*

Αποστολέας Θέμα: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία  (Αναγνώστηκε 29387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 01, 2010, 06:31:23 μμ »
Τα φροντιστηρια είναι παραπαιδεια γιατι συχνα η δημοσια εκπαίδευση δεν προσφερει οσα πρεπει.Αυτο το επιβεβαίωσα όταν για πρωτη φορά μπήκα σε σχολική τάξη ,μετά απο 10 χρονια διδασκαλίας σε φροντιστήριο.Ειδικά άν η τάξη είναι θορυβώδης το επίπεδο του μαθηματος είναι πολύ πιο χαμηλο.Το φροντιστήριο μου εμοιαζε με σχολειο πολυτελείας ενω το σχολείο μου θύμιζε παρακμιακή συνοικία....Οντως ύπηρξαμε όλοι εμείς που δουλεψαμε σε φροντιστήρια θύματα εκμετάλλευσης  - ένσημα αμοιβή προσωπικές σημειώσεις συνθηκες κτλ - άλλα ευτυχώς που είχαμε και αυτη την εναλλακτική για να εχουμε απολαβές ,ασφάλεια και δουλεια συναφή με το αντικειμενο μας ,πραγμα διολου ευκαταφρονητο.Απορω ομως γιατι το ΣΔΟΕ δεν ελεγχει αυτους του κυρίους ,ώστε να μην εκμεταλλεύονται τους καθηγητες.
  Επισης,οντως οι μεγαλοι σε ηλικία καθηγητές του δημοσιου αμοιβονται εξωφρενικα,πράγμα πολυ προκλητικό,γιατί πολλοι απο αυτους ελαχιστα εχουν εντρυφήσει εν συγκρίσει με τους αντιστοιχους της ιδιωτικής εκπαιδευσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 01, 2010, 07:14:13 μμ »
@fair_play

Γιατί όποιος δεν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις των πελατών παίρνει πόδι.
Και η δουλειά του φροντιστή είναι από τις πιο δύσκολες, κατά τη γνώμη μου. Έχει άγχος, σκληρή δουλειά και συνεχή ανταγωνισμό.

Αν και θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι η δουλειά του φροντιστή είναι από τις ποιο δύσκολες και πιο κακοπληρωμένες(πόσα παίρνει ένας καθηγητής την ώρα; έχει πάντα ασφάλεια; )
θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα όταν μιλάμε για σχέση πωλητή-πελάτη και όχι για σχέση μαθητή-δασκάλου στην πρώτη περίπτωση
ο τρόπος που αντιμετωπίζεις τον μαθητή δεν είναι ειλικρινής (σκέψου μόνο τον τρόπο που ενημερώνουν τα φροντιστήρια για την πρόοδο των μαθητών τους γονείς).
 

Φίλε stargate,

από οικονομική σκοπιά ο μαθητής φροντιστηρίου είναι πελάτης.

Από την ανθρώπινη πλευρά η σχεση μαθητή-δασκάλου υπάρχει σε κάθε μορφή διδακτικής πράξης και στο σχολείο και στο φροντιστήριο και στο ιδιαίτερο. Σε ποιό βαθμό εξαρτάται και από τα 2 μέρη.

Υπάρχουν Δάσκαλοι με Δ κεφαλαίο και "δάσκαλοι".

@fair_play
Ευνουχισμένοι αριστούχοι;
Που διάβασαν ατέλειωτες ώρες, στερήθηκαν τόσα πράγματα για να πετύχουν το στόχο τους; Μήπως είμαστε άδικοι;

Αυτό φαίνεται μόνο και από τις καλές/υψηλόβαθμες σχολές που συγκεντρώνουν τεράστιους αριθμούς αιώνιων φοιτητών.
Τι πάθαν όλοι αυτοί όταν περάσαν στο πανεπιστήμιο;jet lag;
Προκύπτει όμως και από τον θεσμό των πανεπιστημιακών φροντιστηρίων που αναλαμβάνει να καλύψει τα κενά των μαθητών (αφού φοιτητές δεν είναι)
ακόμα και σε σχολές όπως ΕΜΠ,νομική,ιατρική κτλ. Το πιο εντυπωσιακό που έχω δει είναι ότι αναλαμβάνουν και εργασιές προπτυχιακών,μεταπτυχιακών
και ακόμα χειρότερα... (πάντα με το αζημίωτο). Είναι ευνουχισμένος με την έννοια ότι έμαθε να χρειάζεται μονίμως κάποιον από πάνω του
για να του εξηγεί ακόμα και το πιο εύκολο πράγμα (που πήγε η αυτενέργεια οεο; )
http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%91%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1
Και ο αριστούχος τι νομίζεις ότι ξέρει για την πραγματικότητα ώστε να αναπτύξει κριτική σκέψη και δεξιότητες;
Μπήκε ποτέ σε σχολικό εργαστήριο να δοκιμάσει όσα μαθαίνει στην θεωρία,μπήκε σε μια βιβλιοθήκη να ψάξει για πηγές,
δοκίμασε να λύσει ένα πρόβλημα χωρίς μεθοδολογία ή μίλησε
ποτέ για αληθινά θέματα όπως εργασιακές σχέσεις,ρατσισμός,προσωπικά δεδομένα,κυπριακό ώστε να προβληματιστεί; Και από τη στιγμή που αυτά δεν γίνονται στο σχολείο είναι αστείο να σχολιάσω αν γίνονται στο φροντιστήριο/ιδιαίτερο;
Φυσικά δεν απαξιώνω την επιτυχία όσων αρίστευσαν αλλά δεν παύει να είναι τίποτα περισσότερο από ένα εισιτήριο στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Δεν αποδεικνύει τίποτα για την εξέλιξη που θα έχουν στην ζωή τους αργότερα.

Συμφωνώ με όλα όσα λες. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για μια κοινωνία σε κρίση. Γιατί η κριτική σκέψη δεν αποκτιέται φυσικά μόνο στο σχολείο, αλλά και στην οικογένεια, στις συναναστροφές, από τα ΜΜΕ κλπ.

Και κάτι ακόμα: Την τεμπελιά πολύ αγάπησαν, τον τεμπέλη κανείς. Έχουμε μάθει όλοι τις εύκολες λύσεις και αφού μας βγαίνουν τις εφαρμόζουμε. Έτσι και οι φοιτητές αγοράζουν έτοιμες εργασίες, διπλωματικές ακόμα και διατριβές.
Δεν συμφωνώ με την πρακτική αυτή αλλά τους βγαίνει. Γιατί όχι;

Να σου πω μια δική μου ιστορία.
- Στο Δημοτικό ο αδιάβαστος, ξέχασα το τετράδιο, νόμιζα κλπ έτρωγε το ξύλο της αρκούδας.
- Στο Γυμνάσιο υπήρχε ένας σχετικός εξευτελισμός, μετεξεταστέοι και στον τόπο.
- Στο Λύκειο χαλαρά. Ποιο τετράδιο; ποιος τα κοίταζε, ποιός ασχολιόταν. Σχεδόν κανείς δεν έμενε. Όλα καλά.
Τότε. Σήμερα ξέρεις τι γίνεται....

Δώσε θάρρος στο φυγόπονο, για να παραφράσω την παροιμία, και δεν θα κουνήσει δακτυλάκι.

Και κλείνω με το εξής: Στο φροντιστήριο ο μαθητής έρχεται για να συμπληρώσει τις γνώσεις που παίρνει απο το σχολείο, και να μπορεσει να πετύχει στις ανταγωνιστικές εξετάσεις που υποβάλλεται. Αυτό ζητάει, αυτό παίρνει.










Αποσυνδεδεμένος uty

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 03, 2010, 06:18:01 μμ »
Κατακριτέοι είναι οι κυβερνώντες, που αφού ξεφτιλίσουν κάθε εκπαιδευτικό μέχρι την μονιμοποίηση του με να τον αναγκάζουν να δουλέψει χρόνια τζάμπα ή να διαβάζει συνεχώς για κάποιους διαγωνισμούς σε σημείο που να σιχαθεί όρους όπως, παιδαγωγικά και διδακτική και αφού μετά την μονιμοποίηση τρέξει σε βουνά και λαγκάδια, βάλει βίσματα για αποσπάσεις και αφού εν τέλει τα καταφέρει, μεσήλικας πια, πρέπει να ανταπεξέλθει με ένα πενιχρό μισθό, που είναι από τους πρώτους που μειώνονται σε φάση "κρίσης".
Και αυτός ο εκπαιδευτικός, όταν προσπαθήσει με λίγα ιδιαίτερα να βελτιώσει κάπως τα οικονομικά του, αισθάνεται συνένοχος στο έγκλημα της διαφθοράς μάζι με γιατρούς, δικηγόρους, πολιτικούς... Έλεος!
Είναι για μένα πραγματικά λυπηρό να βλέπω διορισμένους και αδιόριστους εκπαιδευτικούς να τρέχουν τα απογεύματα με την τσάντα στο χέρι, τσίχλα ή καραμέλα να μην βρομάει η ανάσα, από σπίτι σε σπίτι, να παλεύουν- ακριβά- με κακομαθημένους έφηβους, γόνους οικονομημένων λαμογιών ή να πουλούν -φτηνά-  όνειρα σε φτωχούς έφηβους για να επιτυχουν σε μια σχολή που δεν προσφέρει τίποτα..
     Νομίζω οτι περιέγραψες με γλαφυρό και δυνατό τρόπο την πραγματικότητα.
     Πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι και να τα λέμε με το όνομά τους. Όταν βγαίνει κάποιος απο το χώρο των φροντιστηρίων και φέρεται εναντίον των καθηγητών του δημοσίου είναι σαφές οτι το κάνει διότι πιστεύει οτι του τρώνε μέρος της πίτας κάνοντας ιδιέταιρα. Σκέφτεται ίσως οτι αυτοί έχουν μια σίγουρη θέση( γιατί δεν αρκούνται σε αυτό;) , ενώ αυτός είναι σε συνεχή αβεβαιότητα και ανταγωνισμό. Επίσης ακόμα έχει κύρος και ισχύ ο βαθμός του σχολείου τον οποίο βάζει ο καθηγητής του δημοσίου (στην Γ λυκείου μετράει και στο βαθμό πρόσβασης, μην ξεχνάμε)και έτσι ο γονιός συχνά απαιτεί απο τον φροντιστή να έχει το μαθητή στο ρυθμό του σχολείου και να τον βοηθάει να είναι καλός σε αυτό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα όλη τη χρονιά ο φροντιστής να ψιλοκυνηγάει τον καθηγητή του σχολείου και να προσπαθεί να "πιάσει" τα θέματα που θα βάλει διαγώνισμα ή στις ενδοσχολικές εξετάσεις τον ιούνιο κλπ. Κατα κάποιον τρόπο ο φροντιστής είναι υπόλογος στο γονέα για το βαθμό που βάζει στο παιδί ο καθηγητής στο σχολείο!
Τέλος, πείτε μου με το χέρι στην καρδιά ποιός καθηγητής  που εμπλέκεται στο χώρο των φροντιστηρίων δε θα ήθελε ένα διορισμό. Ποιόν θα καλούσαν εδώ και τώρα στο δημόσιο και δε θα πήγαινε...Συνάδελφοι αυτές είναι πραγματικότητες και εξηγούν πολλά απο αυτά που ακούγονται εδω μέσα. Εντάξει, ο καθένας υπερασπίζεται τα συμφέροντα και τις θέσεις του, αλλά μην νομίζετε οτι απευθύνεστε σε παιδάκια...

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 03, 2010, 07:36:01 μμ »
Τέλος, πείτε μου με το χέρι στην καρδιά ποιός καθηγητής  που εμπλέκεται στο χώρο των φροντιστηρίων δε θα ήθελε ένα διορισμό. Ποιόν θα καλούσαν εδώ και τώρα στο δημόσιο και δε θα πήγαινε

εγω θα ακολουθησω τον αντιστροφο δρομο απο του χρονου.απο το σχολειο στο φροντιστηριο.να μου λειπει το βυσσινο του δημοσιου σχολειου..εχω βαρεθει την σαπιλα που κυριαρχει με τους υπουργους , τις συνθηκες διδασκαλιας , την υποκριτικη συμπεριφορα συναδελφων ..ηδη εχω πολυ καλη προταση απο φροντιστηριο για του χρονου..ειναι μια αποφαση ζωης που πηρα αυτες τις ημερες της ηρεμιας και της κατανυξης..καλη τυχη σε οσους επιθυμουν τον διορισμο τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 03, 2010, 09:19:08 μμ »
"πολύ καλή πρόταση από φροντιστήριο", απλά δεν υπάρχει, καλή Ανάσταση

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 03, 2010, 09:30:25 μμ »
"πολύ καλή πρόταση από φροντιστήριο", απλά δεν υπάρχει, καλή Ανάσταση


κανεις λαθος..επισης...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 06, 2010, 07:33:33 μμ »
Όντως, το πολύ καλή πρόταση από φροντιστήριο ακούγεται λίγο... οξύμωρο. Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ??? Δε σε ρωτάω από αδιακρισία και φυσικά αν θέλεις μου απαντάς, απλώς, επειδή όλοι έχουμε γίνει αντικείμενα εκμετάλλευσης από φροντιστές, ειλικρινά θα ήθελα να μάθω τι περιλαμβάνει η καλή πρόταση. :)

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 07, 2010, 03:49:00 πμ »
Όντως, το πολύ καλή πρόταση από φροντιστήριο ακούγεται λίγο... οξύμωρο. Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ??? Δε σε ρωτάω από αδιακρισία και φυσικά αν θέλεις μου απαντάς, απλώς, επειδή όλοι έχουμε γίνει αντικείμενα εκμετάλλευσης από φροντιστές, ειλικρινά θα ήθελα να μάθω τι περιλαμβάνει η καλή πρόταση. :)

Την ιδιότητα του καθηγητή που την απέκτησες; Μήπως σε κάποιο φροντιστήριο που κατηγορείς;;;;;;; :-\
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος uty

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 07, 2010, 08:33:23 πμ »
Όντως, το πολύ καλή πρόταση από φροντιστήριο ακούγεται λίγο... οξύμωρο. Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ??? Δε σε ρωτάω από αδιακρισία και φυσικά αν θέλεις μου απαντάς, απλώς, επειδή όλοι έχουμε γίνει αντικείμενα εκμετάλλευσης από φροντιστές, ειλικρινά θα ήθελα να μάθω τι περιλαμβάνει η καλή πρόταση. :)

Την ιδιότητα του καθηγητή που την απέκτησες; Μήπως σε κάποιο φροντιστήριο που κατηγορείς;;;;;;; :-\
Commando μια φίλη πολ.μηχανικός δούλευε 4 χρόνια σε τεχνικό γραφείο για 400Ε το μήνα 8 ωρο και εκει μέσα απέκτησε την ιδιότητα του μηχανικού. Αυτό σημαίνει οτι δεν πρέπει να κατηγορεί τον ιδιοκτήτη που την εκμεταλλευόταν; Οχι φίλε μου, δεν είναι έτσι που τα λες...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 07, 2010, 05:14:22 μμ »
Όντως, το πολύ καλή πρόταση από φροντιστήριο ακούγεται λίγο... οξύμωρο. Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ??? Δε σε ρωτάω από αδιακρισία και φυσικά αν θέλεις μου απαντάς, απλώς, επειδή όλοι έχουμε γίνει αντικείμενα εκμετάλλευσης από φροντιστές, ειλικρινά θα ήθελα να μάθω τι περιλαμβάνει η καλή πρόταση. :)

Την ιδιότητα του καθηγητή που την απέκτησες; Μήπως σε κάποιο φροντιστήριο που κατηγορείς;;;;;;; :-\


Ωππππ, άλα της επίθεση! ::)
Φίλε μου, μου φαίνεται ότι τα... τρελά νερά σού έχουν δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα κατανόησης των μηνυμάτων.
1. Δεν κατηγορώ το φροντιστήριο συλλήβδην, αλλά ορισμένους φροντιστηριάρχες, οι οποίοι σου δίνουν μισθό... καθαρίστριας, σε έχουν απλήρωτο πόσους μήνες, σε βάζουν να υπογράψεις ότι πήρες δώρα, τα οποία φυσικά δεν πήρες, σε τραβάνε για επιτηρήσεις και διορθώσεις τα ΣΚ, χωρίς φυσικά απολαβές και πολλά άλλα ακόμη που θέλω... ρολό κουζίνας, για να τα απαριθμήσω. Και πίστεψέ με, εγώ ήμουν από τους τυχερούς και τα βίωσα σε ελάχιστο βαθμό. Γνωρίζω, όμως, συναδέλφους που έχουν μαρτυρήσει. Συνεπώς, μπορώ να πω τη γνώμη μου; Μου επιτρέπεις; :P
2. Σε βρίσκω λίγο αρπαγμένο και στραβωμένο γενικά. Δεν πας να κάνεις κάτι να ηρεμήσεις...κανένα μασάζ, καμιά ρεφλεξολογία; Ή πήγαινε καμιά εκδρομή, να αλλάξεις παραστάσεις. Η Εύβοια έχει πολύ ωραία μέρη! 8)

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 07, 2010, 06:43:35 μμ »
1. Άμα σου τα κάνουν όλα αυτά γιατί κάθεσαι;  Μήπως θέλεις ρεφλεξολογία;;;;;
2. Φιλαράκο περνάω πολύ καλά... δόξα τω Θεώ... Εσύ;;;;;;;;
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 07, 2010, 06:49:20 μμ »
Όντως, το πολύ καλή πρόταση από φροντιστήριο ακούγεται λίγο... οξύμωρο. Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ??? Δε σε ρωτάω από αδιακρισία και φυσικά αν θέλεις μου απαντάς, απλώς, επειδή όλοι έχουμε γίνει αντικείμενα εκμετάλλευσης από φροντιστές, ειλικρινά θα ήθελα να μάθω τι περιλαμβάνει η καλή πρόταση. :)

Την ιδιότητα του καθηγητή που την απέκτησες; Μήπως σε κάποιο φροντιστήριο που κατηγορείς;;;;;;; :-\
Commando μια φίλη πολ.μηχανικός δούλευε 4 χρόνια σε τεχνικό γραφείο για 400Ε το μήνα 8 ωρο και εκει μέσα απέκτησε την ιδιότητα του μηχανικού. Αυτό σημαίνει οτι δεν πρέπει να κατηγορεί τον ιδιοκτήτη που την εκμεταλλευόταν; Οχι φίλε μου, δεν είναι έτσι που τα λες...
;


Φίλε mpourkoulas το ανέχτηκε όμως. Εσένα δεν σου λέει κάτι αυτό;
Παντού υπάρχουν σωστοί και λάθος επαγγελματίες και υπάλληλοι.... Θέτουμε όμως και τα προσωπικά μας όρια. Συμφωνείς
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 07, 2010, 06:53:19 μμ »
Karxarias29 έγραψες :  "Όντως, το πολύ καλή πρόταση από φροντιστήριο ακούγεται λίγο... οξύμωρο."

Και μετά γράφεις ότι δεν καταφέρεσαι συλλήβδην εναντίον των φροντιστηρίων...... :) :) :) :) :) :) :)
Ποια τρελά νερά , εδώ χάνεται η μπάλα....
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 07, 2010, 06:56:10 μμ »
1. Μάθε να διαβάζεις.
2. Δεν κάθομαι (οικειοθελώς) εδώ και αρκετά χρόνια και έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο. Απλώς, μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι προσπαθείς να μας πείσεις για το ότι τα φροντιστήρια είναι ... ευαγή ιδρύματα και οι φροντιστηριάρχες οι καλοί σαμαρείτες! Χμμμ, τώρα που το σκέφτομαι, μήπως ο ήλιος βγαίνει από τη Δύση; :P
3. Τςτςτςτς... παντελής έλλειψη πρωτοτυπίας στην απάντησή σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2010, 11:48:55 μμ από karxarias29 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162246
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.