*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 78005 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #140 στις: Απρίλιος 30, 2010, 10:19:35 πμ »
Πραγματικά, δεν έχουν όλα τα τμήματα την ίδια ειδίκευση, όλοι έχουμε ελλείψεις. Φυσικά το να γυρίσουν στα θρανία χιλιάδες εκπαιδευτικοί και να πληρώσουν δεν είναι λύση...Θα μπορούσαν να κάνουν σεμινάρια σε αυτούς που πρόκειται να διοριστούν, τους 100-200(?), σε πολλά θέματα και όχι να ταλαιπωρήσουν τόσους ανθρώπους εκμεταλλευόμενοι την ελπίδα. Απλά θέλουν να μας καθυστερήσουν ένα χρόνο για να μην αντιδράσουμε, δηλαδή να μας απασχολήσουν για λίγο και μετά?Μετά τίποτα... Και μην ξεχνάτε ότι όπως θέλουν να περάσουν το ecdl, ξενες γλώσσες, τεστ δεξιοτήτων που ισχύουν για τους άλλους δημόσιους υπαλλήλους κάποια στιγμή θα περάσουν και Όρια Ηλικίας, όπως υπάρχουν για κάποιους διαγωνισμούς. Δηλαδή, οι υποχωρήσεις από μέρους μας γενικά  χρειάζεται να αντιμετωπίζονται με σκέψη και καχυποψία.

δεν νομιζω οτι θα συμβει κατι τετοιο δεδομενου πλεον και συμφωνα με την κατασταση που πει να παγιωθει σημερα ενας 35αρης δυσκολα βρισκει δουλεια, η οποια συχνα ουτε "καλη" ειναι,ουτε "σταθερη" ......
Απ'την αλλη, τα ορια ηλικιας για συνταξη αυξηθηκαν οποτε δεν τιθεται θεμα οριου ηλικιας για προσληψη.
αυτο τουλαχιστον καταλαβαινω εγω, δεν αποκλειω ομως και τιποτα πλεον...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #141 στις: Απρίλιος 30, 2010, 11:10:39 πμ »
 Συνάδελφοι δεν έχετε πει ως τώρα το πιο σημαντικό. Ας γυρίσουμε στα θρανία ... Μέχρι τώρα πού είμαστε? Στα θρανία. Αυτό γνωρίζουμε να το κάνουμε πολύ καλά... Για μας η μελέτη είναι η διασκέδαση. Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι να με υποχρεώσει να πληρώσω 2000 ευρώ για να αποκτήσω το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας ή να στριμωχτώ στην πόρτα για να προλάβω να παρακολουθήσω τα δωρεάν μαθήματα του πιστοποιητικού (ενώ κάποιοι θα έχουν ήδη καθίσει στα πρώτα θρανία επειδή είχαν γνωριμία). Δεν έχουμε ούτε ένα ευρώ για να πληρώσουμε το πιστοποιητικό. Αν τους δώσουμε αυτό το μήνυμα πιστέψτε με θα το ξανασκεφτούν πάρα πολύ.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #142 στις: Απρίλιος 30, 2010, 11:13:47 πμ »
Συνάδελφοι δεν έχετε πει ως τώρα το πιο σημαντικό. Ας γυρίσουμε στα θρανία ... Μέχρι τώρα πού είμαστε? Στα θρανία. Αυτό γνωρίζουμε να το κάνουμε πολύ καλά... Για μας η μελέτη είναι η διασκέδαση. Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι να με υποχρεώσει να πληρώσω 2000 ευρώ για να αποκτήσω το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας ή να στριμωχτώ στην πόρτα για να προλάβω να παρακολουθήσω τα δωρεάν μαθήματα του πιστοποιητικού (ενώ κάποιοι θα έχουν ήδη καθίσει στα πρώτα θρανία επειδή είχαν γνωριμία). Δεν έχουμε ούτε ένα ευρώ για να πληρώσουμε το πιστοποιητικό. Αν τους δώσουμε αυτό το μήνυμα πιστέψτε με θα το ξανασκεφτούν πάρα πολύ.

εχεις απολυτο δικιο..........  :-\

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #143 στις: Απρίλιος 30, 2010, 11:43:10 πμ »
Είναι κατάφωρη αδικία για τα υπόλοιπα τμήματα!! καθηγητές αποφοιτήσαμε όχι πειραματόζωα και αν έιναι να γίνονται εξαιρέσεις τότε να γίνονται για όλους και για το γνωστικό αντικείμενο,και για τους φιλολογους και τος ιστορικούς και τους φπψίτες ,μα δεν καταλαβαίνετε ότι αυτό θέλουν να καθιερωθεί ώστε ο διορισμός να ναι μακρινό όνειρο?

Καμία εξαίρεση στα τμήματα της ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ,τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα δεν εχουμε ?ΠΕ02 δεν είμαστε καλώς η κακώς όλοι ?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2010, 11:55:10 πμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #144 στις: Απρίλιος 30, 2010, 01:42:10 μμ »
Παράθεση
Και ΝΑΙ, το ΦΠΨ έκανε τα περισσότερα. Έκανε όμως τα λιγότερα σε γνωστικό.
gringa, είσαι εκτός θέματος, όπως και εσύ mirto της κλασικής. Ξαναγράφω ότι το θέμα του topic μας είναι το πιστοποιητικό της παιδαγωγικής επάρκειας. Τι σχέση έχει το γνωστικό, τα λατινικά και τα αρχαία ελληνικά;! Και δεν είναι μόνο αυτά τα μαθήματα των φιλολόγων καθηγητών ΠΕ02. Αλλά και πάλι, αν διάβαζες προσεκτικά άλλη μου απάντηση, θα έβλεπες ότι αυτό που γράφεις δεν ευσταθεί. Μεγάλες ελλείψεις γνωστικού έχουν και τα τμήματα Φιλολογίας και Ιστορίας-Αρχαιολογίας, μεγαλύτερες του ΦΠΨ, εκτός από τις πολύ μεγάλες ελλείψεις παιδαγωγικής & διδακτικής. Αναζήτησε άλλες απαντήσεις μου και ελπίζω να καταλάβεις.

Παράθεση
Πάλι καλά που μιλήσαν κι άλλοι του ΦΠΨ γιατί προχθές που τα είπα μόνη μου πέσαν να με φάνε...
Αγαπητή Λώρα, αν διαβάσεις τις απαντήσεις που κατά καιρούς γράφω, θα διαπιστώσεις ότι προσπαθώ να αποκαταστήσω την αλήθεια για το αξιόλογο τμήμα μας και να σταματήσουν επιτέλους οι κλασικοί (κυρίως) αλλά και άλλοι Φιλόλογοι την άδικη και απαράδεκτη στάση τους όλα αυτά τα χρόνια.

Frerar, συμπληρώνω την απάντησή σου στη Mirto πως με τα ίδια αρχαία ελληνικά και λατινικά περάσαμε στη Φιλοσοφική σχολή και τα ίδια μαθήματα είχαμε ως υποχρεωτικά αλλά και ως επιλεγόμενα, από τον Τομέα τους, δηλαδή της Κλασικής Φιλολογίας. Το ότι έκαναν περισσότερα είναι λογικό, αφού είναι το επιστημονικό τους αντικείμενο, δε συγκρίνεται όμως με τα δύο μαθήματα Παιδαγωγικής (1 Εισαγωγής στην Παιδαγωγική και 1 Διδακτικής στο τμήμα του ΕΚΠΑ), τα οποία ΔΕΝ ισοδυναμούν με παιδαγωγική επάρκεια. Και ξαναγράφω! Όταν κάποτε κατηγορούσατε το ΦΠΨ, ήταν σωστό; Σας ικανοποιούσε αυτός ο ρατσισμός, αυτή η εμπάθεια; Και τώρα που κινδυνεύετε να βρεθείτε εκτός πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας (όπως προβλέπει ο Ν. 2525/97) όλοι γίναμε ίσοι; Έχει ο καιρός γυρίσματα τελικά και η αλαζονεία πληρώνεται. Τονίζω όμως: ίσοι είμαστε οι ΠΕ02, Έρση, καλώς (άσε τα "κακώς", γιατί άλλη εντύπωση δίνεις, σαν να μασάτε τα λόγια σας βρε παιδιά!!), αλλά πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ οι νέοι φοιτητές τμημάτων, εκτός φυσικά του ΦΠΨ, να διδάσκονται περισσότερα μαθήματα Παιδαγωγικής στις προπτυχιακές τους σπουδές. Οι ήδη πτυχιούχοι ας εξαιρεθούν, όπως εξαιρέθηκαν όλοι της επετηρίδας.

Lucinda, το θέμα του πιστοποιητικού δεν είναι κάτι καινούριο! Από το 1997 με το Νόμο 2525 έπρεπε να ισχύει, αλλά "κάποιοι" πάγωσαν την εφαρμογή του και πέτυχαν την τροποποίησή του, κάτι όμως που δεν ήταν επιστημονικά ή νομικά ορθό. Το πιστοποιητικό δεν ακυρώνει την πορεία ενός εκπαιδευτικού έστω αδιόριστου, αλλά τη συμπληρώνει και τη χαλυβδώνει. Συμφωνώ όμως ότι είναι τόσες οι χιλιάδες των πτυχιούχων που είναι δύσκολο να ενταχθούν σε προγράμματα (ΔΩΡΕΑΝ ΜΟΝΟ) όλοι. Είμαι σαφής.

Ελένη09, διάβασα τι έγραψες κι εδώ κι αλλού, καθώς και όλες τις απαντήσεις σου. Κατάλαβα και το συλλογισμό σου, προσπαθώντας να απαντήσεις στην άλλη συνάδελφο, αλλά ήταν άκυρος και αυτό έσπευσα να σου γράψω (πιστοποιητικά γνωστικού, ανεπάρκειες κτλ). Γράφεις ότι θεωρώ πως οι καλύτεροι φιλόλογοι καθηγητές είναι οι του ΦΠΨ; Πού;! ;D Και ότι θεωρώ τους υπόλοιπους κατώτερους; ??? Γιατί προβαίνεις σε ανυπόστατα συμπεράσματα, ενώ γνωρίζεις από την αρχή τις θέσεις μου σε αυτό το forum, όταν ΑΝΕΚΑΘΕΝ έγραφα κατά της ανυπόστατης... "καθαρ(ι)ότητάς" σας των κλασικών ή γλωσσολόγων κτλ. και υπέρ της αλληλεγγύης μας; Γίνεσαι άδικη χρεώνοντάς μου πράγματα που ποτέ δεν έγραψα. Αλήθεια, στο θέμα του "lobby" των φιλολόγων τι εννοούσες ότι συμφωνείς με τον Alexander; ::) ::) Νομίζω ότι άλλα γράφεις εδώ, άλλα αλλού... Εγώ είμαι στο μέσο, αγαπητή, τα άκρα τα αφήνω για τους "πεντακάθαρους". Και σου υπενθυμίζω: γνωρίζατε περί του πιστοποιητικού καθώς και της ανάγκης να έχετε στο πτυχίο σας αρκετά κι όχι ένα ή δύο μαθήματα Παιδαγωγικής & Διδακτικής. Κι όμως δεν τα επιλέγατε όλοι. Και το βασικότερο, επαναπαυτήκατε στις ενέργειες "κάποιων" που τροποποίησαν ένα νόμο, ώστε να σας δίνεται μια ουτοπική παιδαγωγική επάρκεια. Αν το τμήμα Φιλολογίας π.χ. της Αθήνας έκανε έστω όσα μαθήματα αρχαίας ελληνικής φιλολογίας (μόνο) κάναμε εμείς υποχρεωτικά (5), τότε δεν θα υπήρχε το θέμα που συζητάμε. Αλλά...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2010, 01:55:45 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #145 στις: Απρίλιος 30, 2010, 02:10:58 μμ »
Βρε Ioannis, χαλάρωσε λίγο. Απαντάς σε όλους και για όλα λες και είσαι Ο ειδικός. Η συζήτηση από ανταλλαγή απόψεων έχει μετατραπεί  σε αντιπαράθεση ανάμεσα σε σένα κι όλους τους υπόλοιπους. Ας είμαστε ενωμένοι, για το καλό μας!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2010, 02:14:14 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #146 στις: Απρίλιος 30, 2010, 02:20:25 μμ »
;D ;D Βρε Lucinda, συζήτηση δεν κάνουμε;! Τι "χαλάρωσε" γράφεις; ??? Τότε ας το κλείσουμε το μαγαζί-pde!!! ;D Κοίταξε, είμαι παιδαγωγός, το έχω δηλώσει, και γνωρίζω πολύ καλά τα θέματα αυτά εκ των έσω, άρα είμαι ειδικός και εκφέρω τις θέσεις μου. Αλλά δεν είναι το θέμα αν είμαι ειδικός (δεν γράφω ως αυθεντία), διάλογο κάνουμε και τα περί ενότητας τα θεωρώ αυτονόητα και δεδομένα. Την αδικία όμως δεν τη δέχομαι. Και δεν είμαι ο μόνος που απαντάει. Ο Μάρκος; Η Λώρα; Ο nikgre; Ο Frerar; Δηλαδή απαγορεύεται να ανταλλάσσουμε απόψεις ή να υποστηρίζουμε το δίκιο μας; Σε διαβεβαιώ, αν ήμουν πυρηνικός φυσικός, θα έγραφα αλλού.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2010, 02:24:21 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #147 στις: Απρίλιος 30, 2010, 02:31:30 μμ »
Βρε Ioannis, χαλάρωσε λίγο. Απαντάς σε όλους και για όλα λες και είσαι Ο ειδικός. Η συζήτηση από ανταλλαγή απόψεων έχει μετατραπεί  σε αντιπαράθεση ανάμεσα σε σένα κι όλους τους υπόλοιπους. Ας είμαστε ενωμένοι, για το καλό μας!

ειμαστε ενωμενοι. Πιστευω οτι το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας δεν θα χρειαστει να το αποκτησουν οι του ΦΠΨ. μαλλον θα εξαιρεθουν και το βρισκω απολυτα λογικο.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #148 στις: Απρίλιος 30, 2010, 02:41:33 μμ »
Συνάδελφοι, το ζήτημα είναι η απαξίωση των πτυχίων μας, τα οποία πλέον είναι ένα "πουκάμισο αδειανό"... Εγώ είμαι απόφοιτος του ιστορικού αλλά θεωρώ αδιανόητο να ζητά ο νέος νόμος παιδαγωγική επάρκεια από αποφοίτους του παιδαγωγικού (δασκάλους και νηπιαγωγούς) και του ΦΠΨ (ειδικά αυτων της παιδαγωγικής κατεύθυνσης). Αυτοί κοιμόντουσαν με τον Piaget (όχι, τον δικό μας... ;D ;D ;D) και ξυπνούσαν μετον Βιγκότσκι! Εμείς που κάναμε από καθόλου έως 2-3 παιδαγωγικά και είμαστε ήδη πτυχιούχοι, θα μπορούσαν να μας επιμορφώσουν για ένα 6μηνο μετά το διορισμό μας και όχι, να μας στέλνουν πίσω στα πανεπιστήμια. Άντε εγώ είμαι μικρός αλλά άλλοι είναι παντρεμένοι, με παιδιά και στρωμένες δουλειές! Αυτοί θα πρέπει να παρατήσουν τα πάντα, για να γίνουν αυτό που...σπούδασαν; Αυτό είναι κοινωνική αδικία!! Εμμέσως το κράτος σε ωθεί στην παραίτηση από την εκπαίδευση! >:( >:( Για να μη μιλήσω για τους συναδέλφους της περιφέρειας, που θα αναγκαστούν να ξεσπιτωθούν και να πληρώνουν νοίκια κ.ά. Αυτά είναι τα προβλήματα!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 30, 2010, 02:42:11 μμ »
Αγαπητή Λώρα, αν διαβάσεις τις απαντήσεις που κατά καιρούς γράφω, θα διαπιστώσεις ότι προσπαθώ να αποκαταστήσω την αλήθεια για το αξιόλογο τμήμα μας και να σταματησουν επιτέλους οι κλασικοί (κυρίως) αλλά και άλλοι Φιλόλογοι την άδικη και απαράδεκτη στάση τους όλα αυτά τα χρόνια.

......Ακριβώς ....και μπορεί η μεγαλύτερη αλήθεια να είναι ότι θέλουν να μας απομακρύνουν απ'τον διορισμό,αλλά το θέμα του topic είναι "παιδαγωγική επάρκεια για τους φιλολόγους" αν δεν κάνω λάθος...και όχι αν γενικα είναι σωστό να ψηφιστεί κατι τέτοιο...!! Επίσης ως νέοι εκπαιδευτικοί θα πρεπε όλοι μας να ξέρουμε πως εν έτει 2010,σε μια κοινωνία που δίνει συνέχεια πληροφορίες στα παιδιά...το κύριο έργο του εκπαιδευτικού δεν είναι  να μεταδώσει κι άλλες στα παιδιά ούτε να τα φορτώσει κι άλλο,αλλά να τα μάθει να διαχειρίζονται την γνώση-πληροφορία-παραπληροφόρηση που τυχόν τους δίνεται....!! Μέχρι και στην Εκφραση-Έκθεση της Β λυκείου το τονίζει αυτό...!! Για να επιτευχθεί αυτό χρειάζεται τρόπος και όχι κόπος,παιδαγωγική κατάρτιση και άσκηση και όχι εξειδίκευση σε γνωστκά και Τιβέριους (λατινικά) και Ηρόδοτους....! Χωρίς να εννοώ πως είναι δευτερεύοντα αυτά...αλλά άς ξυπνήσουμε λίγο και ας αφουγκραστούμε τι πραγματικά χρειάζονται τα παιδιά και αν στέκει ή όχι το θέμα της κατάρτισης......  
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 01, 2010, 10:44:29 μμ »
κατ αρχην δεν σνομπαρουμε οι της φιλολογιας ΚΑΝΕΝΑΝ...εσεις οι φπψτες ειστε κομπλεξικοι και θελετε να πιστευετε πως με τα παιδαγωγικα σας θα κατακτησετε το κοσμο ολακερο...εχω την εντυπωση πως εμεις οι του φιλολογικου απλα υπερασπιζομαστε  τη θεση  μας...
συγγνωμη που τα λεω ετσι ωμα αλλα δεν μπορω να ασχολουμαι αλλο με ανοητα πραγματα...ειστε για γελια και γ κλαματα...χανετε την ουσια του θεματος...συνεχιστε την αντιπαραθεση σας μονοι σας αφοι δεν καταλαβαινετε...εγω αποχωρω...αρκετα εκνευριστηκα παλι... :o :o >:(

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 02, 2010, 02:59:52 πμ »
Bασικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει οι μεν συναδελφοι του φιλολογικού να <<κράζουνε>>τους συναδέλφους του φπψ ότι από σπόντα πέρασαν και οι δε τελευταίοι να μας κατηγορούν για  αλαζονεία και μουχαχαχ τωρα ήρθε η σειρά μας!!!

Συμφωνώ με τον Ιωάννη ότι είναι χρησιμη και για τον καθηγητή και για τους μαθητές η παιδαγωγική κατάρτιση μας και οτι το πλέον ορθό θα ήταν να ακολουθηθει αυτή η διαδικασία για τους νεο-εισακτέους ,ωστόσο δε συμφωνώ με το ύφος γραφής του.Προσωπικά δεν κρύβομαι ,ούτε μασάω τα λόγια μου ,κακώς είμαστε όλοι στον ίδο τομέα αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Καλό θα ήταν να βρεθούν συνάδελφοι και να μας ενημερώσουν υπεύθυνα για τις εξελίξεις και μακάρι τα οποιαδήποτε σεμινάρια να είναι δωρεάν
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2010, 03:04:39 πμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 02, 2010, 10:22:19 πμ »
Το θέμα είναι να μην το χρειαστεί κανείς της φιλοσοφικής. Θα τσακωνόμαστε και μεταξύ μας τώρα;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 02, 2010, 03:54:57 μμ »
Νιώθω το λιγότερο αποτροπιασμό στη "θέα" συναδέλφων που ακόμα και τη στιγμή που οι κυβερνώντες ΑΣΕΛΓΟΥΝ σε βάρος των εργασιακών μας δικαιωμάτων, τη στιγμή που υποθηκεύουν το μέλλον των παιδιών μας,τη στιγμή που μας ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΥΝ και μας αμοίβουν λιγότερο και από τον ανειδίκευτο εργάτη, που οι σπουδές και οι κόποι μας, το ΔΙΑΒΑΣΜΑ που κάναμε και ΚΑΝΟΥΜΕ για να σταθούμε ως επιστήμονες και επαγγελματίες χαρακτηρίζεται υβριστικά ως "ανεπάρκεια", βλέπουν "κοντόφθαλμα" εξαπολείοντας βολές εκατέροθεν για το ποιος είναι ο πιο καταρτισμένος εκπαιδευτικός....

Δε βλέπετε κύριοι συνάδελφοι ότι έτσι βοηθάτε την πολιτική ηγεσία στο σκάψιμο του λάκκου στον οποίο θα πέσουμε όλοι;;;;

Είναι δυνατόν να δεχόμαστε να μας χαρακτηρίζουν "ανεπαρκείς" επειδή σπουδάσαμε βάσει προγραμμάτων σπουδών που ΕΚΕΙΝΟΙ ως τώρα τα χαρακτήριζαν επαρκή ;;; Είμαστε υπέυθυνοι ΕΜΕΙΣ για τα προγράμματα των σπουδών μας ;;;;

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΗΔΗ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗ ΔΕΧΘΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΑΣΕΠ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 671
Σύνολο: 686

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.