*

Αποστολέας Θέμα: 13ος και 14ος μισθός  (Αναγνώστηκε 38920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 02, 2010, 01:16:04 μμ »
τελικα επικοινωνιακα ειναι απαικτοι..διεδιδαν οτι καταργειται ο 13ος και 14ος μισθος σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα..και τι εκαναν ; στον ιδιωτικο τους αφηνουν αθικτους στο δε δημοσιο τους περικοπτουν..καντε μια βολτα σε forum και blogs να δειτε τι ανακουφιση επικρατει στον κοσμο...το εμφανιζουν ως μεγαλο κατορθωμα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:57:39 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 02, 2010, 01:17:05 μμ »
Παιδιά έχετε μια εικόνα πόσα λεφτά θα παίρνει τελικά ένας εκπαιδευτικός μισθολογικού κλιμακίου Γ; Μας έκοψαν 12% + 8% συνολικά οπότε φτάνουμε στα 1000 ευρώ?
περιπου -110 ευρω απ οτι επαιρνε πριν ολα τα μετρα
Όχι τόσο πολύ, γιατί έχει μειωθεί η παρακράτηση φόρου. Ας πούμε με την πρώτη παρακράτηση μου μειώθηκε 13 ευρώ ο μισθός (είμαι στο γ' κλιμάκιο). Τώρα αναλογικά υπολογίστε. Έπαιρνα, επειδή έχω και παιδί και είμαι σε προβληματική περιοχή 1115 και παίρνω 1100 περίπου τώρα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 02, 2010, 01:19:32 μμ »
τελικα επικοινωνιακα ειναι απαικτοι..διεδιδαν οτι καταργειται ο 13ος και 14ος μισθος σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα..και τι εκαναν ; στον ιδιωτικο τους αφηνουν αθικτους στο δε δημοσιο τους περικοπτουν..καντε μια βολτα σε forum και blogs να δειτε τι ανακουφιση επικρατει στον κοσμο...το εμφανιζουν ως μεγαλο κατορθωμα...
Το είπα και παραπάνω, είναι σα να πηγαίνει σε πολυκατάστημα να ψωνίσεις και να σου λέει το μπλουζάκι 19,99 ευρώ.


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος papakas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 02, 2010, 01:20:29 μμ »
μα θα τα παρουν απο τις υπολοιπες αυξησεις..ειναι το ιδιο πραγμα...υπολογιστε οτι χανονται 2,5-3 μισθοι το χρονο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:57:39 »

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 02, 2010, 01:23:20 μμ »
μα θα τα παρουν απο τις υπολοιπες αυξησεις..ειναι το ιδιο πραγμα...υπολογιστε οτι χανονται 2,5-3 μισθοι το χρονο
Μήπως εκεί πρέπει να μειωθούν και οι τιμές των προϊόντων;

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 02, 2010, 01:25:43 μμ »
Μην πιστέψετε το μεγαλύτερο ψέμα που αμόλησαν σήμερα: Ότι με τη λήξη της τριετίας θα κάνουν ότι είναι δυνατό για να αναπληρώσουν το χαμένο μας εισόδημα! ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ! Όπως έλεγαν και τόσο καιρό! Τα μέτρα ήρθαν για να μείνουν! Για να αναπληρωθεί το χαμένο εισόδημα όλων αυτών των χρόνων, θα πρέπει να δώσουν το 2013-2014 αυξήσεις πάνω από 10%!!! Ποιον κοροϊδεύετε ρε????

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 02, 2010, 01:26:59 μμ »
μα θα τα παρουν απο τις υπολοιπες αυξησεις..ειναι το ιδιο πραγμα...υπολογιστε οτι χανονται 2,5-3 μισθοι το χρονο
Του χρόνου προβλέπω με ότοστοπ να πηγαίνουμε στα σχολεία όσοι είμαστε μακριά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 02, 2010, 01:27:38 μμ »
Παιδιά έχετε μια εικόνα πόσα λεφτά θα παίρνει τελικά ένας εκπαιδευτικός μισθολογικού κλιμακίου Γ; Μας έκοψαν 12% + 8% συνολικά οπότε φτάνουμε στα 1000 ευρώ?
περιπου -110 ευρω απ οτι επαιρνε πριν ολα τα μετρα
Όχι τόσο πολύ, γιατί έχει μειωθεί η παρακράτηση φόρου. Ας πούμε με την πρώτη παρακράτηση μου μειώθηκε 13 ευρώ ο μισθός (είμαι στο γ' κλιμάκιο). Τώρα αναλογικά υπολογίστε. Έπαιρνα, επειδή έχω και παιδί και είμαι σε προβληματική περιοχή 1115 και παίρνω 1100 περίπου τώρα.
Εγώ δεν μπορώ πάντως να υπολογίζω πόσο μας κρατήσαν στην προηγούμενη μείωση των επιδομάτων, λόγω των αναδρομικών που μας παίρνουν, έτσι για να έχετε μια τάξη μεγέθους, είδα μείωση 44,5 ευρώ στο δεκαπενθήμερο!!!

Ααα και κάτι άλλο, τα νέα μέτρα έχουν αναδρομική ισχύει;; Γιατί απέφυγε ο Παπαχαρακτήριστος να απαντήσει...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2010, 01:39:03 μμ από mac190604 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 02, 2010, 01:29:24 μμ »
Μην πιστέψετε το μεγαλύτερο ψέμα που αμόλησαν σήμερα: Ότι με τη λήξη της τριετίας θα κάνουν ότι είναι δυνατό για να αναπληρώσουν το χαμένο μας εισόδημα! ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ! Όπως έλεγαν και τόσο καιρό! Τα μέτρα ήρθαν για να μείνουν! Για να αναπληρωθεί το χαμένο εισόδημα όλων αυτών των χρόνων, θα πρέπει να δώσουν το 2013-2014 αυξήσεις πάνω από 10%!!! Ποιον κοροϊδεύετε ρε????
Το λένε, γιατί σε 3 χρόνια ελπίζουν ότι θα γίνουν εκλογές. Όσοι δεν έχουμε απολυθεί, θα πάρουμε μία μικρή αύξηση των 5 ευρώ. Που λέει και η παροιμία, ζήσε μαύρε κόρακα, να φας το Μάη τριφύλλι. ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 02, 2010, 01:31:14 μμ »
Παιδιά έχετε μια εικόνα πόσα λεφτά θα παίρνει τελικά ένας εκπαιδευτικός μισθολογικού κλιμακίου Γ; Μας έκοψαν 12% + 8% συνολικά οπότε φτάνουμε στα 1000 ευρώ?
περιπου -110 ευρω απ οτι επαιρνε πριν ολα τα μετρα
Όχι τόσο πολύ, γιατί έχει μειωθεί η παρακράτηση φόρου. Ας πούμε με την πρώτη παρακράτηση μου μειώθηκε 13 ευρώ ο μισθός (είμαι στο γ' κλιμάκιο). Τώρα αναλογικά υπολογίστε. Έπαιρνα, επειδή έχω και παιδί και είμαι σε προβληματική περιοχή 1115 και παίρνω 1100 περίπου τώρα.
Εγώ δεν μπορώ πάντως να υπολογίζω πόσο μας κρατήσαν στην προηγούμενη μείωση των επιδομάτων, λόγω των αναδρομικών που μας παίρνουν, έτσι για να έχετε μια τάξη μεγέθους, είδα μείωση 44,5 ευρώ στο δεκαπενθήμερο!!!

Ααα και κάτι άλλο, τα νέα μέτρα έχουν αναδρομική ισχύει;; Γιατί απέφυγε ο Παπα... να απαντήσει...
Ρώτα το συνάδελφό σου που βγάζει τα μισθολογικά στο σχολείο. Εμάς μας τα έβγαλαν αναλυτικά και τα είδαμε. Μέχρι και το επίδομα προβληματικής περιοχής, κάπου 30 ευρώ μας μειώσανε

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 02, 2010, 01:32:47 μμ »
Και πέραν από τους μισθούς έκοψαν και από τις συντάξεις!!! Με ποιο δικαιωμα ρε αλήτες κόβετε λεφτά που οι συνταξιούχοι τα έχουν αποδώσει με την εργασία τους τόσα χρόνια; Κρέμασμα στο Σύνταγμα θέλετε, μπροστά στο ναό της δημοκρατίας (σας, γιατί για εμάς κατέληξε σύγχρονη μορφή χούντας).

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 02, 2010, 01:33:14 μμ »
μα θα τα παρουν απο τις υπολοιπες αυξησεις..ειναι το ιδιο πραγμα...υπολογιστε οτι χανονται 2,5-3 μισθοι το χρονο
Του χρόνου προβλέπω με ότοστοπ να πηγαίνουμε στα σχολεία όσοι είμαστε μακριά.
Βρε παιδιά, ειλικρινά τώρα, πως θα τα βγάλουμε πέρα τα άτομα που παίρνουν μετάθεση-απόσπαση σε περιοχές μακριά από το σπίτι τους;;

Υπάρχει κρίση για όλους, αλλά όχι για εμάς τους εκπαιδευτικούς (κατά την Άνν-αχαρακτήριστη) που μας στέλνεις δεξιά και αριστερά και μας υποβιβάζει σε κάθε ομιλία της...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2010, 01:41:23 μμ από mac190604 »

Αποσυνδεδεμένος Tess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 02, 2010, 01:35:15 μμ »
δεν έχουν αναδρομική ισχύ το είπε καθώς έφευγε. αυτό που σίγουρα απέφυγε να απαντήσει ήταν όταν ρωτήθηκε ευθέως από δημοσιογράφο εάν μετά τα τρία χρόνια θα σταματήσουν οι περικοπές και εκεί άρχισε να λέει διάφορες αρλούμπες χωρίς να απαντάει στο ερώτημα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: 13ος και 14ος μισθός
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 02, 2010, 01:35:30 μμ »
Η πλάκα είναι που θεωρούμαστε πλέον με 1000 ευρώ υψηλόμισθοι. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι συμβαίνει στον ιδιωτικό τομέα. Αποθράσυνση. Ο μέσος μισθός κυμαίνεται στα 4οο  ευρώ (με συμφωνία κάτω από το τραπέζι). Να δείτε τι μου λένε οι ντόπιοι εδώ στην Κρήτη για τους μισθούς που τους προσφέρουν οι εργοδότες για να εργαστούν σε ξενοδοχεία. Εξευτελιστικές αμοιβές. Επίσης, έχουμε κύμα φυγής μεταναστών. Προβλέπω να πηγαίνουμε τώρα εμείς στις χώρες τους

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161386
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 548
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.