*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 77996 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #238 στις: Ιούνιος 07, 2010, 10:39:47 πμ »
Φίλοι συνάδελφοι, σας ανακοινώνω την τελική απάντηση που έλαβα από το υπουργείο για το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας, έπειτα από συνομιλίες πολλών ημερών (πριν ακόμα ψηφιστεί το νομοσχέδιο). Το κακό είναι ότι δεν έγιναν έγκαιρα οι όποιες διορθώσεις ή προσθήκες, για να μη χρειαστούν οι απαραίτητες διευκρινίσεις που θα ακολουθήσουν. Λοιπόν: για τα 2 επόμενα χρόνια (διόρθωση: για τους 2 επόμενους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ) ισχύει ό,τι ίσχυε, όσον αφορά στα προσόντα διορισμού των εκπαιδευτικών, δηλαδή απαλλάσσονται του πιστοποιητικού όλες οι λεγόμενες καθηγητικές σχολές για τη στελέχωση της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, όπως προβλέπει το προηγούμενο ΦΕΚ. Μετά όμως θα ισχύσει ό,τι προβλέπει το νέο ΦΕΚ Α.φ. 71 (19.5.2010), Ν. υπ'αριθμ. 3848. Φυσικά και το άρθρο 2 περιέχει ασάφειες (τις οποίες συζητήσαμε και εδώ) και χρειάζεται περαιτέρω διευκρινίσεις, οι οποίες θα δοθούν στο μέλλον, περί των συγκεκριμένων τμημάτων (ακριβείς ονομασίες) που θα απαλλάσσονται, για το οποίο επέμεινα. Συγκεκριμένη απάντηση δεν υπήρχε για το θέμα αυτό. Ίσως εξαιρεθούν όλα τα καθηγητικά τμήματα, ίσως αναφερθούν τα τμήματα όπως πρόβλεπε ο Ν. 2525/97: ΦΠΨ, ΠΤΔΕ, ΠΤΝ, ΑΣΠΑΙΤΕ, ίσως αξιολογηθούν τα προγράμματα όλων των τμημάτων που οδηγούν στην εκπαίδευση (πρωτοβάθμια-δευτεροβάθμια). Επίσης, διευκρίνιση δεν προβλέφτηκε δυστυχώς και πάλι για τον όρο "επιστήμες της αγωγής" των τίτλων μεταπτυχιακών σπουδών, κάτι που έπρεπε να ξεκαθαριστεί με το ΦΕΚ αυτό, για να δικαιωθούν οι κάτοχοι ΜΔΕ στην παιδαγωγική επιστήμη/επιστήμες της αγωγής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2010, 03:58:27 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #239 στις: Ιούνιος 23, 2010, 05:47:31 μμ »
μμμ ....τελικα ολες οι καθηγητικες σχολες δεν εχουν την παιδαγωγικη επαρκεια???

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #240 στις: Ιούνιος 23, 2010, 06:45:21 μμ »
Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ από την εγκύλιο :)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #241 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:14:05 πμ »
Τί καταλαβαίνεις έχουν ή δεν έχουν;Αν ξέρεις γράψε.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #242 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:42:34 μμ »
Τί καταλαβαίνεις έχουν ή δεν έχουν;Αν ξέρεις γράψε.
Έχουν μέχρι και τους 2 επόμενους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Αλλά σαν φιλόλογοι θα έπρεπε να το είχατε κατανοήσει, αν διαβάζατε το νόμο
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #243 στις: Ιούνιος 27, 2010, 05:33:54 μμ »
Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ από την εγκύλιο :)
Τί καταλαβαίνεις έχουν ή δεν έχουν;Αν ξέρεις γράψε.

Ότι έχουν.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #244 στις: Ιούνιος 30, 2010, 10:50:20 πμ »
Επομένως..Για τους δυο επόμενους ΑΣΕΠ δεν θα το χρειαστούμε το ρημάδι..Σωστά??..Επίσης...Οσοι συμπληρώσατε την αίτηαη για αναπλήρωση, μας έχει ένα κουτάκι παιδαγωγική κατάρτιση που το βγάζει μόνο του το σύστημα..Αυτό τι είναι???

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #245 στις: Ιούνιος 30, 2010, 03:44:57 μμ »
...Οσοι συμπληρώσατε την αίτηαη για αναπλήρωση, μας έχει ένα κουτάκι παιδαγωγική κατάρτιση που το βγάζει μόνο του το σύστημα..Αυτό τι είναι???

δεν αφορα φιλολογους σιγουρα
ειναι για τις τεχνικες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #246 στις: Ιούνιος 30, 2010, 03:46:22 μμ »
Εμένα μου το έβγαλε...Και είμαι ΠΕ02.... ???

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #247 στις: Ιούνιος 30, 2010, 04:07:01 μμ »
Πάντα το βγάζει. Δηλώνουμε ΝΑΙ.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #248 στις: Ιούλιος 04, 2010, 08:31:08 μμ »
συναδελφοι ανηκουμε στις καθηγητικες σχολες οποτε την εχουμε.για αυτο αλλωστε απο το συστημα σε εμας βγαινει 12μηνη προυπηρεσια...στο φεκ λεει ξεκαθαρα οτι οι καθηγητικες σχολες εχουν π.κ , το ιδιο και στην εγκυκλιο.καλο θα ειναι να μην παραπληροφορουμε.αν εχετε διαβαεσει εσεις κατι που να λεει τα οσα λετε εσεις στο φεκ , καντε το παραθεση εδω.

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #249 στις: Απρίλιος 30, 2014, 12:55:53 πμ »
:) Καλό σας βράδυ.Πήρα πτυχίο από τη φιλολογία Αθήνας το 2012 :) .Ήμουν πολύ τυχερή γιατί πέτυχα την αλλαγή στο πρόγραμμα σπουδών με την προσθήκη παιδαγωγικών μαθημάτων :) .Μέχρι το 2010,ο απόφοιτος του φιλολογικού τμήματος εξεταζόταν μόνο σε δύο 5ώρα μαθήματα παιδαγωγικών.Από το 2011,αυτό άλλαξε :) .Έτσι και εγώ,πήρα όλες τις ώρες παιδαγωγικών,17 σε αριθμό :) .Συγκεκριμένα διδάχτηκα 5 ώρες εισαγωγή στην παιδαγωγική,3 ώρες αναλυτικά προγράμματα,3 ώρες διδακτική της λογοτεχνίας,3 ώρες διδακτική της ιστορίας και 3 ώρες παιδαγωγική ψυχολογία :) .Μπορούσα να περάσω 11 ώρες,αλλά πήρα και τις 17 ώρες :) .Ακόμη,πραγματοποίησα πρακτική άσκηση διάρκειας 1.5 μήνα μέσω έσπα όπου και δίδαξα (έχω και βεβαίωση όπου αναγράφεται και το σχολείο που δίδαξα :) ).Παρόμοιο πρόγραμμα πρακτικής άσκησης υπάρχει και στο φπψ :D .Γνωρίζω ότι σε άλλα τμήματα φιλολογίας ή ιστορικού ,για επαρχία έχω ακούσει,γίνονται 1-2 μαθήματα παιδαγωγικών το οποίο είναι σφάλμα θεωρώ.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικό με την παιδαγωγική επάρκεια,αυτά λοιπόν τα μαθήματα που πέρασα και ανήκουν στον τομέα παιδαγωγικής του φπψ και η πρακτική άσκηση που πραγματοποίησα νόμιμα και επί πληρωμή,θα μετρήσουν :) ; Ή θα βρεθώ στην ίδια θέση με όσους πέρασαν 1-2 μαθήματα παιδαγωγικών και θα πρέπει να παρακολουθήσω και άλλη επιμόρφωση υποχρεωτικά επειδή δεν έχω τελειώσει φπψ;
Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας :) Ευχαριστώ πολύ :) για τον χρόνο σας.
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #250 στις: Απρίλιος 30, 2014, 01:11:59 πμ »
Στο φπψ Αθήνας είδα μόλις στο φόρουμ των φοιτητών ότι έχουν 8 υποχρεωτικά παιδαγωγικά μαθήματα και οι 3 κατευθύνσεις και υποχρεωτική την πρακτική άσκηση,αυτά τα μαθήματα αντιστοιχούν σε 24 ώρες διδασκαλίας.Εγώ έχω εξεταστεί επιτυχώς στα 5/8 (απλά το ένα επειδή ήταν με το παλιό πρόγραμμα ήταν 5ωρο,δηλαδή είχαμε 2 καθηγητές) και έχω κάνει και εγώ την πρακτική άσκηση :)
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #251 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:33:52 πμ »
 
το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας είναι υποχρεωτικό για τους φοιτητές από το 2013 και μετά. Εσύ θα μπορείς να διαγωνιστείς κανονικά όταν γίνει ασεπ! Για την ώρα είναι ένα άχρηστο χαρτί. Μόρια προϋπηρεσίας δεν θα πάρεις για τους πίνακες των αναπληρωτών.
Το φπψ έχει παιδαγωγική επάρκεια! Όλες οι υπόλοιπες καθηγητικές σχολές έπρεπε από το 2010 να αλλάξουν το πρόγραμμα σπουδών και να κάνουν προγράμματα με 10 παιδαγωγικά μαθήματα για την απόκτηση του πιστοποιητικού.
Αφού διδάχτηκες τόσα μαθήματα γιατί δεν σου έδωσαν το πιστοποιητικό? Επικοινώνησε με πανεπιστήμια ή τμήματα που το χορηγούν μήπως και σου το δώσουν ή να παρακολουθήσεις ορισμένα μόνο μαθήματα. Κάποια στιγμή μπορεί να δώσουν μόρια και σε αυτό….

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.