει πρόβλημα στις ώρες;
Συμφωνα με τα παλιά δεδομενα ξέρω ότι πρώτος συμπληρώνει ο έχων την παλαιότερη οργανική αλλα δεν ξερω αν έχει αλλάξει κατι με τα νεα δεδομένα και τα προεδρικά διαταγματα που μιλούν για 12ετία....

“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.