*

Αποστολέας Θέμα: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;  (Αναγνώστηκε 12027 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
με αφορμή το μήνυμα της φώτος, αν θυμάμαι καλά, ότι αλλάζουμε επάγγελμα...
 ;D
λοιπόν λέω τη δική μου πρόταση την οποία θα αρχίσω να την υλοποιώ σε ένα χρόνο από τώρα.
ένα αγρόκτημα- φάρμα στην οποια θα ζούνε δύο με τρεις φιλικές οικογένειες και θα εξασφαλίζουν μόνες τους αυτάρκεια και ποιότητα ζωής χωρίς να έχουν ανάγκη σχεδόν καθόλου από χρήματα. εργασία όμως κυρίως όχι για περίσσευμα και εμπόριο αλλά για αυτάρκεια των οικογενειών.

αν σας θυμίζει η πρότασή μου τις αγροτικές κονωνίες πριν την αστικοποίηση δεν κάνετε λάθος.

πρέπει να το καταλάβουμε ότι η απόλυτη εξάρτηση από εναν με δύο μισθούς μας αφήνει τελείως ευάλωτους και ξεκρέμαστους. πρέπει ένα τουλάχιστον μέρος της εργασίας μας να έχει άμεσο αντίκρισμα σε κάποιο αγαθό και όχι σε χρήμα. αν αυτό που γίνεται φέτος, πριν δυο τρία χρόνια μας φαινόταν αδύνατο να γίνει, μηπως πρέπει να σκεφτόμαστε και άλλα σενάρια. πχ μια άνοδο του πληθωρισμού που θα σημαίνει πχ ένα κιλό κρέας 30 ευρώ και ένα κιλό ντομάτες 10 ευρώ;

μήπως και τώρα ο μισθός ενός καθηγητή για τι φτάνει; μήπως μόνο για την απλή επιβίωση;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 09, 2010, 12:14:43 μμ »
εγω ,με αλλους δυο συναδελφους λεμε να ανοιξουμε ινστιτουτο ομορφιας....ανς μαλλια, αλλος νυχια, αλλος μακιγιαζ...................... ;).................. :-\

αν κ τελικα...μαλλον ενα σουβλατζιδικο θα ηταν καλυτερη ιδεα.........? :-\

Αποσυνδεδεμένος zenia78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 09, 2010, 12:15:47 μμ »
Λιμενεργάτες.
Και καλός μισθός και σεβασμός από τους Υπουργούς.  ;)
Θέλω να βγω από το αδιέξοδο, αλλά δε θυμάμαι πως μπήκα...

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 09, 2010, 12:24:45 μμ »
με αφορμή το μήνυμα της φώτος, αν θυμάμαι καλά, ότι αλλάζουμε επάγγελμα...
 ;D
λοιπόν λέω τη δική μου πρόταση την οποία θα αρχίσω να την υλοποιώ σε ένα χρόνο από τώρα.
ένα αγρόκτημα- φάρμα στην οποια θα ζούνε δύο με τρεις φιλικές οικογένειες και θα εξασφαλίζουν μόνες τους αυτάρκεια και ποιότητα ζωής χωρίς να έχουν ανάγκη σχεδόν καθόλου από χρήματα. εργασία όμως κυρίως όχι για περίσσευμα και εμπόριο αλλά για αυτάρκεια των οικογενειών.

αν σας θυμίζει η πρότασή μου τις αγροτικές κονωνίες πριν την αστικοποίηση δεν κάνετε λάθος.

πρέπει να το καταλάβουμε ότι η απόλυτη εξάρτηση από εναν με δύο μισθούς μας αφήνει τελείως ευάλωτους και ξεκρέμαστους. πρέπει ένα τουλάχιστον μέρος της εργασίας μας να έχει άμεσο αντίκρισμα σε κάποιο αγαθό και όχι σε χρήμα. αν αυτό που γίνεται φέτος, πριν δυο τρία χρόνια μας φαινόταν αδύνατο να γίνει, μηπως πρέπει να σκεφτόμαστε και άλλα σενάρια. πχ μια άνοδο του πληθωρισμού που θα σημαίνει πχ ένα κιλό κρέας 30 ευρώ και ένα κιλό ντομάτες 10 ευρώ;

μήπως και τώρα ο μισθός ενός καθηγητή για τι φτάνει; μήπως μόνο για την απλή επιβίωση;


Μιλάς σοβαρά ή αστειεύεσαι; (Για να ξέρω πώς θα απαντήσω...)
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 09, 2010, 12:59:37 μμ »
μιλάω σοβαρά. αυτό δε σημαίνει ότι παράλληλα δε προσπαθώ για ωρομισθίες και ασέπ. αλλά το κόλλημα με τον διορισμό με σκοτώνει. αν γίνουν τα πράγματα όπως τα λένε δε ξέρω αν τελικά θα είναι και τόσο καλά να διοριστούμε. δηλ όχι άδεια καλοκαιρινή, με εφτάωρα τη μέρα συν την απογευματινή δουλειά για 900 ευρώ!

Αποσυνδεδεμένος STELLIOPH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 09, 2010, 01:14:50 μμ »
εγω ,με αλλους δυο συναδελφους λεμε να ανοιξουμε ινστιτουτο ομορφιας....ανς μαλλια, αλλος νυχια, αλλος μακιγιαζ...................... ;).................. :-\

αν κ τελικα...μαλλον ενα σουβλατζιδικο θα ηταν καλυτερη ιδεα.........? :-\
Λοιπόν, σας έχω την απάντηση. Παρακολουθήστε την ειδικότητα κομμωτικής και αφού πάρετε και το πτυχίο -φυσικά με άριστα-αφού και οι πιο άσχετες τελειώνουν με 10!!!θα δουλέψετε ωρομίσθιες ή αναπληρώτριες (και στην δικιά σας ειδικότητα αυτό δεν κυνηγάτε?) και έχοντας την παιδαγωγική επάρκεια που σας δίνει το πτυχίο της σχολής που έχετε αυτή τη στιγμή, σε λίγα χρόνια θα είστε διορισμένες.Έχοντας και το προβάδισμα στον ΑΣΕΠ (αν τελικά θα δίνουν και οι κομμώτριες ΑΣΕΠ για να διοριστούν, γιατί μ΄έχρι τώρα αυτές δεν τις πιάνει τίποτα) έναντι των άλλων της κομμωτικής.Ωραίο, ε?

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2010, 01:26:55 μμ »
απο που κι ως που εχουν παιδαγωγικη επαρκεια οι κομμωτριες? ποια σχολη βγαζουν δηλαδη? εγω ξερω οτι μονο απο τα τεχνικα λυκεια βγαινεις κομμωτρια.(τις ιδιωτικες σχολες δεν τις υπολογιζω)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 09, 2010, 01:28:43 μμ »
Η πρόταση της υπουργού μας για τους αυριανούς άνεργους αναπληρωτές και ωρομίσθιους στο συνημμένο αρχείο.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2010, 01:44:58 μμ »
 ;D
καλό....

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 10, 2010, 12:26:22 μμ »
εγω ,με αλλους δυο συναδελφους λεμε να ανοιξουμε ινστιτουτο ομορφιας....ανς μαλλια, αλλος νυχια, αλλος μακιγιαζ...................... ;).................. :-\

αν κ τελικα...μαλλον ενα σουβλατζιδικο θα ηταν καλυτερη ιδεα.........? :-\
Λοιπόν, σας έχω την απάντηση. Παρακολουθήστε την ειδικότητα κομμωτικής και αφού πάρετε και το πτυχίο -φυσικά με άριστα-αφού και οι πιο άσχετες τελειώνουν με 10!!!θα δουλέψετε ωρομίσθιες ή αναπληρώτριες (και στην δικιά σας ειδικότητα αυτό δεν κυνηγάτε?) και έχοντας την παιδαγωγική επάρκεια που σας δίνει το πτυχίο της σχολής που έχετε αυτή τη στιγμή, σε λίγα χρόνια θα είστε διορισμένες.Έχοντας και το προβάδισμα στον ΑΣΕΠ (αν τελικά θα δίνουν και οι κομμώτριες ΑΣΕΠ για να διοριστούν, γιατί μ΄έχρι τώρα αυτές δεν τις πιάνει τίποτα) έναντι των άλλων της κομμωτικής.Ωραίο, ε?

Αν θελετε γελαστε αλλα επειδη ως ΠΕ40 με μια σειρα κακιστων εμπειριων απο  ΚΞΓ, ειμαι στα προθυρα της απελπισιας...Απο που αποκταται η ειδικοτητα κομμωτικης λοιπον? Απο τεε?
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 10, 2010, 03:01:56 μμ »
και αυτο χρονοβορο καο ψυχοφθορο ειναι...
γινε καλυτερα πολιτικος,ουτε ασεπ ουτε διαβασμα,τους λογους σου θα στους γραφουν αλλοι και το μονο προσον που χρειαζεσαι ειναι να εχεις ικανοτητα στα ψεμματα και να εισαι σκληροπετση...ενιοτε να μπορεις να γινεσαι και ....κινεζος....
μιλαμε για αμεση αποκατασταση και με πολυ καλο μισθο... ;)

αλλη επιλογη ...δημοσιοκαφρος επισης τα ιδια προσοντα χρειαζεσαι... ;) ;D

ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 10, 2010, 04:14:46 μμ »
μικρη αγγελια για μασαζ....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 10, 2010, 04:42:00 μμ »
Βουλευτής ή έστω υπάλληλος Βουλής (με 16 μισθούς!). Επίσης, πρωταγωνιστής σε dvd ρεαλιστικού κινηματογράφου.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: τι επάγγελμα προτείνετε στους αδιόριστους καθηγητές;
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 10, 2010, 05:56:35 μμ »
Ο επόμενος πρωταγωνιστής σε βίντεο με τη Τζούλια πιστεύω ότι θα βγάλει όσα θα βγάλουν όλες οι ειδικότητες των ωρομισθίων σε μία περιφέρεια...
Με έμμεσο τρόπο μας το έχει ήδη προτείνει η Υπουργός... (Ο εκπαιδευτικός πολύ δύσκολα θα φτάσει στον διορισμό:P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.