*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???  (Αναγνώστηκε 45064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mujerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 21, 2010, 06:46:08 μμ »
Να με συγχωρήσουν οι άρχοντες της ορθογραφιας... "καφετέρια και πτυχίο"... εντάξει τώρα?? ευτυχώς τα παιδάκια δεν περιμένουν εναν αλάνθαστο δάσκαλο ούτε δείχνουν στο παραμικρό την κακία που βγαίνει στα μηνύματα κάποιων εδώ... Τελοσπάντων δεν έχω κανένα σκοπό να πείσω κανέναν για τα αυτονόητα, ευτυχώς βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που κρίνουν με περισσότερη λογική ή τουλάχιστον κατανόηση και ας μη βρίσκονται στην ίδια θέση! Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους στο έργο τους!  :)

Όσοι νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων ενδιαφέρονται, ευχαρίστως να μου στείλουν και προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:10:22 »

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 21, 2010, 10:33:26 μμ »
¨οταν θα θέλουν και οι βρεφονηπιοκόμοι, όμως, να μπουν στα νηπιαγωγεία, δεν πρέπει και εκέι να έχεις αντίρηση! Το σπόγραμμα σπουδών τους δεν διαφέρει πολύ από το προγραμμα των νηπιαγωγών! Και οι ηλικίες είναι κοντά!

emmaki αληθεύει αυτό που λες για το πρόγραμμα των βρεφονηπιοκόμων; Θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου παραπλήσιο διότι η αγωγή με την εκπαίδευση έχει μεγάλη διαφορά. Επίσης ξέρω ότι οι βρεφονηπιοκόμοι κάνουν περισσότερο φροντίδα με αγωγή και όχι εκπαίδευση που κάνουν οι νηπιαγωγοί. Τέλος, οι νηπιαγωγοί υπάγονται στο υπουργείο παιδείας (Α' βάθμια εκπαίδευση) ενώ οι βρεφονηπιοκόμοι στο υπουργείο υγείας και πρόνοιας (δεν είμαι σίγουρη για την ονομασία του συγκεκριμένου υπουργείου).
ΠΕ 60

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 22, 2010, 08:31:08 πμ »
¨οταν θα θέλουν και οι βρεφονηπιοκόμοι, όμως, να μπουν στα νηπιαγωγεία, δεν πρέπει και εκέι να έχεις αντίρηση! Το σπόγραμμα σπουδών τους δεν διαφέρει πολύ από το προγραμμα των νηπιαγωγών! Και οι ηλικίες είναι κοντά!

emmaki αληθεύει αυτό που λες για το πρόγραμμα των βρεφονηπιοκόμων; Θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου παραπλήσιο διότι η αγωγή με την εκπαίδευση έχει μεγάλη διαφορά. Επίσης ξέρω ότι οι βρεφονηπιοκόμοι κάνουν περισσότερο φροντίδα με αγωγή και όχι εκπαίδευση που κάνουν οι νηπιαγωγοί. Τέλος, οι νηπιαγωγοί υπάγονται στο υπουργείο παιδείας (Α' βάθμια εκπαίδευση) ενώ οι βρεφονηπιοκόμοι στο υπουργείο υγείας και πρόνοιας (δεν είμαι σίγουρη για την ονομασία του συγκεκριμένου υπουργείου).

Δεν λέω ότι το πρόγραμμα σπουδών είναι ίδιο, είναι όμως παρόμοιο. Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες. Φυσικά και η δουλειά των βρεφονηπιοκόμων είναι διαφορετική από τη δουλειά των νηπιαγωγών. Όπως όμως και διαφορετική είναι η δουλειά των δασκάλων και των νηπιαγωγών. Όπως διαφορετικό είναι και το π΄ρογραμμα σπουδών των δασκάλων και των νηπιαγωγών. Όσο για το υπουργείο που υπάγεται ο καθένας, αυτό εξαρτάται από το φορέα στον οποίο εργάζεται, και όχι από τη σχολή που τελείωσε....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος help!!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 22, 2010, 09:18:51 πμ »
Να με συγχωρήσουν οι άρχοντες της ορθογραφιας... "καφετέρια και πτυχίο"... εντάξει τώρα?? ευτυχώς τα παιδάκια δεν περιμένουν εναν αλάνθαστο δάσκαλο ούτε δείχνουν στο παραμικρό την κακία που βγαίνει στα μηνύματα κάποιων εδώ... Τελοσπάντων δεν έχω κανένα σκοπό να πείσω κανέναν για τα αυτονόητα, ευτυχώς βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που κρίνουν με περισσότερη λογική ή τουλάχιστον κατανόηση και ας μη βρίσκονται στην ίδια θέση! Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους στο έργο τους!  :)

Όσοι νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων ενδιαφέρονται, ευχαρίστως να μου στείλουν και προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ!
και τα παιδιά αλλά και οι γονείς  σε θέλουν αλάθανστο  ,πολύ ρομαντικές είσαστε  :).
δεν είναι τετράχρονα .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:10:22 »

Αποσυνδεδεμένος help!!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 22, 2010, 09:21:03 πμ »
Να με συγχωρήσουν οι άρχοντες της ορθογραφιας... "καφετέρια και πτυχίο"... εντάξει τώρα?? ευτυχώς τα παιδάκια δεν περιμένουν εναν αλάνθαστο δάσκαλο ούτε δείχνουν στο παραμικρό την κακία που βγαίνει στα μηνύματα κάποιων εδώ... Τελοσπάντων δεν έχω κανένα σκοπό να πείσω κανέναν για τα αυτονόητα, ευτυχώς βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που κρίνουν με περισσότερη λογική ή τουλάχιστον κατανόηση και ας μη βρίσκονται στην ίδια θέση! Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους στο έργο τους!  :)

Όσοι νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων ενδιαφέρονται, ευχαρίστως να μου στείλουν και προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ!
και τα παιδιά αλλά και οι γονείς  σε θέλουν αλάθανστο  ,πολύ ρομαντικές είσαστε  :).
δεν είναι τετράχρονα .

ειναι μαθητές απο 6-12 ετών .

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 22, 2010, 04:56:21 μμ »

δεν είναι τετράχρονα .
[/quote]

ειναι μαθητές απο 6-12 ετών .
[/quote]

Όλοι μαθητές είναι (κ τα τετράχρονα ???) κ όλοι εκπαιδευτικοί είμαστε ..αλλά ο καθένας στη βαθμίδα του!!
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 22, 2010, 10:20:54 μμ »
Eγώ συναδέλφισσες και συνάδελφοι αυτό που με λυπη διαπιστώνω αλλη μια φορά , είναι πως εμείς καθώς αγχωνόμαστε για την επαγγελματική μας αποκατάσταση αρχίζουμε συζητήσεις που καταλήγουν σε μόνιμες διαφωνίες, μιας και ο ένας κλάδος προσπαθεί να καταφέρει το καλύτερο γι αυτον, καμιά φορά όμως μπαίνοντας στα χωράφια του άλλου κλάδου.
Προς Θεού, μη θεωρήσετε πως είμαι εναντίον σας ή υπέρ σας. Είμαι δασκάλα...και ειλικρινά μου είναι δυσκολο να πάρω θέση υπέρ ή κατά της συγκεκριμένης κατάστασης. Φαντάζομαι το ίδιο θα ίσχυε και για εσάς, αν οι δασκαλοι είχαν τη δυνατότητα να διδάξουν σε νηπιαγωγεία.
Συμπέρασμα...εμείς διαφωνούμε κι αυτοί κόβουν και ράβουν.
Με 30 παιδιά σε κάθε τάξη, ο Θεός να μας βοηθήσει να τα βγάλουμε πέρα.
Καλή δυναμη σε όλους μας και στο δικό σας αγώνα ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 22, 2010, 10:39:36 μμ »
συμφωνω απολυτα μαζί σου ο καθενας στον τομεα του.αν αρχισουν οι νηπιαγωγοι να διδασκουν στα δημοτικα ανοιγει ο δρομος για ένα φαυλο κύκλο που δεν εχει πισωγυρισμα . δεν ειναι πυρηνικη φυσικη τα μαθήματα οντως με μια επιμορφωση θα μπορουσαν να διδαξουν οπως κ οι βρεφοκομοι στο νηπιαγωγέιο ομως μετα τιθονται αλλα θέματα συνδικαλιστικου τύπου .
ο καθενας σπουδασε ενα αντικειμενο κ επιμορφωθηκε πανω σ αυτο κ με την συνεχη επιμορφωση - εμπειρια γινεται χρονο με το χρονο καλυτερος πανω στο αντικειμενο του ξαναλεω. αν ομως αρχισουμε να μπλεκομαστε κ σε αλλα χωραφια που δεν τα γνωριζουμε αλλα μπορουμε κουτσα στραβα να τα κανουμε απαξιωνετε σιγα σιγα η εκπαιδευση καθως βουλωνουμε τρυπες του συστηματος που δεν εχει μεριμνησει με τον ενα ή αλλο τρόπο για το συγκεκριμενο κλαδο.
δεν ειμαι δασκαλα ειμαι νηπιαγωγός.
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 22, 2010, 11:08:28 μμ »
Ο,τι να ναι γινεται σε αυτην την χωρα. Εχουμε χασει την μπαλα. Ολοι κοιτανε να βολευτουν οπου βρουν.Να παω κι εγω να κανω καμια εγχειρηση ανοιχτης καρδιας η να αγορευσω στα δικαστηρια.

Αποσυνδεδεμένος help!!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 23, 2010, 07:21:42 πμ »

δεν είναι τετράχρονα .

ειναι μαθητές απο 6-12 ετών .
[/quote]

Όλοι μαθητές είναι (κ τα τετράχρονα ???) κ όλοι εκπαιδευτικοί είμαστε ..αλλά ο καθένας στη βαθμίδα του!!
[/quote]
καλό διορισμό τότε!! ;)

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 23, 2010, 01:24:50 μμ »
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ  ΟΤΙ ΟΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΘΑ  ΔΙΔΑΞΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ. ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ  ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ; 
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 23, 2010, 01:26:41 μμ »
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ  ΟΤΙ ΟΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΘΑ  ΔΙΔΑΞΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ. ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ  ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ; 

ωχ μωρέ πως κάνεις έτσι ;

κουβέντα να γίνετε, λες και δεν μας ξέρεις τώρα ;  ;D

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 23, 2010, 11:39:19 μμ »
ισχυει στα ιδιωτικα σχολεια λόγω ελλειψης προσωπικου  διδασκουν νηπιαγωγοι στις πρωτες ταξεις. ειχε τεθει κ για το δημοσιο σαν προταση οπως ολες οι προτασεις που ακουγονται κ καταθετονται οταν πρεπει να βρουν μια λύση απεναντι στο προβλημα . επισης ειχε αναφερθει να μπουν κ καθηγητες ομως συναντησε αυτη η προταση αντιρρησεις απο τους συνδικαλιστες του κλαδου.
οπως επισης κ οι βρεφοκομοι αποκαλουνται μονες τους νηπιαγωγοι κ εχουν κανει κινησεις επ αυτου.   
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 24, 2010, 12:25:37 πμ »
Έχω εκφράσει την άποψή μου (οτι μια νηπιαγωγός θα μπορούσε να δουλέψει σε θέση δασκάλου πρώτη και δευτέρα δημοτικού). Η διαφορά είναι οτι δεν υπάρχουν δάσκαλοι, γι αυτό και επιδιώκουμε να τους αντικαταστήσουμε. Δεν νομίζω κάποιος να πιστεύει οτι κάποιος ιδιοκτήτης θα είχε την επιλογή μεταξύ δασκάλου-νηπιαγωγού και δεν θα επέλεγε τον πρώτο...απλά απο το να διδάσκουν φιλόλογοι ή μαθηματικοί, καλύτερα νηπιαγωγοί.
Η ιστορία νηπιαγωγού- βρεφονηπιοκόμου είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Βλέπεις ιδιωτικά που χρησιμοποιούν νηπιαγωγούς ως βρεφονηπιοκόμους και το αντίθετο. Η πρώτη περίπτωση συχνά συμβαίνει για οικονομικούς λόγους. Το δεύτερο γιατί απλά έτυχε...δούλευαν εκεί απο παλιά, είναι ικανοί και τους δίνουν παιδιά 3-4 χρονών. Αλλά, σε καμία περίπτωση δεν είναι απόλυτα ικανός να κάνει κάποιος την δουλειά του άλλου. Επίσης, αποψη μου είναι οτι ένας νηπιαγωγός θα είναι πιο ικανός ως δάσκαλος παρά ως βρεφονηπιοκόμος. Η μικρότερη ηλικία είναι πιο περίπλοκη και τουλάχιστον στην θεσσαλονική δεν κάναμε πολλά πράγματα για μικρότερες ηλικίες ενω παιδιά δημοτικού ξέρουμε να τα χειριστούμε γιατί ξέρουμε τι επιδιώκεται να κάνουν στην πρώτη δημοτικού ώστε να υπάρχει μια ομαλή μετάβαση. Μ' αυτό το σκεπτικό πιστεύω οτι θα μπορούσαμε να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις.


Αστειάκι πάνω στο θέμα που είναι πραγματικό γεγονός:
είναι ένα κοριτσάκι πρώτη δημοτικού και μια μέρα πάει η γιαγιά της να την πάρει απο το σχολείο. Ρωτάει λοιπόν η γιαγιά τον δάσκαλο για την επίδοση της εγγονής της. Ο δάσκαλος, διστακτικός και μαγκωμένος της λέει οτι θα μπορούσε να πάει καλύτερα, είναι λίγο απρόσεκτη και αδιάφορη...κτλπ. Έπειτα η γιαγιά ρωτάει αν είναι "καλό κορίτσι", ο δάσκαλος με το χαμόγελο στα χείλη λέει στην γιαγιά οτι είναι πολύ καλό κορίτσι, παίζει, δεν δημιουργεί προβλήμα, υπακούει, συνεργάζεται. Γυρνάει η γιαγιά λοιπόν στον δάσκαλο και του λέει:
"Είδατε δάσκαλε, αυτά που της μαθαίνω εγώ στο σπίτι, μια χαρά τα κάνει, αυτά που της μαθαίνεται εσείς δεν τα ξέρει καλά" ;D
Ένα σχολείο με καλύτερους δασκάλους λοιπόν ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 743
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.