*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ασέπ ?  (Αναγνώστηκε 129609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #420 στις: Απρίλιος 20, 2011, 04:24:48 μμ »
Ολα τα μηνυματα τα οποια περιειχαν προσωπικες επιθεσεις και χαρακτηρισμους διεγράφησαν.

Παρακαλούμε μένετε στο θέμα.

Η συζητηση για τη σκοπιμοτητα και χρησιμοτητα του ΑΣΕΠ 2012 μπορει να συνεχιστει εδω:     ( χωρις προσωπικες αντιπαραθέσεις ).

Ευχαριστούμε!

http://www.pde.gr/index.php?topic=21994.msg402466#msg402466
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2011, 04:29:59 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:18 »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #421 στις: Απρίλιος 20, 2011, 06:27:01 μμ »
Μπράβο xriana1!Αυτοί θέλουν πιο σκληρό σύστημα από ότι της Διαμαντοπούλου!Και το χειρότερο-αν βγάλουμε τους νέους που εντάξει θέλουν να προσπαθήσουν-,οι περισσότεροι που τα λένε αυτά είναι διορισμένοι!

Εγραψα ένα μύνημα, μέτά από αρκετό καιρό ,καθόλου υβριστικού περιεχομένου και μπορείς να το βεβαιώσεις και η λογοκρισία θεώρησε σκόπιμο να το διαγράψει. Ισως κάποιες φωνές δεν πρέπει να ακούγονται, γιατί μάλλον δεν αρέσουν ή απλά δεν πρέπει. Ο μονόλογος θριαμβεύει. Η πρακτική του πες πες κατι θα μείνει καλά κρατεί. Μάλλον κατι απο υπουργείο δια βίου μάθησης θυμίζουν αυτές οι μέθοδοι.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #422 στις: Απρίλιος 20, 2011, 07:34:17 μμ »
Εγραψα ένα μύνημα, μέτά από αρκετό καιρό ,καθόλου υβριστικού περιεχομένου και μπορείς να το βεβαιώσεις και η λογοκρισία θεώρησε σκόπιμο να το διαγράψει. Ισως κάποιες φωνές δεν πρέπει να ακούγονται, γιατί μάλλον δεν αρέσουν ή απλά δεν πρέπει. Ο μονόλογος θριαμβεύει.


Aν επαναφερω το μηνυμα σας συναδελφε, τοτε ολοι θα δουν για ποιο λογο διεγραφει. Δεν ακολουθω τετοιες τακτικες. Αλλα ας ειμαστε προσεκτικοι οταν μιλαμε για λογοκρισια.


Δεν πρεπει να μιλαμε χωρις να εχουμε δει τι ακριβως εμεινε μετα απο καποιες διαγραφες.
Υπαρχουν πολλες αποψεις αντιθετες με των αλλων.Και υπαρχουν γιατι δεν προσβαλλουν συναδελφους, ουτε μιλουν με τροπο "δεικτικό".Να προσεχουμε λοιπον τι λεμε,οταν μιλαμε για "γραμμη"!!Ολες οι φωνες ακουγονται και μπορει να το δει στις σελιδες αυτου του τοπικ, καθε μελος.

Ας παραμεινουμε στο θεμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2011, 09:18:25 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #423 στις: Απρίλιος 20, 2011, 09:03:48 μμ »
Θέμα: Θα γίνει ασέπ ?

Απάντηση: Θα γίνει._

 8)


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:18 »

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #424 στις: Απρίλιος 20, 2011, 09:12:27 μμ »
ΘΕΜΑ: Θα γίνει ασεπ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Θα απαντήσει η Πυθία.   ;D

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #425 στις: Απρίλιος 20, 2011, 11:31:25 μμ »
ΘΕΜΑ: Θα γίνει ασεπ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Θα απαντήσει η Πυθία.   ;D

η Πυθία απάντησε στην ερώτηση "πότε θα γίνει ο ΑΣΕΠ;" και ήταν, όπως πάντα, σαφέστατη και ξεκάθαρη:
σε τρία τέρμινα._

Καλή Ανάσταση
 8)

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #426 στις: Απρίλιος 20, 2011, 11:33:27 μμ »
μήπως υπάρχει δόση αλήθειας στην παρακάτω γνώμη;
γιατί αν τα πράγματα είναι τόσο τραγικά τότε το ερώτημα (θα γίνει ασεπ;) μάλλον φαντάζει εξωπραγματικό...
http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=396711&h1=true

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #427 στις: Απρίλιος 21, 2011, 12:35:43 πμ »
μήπως υπάρχει δόση αλήθειας στην παρακάτω γνώμη;
γιατί αν τα πράγματα είναι τόσο τραγικά τότε το ερώτημα (θα γίνει ασεπ;) μάλλον φαντάζει εξωπραγματικό...
http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=396711&h1=true

Μονο εγω καταλαβαινω οτι το παραπανω αρθρο εχει γραφτει αποκλειστικα για να δικαιολογησει τις αποκρατικοποιησεις?? Πειτε μου.......σας παρακαλω......Μονο εγω καταλαβαινω το θεατρο του στημενου τσακωμου του Μιχελακη με τον Παγκαλο  την ωρα που ξεκινησαν 6 αποκρατικοποιησεις??
Απο κει και περα ΑΣΕΠ δεν θελω να γινει......γιατι δεν θελω να παω να ξαναδωσω.Θελω ομως να ξαναεργαστω στο σχολειο με σταθερη και αξιοπρεπη συμβαση γιατι πιστευω οτι εχω προσφερει τα προηγουμενα χρονια παρολο που ειχα ωρομισθιες συμβασεις και δεν ανταμοιβομουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2011, 12:44:42 πμ από belw »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #428 στις: Απρίλιος 21, 2011, 02:12:35 πμ »
μήπως υπάρχει δόση αλήθειας στην παρακάτω γνώμη;
γιατί αν τα πράγματα είναι τόσο τραγικά τότε το ερώτημα (θα γίνει ασεπ;) μάλλον φαντάζει εξωπραγματικό...
http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=396711&h1=true

Μονο εγω καταλαβαινω οτι το παραπανω αρθρο εχει γραφτει αποκλειστικα για να δικαιολογησει τις αποκρατικοποιησεις?? Πειτε μου.......σας παρακαλω......Μονο εγω καταλαβαινω το θεατρο του στημενου τσακωμου του Μιχελακη με τον Παγκαλο  την ωρα που ξεκινησαν 6 αποκρατικοποιησεις??
Απο κει και περα ΑΣΕΠ δεν θελω να γινει......γιατι δεν θελω να παω να ξαναδωσω.Θελω ομως να ξαναεργαστω στο σχολειο με σταθερη και αξιοπρεπη συμβαση γιατι πιστευω οτι εχω προσφερει τα προηγουμενα χρονια παρολο που ειχα ωρομισθιες συμβασεις και δεν ανταμοιβομουν.

Με λίγα λόγια θέλουμε διορισμό στο δημόσιο ή δημόσιο να ναι και ότι να ναι   :)
Αυτό που δεν έχει γίνει κατανοητό είναι ότι το δημόσιο χρησιμοποιεί τους ωρομίσθους σαν όλους τους άλλους συμβασιούχους (δηλαδή φθηνό εργατικό δυναμικό) με την μόνη διαφορά ότι δίνουν και ΑΣΕΠ  ;) και αφού κάνει
την δουλειά του θέλει απλά να τους ξεφορτωθεί.

Τώρα στο συγκεκριμένο topic δεν βλέπω ούτε μια σχετική ερώτηση/απάντηση άρα μήπως θα έπρεπε να
ανοίξουμε το θέμα από την αρχή ;)

Πάντως θεωρώ απίθανο να μην έχει σκεφτεί το υπουργείο τι ακριβώς σκοπεύει να κάνει με το θέμα του ΑΣΕΠ.
Απλά αφήνει το χρόνο να κυλάει υπέρ του...ή έτσι θέλουν να πιστεύουν. Νταβαντούρι να γίνεται. >:(

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #429 στις: Απρίλιος 21, 2011, 08:48:46 πμ »
μήπως υπάρχει δόση αλήθειας στην παρακάτω γνώμη;
γιατί αν τα πράγματα είναι τόσο τραγικά τότε το ερώτημα (θα γίνει ασεπ;) μάλλον φαντάζει εξωπραγματικό...
http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=396711&h1=true

Μονο εγω καταλαβαινω οτι το παραπανω αρθρο εχει γραφτει αποκλειστικα για να δικαιολογησει τις αποκρατικοποιησεις?? Πειτε μου.......σας παρακαλω......Μονο εγω καταλαβαινω το θεατρο του στημενου τσακωμου του Μιχελακη με τον Παγκαλο  την ωρα που ξεκινησαν 6 αποκρατικοποιησεις??
Απο κει και περα ΑΣΕΠ δεν θελω να γινει......γιατι δεν θελω να παω να ξαναδωσω.Θελω ομως να ξαναεργαστω στο σχολειο με σταθερη και αξιοπρεπη συμβαση γιατι πιστευω οτι εχω προσφερει τα προηγουμενα χρονια παρολο που ειχα ωρομισθιες συμβασεις και δεν ανταμοιβομουν.

Όχι φίλε μου, δεν είσαι ο μόνος που καταλαβαίνει το θέατρο της διάσωσής μας από τον σοκολάτα carnation  ;D
Ίσως και να θεωρηθεί άσχετο με το θέμα, αλλά επειδή κι εγώ ως ωρομίσθια θεωρώ ότι τα 8 ευρώ (μείον η βενζίνη) δεν είναι αμοιβή αλλά κοροϊδία, καταθέτω από γνωστή μου που δουλεύει στην Εθνική Τράπεζα και βγάζει τις μισθοδοσίες ότι η αμοιβή της καθαρίστριας στ Ελληνικά Πετρέλαια (τώρα που μιλάμε) είναι 3.000 το μήνα :o >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #430 στις: Απρίλιος 22, 2011, 02:20:28 μμ »
ο εκπαιδευτικος θα αξιολογειται σε ολη τη διαρκεια της καριερας του και οταν και για οποιοδηποτε λογο παρουσιαζει αποκλινουσα συμπεριφορα μη αρμοζουσα σε εκπαιδευτικο, να απομακρυνεται σε διοικητικες θεσεις.
Ειναι πραγμα το οποιο γινεται αλλου αλλα και στα ιδιωτικα στην ελλαδα.

Δεν ξέρω ειλικρινά τι να πρωτοσχολιάσω ;D
Το ότι θεωρείτε κάποιοι ότι ανακαλύψατε την Αμερική ή το ότι πιστεύετε ότι τα πιστοποιητικά Π.Κ. θα τα παίρνουν μόνο οι "κατάλληλοι" ή ότι η αξιολόγηση θα είναι επί της ουσίας δηλ. της "καταλληλότητας" του εκπαιδευτικού!

Έτσι από περιέργεια να ρωτήσω... φαντάζεστε εσείς δηλ. ότι ΤΩΡΑ που μιλάμε οι έχοντες αποκλίνουσα συμπεριφορά (αυτοί που τέλος πάντων δεν τους χωρά το περιβάλλον του σχολείου) δεν βρίσκονται σε διοικητικές θέσεις;

Την Αμερικη δεν την ανακαλυψαμε εμεις αγαπητη/ε, αν εννοεις εμενα. Είναι γεγονος ομως οτι αυτοι που την ανακαλυψαν φροντισαν και τη λεηλατησαν.
Εχε υποψη ομως οτι κανενας νομος δεν ισχυει ες αεί και τα παντα υποκεινται σε μικροτερες η μεγαλυτερες αλλαγες. Μαγικες λυσεις δεν υπαρχουν, πρεπει  ομως να υπαρχει κοινη γραμμη, να πειθει  και να ειναι και δικαια.
Αν ο ενας λεει η δικη μου σχολη ειναι δυσκολοτερη, ο αλλος ειχα εναν καθηγητη που μας εκοβε ολους, ο τριτος  οτι ετρεχε στα βουνα, ο τεταρτος εχω περασει στο ΑΣΕΠ, ο πεμπτος τωρα τελειωσα γιατι να μη διοριστω και εγω, ε τοτε και εσυ αν ησουν στη θεση της Διαμαντοπουλου θα ελεγες : βρε δεν πατε στο δ...ο, ολοι ΑΣΕΠ και οποιος επιβιωσει.

Έχω υπόψη ότι στη χώρα που ζω οι νόμοι που "ισχύουν" έχουν μικρή σημασία, αυτό που έχει σημασία είναι το τι εφαρμόζεται στην πράξη. Γι' αυτό και συμβαίνουν όλα αυτά τα μαγικά στην Ελλαδίτσα μας, να ανακοινώνονται "ενιαίο μισθολόγιο", περικοπές στις δεκο και πόσα άλλα, ενώ στην πράξη οι μισθοί των εργαζομένων στις δεκο είναι ανέπαφοι. Οι εξαγγελίες είναι το εύκολο μέρος της δουλειάς, αυτό που ο καθένας που "κυβερνάει" μπορεί να κάνει! Είναι και το ευχάριστο μέρος γιατί έτσι μπορεί κανείς να φαίνεται καλός, δίκαιος, ότι έχει τις άριστες προθέσεις κ.ο.κ.

Η απαξίωση της πολιτικής δεν αφορά το αν πείθει ή το αν δίνει δίκαιες λύσεις στα κοινωνικά προβλήματα, έγκειται στο ότι ενδιαφέρεται μόνο για να πείσει ότι δίνει δίκαιες λύσεις, ενώ ταυτόχρονα αδιαφορεί προκλητικά να ασχοληθεί με τα χρόνια προβλήματα που έχουν ρημάξει την εκπαίδευση, την υγεία κ.οκ. Κι αυτά αγαπητέ/η είναι η υποχρηματοδότηση, οι ελάχιστοι διορισμοί, η ελαστική εργασία, η ανασφάλιστη εργασία, η μαύρη εργασία. Δεν είναι ούτε η πδσ, ούτε τα ψυχολογικά προβλήματα του χ καθηγητή... Αυτά τα διαχειρίζεται/ζόταν μια χαρά ανέκαθεν η τοπική κοινωνία. Και μόνο η αναφορά σε τέτοιου είδους "αλλαγές" (μέσω θέσπισης νόμων) είναι καθαρά αποπροσανατολιστική τακτική από την ουσία των πραγματικών και σύνθετων προβλημάτων που αντιμετωπίζουν όσοι εργάστηκαν στην εκπαίδευση. Είναι σα να λέμε ότι κάποιος είναι στην εντατική με σωληνάκια και εμείς ασχολούμαστε με το πώς θα κλείσουμε ραντεβού σε μανικιουρίστα για να περιποιηθεί την όψη των ποδιών του που είναι ανυπόφορη για τους νοσηλευτές που τον περιποιούνται :-[

Σε ότι αφορά το τελευταίο σχόλιο στο οποίο εμμέσως πλην σαφώς υπαινίσσεσαι το πόσο δύσκολη δουλειά έχει να κάνει η υπουργός μας θα σου απαντήσω ότι 1) πληρώνεται μια χαρά λεφτά για να την κάνει αυτή τη δουλειά και 2) άμα δεν μπορεί ή δεν θέλει να διαχειριστεί καταστάσεις και να τα βγάλει πέρα, ας αφήσει κανέναν άλλο που τα καταφέρνει καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος ιπποτης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #431 στις: Απρίλιος 22, 2011, 07:03:34 μμ »
ΜΑΚΑΡΙ.  ΓΙΑΤΙ  ΕΙΧΑ  ΑΡΧΙΣΕΙ  Ν ΑΝΗΣΥΧΩ.  ΤΟΣΟ  ΔΙΑΒΑΣΜΑ  ΚΑΙ  ΝΑ ΠΑΕΙ  ΧΑΜΕΝΟ; ΑΣ  ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ  ΝΑ  ΠΑΝΕ  ΟΛΑ  ΚΑΛΑ. 

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #432 στις: Απρίλιος 27, 2011, 01:04:54 πμ »
 .
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2011, 01:08:08 πμ από manosmc »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #433 στις: Απρίλιος 27, 2011, 10:03:53 πμ »
Το παρόν θέμα κλειδώνεται. Υπάρχει ανοιχτό θέμα σχετικά με το αν θα γίνει ή όχι ΑΣΕΠ το 2012 στον παρακάτω σύνδεσμο, όπου μπορείτε να γράφετε την ό,ποια σχετική πληροφορία:
http://www.pde.gr/index.php?topic=22757.0

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.