*

Ψηφοφορία

ποιός θα πάρει μέρος στην απεργία 04/05/10;

θα πάρω μέρος
136 (81%)
δεν θα πάρω μέρος
32 (19%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: απεργία 04/05/10  (Αναγνώστηκε 21308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 25, 2010, 08:38:02 πμ »
θα απεργήσω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απεργία 04/05/10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:12:31 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 25, 2010, 09:56:49 πμ »
Άρα απ' ότι ακούω και προβλέπω η πλειοψηφία είναι αυτή που θα συμμετάσχει...δηλαδή βλέπω αναβολή στις πανελλήνιες...τι πιστεύετε;;;παρ ολο που εχω γιο και δεν μπορει αλλο θα κανω απεργια...υπάρχει ομως τρόπος να μας αναγκάσουν να μπούμε στις αίθουσες στις 14/5 με κάποιο διαταγμα;;;

με πολιτικη επιστρατευση

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 25, 2010, 10:32:04 πμ »
Άρα απ' ότι ακούω και προβλέπω η πλειοψηφία είναι αυτή που θα συμμετάσχει...δηλαδή βλέπω αναβολή στις πανελλήνιες...τι πιστεύετε;;;παρ ολο που εχω γιο και δεν μπορει αλλο θα κανω απεργια...υπάρχει ομως τρόπος να μας αναγκάσουν να μπούμε στις αίθουσες στις 14/5 με κάποιο διαταγμα;;;

με πολιτικη επιστρατευση
Aν το κανει αυτο παει κατευθειαν για παραιτηση η υπουργος παιδειας. Το βλεπω λιγο δυσκολο ακομα και για τη Διαμαντοπουλου!!
Παντως βλεπω μεγαλη προθεση για την επομενη απεργια. να δουμε αν τελικα θα εχει συμμετοχη.
Γιατι μιλουσα με καποιον φιλο μου και μου λεγε, να ξεσηκωθουμε να κανουμε να να να... και τον ρωταω, εκανες καμια απεργια? οχι μου απανταει, δεν εχουν νοημα οι μονοημερες. μονο διαρκειας στις πανελληνιες. Εσεις πιστευετε οτι οποιος δεν κανει 24ωρη για να μη χασει 50ευρω θα κανει διαρκειας??
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 25, 2010, 10:48:14 πμ »
Γιατι μιλουσα με καποιον φιλο μου και μου λεγε, να ξεσηκωθουμε να κανουμε να να να... και τον ρωταω, εκανες καμια απεργια? οχι μου απανταει, δεν εχουν νοημα οι μονοημερες. μονο διαρκειας στις πανελληνιες. Εσεις πιστευετε οτι οποιος δεν κανει 24ωρη για να μη χασει 50ευρω θα κανει διαρκειας??
[/quote]

Όχι βέβαια. Αυτή είναι η γνωστή καραμέλα όσων δεν απεργούν ποτέ.
Κι εγώ εννοείται ότι θα απεργήσω όπως έκανα και στις προηγούμενες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2010, 10:50:52 πμ από stave »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απεργία 04/05/10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:12:31 »

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 25, 2010, 10:59:59 πμ »
H δική μου λογική λέει: κανείς αναπληρωτής και ωρομίσθιος δεν πρέπει να επιστρέψει, τη Δευτέρα,στα σχολεία.
Μπορεί κάποιος να χάσει λίγα χρήματα τώρα, αλλά για πόσο θα τον ζήσουν λίγα ευρώ, όταν μετά θα μείνει στην ανεργία; 
Η απεργία είναι για τους μόνιμους.
Οι αναπληρωτές κι ωρομίσθιοι πρέπει να τους πετάξουμε στα μούτρα το ξεροκόματο που τρώγαμε τόσα χρόνια, αφού τώρα μας το εξαργυρώνουν ως ψίχουλο.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 25, 2010, 11:02:19 πμ »
Άρα απ' ότι ακούω και προβλέπω η πλειοψηφία είναι αυτή που θα συμμετάσχει...δηλαδή βλέπω αναβολή στις πανελλήνιες...τι πιστεύετε;;;παρ ολο που εχω γιο και δεν μπορει αλλο θα κανω απεργια...υπάρχει ομως τρόπος να μας αναγκάσουν να μπούμε στις αίθουσες στις 14/5 με κάποιο διαταγμα;;;

με πολιτικη επιστρατευση

Ασφαλως απο την πλευρα τους δεν θα το αφησουν ετσι!
Το ζητουμενο ειναι απο την πλευρα μας οι εγαζομενες/οι τι θα κανουμε!
Θυμηθηκα και το 92 με την απεργια των οδηγων στα αστικα λεωφορεια στην αθηνα κατεβασαν ρεο και καναδεζες με φανταρους απο ολη την ελλαδα αλλα και στην αποκομιδη των σκουπιδιων καποτε τα φανταρακια εβγαλαν το φιδι απο την τρυπα.
Οπως βλεπετε η κεντρικη εξουσια ελισσεται ποικιλοτροπως προκειμενου να επιβαλλει κατι.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 25, 2010, 11:11:11 πμ »
Aν το κανει αυτο παει κατευθειαν για παραιτηση η υπουργος παιδειας. Το βλεπω λιγο δυσκολο ακομα και για τη Διαμαντοπουλου!!

κατι τετοιο δεν θα το αποφασισει φυσικα μονη της..απαιτει εγκριση του πρωθυπουργου και του αντιπροεδρου της κυβερνησης..και  ο τελευταιος ξερετε τι συμπαθεια τρεφει για τον κλαδο...για να χρησιμοποιησω μια εκφραση της περιοδου...εχει  ηδη το οπλο πανω στο τραπεζι...

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 25, 2010, 11:57:17 πμ »
Άρα απ' ότι ακούω και προβλέπω η πλειοψηφία είναι αυτή που θα συμμετάσχει...δηλαδή βλέπω αναβολή στις πανελλήνιες...τι πιστεύετε;;;παρ ολο που εχω γιο και δεν μπορει αλλο θα κανω απεργια...υπάρχει ομως τρόπος να μας αναγκάσουν να μπούμε στις αίθουσες στις 14/5 με κάποιο διαταγμα;;;

με πολιτικη επιστρατευση

Ασφαλως απο την πλευρα τους δεν θα το αφησουν ετσι!
Το ζητουμενο ειναι απο την πλευρα μας οι εγαζομενες/οι τι θα κανουμε!
Θυμηθηκα και το 92 με την απεργια των οδηγων στα αστικα λεωφορεια στην αθηνα κατεβασαν ρεο και καναδεζες με φανταρους απο ολη την ελλαδα αλλα και στην αποκομιδη των σκουπιδιων καποτε τα φανταρακια εβγαλαν το φιδι απο την τρυπα.
Οπως βλεπετε η κεντρικη εξουσια ελισσεται ποικιλοτροπως προκειμενου να επιβαλλει κατι.


...φαντάζεστε να βάλουν φαντάρους να κάνουν επιτηρήσεις ;D


Εγώ πάντως θα απεργήσω γιατί δεν βλέπω άλλον τρόπο να εκφράσω την αντίδρασή μου σε αυτά τα μέτρα...και ας είμαι μόνιμη και ας έχω δάνειο και παιδιά με έξοδα κλπ. Δε θέλω να με κρίνει η συνειδήση μου ότι δεν προσπάθησα.
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 25, 2010, 12:24:51 μμ »
Εσεις πιστευετε οτι οποιος δεν κανει 24ωρη για να μη χασει 50ευρω θα κανει διαρκειας??

Η 24ωρη είναι σα να πετάς τα λεφτά σπό το πσράθυρο. Αν θέλεις να μιλήσεις μια γλώσσα που να καταλαβαίνει το υπουργείο (και να πιάσουν τόπο και τα λεφτά που θα χάσεις), θα κάνεις απεργία διαρκείας στις εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 25, 2010, 12:32:09 μμ »
ΣΤις 4 του μήνα μετράμε νομίζω τη δύναμη μας.Αν δεν κάνει κανείς απεργία πώς να προχωρήσουν σε απεργία στις πανελλήνιες;Αυτή είναι η δική μου γνώμη μόνο για τη συγκεκριμένη μονοήμερη απεργία,πιστεύω διαφέρει από τις προηγούμενες..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 25, 2010, 12:34:56 μμ »
βεβαίως, αναφερόμουν στις προηγούμενες 24ωρες

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 25, 2010, 03:14:54 μμ »
Εσεις πιστευετε οτι οποιος δεν κανει 24ωρη για να μη χασει 50ευρω θα κανει διαρκειας??

Η 24ωρη είναι σα να πετάς τα λεφτά σπό το πσράθυρο. Αν θέλεις να μιλήσεις μια γλώσσα που να καταλαβαίνει το υπουργείο (και να πιάσουν τόπο και τα λεφτά που θα χάσεις), θα κάνεις απεργία διαρκείας στις εξετάσεις.

Συμφωνώ ότι η 24ωρη δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα με τη διαρκείας αλλά σίγουρα δεν είναι πεταμένα λεφτά όταν είναι μαζική γιατί δίνει ένα μήνυμα. Πεταμένα λεφτά είναι για αυτούς που συμμετέχουν όταν δεν στηρίζεται η απεργία από όλους τους συναδέλφους.

 

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 25, 2010, 03:33:26 μμ »
Tα αποτελέσματα μιας απεργίας εξαρτώνται από τον κόσμο που συγκεντρώνει, από την αποφασιστικότητά του και φυσικά και από τη διάρκεια της. Το κυριότερο όμως κατ' εμέ είναι αν οι συμμετέχοντες πιστεύουμε ότι μπορούμε να νικήσουμε. Χωρίς αυτή την πίστη η οποιαδήποτε απεργία μπορεί εύκολα να εκφυλιστεί.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: απεργία 04/05/10
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 25, 2010, 04:27:34 μμ »
Διαφορά 8,7 ποσοστιαίες μονάδες του ΠΑΣΟΚ έναντι της ΝΔ καταγράφει δημοσκόπηση της εταιρείας Ρας (Rass) για λογαριασμό της εφημερίδας «Το Παρόν». Συγκεκριμένα, το 31,4% του πανελληνίου δείγματος 1.001 που ερωτήθηκαν τηλεφωνικά εξέφρασαν την πρόθεση να ψηφίσουν ...
ΠΑΣΟΚ, ΝΔ το 22,7%, ΚΚΕ 7,9%, ΛΑΟΣ 4,7%, ΣΥΡΙΖΑ 4,5%, Ο-Π 3,3%, άλλο κόμμα 2,2%, άκυρο-λευκό 3,9%, ενώ το ποσοστό της «αδιευκρίνιστης ψήφου» ανήλθε στο 19,4%.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161427
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.