*

Αποστολέας Θέμα: Απεργίας καταγγελίες  (Αναγνώστηκε 22794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Πρόσφατα μας ενημέρωσε ο διευθυντής μου που είναι αρκετά τυπικός και σωστός με τα θέματα νομοθεσίας πως δεν επιτρέπεται να αναπληρώνει κανείς συνάδελφο που απεργεί. Κανονικά πρέπει να υπάρχει κενό, ωστόσο αν απουσιάζουν πολλοί είθισται να συμπυκνώνονται οι ώρες για να φεύγουν νωρίτερα οι μαθητές. Νόμιμο λογκά δεν είναι, μάλλον πρακτικό είναι. Ανεπίτρεπτο εξίσου είναι να ενημερώνεις από την προηγούμενη ημέρα το διευθυντή αλλά και τους μαθητές ότι θα κάνεις απεργία. Το νόμιμο είναι να τηλεφωνήσεις το πρωί και να ανακοινώσεις πως θα απεργήσεις.
Είναι θέμα εν τελει ευσεινηδησίας και δημοκρατικότητας του εκάστοτε διευθυντή για να σεβαστεί το δικαίωμα ενός καθηγητή να απεργήσει.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Yπάρχει όμως σχετική νομοθεσία;

Και γιατί να τηλεφωνήσω το πρωί; Αν δεν παρουσιαστώ αυτομάτως είμαι απεργός.

Την πρώτη μέρα της απεργίας τηλεφώνησα πριν 2 μέρες στο σχολείο της οργανικής μου και την ημέρα της απεργίας στις 8:20 με πήρε τηλέφωνο η διευθύντρια από το σχολείο στο οποίο είμαι αποσπασμένη, και σχεδόν με κατσάδιασε που δεν την ενημέρωσα.
Δεν είμαι υποχρεωμένη να ενημερώσω κανέναν.

Μακάρι κάποιος να βρει σχετική νομοθεσία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2010, 10:31:25 μμ από margavare »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Πρόσφατα μας ενημέρωσε ο διευθυντής μου που είναι αρκετά τυπικός και σωστός με τα θέματα νομοθεσίας πως δεν επιτρέπεται να αναπληρώνει κανείς συνάδελφο που απεργεί. Κανονικά πρέπει να υπάρχει κενό, ωστόσο αν απουσιάζουν πολλοί είθισται να συμπυκνώνονται οι ώρες για να φεύγουν νωρίτερα οι μαθητές. Νόμιμο λογκά δεν είναι, μάλλον πρακτικό είναι.

λογια του αερα ειναι ολα αυτα..ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΑΠΕΡΓΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ; το νομο του κρατους ομως οχι αγραφους νομους και μπουρδες...

Αποσυνδεδεμένος προδρομος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργίας καταγγελίες
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 15, 2010, 12:03:48 μμ »
Επείδη πολλοί απεργοσπάστες επιθυμούν διακαώς να δουν ένα νόμο, έχω ένα πρόχειρο...(για να τους τον τρίψω στη μούρη τους)...
Ως γνωστό το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείο εγκρίνεται από τον Προϊστάμενο του γραφείου Δ.Δ.Ε. στο οποίο το σχολείο ανήκει.
Οπότε οποιαδήποτε τροποίηση σε αυτό θα πρέπει να έχει την έγκριση του Προϊσταμένου της Δ.Δ.Ε.
Επομένως, οποιαδήποτε αλλαγή αφορά σε αυτό (ακόμη και αυτή που επιχείρεται στις απεργίες) θα πρέπει να εγκρίνεται από τον Προϊστάμενο
Κατανοείται φυσικά αγαπητοί απεργοσπάστες και το τυπικό της ανομίας σας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργίας καταγγελίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:54:45 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργίας καταγγελίες
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 15, 2010, 12:17:33 μμ »
καλα..αλλα λογια να αγαπιομαστε..οταν εμφανιστει νομος ταδε παραγραφος ταδε τα ξαναλεμε...

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Πρόσφατα μας ενημέρωσε ο διευθυντής μου που είναι αρκετά τυπικός και σωστός με τα θέματα νομοθεσίας πως δεν επιτρέπεται να αναπληρώνει κανείς συνάδελφο που απεργεί. Κανονικά πρέπει να υπάρχει κενό, ωστόσο αν απουσιάζουν πολλοί είθισται να συμπυκνώνονται οι ώρες για να φεύγουν νωρίτερα οι μαθητές. Νόμιμο λογκά δεν είναι, μάλλον πρακτικό είναι.

λογια του αερα ειναι ολα αυτα..ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΑΠΕΡΓΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ; το νομο του κρατους ομως οχι αγραφους νομους και μπουρδες...

Καλη διάθεση έχουμε να ενημερώσουμε. Αν πρἀγματι θες τόσο πολύ τη νομοθεσία θα ρωτήσω αύριο το δειυθυντή μου και θα σου πω. Μη μιλάς τόσο απαξιωτικά, συνάδελφοι είμαστε όλοι και έχουμε καλές προθέσεις. Έχουμε και τους συνδικαλιστές των τοπικών ΕΛΜΕ για θέματα νομοθεσίας, έτσι δεν είναι;
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος προδρομος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργίας καταγγελίες
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 15, 2010, 12:28:12 μμ »
Κάποιοι (βλ.rorygr) έχουν έλλειψη αντίληψης. Θες καλέ μου συγκεκριμένο νόμο, παράγραφο και διάταξη;
οχι δεν μπαίνω στον κόπο για τον κάθε rorygr να το ψάξω. Αναφέρω συγκεκριμένο παράδειγμα - κατάσταση και όποιος έχει επιχείρηματα ας την ανατρέψει.
Προφανώς όπως εγώ αν θέλω να φύγω νωρίς παρασκευή για κάποιο ταξίδι, δεν μπορώ να ανταλλάσω ώρες με κάποιο συνάδελφο για να εξυπηρετηθώ, έτσι και οι απεργοσπάστες δεν μπορούν να αναπληρωνουν κενά από απεργίες για να εξυπηρετηθούν
Τα πραγματα είναι απλά
Το ωρολόγιο πρόγραμμα και οποιαδήποτε τροποποίηση του απαιτούν έγκριση από τον Προϊστάμενο Δ.Δ.Ε.
Όσοι δεν τηρούν το παραπάνω απλά κάνουν μικροπαρανομίες (ας το θέσουμε διπλωματικά)
Υ.Γ: αγαπητέ rorygr αν έχεις κάτι να επικαλεστείς παρακαλώ να προσκομίσεις εσύ κάποιο νόμο που να ανατρέπουν όσα λέω και πολύ περισσότερο να αναγράφουν ότι επιτρέπεται αναπλήρωση απεργοσπασίας

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργίας καταγγελίες
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 15, 2010, 12:31:39 μμ »
καλα..αλλα λογια να αγαπιομαστε..οταν εμφανιστει νομος ταδε παραγραφος ταδε τα ξαναλεμε...
rorygr δεν νομίζω πως υπάρχει σχετικός νόμος*. Οπότε μη φοβάσαι. Νομικά είσαι καλυμένος/η. Εγώ προσωπικά έτσι κι αλλιώς το εργατικό μου δίκιο δεν περιμένω να το βρω στους νόμους . Υπάρχουν άλλοι τρόποι ... αποτελεσματικότεροι.


* Στην δευτεροβάθμια τουλάχιστον φαίνεται να υπάρχει και "αντίθετος" νόμος που ορίζει ως καθήκον του διευθυντή να αναπληρώνει τις ώρες σε περίπτωση απουσίας των καθηγητών. Στην πρωτοβάθμια απ' την άλλη εγκύκλιος λέει ότι απαγορεύεται αυστηρά η αναπλήρωση (αρ.18) για οποιονδήποτε λόγο απουσίας.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργίας καταγγελίες
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 15, 2010, 12:34:53 μμ »
καλα..αλλα λογια να αγαπιομαστε..οταν εμφανιστει νομος ταδε παραγραφος ταδε τα ξαναλεμε...
rorygr δεν νομίζω πως υπάρχει σχετικός νόμος*. Οπότε μη φοβάσαι. Νομικά είσαι καλυμένος/η. Εγώ προσωπικά έτσι κι αλλιώς το εργατικό μου δίκιο δεν περιμένω να το βρω στους νόμους . Υπάρχουν άλλοι τρόποι ... αποτελεσματικότεροι.



ΟΚ

Αποσυνδεδεμένος προδρομος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργίας καταγγελίες
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 15, 2010, 12:41:29 μμ »
Ναι όντως, ο διευθυντής θα μπει στην τάξη ως άλλος Αριστοτέλης να αναπληρώσει τα κενά από τις απεργίες του Φιλόλογου, του Μαθηματικού, του Φυσικού κτλ.
Επίσης θα κυκλοφορήσει διευθυντής 3D για να μπορεί να είναι ταυτόχρονα σε πολλές τάξεις που έχουν κενά απο απεργίες.....
Rorygr υπάρχουν και πιο απλοί τρόποι. Μπορείς να τρέχεις πρωι - πρωί με άλλους απεργοσπάστες στα γραφείο Δ.Δ.Ε. να πάρεις την υπογραφή του Προϊσταμένου για το τροποποίημενο πρόγραμμα. Υπάρχει και αυτός ο απλός τρόπος
Βέβαια αν μετά φάς γιαούρτια από τους απεργούντες συναδέλφους σου και τους μαθητές σου μην απορείς γιατί...

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργίας καταγγελίες
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 15, 2010, 12:57:38 μμ »
Βέβαια αν μετά φάς γιαούρτια από τους απεργούντες συναδέλφους σου και τους μαθητές σου μην απορείς γιατί...

μπραβο μπραβο..συγχαρητηρια..η πειθω σου σπαει κοκκαλα..απο το νομο-μπαρουφα πηγαμε στο γιαουρτι...οι απειλες και οι υβρεις αλλου φιλε μου..

Αποσυνδεδεμένος προδρομος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργίας καταγγελίες
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 15, 2010, 01:44:19 μμ »
Αγαπητέ rorygr ούτε σε ξέρω και από όσα ακούω ούτε θέλω να σε γνωρίσω και προσωπικά
Ούτε σε απείλησα, ούτε σε εξύβρησα.
Από την άλλη επετρέξε μου, να κάνω προβλέψεις....
Ο καθένας κρίνεται από τη στάση του και όταν η στάση μας καμία φορά προκαλεί να έχουμε και δυσάρεστες εκπλήξεις
Για παράδειγμα πάρε τον Παναγόπουλο και τους καφέδες που έφαγε (δεν εννοώ το ξύλο και είμαι απολύτως κατά της βίας)
ή μηπως η Διαμαντοπούλου δεν θα μπορούσε να το φάει το γιαουτάκι της το σάββατο με αυτά που ξεστόμισε και τους από άξιους και τους από εδώ κακούς καθηγητές;
Όσο αφορά εμένα, αν έκανα απεργία και μου κάλυπτες το κένο....πέρα από το ότι δεν θα ήθελα να έχω ούτε καλημέρα μαζί σου, σίγουρα δεν θα εμπαινα στην διαδικασία του γιαουρτίου...αλλά σίγουρα θα ζητούσα τη διαγραφή σου από την τοπική ΕΛΜΕ γιατί δεν θα σε θεωρούσα συνάδελφο

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Απεργίας καταγγελίες
« Απάντηση #110 στις: Μάρτιος 15, 2010, 11:38:02 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε. Αν λόγω απεργίας οι εφημερίες
δε γίνονται κανονικά και κάποιο παιδί πάθει ατύχημα, τι προβλέπεται από το νόμο;
Ποιος θα λογοδοτήσει στους γονείς του;

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργίας καταγγελίες
« Απάντηση #111 στις: Μάρτιος 15, 2010, 11:55:21 μμ »
Από τη στιγμή που τροποποιείται το πρόγραμμα των μαθημάτων, τροποποιούνται και οι εφημερίες. Δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργεί το σχολείο και να μην υπάρχουν εφημερεύοντες καθηγητές. Όσο για την έγκριση του προγράμματος από τη ΔΔΕ, θα ήθελα να πω ότι το δικό μας πρόγραμμα ακόμη και τώρα που είναι Μάρτιος αλλάζει καθημερινά για πολλούς και διαφόρους λόγους και δεν είδα ποτέ να στέλνουμε τίποτε στη ΔΔΕ για έγκριση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32326
  • Τελευταία: Maria Eirini
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161663
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.