*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία 3ης Δέσμης  (Αναγνώστηκε 50249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 18, 2010, 04:48:59 μμ »
.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:45:01 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 18, 2010, 05:01:04 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια σας. Γενικά όμως, πιστεύω ότι το συτημα των δεσμών ήταν καλύτερο και τα μαθήματα πιο απαιτητικά.

Νομ'ιζω ότι το σύστημα των δεσμών ήταν ένα σύστημα που βασιζόταν στην παπαγαλία. Μάθαινες τα 3 βιβλία των αρχαίων απ' έξω (εισαγωγές, μετάφραση και πραγματολογικές που ήταν στάνταρ), μάθαινες όλη την ιστορία απ' έξω (γνωρίζω από βαθμολογητή ότι βαθμολογούσαν ακόμα και το κόμμα στην κυριολεξία), μάθαινες 52 κείμενα λατινικά απ' έξω (ακόμα και τη γραμματική και το συντακτικό) και μάθαινες και κάποια σχεδιαγράμματα για την έκθεση τα οποία προσάρμοζες στο εκάστωτε θέμα (μάλιστα εμένα μου είχε πει η καθηγήτρια μου να προσπαθώ να "φέρνω" κάθε θέμα στην ενότητα της δημοκρατίς γιατί αυτό αρέσει, άσχετο αν δεν το έκανα. Λέτε γι' αυτό να μην έγραψα;;;).
Όσο για το άγνωστο στα αρχαία, ναι αυτό ήταν ίσως το μόνο στο οποίο μπορούσες να μην παπαγαλίσεις, και από αυτό ίσως ξεχώριζαν αυτοί που "έιχαν μυαλό" και δεν ήταν απλά του "διαβάσματος".
Δεν μπορώ να συγκρίνω τις δέσμες με το σημερινόσύστημα, γιατί δεν έχω γνώση αυτού. Απλά εκφράζω τη γνώμη μου για το σύτσημα με το οποίο έδωσα εγώ εξετάσεις, και ακριβώς επειδή δεν μπορούσα να μάθω απ' έξω τόμους ολόκληρους, δεν έγραψα 2 φορές ιστορία!!!! Έγραψα όμως άριστα λατινικά, τα οποία τα έλεγα απ' έξω, όλα, και τη μετάφραση, και το πρωτότυπο και τη γραμματική και το συντακτικό*!!!


* Τι τράβηξε η καημένη η μάνα μου μέχρι να τα μάθω όλα απ' έξω!!!! Το τι βιβλίο κράτησε δεν λέγεται!!!!! ;D ;D ;D
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 18, 2010, 05:15:11 μμ »
ετσι ειναι οι μητερες...με τοσο διαβασμα που εχουν ριξει μαζι μας θα επρεπε να τις ανακηρυτταν επιτιμες καθηγητριες...  ;)

 :-* :-* :-*στις μαναδες...


συγγνωμη στην ιστορια δεσμης εμεις ενα βιβλιο ειχαμε μονο ....εσυ syrrahm  γιατι ειχες 3;;;εμεις στο πηγαδι κα@@με;;;;;; αααα!! νοιωθω αδικημενη τωρα... :o :(
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 18, 2010, 05:30:07 μμ »
ετσι ειναι οι μητερες...με τοσο διαβασμα που εχουν ριξει μαζι μας θα επρεπε να τις ανακηρυτταν επιτιμες καθηγητριες...  ;)

 :-* :-* :-*στις μαναδες...


συγγνωμη στην ιστορια δεσμης εμεις ενα βιβλιο ειχαμε μονο ....εσυ syrrahm  γιατι ειχες 3;;;εμεις στο πηγαδι κα@@με;;;;;; αααα!! νοιωθω αδικημενη τωρα... :o :(

Δεν ξέρω για σένα αλλά τη δεύτερη φορά που έδινα εγώ είχε αλλάξει πάλι η ιστορία. Είχε προστεθέι μία παράγραφος στην αρχή του 60 καιφαλαίου (εξωτερική πολιτική) και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι. Πάντως ήταν ζόρικο να έχεις μάθει κάτι παπαγαλία και μετά σε αυτό να προσθέτεις λέξεις από δω και από εκέι>....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:45:01 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 18, 2010, 05:30:49 μμ »

.....συγγνωμη στην ιστορια δεσμης εμεις ενα βιβλιο ειχαμε μονο ....εσυ syrrahm  γιατι ειχες 3;;;εμεις στο πηγαδι κα@@με;;;;;; αααα!! νοιωθω αδικημενη τωρα... :o :(
Eγώ είμαι παλιός δεσμίτης. Οι δέσμες ήταν από  το 1984 (νομίζω) μέχρι ...μέχρι πότε; γύρω στο 2000;
Η ύλη τότε στην ιστορία ήταν αρκετή, πράγματι.

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 18, 2010, 05:31:56 μμ »



συγγνωμη στην ιστορια δεσμης εμεις ενα βιβλιο ειχαμε μονο ....εσυ syrrahm  γιατι ειχες 3;;;εμεις στο πηγαδι κα@@με;;;;;; αααα!! νοιωθω αδικημενη τωρα... :o :(
χμ,μαλλον ειναι μεγαλυτερος  :) .Εγω τελειωσα το λυκειο το '93 κι ειχαμε μονο το γκρι βιβλιο ιστοριας.Θυμαμαι ομως μια κοπελα 4-5 χρονια μεγαλυτερη που ελεγε συνεχως για το τρομερο κοκκινο βιβλιο

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 18, 2010, 05:48:08 μμ »



συγγνωμη στην ιστορια δεσμης εμεις ενα βιβλιο ειχαμε μονο ....εσυ syrrahm  γιατι ειχες 3;;;εμεις στο πηγαδι κα@@με;;;;;; αααα!! νοιωθω αδικημενη τωρα... :o :(
χμ,μαλλον ειναι μεγαλυτερος  :) .Εγω τελειωσα το λυκειο το '93 κι ειχαμε μονο το γκρι βιβλιο ιστοριας.Θυμαμαι ομως μια κοπελα 4-5 χρονια μεγαλυτερη που ελεγε συνεχως για το τρομερο κοκκινο βιβλιο

και εγω τοτε νομιζω τελειωσα ή 93 ή 94 και θυμαμαι στην υλη ηταν η εξωτερικη πολιτικη...μαλιστα την πρωτη χρονια αρνουμουν να την μαθω παπαγαλια 20 ειχα σε ολα τα τριμηνα ...τελικα το καταλαβα το συστημα την δευτερη...που εγινα παπαγαλακι.. ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 19, 2010, 12:03:11 πμ »
Πω πω, τι ωραία ... εσάνς παρελθόντος και μαθητικών χρόνων ήρθε! :)

Αποσυνδεδεμένος turpis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 19, 2010, 12:35:14 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια σας. Γενικά όμως, πιστεύω ότι το συτημα των δεσμών ήταν καλύτερο και τα μαθήματα πιο απαιτητικά.

Νομ'ιζω ότι το σύστημα των δεσμών ήταν ένα σύστημα που βασιζόταν στην παπαγαλία. Μάθαινες τα 3 βιβλία των αρχαίων απ' έξω (εισαγωγές, μετάφραση και πραγματολογικές που ήταν στάνταρ), μάθαινες όλη την ιστορία απ' έξω (γνωρίζω από βαθμολογητή ότι βαθμολογούσαν ακόμα και το κόμμα στην κυριολεξία), μάθαινες 52 κείμενα λατινικά απ' έξω (ακόμα και τη γραμματική και το συντακτικό) και μάθαινες και κάποια σχεδιαγράμματα για την έκθεση τα οποία προσάρμοζες στο εκάστωτε θέμα (μάλιστα εμένα μου είχε πει η καθηγήτρια μου να προσπαθώ να "φέρνω" κάθε θέμα στην ενότητα της δημοκρατίς γιατί αυτό αρέσει, άσχετο αν δεν το έκανα. Λέτε γι' αυτό να μην έγραψα;;;).
Όσο για το άγνωστο στα αρχαία, ναι αυτό ήταν ίσως το μόνο στο οποίο μπορούσες να μην παπαγαλίσεις, και από αυτό ίσως ξεχώριζαν αυτοί που "έιχαν μυαλό" και δεν ήταν απλά του "διαβάσματος".
Δεν μπορώ να συγκρίνω τις δέσμες με το σημερινόσύστημα, γιατί δεν έχω γνώση αυτού. Απλά εκφράζω τη γνώμη μου για το σύτσημα με το οποίο έδωσα εγώ εξετάσεις, και ακριβώς επειδή δεν μπορούσα να μάθω απ' έξω τόμους ολόκληρους, δεν έγραψα 2 φορές ιστορία!!!! Έγραψα όμως άριστα λατινικά, τα οποία τα έλεγα απ' έξω, όλα, και τη μετάφραση, και το πρωτότυπο και τη γραμματική και το συντακτικό*!!!


* Τι τράβηξε η καημένη η μάνα μου μέχρι να τα μάθω όλα απ' έξω!!!! Το τι βιβλίο κράτησε δεν λέγεται!!!!! ;D ;D ;D
Νομίζω θα διαφωνήσω μαζί σου εν μέρει τουλάχιστον . Τρίτη δέσμη κι εγώ αλλά ακριβώς επειδή δεν είμαι φαν της παπαγαλίας είχα ένα μικρό πρόβλημα στα λατινικά και στο γνωστό κείμενο .Στην ιστορία δεν είχα διότι ήταν και είναι ένα μάθημα που μου αρέσει οπότε προσπάθησα να το φέρω στα μέτρα μου. Το ίδιο έκανα και με τα άλλα δυο μαθήματα . Δεν μάθαινα σχεδόν τίποτα από τις σημειώσεις του γνωστού και απαντούσα τις ερωτήσεις με αυτά που έβγαζα εγώ . Ήξερα βέβαια ότι χάνω έτσι μονάδες αλλά φρόντιζα να μην αφήσω κενά σε αυτά που όντως έπρεπε να μάθω , εισαγωγές και μεταφράσεις δηλαδή . Η αλήθεια είναι ότι πόνταρα και στο άγνωστο στο οποίο ήμουν πολύ δυνατή . Τώρα στα λατινικά , αν και δε μου άρεσαν καθόλου , πάλι δεν μάθαινα απ'έξω τίποτα .Βέβαια σε αυτό με βοήθησε και το φροντιστήριο που πήγαινα καθώς δε μας έδιναν τίποτα έτοιμο . Συντάσσαμε το κείμενο στο σπίτι και το εξετάζαμε στο μάθημα , μαθαίναμε τη θεωρία του συντακτικού και μας έλεγχαν σε αυτό - α ρε Ρούλα , τι μαθητές έβγαλες - το ίδιο και στη γραμματική . Τώρα που διδάσκω κι εγώ λατινικά σε ιδιαίτερα εφαρμόζω το ίδιο σύστημα και ειλικρινά τρελαίνομαι όταν μαθαίνω ότι καθηγήτρια στο σχολείο ή στο φροντιστηριο προτείνει να μάθουν σύνταξη , ανάλυση προτάσεων και όλα τα άλλα απ'έξω!!!!Πραγματικά βγαίνω εκτός εαυτού. Θεωρητική κατεύθυνση σημαίνει κατά κύριο λόγο μαθαίνω αλλά έχει και τομείς στους οποίους μπορεί ο μαθητής να δουλέψει . 
Η παρούσα στιγμή είναι το μόνο που είχες , το μόνο που έχεις , το μόνο που θα έχεις ποτέ .

Αποσυνδεδεμένος turpis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 19, 2010, 12:37:01 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι πήγαμε χρόοοοοοοοοονι πίσω.....Ήμουνα νιά......... ( το επόμενο της παροιμίας δεν ισχύει φυσικά!!!!!!!! )

...................και ξανανιωσα............. ;)

σωστάαααααααα
Η παρούσα στιγμή είναι το μόνο που είχες , το μόνο που έχεις , το μόνο που θα έχεις ποτέ .

Αποσυνδεδεμένος platonas254

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 02, 2010, 03:16:59 μμ »
Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω θέματα δεσμών;

Αποσυνδεδεμένος stefanosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 02, 2010, 03:37:39 μμ »
Δε νομίζω πως υπάρχουν στο διαδίκτυο.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 04, 2010, 01:45:12 πμ »
να θεσω μια ερωτηση ως φυσικη ξανθια.τα βιβλια της γ δεσμης τι ακριβως τα θες?
παντως εγω χαιρομαι αφανταστα που αλλαξε το συστημα.

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 04, 2010, 08:33:29 πμ »


Κάνε αναζήτηση στο
http://library.pi-schools.gr/cgi-bin-EL/egwcgi/175183/query.egw;/-1+kalypso:210/ADVANCE

ίσως να υπάρχουν
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2010, 08:36:50 πμ από margavare »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159760
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.