*

Αποστολέας Θέμα: Η καλή είδηση της ημέρας  (Αναγνώστηκε 94602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 04:33:59 μμ »
Αγώνας για… συμπαράσταση! Αγανακτισμένοι είναι οι μαθητές με τα σχολεία να κλείνουν ένα- ένα.
 
Όπως γνωρίζαμε μέχρι σήμερα βασικοί λόγοι είναι η έλλειψη βιβλίων και καθηγητών, αλλά τελικά κάποια σχολεία κάνουν κατάληψη για να «ενισχύσουν» τον αγώνα τον υπολοίπων!
 
Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το 3ο Γενικό Λύκειο Κηφισιάς. Όπως μας ενημέρωσαν μαθητές, που ήρθαν  σε επαφή με το siteμας, τέσσερις μέρες μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς προχώρησαν σε κατάληψη, εξαιτίας της έλλειψης βιβλίων και προσωπικού.
 
Παρά την διαβεβαίωση του διευθυντή του σχολείου, κ. Κουτσίκου, ότι όλα είναι “ok”, ότι δηλαδή δεν θα χρειαστεί ούτε να πληρώσουν για τις φωτοτυπίες και ότι το διδακτικό προσωπικό του σχολείου είναι επαρκές, τα παιδιά δεν επέστρεψαν στις τάξεις. Με την πλειοψηφία, 175 υπέρ σε σύνολο 268 μαθητών, αποφάσισαν ότι συνεχίζουν τις κινητοποιήσεις.
 
Αιτία: Η συμπαράσταση! «Θέλουμε δωρεάν μετακινήσεις για όλα τα παιδιά, ακόμα και στην Κέρκυρα ή σε κάποιο χωριό, που αναγκάζονται οι γονείς να το πάνε με το αμάξι και θέλουμε να επαναφέρουν την ενισχυτική διδασκαλία», είπε μαθητής του 3ου Γενικού Λυκείου Κηφισιάς στο star.gr και πρόσθεσε «Το ότι σταμάτησε η ενισχυτική διδασκαλία σημαίνει ότι το δημόσιο σχολείο χάνει την μάχη με την παραπαιδεία».
 
Τα παιδιά οργανώθηκαν σε ομάδες και πληροφόρησαν και τα γύρω σχολεία για την στάση τους και το μέλλον των κινητοποιήσεων τους.  Όπως υποστηρίζουν και τα υπόλοιπα σχολεία της περιοχής κλείνουν το ένα μετά το άλλο, ενώ για τις 3 Οκτωβρίου έχουν προγραμματίσει πορεία στο κέντρο της Αθήνας.  «Η οργάνωση έγινε μέσω facebook και θα είναι μια πολύ μεγάλη κίνηση. Ήδη 57.000 μέλη έχουν πει ότι θα έρθουν», τόνισε, ενώ οι μαθητές του 3ου Λυκείου Κηφισιάς έχουν κάνει δικιά τους σελίδα στο facebook με τίτλο «παιδεία ΤΩΡΑ» .
 
«Θα στηρίξουμε και τους καθηγητές στην πορεία τους», μας είπαν τέλος αποφασισμένοι να συνεχίσουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:56:09 »

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 04:51:45 μμ »
δε μπορω παρά να μη κρατώ επιφύλαξη με αυτό που διαβάζω  :-\ από την μία αφήνουν τους μαθητές να προχωρήσουν σε καταλήψεις κι από την άλλη θα είναι αυτοί που θα τους κατηγορήσουν ότι δεν θέλουν να κάνουν μαθήματα...δεν ξέρω αλλά καμια κίνηση από καμια πλευρα δεν μου φαίνεται αθώα ....

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 09:13:25 μμ »

Στα …ελληνικά σκεφτόταν ο Νεύτων!
Το Πανεπιστήμιο του Cambridge φέρνει στο φως χειρόγραφα του μεγάλου φυσικού


http://www.parapolitika.gr/ArticleDetails/tabid/63/ArticleID/351396/Default.aspx



Eίναι από αυτά τα "μικρά" που σε κάνουν να νιώθεις περήφανος, σε μια περίοδο που η Ελλάδα βάλλεται πανταχόθεν.

Το Πανεπιστήμιο του Cambridge, έδωσε στην δημοσιότητα χειρόγραφα του Νεύτωνα , που δείχνουν πως ο μεγάλος φυσικός, όχι μόνο είχε μελετήσει, αλλά γνώριζε άπταιστα την ελληνική, στην οποία έγραφε τις σημειώσεις του!

Οι σημειώσεις είναι από την περίοδο 1661 με 1665, που ο «πατέρας» της κλασικής φυσικής, ως προπτυχιακός φοιτητής στο Trinity College του πανεπιστημίου του Cambridge, κράταγε σημειώσεις από το Πανεπιστήμιο του, δείγμα πως η εξοικείωση του με τα ελληνικά ήταν πολύ μεγάλη !
Οι σημειώσεις αυτές είχαν κριθεί «ακατάλληλες για έκδοση» από τον εκτελεστή της διαθήκης του και παρουσιάστηκαν στην βιβλιοθήκη του κολεγίου από τον πέμπτο Κόμη του Πόρτσμουθ το 1872.
Σήμερα τις δίνει στην δημοσιότητα το Πανεπιστήμιο του Cambridge , αποδεικνύοντας πως και στην Ευρωπαϊκή αναγέννηση, οι Έλληνες είχαν παίξει καθοριστικό ρόλο.


 Δείτε όλες τις σημειώσεις του εδώ


......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 11:50:06 μμ »
Καταπληκτικό!  :D
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:56:09 »

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 11:14:07 πμ »

Στα …ελληνικά σκεφτόταν ο Νεύτων!
Το Πανεπιστήμιο του Cambridge φέρνει στο φως χειρόγραφα του μεγάλου φυσικού


http://www.parapolitika.gr/ArticleDetails/tabid/63/ArticleID/351396/Default.aspx



Eίναι από αυτά τα "μικρά" που σε κάνουν να νιώθεις περήφανος, σε μια περίοδο που η Ελλάδα βάλλεται πανταχόθεν.

Το Πανεπιστήμιο του Cambridge, έδωσε στην δημοσιότητα χειρόγραφα του Νεύτωνα , που δείχνουν πως ο μεγάλος φυσικός, όχι μόνο είχε μελετήσει, αλλά γνώριζε άπταιστα την ελληνική, στην οποία έγραφε τις σημειώσεις του!

Οι σημειώσεις είναι από την περίοδο 1661 με 1665, που ο «πατέρας» της κλασικής φυσικής, ως προπτυχιακός φοιτητής στο Trinity College του πανεπιστημίου του Cambridge, κράταγε σημειώσεις από το Πανεπιστήμιο του, δείγμα πως η εξοικείωση του με τα ελληνικά ήταν πολύ μεγάλη !
Οι σημειώσεις αυτές είχαν κριθεί «ακατάλληλες για έκδοση» από τον εκτελεστή της διαθήκης του και παρουσιάστηκαν στην βιβλιοθήκη του κολεγίου από τον πέμπτο Κόμη του Πόρτσμουθ το 1872.
Σήμερα τις δίνει στην δημοσιότητα το Πανεπιστήμιο του Cambridge , αποδεικνύοντας πως και στην Ευρωπαϊκή αναγέννηση, οι Έλληνες είχαν παίξει καθοριστικό ρόλο.


 Δείτε όλες τις σημειώσεις του εδώ

μπραβο!!!!!!!!!! και εμεις οι ελληνες δε θελουμε τα αρχαια και την ιστορια  στο σχολειο!!!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 01:08:45 μμ »
Εκείνη την εποχή (και αργότερα) οι αριστοκράτες που μορφώνονταν, μάθαιναν ΚΑΙ ελληνικά (και αρχαία μάλιστα). Και ο Λένιν ήξερε αρχαία ελληνικά  :D
Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει λόγος έκπληξης ή εθνικής περηφάνειας..

Λόγος έκπληξης όντως δεν υπάρχει. Εθνικής υπερηφάνειας όμως ναι.
Όταν κάποιος επιλέγει να μάθει μια γλώσσα πέραν της μητρικής του, όχι γιατί το επιβάλλει κάποια αδήριτη επικοινωνιακή ανάγκη, αλλά γιατί τη θεωρεί γλώσσα υψηλού κύρους, αυτό είναι τιμητικό για τη γλώσσα και τους ομιλητές της.
Νομίζεις δηλαδή ότι το ότι μιλούσαν κάποτε οι αριστοκράτες σε όλη την Ευρώπη -και όχι μόνο- λατινικά ή αργότερα γαλλικά
ή το ότι τώρα και η κουτσή Μαρία ψελλίζει κάτι στα αγγλικά, αυτό δεν αποτελεί ένδειξη πολιτιστικής -το λιγότερο- κυριαρχίας των αντίστοιχων λαών και λόγο για να νιώθουν περήφανοι;

Η αρχαία ελληνική ήταν επί αιώνες γλώσσα υψηλού κύρους και σ' αυτό συνέβαλε και το γεγονός ότι επί αιώνες οι λόγιοι, όπου κι αν βρίσκονταν, ασχολούνταν και πρόβαλλαν τα σημαντικά έργα που είχαν γραφτει σ' αυτήν (δυστυχώς βέβαια, ετεροβαρώς σε σχέση με μεταγενέστερα σπουδαία έργα της νέας ελληνικής). Θέλω να πω, δεν ξύπνησαν οι δυτικοί μια ωραία πρωία και ανακάλυψαν μόνοι τους τα αρχαία συγγράμματα κάνοντας τα μόδα στις ανώτερες κοινωνικές τάξεις ούτε τα ενέταξαν στα σχολικά τους προγράμματα άνευ λόγου και αιτίας .


Η εθνική υπερηφάνεια δεν προκύπτει μόνο από νίκες αθλητικές, στρατιωτικές ή οικονομικές, αλλά και από νίκες του πνεύματος και κατά την ταπεινή μου γνώμη, οι τελευταίες είναι και οι σημαντικότερες, γιατί είναι οι ειρηνικότερες και οι διαρκέστερες.
Το ότι καταφέραμε εσχάτως να κάνουμε τους ξένους να παραμερίσουν ό,τι καλό ήξεραν για εμάς ενθυμούμενοι μόνο τις κάθε λογής ήττες μας, αυτό είναι ένας λόγος εθνικής ντροπής και ειδικά οι ομογενείς στο εξωτερικό το ζουν στο πετσί τους. :-X


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2011, 01:13:12 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:47:45 μμ »
Συντάκτες της Liberation δημοσίευσαν άρθρο μέσω του οποίου εξυμνούν την Ελλάδα και καταλογίζουν «στην Ευρώπη της οικονομίας» στοιχεία ενός ολοκληρωτικού καθεστώτος.





"Ελλάδα: Λίκνο ενός άλλου κόσμου"



Εφημερίδα Liberation, 20/2/2012

Των Raoul Vaneigem και Yannis Youlountas



"Όχι, αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα, αν και δραματικό, δεν είναι μια καταστροφή. Είναι επίσης μια ευκαιρία.

Γιατί η δύναμη του χρήματος έχει, για πρώτη φορά, υπερβεί με ένταση
το ρυθμό της μέχρι τότε σταδιακής, σχολαστικής και προσεκτικά οργανωμένης καταστροφής
του δημόσιου συμφέροντος και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.

Και αυτό σε μια χώρα τόσο διάσημη για τη φιλοσοφία της ζωής, στον αντίποδα του αγγλοσαξονικού μοντέλου,
και διάσημη για την ακούραστη αντίσταση που έχει φέρει στις πολλαπλές μορφές καταπίεσης
που προσπάθησαν να τη χαλιναγωγήσουν.
 
Ο Έλληνας δεν χορεύει και δε θα χορέψει ποτέ στο ένα πόδι, ούτε θα σκύψει δουλικά,
ανεξάρτητα από τα καθεστώτα που θέλουν να του επιβάλλουν.
Χορεύει με τα χέρια του, σαν να θέλει να πετάξει προς τα αστέρια.
Γράφει στους τοίχους αυτό που θα του άρεσε να διαβάσει κάπου αλλού.
Καίει μια τράπεζα όταν δεν του αφήνουν πλέον την πολυτέλεια να ψήσει στην παραδοσιακή του ψησταριά.
Ο Έλληνας είναι τόσο ζωντανός, όσο η ιδεολογία της απειλής θανάσιμη.
Και ο Έλληνας αν και χτυπημένος μέχρι θανάτου, στο τέλος πάντα σηκώνεται.



Ναι, η Ευρώπη της οικονομίας ήθελε να δημιουργήσει ένα παράδειγμα.
Αλλά μες τον εκνευρισμό της να χτυπήσει τη χώρα που φαινόταν η πιο αδύναμη στη ευρωζώνη,
μέσα στην υπερβολική της βία, η μάσκα της έπεσε.
Είναι τώρα περισσότερο από ποτέ, η ώρα να καταδείξουμε το αληθινό της πρόσωπο: αυτό του ολοκληρωτισμού.
Γιατί πρόκειται πραγματικά περί αυτού.

Και υπάρχει μόνο μία απάντηση στον ολοκληρωτισμό:
ο αγώνας, επίμονος και ανυποχώρητος, μέχρι τη μάχη, αν χρειαστεί, καθώς διακυβεύεται η ίδια η ύπαρξη.


Έχουμε έναν κόσμο, μια ζωή, και αξίες να υπερασπιστούμε.
Παντού στους δρόμους, είναι τα αδέλφια μας, οι αδελφές μας, τα παιδιά μας, οι γονείς μας,
οι οποίοι έχουν πληγεί μπροστά στα μάτια μας, ακόμα και αν είναι μακριά.
Πεινάμε, κρυώνουμε και πονάμε μαζί τους. Όλα τα χτυπήματα που δέχονται μας τραυματίζουν εξίσου.
Κάθε παιδί στην Ελλάδα που λιποθυμά στο σχολείο του, μας καλεί στην αγανάκτηση και στην εξέγερση.
 
Για τους Έλληνες, είναι καιρός να πούνε όχι, και, για όλους εμάς, ήρθε ο καιρός να τους υποστηρίξουμε.
Επειδή ο ελληνικός λαός σήμερα ηγείται της μάχης κατά του οικονομικού ολοκληρωτισμού,
που καταστρέφει παντού τη δημόσια περιουσία, απειλεί την καθημερινή επιβίωση,
διαδίδει την απόγνωση, το φόβο και την αποχαύνωση μέσα από έναν πόλεμο όλων εναντίον όλων.
 
Πέρα από έναν συναισθηματικό θυμό που εκτονώνεται με την καταστροφή των συμβόλων της καταπίεσης,
αναπτύσσει έναν διαυγή θυμό, των αγωνιστών που αρνούνται να στερηθούν την ίδια τους τη ζωή
προς όφελος της τραπεζικής μαφίας και της λογικής της, αυτής του “τρελού χρήματος”.
Με τις συνελεύσεις της άμεσης δημοκρατίας, το κίνημα της πολιτικής ανυπακοής, το κίνημα “Δεν πληρώνω"
και τις πρώτες εμπειρίες της αυτοδιαχείρισης, μια νέα Ελλάδα αναδύεται αυτή τη στιγμή,
που απορρίπτει την τυραννία της αγοράς για λογαριασμό των ανθρώπων.

Δεν γνωρίζουμε πόσο καιρό θα πάρει για τους ανθρώπους να ελευθερωθούν από την εθελοντική δουλεία τους, αλλά είναι βέβαιο ότι, αντιμετωπίζοντας τη γελοιότητα της πελατειακής πολιτικής,
των διεφθαρμένων δημοκρατιών, τον τραγελαφικό κυνισμό του κράτους των banksters (τραπεζική μαφία),
θα έχουμε μόνο την επιλογή -ενάντια σε κάθε εκβιασμό- να διαχειριστούμε τις υποθέσεις μας εμείς οι ίδιοι.


Η Ελλάδα είναι το παρελθόν μας. Είναι επίσης το μέλλον μας. Ανακαλύψτε την ξανά μαζί της!
 
Το 2012 ας γίνουμε όλοι Έλληνες!"

 
 
 
Το κείμενο στα γαλλικά:
http://www.liberation.fr/monde/01012390932-grece-berceau-d-un-autre-monde


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2012, 10:10:28 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 05, 2012, 01:03:34 μμ »
Συνέντευξη του πρώτου Ευρωπαίου δάσκαλου με σύνδρομο Down.   

Ο 34χρονος Ισπανός Πάμπλο Πινέδα είναι ο πρώτος στην Ευρώπη πτυχιούχος πανεπιστημίου που έχει σύνδρομο Down. Χρειάζεται να περάσει ακόμη τέσσερις εξετάσεις, για να πραγματοποιήσει το όνειρό του: να γίνει δάσκαλος. Αυτό δεν είναι τόσο ασυνήθιστο: στην Ισπανία το 85% των παιδιών με σύνδρομο Down πηγαίνουν στο κανονικό σχολείο. Η WELT ON LINE μίλησε με τον Πινέδα για τη μάθηση, την "καθυστέρηση" και για τα υπερπροστρατευμένα παιδιά.

Ο Πάμπλο Πινέδα τελείωσε τις σπουδές του παιδαγωγού και αυτό το Μάρτη έκανε την πρακτική εξάσκηση στην Κόρδοβα. Ο Πινέδα αυτήν την εποχή προετοιμάζεται για τις εξετάσεις για την άδεια άσκησης επαγγέλματος και του μένουν μόνο τέσσερις εξετάσεις για να τελειώσει τις σπουδές του στην ψυχολογία και παιδαγωγικά. Στο φεστιβάλ κινηματογράφου της Μάλαγκα στα τέλη Απρίλη προβλήθηκε η ταινία «Και εγώ επίσης» που είναι εμπνευσμένη από τη ζωή του Πινέδα και στην οποία ο ίδιος κρατά τον βασικό ρόλο: Ζωή, Αγάπη, Λύπη και Χαρά κατά τη διάρκεια των σπουδών. Με τον Πινέδα μίλησε ο Jan Marot.

WELT ONLINE: Πώς βιώσατε προσωπικά το σύνδρομο ντάουν;

Πάμπλο Πινέδα: Δεν ήταν οι γονείς μου που μου το είπαν. Ήταν ο δάσκαλός μου. Ήμουν περίπου εφτά χρονών, όταν με ρώτησε αν ήξερα τι είναι το σύνδρομο ντάουν. Φυσικά απάντησα ναι. Με κοίταξε έντονα και μου εξήγησε τη γενετική του σύνδρομου ντάουν. Στην ηλικία αυτή ήταν πραγματικά πολύ σκληρό. Για μένα αυτό ακουγόταν σαν αραμαϊκά. Ήταν πολύ βαρύ. Του έθεσα μόνο δύο ερωτήσεις : «Είμαι χαζός;» Απάντησε :Όχι. «Μπορώ να συνεχίσω να πηγαίνω στο σχολείο με τους φίλους μου;» Απάντησε : «Κανένα πρόβλημα» . Τα υπόλοιπα μου ήταν παντελώς αδιάφορα.

WELT ONLINE: Όπως η πλειοψηφία των παιδιών με σύνδρομο ντάουν στην Ισπανία. Το 85% πηγαίνουν σε ένα κανονικά σχολείο.

Πινέδα: Ναι, τώρα. Όμως παλαιότερα δεν υπήρχε η ένταξη. Αυτό είναι η κορυφή μιας ανάπτυξης. Εγώ ήμουνα ο πρώτος μαθητής με σύνδρομο ντάουν που πήγα σε ένα δημόσιο σχολείο.

WELT ONLINE: Τι αναμνήσεις έχετε από τα χρόνια του σχολείου;

Πινέδα: Στο σχολείο διασκέδαζα πολύ, περνούσα πολύ καλύτερα απ' ό,τι με τους φίλους μου. Είχα υπέροχες, ενδιαφέρουσες και πολύ σκληρές εμπειρίες. Συνολικά ήταν μια απίστευτα πλούσια φάση της ζωής μου. Υπήρχαν καλύτερες και χειρότερες μέρες. Ιδιαίτερα η εφηβεία ήταν σκληρή. Αλλά αυτή είναι πάντα μια δύσκολη περίοδος. Εγώ δεν μπορούσα μερικές φορές να ζήσω με το σώμα μου και μέσα σ' αυτό

WELT ONLINE: Γιατί επιλέξατε τις παιδαγωγικές σπουδές;

Πινέδα: Σαν παιδί είχα πολλές ιδέες. ΄Ηθελα να γίνω δικηγόρος, κατόπιν δημοσιογράφος. Τότε ένας καθηγητής και μέντοράς μου με συμβούλεψε να γίνω δάσκαλος, γιατί τα παιδαγωγικά προσφέρουν περισσότερες επιλογές. Μου είπε ότι οι άλλες επιστήμες είναι σκληρές και ανταγωνιστικές. Δεν το έχω μετανιώσει ούτε δευτερόλεπτο. Μου αρέσει να εργάζομαι με παιδιά, νιώθω πολύ χρήσιμος.

WELT ONLINE: Ακολουθείτε αυστηρά κάποιο σταθερό ημερήσιο πρόγραμμα μελέτης;

Πινέδα: Από το τίποτα βγαίνει τίποτα. Μελετώ περίπου 6-7 ώρες τη μέρα. Τα βράδια τα έχω ελεύθερα. Διαβάζω πάντα με μουσική. Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, οι σπουδές δεν είναι εύκολες και το σύνδρομο ντάουν με περιορίζει κατά 30% , πράγμα που τις καθιστά δυσκολότερες. Ο καθένας πρέπει να παλεύει για το μέλλον του.

WELT ONLINE: Τι σημαίνει και τι σημασιοδοτεί το είναι κανείς ο πρώτος με σύνδρομο ντάουν πτυχιούχος στην Ευρώπη;

Πινέδα: Είναι μια μεγάλη ευθύνη. Γνωρίζω ότι οι πατέρες και οι μητέρες που έχουν παιδιά με σύνδρομο ντάουν χρειάζονται κάποιον να τους δείξει και να τους πει : «Το παιδί σου μπορεί να το κάνει αυτό». Και τα μέσα μπορούν να συνδράμουν, καθώς ψάχνουν για αξιόλογες ειδήσεις. Θέλω να δώσω πρόσωπο σε ένα κομμάτι του πληθυσμού , που σχεδόν ποτέ δεν θεωρείται αντικείμενο είδησης. Αρέσω στα μέσα - μου τηλεφωνούν τριάντα φορές τη μέρα. Αυτό είναι μερικές φορές εξαντλητικό.

WELT ONLINE: Σας έχουν ήδη προσφέρει θέσεις εργασίας;

Πινέδα: Όχι ακόμη. Όταν πετύχω τις εξετάσεις και πάρω την άδεια άσκησης επαγγέλματος του δάσκαλου, θα πλησιάσω το στόχο μου, να έχω δηλαδή ένα σταθερό εισόδημα. Κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων της ταινίας στη Σεβίλλη συγκατοικούσα με ένα συνάδελφο. Για μένα έχει μεγάλη σημασία να οργανώσω την ανεξαρτησία μου .Δεν ξέρω ακόμη πού θα εργαστώ. Μπορεί στην επιμόρφωση, στον επαγγελματικό προσανατολισμό, στην συμβουλευτική, ποιος ξέρει. Είμαι ευέλικτος

WELT ONLINE: Τι είναι, κατά τη γνώμη σας, η « οπισθοδρομική / καθυστερημένη κοινωνία»;

Πινέδα: Το μεγαλύτερο έλλειμμα της κοινωνίας είναι το ότι δεν μπορεί να κατανοήσει τη διαφορετικότητα. Λόγω της έλλειψης κατανόησης κολλά κάποιος/ α ταμπέλες. «Οι ομοφυλόφιλοι», «οι Ξένοι/ μετανάστες» και φτάνει μέχρι του σημείου «Οι γυναίκες» .Χωρίζουν σε ομάδες, δεν ξέρουν πώς να αντιμετωπίσουν «το διαφορετικό». Το απομονώνουν , το απλοποιούν ή το αποφεύγουν με κάθε τρόπο. Δημιουργούνται στερεότυπα, προκαταλήψεις μέχρι και λέξεις, όπως “discapacidad” (ανικανότητα) στα ισπανικά για να δηλωθεί η έννοια της υστέρησης ή καθυστέρησης..

WELT ONLINE: Ποια εναλλακτική λύση θα υπήρχε για σας; Διότι και η ισπανική λέξη «Minusvalido» («κατώτερος/ κατώτερης αξίας») δεν είναι σε καμιά περίπτωση κατάλληλη…

Πινέδα: Είναι προσβολή να αποκαλείς κάποιον «ανίκανο» ή «καθυστερημένο». Γιατί να μην τον αποκαλείς «αλλιώτικο» ή « διαφορετικό άνθρωπο»; Με τον όρο σύνδρομο Ντάουν περιγράφεται μια γενετική μετάλλαξη κατά την οποία το χρωμόσωμα 21παρουσιάζεται τρεις φορές (εξού και ο όρος τρισωμία -21).

WELT ONLINE: Ποια είναι η γνώμη σας για την έκτρωση εμβρύων στα οποία έχει προγεννητικά διαγνωστεί κάποια καθυστέρηση, πράγμα που αποτελεί αντικείμενο αντιπαράθεσης αυτή την εποχή στη Γερμανία;

Πινέδα: Είμαι αντίθετος στην έκτρωση. Όχι για ηθικούς λόγους αλλά λόγω της εμπειρίας μου. Είναι δύσκολες καταστάσεις και εμπειρίες ,αλλά σε εμπλουτίζουν ως άνθρωπο. Εξαιτίας της έκτρωσης κάποιος/α δεν θα τις βιώσει ποτέ .Γονείς με παιδιά που είναι «διαφορετικά» γίνονται καλύτεροι γονείς. Γίνονται ανεκτικότεροι και πιο αλληλέγγυοι. Δεν είναι καλό να επιλέγεις ένα παιδί “`a la carte”. Σε τελική ανάλυση επιλέγουμε το τέλειο. Και όταν όλοι είναι ίδιοι, τότε είμαστε σε πολλά φτωχότεροι. Ακόμη και τα λουλούδια διαφέρουν ,αλλά όλα είναι όμορφα.. Αυτή η τάση για ομογενοποίηση είναι κακή .Όταν όλοι σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο, έχουν την ίδια εμφάνιση, είναι όλοι ομοιόμορφοι, αυτό είναι ο Φασισμός.

WELT ONLINE: Η ταινία, που είχε τη ζωή σας ως έμπνευση, είχε ρομαντικά στοιχεία (στιγμές). Ονειρεύεστε να κάνετε τη δική σας οικογένεια;

Πινέδα: Αυτό είναι δύσκολο. Η λογοτεχνία για το σύνδρομο Ντάουν στρέφεται κυρίως γύρω από τη γενετική, την αντίληψη ή τη συμπεριφορά. Ποτέ δεν συζητιέται η συμπάθεια μεταξύ ανθρώπων με σύνδρομο Ντάουν. Σ' αυτό ακριβώς φαίνεται η μεγάλη δύναμη της ηθικής. Στην Ισπανία, μετά από 40 χρόνια δικτατορίας του Φράνκο και με μια σταθερά διαμαρτυρόμενη καθολική εκκλησία, αυτό αποτελεί θέμα ταμπού. Είναι δύσκολο να μιλήσεις για σεξ. Πρέπει τελικά κανείς να διαχωρίσει την ηθική από την πράξη. Μερικά Μέσα έχουν μια σχεδόν άρρωστη απληστία να δημιουργούν εντυπώσεις (να προκαλούν). Αρνήθηκα μια πρόσκληση για συμμετοχή σε ένα talk show, που ονομάζεται “La Noria” όπου το θέμα θα ήταν σχετικό με Σεξ και Αναπηρία. Μου ήταν αδύνατο να πάω, είναι πολύ προκλητικό και μόνο για δημιουργία εντυπώσεων. Αυτό είναι ένα ιδιωτικό, ακανθώδες θέμα, ακόμα και κάποιοι φίλοι μου με απέτρεψαν από το να συμμετέχω. Και οι άνθρωποι της τηλεόρασης έμειναν άναυδοι μετά την άρνησή μου.

WELT ONLINE: Στην Αυστρία και στη Γερμανία κατά τη διάρκεια του ναζισμού δολοφονήθηκε αμέτρητο πλήθος ανθρώπων με σύνδρομο ντάουν Από μεταπολεμικές μελέτες για χρόνια ήταν διαδεδομένη η εντύπωση ότι το σύνδρομο ντάουν συνδέεται με προσδόκιμο ζωής τα 30 χρόνια;

Πινέδα: Αυτά είναι μύθοι που δημιουργούνται σύμφωνα με την ιστορία των κρατών και της επιστήμης. Η κατάσταση σήμερα είναι τελείως διαφορετική. Φτάνουμε στα γηρατειά. Εξαρτάται από το πόσο υγιείς διατηρούμαστε , σωματικά και πνευματικά. Εγώ, όπως και πολλοί νέοι άνθρωποι με σύνδρομο ντάουν ήμουν υπέρβαρος. Με γυμναστική και σωστή διατροφή έχασα 12 κιλά. Είχα, επίσης, την τύχη να μεγαλώσω σε μια οικογένεια με πνευματικά ενδιαφέροντα. Με εφημερίδες και μια βιβλιοθήκη Γι αυτό από πολύ νωρίς είχα περιέργεια και ενδιαφέροντα. Όταν απαγορεύεις σε κάποιον την καλλιέργεια, κατά έναν τρόπο τον σκοτώνεις.

WELT ONLINE: Ποιο είναι κατά τη γνώμη σας το ουσιαστικό κατά την ανατροφή παιδιών με σύνδρομο ντάουν;

Πινέδα: Η Αυστρία, η Ελβετία και η Γερμανία πολιτισμικά διαφέρουν από την Ισπανία. Ίσως εκεί (Ισπανία) με καταλαβαίνουν περισσότερο. 1ον: Πρέπει να συμπεριφέρεστε στο παιδί σας όπως σε ένα παιδί και όχι όπως σε έναν «ανάπηρο». Έτσι πρέπει να το αναθρέψετε και να το εκπαιδεύσετε (μορφώσετε). Πρέπει να μιλάτε με το παιδί σας, γιατί ο χειρότερος εχθρός για τα παιδιά με σύνδρομο ντάουν. είναι η σιωπή. Δεν πρέπει να έχετε κανένα κόμπλεξ . Βγείτε μαζί τους έξω στον κόσμο. Πρέπει να δείξετε στους άλλους ότι αυτό είναι το παιδί σας. Δεν πρέπει ποτέ να είστε υπερπροστατευτικοί, ποτέ. Πρέπει να του δίνετε φυσικά και πνευματικά ερεθίσματα και έτσι να το διδάξετε να είναι αυτόνομο. Γιατί τι θα συμβεί όταν κάποτε δεν θα είστε πια κοντά του ως γονείς;


Πηγή: Welt on Line

[προσπελάστηκε στις 5/3/2012 στο: http://www.dramania.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=6962%3Asynenteyxh-toy-protoy-eyropaioy-daskaloy-me-syndromo-down&Itemid=179]

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 11, 2012, 06:48:21 μμ »
Aν και το θέμα το είχα ανοίξει με προοπτική να μπαίνουν καλές ειδήσεις σχετικές με την εκπαίδευση,
επειδή γενικώς οι καλές ειδήσεις σπανίζουν, θα κάνω για άλλη μια φορά εξαίρεση για να αναφέρω την παρακάτω είδηση:

Ο Δημήτρης Χονδροκούκης αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στον τελικό του ύψους, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη.
Είναι σημαντικό να βλέπεις ένα νέο παιδί, εικοσιτεσσάρων ετών, να διαγωνίζεται με μεγάλα ονόματα του αθλητισμού και όχι απλά να τους νικά, αλλά να κάνει και προσωπικό ρεκόρ.
Διδακτικό για το πόσα μπορεί να καταφέρει κανείς, όταν έχει τη θέληση να πετύχει.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=127166&catid=1

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 28, 2012, 07:54:00 πμ »
Βιοκλιματική αναβάθμιση 300 σχολείων

Βιοκλιματικές παρεμβάσεις σε περισσότερα από 300 σχολεία θα χρηματοδοτήσει το ΥΠΕΚΑ μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη (ΕΠΠΕΡΑΑ), συνολικού προϋπολογισμού 120 εκ. ευρώ.

Με στόχο την προώθηση της εξοικονόμησης ενέργειας και των ΑΠΕ σε σχολικές μονάδες, το ΥΠΕΚΑ θα χρηματοδοτήσει μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη (ΕΠΠΕΡΑΑ) 197 προτάσεις έργων ενεργειακής αναβάθμισης και εξοικονόμησης ενέργειας σε περίπου 300 σχολεία της χώρας, προϋπολογισμού 100 εκ ευρώ. Οι προτάσεις έχουν υποβληθεί από τους Δήμους τον Οργανισμό Σχολικών Κτηρίων και το Υπουργείο Παιδείας, σε ανταπόκριση σχετικής πρόσκλησης του ΕΠΠΕΡΑΑ.

Με γνώμονα τον επιδεικτικό χαρακτήρα των συγκεκριμένων παρεμβάσεων θα χρηματοδοτηθούν έργα σε όλους τους Δήμους (157) που υπέβαλλαν μεμονωμένες προτάσεις και επιπρόσθετα και σε άλλους Δήμους μέσω των προτάσεων του ΟΣΚ και του Υπουργείου Παιδείας. Με τον τρόπο αυτό συνολικά θα χρηματοδοτηθούν επιδεικτικά έργα σε περισσότερα από 300 Βιοκλιματικά Σχολεία σε 172 Δήμους της χώρας, συνολικού προϋπολογισμού της τάξης των 120 εκ. ευρώ (αντί των 40 εκατ ευρώ του αρχικού προϋπολογισμού).

Παράλληλα, υπογράφηκε νέα πρόσκληση 20 εκατ. ευρώ για υποβολή αιτήσεων χρηματοδότησης από το ΕΠΠΕΡΑΑ μεγάλων σχολικών συγκροτημάτων, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνεται και το σχολικό συγκρότημα της Γκράβας.
Για την εξυπηρέτηση των στόχων εξοικονόμησης ενέργειας και προώθησης των ΑΠΕ, οι κατάλληλες παρεμβάσεις που θα γίνουν σε υφιστάμενα σχολικά κτήρια, αφορούν κατά κύριο λόγο στις εξής εργασίες:
· Μονώσεις στεγών και τοιχωμάτων (κέλυφος κτηρίων).
· Αντικατάσταση παλαιών κουφωμάτων με νέα πιστοποιημένα, με θερμοδιακοπή.
· Αντικατάσταση / αναβάθμιση καυστήρα / λέβητα.
· Αντικατάσταση φωτιστικών σωμάτων με νέα χαμηλής ενεργειακής κατανάλωσης και εγκατάσταση διάταξης ελέγχου φωτισμού.
· ΑΠΕ (κυρίως Φ/Β, γεωθερμία, βιομάζα).
· Ενεργειακή επιθεώρηση πριν και μετά την παρέμβαση.
· Ευαισθητοποίηση / Ενημέρωση των μαθητών και του ευρέως κοινού, με έντυπο υλικό, ανάπτυξη ιστοσελίδων, διαλέξεις και σεμινάρια.

Παράλληλη φιλοδοξία της δράσης αυτής είναι και η ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας, του μαθητικού πληθυσμού αλλά και των οικογενειών τους, για τη σπουδαιότητα της εξοικονόμησης ενέργειας, της χρήσης Ανανεώσιμων Πηγών ενέργειας, καθώς και της ενεργειακής αποδοτικότητας για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής, στο πλαίσιο του προγράμματος «Ευρώπη 2020».
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 26, 2012, 12:31:17 μμ »
Ποίημα για την “Ντροπή της Ευρώπης"

http://www.dw.de/dw/article/0,,15978706,00.html


O Γερμανός νομπελίστας Γκύντερ Γκρας στηλιτεύει την πολιτική που ασκεί η Ευρώπη στην Ελλάδα, "την κοιτίδα του ευρωπαϊκού πολιτισμού".
Καi υπενθυμίζει στους συμπατριώτες του το ρόλo της Γερμανίας στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.


Η απονομή του Βραβείου Νόμπελ Λογοτεχνίας το 1999 στον Γκύντερ Γκρας

Μόλις δύο μήνες μετά το ποίημά του, με το οποίο ασκούσε κριτική στην πολιτική του Ισραήλ και το οποίο είχε προκαλέσει θυελλώδεις αντιδράσεις, ο γερμανός νομπελίστας παρεμβαίνει ξανά στην τρέχουσα πολιτική συζήτηση με ένα ποίημα. Αυτή τη φορά το θέμα του είναι η Ελλάδα.
 
 
Στο φύλλο του Σαββάτου της εφημερίδας Süddeutsche Zeitung ο Γκύντερ Γκρας υπερασπίζεται τους Έλληνες και την Ελλάδα, και στηλιτεύει την ευρωπαϊκή πολιτική έναντι της χώρας.
Ο Γκρας διαμαρτύρεται επειδή η Ελλάδα “ως χρεοφειλέτης δακτυλοδείχνεται γυμνή”, μια “χώρα καταδικασμένη στη φτώχεια”, “στο χάος κοντά, επειδή στις αγορές δεν ανταποκρίνεται”.
Η Ελλάδα “είναι χώρα χωρίς δικαιώματα, που η δικαιούχα εξουσία της σφίγγει το λουρί όλο και περισσότερο.”

Το ποίημα αποτελείται από δώδεκα δίστιχα και είναι εμφανές ότι ο λογοτέχνης κατέβαλε μεγαλύτερη προσπάθεια να του δώσει λυρική μορφή από ότι στο επίμαχο ποίημα για την πολιτική του Ισραήλ.
Πολλοί συνάδελφοι του δεν του είχαν ασκήσει μόνον έντονη κριτική για το περιεχόμενο αυτού του ποιήματος, αλλά τον κατηγορούσαν και για ατέλειες και προχειρότητα.
 
Στη νέα ποιητική του παρέμβαση ο Γκράς κατηγορεί τους Ευρωπαίους εταίρους της Ελλάδας ότι της κόβουν την “ανάσα ζωής” με τα μέτρα λιτότητας που επιβάλλουν κάθε τόσο.
Σε αντίθεση με τον αρχαίο φιλόσοφο Σωκράτη, που μετά την καταδίκη του σε θάνατο χωρίς να φέρει καμία αντίσταση είχε πιει το κώνειο, ο Γκύντερ Γκρας συλλαμβάνει με ποιητικούς όρους τις αντιστάσεις στην πολιτική λιτότητας:

“Πιες, επιτέλους πιές! ουρλιάζουν οι χειροκροτητές των κομισάριων,
 αλλά ο Σωκράτης με οργή επιστρέφει σε σένα το ξέχειλο ποτήρι.”

 


Η Ευρώπη, που η κοιτίδα της είναι η Ελλάδα και που ως σήμερα ακόμη αναγνωρίζει ως συστατικό στοιχείο της ταυτότητάς της τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, υπονομεύει κατά τον γερμανό νομπελίστα με την πολιτική της λιτότητας τις ίδιες τις αξίες της:
“Αυτό που αναζήτησες με την ψυχή, που πίστεψες πως βρέθηκε,
βγαίνει ασήμαντο τώρα, εκτιμάται λιγότερο κι από τα παλιοσίδερα.”


Απευθυνόμενος στους Γερμανούς συμπατριώτες του ο Γκύντερ Γκρας τους υπενθυμίζει τον ρόλο της Γερμανίας ως κατοχικής δύναμης στην Ελλάδα κατά την περίοδο του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου:
"Αυτοί που έπληξαν με την βία των όπλων την ευλογημένη με νήσους χώρα,
φέραν μαζί με τη στολή τον Χέλντερλιν στο σάκο.”


Και σαν μια άλλη Κασσάνδρα, που όπως είναι γνωστό οι προφητείες της έβγαιναν πάντα αληθινές, ο Γκράς προειδοποιεί:
“Ανούσια θα μαραζώσεις χωρίς τη χώρα, της οποίας το πνεύμα εσένα, Ευρώπη, επινόησε.”


Παναγιώτης Κουπαράνης, Βερολίνο
 Υπεύθ. Σύνταξης Ειρήνη Αναστασοπούλου


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2012, 12:34:19 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 26, 2012, 05:44:44 μμ »
Ολόκληρο το ποίημα:


"Κοντά στο χάος, καθώς δεν βολεύει τις αγορές,
Ξεμακραίνεις από τη χώρα που σου έδωσε ρίζες.

Ό,τι αναζητά η ψυχή, εσύ έκρινες πως το κατέκτησες,
και τώρα το αποποιείσαι, αξιολογώντας το ως σκουριασμένο παλιοσίδερο.

 
Σαν ταπεινωμένος οφειλέτης -γυμνός στη διαπόμπευση- υποφέρει μια χώρα,
Την ώρα που οφείλουμε τις ευχαριστίες μας προς αυτήν.

Καταδικασμένη να ζεις στη φτώχεια, χώρα, που ο πλούτος σου
κοσμεί τα μουσεία: λεία που λεηλάτησαν από 'σένα.

Αυτοί που με τη βία των όπλων, επιτέθηκαν στα ιερά νησιά σου,
κρατούσαν τον Χάιδερλιν, στις τσέπες των στολών τους.


Μόλις που σε ανέχονται, ενώ οι συνταγματάρχες σου,
κάποτε, ήταν καλοδεχούμενοι σύμμαχοι.

Χώρα χωρίς δικαιώματα, οι «ισχυροί»,
σου σφίγγουν ολοένα και περισσότερο το ζωνάρι.

Μαυροφορούσα η Αντιγόνη τους αψηφά,
με πένθος ντύνεται ο λαός, του οποίου φιλοξενούμενοι ήταν.


Εκτός των συνόρων Σου, οι οικείοι του Κροίσου στοιβάζουν ό,τι λάμπει
και ανήκει στους δικούς σου θησαυρούς.


Ρουφήξτε επιτέλους ρουφήξτε! Ουρλιάζουν οι μισθωτοί Επίτροποι,
Οργισμένος όμως ο Σωκράτης, επιστρέφει το γεμάτο ποτήρι.


Καταριέται η χορωδία, οτιδήποτε δικό σου, ξεσηκώνονται όμως οι Θεοί
από τον Όλυμπο, κατά τη δική σου θέληση.


Θα πεθάνεις χωρίς ψυχή, χωρίς τη χώρα που σε δημιούργησε,
Το πνεύμα της οποίας, Ευρώπη, σε δημιούργησε."



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2012, 05:58:40 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 27, 2012, 10:37:52 πμ »
Να συμπληρώσω εδώ ότι αυτό του ποίημα του Γκρας προκάλεσε πλήθος αρνητικών σχολίων συμπατριωτών του τόσο εναντίον του ιδίου όσο και εναντίον της Ελλάδας και των Ελλήνων.
Δείτε εδώ και θα καταλάβετε...
http://www.spiegel.de/kultur/gesellschaft/guenter-grass-dichtet-ueber-griechenland-a-835371.html

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η καλή είδηση της ημέρας
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 27, 2012, 03:17:24 μμ »
μόνο για όσους ξέρουν γερμανικά...
"Come out come out wherever you are..."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 748
Σύνολο: 752

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.