*

Αποστολέας Θέμα: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων  (Αναγνώστηκε 12645 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 10:44:22 μμ »
Βρε παιδια μη γενικευουμε........ αν ποτε με το καλο διοριστουμε και για καμια 4 ετια γυρναμε την ελλαδα μεχρι να παμε σπιτια μας και απο τα 900 Ε που παιρνουμε ως πρωτοδιοριζομενοι θελουμε κανα 500 αρι Ε σε ενοικια και λογαριασμους και εχουμε κ οικογενεια δεν θα ψαξουμε για extra Ε σε ιδιαιτερα? Δεν θα πω ψεματα εγω θα το εκανα............
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:34:55 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 11:01:38 μμ »
bkanenas, δε λέμε κάτι πολύ διαφορετικό σε σχέση με τα ιδιαίτερα. Ούτε εγώ δικαιώνω τους συναδέλφους τους μόνιμους ή τους αναπληρωτές που κάνουν ιδιαίτερα. Το ότι εκφράζω μια δυσκολία, μια δικαιολογία για κάποιους που κάνουν, απέχει αρκετά νομίζω από το να τους δικαιώνω. 
Σχετικά με την «πρόβλεψη» ότι θα αυξηθούν οι μόνιμοι που θα κάνουν ιδιαίτερα πιστεύω ότι όλοι μπορούμε να εξάγουμε ένα τέτοιο συμπέρασμα χωρίς να σημαίνει ότι το επικροτούμε (έγραψα προηγουμένως την δική μου άποψη).
Όσο για ηθική που μίλησες, ηθικό κατά τη γνώμη μου πρώτα και κύρια είναι όλοι να έχουμε δικαίωμα στην εργασία και όλοι να αμειβόμαστε αξιοπρεπώς για την εργασία που παράγουμε και μιλάω και για τους μόνιμους και για τους αδιόριστους όπου κι αν εργαζόμαστε.
Να μπορέσουν και οι συνάδελφοι που εργάζονται ανασφάλιστοι μέχρι τώρα κάνοντας ιδιαίτερα να εκδώσουν αποδείξεις, να ενταχθούν σε κάποιο ασφαλιστικό φορέα και να καλύπτονται και από ταμείο ανεργίας τους μήνες που δεν εργάζονται. Οπότε, rorygr, δεν θα υπάρχει τότε καμιά παρανομία.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 11:20:41 μμ »
Το θέμα δεν είναι ποιοί καθηγητές κάνουν ιδιαίτερα αλλά ποιος τους τα ζητάει.
Ναι πολλοί μόνιμοι κάνουν ιδιαίτερα.Αλλά εγώ ξέρω πολλούς γονείς που προτιμούν διορισμένους καθηγητές από αδιόριστους.Και για να προλάβω μερικούς δεν είμαι ούτε διορισμένη ούτε καν ωρομίσθια.
Αυτό που θέλει να κυνηγήσει η Διαμαντοπούλου δεν είναι απλά οι μόνιμοι και τα "παράνομα" ιδιαίτερα.Τρύπες θέλει να καλύψει η κυβέρνηση την οποία πολλοί Έλληνες μας έκαναν "δώρο".Τα κανάλια ποτέ δεν είχαν πεί τίποτα για τους εκπαιδευτικούς.Δεν υπήρχε ούτε καν ένα θέμα για το πότε θα γίνει ΑΣΕΠ και για πολλά άλλα σημαντικά εκπαιδευτικά θέματα.Και ξαφνικά δύο συνεχόμενες μέρες οι εκπαιδευτικοί υπάρχουν ως είδηση!Αλλά πως?Μεταξύ των μεγάλων φοροφυγάδων!Και όπως λένε γιατροί,δικαστικοί και εκπαιδευτικοί που παραδίδουν ιδιαίτερα είναι οι μεγαλύτεροι φοροφυγάδες!
Όλος αυτός ο πόλεμος που ξεκίνησε τελευταία εμένα μια λέξη μου φέρνει στο νου.χαρατσι!Ψάχνουν λεφτά για να καλύψουν το δημόσιο χρέος και τα έχουν βάλει με όλους αντί να κοιτάξουν τους καθρέφτες τους και την εκκλησιαστική περιουσία.Οι μεγάλοι φοροφυγάδες εκεί βρίσκονται!Και ας συζητάμε εμείς για το αν δικαίως οι μόνιμοι κάνουν ιδιαίτερα κτλ...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 11:29:39 μμ »
Δεν είμαι υπέρ του να κάνουν οι διορισμένοι καθηγητές ιδιαίτερα μαθήματα και γνωρίζω καλά ότι ένα μεγάλο κομμάτι του εκπαιδευτικού δυναμικού απέχει από τέτοιες δραστηριότητες. Όμως όταν ο μισθός μας είναι ο χαμηλότερος όλου του δημόσιου τομέα, όταν την προηγούμενη χρονιά για παράδειγμα υπήρξε πάγωμα του μισθού μας, όταν φέτος έχουμε περικοπή των αποδοχών ενώ παράλληλα όλα τα καταναλωτικά είδη και οι υπηρεσίες συνεχώς αναπροσαρμόζονται προς τα επάνω, τελικά ποιος μπορεί να καταδικάσει ελαφριά τη καρδία το συνάδελφο που καταφεύγει σε ιδιαίτερα για να επιβιώσει;

Άραγε αυτή τη διάσταση τη θίξανε οι φίλτατοι κ. ιδιοκτήτες φροντιστηρίων;

Χωρίς καμία διάθεση πολεμικής και διευκρινίζοντας ότι δεν είμαι ούτε φροντιστής ούτε καθηγητής δευτεροβάθμιας, έχω να παρατηρήσω τα εξής:
1) Οι καθηγητές όταν επέλεγαν το επάγγελμά τους γνώριζαν πολύ καλά το χαμηλό μισθό τους. Αν δεν τους ικανοποιούσε θα έπρεπε να στραφούν αλλού για την επαγγελματική του αποκατάσταση.
2) Πολλοί απ' τους "ιδιαιτεράδες" καθηγητές του δημοσίου δεν συμπληρώνουν απλά το εισόδημά τους, αλλά το πολλαπλασιάζουν, άρα δεν το κάνουν για να επιβιώσουν, αλλά για να αυξήσουν την κατανάλωσή τους   
3) Οι μόνιμοι αυτοί καθηγητές "κλέβουν" δουλειά απ' τους  χιλιάδες άνεργους συναδέλφους τους  και αυτό για μένα είναι το χειρότερο. Όταν , στις δύσκολες μέρες μας, έχεις μια σταθερή και ασφαλή απασχόληση, δεν κοιτάς ν' αρπάξεις ώρες δουλειάς από συνανθρώπους σου που με δυσκολία επιβιώνουν.
4) Όταν, όπως συμβαίνει συνήθως, κάνουν ιδιαίτερα στους μαθητές που διδάσκουν και στο σχολείο, τότε αυτό υποκρύπτει και εκτεταμένη διαφθορά (εξασφάλιση καλού βαθμού στους "πελάτες" τους)
5) Η δικαιολογία του τύπου "αμάρτησα για το παιδί μου" έχει τόσο πολύ προβληθεί ώστε δεν πείθει πια κανέναν. Ακόμη και εφοριακούς που λαδώνονται, ταξιτζήδες με διπλές μισθώσεις κλπ. αν πιάσεις, το ίδιο θα σου πουν, ότι δεν "βγαίνουν" οικονομικά.
6) Ας μάθουμε στη χώρα μας να τηρούμε τους νόμους και την επαγγελματική δεοντολογία. Ίσως πάμε καλύτερα έτσι...
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:34:55 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 11:41:33 μμ »
Άραγε αυτή τη διάσταση τη θίξανε οι φίλτατοι κ. ιδιοκτήτες φροντιστηρίων;
Οι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων βγάζουν δεκάδες χιλιάδες ευρώ στις πλάτες του πενιχρά αμειβόμενου ωρομίσθιου προσωπικού τους. Απλά θέλουν να βγάλουν περισσότερα!

Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 11:54:54 μμ »
Άραγε αυτή τη διάσταση τη θίξανε οι φίλτατοι κ. ιδιοκτήτες φροντιστηρίων;
Οι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων βγάζουν δεκάδες χιλιάδες ευρώ στις πλάτες του πενιχρά αμειβόμενου ωρομίσθιου προσωπικού τους. Απλά θέλουν να βγάλουν περισσότερα!

Οι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων έχουν περάσει απο το "εκπαιδευτικός" στο "επιχειρηματίας " τη στιγμή που άνοιξαν "μαγαζί".
Ουτε έχουν, ούτε είναι αναγκαίο να έχουν "συμπόνοια"
Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:10:51 πμ »
Συμφωνώ με ioannis00. Όσο για το κεφάλαιο ''ιδιοκτήτες φροντιστηρίων'', θου Κύριε... >:( :-X

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:19:48 πμ »
Πριν απο μερικά χρόνια στο νομό μου η ένωση φροντιστών είχε πάει στα δικαστήρια ορισμένους καθηγητές του δημοσίου που έκαναν ιδιαίτερα, κάποιους απροκάλυπτους και κάποιους που απλώς συμπλήρωναν, όπως αναφέρθηκε, το εισόδημά τους. Το αποτέλεσμα ήταν οι μεν καθηγητές να απαλλαγούν λόγω αμφιβολιών, οι δε πρωτεργάτες της κίνησης αυτής σε μια διετία να κλείσουν τα φροντιστήριά τους. Αντιθέτως, οι φροντιστές που δεν υπέγραψαν, αύξησαν την πελατεία τους.

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:33:51 πμ »
Βρε παιδια.... βρε παιδια.... δεν ειναι ολοι και ολα το ιδιο.......... και εγω επειδη δεν βλεπω να διοριζομαι ποτε σκεφτομαι οτι μετα κ απο αυτον τον ΑΣΕΠ αν γινει τελικα........ να ανοιξω φροντιστηριο αγγλικων γιατι δεν εχω αλλες επιλογες......... θα ειναι τοσο τραγικο???? και ωρομισθια ημουν και σε φροντιστηριο δουλευα και ιδιαιτερα εκανα αλλα θελω στα 30 αντα μου να αραξω σε 1 και μοναδικη δουλεια και ο,τι βγαλω........ 100Ε, 200Ε 800Ε το μηνα εστω......... αλλα δεν θα με τρωνε οι δρομοι και οι βενζινες και δεν θα ανησυχω αν εχω αρκετα ενσημα για ανεργια το καλοκαιρι............
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 04:21:19 πμ »
Αυτό που θέλω να δω είναι πόσα φροντιστήρια θα ξεφυτρώσουν τα επόμενα χρόνια και ποιο θα πρωτοδουλέψει...από πόσες συναδέλφους έχω ακούσει αυτό το ''αν δεν έχω διοριστεί μέχρι τα 30 θα ανοίξω φροντιστήριο'''... κι ομολογώ πως το λέω κι η ίδια!Αν συνεργαστούμε δε σε συντεχνίες, προβλέπω να συναγωνίζεται το καθένα σε έκταση το ''the Mall''!...        Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς σε όλους!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 09:21:37 πμ »
Πριν απο μερικά χρόνια στο νομό μου η ένωση φροντιστών είχε πάει στα δικαστήρια ορισμένους καθηγητές του δημοσίου που έκαναν ιδιαίτερα, κάποιους απροκάλυπτους και κάποιους που απλώς συμπλήρωναν, όπως αναφέρθηκε, το εισόδημά τους. Το αποτέλεσμα ήταν οι μεν καθηγητές να απαλλαγούν λόγω αμφιβολιών, οι δε πρωτεργάτες της κίνησης αυτής σε μια διετία να κλείσουν τα φροντιστήριά τους. Αντιθέτως, οι φροντιστές που δεν υπέγραψαν, αύξησαν την πελατεία τους.

αυτο συμβαινει σε ολους τους τομεις που υπαρχει διαφθορα στον δημοσιο τομεα..πηγαινε να καταγγειλεις π.χ γιατρο η υπαλληλο της πολεοδομιας που σου ζητησε φακελακι...θα καταληξεις να πληρωσεις το φακελακι στο πενταπλασιο στη δικη..θα γινεις ο κακος της υποθεσης..

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 09:28:29 πμ »
Καιρός να ξεκουραστούν αυτοί που κάνουν πολλά ιδιαίτερα
για να έχουν όρεξη να κάνουν μάθημα το πρωί και να μη
βγάζουν την κούραση και τα νεύρα τους στους υπόλοιπους
συναδέλφους.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 09:29:16 πμ »
Υπουργείο παιδείας και διά βίου μάθησης μετά φροντιστηρίου
http://alfavita.gr/ank_b/ank24_2_10_826.php

Την ίδια στιγμή που ο χώρος της παιδείας, και όχι μόνο, βράζει εξαιτίας των μέτρων που παίρνει η κυβέρνηση και η παρέα της κάνοντας το χατίρι των πραγματικών της εντολοδόχων, την ίδια στιγμή που το μέλλον των εκπαιδευτικών και της παιδείας διαγράφεται από γκρίζο έως μαύρο επειδή δεν υπάρχουν λεφτά για τους εργαζόμενους και τα παιδιά τους αλλά μόνο για τους τραπεζίτες και τους μεγαλοκαρχαρίες φίλους τους, την ίδια στιγμή που οι παραιτήσεις ωρομισθίων και αναπληρωτών λόγω αδιεξόδου συναγωνίζονται τις απολύσεις συναδέλφων τους στις διάφορες περιοχές της χώρας,η υπουργός της παιδείας και δια βίου μάθησης, μετά φροντιστηρίου ασφαλώς,βρήκε το χρόνο και την ευκαιρία να δώσει τα εύσημα ΄΄ρουφιανιάς΄΄ στους εκπροσώπους των φροντιστών που της ΄΄δώσαν΄΄ κατάλογο,λέει, με ονόματα καθηγητών του δημοσίου που κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα δείχνοντας σε όλους μας τι σημαίνει ήθος,ακεραιότητα και αξιοπρέπεια.

Προφανώς απέκτησαν πιστοποίηση έγκυρης παρακολούθησης από τον οργανισμό ΄΄Ο Ηρακλής Πουαρό΄΄.

΄΄Θα εφαρμοστεί ο νόμος και κάποιοι πρέπει να τιμωρηθούν παραδειγματικά΄΄ είπε η υπουργός και οι εκπρόσωποι των φροντιστών τρόμαξαν λόγω παρανόησης γιατί νόμισαν ότι η υπουργός αναφέρθηκε στις καταγγελίες των εργαζομένων στα φροντιστήρια καθηγητών για ανασφάλιστη εργασία,λειτουργία σε μέρες αργιών,μη τήρηση των συλλογικών συμβάσεων κλπ.

Προφανώς η απόφαση της κυβέρνησης για στήριξη και ενίσχυση των φροντιστηρίων όλων των βαθμίδων είναι δεδομένη.Έτσι εξηγούνται και οι γρήγορες και θολές εξαγγελίες της υπουργού το Νοέμβριο.Ο σκοπός ήταν,από τη μια, να γεμίσουν τα φροντιστήρια προετοιμασίας για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και από την άλλη να μετρήσει αντιδράσεις.

Ίσως οι φροντιστές πήγαν να την ευχαριστήσουν για τις προθέσεις της να κάνει 30άρια τα τμήματα,να μειώσει τις προσλήψεις που θα οδηγήσει σίγουρα σε χάσιμο ωρών,να αφήσει στον αέρα την ΠΔΣ απαξιώνοντας έτσι το δημόσιο χαρακτήρα της εκπαίδευσης.Η κύρια αιτία που χάνονται οι ώρες διδασκαλίας είναι η έλλειψη καθηγητών και αιθουσών και όχι οι δήθεν πολλές αργίες που έχουμε στην Ελλάδα (λιγότερες ακόμη και από την Ιαπωνία) όπως υποστηρίζουν ειδήμονες-άσχετοι με την εκπαίδευση δημοσιογράφοι.

Είναι προτιμότερο για την υπουργό μας να πάρει πίσω τα όσα έχει εξαγγείλει, να σταματήσει να συκοφαντεί την,κατά την ίδια, ΄΄καρδιά΄΄ της εκπαίδευσης με στημένες συνεντεύξεις και ερωτήσεις ΄΄πονηρών΄΄ δημοσιογράφων, να προχωρήσει σε αυξήσεις μισθών και διορισμών στην παιδεία.
Το ότι το παιχνίδι είναι στημένο το έχουν όλοι καταλάβει .Έρχεται σύντομα και η ώρα της μαζικής και συλλογικής δράσης.Δεν πάει άλλο,ο κόμπος έφτασε στο χτένι.

Δήλωση συμπαράστασης.

Κουράγιο Ντίνο Παλαιστίδη.Σε δύσκολους καιρούς διάλεξες να υψώσεις ανάστημα.Είναι εκείνοι οι καιροί που οι άνθρωποι μέσα από τους αγώνες ψάχνουν για οράματα ιδανικά και πρότυπα.

Με εκτίμηση

Χρήστος Κυργιάκης: φυσικός

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: ''Πόλεμος'' κατά των ιδιαιτέρων μαθημάτων
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 09:37:08 πμ »
που της ΄΄δώσαν΄΄ κατάλογο,λέει, με ονόματα καθηγητών του δημοσίου που κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα δείχνοντας σε όλους μας τι σημαίνει ήθος,ακεραιότητα και αξιοπρέπεια.

ενω το να κανεις μαθηματα στους μαθητες σου εκβιαστικα πολλες φορες φανερωνει ηθος ,ακεραιοτητα και αξιοπρεπεια..
ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ...κατι που επρεπε να κανει η ιδια η ΟΛΜΕ το κανουν δυστυχως οι φροντιστες..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.