*

Αποστολέας Θέμα: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010  (Αναγνώστηκε 27122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 23, 2010, 05:55:44 μμ »
Φιλε ξεχνας τις αποσπασεις που θα κοψει οι οποιες πιστεψε με δεν ειναι καθολου λιγες στους νηπιαγωγους οπως λενε (εχω πολλες φιλες που ηδη βολοδερνουν σε πρωτοβαθμιες στο σπιτι τους) καθως και τις συμπτυξεις τμηματων. Και τα δυο μαζι ανετα 500 -600 ατομα........
Για μενα ειναι φοβερο αλλα θα παρει γυρω στους 600 - 700 αναπληρωτες μονο
Αν έχεις δίκιο, τότε άστα να πάνε. Αν περάσει το νομοσχέδιο, τότε αυτό θα είναι και το ουσιαστικό τέλος του επαγγέλματος του εκπαιδευτικού. Πρακτικά δεν θα έχει νόημα τα νέα παιδιά να διαλέξουν αυτό το επάγγελμα...


Ακουσε με (ή μαλλον διαβασε με): υπαρχουν αρκετοι νηπιαγωγοι βυσματωμενοι σε πρωτοβαθμιες και αυτο ειναι γεγονος. Προσοχη: δεν λεω οτι ειναι οσοι οι δασκαλοι, αλλα σε ολη την Ελλαδα σιγουρα ενα 300αρι η διαμαντω θα το μασει.
Επισης, να σου πω οτι με τις συμπτυξεις τμηματων θα γινει μεγαλο παρτυ. Εγω υπολογιζω να μαζεψει αλλο ενα 300 - 400αρι. Και θα σου δωσω και ενα παραδειγμα: υπαρχουν νηπιαγωγεια που η μια ταξη δουλευει π.χ. ως ολοημερο και εχει 12 παιδια και η αλλη ταξη (η διπλανη ακριβως δλδ) δουλευει ως κλασσικο (μονο πρωι) και εχει 13 παιδια. Οποτε τι γινεται(?): ενωνουν τα δυο τμηματα. Συνολικα 25 παιδια=νομιμο. Απλα τα παιδια του κλασσικου θα φευγουν πρωι και θα συνεχιζουν μετα τα παιδια του ολοημερου στην ιδια ταξη. Γι' αυτο ολο το παραπανω που περιγραφω, χρειαζονται 2 νηπιαγωγοι. Πριν ομως υπηρχαν 3 νημιαγωγοι (2 του ολοημερου και 1 του κλασσικου)....αυτο θελουν να το εφαρμοσουν πανελλαδικα για να πετυχουν μειωση θεσεων νηπιαγωγων....
Πιστεψε με υπαρχουν παρα πολλα νηπιαγωγεια σαν τα παραπανω που σου περιγραφω, για να μην μιλησω γι' αυτα που εχουν 4 -5 παιδια και ειναι σχετικα κοντα σε καποιο αστικο κεντρο, αλλα δεν τα ενοχλει κανεις γιατι εκει εχουν βρει ασυλια μερικοι πρασινοφρουροι. Προσθεσε και αυτα φιλε που θα βαλουν τωρα αναγκαστικα λουκετο...
Απο εκει και περα οι υπολογισμοι δικοι σου, πραγμα στο οποιο βλεπω οτι τα καταφερνεις καθως φαινεσαι ενημερωμενος
Που θελω να καταληξω: τα πραγματα δεν ειναι καθολου απλα ακομη και σε κλαδους που υποτιθεται οτι παρουσιαζουν αναγκες. Υπαρχουν πολλα πραγματα που ακομη δεν τα εχουμε σκεφτει καν και μπορουν να τα εφαρμοσουν. Μερικοι πραγματικα δεν εχουν καταλαβει τι γινεται και κοιμουνται γλυκα. Η απεργια μας ηταν για κλαματα. Μακαρι να διαψευστω
Ναι η πρωτοβαθμια παιδεια εχει αναγκες και σε προσωπικο και σε υλικοτεχνικη υποδομη, αλλα αυτοι θα την υποβαθμισουν οσο περισσοτερο μπορουν. Τα νηπιαγωγεια θα τα μετατρεψουν σε παρκινγκ παιδιων. Κριμα, θα μας κανουν σαν τα μουτρα τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:17:57 »

Αποσυνδεδεμένος katerina2010

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 23, 2010, 06:23:32 μμ »
Φιλε ξεχνας τις αποσπασεις που θα κοψει οι οποιες πιστεψε με δεν ειναι καθολου λιγες στους νηπιαγωγους οπως λενε (εχω πολλες φιλες που ηδη βολοδερνουν σε πρωτοβαθμιες στο σπιτι τους) καθως και τις συμπτυξεις τμηματων. Και τα δυο μαζι ανετα 500 -600 ατομα........
Για μενα ειναι φοβερο αλλα θα παρει γυρω στους 600 - 700 αναπληρωτες μονο
Αν έχεις δίκιο, τότε άστα να πάνε. Αν περάσει το νομοσχέδιο, τότε αυτό θα είναι και το ουσιαστικό τέλος του επαγγέλματος του εκπαιδευτικού. Πρακτικά δεν θα έχει νόημα τα νέα παιδιά να διαλέξουν αυτό το επάγγελμα...


Συμφωνώ απόλυτα με τις προηγούμενες τοποθετήσεις! Αυτό εννοούσα κι εγώ! Θα γυρίσουν πολλοί αποσπασμένοι συνάδερφοι πίσω και θα προσπαθήσει να διορίσει λιγότερους λόγω οικονομίας! Συνάδερφοι παρεξηγήσατε χωρίς κανέναν λόγο τις απόψεις μου! Αγωνιώ όπως όλοι για το τι θα γίνει! Με το να αλληλοτρωγόμαστε στο φόρουμ νομίζω πως δεν βοηθάμε να αναβαθμίζεται η Παιδεία! Όλοι έχουμε το δικαίωμα να εκφράζουμε τις απόψεις και ανησυχίες μας . Είχα ένσταση ως προς το νούμερο, γιατί κανείς δεν ξέρει σίγουρα πόσους θα πάρει και με το να λέμε νούμερα , δημιουργούνται ίσως ψεύτικες προσδοκίες σε συναδέρφους που περιμένουν αγωνιωδώς στην ουρά!!! Π.χ. εγώ προσωπικά, αφού έγραψα πάρα πολύ καλά στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ πέρυσι και ήμουν στη β' φουρνιά διοριστέων, που να το φανταζόμουν ότι φέτος δεν θα ήμουν τόσο σίγουρη για το διορισμό μου , με όλες αυτές τις δυσμενείς εξελίξεις για την οικονομία??? Γι' αυτό πρέπει να είμαστε προσεκτικοί ως προς το τι λέμε! Και να μην καταδικάζουμε τόσο εύκολα τους άλλους για τις απόψεις τους! Ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια σε όλους και καλό διορισμό!

Αποσυνδεδεμένος zoi83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 23, 2010, 08:14:17 μμ »
Συγνώμη να ρωτήσω κάτι! Κάθε χρόνο που διορίζονται μόνιμοι σημαίνει οτι έχουν δημιουργηθεί κάποια συγκεκριμένα κενά έτσι δεν είναι? Αφού θα μειώσει τους διορισμούς και πάρει περίπου 400 άτομα τα υπόλοιπα 400 άτομα που θα διόριζε θα τα πάρει αναπληρωτές σωστά? οπότε τα κενά πάνω κατω θα είναι πάλι ίδια με φέτος για αναπλήρωση εφόσον αυτοί που ήταν να διοριστούν και τελικά θα πάνε αναπληρωτές υποτίθεται ότι καλύπτουν τα κενά των μόνιμων διορισμών. Γιατί αλλιώς ποιος θα πάει για μάθημα?Δηλαδή δεν γίνετε να κόψει από παντού!
Μήπως κάποιος μπορεί να πει τι γνώμη του?

Αποσυνδεδεμένος katerina2010

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 23, 2010, 08:27:45 μμ »
Συγνώμη να ρωτήσω κάτι! Κάθε χρόνο που διορίζονται μόνιμοι σημαίνει οτι έχουν δημιουργηθεί κάποια συγκεκριμένα κενά έτσι δεν είναι? Αφού θα μειώσει τους διορισμούς και πάρει περίπου 400 άτομα τα υπόλοιπα 400 άτομα που θα διόριζε θα τα πάρει αναπληρωτές σωστά? οπότε τα κενά πάνω κατω θα είναι πάλι ίδια με φέτος για αναπλήρωση εφόσον αυτοί που ήταν να διοριστούν και τελικά θα πάνε αναπληρωτές υποτίθεται ότι καλύπτουν τα κενά των μόνιμων διορισμών. Γιατί αλλιώς ποιος θα πάει για μάθημα?Δηλαδή δεν γίνετε να κόψει από παντού!
Μήπως κάποιος μπορεί να πει τι γνώμη του?


Εννοείται πως θα κάνει περικοπές παντού! Γι' αυτό καθυστερούν με νομοσχέδιο... φοβούνται αντιδράσεις και θέλουν να μας το φέρουν ... με το μαλακό!  ;D Τώρα που κι επίσημα μπήκαμε σε Δ.Ν.Τ.  καλά ...κουράγια σε όλους!!!! Το σταγονόμετρο στις προσλήψεις είναι πλέον μεγάλη πιθανότητα! :( Ο Θεός βοηθός! Ίσως γίνει κανένα θαύμα και διορίσει περισσότερους! Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία! Θα αλληλοπαρηγοριόμαστε στο φόρουμ!  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:17:57 »

Αποσυνδεδεμένος ginger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 23, 2010, 09:07:56 μμ »
thelw ta fwta sas...ston asep egrapsa 82,me thesi peripou 700,doulevw anaplirwtria fetos mono kai den kserw tou xronou ti tha mou sumvei
as mou apantisei kapoios giati kaigomai......prepei na parw apofaseis zwis...gamos paidia ktl...alla an einai na min douleuw...na to ksanaskeftw....valame kai tin diamantopoulou mesa sto vraki mas mia stigmi.....

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 23, 2010, 11:09:51 μμ »
αλοιμονο αγκινγκερ αν αφήσουμε την διαμαντοπουλου να προγραμματισει την ζωή μας , ποτε δεν εχεις κατι σίγουρο το βλεπεις αλλωστε κ στην πραγματικοτητα με βάση τα ισχυοντα θα ήσουν κ του χρόνου αναπληρωτρια ομως ολα ανατραπηκαν.οποτε προγραμματισε την ζωή σου ανεξάρτητα απο τις εξελίξεις .δεν μπορει να σου πει κανεις κατι σίγουρα υποθεσεις κανουμε ολοι το μονο σιγουρο πλεον ειναι οτι θα κανει λίγες προσληψεις αυτη ειναι κ η τακτικη του δντ ζηταει απολύσεις κ όχι προσλήψεις.το πως θα λειτουργησουν τα σχολεια ειναι ενα ζητημα που οι εθνοσωτηρες μας σίγουρα θα επιλύσουν
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος ginger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 24, 2010, 08:17:21 μμ »
τι να πω....εγω ελπιζω κατι θα γινει με τον κλαδο μας....τοσα κενα υπαρχουν..πως θα καλυφθουν ρε παιδι μου!εγω νομιζω οτι χτυπαει η καμπανα για τους καθηγητες πιο πολυ.υπερωριες,πιστοποιητικο κτλ.σιγουρα θα γινουν μειωσεις ,το θεμα ειναι με τι ποσοστο!τεσπα,ας ελπισουμε το καλυτερο για ολους!npanag κανε μια προβλεψη για μενα.....να δω που βαδιζω....να κανω σχεδια για του χρονου η ισχυει το εξης''
οταν κανεις σχεδια ,γελαει η Διαμαντοπουλου....''

Αποσυνδεδεμένος npanag

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 24, 2010, 11:04:18 μμ »
Δεν δίνεις και πολλά στοιχεία, τέλος πάντων έγραψες 82 μείον 55 = 27 μόρια, συν πρώτη φορά αναπληρώτρια, δεν λες σε ποια φάση, πες συν 9 μόρια, μας κάνει 36 μόρια, άρα χοντρικά θέση 1360 - (αριθμός διοριστέων), μπορείς να κάνεις ό,τι υπόθεση θέλεις για να βγάλεις κάποια τελική θέση. Για αριθμό διοριστέων δυστυχώς υπάρχουν διάφορες εκτιμήσεις (για να μην αναφέρω μόνο τη δικιά μου), από 100 έως 550 άτομα. Για αριθμό αναπληρωτών, επίσης ένα χάος εκτιμήσεων.
Κανείς δεν ξέρει και, δυστυχώς και σήμερα, με την ανεπίσημη δημοσιοποίηση του νομοσχεδίου, είμαστε και πάλι στο σκοτάδι.


Αποσυνδεδεμένος ginger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 25, 2010, 11:36:24 πμ »
δικιο εχεις  συγγνωμη ,ξεχασα να σου δωσω ολοκληρωμενεσ πληροφοριες.εχω σειρα 700 στον γραπτο,και εχω 32 μορια στον πινακα αναπληρωτων που υφισταται τωρα  οπως προκυπτουν  απο  τους 2 ασεπ που εχω δωσει,και με καλεσαν και φετος πρωτη χρονια αναπληρωτρια ,αρα +9 μορια....απλα δεν ξερω τι σειρα θα εχω του χρονου και πως γινεται η διαδικασια με το 40%-60%.κανε μια τελευταια εκτιμηση!σε ευχαριστω  εκ των προτερων.......

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 25, 2010, 12:04:08 μμ »
 παιδία με μασ  τι θα γίνει απο ποιον πίνακα θα πάρουν;;;;

Αποσυνδεδεμένος mona

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 25, 2010, 05:58:58 μμ »
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank25_4_10_1002.php

Δες εδώ για να καταλάβεις και εσύ!!!Με λίγα λόγια γ@@@@@ με κεφαλαία γράμματα.......

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος npanag

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 25, 2010, 06:07:55 μμ »
δικιο εχεις  συγγνωμη ,ξεχασα να σου δωσω ολοκληρωμενεσ πληροφοριες.εχω σειρα 700 στον γραπτο,και εχω 32 μορια στον πινακα αναπληρωτων που υφισταται τωρα  οπως προκυπτουν  απο  τους 2 ασεπ που εχω δωσει,και με καλεσαν και φετος πρωτη χρονια αναπληρωτρια ,αρα +9 μορια....απλα δεν ξερω τι σειρα θα εχω του χρονου και πως γινεται η διαδικασια με το 40%-60%.κανε μια τελευταια εκτιμηση!σε ευχαριστω  εκ των προτερων.......
Τώρα 32.755 μόρια, τον Ιούνη συν 9.167 μας κάνει 41.922 και θέση 890 στον εκτιμώμενο ενιαίο πίνακα. Τα υπόλοιπα όπως στο προηγούμενο μήνυμα. Εχεις καλές ελπίδες για αναπλήρωση.
Τη διαδικασία προσλήψεων (αν αυτό εννοείς με το 40-60) ακόμα δεν την ξέρουμε. Πραγματικά δεν ξέρω τί να υποθέσω.

Αποσυνδεδεμένος ginger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 25, 2010, 06:34:44 μμ »
ευχαριστω πολυ...εστω να ελπιζω....κατι ειναι και αυτο!με την ειδικη αγωγη εχουμε κανενα νεο?δεν εχω ακουσει απολυτως τιποτα!και ηλπιζα να παω σε τμημα ενταξης.ολα αυτα πριν το φοβερο νομοσχεδιο....τωρα η αγωνια για το αν θα δουλεψουμε κυριαρχει και οχι να κανουμε σχεδια μεγαλα!

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Πολυνομοσχέδιο και Αναπληρωτές 2010
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 25, 2010, 08:56:31 μμ »
Τι σχέδια να κάνουμε συνάδερφοι, όταν όλα ανατρέπονται ανά πάσα στιγμή!!!! Και οι νόμοι αλλάζουν συνέχεια , και ό,τι θεωρούσαμε αυτονόητο μέχρι στιγμής, ανατρέπεται! Επομένως: Βράστα!! Σίγουρα υπάρχουν κενά στον κλάδο μας και κάποιοι θα απορροφηθούν, αλλά περισσότερη πιθανότητα έχουν αυτοί που είναι πολύ ψηλά στον πίνακα, είτε αναπληρωτών (30μηνίτες, 24μηνίτες), είτε 40%, είτε διοριστέων! Τώρα βέβαια με το Δ.Ν.Τ. όλα να τα περιμένουμε! Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα! Και τα κενά, μην στεναχωριέστε, μπορούν να "μαγειρευτούν", με τέτοιο τρόπο , ώστε να υπάρξουν ελάχιστα! Από τη μία θέλω να είμαι αισιόδοξη, αλλά και από την άλλη δεν μ' αρέσει να έχω αυταπάτες και να κοιμάμαι όρθια. Όλοι βλέπουμε την κατάντια στην οποία έχει περιέλθει η Ελλάδα! Μόνο ένα θαύμα, καθώς και η αφύπνιση συναδέρφων και οι  καλές προθέσεις (λέμε τώρα!  ;D ) ) της Υπουργού μας σώζουν!!!! Καλή συνέχεια σε όλους!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 605
Σύνολο: 616

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.