*

Αποστολέας Θέμα: Μέλλον Νηπιαγωγών σε θέσεις Δασκάλων στα Ιδιωτικά Εκπαιδ/ρια  (Αναγνώστηκε 10230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki-nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Ξέρει κανείς τι πρόκειται να γίνει με τις νηπιαγωγούς σε θέσεις δασκάλας (1η - 2η δημοτικού) βάση νέου νομοσχεδίου;
Μήπως θα μας πετάξουν έξω;

Υπάρχει κάποιος σύλλογος να οργανωθούμε και να απαιτήσουμε εργασία κ.α.;

Όσοι ενδιαφέρονται για ίδρυση συλλόγου ας αφήσουν e-mail ή μύνημα στο Forum.

Vasiliki

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mujerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Καλησπέρα!
Είμαι κι εγώ νηπιαγωγός σε θέση δασκάλας. Ήξερα ότι (άδικα) κάποια στιγμή θα σταματήσει να ισχύει η ρύθμιση που μας αφορά. Δυχτυχώς όμως ακούγεται ότι αυτό υπάρχει τελικά πιθανότητα να γίνει πιο γρήγορα από ότι περιμέναμε.... Ήδη από το περιβάλλον του σχολείου που εργάζομαι, γνωρίζω την ανησυχία συναδέλφων που βρίσκονται στη θέση μας και σήμερα μόλις άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως υπάρχει κάποιος τρόπος να οργανωθούμε... Το ότι είδα λοιπόν το μήνυμα αυτό στο φόρουμ εδώ μου έδωσε θάρρος. Ελπίζω να μπορέσουμε να κάνουμε κάτι, εγώ τουλάχιστον ενδιαφέρομαι άμεσα και πιστεύω ότι πρέπει να ακολουθήσει μία συζήτηση και μία προσπάθεια καταρχάς να βρούμε όσο το δυνατόν περισσότερα άτομαι γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki-nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Σίγουρα θα πρέπει να μαζευτούμε όσοι περισσότεροι μπορούμε για να μετρήσουμε καταρχήν τις δυνάμεις μας, και δεν είναι μόνο οι νηπιαγωγοί αλλά και οι φιλόλογοι στις υπόλοιπες τάξεις. Μόνο στο δικό μας Εκπαιδευτήριο είμαστε 10 νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλας.

Ίσως ο πιο άμεσος τρόπος είναι να δημιουργηθεί group στο Facebook και να μπαίνουν όλοι οι νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλας. Από εκεί θα οργανώνουμε τη δράση μας. Ιδού και το link: http://www.facebook.com/pages/Nepiagogoi-se-these-Daskalon/118503888172755?created#!/pages/Nepiagogoi-se-these-Daskalon/118503888172755?v=wall

Αποσυνδεδεμένος AspasiaKal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
είμαι και νηπιαγωγός σε θέση δασκάλας καλό είναι να οργανώθουμε μπας και πετυχούμε κάτι γιατί τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Το δημόσιο είναι πια όνειρο θερινής νυκτός. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
δυστυχως προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι τα πραγματα ειναι δυσοιωνα, εφοσον τωρα που η ανεργια θα αρχισει να πληττει και δασκαλους με το κλεισιμο σχολειων και μειωση διορισμων. Η ελαστικοποιηση αυτη με νηπιαγωγους, φιλλολογους σε θεσεις δασκαλων εγινε λογω ελλειψης δασκαλων στα ιδιωτικα με το εκολο διορισμο τους σε δημοσια σχολεια. οποτε τωρα που αλλαζουν οι συνθηκες αναμενεται υψηλο ποσοστο ανεργιας σε δασκαλους λογω μειωσης διορισμων. Θα υπαρχουν βεβαια κσι οι ελαστικες μορφες εργασιας στους δασκαλους .
Μια αλλη αρνητικη ενδειξη ειναι οτι προωθειται πολυ η ιδιωτικη παιδεια  οποτε το διδακτικο προσωπικο στα ιδιωτικα πρεπει να εξισωθει με τα δημοσια, με αλλα λογια τα πραγματα θα γινουν πολυ χειροτερα και στους ιδιωτικους εκπαιδευτικους. Μονο παρηγορο της υποθεσης ειναι οι διορισμοι αυτων που εχουν 6ετη προυπηρεσια στα ιδιωτικα οποτε αυτο θα μπορουσε να γενικευτει και στους νηπιαγωγους (για διορισμο σε δημοσιο νηπιαγωγειο)
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Η γνώμη μου είναι πως νηπιαγωγοί θα συνεχίσουν να δουλεύουν σε δημοτικά για όσο διάστημα υπάρχει έλλειψη δασκάλων. Αν μειωθούν οι διορισμοί και των δασκάλων, θα υπάρχουν διαθέσιμοι για τα ιδιωτικά. Κατά συνέπεια, εφόσον πρόκειται για εξυπηρέτηση προσωρινών αναγκών, είναι ουτοπικό να τίθεται θέμα μονιμοποίησης.
Και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου.
Και ας μη ξεχνάμε πως αν εμείς σήμερα διεκδικούμε θέσεις δασκάλων, αύριο οι βρεφονηπιοκόμοι θα διεκδικούν θέσεις νηπιαγωγών.

Αποσυνδεδεμένος mujerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Άντε να μαζεύομαστε σιγά σιγά... Βασιλική είδα αυτό στο facebook αλλά για κάποιο λόγο δε μου ανοίγει. Είναι σελιδα ή γκρουπ? Καλύτερα θα ήταν να κάνουμε γκρουπ και ο καθένας μας να ενημερώσει τους δικούς τους γνωστους σε ανάλογη θέση, μήπως και μαζευτούμε τελικά και δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2010, 03:51:48 μμ από ΚατερίναΜπ »

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
ημουν και εγω μια νηπιαγωγος που δουλευα σε θεση δασκαλας . Χωρις να θελω να σας απογοητεσω δεν μπορειτε να κανετε τιποτα!Μπορειτε να συνεχισετε να δουλευετε στα ιδιωτικα σχολεια εως οτου υπαρξπυν δασκαλοι εγγεγραμενοι στα μητρωα του οαεδ . Αν υπαρξουν μπορουν να σας διωξουν . Επισης η εξαετια για μονιμο διορισμο στο δημοσιο σχολειο δεν ισχυει για εμας , γιατι αποκταμε την προυπηρεσια μας σε διαφορετικη ειδικοτητα απο τη δικη μας και ετσι συμφωνα με το νομο δεν αναγνωριζεται .

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
δουλευα και εγω 2 χρόνια ωσ δασκάλα.περυσι σταμάτησα γιατί με πήραν αναπληρώτρια... φέτοσ δεν πήγα γιατι περίμενα να με ξαναπάρουν αναπληρώτρια όμωσ δυστυχώσ η διαμαντοπ.δεν πήρε κόσμο...ηθελα άλλα 40 άτομα...

στο ιδιωτικό σχ. πηγαίνω για λίγεσ ώρεσ και δυστυχώσ άρχισαν να πηγαίνουν πολλά βιογραφικά.δουλεύουν 7 νηπ.και 8 φιλόλογοι.

στον ασεπ τα μάρια προυπηρεσίασ περάστηκαν κανονικά...

τώρα πόσο θα ισχύσει αυτόσ ο νόμοσ....πιστεύω 'ενα χρόνο ακόμα...

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
δουλευα και εγω 2 χρόνια ωσ δασκάλα.περυσι σταμάτησα γιατί με πήραν αναπληρώτρια... φέτοσ δεν πήγα γιατι περίμενα να με ξαναπάρουν αναπληρώτρια όμωσ δυστυχώσ η διαμαντοπ.δεν πήρε κόσμο...ηθελα άλλα 40 άτομα...

στο ιδιωτικό σχ. πηγαίνω για λίγεσ ώρεσ και δυστυχώσ άρχισαν να πηγαίνουν πολλά βιογραφικά.δουλεύουν 7 νηπ.και 8 φιλόλογοι.

στον ασεπ τα μάρια προυπηρεσίασ περάστηκαν κανονικά...
τώρα πόσο θα ισχύσει αυτόσ ο νόμοσ....πιστεύω 'ενα χρόνο ακόμα...

Ποια μόρια εννοείς; Που σούλευες σε θέση δασκάλας; Αν ναι, τότε έκαναν λάθος και όταν το βρουν απλά θα σου αφαιρ΄πεσουν αυτά τα μόρια
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Τα μορια στον ασεπ μετρανε κανονικα . Σε περιπτωση που εισαι στους διοριστεους μονο στα αφαιρουν . Δεν μετρανε ομως καθολου για τον πινακα αναληρωτων .

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
στον πίνακα σαεπ  μετράνε κανονικά...οχι αναπληρωτών. δεν έκαναν λάθοσ .

Αποσυνδεδεμένος AspasiaKal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Γιατί μας απογοητεύεις έτσι; Ας οργανωθούμε εμείς κι ασ μη γίνει τίποτα. Ποτέ ένας αγώνας δε χάνεται, χάνεται όταν δε γίνεται. Που βασίζεσες και λεσ ότι τίποτα δε γίνεται.Να παραμείνουμε στην Ακαι Β τάξη δε ζητάμε να μπούμε σε όλο το δημοτικό. Παράλογο είναι το αίτημά μασ. Αυτό εφαρμόζεται και σε άλλες χώρες.

Αποσυνδεδεμένος mujerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Πες τα βρε Ασπασία!!  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161615
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 479
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 444
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.