*

Ψηφοφορία

Απεργία στις πανελλαδικές

υπερ
κατά

Αποστολέας Θέμα: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές  (Αναγνώστηκε 65587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #280 στις: Απρίλιος 22, 2010, 12:06:27 πμ »
Και κάτι άλλο στο ερώτημα που θέτεις.Η κοινωνία είναι πράγματι χαζή γιατί τρώει πλέον πολύ εύκολα το κουτόχοστο των μμε τα οποία παίζουν αδιάκοπα πολιτικά παιχνίδια σε βάρος όλων μας.Μια φορά οι κακοί αγρότες, μετά οι κακοί καθηγητές,.....κοκ.Ο ένας βρίζει τον άλλο και αυτοί να κυβερνούν ανενόχλητοι περιορίζοντας δικαιώματα που κατακτηθηκαν με αγώνες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:35:46 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #281 στις: Απρίλιος 22, 2010, 12:06:44 πμ »
τον έφτυναν και αυτός νόμιζε πως ψιχάλιζε; Όσο για τα υπόλοιπα στα οποία αναφέρεσαι, πες μας πως παμε αναπληρωτές και ωρομίσθιοι από εδώ και από εκεί Και ναι είναι επιλογή μας να πάμε ως ωρομίσθιοι ή αναπληρωτες γιατί λατρεύουμε την εκπαίδευση.Προφανώς και πάλι η κακία προκύπτει κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότροια...

ε οχι και ετσι ρε σταυρο..εδω μεγαλωνει η μυτουλα.μην πας να κανεις το ασπρο μαυρο...οχι οτι παμε και ωρομισθιοι γιατι λατρευουμε την εκπαιδευση..οχι και ετσι...ποιος θα πηγαινε αν δεν υπηρχαν τα μορια;; τι λατρεψες δηλαδη εσυ ; την καταντια και τις συνθηκες εργασιας του δημοσιου σχολειου ή τα 300  ευρω για νς ζησεις την οικογενεια σου;

Αποσυνδεδεμένος kooki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #282 στις: Απρίλιος 22, 2010, 12:15:58 πμ »
με κατι τετοια αρχιζω και μετανιωνω που ψηφισα κατα >:( >:(..οι ιδιοι καθηγητες ειναι και στα φροντηστηρια απλα εκει τους πληρωνεις βρε ηλιθιε.. >:( >:(

Να χαρώ εγώ επίπεδο. Λες λοιπόν πως πλήθος εκπαιδευτικών δημοσίων σχολείων παρανομεί δουλεύοντας στα φροντιστήρια αλλά και σε ιδιαίτερα. Να υποθέσω επιπλέον πως πολλοί από εμάς έχουμε "μαύρα" αφορολόγητα εισοδήματα. Το όργιο της παρανομίας από τον εκπαιδευτικό, ο οποίος ταυτόχρονα ζητά κοινωνική αποδοχή. Φυσικά, παίρνει ακριβώς αυτό που του αξίζει, πλέον. Τον χλευασμό και την απαξίωση... Αυτό αξίζουμε...

Αν εσυ νομιζεις αξιζεις το χλευασμο και την απαξιωση δικαιωμα σου! Εγω παντως που εφαγα τοσα χρονια σε σπουδες και μεταπτυχιακα, 7χρονια ωρομισθιος και 2αναπληρωτης απο τοπο σε τοπο βγαζοντας τα περα με δανεια που ακομα χρωσταω και με 3 επιτυχιες στον ΑΣΕΠ και φυσικα κανοντας τη δουλεια μου οσο καλυτερα μπορουσα(και 2 χρονια σε ΕΠΑΛ) δε νιωθω οτι αξιζω την απαξιωση!!! Και δεν ειμαι μονο εγω αλλα και ενα μεγαλο μερος των συναδελφων που γνωρισα, που παλευουν για το καλυτερο για τους μαθητες τους !!!
οποτε καλυτερα να μιλας για τον εαυτο σου η καποιους που ξερεις και μη γενικευεις

Έχεις ακούσει αυτό που λέει ο λαός για κάποιον τον οποίον τον έφτυναν και αυτός νόμιζε πως ψιχάλιζε; Όσο για τα υπόλοιπα στα οποία αναφέρεσαι, πες μας πως παμε αναπληρωτές και ωρομίσθιοι από εδώ και από εκεί επειδή ...αγαπάμε το επάγγελμα! Ούτε που έχει περάσει από το μυαλό μας φαντάζομαι η σκέψη "καλή η πόρτα αλλά αν δε γίνεται να μπω από εκεί ας είναι και από το παράθυρο". Ακριβώς όπως το κατάλαβες. Η κοινωνία δεν είναι χαζή. Γνωρίζει. Για αυτό τον λόγο μας αποδίδει αυτό που αξίζουμε. Χλευασμό και απαξίωση...

Το άλλο που λέει ο λαός για την αλεπού που όσα δε φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια τό χεις ακουστά; Το ποιος ανοίγει διάπλατα τα παράθυρα για να διατηρεί το σύστημα των πελατειακών σχέσεων μέσω του οποίου κυριαρχεί και ελέγχει συνειδήσεις το ξέρουν στην Ελλάδα και τα νήπια. Τα νήπια επίσης ξέρουν ότι όσο τα παράθυρα διαπλατύνονται τόσο στενεύουν οι πόρτες. Το ότι δεν μπόρεσες να μπεις  από τα παράθυρα ή από τη χαραμάδα της  πόρτας θα  μπορούσε να σε κάνει περισσότερο σοφό ,αντί για μνησίκακο.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #283 στις: Απρίλιος 22, 2010, 12:17:20 πμ »
τον έφτυναν και αυτός νόμιζε πως ψιχάλιζε; Όσο για τα υπόλοιπα στα οποία αναφέρεσαι, πες μας πως παμε αναπληρωτές και ωρομίσθιοι από εδώ και από εκεί Και ναι είναι επιλογή μας να πάμε ως ωρομίσθιοι ή αναπληρωτες γιατί λατρεύουμε την εκπαίδευση.Προφανώς και πάλι η κακία προκύπτει κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότροια...

ε οχι και ετσι ρε σταυρο..εδω μεγαλωνει η μυτουλα.μην πας να κανεις το ασπρο μαυρο...οχι οτι παμε και ωρομισθιοι γιατι λατρευουμε την εκπαιδευση..οχι και ετσι...ποιος θα πηγαινε αν δεν υπηρχαν τα μορια;; τι λατρεψες δηλαδη εσυ ; την καταντια και τις συνθηκες εργασιας του δημοσιου σχολειου ή τα 300  ευρω για νς ζησεις την οικογενεια σου;
Καμία μυτούλα δεν μεγαλώνει, όχι τουλάχιστον η δική μου.Είχα δουλειά σε φροντιστήριο και δεν ,με τρομάζαν καθόλου οι απαιτήσεις της.Όμως εκεί είσαι ερμαιο του κάθε φροντιστηριαρχη και του καθε καλομαθημένου παιδιού.Επιπλέον ο προσανατολισμός του φροντιστηρίου δεν είναι η εκπαίδευση με την ευρύτερη έννοια αλλά η προετοιμασία για τις εξετάσεις....Αν θέλεις το πιστεύεις αν θέλεις όχι αυτοί οι λόγοι με έκαναν να στραφώ στη δημόσια εκπαίδευση και να αφήσω άλλες επαγγελματικές ευκαιρίες.Σίγουρα δεν με προσέλκυσαν τα πολλά χρήματα του μισθού του ωρομισθίου.Τα μόρια είναι φυσική εξέλιξη.Επένδυσα σε χρόνο, κόπο και χρήμα.Και ήρθε η Διαμαντοπούλου να τα γκρεμίσει.Να ξεκινήσω ξανά από το μηδεν;Το θεωρείς εύκολο όταν έχεις αυξημένες οικογενειακές υποχρεώσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:35:46 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #284 στις: Απρίλιος 22, 2010, 12:18:17 πμ »

Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #285 στις: Απρίλιος 22, 2010, 12:18:37 πμ »

Καμία μυτούλα δεν μεγαλώνει, όχι τουλάχιστον η δική μου.Είχα δουλειά σε φροντιστήριο και δεν ,με τρομάζαν καθόλου οι απαιτήσεις της.Όμως εκεί είσαι ερμαιο του κάθε φροντιστηριαρχη και του καθε καλομαθημένου παιδιού.Επιπλέον ο προσανατολισμός του φροντιστηρίου δεν είναι η εκπαίδευση με την ευρύτερη έννοια αλλά η προετοιμασία για τις εξετάσεις....Αν θέλεις το πιστεύεις αν θέλεις όχι αυτοί οι λόγοι με έκαναν να στραφώ στη δημόσια εκπαίδευση και να αφήσω άλλες επαγγελματικές ευκαιρίες.Σίγουρα δεν με προσέλκυσαν τα πολλά χρήματα του μισθού του ωρομισθίου.Τα μόρια είναι φυσική εξέλιξη.Επένδυσα σε χρόνο, κόπο και χρήμα.Και ήρθε η Διαμαντοπούλου να τα γκρεμίσει.Να ξεκινήσω ξανά από το μηδεν;Το θεωρείς εύκολο όταν έχεις αυξημένες οικογενειακές υποχρεώσεις;

δηλαδη στο σχολειο δεν εισαι ερμαιο του καθε καλομαθημενου/κακομαθημενου παιδιου ; δεν βιωνουμε καθημερινα ταπεινωσεις απο γονεις και μαθητες και δεν τολμαμε να πουμε-να κανουμε  τιποτα γιατι μας απειλουν με μηνυσεις ; η δεν εισαι ερμαιο του/της καθε υπουργου (καλη ωρα της σημερινης ) ;; την  εκπαιδευση οπως την ξεραμε  (και γενικα την Ελλαδα) καλο ειναι να την ξεχασουμε ..ας μην παρουμε στο λαιμο μας και αθωες ψυχες


Υ.Γ εγω του χρονου ξεκιναω παλι απο το μηδεν και με οικογενειακες υποχρεωσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2010, 12:27:20 πμ από rorygr »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #286 στις: Απρίλιος 22, 2010, 12:19:06 πμ »
Αξιζουμε χλευασμο επειδη παλευαμε χρονια σαν ωρομισθιοι για να βρουμε καποια στιγμη δουλεια πληρους απασχολησης και με αξιοπρεπεις συνθηκες εργασιας? απαξιωση για ποιο πραγμα?? στο εξωτερικο(στη γερμανια ας πουμε που μας κατηγορουν για τεμπεληδες εχουν μια βδομαδα περισσοτερο διακοπες) κανουν κατι παραπανω οι εκπαιδευτικοι?? Εμεις φταιμε για το εκπαιδευτικο συστημα? Πες μας για ποιο λογο ακριβως μας αξιζει η απαξιωση ??
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2010, 12:31:49 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #287 στις: Απρίλιος 22, 2010, 12:49:43 πμ »
Αυτο που με θλιβει προσωπικα ειναι η απαξιωση (για να μην πω απεχθεια )που τρεφει ο ελληνας μαθητης για το σχολειο του.Θεωρω οτι τη μεγαλυτερη ζημια την κανει ο χρησιμοθηρικος της χαρακτηρας(στοχος σ'ολο το λυκειο οι πανελληνιες)και βεβαια τα φροντιστηρια.Για να παρεξηγηθω εγω ζω απο τα φροντιστηρια αλλα πιστευω πως οταν τα παιδια εχουν μαθει δυο μηνες πριν οσα ακουνε στο σχολειο την επομενη μερα δεν μπορει να εγερθει το παραμικρο ενδιαφερον!Απο την αλλη πολλοι καθηγητες του δημοσιου εφησυχαζουν γιατι γνωριζουν πως ακομα κι αν δεν μαθουν τα παιδια αυτα που πρεπει στο σχολειο θα τα μαθουν στο φροντιστηριο!Παντα ωστοσο λεω στους μαθητες μου να παιρνουν απο τον καθενα τα καλυτερο που μπορει να τους δωσει και πως δεν πρεπει να απαξιωνουν ολους τους καθηγητες τους γενικευοντας αυθαιρετα!Εξαλλου πιστευω ακραδαντα πως μεγαλο μεριδιο ευθυνης φερουν κι οι ιδιοι οι μαθητες αφου κι οταν καποιος απευθυνεται στο φιλοτιμο τους ή/και τους αποδεικνυει τις γνωσεις τους,αυτοι παραμενουν "καφροι" απο "κεκτημενη ταχυτητα"!Τελος,αν κοιυαξουμε τα προτυπα που κυριαρχουν και τη θεοποιηση της "αρπαχτης" πως περιμενουμε απο τα παιδια να βασιστουν στη γνωση για να ανελιχτουν;(για δειτε και μας!)Γι'αυτο πιστευω πως το προβλημα δεν ειναι το σχολειο ως πηγη γνωσεων αλλα ο αποπροσανατολισμος και η ελλειψη παιδειας,γενικοτερα(βλ.οικογενεια,ΜΜΕ,κ.α.)
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος sofiaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #288 στις: Απρίλιος 22, 2010, 03:55:27 πμ »
Επειδή πολλά λέγονται για τη δουλειά που γίνεται στα φροντιστήρια δεν κρατιέμαι άλλο.
Εμείς οι ίδιοι που τώρα διοριστήκαμε που δουλεύαμε πριν?
Αλλάξαμε ξαφνικά μέσα σε 2 χρόνια?
Όχι. Αλλά ας κάνουμε μια απλή πρόσθεση (για μάθημα Πανελληνίων): το φροντιστήριο δουλεύει Σεπτέμβριο-Μάιο και το καλοκαίρι, σύνολο πες 9 μήνες. Δεν βγάζω έξω όλες τις διακοπές γιατί τα φροντιστήρια για Τρίτη Λυκείου δουλεύουν και τότε. 9 μήνες επί 4 εβδ. = 36.  Επί 2 ώρες την εβδ.= 72 ώρες σύνολο. Και επειδή, ειδικά στο ιδιαίτερο, οι ώρες είναι ολόκληρες 72 * 60 λεπτά=4320 λεπτά για την προετοιμασία του μαθητή για Πανελλήνιες στο μάθημά μου. Το ίδιο μάθημα που φέτος κλήθηκα να το ολοκληρώσω σε 33!!!!!!! ώρες. 33*40 λεπτά η ώρα (γιατί μέχρι να έρθουν τα παιδιά από τον άλλο όροφο που είναι η τάξη της γενικής παιδείας και να βγάλουν τα βιβλία τους χάνεται πάνω από 5λεπτο....)=1320 λεπτά.....
Σχεδόν υποτριπλάσιος χρόνος... Αν βάλεις μάλιστα και το γεγονός ότι στο φροντιστήριο τα διαγωνίσματα γίνονται Σ/Κ εκτός ωρών διδασκαλίας...
Αυτά γιατί δεν τα μετράει κανείς??
Πώς να προλάβω να κάνω την ίδια δουλειά που έκανα πριν, μου λέτε σας παρακαλώ?? Πότε??
Φυσικά το ίδιο γίνεται και με όλα τα άλλα μαθήματα, άντε να κάνουμε λίγες ώρες παραπάνω γιατί οι μικρότερες τάξεις δεν εξαφανίζονται μετά το Πάσχα....
Και δεν κάνω ιδιαίτερα, και δεν βαριέμαι τη ζωή μου και όρεξη έχω (ακόμη). Αλλά για πόσο??
Δώσε μου χρόνο και άσε με να κάνω το μάθημα που σπούδασα (γιατί η δεύτερη ανάθεση πάει σύννεφο...) και θα σου πω εγώ αν θα χρειαστεί το παιδί φροντιστήριο....
Αλλά μη μου λες ότι φταίω εγώ για την κατάντια της παιδείας μας. Και μη με απαξιώνεις έτσι, δεν το αξίζω.
Α, και κάτι άλλο.
2 χρόνια στη μεθόριο και πάω για τρίτο έχοντας μαζί την ανάπηρη μητέρα μου. ΚΑΙ ΔΕΝ θα κάνω αίτηση για απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #289 στις: Απρίλιος 22, 2010, 11:29:23 πμ »
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=7524:2010-04-21-12-30-24&catid=239:2009-12-01-15-36-00&Itemid=1624
Μπορεί να αναβληθεί η ψήφιση. Ελπίζω να μην πιάσει αυτός ο αντιπερισπασμός. Και να υπάρχει αντίδραση με σκοπό την πλήρη απόσυρση

Αποσυνδεδεμένος iason

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #290 στις: Απρίλιος 22, 2010, 11:55:07 μμ »
με κατι τετοια αρχιζω και μετανιωνω που ψηφισα κατα >:( >:(..οι ιδιοι καθηγητες ειναι και στα φροντηστηρια απλα εκει τους πληρωνεις βρε ηλιθιε.. >:( >:(

Να χαρώ εγώ επίπεδο. Λες λοιπόν πως πλήθος εκπαιδευτικών δημοσίων σχολείων παρανομεί δουλεύοντας στα φροντιστήρια αλλά και σε ιδιαίτερα. Να υποθέσω επιπλέον πως πολλοί από εμάς έχουμε "μαύρα" αφορολόγητα εισοδήματα. Το όργιο της παρανομίας από τον εκπαιδευτικό, ο οποίος ταυτόχρονα ζητά κοινωνική αποδοχή. Φυσικά, παίρνει ακριβώς αυτό που του αξίζει, πλέον. Τον χλευασμό και την απαξίωση... Αυτό αξίζουμε...

Αν εσυ νομιζεις αξιζεις το χλευασμο και την απαξιωση δικαιωμα σου! Εγω παντως που εφαγα τοσα χρονια σε σπουδες και μεταπτυχιακα, 7χρονια ωρομισθιος και 2αναπληρωτης απο τοπο σε τοπο βγαζοντας τα περα με δανεια που ακομα χρωσταω και με 3 επιτυχιες στον ΑΣΕΠ και φυσικα κανοντας τη δουλεια μου οσο καλυτερα μπορουσα(και 2 χρονια σε ΕΠΑΛ) δε νιωθω οτι αξιζω την απαξιωση!!! Και δεν ειμαι μονο εγω αλλα και ενα μεγαλο μερος των συναδελφων που γνωρισα, που παλευουν για το καλυτερο για τους μαθητες τους !!!
οποτε καλυτερα να μιλας για τον εαυτο σου η καποιους που ξερεις και μη γενικευεις

Έχεις ακούσει αυτό που λέει ο λαός για κάποιον τον οποίον τον έφτυναν και αυτός νόμιζε πως ψιχάλιζε; Όσο για τα υπόλοιπα στα οποία αναφέρεσαι, πες μας πως παμε αναπληρωτές και ωρομίσθιοι από εδώ και από εκεί επειδή ...αγαπάμε το επάγγελμα! Ούτε που έχει περάσει από το μυαλό μας φαντάζομαι η σκέψη "καλή η πόρτα αλλά αν δε γίνεται να μπω από εκεί ας είναι και από το παράθυρο". Ακριβώς όπως το κατάλαβες. Η κοινωνία δεν είναι χαζή. Γνωρίζει. Για αυτό τον λόγο μας αποδίδει αυτό που αξίζουμε. Χλευασμό και απαξίωση...

Το άλλο που λέει ο λαός για την αλεπού που όσα δε φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια τό χεις ακουστά; Το ποιος ανοίγει διάπλατα τα παράθυρα για να διατηρεί το σύστημα των πελατειακών σχέσεων μέσω του οποίου κυριαρχεί και ελέγχει συνειδήσεις το ξέρουν στην Ελλάδα και τα νήπια. Τα νήπια επίσης ξέρουν ότι όσο τα παράθυρα διαπλατύνονται τόσο στενεύουν οι πόρτες. Το ότι δεν μπόρεσες να μπεις  από τα παράθυρα ή από τη χαραμάδα της  πόρτας θα  μπορούσε να σε κάνει περισσότερο σοφό ,αντί για μνησίκακο.

Ούτε τους βασικούς κανόνες λογικής δεν χρησιμοποιείς. Από που προκύπτει το γεγονός πως δεν έχω μπει από την πόρτα, ώστε να μη χρειάζομαι το παράθυρο ή την χαραμάδα;
Η αναφορά σου βεβαίως περί πελατειακών σχέσεων είναι πολύ επιτυχής. Ποιός έχει το κατάστημα και ποιος είναι ο πελάτης; Εμείς οι ξεφτίλες πάμε και στοιβαζόμαστε στα γραφεία τους ζητιανεύοντας από το πιο απλό μέχρι το πιο απίθανο. Από τη μεριά τους, αυτοί οι άθλιοι, προκειμένου να επανεκλεγούν, ανοίγουν τα παράθυρα, ώστε να περάσει η επανεκλογή τους. Εμείς βέβαια δεν φταίμε. Για όλα αυτοί. Εμείς απλά αγωνιζόμαστε για το δίκαιο και το καλό. Όλο το ανάθεμα σε αυτούς! Αν θέλεις λοιπόν να συνεχίσουμε να παραμυθιαζόμαστε, εγώ εδώ είμαι...

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #291 στις: Απρίλιος 23, 2010, 03:17:00 πμ »
Ως μαθήτρια της Γ Λυκείου που έδωσε εξετάσεις την ηρωική χρονιά του 1988, έχω να πω πως αν δεν είχαν γίνει τότε οι απεργίες μέσα στις πανελλήνιες δεν θα είχαμε τώρα το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης...που είναι το μεγαλύτερό μας επίδομα.
Προσωπικά όχι μόνο δεν μου έκανε κακό το ότι έδωσα Ιούλιο, ίσα ίσα κάλυψα όλα μου τα κενά και σίγουρα δεν θα είχα περάσει αν είχαμε δώσει κανονικά.Πολλοί συμμαθητές μου βέβαια τα παράτησαν, αρκετοί έπεσαν ψυχολογικά και ένα μεγάλο ποσοστό πίστεψε ότι θα δώσουμε Σεπτέμβριο.
Τέλος Ιουνίου και αφού άλλαξαν  3 !!! υπουργοί Παιδείας σε ελάχιστο διάστημα, με δικαστική απόφαση οι εκπαιδευτικοί επέστρεψαν και άρχισε άλλη τρέλα...Να προλάβουμε να δώσουμε όοολα τα μαθήματα του σχολείου, να πάρουμε απολυτήριο(επί δεσμών έπρεπε πρώτα να τελειώσεις με το σχολείο) και αμέσως μετά να δώσουμε πανελλήνιες.Πολλά σχολεία έκαναν κατάληψη (διαφώνησα τότε) για να δώσουμε Σεπτέμβρη.Τελικά κάπου μέσα με τέλος Ιουλίου τελειώσαμε..
Δεν θυμάμαι αν βρίζαμε τους καθηγητές μας, προσωπικά το είχα δει ως δώρο..Θυμάμαι πάντως στην πρώτη μου μισθοδοσία ως εκπαιδευτικός πια,όταν πρόσεξα το επίδομα εξωδιδακτικής απάσχολησης είχα πει: ’ξιζε η ταλαιπωρία από τους καθηγητές μας τότε....

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #292 στις: Απρίλιος 23, 2010, 06:39:17 πμ »
Ως μαθήτρια της Γ Λυκείου που έδωσε εξετάσεις την ηρωική χρονιά του 1988, έχω να πω πως αν δεν είχαν γίνει τότε οι απεργίες μέσα στις πανελλήνιες δεν θα είχαμε τώρα το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης...που είναι το μεγαλύτερό μας επίδομα.
Προσωπικά όχι μόνο δεν μου έκανε κακό το ότι έδωσα Ιούλιο, ίσα ίσα κάλυψα όλα μου τα κενά και σίγουρα δεν θα είχα περάσει αν είχαμε δώσει κανονικά.Πολλοί συμμαθητές μου βέβαια τα παράτησαν, αρκετοί έπεσαν ψυχολογικά και ένα μεγάλο ποσοστό πίστεψε ότι θα δώσουμε Σεπτέμβριο.
Τέλος Ιουνίου και αφού άλλαξαν  3 !!! υπουργοί Παιδείας σε ελάχιστο διάστημα, με δικαστική απόφαση οι εκπαιδευτικοί επέστρεψαν και άρχισε άλλη τρέλα...Να προλάβουμε να δώσουμε όοολα τα μαθήματα του σχολείου, να πάρουμε απολυτήριο(επί δεσμών έπρεπε πρώτα να τελειώσεις με το σχολείο) και αμέσως μετά να δώσουμε πανελλήνιες.Πολλά σχολεία έκαναν κατάληψη (διαφώνησα τότε) για να δώσουμε Σεπτέμβρη.Τελικά κάπου μέσα με τέλος Ιουλίου τελειώσαμε..
Δεν θυμάμαι αν βρίζαμε τους καθηγητές μας, προσωπικά το είχα δει ως δώρο..Θυμάμαι πάντως στην πρώτη μου μισθοδοσία ως εκπαιδευτικός πια,όταν πρόσεξα το επίδομα εξωδιδακτικής απάσχολησης είχα πει: ’ξιζε η ταλαιπωρία από τους καθηγητές μας τότε....

Έτσι ακριβώς!!!! :)
Να αναφέρω κι εγώ ένα άλλο παράδειγμα: Όταν ήμουν 4ο έτος στο πανεπιστήμιο κάναμε καταλήψεις για να μην περάσουν οι δύο κύκλοι σπουδών(= συγκεκριμένος αριθμός μαθημάτων ως το 2ο έτος αλλιώς "πέταμα" απ' τη σχολή). Οι δαπίτες κι οι πασπίτες μας ρωτούσαν γιατί κάνουμε εμείς κατάληψη αφού δε μας αφορά άμεσα το μέτρο? Χάσαμε εξάμηνο... αλλά το μέτρο δεν έχει περάσει ΑΚΟΜΑ.

Μη φοβάστε την απεργία μες στις πανελλήνιες. Ο αγώνας μας είναι δίκαιος και είναι πρώτα απ' όλα για τα παιδιά. Η δική μου ζωή καταστράφηκε. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #293 στις: Απρίλιος 23, 2010, 09:09:01 πμ »
Και βέβαια θα απεργήσω.
Δεν με νοιάζει τίποτα...

Ωστόσο , ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος από το ΥΠΕΠΘ που να ξεκαθαρίζει ότι οι αναπληρωτές που απεργούν δεν χάνουν τα μόρια της προϋπηρεσίας  που αντιστοιχούν στις ημέρες της απεργίας?
(Αν και να χαθούν τα μόρια είναι υποδεέστερο μπροστά στον αγώνα μας...)

Αν υπάρχει,  μπορεί παρακαλώ να την κάνει ο συνάδελφος ανάρτηση εδώ?


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.