*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 519850 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kaitoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
μαριτα συμφωνω μαζι σου!κατι πρεπει να κανουμε!!!!!!!

Τι λέτε να κάνουμε?? Η προσφυγή στη δικαιοσύνη δεν είναι λύση που μπορεί να επιφέρει άμεσα αποτελέσματα. Αφήστε που πολλοί από μας οικονομικά δε μπορούμε ν' ανταποκριθούμε σε κάτι τέτοιο.
Απ' την άλλη, αν απευθυνθούμε στο υπουργείο με επιστολές κλπ δείχνουμε πως δεν είμαστε ενωμένοι και αποδυναμώνεται συνολικά ο αγώνας μας για περισσότερους διορισμούς.
Ίσως αυτό για το οποίο πρέπει να φωνάξουμε είναι να μην παραμερίσει το 24μηνο αλλά να κάνει διορισμούς και από αυτόν τον πίνακα όπως είχε γίνει τα δύο προηγούμενα χρόνια. Να επισημάνουμε το παράδοξο να μπαίνει στην άκρη ο πίνακας του 24μηνου ο οποίος όριζε ως προϋπόθεση και την επιτυχία στον ασέπ.

Εντωμεταξύ, μου φαίνεται πολύ ανησυχητικό και ύποπτο τ' ότι οι οαεδίτες δε φαίνονται πουθενά, δε φωνάζουν, δε γκρινιάζουν... Μήπως τα έχουν κανονίσει ήδη με τους "ιθύνοντες" και είναι ήσυχοι ενώ εμείς ψαχνόμαστε και πελαγώνουμε σε υποθέσεις και σενάρια?
Συμφωνώ απόλυτα! Να μην πειράξει το 24μηνο και επιτυχία στο ασεπ. Τι πληροφορίες έχετε; Υπάρχει περίπτωση να το καταργήσει; Πώς είναι δυνατόν αυτό αφού η ίδια φωνάζει για την αξιοκρατία του ασεπ. Αν θέλει αξιοκρατία, ας διορίσει εκείνους που είναι επιτυχόντες στον ασεπ και έχουν και προυπηρεσία. Δεν είναι δύσκολο να τους βρει. Από το να διορισεί τους οαεδίτες, είναι προτιμότερο να διορίσει άτομα που κόπιασαν και δεν μπήκαν στην εκπαίδευση με βύσμα, αλλά με την αξία τους.


συμφωνώ πως το 24μηνο είναι πολύ δίκαιο γιατί συνδυάζει την προυπηρεσία με την επιτυχία στο ΑΣΕΠ. όμως ας μη λέει ο καθένας απλώς την εκτιμηση του παρουσιάζοντάς την ως βέβαιη πληροφορία γιατί τα νευρα μας δεν αντέχουν άλλο. είναι τρομερό ότι 5 μήνες τώρα ακούμε τόσες απόψεις και τίποτα επίσημο.... αν ξέρει κάποιος κάτι επιβεβαιωμένο ας το αναφέρει.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2010, 01:36:49 πμ από kaitoula »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Χωρίς να θέλω να γίνω Πυθία ,θα ήθελα να συστήσω ψυχραιμία και λογική .Και εγώ συμφωνώ με τον/την Germanos στα νούμερα για τις αποσπάσεις των φιλολόγων ,αν και το είχα αναφέρει ξανά στο παρελθόν. Θεωρώ κάπως πρόωρες τις φήμες που θέλουν την προυπηρεσία να μη μετρά αυτούσια αλλά με συντελεστή για τους εξής λόγους : Πρώτα πρώτα η ίδια η Διαμαντοπούλου και οι υφιστάμενοί της διαβεβαιώνουν με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο πως δεν πρόκειται να χαθεί ούτε μια ώρα προυπηρεσίας ,η οποία δεν έχει ακυρωθεί από κανένα καθεστώς ή συνταγματικό νόμο .Με το να συγχωνεύσει τα μόρια της προυπηρεσίας αυτόματα θα εγείρει αντιδράσεις τέτοιες που ίσως δεν είχε υπολογίσει...Επιπλέον ποιό κίνητρο θα δώσει ακόμα και στους αναπληρωτές να φύγουν από το σπίτι τους και να πληρώνουν ακόμα και από την τσέπη τους νοίκια ,φώτα νερά κλπ.Τέλος η προυπηρεσία είναι κάτι που ισχύει σε όλους τους δημοσίους υπαλλήλους και δεν μπορώ να καταλάβω πως θα αφήσουμε έστω να ακουστεί κάτι τέτοιο ..Επιπλέον πιστεύω πως θα πάρει τόσους φιλολόγους όσους χρειάζεται και η βάση της αναπλήρωσης δεν θα είναι τόσο υψηλή ,γιατί χωρίς εμάς σχολεία δεν στέκονται .Και θυμηθείτε ότι ο χώρος γυναικοκρατείται ,αιτήσεις για συντάξεις υπάρχουν πολλές ,το ίδιο και οι άδειες για εγκυμοσύνες και διάφορα άλλα ..Και μη ξεχνάτε το εξής :η κυβέρνηση αυτή ρίχνει πολλά πυροτεχνήματα τίποτα συγκεκριμένο ,τόποτα απτό ,λέει και μετά κοιτά αντιδράσεις .
Να προσθέσουμε εδώ ότι τα δίδακτρα των ιδιωτικών σχολείων θεωρούνται πλέον τεκμήρια για τη φορολογία, χώρια το γεγονός ότι για πολλές οικογένειες θα αποτελέσουν πλέον δυσβάστακτο οικονομικό βάρος. Σε ελεύθερη μετάφραση αύξηση μαθητών στα δημόσια σχολεία από τα ιδιωτικά...
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει αυτές τις ημέρες στις εφημερίδες αλλά και στα φόρουμ κατέληξα στο ακόλουθο συμπέρασμα. 3 μήνες προϋπηρεσία = 1 μήνας. Αυτό σημαίνει ότι οι πίνακες των αναπληρωτών θα μεταβληθούν. Τι εννοώ. Στον πίνακα θα προηγούνται οι επιτυχόντες των Ασεπ και όχι όσοι έχουν προυπηρεσία. Αναφέρω το ακόλουθο παράδειγμα.
1ο παράδειγμα = 2009 = Σύνολο μορίων 35 από προυπηρεσία -   2010 = Σύνολο 11, 6 μόρια
2ο παράδειγμα =  2009 = 13 μόρια μόνο από ΑΣΕΠ -  2010 = 13 μόρια.
3ο παράδειγμα = 2009 = 24 μόρια = 21 μόρια από ασεπ + 3 μόρια από προυπηρεσία - 2010 = 22 μόρια.
 Βέβαια σύμφωνα με αυτά που φημολογούνται θα προστεθούν και τα μόρια των μεταπτυχιακών και ο βαθμός του πτυχίου.
Άρα χαμένοι θα βγουν όσοι έχουν λίγα μόρια από τον Ασεπ και πολλά μόρια προυπηρεσίας

Ενώ κερδισμένοι βγαίνουν οι περσινοί χαμένοι (δηλαδή οι ΑΣΕΠΙΣΤΕΣ ΤΟΥ 2009), οι οποίοι ήταν 1 μόριο διαφορά με τον τελευταίο επιτυχών και δεν ήταν ούτε ωρομίσθιοι φέτος. Επαναλαμβάνω όλα αυτά είναι δικά μου συμπεράσματα από όσα διαβάζω αυτές τις ημέρες.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Συγνώμη και αυτό τώρα θα πρέπει να το δεχτούμε; Η προυπηρεσία των εκπαιδευτικών είναι πολύτιμη γιατί έχει αποκτηθεί με μεγάλες θυσίες .Προσωπικά φεύγω από την Αθήνα και κάνω κάθε βδομάδα 400 χιλιόμετρα ως ωρομίσθία για τα μόρια. Με επιτυχία στον ΑΣΕΠ και απλήρωτη τόσους μήνες και θα έρθει η κάποια υπουργός να μου πει τι ; Οτι είμαι ηλίθια που αφήνω τα παιδιά μου και φεύγω ,γιατί κάποιος άλλος που ίσως (γιατί στην πλειοψηφία ισχύει )είναι πιο ξέγνοιαστος χωρίς υποχρεώσεις να πετυχαίνει μεγάλες επιτυχίες στον ΑΣΕΠ; Ερώτηση: Θα το αφήσουμε να περάσει ;Η απάντηση είναι εύλογη ! Ναι γιατί βολεύει μερικούς ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Δεν θα σου πω ότι έχεις άδικο σε καμμία περίπτωση. Σκέψου όμως και μια άλλη περίπτωση. Άνεργος, κυνηγάς και παρακαλάς για ιδιαίτερα δεν έχεις λεφτά, διαβάζεις για ασεπ ενώ οι άλλοι περνάνε καλά περνάς στον ασεπ και είσαι πάλι άνεργος. Πώς σου φαίνεται και αυτή η περίπτωση. Οι φιλόλογοι είναι 23.000 άνεργοι. Σίγουρα κάποιοι θα είναι χαμένοι. Αλλά... πρέπει ο καθένας να βλέπει μακριά όταν τα πράγματα είναι δύσκολα. Δηλαδή αν εγώ του χρόνου θα είμαι αναπληρώτρια μακριά από τα παιδιά μου πρέπει παράλληλα να διαβάζω και για τον επόμενο ΑΣΕΠ. Δεδομένου ότι ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος πρέπει και και οι προσπάθειες να είναι μεγάλες. Ο καλύτερος κερδίζει. Λυπάμαι που μιλάω τόσο σκληρά αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Άλλωστε αν παρατηρήσει κανείς τον πίνακα θα παρατηρήσει ότι λίγοι τα καταφέρνουν μόνο με προυπηρεσία ή μόνο με ΑΣΕΠ. Χρειάζεται και ο συνδυασμός και των δύο.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Νομίζω ότι οι σκέψεις μου επιβεβαιώνονται με αυτό το άρθρο εν μέρει βέβαια γιατί ακόμη δεν έχουμε στα χέρια μας το νομοσχέδιο.

Τι είπε η Α. Διαμαντοπούλου σε Σύσκεψη για το νομοσχέδιο για την εκπαίδευση-Τέλος η αγωνία των εκπαιδευτικών αλλά όχι στην ανησυχία και τα προβλήματα

 

Σε μία προσπάθεια να περιορίσει τις αντιδράσεις για τις επικείμενες αλλαγές, η ηγεσία του ΥΠΕΠ-Θ κάλεσε σε σύσκεψη το περασμένο Σάββατο στελέχη του ΠΑΣΟΚ που σχετίζονται με το χώρο της εκπαίδευσης (νομαρχιακές επιτροπές, συνδικαλιστές, γονείς, τοπική αυτοδιοίκηση κτλ.).

Εκεί η υπουργός Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου ανέλυσε το όραμά της για το νέο σχολείο και ζήτησε τη συναίνεση όλων για την υλοποίησή του.

Προανήγγειλε ότι στο νομοσχέδιο, που θα ανακοινωθεί μετά το Πάσχα, θα προβλέπεται ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί θα διορίζονται μόνο μέσω εξετάσεων ΑΣΕΠ και εφόσον κατέχουν πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας.

Σήμερα μόνον το 32% προσλαμβάνεται μέσω ΑΣΕΠ, ενώ οι υπόλοιποι μέσα από άλλες διαδικασίες, π.χ. πολύτεκνοι, προϋπηρεσία.

Για να δικαιολογήσει τη μείωση των προσλήψεων κατά 50%, υποστήριξε ότι ως χώρα έχουμε το μεγαλύτερο αριθμό διορισμών στην Ευρώπη, αφού ένας εκπαιδευτικός αντιστοιχεί σε εννέα μαθητές, ενώ στην υπόλοιπη ήπειρο η αναλογία είναι 1 προς 18 μαθητές.

Παράλληλα η κ. Διαμαντοπούλου παρουσίασε την τραγική κατάσταση του συστήματος των μετακινήσεων (μεταθέσεις, αποσπάσεις) των εκπαιδευτικών.

Έκανε λόγο για ρουσφέτια -χιλιάδες εκπαιδευτικοί έπαιρναν τα μόρια των παραμεθόριων περιοχών, ενώ ήταν αποσπασμένοι σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη- για νομούς όπου ορισμένες ειδικότητες διδακτικού προσωπικού ήταν υπεράριθμες, ενώ στους διπλανούς υπήρχαν κενά.



Πηγή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

 

 

 

 

 




Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Άρα δε θα ισχύσει αυτό που είπε ό,τι δε θα χαθεί ούτε μέρα από την προϋπηρεσία? Και κάτι άλλο. Γιατί θα ευνοηθούν οι ΑΣΕΠίτες του 2009? Αν γίνει άλλος ΑΣΕΠ το Δεκέμβριο θα αλλάξουν τα δεδομένα. Προσωπικά έχασα το διορισμό για 0.2 μόρια (ήτοι 18 άτομα) και φέτος δούλεψα πρώτη φορά αναπληρωτής με μηδενική προϋπηρεσία. Τελικά δεν ξέρω τι θα με συνέφερε να γίνει. Έχω μπερδευτεί τρελά με τις δηλώσεις και τις υποθέσεις μας.

void

  • Επισκέπτης
θα ευνοηθουν οι επιλαχοντες του 2007 που εχοντας πολλα μορια απο ασεπ και 2 τουλαχιστον ωρομισθιες και μια αναπληρωση θα ειναι πανω-πανω στο νεο πινακα.πχ με 72 μορια απο ασεπ + 16 περιπου μορια απο προυπηρεσια που ισως μεταφραστουν σε 5,5 αν διαιρεθουν δια του 0,333 πανε στα 78,5.Συν πτυχιο ή μεταπτυχιακο( για καποιους )θα ειναι πρωτοι και καλυτεροι!Δικαιο αν αναλογιστει κανεις οτι με τοσα μορια σε παλαιοτερους ασεπ διοριζοσουν ανετα

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
που τα βρηκες όλα αυτά?

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θα ευνοηθουν οι επιλαχοντες του 2007 που εχοντας πολλα μορια απο ασεπ και 2 τουλαχιστον ωρομισθιες και μια αναπληρωση θα ειναι πανω-πανω στο νεο πινακα.πχ με 72 μορια απο ασεπ + 16 περιπου μορια απο προυπηρεσια που ισως μεταφραστουν σε 5,5 αν διαιρεθουν δια του 0,333 πανε στα 78,5.Συν πτυχιο ή μεταπτυχιακο( για καποιους )θα ειναι πρωτοι και καλυτεροι!Δικαιο αν αναλογιστει κανεις οτι με τοσα μορια σε παλαιοτερους ασεπ διοριζοσουν ανετα

Έχεις απόλυτο δίκιο ...είναι άδικο να μετρήσει ο καλύτερος απο τους 2 ΑΣΕΠ γατί ο ΑΣΕΠ του 2009 κακά τα ψέματα ήταν πιο δύσκολος

είχε 3271 επιτυχόντες και του 2007 4760 επιτυχόντες δηλαδή το 2007 ήταν 1500 παραπάνω επιτυχόντες απο το 2009...επίσης η βάση διορισμού παρά το γεγονός ότι το 2009 είχαμε μόλις 480 θέσεις έναντι 840 του 2007 ήταν πιο χαμηλή. Δε νομίζω λοιπόν ότι αμφιβάλλετε ότι ο διαγωνισμός του 2007 ήταν πιο εύκολος?

Γιατί λοιπόν κάποιος που έγραψε 70 το 2007 και το 2009 ήταν αποτυχών να έχει περισσότερα μόρια απο κάποιον που έγραψε

67 το 2007 και το 2009 ήταν πάλι επιτυχών με 63? Το καλό θα ήταν η επιτυχία ΑΣΕΠ να έχει διάρκεια 4 χρόνια..

δηλαδή του 2007 να πάψει να ισχύει το 2011 και του 2009 το 2013???

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
θα ευνοηθουν οι επιλαχοντες του 2007 που εχοντας πολλα μορια απο ασεπ και 2 τουλαχιστον ωρομισθιες και μια αναπληρωση θα ειναι πανω-πανω στο νεο πινακα.πχ με 72 μορια απο ασεπ + 16 περιπου μορια απο προυπηρεσια που ισως μεταφραστουν σε 5,5 αν διαιρεθουν δια του 0,333 πανε στα 78,5.Συν πτυχιο ή μεταπτυχιακο( για καποιους )θα ειναι πρωτοι και καλυτεροι!Δικαιο αν αναλογιστει κανεις οτι με τοσα μορια σε παλαιοτερους ασεπ διοριζοσουν ανετα

Έχεις απόλυτο δίκιο ...είναι άδικο να μετρήσει ο καλύτερος απο τους 2 ΑΣΕΠ γατί ο ΑΣΕΠ του 2009 κακά τα ψέματα ήταν πιο δύσκολος

είχε 3271 επιτυχόντες και του 2007 4760 επιτυχόντες δηλαδή το 2007 ήταν 1500 παραπάνω επιτυχόντες απο το 2009...επίσης η βάση διορισμού παρά το γεγονός ότι το 2009 είχαμε μόλις 480 θέσεις έναντι 840 του 2007 ήταν πιο χαμηλή. Δε νομίζω λοιπόν ότι αμφιβάλλετε ότι ο διαγωνισμός του 2007 ήταν πιο εύκολος?

Γιατί λοιπόν κάποιος που έγραψε 70 το 2007 και το 2009 ήταν αποτυχών να έχει περισσότερα μόρια απο κάποιον που έγραψε

67 το 2007 και το 2009 ήταν πάλι επιτυχών με 63? Το καλό θα ήταν η επιτυχία ΑΣΕΠ να έχει διάρκεια 4 χρόνια..

δηλαδή του 2007 να πάψει να ισχύει το 2011 και του 2009 το 2013???

Πρόβλημα να βλέπεις πάντα αυτό που σ' εξυπηρετεί ...!
Τι απαντάς, λοιπόν, σ' εμένα που με την επιτυχία μου / σχεδόν διορισμό το 2007 και την ωρομισθία / αναπληρώσεις τα επόμενα 3 χρόνια, με βάση το παλιό σύστημα, διοριζόμουν και, άρα, τίποτε δεν με υποχρέωνε να διεκδικήσω κάτι από τον ΑΣΕΠ του 2009 ...;
Το πρόβλημα είναι πως ο προγραμματισμός μας αναθεωρείται και το Υπουργείο, μήνες τώρα, επιμένει να μη μας ανακοινώνει το πως ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

void

  • Επισκέπτης
που τα βρηκες όλα αυτά?
οσον αφορα τη διαιρεση του ενος μοριου δια του 0,333,προκειται για μια φημολογια που εγινε γενικως δεκτη στη συζητηση Διαφορα θεματα για την εκπαιδευση και που αν θες δεν εχω αποδεχτει.Ο εισηγητης της ομως ισχυριζεται οτι εχει ενημερωση απο...την πηγη!
Τα υπολοιπα ειναι θεμα λογικης.

θα ευνοηθουν οι επιλαχοντες του 2007 που εχοντας πολλα μορια απο ασεπ και 2 τουλαχιστον ωρομισθιες και μια αναπληρωση θα ειναι πανω-πανω στο νεο πινακα.πχ με 72 μορια απο ασεπ + 16 περιπου μορια απο προυπηρεσια που ισως μεταφραστουν σε 5,5 αν διαιρεθουν δια του 0,333 πανε στα 78,5.Συν πτυχιο ή μεταπτυχιακο( για καποιους )θα ειναι πρωτοι και καλυτεροι!Δικαιο αν αναλογιστει κανεις οτι με τοσα μορια σε παλαιοτερους ασεπ διοριζοσουν ανετα
Έχεις απόλυτο δίκιο ...είναι άδικο να μετρήσει ο καλύτερος απο τους 2 ΑΣΕΠ γατί ο ΑΣΕΠ του 2009 κακά τα ψέματα ήταν πιο δύσκολος
δε συμφωνω.Αφ'ενος  διοτι αν αναλογιστει κανεις τη διαβλητοτητα και την ελλειψη διαφανειας που επικρατει στον ασεπ  των εκπαιδευτικων-και μην τολμησει κανεις να πει το αντιθετο-καταληγει στο οτι τελικα στα ιδια shit κολυμπαμε ολοι.
Αφ'ετερου διοτι τιθεται το κυριαρχο προβλημα της συνεχειας της εκπαιδευτικης και εργασιακης πολιτικης του κρατους:δεν ειναι δυνατο να αλλαζει το υπουργειο τους ορους του παιχνιδιου ξαφνικα,οπως ειχε κανει αλλωστε και τη δεκαετια του '90 με την επετηριδα.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θα ευνοηθουν οι επιλαχοντες του 2007 που εχοντας πολλα μορια απο ασεπ και 2 τουλαχιστον ωρομισθιες και μια αναπληρωση θα ειναι πανω-πανω στο νεο πινακα.πχ με 72 μορια απο ασεπ + 16 περιπου μορια απο προυπηρεσια που ισως μεταφραστουν σε 5,5 αν διαιρεθουν δια του 0,333 πανε στα 78,5.Συν πτυχιο ή μεταπτυχιακο( για καποιους )θα ειναι πρωτοι και καλυτεροι!Δικαιο αν αναλογιστει κανεις οτι με τοσα μορια σε παλαιοτερους ασεπ διοριζοσουν ανετα

Έχεις απόλυτο δίκιο ...είναι άδικο να μετρήσει ο καλύτερος απο τους 2 ΑΣΕΠ γατί ο ΑΣΕΠ του 2009 κακά τα ψέματα ήταν πιο δύσκολος

είχε 3271 επιτυχόντες και του 2007 4760 επιτυχόντες δηλαδή το 2007 ήταν 1500 παραπάνω επιτυχόντες απο το 2009...επίσης η βάση διορισμού παρά το γεγονός ότι το 2009 είχαμε μόλις 480 θέσεις έναντι 840 του 2007 ήταν πιο χαμηλή. Δε νομίζω λοιπόν ότι αμφιβάλλετε ότι ο διαγωνισμός του 2007 ήταν πιο εύκολος?

Γιατί λοιπόν κάποιος που έγραψε 70 το 2007 και το 2009 ήταν αποτυχών να έχει περισσότερα μόρια απο κάποιον που έγραψε

67 το 2007 και το 2009 ήταν πάλι επιτυχών με 63? Το καλό θα ήταν η επιτυχία ΑΣΕΠ να έχει διάρκεια 4 χρόνια..

δηλαδή του 2007 να πάψει να ισχύει το 2011 και του 2009 το 2013???

Πρόβλημα να βλέπεις πάντα αυτό που σ' εξυπηρετεί ...!
Τι απαντάς, λοιπόν, σ' εμένα που με την επιτυχία μου / σχεδόν διορισμό το 2007 και την ωρομισθία / αναπληρώσεις τα επόμενα 3 χρόνια, με βάση το παλιό σύστημα, διοριζόμουν και, άρα, τίποτε δεν με υποχρέωνε να διεκδικήσω κάτι από τον ΑΣΕΠ του 2009 ...;
Το πρόβλημα είναι πως ο προγραμματισμός μας αναθεωρείται και το Υπουργείο, μήνες τώρα, επιμένει να μη μας ανακοινώνει το πως ...


Σ' ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ...ΞΕΡΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟ 2009 ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΗ ΒΑΣΗ ΝΑ ΕΠΙΑΝΑΝ ΕΜΕΝΑΝ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ...

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ

Σ' ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ...ΞΕΡΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟ 2009 ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΗ ΒΑΣΗ ΝΑ ΕΠΙΑΝΑΝ ΕΜΕΝΑΝ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ...

αυτο είναι το προβλημα, οτι ξαφνικα αλλαζουν τους όρους του παιχνιδιου.
Δεν το θεωρω σωστό,
μπορει οι νεοι κανονες του παιχνιδιου να θεωρουνται καλυτεροι,
αλλα δεν είναι δικαιοι γι αυτους που τοσα χρονια, δεκαετιες σχεδόν, έπαιζαν με τους παλαιους κανόνες.
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161501
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 413
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.