*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 175704 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #644 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:07:06 μμ »
Αίτηση στον ΟΑΕΔ έκανα την επόμενη που τέλειωσα την σχολή γιατί μου το είπαν και που δεν είχα ακόμη χαμπάρι τι είναι οι σχολές του ΟΑΕΔ,τι είναι η ΠΔΣ,τι είναι τα εκκλησιαστικά και η Σιβιτανίδειος...όταν ακόμη ήξερα πως μόνο με ΑΣΕΠ διορίζεσαι γιατί στα 22 μου δεν  χωρούσε το μυαλό μου τόση βρώμα!! Όταν δεν ήξερα καν πως υπάρχει τρόπος να μαζέψεις προυπηρεσία αν δεν έχεις δώσει ΑΣΕΠ (γιατί κι εμείς οι φιλόλογοι ακόμη και ωρομίσθιοι να πάμε στο πρωινό ωράριο,πρέπει να έχουμε περάσει ΑΣΕΠ)  Ούτε ήξερα τι είναι ο ΟΑΕΔ....αλλά το είπα ξανά...εσύ μάλλον δεν ακούς....άφησα θέση μόνιμη.....και θα χρησιμοποιύσα τον ΟΑΕΔ για να διοριστώ στο Παιδείας....;; Λίγο γελοίο δεν είναι αυτό;;!!
Και αφού όποιος δίνει ΑΣΕΠ δεν διορίζεται είπατε να πάτε απ'την άλλη οδό....ε;; Την εύκολη....γιατί να ρίξετε και τόσο διάβασμα;;
Οσο για τα σπίτια και τα παιδιά....μην επικαλείστε άλλο αυτό το επιχείρημα....ΠΟΛΛΟΙ ΑΣΕΠΙΤΕΣ άφηναν τα σπίτια τους και τα παιδιά τους και φεύγανε......και ακόμη πιο πολλοί ΑΣΕΠΙΤΕΣ zst είχαν κι αυτοί τα προσόντα που επικαλείστε ότι μέτρησαν στην πρόσληψή σας στον ΟΑΕΔ (μεταπτυχιακά,γλώσσες κ.τ.λ) δεν τα είχατε μόνο εσείς....γι αυτό το ξέρεις πως τα επιχειρήματά σας είναι σαθρά!!
Αλλά το θέμα είναι πάντα από ποια οπτική εστιάζει κάποιος στο θέμα....υπάρχουν πολλοί που λένε αυτό που μόλις ομολόγησες....ότι "έλα μωρέ....με τον ΑΣΕΠ σιγά μην διοριστείς" και είτε παρατάν εντελώς το θέμα του διορισμού είτε τρέχουν να βρούνε τρόπο να παρακάμψουν τους άλλους!!
Υπάρχουν όμως και οι άνθρωποι που λένε πως όση δυσκολία και αν ενέχει κάτι...εγώ θα το παλέψω....και το πέτυχαν παραπάνω από μία φορά!!
Και αν δεν καταστρατηγούνταν τόσα χρόνια το 60% λόγω των άλλων πινάκων οι περισσότεροι εποτυχόντες θα είχαν διοριστεί τώρα!!
Όταν κάτι το αγαπάς το κυνηγάς όση δυσκολία και αν έχει.....και αυτή είναι η διαφορά μας.....αγαπάμε πραγματικά την δουλειά και όχι τον διορισμό....και είχαμε και έχουμε κίνητρο αυτήν την αγάπη και μπορέσαμε και πολεμήσαμε τόσα εμπόδια και δυσκολίες και ταλαιπωρία που έχει η εξέταση του ΑΣΕΠ....αυτό το κίνητρο μας κράτησε και μας κρατάει.....αν δεν το έχεις αυτό και έχεις στόχο απλά την βόλεψη...ποτέ δεν θα ζορίσεις τόσο τον εαυτό σου...ΠΟΤΕ!! Αυτή είναι η πικρή αλήθεια και την ξέρουν όλοι....γι αυτό επανεξετάστε τα σαθρά σας επιχειρήματα!!! Δεν πείθετε......
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:17:20 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #645 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:15:47 μμ »
Και επίσης αν έπρεπε να πάτε να δουλέψετε κάπου και είπατε καλά είναι και στον ΟΑΕΔ....αυτό είναι σεβαστό....ο καθένας μπορεί να έχει ανάγκη ακόμη και τις 5 ώρες ωρομισθίας....παρόλ'αυτά zst το είπα ξανα αλλά μάλλον δεν τα διαβάζεις όλα.....ο ΑΣΕΠ ήταν εκεί κάθε 2 χρόνια....είχατε την ευκαιρία ακόμη και δουλεύοντας στον ΟΑΕΔ να δώσετε...δεν σας δέσμευε ο ΟΑΕΔ....όπως κάναν τόσοι άλλοι που δούλευαν ακόμη και γκαρσόνια και διάβαζαν για ΑΣΕΠ....γι αυτό μην εφτελίζεστε περισσότεροι απ'ο,τι έχετε ήδη χρησιμοποώντας τέτοια επιχειρήματα!!!
Αλλά ξέχασα....το είπες και μόνος σου παραπάνω...."και αυτή η ΛΩΡΑ που νομίζει πως όποιος δίνει ΑΣΕΠ διορίζεται;" απάντησες από μόνος σου........
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #646 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:21:31 μμ »
Zst δώσε ένα ΑΣΕΠ και αν περάσεις,έλα να τα ξαναπούμε. :P
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #647 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:27:10 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι
(συνάδελφοι ήμαστε όλοι οι εκπαιδευτικοί, δεν μας αλλάζει το που και αν αποκτήσαμε προϋπηρεσία).

Υπήρχαν συνάδελφοι που:
1)     Βολεύονταν σε σχολές-παράθυρα όπως τις λέω εγώ. Κάποιοι ελάχιστοι από αυτούς ίσως δεν ήταν βύσματα, αλλά λίγοι.
2)     Βολεύονταν στην ΠΔΣ ειδικά μετά το 2003-2004. Κάποιοι ελάχιστοι από αυτούς ίσως δεν ήταν βύσματα, αλλά λίγοι.
3)     Βολεύονταν ως ωρομίσθιοι στα ανώτερα - ανώτατα οικογενειοκρατικά ιδρύματα της χώρας. Κάποιοι ελάχιστοι από αυτούς ίσως δεν ήταν βύσματα, αλλά λίγοι.
4)     Βολεύονταν έχοντας μάθει πολύ γρηγορότερα από τους άλλους ότι πρέπει να έχουν κάποιο χαρτί ειδικής αγωγής (πόσοι έτρεξαν πλήρωσαν και το πήραν;)
5)     δεν βολεύονταν με τα παραπάνω, και ίσως και κάποια άλλα που μου διαφεύγουν, είχαν μόνη διέξοδο τον ΑΣΕΠ για απευθείας διορισμό ή για αφετηρία  
        συμπλήρωσης προϋπηρεσίας.

Όλοι μας έχουμε παίξει σε μία ή και περισσότερες από τις παραπάνω κατηγορίες ανάλογα τις καταστάσεις (αν είχαμε βύσμα και για που).

Γενικά πάντως ποιο αδικημένοι είναι όσοι έχουν παίξει ΜΟΝΟ στην 5η κατηγορία και ΜΟΝΟ σε αυτήν.
Τώρα αν είναι κάποιοι, πολλοί...., λίγοι.....,πάρα πολοί.... σε σχέση με τους άλλους δεν θα το μάθουμε ποτέ

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2010, 05:28:56 μμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:17:20 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #648 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:27:32 μμ »
Zst δώσε ένα ΑΣΕΠ και αν περάσεις,έλα να τα ξαναπούμε. :P
Σε ποιο παράλληλο σύμπαν θα συμβεί αυτό Αντιγόνη....;;;!!!! ??? ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #649 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:31:23 μμ »
Zst δώσε ένα ΑΣΕΠ και αν περάσεις,έλα να τα ξαναπούμε. :P

Δεν νομίζω ότι η επιτυχία στον ΑΣΕΠ να είναι ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ διαλόγου μεταξύ δυο σπουδαγμένων ανθρώπων. ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #650 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:32:40 μμ »
Zst δώσε ένα ΑΣΕΠ και αν περάσεις,έλα να τα ξαναπούμε. :P

Δεν νομίζω ότι η επιτυχία στον ΑΣΕΠ να είναι ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ διαλόγου μεταξύ δυο σπουδαγμένων ανθρώπων. ;) ;)

Όχι βέβαια. Αλλά είναι το ΚΡΙΤΗΡΙΟ μεταξύ 2 ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ανθρώπων! ;)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #651 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:34:24 μμ »
Τα ξέρουμε φίλε Μιλτιάδη αυτά πολύ καλά....απλά εδώ το θέμα είναι για τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ....επειδή υπάρχουν κι άλλοι σαν αυτούς δεν σημαίνει πως αυτό τους απαλάσσει απ'το θράσος που επιδεικνύουν τόσο καιρό με τα λεγόμενά τους!!
Και στην τελική επειδή ακριβώς υπάρχουν τόσα παράθυρα όπως είπες εγώ χαίρομαι πολύ που πήρα μέρος σε μια ένσταση που θίγει ένα απ'αυτά και δεν θα απολογηθώ γι αυτό!!! Και όπως προείπα δεν έχανα διορισμό εγώ...δεν ήταν αυτό το κίντρό μου!!
Αντί να βγαίνουν να μας λένε όλοι πόσα άλλα παράθυρα υπάρχουν γιατί δεν αναλώνουν την σκέψη και την ενέργειά τους στον τρόπο αντιμετώπισης της κατάστασης....;;; Κακό πράγμα η απάθεια...το χω ξαναπεί!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #652 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:35:59 μμ »
Zst δώσε ένα ΑΣΕΠ και αν περάσεις,έλα να τα ξαναπούμε. :P

Δεν νομίζω ότι η επιτυχία στον ΑΣΕΠ να είναι ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ διαλόγου μεταξύ δυο σπουδαγμένων ανθρώπων. ;) ;)

Όχι βέβαια. Αλλά είναι το ΚΡΙΤΗΡΙΟ μεταξύ 2 ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ανθρώπων! ;)

Όχι βέβαια. Αλλά είναι το ΚΡΙΤΗΡΙΟ   ΔΙΟΡΙΣΜΟΥμεταξύ 2 ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ανθρώπων ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #653 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:37:54 μμ »
οι του ΟΑΕΔ δεν πρεπει να ειναι τοσο προκλητικοι! τους ηεθε ως "μαννα" εξ ουρανου ο διορισμος διχως ΑΣΕΠ!
Υπαρχουν χιλιαδες αλλοι συναδελφοι, οι πλειονοτητα ειναι αληθεια, που παλευουν με τα οσο πριν λιγο ανεφερε ο συναδελφος miltos74.Η ΛΩΡΑ  ειπε την αληθεια "γυμνη" και αυτο .....πονεσε !
Επομενως, ας μη προκαλουν γιατι θα μπορουσα να τους πω την.... Υπερμαχο !!! ( δε το κανω, λογω ημερων!!)

θελω να ειμαι ομως δικαιος. ο συναδελφος του ΟΕΑΔ δεν ειναι αυτος που φταιει, αλλα οι κυβερνησεις. οι οποιες πεφτουν αλλα η αγαπη μενει!

ΛΩΡΑ το "εφτελιζεις" θα το λεγα "ξ-εφτελιζεις" (αυτο το "ξ(ου) " δινει μια αισθηση του αγγλικου ....out  ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #654 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:39:09 μμ »
Και επίσης δεν μιλάμε για κριτήριο επιτυχίας στον ΑΣΕΠ....αλλά για την πρόθεση κάποιου να παλέψει με το θηρίο του ΑΣΕΠ.....αυτό ΝΑΙ....κάνει την διαφορά!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #655 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:41:17 μμ »
Λερναια Υδρα (λεγε το)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #656 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:41:31 μμ »
Τα ξέρουμε φίλε Μιλτιάδη αυτά πολύ καλά....απλά εδώ το θέμα είναι για τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ....επειδή υπάρχουν κι άλλοι σαν αυτούς δεν σημαίνει πως αυτό τους απαλάσσει απ'το θράσος που επιδεικνύουν τόσο καιρό με τα λεγόμενά τους!!
Και στην τελική επειδή ακριβώς υπάρχουν τόσα παράθυρα όπως είπες εγώ χαίρομαι πολύ που πήρα μέρος σε μια ένσταση που θίγει ένα απ'αυτά και δεν θα απολογηθώ γι αυτό!!! Και όπως προείπα δεν έχανα διορισμό εγώ...δεν ήταν αυτό το κίντρό μου!!
Αντί να βγαίνουν να μας λένε όλοι πόσα άλλα παράθυρα υπάρχουν γιατί δεν αναλώνουν την σκέψη και την ενέργειά τους στον τρόπο αντιμετώπισης της κατάστασης....;;; Κακό πράγμα η απάθεια...το χω ξαναπεί!!

Συμφωνώ ως προς την προκλητικότητα κάποιων εξ αυτών των συναδέλφων. Σου παραθέτω από την σελ 37.  την άποψή μου επί του Θέματος.

<<Φίλε Zagorakis.

 Δεν ξέρω πόσο καιρό μπαίνεις και ασχολείσαι με το forum απλά να ξέρεις ότι τα 2 τελευταία χρόνια και ειδικά πέρσι υπήρχαν αναφορές όχι μόνο εναντίον του τρόπου διορισμού συναδέλφων στον ΟΑΕΔ αλλά και ατα Εκκλησιαστικά και στην ΠΔΣ και στην Σιβιτανίδειο σχολή και σε άλλες. Άρα δεν στέκει ότι το σύμπαν τα έχει βάλει μόνο με τους ΟΑΕΔητες. Απλά το "βόλεμά" σας ήταν πολύ προκλητικό καθώς και ο τρόπος που πολλοί από εσάς 'Πανηγύρισαν" την είσοδό τους στους πίνακες.
Να σου πω επίσης πως ακόμα και στην ΠΔΣ που τα κριτήρια ήταν καθαρά ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ οι συνάδελφοι έγραφαν αρκετά εώς πολλά χιλιόμετρα κάτι που πολλοί από τους ΟΑΕΔητες δεν έκαναν ΠΟΤΕ.

Φιλικά

Μιλτιάδης

Υ.Γ.  Δυστυχώς έχουμε καταντήσει να ντρεπόμαστε να πούμε πως διοριστήκαμε μεταξυ μας στα σχολεία. Εκεί καταντήσαμε. Τέλος πάντων στο σχολείο ποτε δεν ρωτας πως διορίστηκες είναι άλλα τα προβλήματα τότε...>>

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #657 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:42:36 μμ »
οι του ΟΑΕΔ δεν πρεπει να ειναι τοσο προκλητικοι! τους ηεθε ως "μαννα" εξ ουρανου ο διορισμος διχως ΑΣΕΠ!
Υπαρχουν χιλιαδες αλλοι συναδελφοι, οι πλειονοτητα ειναι αληθεια, που παλευουν με τα οσο πριν λιγο ανεφερε ο συναδελφος miltos74.Η ΛΩΡΑ  ειπε την αληθεια "γυμνη" και αυτο .....πονεσε !
Επομενως, ας μη προκαλουν γιατι θα μπορουσα να τους πω την.... Υπερμαχο !!! ( δε το κανω, λογω ημερων!!)

θελω να ειμαι ομως δικαιος. ο συναδελφος του ΟΕΑΔ δεν ειναι αυτος που φταιει, αλλα οι κυβερνησεις. οι οποιες πεφτουν αλλα η αγαπη μενει!

ΛΩΡΑ το "εφτελιζεις" θα το λεγα "ξ-εφτελιζεις" (αυτο το "ξ(ου) " δινει μια αισθηση του αγγλικου ....out  ;D
;) ;) ;) ;) ;) ;)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161403
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.