*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 179162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #532 στις: Ιούλιος 01, 2013, 04:55:01 μμ »
Με τα τωρινά ισχύοντα δεδομένα προηγείται ο "παλιότερος" στο σχολείο.
Στο παράδειγμα σου ο πρώτος με τα 6 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:55:01 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #533 στις: Ιούλιος 01, 2013, 06:49:38 μμ »
Με τα τωρινά ισχύοντα δεδομένα προηγείται ο "παλιότερος" στο σχολείο.
Στο παράδειγμα σου ο πρώτος με τα 6 χρόνια.

Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #534 στις: Ιούλιος 01, 2013, 06:54:26 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Το σχολείο μου συγχωνεύτηκε με ένα άλλο. Στο δικό μου έχουν οργανική ένας χημικός και ένας βιολόγος και στο διπλανό ένας βιολόγος μόνο (έτυχε έτσι γιατί έφυγαν πολλοί με σύνταξη). Οι τρεις, ως ΠΕ4, χρειάζονται , γιατί το σχολείο που προκύπτει έχει τμήματα και το σχολείο θα δηλώσει έλλειμμα- προφανώς ΠΕ0401. Αν ο δεύτερος βιολόγος δεν συμπληρώνει 12 ώρες βιολογίας, αλλά συμπληρώνει ωράριο με χημείες, μπορέι να χάσει την οργανική του, αφού ο Φυσικός θα έχει έρθει αργότερα από αυτόν;

με τα ως τωρα ισχύοντα, λόγω οργανικής υπεραριθμίας ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ η οργανική παρά μόνο αν το θέλει ο ίδιος ο εκπαιδευτικός και αφού πρώτα την αντικαταστησει με άλλη οργανική.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #535 στις: Ιούλιος 01, 2013, 08:41:33 μμ »
Έκανα αίτηση οριστικής τοποθέτησης, όμως το λύκειο στο οποίο θα έπερνα οργανική(μάλλον) έγινε λυκειακές τάξεις! Πήρα σήμερα τηλ στη διεύθυνση και μου ήπαν ότι μάλλον το κενό θα παραμείνει! Εγώ κάνοντας έναν υπολογισμό για γυμνάσιο και λύκειο βρίσκω ότι άν πάω εκεί θα έχω 4-5 ώρες(τις υπόλοιπες ο άλλος συνάδελφος και ο διευθυντής 6) . Οπότε τι γίνεται;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:55:01 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #536 στις: Ιούλιος 01, 2013, 09:58:05 μμ »
Το Σεπτέμβρη θα πας σε άλλο σχολείο να συμπληρώσεις ωράριο, και την επόμενη σχολική χρονιά αν δεν αλλάξει κάτι προς το θετικότερο για το σχολείο θα βγεις οργανικά υπεράριθμος.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #537 στις: Ιούλιος 02, 2013, 08:20:45 πμ »
Συνάδελφοι, επειδή τα γνωρίζετε καλά τα θέματα της υπεραριθμίας (πρώτη φορά μελετάω το θέμα και μπορώ να πω πως οι διαδικασίες μου φαίνονται χαοτικές!), μπορώ να επιβεβαιώσω τα παρακάτω;

Ανήκω σε σχολείο της Δ Δωδεκανήσου όπου κάθε νησί είναι και ξεχωριστή ομάδα, χωρίς να υπάρχουν όμορες ομάδες.
1) αν κάνω θετική δήλωση υπεραριθμίας και καθώς δεν υπάρχει άλλο σχολείο στην ομάδα ή στις όμορες, μπορώ να διεκδικήσω οργανικό κενό στην ίδια περιοχή μετάθεσης (σε άλλο νησί δηλαδή);
2) στη φάση αυτή θα συγκριθώ μόνο με τους υπόλοιπους υπεράριθμους ή και με όσους ζητούν βελτίωση;
3) αν με τη διαδικασία αυτή πάρω νέα οργανική θέση, υποχρεούμαι να την υπηρετήσω; (έχω ήδη θεμελιώσει δικαίωμα μετάθεσης από την τωρινή μου θέση)
4) αν κάνω θετική δήλωση υπεραριθμίας και χαρακτηριστώ υπεράριθμη αλλά δε με βολεύουν τα κενά που θα βγουν, μπορώ να μη δηλώσω κανένα σχολείο για τοποθέτηση ή πρέπει να δηλώσω αναγκαστικά αφού δήλωσα θετικά στην υπεραριθμία; τι γίνεται σε περίπτωση που δε δηλώσω; (παραμένω κανονικά στο σχολείο; το ίδιο γίνεται και αν δηλώσω κενά και δεν τα πιάσω;)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #538 στις: Ιούλιος 02, 2013, 10:40:56 πμ »
Ανήκω σε σχολείο της Δ Δωδεκανήσου όπου κάθε νησί είναι και ξεχωριστή ομάδα, χωρίς να υπάρχουν όμορες ομάδες.
1) αν κάνω θετική δήλωση υπεραριθμίας και καθώς δεν υπάρχει άλλο σχολείο στην ομάδα ή στις όμορες, μπορώ να διεκδικήσω οργανικό κενό στην ίδια περιοχή μετάθεσης (σε άλλο νησί δηλαδή);
Ναι.

2) στη φάση αυτή θα συγκριθώ μόνο με τους υπόλοιπους υπεράριθμους ή και με όσους ζητούν βελτίωση;
Κανονικά θα πρέπει να συγκριθείς με όλους, αλλά ενδεχομένως και όχι (Δωδεκάνησα γαρ :)

3) αν με τη διαδικασία αυτή πάρω νέα οργανική θέση, υποχρεούμαι να την υπηρετήσω; (έχω ήδη θεμελιώσει δικαίωμα μετάθεσης από την τωρινή μου θέση)
Όχι.

4) αν κάνω θετική δήλωση υπεραριθμίας και χαρακτηριστώ υπεράριθμη αλλά δε με βολεύουν τα κενά που θα βγουν, μπορώ να μη δηλώσω κανένα σχολείο για τοποθέτηση ή πρέπει να δηλώσω αναγκαστικά αφού δήλωσα θετικά στην υπεραριθμία; τι γίνεται σε περίπτωση που δε δηλώσω; (παραμένω κανονικά στο σχολείο; το ίδιο γίνεται και αν δηλώσω κενά και δεν τα πιάσω;)
Θα κάνεις δήλωση υπεραριθμίας και θα κριθείς υπεράριθμη. Για να τοποθετηθείς σε άλλο σχολείο (τότε χάνεις την οργανική σου είτε πας αλλού είτε όχι) πρέπει να κάνεις "ΑΡΣΗ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΑΣ".


Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #539 στις: Ιούλιος 02, 2013, 12:39:43 μμ »
4) αν κάνω θετική δήλωση υπεραριθμίας και χαρακτηριστώ υπεράριθμη αλλά δε με βολεύουν τα κενά που θα βγουν, μπορώ να μη δηλώσω κανένα σχολείο για τοποθέτηση ή πρέπει να δηλώσω αναγκαστικά αφού δήλωσα θετικά στην υπεραριθμία; τι γίνεται σε περίπτωση που δε δηλώσω; (παραμένω κανονικά στο σχολείο; το ίδιο γίνεται και αν δηλώσω κενά και δεν τα πιάσω;)
Θα κάνεις δήλωση υπεραριθμίας και θα κριθείς υπεράριθμη. Για να τοποθετηθείς σε άλλο σχολείο (τότε χάνεις την οργανική σου είτε πας αλλού είτε όχι) πρέπει να κάνεις "ΑΡΣΗ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΑΣ".

jtsop, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Να καταχραστώ για λίγο ακόμη τη βοήθειά σου; :)
Αν κατάλαβα καλά, κάνεις δήλωση υπεραριθμίας και κρίνεσαι υπεράριθμος.
Μετά κάνεις αίτηση για άρση υπεραριθμίας για να πάρεις νέα οργανική. Αν πιάσεις καινούρια θέση, έχει καλώς. Αν όχι, χάνεις την παλαιά οργανική; Μένεις σε διάθεση δηλαδή, αυτό εννοούσες;
Επίσης, αν έχεις χαρακτηριστεί υπεράριθμος, πρέπει αναγκαστικά να κάνεις αίτηση για άρση υπεραριθμίας;
Ευχαριστώ και πάλι

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #540 στις: Ιούλιος 02, 2013, 12:58:04 μμ »
με την ισχύουσα νομοθεσία η απάντηση είναι όχι και στα δύο:
http://olme-attik.att.sch.gr/new/wp-content/uploads/2011/09/air150213.pdf
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #541 στις: Ιούλιος 02, 2013, 01:25:40 μμ »
με την ισχύουσα νομοθεσία η απάντηση είναι όχι και στα δύο:
http://olme-attik.att.sch.gr/new/wp-content/uploads/2011/09/air150213.pdf

Ευχαριστώ για την απάντηση silkcut. Διάβασα το link που παρέθεσες, εκεί γράφει ξεκάθαρα ότι δε χάνεται η οργανική θέση. Ωστόσο, μόλις τηλεφώνησα στη ΔΔΕ Δωδεκανήσου και έλαβα την ίδια απάντηση που έδωσε και ο jtsop, δηλαδή πως αν κάνεις δήλωση ως υπεράριθμος για να τοποθετηθείς σε κενό και δεν πιάσεις κανένα σχολείο, χάνεις την οργανική και παραμένεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ!

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #542 στις: Ιούλιος 02, 2013, 01:46:00 μμ »
με την ισχύουσα νομοθεσία η απάντηση είναι όχι και στα δύο:
http://olme-attik.att.sch.gr/new/wp-content/uploads/2011/09/air150213.pdf

Ευχαριστώ για την απάντηση silkcut. Διάβασα το link που παρέθεσες, εκεί γράφει ξεκάθαρα ότι δε χάνεται η οργανική θέση. Ωστόσο, μόλις τηλεφώνησα στη ΔΔΕ Δωδεκανήσου και έλαβα την ίδια απάντηση που έδωσε και ο jtsop, δηλαδή πως αν κάνεις δήλωση ως υπεράριθμος για να τοποθετηθείς σε κενό και δεν πιάσεις κανένα σχολείο, χάνεις την οργανική και παραμένεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ!
Άλλο και τούτο πάλι... >:(
Μα αναφέρεται ξεκάθαρα στις οδηγίες ότι ΔΕ χάνεται η οργανική αν δεν ''πιάσεις'' κάποιο σχολείο.Δε ζήτησες εξηγήσεις;

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #543 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:02:16 μμ »
Στα Δωδεκανησα να πανε να ριξουν καμια βουτια να συνελθουν .....

Η ΔΙΔΕ Κυκλαδων γιατι δεν εχει ανακοινωσει κενα και πλεονασματα ?

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #544 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:17:51 μμ »
Καλησπέρα!
Έχω μια απορία...Τοποθετήθηκα μαζί με άλλο άτομο ταυτόχρονα σε ένα σχολείο.
 Εγώ έχω 3-4 μέρες παραπάνω προϋπηρεσία, ενώ ο άλλος περισσότερα μόρια συνολικά, λόγω δυσμενών συνθηκών.
Αν πρέπει κάποιος να βγει υπεράριθμος, ποιος είναι;
Να συμπληρώσω, πως μιλάω για λειτουργική υπεραριθμία στην Πρωτοβάθμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 02:25:22 μμ από boukitsa »

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #545 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:23:09 μμ »
Αυτος που εχει τα λιγοτερα μορια ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.