*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 176297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #462 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:11:33 πμ »
achiiles νομίζω ότι κάνεις λάθος...

το 100 % είναι ΟΑΕΔ όχι το 77 % και τις δύο χρονιές.
Από τον εννιαίο που βλέπεις εσύ έχουν γίνει οι περσινοί διορισμοί και έχουν φύγει αυτοι οι 6 .

100 % ΟΑΕΔ και τα δύο χρόνια
Δεν κάνει λάθος, συγκρίνει τους διορισμούς τώρα με τους διορισμούς αν δεν μετριόταν η προϋπηρεσία και δεν έμπαιναν στους πίνακες. Τα έχει μελετήσει καλά ο achilles

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:51:24 »

Αποσυνδεδεμένος loki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #463 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:11:43 πμ »
Ειλικρινά τώρα...κάθεστε και βγάζετε ποσοστά για 26 άτομα;;; :o
Το πρόβλημα βρίσκεται στο Υπουργείο Παιδείας που καταργεί το 60%- 40% και το κάνει 100%.



Έριξαν μπουκάλια και ...ρoχάλες στην Διαμαντοπούλου


Σκληρές ήταν οι αποδοκιμασίες και τα μπουκάλι που έφαγε η Άννα Διαμαντοπούλου κατά την διάρκεια συνέντευξης τύπου που δόθηκε στην Θεσσαλονίκη. Το τι "Αύρα" και "Λουτράκι" έπεσε στο κεφάλι της δεν λέγεται αλλά δεν έγινε θέμα γιατί η υπουργός είναι η ευνοούμενη των ΜΜΕ. Γιαυτό και πάλι...


θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα έτσι ώστε να δώσει έκτακτη συνέντευξη τύπου στο mega και να ζητάει το κλείσιμο των blogs.
Για την ιστορία τα μπουκάλια και τις ...ροχάλες έριξαν οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί στην παρουσίαση του βιβλίου του πρύτανη ΑΠΘ.

http://troktiko.blogspot.com/2010/06/o_6353.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2010, 11:13:57 πμ από loki »

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #464 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:14:00 πμ »
Κάνει λάθος ,...... δεν υπάρχει άτομο από ενιαίο που διορίζεται μέσα στην μεταβατική και δεν έχει ΟΑΕΔ ! ! !

52 οι διορισμοί.

Δεν μιλάμε εδώ για τα λάθη του υπουργείου, μιλάμε για τα εγκλήματα "συναδέλφων ".

Αποσυνδεδεμένος achilles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #465 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:43:07 πμ »
achiiles νομίζω ότι κάνεις λάθος...

το 100 % είναι ΟΑΕΔ όχι το 77 % και τις δύο χρονιές.
Από τον εννιαίο που βλέπεις εσύ έχουν γίνει οι περσινοί διορισμοί και έχουν φύγει αυτοι οι 6 .

100 % ΟΑΕΔ και τα δύο χρόνια
Έχω εξαιρέσει του περυσινούς διορισμένους συναδέλφους και ο πίνακας που χρησιμοποιώ είναι εκκαθαρισμένος.
Από αυτούς τους 6 που αναφέρεις  οι 4 είναι από Ιδιωτικό και πέρυσι δεν είχαν δικαίωμα διορισμού.
Για τους άλλους 2 αν έχουν γίνει συμπληρωματικοί διορισμοί αυτό δεν το γνωρίζω.
Πάντως να τονίσω ότι τα παρακάτω διαγράμματα είναι εκτίμηση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2010, 11:45:42 πμ από achilles »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:51:24 »

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #466 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:14:42 μμ »
Κάνει λάθος ,...... δεν υπάρχει άτομο από ενιαίο που διορίζεται μέσα στην μεταβατική και δεν έχει ΟΑΕΔ ! ! !

52 οι διορισμοί.

Δεν μιλάμε εδώ για τα λάθη του υπουργείου, μιλάμε για τα εγκλήματα "συναδέλφων ".
Η σύγκριση αναφέρεται στην περίπτωση που ΔΕΝ είχε αναγνωριστεί η προϋπηρεσία. Πόσοι ΘΑ διορίζονταν τότε και πόσοι διορίζονται τώρα. Είναι για να φανεί τι χάνουμε

Αποσυνδεδεμένος aaaa123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #467 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:23:49 μμ »
παιδια στους πρωτους 52 φυσικους υπαρχουν 26 ειναι ΟΑΕΔ(οι περισσοτεροι οχι μονο ΟΑΕΔ) 5 ιδιωτικοι και 22 απο υπεπθ (οι 2 ειναι οι 30μηνιτες) αυτα ειναι διπλοτσεκαρισμενα. υπαρχει και σχετικος πινακας προβλεψης μπαινετε forum μετα στους αναπληρωτες επιλεγετε ΠΕ04φυσικοι και υπαρχει πινακας προβλεψης απο gregory .

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #468 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:32:13 μμ »
Οι 30 μηνίτες αυτοί δεν κάνουν ποτέ αίτηση διορισμού.....εδώ και τρία χρόνια
ο πίνακας είναι λάθος και το λένε όλοι σε εκείνη την σελίδα που λες ακόμα και ο gregory...

Μόνο ΟΑΕΔίτες και από ιδιωτικά μπαίνουν κάνετε λάθος φτιάξτε μόνοι σα τον πίνακα να το δείτε .

Αποσυνδεδεμένος aaaa123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #469 στις: Ιούνιος 30, 2010, 01:00:28 μμ »
πού διαβαζεις εσυ οτι ο πινακας ειναι λαθος ; μαλλον τα εχεις μπερδεψει ..... αντε 3-4 ατομα διαφορα προσεξε δε μετραμε διπλη την προυπηρεσια των δυσπροσητων

Αποσυνδεδεμένος evita_thess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #470 στις: Ιούνιος 30, 2010, 06:06:55 μμ »
συνάδερφοι,οι οαεδιτες, πέρα από τον ενιαίο πίνακα διορισμών θα μπουν και στο πίνακα του 24μήνου?(στην περίπτωση που έχουν τήν βάση στον ασεπ).

Αποσυνδεδεμένος DreamOn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #471 στις: Ιούνιος 30, 2010, 06:42:26 μμ »
Έχουμε θέμα εδώ.

Απάντησε σε μία ουσιαστική ερώτηση.

Υπάρχει άνθρωπος που το 2008 μετά από ΑΣΕΠ δούλεψε ωρο και αναπλ και έφτασε νούμερο 115 στον πίνακα 40 %.
Διορίζονται περίπου 100 κάθε χρόνο ....Δεν έχει λόγο να δώσει ΑΣΕΠ βάση νόμου διορίζεται τον δεύτερο χρόνο.
Τον στέλνουν αναπληρωτή ακριβώς 842 χιλιόμετρα από το σπίτι του ενώ τα προηγούμενα πήγαινε ωρο στα 400 χιλιόμετρα.
Χρειάζεται τα μόρια και πάει .
Τον άλλο χρόνο διεκδικείτε και καλά κάνετε και έρχεται ο Στυλιανίδης και σας αναγνωρίζει την προυπηρεσία .....
Φεύγουν 100 γίνεται νούμερο 15 αλλά επίκεινται οι ΟΑΕΔ πλέον που μπαίνουν στον πίνακα.
 Μπαίνουν 80 άτομα μπροστά του και η Διαμάντω λέει ότι θα διορίσει συνολικά 70 άτομα στην μεταβατική ! ! ! Αυτός είναι σειρά 85 πλέον ! ! !
Καταλαβαίνεται την καταστροφή έχετε προκαλέσει στον σχεδιασμό της ζωής ανθρώπων ? ? ?
Εσείς για αυτό λέτε ότι η παιδεία δεν ανήκει σε κανένα ......Άσχετο.Δεν ανήκει σε κανένα.Ο σχεδιασμός βάση νόμων ανήκει στους πολίτες κ ζαγοράκη .Και ένας καινούριος νόμος οφείλει για να είναι δίκαιος να μην ανατρέπει τον σχεδιασμό αυτό.
Μιλάω για σχεδιασμό ζωής ζαγοράκη γιατί μια ζωή μπορεί να είναι δύσκολη και να μπορείς να την κουμαντάρεις ...τις μεγάλες ανατροπές όμως δεν μπορείς ,και στο λέω για΄τι είμαι μεγαλύτερη σου και θα το δεις στην πορεία,εύχομαι αυτήν την ανατροπή που προκαλέσατε εσείς και ο Στυλιανίδης στις ζωές ανθρώπων που είχαν σχεδιάσει την ζωή τους πάνω σε νόμους και κόπους να μην την ζήσεις ποτέ. Και αν αυτού κάθεσαι πλάθεις ιστορίες για ανύπαντρες κορασίδες ξεκατινιάζοντας τον εαυτό σου ! ! !Δεν φταίει μόνο ο Στυλιανίδης και η Διαμάντω.
Καταλαβαίνεις τι ανατροπή προκαλέσατε ! ! ! Χωθήκατε ξαφνικά .Από την δίψα σας ,δεν ενδιαφέρεστε κάν για το που πατάτε.Νομίζεται ότι όλοι ενεργούν με αυτόν τον τρόπο και άρα και εσείς θα πρέπει έτσι ...Ζούγκλα.  Την δυσκολία της Ζωής μην την φοβάσαι ... την ανατροπή όμως ...πίστεψέ με ....στην ανατροπή ...όχι μόνο θα γονατίσεις ...θα κλάψεις κιόλας κα ζαγοράκι.Και να ξέρεις ότι δεν την έκανε μόνος του ο Στυλιανίδης...εσύ την έκανες...που κοιτώντας το συμφέρον σου (καλώς), δεν κοίταξες τίποτα άλλο (κακώς ) και για το τελευταίο σας λέω ότι θα πρέπει να ντρέπεστε.Γιατί ..γονατίσατε ανθρώπους. 


Κυρία έξυπνη που με είπες και φτου στα μούτρα μου, αυτή είναι κι η δική μου περίπτωση αν και δεν έχω πάει ποτέ αναπληρώτρια. Τρέχω 4 χρόνια στα διάφορα χωριά, δημοτικα και γυμνάσια, κόντευα να φτάσω στο διορισμό και τώρα πετάγονται μπροστά μου διάφοροι, ακριβώς όπως το αναλύεις και κινδυνεύω να χάσω το διορισμό για λίγα άτομα'μπορεί και μόνο για 5. Κι είπα η καημένη πως φέτος με πήραν οαεδ (μισό μόριο θα πάρω, μη βιάζεσαι να πεις πάλι καμιά έξυπνάδα) την άκουσα κιόλας... Και ακριβώς επειδή το είδα πως πχ εγώ μπήκα οαεδ τίμια και κυρίως πως το υπουργείο παίζει βρώμικα παιχνίδια, ήρθα εδώ και είπα πως "παιδιά, το θέμα δεν είναι οι του οαεδ ή όποιοι άλλοι αλλά το ίδιο το υπουργείο". Με κυριότερη μ..ία την κατάργηση του 40% χωρίς να γίνει πρώτα εκκαθάριση των πινάκων. Που σε τελική ανάλυση, αν θέλει να μονιμοποιήσει οαεδιτες και άλλους ας το κάνει αλλά όχι σε βάρος του καθαρού 40%. Και σε μια τέτοια περίπτωση κακώς οι εκπαιδευτικοί να μαλώνουν μεταξύ τους τη στιγμή που ο κύριος υπεύθυνος είναι το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #472 στις: Ιούλιος 01, 2010, 09:29:41 πμ »
Dream on ...

Έχω βρίσει την Διαμάντω και τον Στυλιανίδη και όλους τους μονόφθαλμους πουλιτικούς που έχω πάνω από το κεφάλιι μου κατα καιρούς.
Σε άλλες σελίδες.
Εδώ φωνάζω για τους συναδέλφους που ζήτησαν από αυτούς τους πουλιτικούς να γίνει το συμφέρον τους αδιαφορώντας για το αν αυτό σημαίνει την καταστροφή των άλλων.!!!!

Λες
Παράθεση
Κι είπα η καημένη πως φέτος με πήραν οαεδ (μισό μόριο θα πάρω, μη βιάζεσαι να πεις πάλι καμιά έξυπνάδα) την άκουσα κιόλας...

Όταν λέω ότι είδαν κάποιοι την αναμπουμπούλα και χώθηκαν ......αυτό που λες εννοώ.

εγώ περιμένω όμως απάντηση απο την κ Υπερμαχία
.

Δεν το λέω ανταγωνιστικά...συζήτηση σε φορουμ είναι όχι αρένα..έχει σημασία να προβληματιστείς λίγο και να προβληματιστώ και εγώ.
 

Απάντησε σε μία ουσιαστική ερώτηση.

Αδιαφορίσατε ? ? ? Και συνεχίζεται και αδιαφορείτε ?

Υπάρχει άνθρωπος που το 2008 μετά από ΑΣΕΠ δούλεψε ωρο και αναπλ και έφτασε νούμερο 115 στον πίνακα 40 %.
Διορίζονται περίπου 100 κάθε χρόνο ....Δεν έχει λόγο να δώσει ΑΣΕΠ βάση νόμου διορίζεται τον δεύτερο χρόνο.
Τον στέλνουν αναπληρωτή ακριβώς 842 χιλιόμετρα από το σπίτι του ενώ τα προηγούμενα πήγαινε ωρο στα 400 χιλιόμετρα.
Χρειάζεται τα μόρια και πάει .
Τον άλλο χρόνο διεκδικείτε και καλά κάνετε και έρχεται ο Στυλιανίδης και σας αναγνωρίζει την προυπηρεσία .....
Φεύγουν 100 γίνεται νούμερο 15 αλλά επίκεινται οι ΟΑΕΔ πλέον που μπαίνουν στον πίνακα.
 Μπαίνουν 80 άτομα μπροστά του και η Διαμάντω λέει ότι θα διορίσει συνολικά 70 άτομα στην μεταβατική ! ! ! Αυτός είναι σειρά 85 πλέον ! ! !
Καταλαβαίνεται τι καταστροφή έχετε προκαλέσει στον σχεδιασμό της ζωής ανθρώπων ? ? ?
Εσείς για αυτό λέτε "η παιδεία δεν ανήκει σε κανένα "......
Άσχετο.Δεν ανήκει σε κανένα.Ο σχεδιασμός βάση νόμων ανήκει στους πολίτες κ Υπερμαχία .
Και ένας καινούριος νόμος οφείλει για να είναι δίκαιος να μην ανατρέπει τον σχεδιασμό αυτό.
Μιλάω για σχεδιασμό ζωής ζαγοράκη γιατί μια ζωή μπορεί να είναι δύσκολη και να μπορείς να την κουμαντάρεις ...τις μεγάλες ανατροπές όμως δεν μπορείς ,και στο λέω γιατι είμαι μεγαλύτερη σου και θα το δεις στην πορεία,εύχομαι αυτήν την ανατροπή που προκαλέσατε εσείς και ο Στυλιανίδης στις ζωές ανθρώπων που είχαν σχεδιάσει την ζωή τους πάνω σε νόμους και κόπους να μην την ζήσεις ποτέ. Και αν αυτού κάθεσαι πλάθεις ιστορίες για ανύπαντρες κορασίδες ξεκατινιάζοντας τον εαυτό σου ! ! !Δεν φταίει μόνο ο Στυλιανίδης και η Διαμάντω.
Καταλαβαίνεις τι ανατροπή προκαλέσατε ! ! ! Χωθήκατε ξαφνικά .Από την δίψα σας ,δεν ενδιαφέρεστε κάν για το που πατάτε.Νομίζεται ότι όλοι ενεργούν με αυτόν τον τρόπο και άρα και εσείς θα πρέπει έτσι ...Ζούγκλα.  Την δυσκολία της Ζωής μην την φοβάσαι ... την ανατροπή όμως ...πίστεψέ με ....στην ανατροπή ...όχι μόνο θα γονατίσεις ...θα κλάψεις κιόλας κα ζαγοράκι.Και να ξέρεις ότι δεν την έκανε μόνος του ο Στυλιανίδης...εσύ την έκανες...που κοιτώντας το συμφέρον σου (καλώς), δεν κοίταξες τίποτα άλλο (κακώς ) και για το τελευταίο σας λέω ότι θα πρέπει να ντρέπεστε.Γιατί ..γονατίσατε ανθρώπους.  


Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #473 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:02:57 πμ »
συζήτηση σε φορουμ είναι όχι αρένα..έχει σημασία να προβληματιστείς λίγο και να προβληματιστώ και εγώ.

Δεν θα μείνει ανενεργή όμως την απαναφέρω
 

Απάντησε σε μία ουσιαστική ερώτηση.

Αδιαφορίσατε ? ? ? Και συνεχίζεται και αδιαφορείτε ?

Υπάρχει άνθρωπος που το 2008 μετά από ΑΣΕΠ δούλεψε ωρο και αναπλ και έφτασε νούμερο 115 στον πίνακα 40 %.
Διορίζονται περίπου 100 κάθε χρόνο ....Δεν έχει λόγο να δώσει ΑΣΕΠ βάση νόμου διορίζεται τον δεύτερο χρόνο.
Τον στέλνουν αναπληρωτή ακριβώς 842 χιλιόμετρα από το σπίτι του ενώ τα προηγούμενα πήγαινε ωρο στα 400 χιλιόμετρα.
Χρειάζεται τα μόρια και πάει .
Τον άλλο χρόνο διεκδικείτε και καλά κάνετε και έρχεται ο Στυλιανίδης και σας αναγνωρίζει την προυπηρεσία .....
Φεύγουν 100 γίνεται νούμερο 15 αλλά επίκεινται οι ΟΑΕΔ πλέον που μπαίνουν στον πίνακα.
 Μπαίνουν 80 άτομα μπροστά του και η Διαμάντω λέει ότι θα διορίσει συνολικά 70 άτομα στην μεταβατική ! ! ! Αυτός είναι σειρά 85 πλέον ! ! !
Καταλαβαίνεται τι καταστροφή έχετε προκαλέσει στον σχεδιασμό της ζωής ανθρώπων ? ? ?
Εσείς για αυτό λέτε "η παιδεία δεν ανήκει σε κανένα "......
Άσχετο.Δεν ανήκει σε κανένα.Ο σχεδιασμός βάση νόμων ανήκει στους πολίτες κ Υπερμαχία .
Και ένας καινούριος νόμος οφείλει για να είναι δίκαιος να μην ανατρέπει τον σχεδιασμό αυτό.
Μιλάω για σχεδιασμό ζωής ζαγοράκη γιατί μια ζωή μπορεί να είναι δύσκολη και να μπορείς να την κουμαντάρεις ...τις μεγάλες ανατροπές όμως δεν μπορείς ,και στο λέω γιατι είμαι μεγαλύτερη σου και θα το δεις στην πορεία,εύχομαι αυτήν την ανατροπή που προκαλέσατε εσείς και ο Στυλιανίδης στις ζωές ανθρώπων που είχαν σχεδιάσει την ζωή τους πάνω σε νόμους και κόπους να μην την ζήσεις ποτέ. Και αν αυτού κάθεσαι πλάθεις ιστορίες για ανύπαντρες κορασίδες ξεκατινιάζοντας τον εαυτό σου ! ! !Δεν φταίει μόνο ο Στυλιανίδης και η Διαμάντω.
Καταλαβαίνεις τι ανατροπή προκαλέσατε ! ! ! Χωθήκατε ξαφνικά .Από την δίψα σας ,δεν ενδιαφέρεστε κάν για το που πατάτε.Νομίζεται ότι όλοι ενεργούν με αυτόν τον τρόπο και άρα και εσείς θα πρέπει έτσι ...Ζούγκλα.  Την δυσκολία της Ζωής μην την φοβάσαι ... την ανατροπή όμως ...πίστεψέ με ....στην ανατροπή ...όχι μόνο θα γονατίσεις ...θα κλάψεις κιόλας κα ζαγοράκι.Και να ξέρεις ότι δεν την έκανε μόνος του ο Στυλιανίδης...εσύ την έκανες...που κοιτώντας το συμφέρον σου (καλώς), δεν κοίταξες τίποτα άλλο (κακώς ) και για το τελευταίο σας λέω ότι θα πρέπει να ντρέπεστε.Γιατί ..γονατίσατε ανθρώπους. 

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #474 στις: Ιούλιος 03, 2010, 07:15:12 πμ »
συζήτηση σε φορουμ είναι όχι αρένα..έχει σημασία να προβληματιστείς λίγο και να προβληματιστώ και εγώ.

Δεν θα μείνει ανενεργή όμως την απαναφέρω
 

Απάντησε σε μία ουσιαστική ερώτηση.

Αδιαφορίσατε ? ? ? Και συνεχίζεται και αδιαφορείτε ?

Υπάρχει άνθρωπος που το 2008 μετά από ΑΣΕΠ δούλεψε ωρο και αναπλ και έφτασε νούμερο 115 στον πίνακα 40 %.
Διορίζονται περίπου 100 κάθε χρόνο ....Δεν έχει λόγο να δώσει ΑΣΕΠ βάση νόμου διορίζεται τον δεύτερο χρόνο.
Τον στέλνουν αναπληρωτή ακριβώς 842 χιλιόμετρα από το σπίτι του ενώ τα προηγούμενα πήγαινε ωρο στα 400 χιλιόμετρα.
Χρειάζεται τα μόρια και πάει .
Τον άλλο χρόνο διεκδικείτε και καλά κάνετε και έρχεται ο Στυλιανίδης και σας αναγνωρίζει την προυπηρεσία .....
Φεύγουν 100 γίνεται νούμερο 15 αλλά επίκεινται οι ΟΑΕΔ πλέον που μπαίνουν στον πίνακα.
 Μπαίνουν 80 άτομα μπροστά του και η Διαμάντω λέει ότι θα διορίσει συνολικά 70 άτομα στην μεταβατική ! ! ! Αυτός είναι σειρά 85 πλέον ! ! !
Καταλαβαίνεται τι καταστροφή έχετε προκαλέσει στον σχεδιασμό της ζωής ανθρώπων ? ? ?
Εσείς για αυτό λέτε "η παιδεία δεν ανήκει σε κανένα "......
Άσχετο.Δεν ανήκει σε κανένα.Ο σχεδιασμός βάση νόμων ανήκει στους πολίτες κ Υπερμαχία .
Και ένας καινούριος νόμος οφείλει για να είναι δίκαιος να μην ανατρέπει τον σχεδιασμό αυτό.
Μιλάω για σχεδιασμό ζωής ζαγοράκη γιατί μια ζωή μπορεί να είναι δύσκολη και να μπορείς να την κουμαντάρεις ...τις μεγάλες ανατροπές όμως δεν μπορείς ,και στο λέω γιατι είμαι μεγαλύτερη σου και θα το δεις στην πορεία,εύχομαι αυτήν την ανατροπή που προκαλέσατε εσείς και ο Στυλιανίδης στις ζωές ανθρώπων που είχαν σχεδιάσει την ζωή τους πάνω σε νόμους και κόπους να μην την ζήσεις ποτέ. Και αν αυτού κάθεσαι πλάθεις ιστορίες για ανύπαντρες κορασίδες ξεκατινιάζοντας τον εαυτό σου ! ! !Δεν φταίει μόνο ο Στυλιανίδης και η Διαμάντω.
Καταλαβαίνεις τι ανατροπή προκαλέσατε ! ! ! Χωθήκατε ξαφνικά .Από την δίψα σας ,δεν ενδιαφέρεστε κάν για το που πατάτε.Νομίζεται ότι όλοι ενεργούν με αυτόν τον τρόπο και άρα και εσείς θα πρέπει έτσι ...Ζούγκλα.  Την δυσκολία της Ζωής μην την φοβάσαι ... την ανατροπή όμως ...πίστεψέ με ....στην ανατροπή ...όχι μόνο θα γονατίσεις ...θα κλάψεις κιόλας κα ζαγοράκι.Και να ξέρεις ότι δεν την έκανε μόνος του ο Στυλιανίδης...εσύ την έκανες...που κοιτώντας το συμφέρον σου (καλώς), δεν κοίταξες τίποτα άλλο (κακώς ) και για το τελευταίο σας λέω ότι θα πρέπει να ντρέπεστε.Γιατί ..γονατίσατε ανθρώπους. 

Τώρα νιώθεις καλύτερα; Αυτό που βλέπω εγώ από όλο αυτό το κατεβατό που γράφεις είναι μια εκτόνωση. Μπορείς να ξαναδιαβάσεις σε παρακαλώ τι γράφεις; Κάντο όχι για μένα αλλά για σένα και ψάξε να αναλύσεις  λίγο τα ουσιαστικά προβλήματα της δύσκολης κατάστασης στην οποία βρίσκεσαι. Πραγματικά με κάνεις και στενοχωριέμαι (σοβαρά το λέω) γιατί κρύβεις τα πραγματικά αίτια μιας έντονης κατάστασης που βιώνεις και την καλύπτεις χρεώνοντάς την σε μένα. Με ανεβάζεις δίνοντάς μου μεγάλη αξία (συνδικαλιστικά), σε ευχαριστώ για αυτό, αλλά αν πετύχαμε κάτι δεν το έκανα εγώ ,αλλά όλοι μαζί ενωθήκαμε στην ανάγκη σε πανελλαδικό επίπεδο και κινηθήκαμε όχι εν κρυπτώ, αλλά όλα αυτά τα χρόνια φανερά, δημόσια και όλη η εκπαιδευτική κοινότητα γνώριζε τα πάντα.

Δεν μπορούμε όμως να συγκρίνουμε το μέγεθος της επαγγελματικής μας ανασφάλειας , γιατί κατάλαβέ το δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ανάμεσα σε έναν μόνιμο εκπαιδευτικό (εσένα) και σε έναν αδιόριστο (εμένα και όλους τους υπόλοιπους ).Εσύ πληρώνεσαι χαλαρά στις 1 και 15 ενώ  εγώ και οι υπόλοιποι είμαστε άνεργοι- και κάποιοι ίσως να μην δικαιούνται επίδομα ανεργίας και ψάχνουμε να βρούμε τρόπους να πληρώσουμε τα χρέη μας, γιατί και εμείς ως άνθρωποι που έχουμε δικαίωμα να ζήσουμε , δουλεύαμε, προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε οικογένεια, ένα σπιτικό, πολλοί συνάδελφοι έχουν μεγάλα παιδιά (φοιτητές) κάναμε τον οικογενειακό μας προγραμματισμό, αποτύχαμε γιατί λένε πως όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια , ο Θεός γελάει.

Αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, χρέωσε σε μένα και τους συναδέλφους μου και την οικονομική κρίση της χώρας και ότι άλλο θέλεις, αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να εκφράζεις κακίες ή να παρακαλάς να μην έχουμε εμείς δουλειά και να πεινάσουμε, ενώ εσύ έχεις και ζεις καλύτερη βιωτική και κοινωνική ζωή από μας Γιατί και ανατροπές είχαμε, και εκδιωχθήκαμε και πονέσαμε και κλάψαμε και τον κοινωνικό αποκλεισμό βιώσαμε. Γιατί δεν πήγαμε σε γάμους να μοιραστούμε την χαρά φίλων ή συγγενών γιατί δεν είχαμε δώρο να πάρουμε, δεν πήγαμε σε κοινωνικές εκδηλώσεις όπου βρίσκονταν άλλοι συνάδελφοι, γιατί δεν είχαμε κομψά ρούχα, μείναμε στο περιθώριο.

Αλλά πάλι δεν χρεώσαμε την κατάστασή μας σε συναδέλφους. Αγωνίστηκαμε να εφαρμοστούν οι βασικές αρχές του συντάγματος. Αγωνιστήκαμε να επιβιώσουμε και είπαμε Δόξα τω Θεώ όταν πήραμε τον πρώτο μισθό του αναπληρωτή γιατί μπορέσαμε να βρούμε λίγο την χαμένη μας τιμή και καλή περηφάνεια πληρώνοντας μέρος των χρεών μας που δημιουργήθηκαν από τον οικογενειακό μας προγραμματισμό που έπεσε έξω εξ αιτίας κακών πολιτικών (κα Γιαννάκου- κος Καλός). Όχι εις βάρος συναδέλφων μας όπως λες, αλλά διεκδικώντας το δικαίωμά μας στην εργασία.
Όσο για τον κο Στυλιανίδη, δεν μας χάρισε τίποτα αλλά μας άκουσε, μελέτησε τις Γνωμοδοτήσεις του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, τις Προτάσεις της Ανεξάρτητης Αρχής του Συνηγόρου του Πολίτη, Δέχτηκε μεγάλη πίεση στη Βουλή των Ελλήνων από ερωτήσεις-παρεμβάσεις - επίκαιρες ερωτήσεις βουλευτών όλων των κοινοβουλευτικών ομάδων, το θέμα μας πήρε μεγάλη διάσταση και στον  τύπο και έτσι ανέλαβε μέρος της ευθύνης και προσπάθησε να δώσει λύση σε ένα θέμα που η ίδια η Κυβέρνηση της ΝΔ προκάλεσε.

Με ειλικρινή συμπάθεια σου λέω πως αισθάνομαι  πως βρίσκεσαι σε μια φορτισμένη κατάσταση και δεν μπορώ να καταλάβω σε τι φταίω εγώ και οι υπόλοιποι οαεδίτες, όταν εσύ έχεις μόνιμη δουλειά (εγώ δεν έχω), όταν όπως λες έχεις παιδιά (εγώ δεν ήθελε ο Θεός  να αποκτήσω ακόμη).

Όσο για το αν ντρέπομαι, σου λέω πως όχι δεν ντρέπομαι. Ευχαριστώ καθημερινά τον Θεό που μου δίνει ψωμί.Δεν έκανα τίποτα κακό. Έχασα τον διορισμό μου με την κατάργηση της επετηρίδας αλλά δεν περίμενα να με ταϊσει κανένας.Έχασα τη δουλειά μου από την μεταρρύθμιση της κας Γιαννάκου, αλλά δεν περίμενα να με ταϊσει κανένας. Διεκδικώ το δικαίωμά μου στη ζωή και στην εργασία.Δεν χρωστώ σε πολιτικούς αλλά μόνο στο Θεό, τον οποίο μπορώ να παρακαλέσω έστω και εδώ να σε κάνει να καταλάβεις πως με αδικείς και να σε βοηθήσει προσφέροντάς σου ότι σου στέρησε η ζωή.

Έχεις μίσος για μένα, αισθάνομαι πως μου χρεώνεις μια κακή ψυχολογική σου κατάσταση και σου λείπει η αγάπη.Η αγάπη για τον άνθρωπο.

" ... αγάπη δεν μη έχω , γέγονα χαλκός ή κύμβαλον αλλαλάζον"

Καλημέρα

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #475 στις: Ιούλιος 03, 2010, 08:55:05 πμ »
Στέρησες το ψωμί από άλλους που πάλευαν χρόνια για να το αποκτήσουν ακριβώς μόλις ήταν έτοιμοι να το πάρουν στα χέρια τους

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 719

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.