*

Αποστολέας Θέμα: Επιτήρηση  (Αναγνώστηκε 4974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Επιτήρηση
« στις: Μάιος 20, 2006, 08:24:16 μμ »
Θα ήθελα να μάθω εαν η επιτήρηση στις εξετάσεις ειναι υποχρεωτική! Μου είπαν οτι επειδή έκανα μάθημα 10 ώρες την εβδομάδα, θα πρέπει τωρα να κάνω και 10 ωρες επιτήρηση την εβδομάδα..  :P Είναι υποχρεωτικό κάτι τέτοιο,ή με βρήκαν μικρή και ωρομίσθια και με εκμεταλλεύονται??? Μπορώ να αρνηθώ να κάνω τόσες ώρες επιτήρηση? Σας παρακαλώ απαντήστε, είναι πολύ σημαντικό να ξέρω!!!
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτήρηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:24:09 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Επιτήρηση
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 20, 2006, 09:13:21 μμ »
Σε Γυμνάσιο;
Προφανώς είναι υποχρεωτικό αφού πληρώνεσαι για 10 ώρες την εβδομάδα, θα πρέπει να δουλέψεις 10 ώρες την εβδομάδα. Λογικότατο δεν είναι;  ::)

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2006, 01:11:32 πμ »
Δεν είναι υποχρεωτικό! Μπορείς και να μην δεχτείς.

Αλλά γιατι να το κάνεις αυτο? Θα χάσεις τις ώρες!

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2006, 03:19:11 πμ »
Εμένα ο λυκειάρχης μου είχε πει ότι οι ώρες θα πληρωθούν ουτως ή αλλως! Θα είναι σαν  να δουλεύω κανονικά.. Όταν τον είχα ρωτήσει για επιτηρήσεις, μου είπε οχι δε θα σε βάλουμε.. Και ξαφνικα μαθαίνω οτι έπρεπε να ημουν για επιτήρηση την Πέμπτη που μας πέρασε και την Παρασκευή!!! ??? Και ότι λέει τους χρωστάω και ώρες και θα με βάλουν 14 ωρες επιτήρηση αυτή τη βδομάδα! Το θέμα είναι ότι για να πάω 8 το πρωί για επιτήρηση, πρέπει να διανυκτερεύω σε ξενοδοχείο, γιατι το σχολείο ειναι στο διπλα νομό!!!! Άρα ουσιαστικά, οικονομικά μπαίνω μεσα.. Γι'αυτό ρωτάω, αν δεν είναι απαραίτητη η παρουσία μου, να μη δεχτώ επιτηρήσεις και ας μήν πληρωθώ.. Δε με πειράζει..  :-\
Υ.Γ. Είμαι σε ΤΕΕ καθηγητρια!
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτήρηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:24:09 »

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2006, 10:02:02 πμ »
Αν πια έχεις τοσο μεγάλο πρόβλημα μπορείς και να παρετηθείς.
Πες τους ότι βρήκες αλλού δουλεία (ή μην δικαιολογηθείς καθόλου, δεν τους πεφτει λογος) και οτι θα φήγεις αυριο κιολας.

Απλά θα χάσεις τα μόρια του Ιουνίου, όπως γραψα και παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2006, 02:54:52 μμ »
Αν πια έχεις τοσο μεγάλο πρόβλημα μπορείς και να παρετηθείς.
Πες τους ότι βρήκες αλλού δουλεία (ή μην δικαιολογηθείς καθόλου, δεν τους πεφτει λογος) και οτι θα φήγεις αυριο κιολας.

Απλά θα χάσεις τα μόρια του Ιουνίου, όπως γραψα και παραπάνω.
Δυστυχώς δε γίνεται να παραιτηθώ, γιατί είμαι και εισηγήτρια σε κάποιο τμήμα και δε θέλω να χαντακώσω τα παιδάκια.. Απλά αναρωτιόμουν αν μπορώ να μη δεχτώ τις απιτηρήσεις ή κάποιες από αυτές τουλάχιστον..
'Ασε που αν παραιτηθώ, μπορεί του χρόνου να μη μπορώ να ξανακάνω αίτηση..
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος suzanitta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2006, 08:22:33 πμ »
Δεν είσαι υποχρεωμένη να επιτηρήσεις, παρά μόνο να κάνεις εισήγηση στα μαθήματά σου και μόνο αν αυτά εξετάζονται γραπτώς. Είναι μία πολύ μπερδεμένη ιστορία που και μένα με έφερε στα όρια με το διευθυντή μου. Το σίγουρο είναι ότι όπου και αν ρωτήσεις θα σου πουν ότι είσαι υποχρεωμένη να το κάνεις. Αν ζητήσεις από το διευθυντή σου την εγκύκλιο για τους επιτηρητές (και σιγά μη στη δώσει) θα δεις τι ακριβώς ισχύει.
Με όποιον δάσκαλο καθίσεις...

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 22, 2006, 02:08:36 μμ »
Δεν είσαι υποχρεωμένη να επιτηρήσεις, παρά μόνο να κάνεις εισήγηση στα μαθήματά σου και μόνο αν αυτά εξετάζονται γραπτώς. Είναι μία πολύ μπερδεμένη ιστορία που και μένα με έφερε στα όρια με το διευθυντή μου. Το σίγουρο είναι ότι όπου και αν ρωτήσεις θα σου πουν ότι είσαι υποχρεωμένη να το κάνεις. Αν ζητήσεις από το διευθυντή σου την εγκύκλιο για τους επιτηρητές (και σιγά μη στη δώσει) θα δεις τι ακριβώς ισχύει.
Ευχαριστώ πολύ suzanitta ! Θα προσπαθήσω να βγάλω καμιά άκρη, γιατί έχω την εντύπωση οτι προσπαθούν να μας πιασουν μαλ.....ες (με το συμπαθιο κιολας)!!! :-[
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Επιτήρηση
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2006, 02:13:55 μμ »
Να με συγχωρείτε συνάδελφοι αλλά εγώ δεν συμφωνώ με την νοοτροπία αυτή. Όταν πληρώνομαι, εργάζομαι (άσχετα αν είναι επιτήρηση ή διδασκαλία), και όταν δεν εργάζομαι δεν πληρώνομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2006, 05:40:23 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος wuli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2006, 03:43:45 μμ »
εδώ και τρία χρόνια που είμαι ωρομίσθια στα τεε του οαεδ και στα τει πηγαίνω στις επιτιρήσης που μου αναθέτουν κανονικά, διότι η σύμβαση που υπογράφουμαι λήγει μετά το πέρας των εξετάσεων. Έτσι αντί για τις ώρες διδασκαλίας κάνουμε τις ώρες των επιτιρήσεων. Αν δεν πάς στις επιτιρήσεις δεν θα πληρωθεί (το οποίο θεωρώ λογικό) και δεν θα πάρεις μόρια για την προυπηρεσία σου.
Αν θέλεις την άποψή μου να πάς κανονικά στις επιτιρήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Επιτήρηση
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 22, 2006, 05:39:47 μμ »
εδώ και τρία χρόνια που είμαι ωρομίσθια στα τεε του οαεδ και στα τει πηγαίνω στις επιτιρήσης που μου αναθέτουν κανονικά, διότι η σύμβαση που υπογράφουμαι λήγει μετά το πέρας των εξετάσεων. Έτσι αντί για τις ώρες διδασκαλίας κάνουμε τις ώρες των επιτιρήσεων. Αν δεν πάς στις επιτιρήσεις δεν θα πληρωθεί (το οποίο θεωρώ λογικό) και δεν θα πάρεις μόρια για την προυπηρεσία σου.
Αν θέλεις την άποψή μου να πάς κανονικά στις επιτιρήσεις.

Συμφωνώ και εγώ. Το ίδιο έκανα και στο ΤΕΙ που ήμουν ωρομίσθιος 2 εξάμηνα. Η σύμβαση μάλιστα γράφει ότι λήγει μια βδομάδα μετά το πέρας της εξεταστικής.

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 22, 2006, 09:16:15 μμ »
Εγώ δε ζήτησα να με πληρώσουν χωρίς να δουλεύω, προς Θεου!!! >:( Αυτό που ήθελα να ξέρω είναι αν είμαι υποχρεωμένη να δεχτώ τις επιτηρήσεις ή υπάρχει περίπτωση να με διώξουν ή τπτ τέτοιο..
Ας μην πληρωθώ και για 20 μέρες, δε με πειράζει.. Απο το να με τρώνε κάθε μέρα οι δρόμοι και οι βενζίνες..Καλύτερα να μην πληρωθώ! Έτσι και αλλιώς μέσα μπαίνω οικονομικά!  >:(
Εξάλλου, άλλο ειναι να πηγαίνεις 3 φορές την εβδομάδα να κάνεις 10 ώρες μάθημα και άλλο ειναι να πηγαίνεις κάθε μερα για μία ώρα.. Και να πρεπει να ξυπνάω στις 6 παρα, να διασχίζω έναν Ταυγετο για υπόθεση μιας ώρας (ίσως και λιγότερο)! :(
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Επιτήρηση
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 23, 2006, 01:17:10 πμ »
Εγώ δε ζήτησα να με πληρώσουν χωρίς να δουλεύω, προς Θεου!!! >:( Αυτό που ήθελα να ξέρω είναι αν είμαι υποχρεωμένη να δεχτώ τις επιτηρήσεις ή υπάρχει περίπτωση να με διώξουν ή τπτ τέτοιο..
Ας μην πληρωθώ και για 20 μέρες, δε με πειράζει.. Απο το να με τρώνε κάθε μέρα οι δρόμοι και οι βενζίνες..Καλύτερα να μην πληρωθώ! Έτσι και αλλιώς μέσα μπαίνω οικονομικά!  >:(
Εξάλλου, άλλο ειναι να πηγαίνεις 3 φορές την εβδομάδα να κάνεις 10 ώρες μάθημα και άλλο ειναι να πηγαίνεις κάθε μερα για μία ώρα.. Και να πρεπει να ξυπνάω στις 6 παρα, να διασχίζω έναν Ταυγετο για υπόθεση μιας ώρας (ίσως και λιγότερο)! :(


Θα έπρεπε να κανονίσεις με τον διευθυντή, οι επιτηρήσεις σου να είναι τις μέρες και ώρες που είσαι ωρομίσθια. Έτσι συνέβη σε μένα και στο Γυμνάσιο και στο ΤΕΕ που είμαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159502
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 257
Σύνολο: 266

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.