*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 78008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ageliki87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...κι αν σου κάτσει ;;;
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 02, 2010, 04:11:28 μμ »
Νιώθω το λιγότερο αποτροπιασμό στη "θέα" συναδέλφων που ακόμα και τη στιγμή που οι κυβερνώντες ΑΣΕΛΓΟΥΝ σε βάρος των εργασιακών μας δικαιωμάτων, τη στιγμή που υποθηκεύουν το μέλλον των παιδιών μας,τη στιγμή που μας ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΥΝ και μας αμοίβουν λιγότερο και από τον ανειδίκευτο εργάτη, που οι σπουδές και οι κόποι μας, το ΔΙΑΒΑΣΜΑ που κάναμε και ΚΑΝΟΥΜΕ για να σταθούμε ως επιστήμονες και επαγγελματίες χαρακτηρίζεται υβριστικά ως "ανεπάρκεια", βλέπουν "κοντόφθαλμα" εξαπολείοντας βολές εκατέροθεν για το ποιος είναι ο πιο καταρτισμένος εκπαιδευτικός....

Δε βλέπετε κύριοι συνάδελφοι ότι έτσι βοηθάτε την πολιτική ηγεσία στο σκάψιμο του λάκκου στον οποίο θα πέσουμε όλοι;;;;

Είναι δυνατόν να δεχόμαστε να μας χαρακτηρίζουν "ανεπαρκείς" επειδή σπουδάσαμε βάσει προγραμμάτων σπουδών που ΕΚΕΙΝΟΙ ως τώρα τα χαρακτήριζαν επαρκή ;;; Είμαστε υπέυθυνοι ΕΜΕΙΣ για τα προγράμματα των σπουδών μας ;;;;

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΗΔΗ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗ ΔΕΧΘΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΑΣΕΠ.


++++++++++ Συμφωνώ κι επαυξάνω... Με κάλυψες ΑΠΟΛΥΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 03, 2010, 10:00:15 πμ »
Σωστο ρε παιδια!! Απο τα φοιτιτηκα χρονια κραταει αυτη η κοντρα φτανει πια!!!!!!! Η ισχυς εν τη ενωσει...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 03, 2010, 10:05:06 πμ »
Νιώθω το λιγότερο αποτροπιασμό στη "θέα" συναδέλφων που ακόμα και τη στιγμή που οι κυβερνώντες ΑΣΕΛΓΟΥΝ σε βάρος των εργασιακών μας δικαιωμάτων, τη στιγμή που υποθηκεύουν το μέλλον των παιδιών μας,τη στιγμή που μας ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΥΝ και μας αμοίβουν λιγότερο και από τον ανειδίκευτο εργάτη, που οι σπουδές και οι κόποι μας, το ΔΙΑΒΑΣΜΑ που κάναμε και ΚΑΝΟΥΜΕ για να σταθούμε ως επιστήμονες και επαγγελματίες χαρακτηρίζεται υβριστικά ως "ανεπάρκεια", βλέπουν "κοντόφθαλμα" εξαπολείοντας βολές εκατέροθεν για το ποιος είναι ο πιο καταρτισμένος εκπαιδευτικός....

Δε βλέπετε κύριοι συνάδελφοι ότι έτσι βοηθάτε την πολιτική ηγεσία στο σκάψιμο του λάκκου στον οποίο θα πέσουμε όλοι;;;;

Είναι δυνατόν να δεχόμαστε να μας χαρακτηρίζουν "ανεπαρκείς" επειδή σπουδάσαμε βάσει προγραμμάτων σπουδών που ΕΚΕΙΝΟΙ ως τώρα τα χαρακτήριζαν επαρκή ;;; Είμαστε υπέυθυνοι ΕΜΕΙΣ για τα προγράμματα των σπουδών μας ;;;;

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΗΔΗ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗ ΔΕΧΘΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΑΣΕΠ.

συμφωνω απολυτα μαζι σου......κ οπως ξαναειπα..........στο τελος θα μας βαλουν να δωσουμε κ πανελληνιες.......αν δεχτουμε ολο αυτο τον παραλογισμο..........!  :-\

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 03, 2010, 12:15:13 μμ »
Παράθεση
Και ΝΑΙ, το ΦΠΨ έκανε τα περισσότερα. Έκανε όμως τα λιγότερα σε γνωστικό.
gringa, είσαι εκτός θέματος, όπως και εσύ mirto της κλασικής. Ξαναγράφω ότι το θέμα του topic μας είναι το πιστοποιητικό της παιδαγωγικής επάρκειας. Τι σχέση έχει το γνωστικό, τα λατινικά και τα αρχαία ελληνικά;! Και δεν είναι μόνο αυτά τα μαθήματα των φιλολόγων καθηγητών ΠΕ02. Αλλά και πάλι, αν διάβαζες προσεκτικά άλλη μου απάντηση, θα έβλεπες ότι αυτό που γράφεις δεν ευσταθεί. Μεγάλες ελλείψεις γνωστικού έχουν και τα τμήματα Φιλολογίας και Ιστορίας-Αρχαιολογίας, μεγαλύτερες του ΦΠΨ, εκτός από τις πολύ μεγάλες ελλείψεις παιδαγωγικής & διδακτικής. Αναζήτησε άλλες απαντήσεις μου και ελπίζω να καταλάβεις.

Παράθεση

Ioannis! Συγγνώμη, αλλά μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τί είπα. Αυτό που εξέφρασα ήταν πως δεν έχει σημασία ποιός έκανε περισσότερα ή λιγότερα στο γνωστικό ή στα παιδαγωγικά. Ως προς αυτό απ' ότι κατάλαβα συμφωνούμε. Την αντίδρασή μου εξέφρασα στους καυγάδες για το ποιά σχολή είναι καλύτερη. Όλες οι σχολές έχουν ελλείψεις στον έναν ή στον άλλο τομέα. Τα ίδια πράγματα λέμε, αλλά μάλλον ο ζήλος σου για τη συζήτηση προέτρεξε της ανάγνωσης.

Επαναλαμβάνω ότι δε με νοιάζει ποιά σχολή έκανε ποιά μαθήματα. Είναι απαράδεκτο να ζητείται πιστοποιητικό επάρκειας από τους αποφοίτοις καθηγητικών σχολών, είτε αυτοί λέγονται φιλόλογοι, είτε μαθηματικοί, γιατί όλοι μας κάναμε παιδαγωγικά μαθήματα στη σχολή μας. Άλλοι λιγότερα, άλλοι περισσότερα, αλλά όλοι μας κάναμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 03, 2010, 02:02:35 μμ »
Παράθεση
κατ αρχην δεν σνομπαρουμε οι της φιλολογιας ΚΑΝΕΝΑΝ...εσεις οι φπψτες ειστε κομπλεξικοι και θελετε να πιστευετε πως με τα παιδαγωγικα σας θα κατακτησετε το κοσμο ολακερο...εχω την εντυπωση πως εμεις οι του φιλολογικου απλα υπερασπιζομαστε  τη θεση  μας...
συγγνωμη που τα λεω ετσι ωμα αλλα δεν μπορω να ασχολουμαι αλλο με ανοητα πραγματα...ειστε για γελια και γ κλαματα...χανετε την ουσια του θεματος...συνεχιστε την αντιπαραθεση σας μονοι σας αφοι δεν καταλαβαινετε...εγω αποχωρω...αρκετα εκνευριστηκα παλι...  
Βάνια, το αν σνομπάρετε ή όχι εσείς των τμημάτων Φιλολογίας τους ΦΠΨ το γνωρίζουμε πολύ καλά, δεν περιμέναμε εσένα να το επιβεβαιώσεις ή να το παραδεχτείς! Γιατί αφενός το βιώσαμε στην ίδια σχολή που σπουδάσαμε όλοι και αφετέρου ΑΝ διαβάσεις αυτό το forum προσεκτικά καθώς και άλλα, οι απαντήσεις των συμφοιτητών σου θα σε διαψεύσουν. Ας είσαι ειλικρινής λοιπόν και αν δεν μπορείς να σταθείς σε ένα διάλογο χωρίς να προσβάλεις, τότε όπως γράφεις και στο τέλος καλύτερα να μην αποφασίζεις να συμμετέχεις, γιατί εκτίθεσαι. Που τολμάς να γράφεις ότι υπερασπίζεστε τις σπουδές σας, ενώ όλα αυτά τα χρόνια έχετε ρίξει άπλετο δηλητήριο για το ΦΠΨ. Αυτά είναι τα γέλια και τα κλάματά σας!! Ποτέ δεν κάναμε εμείς την αρχή, ποτέ δεν είπαμε εμείς ότι κατακτήσαμε τον κόσμο (χαχαχαχαχαχα τι αστεία που είσαι!) με την πολυσήμαντη παιδαγωγική μας επιστήμη, αλλά τώρα που "απειλείσαι" θυμήθηκες κι εσύ και οι υπόλοιποι ΚΑΘΑΡΟΙ ότι είμαστε ίσοι, είτε κρύβετε τεχνηέντως εσείς την αλαζονεία και τον κομπλεξισμό σας (και υπάρχουν αρκετοί που πετούν απλώς μια σπόντα και μετά γράφουν για αλληλεγγύη...) είτε όχι. Κάλλιο αργά παρά ποτέ πάντως, όσοι πιστεύετε την ισότητα, είστε σε καλό δρόμο. Αλήθεια, βρε Έρση, δεν είναι αντίφαση να γράφεις ότι κακώς είμαστε στον ίδιο κλάδο και μετά να γράφεις για ισότητα; Όσο για το ύφος γραφής μου, μπορεί να διαφωνείς (δικαίωμά σου), αλλά δε σε είδα ποτέ να διαφωνήσεις με την αρρωστημένη εμμονή και το μένος των πτυχιούχων ή φοιτητών του δικού σου τμήματος. ΦΥΣΙΚΑ και οι καιροί είναι δύσκολοι, συνάδελφοι, και τα προβλήματα ποικίλα και σοβαρά. Όσο όμως μερικοί συνεχίζουν σε ένα δημόσιο forum για υπεροχές και ανωτερότητες, τόσο θα λαμβάνουν ανάλογη απάντηση. Φτάνει πια! Και επαναλαμβάνω, gringa, γιατί προφανώς εσύ δε με κατάλαβες, αν και τα έγραψα αναλυτικά, ή αποφεύγεις. Για το ανούσιο θέμα της "καλύτερης σχολής" συμφωνούμε, έγραψες όμως για ελλείψεις γνωστικού των ΦΠΨ και έσπευσα να σε διορθώσω, όπως και την Ελένη09, γράφοντας για ελλείψεις γνωστικού και για τους Φιλολογίας και Ιστορίας-Αρχαιολογίας. Το θέμα μας όμως είναι η παιδαγωγική επάρκεια, μην τα συγχέεις και άσε τους ζήλους στην άκρη. Συγκεκριμένα, έγραψα για τα 2 μαθήματα Παιδαγωγικής του τμήματος Φιλολογίας (ΕΚΠΑ) που ΔΕΝ προσφέρουν παιδαγωγική επάρκεια. Επίσης, ανέφερες τους μαθηματικούς, γνωρίζεις όμως ότι αυτοί του ΕΚΠΑ δεν έχουν κανένα υποχρεωτικό μάθημα Παιδαγωγικής στο πτυχίο τους;! Για ποια πιστοποίηση λοιπόν γράφετε; Μελετήστε πρώτα παρακαλώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2010, 02:15:40 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 03, 2010, 02:13:00 μμ »
Ioannis, δε με καταλαβαίνεις τί λέω? Αν πιστεύεις ότι το θέμα είναι το πρόγραμμα σπουδών του κάθε τμήματος, τότε δε ξέρω τί να πω... 100 "Φιλολογίες" υπάρχουν σε αυτή τη δόλια τη χώρα, τα μαθήματα είναι λογικό να διαφέρουν. Το ερώτημα είναι το εξής, και θα ήθελα να τοποθετηθείς αν θέλεις. Πιστεύεις ότι ορθώς ζητείται από τις "καθηγητικές σχολές" πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας ναι, ή όχι; Και δεν αναφέρομαι σε καμία συγκεκριμένη σχολή, αλλά στο σύνολο των αποφοίτων των σχολών αυτών.

Είναι ένα κεκτημένο δικαίωμά μας, που μας το αφαιρούν. Και ένα ακόμα ερώτημα: Αν μεθαύριο βγει νομοσχέδιο που θα εμποδίζει τους αποφοίτους του ΦΠΨ να διδάσκουν σε σχολεία, καθώς υπολοίπονται σε γνωστικό (δε λέω ότι ισχύει, όπως δεν ισχύει η ελλειπής παιδαγωγική επάρκεια των άλλων σχολών), αν λοιπόν βγει ένα τέτοιο νομοσχέδιο, θα διαχωρίσεις τη θέση σου από τους υπόλοιπους  αποφοίτους των "Φιλολογιών" ή θα δηλώσεις ΠΕ02?

Έχω την εντύπωση ότι θα κάνεις το δεύτερο. Βαρέθηκα πια με αυτό το "μακριά απ' τον κώλο μας, και όπου θέλει ας είναι" ορισμένων. Το νομοσχέδιο πλήττει ολόκληρο τον κλάδο και ορισμένοι πανηγυρίζουν...  Τί να πω πια...

Θα ήθελα σε περακαλώ να μου απαντήσεις τουλάχιστον στο πρώτο μου ερώτημα

Πιστεύεις ότι ορθώς ζητείται από τις "καθηγητικές σχολές" πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας ναι, ή όχι;

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2010, 02:33:11 μμ από gringa »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 03, 2010, 02:30:34 μμ »
εσεις, δεν θα με αφησετε να ελαττωσω το τσιγαρο οσο κι αν το θελω.....

καλο ειναι το γνωστικο αλλα δεν αρκει! δεν θα βγαλουμε επιστημονες απο τη δ/βαθμια εκπ/ση.
καταλαβαινετε ναι ή οχι οτι θα μπειτε στα σχολεια? και τα σχολεια τι ειναι? επιστημονικα εργαστηρια δεν τα λες με τιποτα.
λεμε, εκπαιδευση- παιδεια- εκπαιδευτικος- παιδαγωγικη κλπ
αρα η μονη κατ/νση αποκλειστικα για την εκπαιδευση ειναι η Παιδαγωγικη του ΦΠΨ.
ειχα βαλει το λιγκ με τον οδηγο σπουδων. δειτε το.

η ιδια η προεδρος του φιλολογικου τμηματος της Αθηνας ειπε οτι πρεπει να αυξηθουν τα παιδαγωγικα μαθηματα μιας και ολοι πια στρεφονται στην εκπ/ση.
αυτο κατι λεει.....

ησυχαστε, γιατι πιανει και η ζεστη και εχω και τη φορολογικη δηλωση να συμπληρωσω και με εχουν ζαλισει τα κουτακια και οι κωδικοι και θα κανω λαθος και θα πληρωσω τα 10πλασια...

ολοι φιλολογοι- παιδαγωγοι  ειμαστε, για να δουμε θα το πει και η Διαμαντω?!!!
μακαρι γιατι δεν θα το αντεξουμε....
ποσο μου αρεσει που ανηκω σε αυτην την ειδικοτητα!!!
ολοι μια γροθια !!! ( για τα μουτρα του αλλου !!!)
Ας αναψω παλι ενα.....4 ευρω το πακετο,....!!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 03, 2010, 03:48:40 μμ »
Η θέση μου είναι ξεκάθαρη. Πριν απαντήσεις σε ένα topic βρε gringa, αφιέρωσε και λίγο χρόνο στο να διαβάσεις τις απαντήσεις που έχουν προηγηθεί, ώστε να καταλάβεις. Ξαναγράφω λοιπόν: ΝΑΙ, όσα τμήματα ΔΕΝ έχουν ικανοποιητικό αριθμό μαθημάτων Παιδαγωγικής - Διδακτικής και Ψυχολογίας στο πρόγραμμα σπουδών τους, με βασικούς κλάδους των επιστημών αυτών που σχετίζονται με την εκπαίδευση, οι φοιτητές τους οφείλουν να λαμβάνουν και πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας, από τη στιγμή που επιθυμούν να διδάξουν στην εκπαίδευση. Ποιος πανηγυρίζει;! Σε πληροφορώ πως το θέμα αυτό συζητείται πολλά χρόνια τώρα, δεν είναι καινούριο! Μη βγάζεις αβίαστα συμπεράσματα. Και από άλλο τμήμα να προερχόμουν και κλασικός να ήμουν και παιδαγωγός να μην ήμουν σε διαβεβαιώ τα ίδια θα έγραφα. Δε λειτουργώ με βάση το συμφέρον μου.
Όσο για την άλλη σου ερώτηση, είναι τελείως υποθετική και ανυπόστατη. Ο κλάδος μας είναι ο ίδιος ανέκαθεν (ΠΕ02 τον λένε τώρα). Οι πτυχιούχοι ΦΠΨ έχουν φυσικό τους χώρο την εκπαίδευση, με τα δικά τους αντικείμενα και είναι αστείο να γράφεται ότι θα έβγαινε τέτοιο νομοσχέδιο. Με το ίδιο σκεπτικό, θα έβγαινε νομοσχέδιο που θα απέκλειε τους Ιστορίας και Αρχαιολογίας από την εκπαίδευση;! Έγραψες "καθώς υπολείπονται" και αφού είσαι φιλόλογος, θα έπρεπε να είσαι πιο προσεκτική στην επιλογή των λέξεών σου, αφού δεν το πιστεύεις κιόλας. Όχι "καθώς", αλλά "αν". Δυστυχώς, όμως η παιδαγωγική ανεπάρκεια των άλλων τμημάτων υφίσταται. Και δεν είπε κανείς όλοι οι μελλοντικοί καθηγητές να γίνουν επιστήμονες παιδαγωγοί! Άλλα χωρίς Θεωρίες Αγωγής και Μάθησης, επαρκή μαθήματα Διδακτικής Μεθοδολογίας (Γενικής και Ειδικής) και Πρακτική Άσκηση με διδασκαλίες, Βασικά στοιχεία Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης, Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης, Ψυχοπαιδαγωγικής και Ψυχολογίας (κυρίως Σχολικής), Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής επάρκεια δεν ισχύει. Τα έχετε κάνει στην Εισαγωγή και στη μία Διδακτική μόνο;
Ολοκληρώνοντας, ξαναγράφω: να ζητείται πιστοποιητικό από τους Ν Ε Ο Υ Σ πτυχιούχους. Αυτοί που έχουν ήδη αποφοιτήσει να δίνουν στο διαγωνισμό εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ με το προηγούμενο σύστημα. Και ας επιμορφωθούν ως διορισμένοι εκπαιδευτικοί, όπως έκαναν κι αυτοί της επετηρίδας που πολλοί δεν είχαν επάρκεια.

Πρόεδρε Μάρκο, συμφωνώ και συμπληρώνω: Τα σχολεία δεν είναι επιστημονικά εργαστήρια σίγουρα ούτε και χώροι πειραματισμών και ερασιτεχνισμών που μπορούν να αποβούν επικίνδυνοι για το παιδιά μας ή μίμησης μεθόδων εκπαιδευτικών άλλων αιώνων. Και η τωρινή πρόεδρος του τμήματος Φιλολογίας ας το εφαρμόσει, γιατί οι παλιότεροι αμελούσαν...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2010, 04:02:51 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 03, 2010, 04:07:09 μμ »
οκ.. .. ??? ???
"καθώς υπολοίπονται" σύμφωνα με τον υποτιθέμενο νόμο. Τις γλωσσικές μου ικανότητες θα προτιμούσα να μην τις κρίνεις, αν ;) (ή καθώς) δεν εννοείς αυτό που λέω.

Όσο για τα παρακάτω... Απλά τα προσπερνάω. Δεν τό ήξερα ότι οι εκπαιδευτικοί αξιολογούνται βάσει του προγράμματος σπουδών της σχολής τους. Και μην είναι τόσο απόλυτος ότι θέλεις να γίνει κάτι τέτοιο. ;)
Άλλωστε δε νομίζω ότι σε έχρισε κάποιος αρμόδιο ώστε να κρίνεις ποιός είναι ο "ικανοποιητικός αριθμός μαθημάτων Παιδαγωγικής - Διδακτικής και Ψυχολογίας".

Αυτά. Βαρέθηκα.

Καλό σας απόγευμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #163 στις: Μάιος 03, 2010, 04:34:15 μμ »
εχετε δεν εχετε, απο δω το πατε , απο κει το πατε......δεν θα συμφωνησουμε ποτε.....
τη λυση θα τη δωσει ως "απο μηχανης θεος " η Διαμαντοπουλου !!!
(πολυ βαρυ εργο ανελαβε αυτο το κοριτσι....)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #164 στις: Μάιος 03, 2010, 04:34:32 μμ »
gringa, όλοι κρινόμαστε και για το τι γράφουμε και για το πώς το γράφουμε. Είδες; Χρειάστηκε να διορθώσεις την υπόθεσή σου, μερικώς βέβαια "καθώς υπολείπονται"... Και επειδή ακριβώς είμαστε φιλόλογοι, ας το αποδεικνύουμε στην πράξη. Το θέμα δεν είναι αν εννοώ αυτό που γράφεις... Είναι το να διατυπώνουμε τις απόψεις μας με ακρίβεια, ώστε να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις (ηθελημένα ή μη). Αλλά και πάλι το "καθώς" με το χρόνο ρήματος που επέλεξες να χρησιμοποιήσεις (ενεστώτα με μέλλοντα πριν, πολύ μπέρδεμα βρε) εξακολουθεί να αποτελεί αντίφαση. Τα... "παρακάτω" προσπέρνα τα, δεν περίμενα να σταθείς κιόλας.
Βεβαίως και το πρόγραμμα σπουδών ενός τμήματος (όχι σχολής, γράφετε συγκεκριμένα βρε παιδιά) είναι σημαντικό και αξιολογείται. Και μην ανησυχείς, είμαι σίγουρος για το τι θέλω, καθώς και για την αναλυτική κατάσταση μαθημάτων μου ή άλλων συναδέλφων ;). Εσύ μην είσαι τόσο απόλυτη, γιατί θα βρεθείς προ εκπλήξεως, αγαπητή! ;D Αρμόδιο δε με έχρισε κανείς, ούτε έγραψα κάτι τέτοιο, αλλά λόγω επιστημονικού αντικειμένου και δραστηριότητάς μου γνωρίζω επακριβώς ποια είναι τα μαθήματα που οδηγούν σε πιστοποίηση της παιδαγωγικής επάρκειας καθώς και ποιος θα μπορούσε να είναι ο αριθμός τους. Εσύ γράψε μας για το... κριτικό υπόμνημα τώρα. ;D Άντε μη σε κουράζουμε άλλο... Πήγαινε να ξεκουραστείς. Καλό απόγευμα, συνάδελφε.

Μάρκο, η από μηχανής θεά Άννα, τη λύση θα την πάρει έτοιμη από τους συμβούλους της. Βλέπεις και οι θεοί έχουν ανάγκη από συμβούλους, καλούς όμως... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2010, 04:42:22 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #165 στις: Μάιος 03, 2010, 04:38:34 μμ »
πλακα εχετε οι φπψτες παντως... ;D
ή δεν ξερετε τι σας γινεται ή εχετε κομπλεξ κατωτερότητας... ;D
δεν συμμετεχω αλλο Ιωαννη οχι επειδη δεν εχω επιχειρηματα αλλα γιατι εδω λογικη συζητηση δεν γινεται...
βγαλτε τα ματια σας ΛΟΙΠΟΝ...τι να πω...καθολου δεν με ενδιαφερουν οι χαζες και ανουσιες συζητησεις σας...
αυτα...
ΤΕΛΟΣ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #166 στις: Μάιος 03, 2010, 04:46:11 μμ »
πλακα εχετε οι φπψτες παντως... ;D
ή δεν ξερετε τι σας γινεται ή εχετε κομπλεξ κατωτερότητας... ;D
δεν συμμετεχω αλλο Ιωαννη οχι επειδη δεν εχω επιχειρηματα αλλα γιατι εδω λογικη συζητηση δεν γινεται...
βγαλτε τα ματια σας ΛΟΙΠΟΝ...τι να πω...καθολου δεν με ενδιαφερουν οι χαζες και ανουσιες συζητησεις σας...
αυτα...
ΤΕΛΟΣ

Vania μου, συζητηση κανουμε....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 03, 2010, 04:52:08 μμ »
Μωρέ δε φταίει κανένας άλλος! Φταίω εγώ που ασχολούμαι με τις ηλιθιότητες του καθενός... ;D ;D

Για το κριτικό υπόμνημα δε θα σου πω, γιατί δεν είμαι του κλασικού. Εσύ που είσαι του Παιδαγωγκού όμως, μπορείς να μιλάς όσο θες για "τις επιστήμες της Αγωγής", αν και η αγωγή (με την ευρεία έννοια) είναι κάτι που δυστυχώς δε θα κατακτήσεις. Και ούτε αυτό έχει να κάνει με το πρόγραμμα σπουδών. :P

Ζητώ μόνο συγγνώμη από τους συναδέλφους που αναγκάστηκαν τόση ώρα να διαβάζουν μια αντιπαράθεση χωρίς νόημα και ουσία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.